Caissondijk bezegelt het lot van het Veer se gat Bijzonder concert voor blindenbibliotheek De Zon gaat op Halve interland voor tv.-kijkers in het zuiden Meer zendtijd per 1 oktober Merktekens voor tv.-programma's Persforum Lezen lijdt niet onder televisie 7 DINSDAG 25 APRIL 1961 Dam-vraag 87 (Eerste publicatie). Zwart: 8, 14, 15, 18, 19, 23, 24, 26, 28, 29, 36. Wit: 25, 35, 37, 38, 41, 42, 43, 44, 49, 50. Een probleem van A. A. Polman, waarbij het niet gaat om het gemak waarmee u wellicht de oplossing kunt vinden maar om het verrassende van die oplossing. Met grote technische nauwkeurigheid zit de winst er in: precies op het kantje af en de derde zet kan ook al net op tijd! Opgave: wit speelt en wint. Schaakvraag 87 In het eindspel van V. Bron was de stand deze: Wit: Kc5, Phl, pi f6. Zwart: Kcl, Pe8, pi e2. Wit forceert als volgt remise: 1. f6—f7, Pe8c7; 2. Phl—f2 (om deze redenen: op f8D volgt Pe6f en op Kd6 volgt elD en Db4f), Kcl—c2; 3. Pf2 d3, Kc2xd3; 4. Kc5—d6, e2—elD (op Pe6, Ke6:, elD forceert de f-pion remise); 5. f7—f8D, Del—b4f; 6. Kd6 e5, Db4xf8 pat! Bridge Alvorens de oplossing te geven van het 4 hartenspel van gisteren, nog even de kaartverdeling né de 3e slag: A5 HV93 10 V10 9 H8 6 3 P 10 8 7 b 953 4» B 5 O 87 •f» A 8 4 42 V10 7 O A B 6 2 O HVB Oost aan slag met ruitenaas speelde een kleine klaveren terug, waarna Zuid het spel als volgt kan winnen: Zuid troeft de klaveren in met har tenboer, vervolgt met troef 2 en snijdt in Noord met harten 9. Hierna troeft fcuid een klaveren met hartenaas, naait de troeven eruit en heeft de pest! Jack Diamond. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. habijt; 2. gesneden ram; 7. bruto (afk.); 9. kalm, berus tend; 12. reeks; 13. brugje over een smal water; 15. deel van een auto; 17. meisjesnaam; 18. grondslag; 20. voor- 3amwoord; 21. mannelijk dier; 22. st; 23. maanstand; 24. matig, karig; munt in China; 27. voorzetsel; 28. iertuig; 29. plaats op Ameland; 33. ilddief; 37. rund; 38. slot; 39. oude Syptische zonnegod. (Van een onzer redacteuren) VIER MINUTEN over vier gistermiddag klonk het fluitconcert over het Veersegat: de zevende en laatste doorlaatcaisson stond op zijn plaats. Duizenden mensen op de natuurlijke tribune, die het strand aan de Wal- cherse kant vormde, en evenzovelen, die dicht opeen gepakt een plaats hadden gevonden op het dijkuiteinde aan de Noordbevelandse zijde, juich ten. Op de Piet Hein, die enkele honderden meters voor het sluitgat voor anker was gegaan, juichte koningin Juliana mee. Zij beleefde deze middag, temidden van de Zeeuwen, een historisch moment: het Veersegat werd door een keten van beton afgegrendeld van de zee. Nog stroomde het water van de lang. zaam opkomende vloed door de kieren tussen de caissons, maar lang zou het niet meer duren: de betonnen kolossen stonden er, keurig ln het gelid, en wis ten van geen wijken meer. „Niet spannend, maar buitenge woon boeiend", zo zei de Koningin later tegen de ingenieurs van rijks waterstaat, die haar op de Piet Hein van voorlichting hadden gediend over hot spektakelstuk, dat daar in ihet Veersegat werd opgevoerd. En daarmede typeerde zij uitabekend de sfeer van deze dag, waarop de strij denden van rijkswaterstaat en de aan nemers het weer meer dan mee had den! Alles verliep volgens het pro gramma en ir. A. G. Maris, de direc teur-generaal van rijkswaterstaat, zei er dit van: ,Het simpele feit, dat dit werk zo simpel lijkt, is het be wijs, dat de voorbereidingen goed zijn geweest". Gistermorgen, in al'e vroegte, was deze laatste fase van de afsluiting van het Veersegat al begonnen. Vijf sterke sleepboten, de Europa, de Azië, de Au stralië, de Afrika en de Chili, met el kaar zo'n 4000 pk producerend, hadden de zevende caisson uit zijn tijdelijke bergplaats in de bouwhaven onder Veere afgehaald. Langzaam maar zeker sleep ten zij het 5000 ton metende gevaarte door het sluitgat naar buiten, waar zij het urenlang in toom moesten houden. Bovenop de caisson was de Nederlandse driekleur gehesen en met de honderden vlaggen van de tientallen schepen, die als het ware een vlootsohouw hielden, vormde die vlag een kleurrijk schouw spel, waaraan de zo diffuse Zeeuwse luchten een apart karakter gaven. Het was deze dag Wet ideale weertype voor een dijksluiting! EBSTROOM Nog stroomde, op het middaguur, het water van de ebstroom door de caissons naar buiten. Nog voeren de sleepboten druk heen en weer door het ruim 52 me ter brede sluitgat. Maar die ebstroom werd met het vorstrijiker van de minu ten steeds minder en toen eenmaal de caisson door de sleepboten in de richting van het sluitgat werd gebraoht, kwam ook aan het verkeer in dat gat een ein de. Om precies half drie verschenen de Europa en even later ook de Afrika in het sluitgat, langzaam de caissons op- trëkikend, terwijl de drie andere sleep boten hern in de goede richting duwden. Op datzelfde moment verscheen ook de Piet Hein ten tonele, omstuwd door en kele politiehoten. Enkele jagens cirkel den boven het operatieterrein en sport vliegtuigjes trokken er hun rondjes om foto's te nemen. Inmiddels was de caisson aan een van de hoeken vastgemaakt aan een andere caisson. Om tien over half vier lag de laatste caisson in het gelid met zijn voorgangers. De Afrika ging er in zijn lengte voor liggen om te voorkomen, dat de logge betonkolos nog onverwachte grillen zou vertonen. Maar het gevaarte jleek gelukkig geen kuren te willen gaan botvieren! Toch lag het nog niet precies in het midden van de overgeble ven opening. De caisson moest nog wor den gesteld, d.w.z. nauwkeurig gema noeuvreerd naar het midden, zodat aan beide kanten een even grote „kier" zou ontstaan Daar ging enige tijd mee heen. maar het gelukte. „AFSLUITERS OPEN Klokslag vier uur was het grote mo ment gekomenhoofduitvoerder A. Lan- ser van de N.V. Djjksbouw, die de tien- tallen mannen bovenop de caisson „com mandeerde", gaf door zjjn megafoon het bevel: „Afsluiters open!" Onmiddellijk gingen de mannen aan het werk: twin tig afsluiters werden opengedraaid cn op datzelfde moment stroomde het water de lege caisson met kracht binnen. Verticaal: 1. familielid; 2. blauwe boerenkiel; 3. telwoord; 4. bekend Ne derlands schilder; 5. voegwoord (Fr.); 6. onderricht; 8. rund; 10. siertorentje in de gothiek; 11. liniaal (Z.N.); 12. vuurpijl; 13. kaartspel met 78 kaar ten; 14. inhoudsmaat; 16. witte suiker; 18. vruchtje; 19. iemand die treitert; 125. adelijke titel; 30. onheilaanbren- tende godin; 31. flauw; 32. muziek noot; 34. rechten inbegrepen (afk.); 35. oud gewicht (afk.); 36. voorzetsel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. Jordaan, 2. Amerika, 3. noodrem, 4. ellende, 5. normaal, 6. amandel; de zegswijze luidt; „Jan en alleman". Behoudens ministeriële goedkeuring zullen de lopende pensioenen van mijnbeairibfcen, hun weduwen en hun wezen, worden verhoogd met een toe. slag die varieert van acht tot een pro cent. Voor de buitenstaander leek het een ogenblik, of de caisson zich nog met ge wonnen wilde geven: hij helde behoor lijk naar voren. Maar dit duurde slechrs een kleine minuut: door een eenvoudige manipulatie met de afsluiters was de si- tuatie spoedig hersteld en zonk de cais son keurig op de drempel. Vier minuten over vier stond hij er, als een rots. Onmiddellijk werden de houten schot ten, die de ene zijde van de caissonwand vormden, verwijderd en omhooggehesen om dienst te doen als rijweg bovenop de caisson. Ook de betonnen dwarswan- den midden in de caisson werden neer geklapt en nauwelijks tien over vier was een begin gemaakt met het optrekken van de stalen schuiven. Spoedig had het water vrij spel: het water van de op komende vloed stroomde door de tralies naar binnen. Over de nog open gebleven gedeelten aan beide uiteinden van de caisson wer den smalle loopbruggen gelegd. Dat was het feitelijke moment van het totstand komen der eerste vaste oeververbinding tussen Walcheren en Noord-Beveland. En die loopbruggen waren ook nodig voor de nu volgende plechtigheid: vaD de Noordbevelandse zijde naderde n.l. de burgemeester van Wissenkerke, do heer J. van Halst En over de loopbrug aan de Walcherse zijde kwamen twee collega's van hem, die van Veere, jhr I. F. den Beer Poortugael, cn die van Vrouwenpolder, de heer A. de Kam, allen in jacquet en de ambtsketen om. Zij kwamen elkaar de hand drukken ter bevestiging van het feit, dat zij nu echt buren waren geworden. Even later maakten zij front voor de Piet Hein, waar de Koningin de kleine plechtigheid met belangstelling had gevolgd. VOLKSLIED En nog was dit historische moment niet voldoende gevierd. Aan beide kan ten van de caissondijk hadden zich mu ziekkorpsen opgesteld. Veere's Genoegen bezegelde de gebeurtenis met het spelen van het Zeeuwse volkslied cn met het Wilhelmus. Inmiddels was evenwijdig aan de laat ste caisson reeds een zware kraan met bakken stortsteen gearriveerd. In een minimum van tijd lag de steen tegen de caisson aan, een welkome versterking vormend ter voorkoming van eventuele onderloopsheid. En bovenop de caisson reden al spoedig de kipauto's met aller lei materialen om zo snel mogelijk de kieren tussen de caissons op te vullen. Twee grote zandzuigers kwamen in actie om aan beide kanten van de betondijk een zwaar zand lichaam te spuiten. In de directiekeet van rijkswaterstaat bij Vrouwenpolder heeft prof. ir. P. Ph. Jansen, hoofd van de Deltadienst, later zjjn vreugde betuigd over het voorspoe dige verloop van deze operatie. ,.U weet, dat wij aanvankelijk enige moeilijkheden hebben gehad, toen de eerste caisson strandde. Maar daarna hebben wij ons programma bijkans feilloos kunnen af werken. Maar denkt u nu vooral niet, dat wij er al zijn, hoe dankbaar wij ook wezen mogen, dat die onhandelbare caissons door het weer zijn gesileept en dat er geen enkel ongeluk is gebeurd. Wat wij hier in het Veersegat hebben gedaan, kunnen wij niet zomaar over plaatsen naar b.v het Brouwershaven- oegat en de Oos'erschelde. Wij staan voor een schaalvergroting en wij gaan naar huis om weer allerlei tekeninge tjes te maken en proeven te nemen." ORIËNT ATIEFOUT Voordat de operatie van gisteren ging begirvnen had ir. H. A M. C. Dibbits, hoofd Deltawerken Zuid, nog een aantal interessante mededelingen gedaan over het verloop van het werk der laatste da gen. Hij gaf toe, dat de stranding van de eerste caisson niet veroorzaakt was, doordat men niet van het bestaan van een zand'bankje wist, maar door een oriëntatiefout. Deze was voornamelijk het gevolg van het feit, dat het z.g. ra darschip teveel in de schaduw van de bewuste caisson had gelegen, zodat deze in de mistbanken niet of niet voldoende zichtbaar was. Bij de volgende plaatsin. gen is dit schip verder af gaan liggen. Bovendien werd een tweede vaartuig ingeschakeld, voorzien van een decca- systeem, waarmee het mogelijk was de afstand tot drie of vier meter nauwkeu rig te bepalen. Toen de tweede caisson werd ingeva ren zijn enkele staaldraden afgeknapt. Zij zijn vervangen door draden met be- paalde elastische eigenschappen. Bij het plaatsen van de derde caisson deed zich weer een ander onverwacht feit voor. Het bootje, dat dë stroomsnelheid in het Juitgat moest meten, gaf n.L een ver keerde snelheid. Het bleek al spoedig, dat dit een gevolg was van de aanwezig heid van talrijke schepen in de omgeving van het sluitgat. De moeilijkheid werd opgevangen door drie van deze bootjes in te sohakelen. Deze derde caisson kwam drie meter van de vastgestelde plaats terecht, maar erg was dat bepaald niet: zelfs een afwijking van een meter of tien zou niet eens ernstig zijn geweest. Het grootste werk wat de directe sluiting betreft is in het Veersegat nu gedaan. Morgen gaan de onderste schuiven dicht. In de nacht van woensdag op donderdag hoopt men de helft van de bovenste schuiven te sluiten, waarna dan omstreeks tien uur in de morgen de laatste fase volgt, nl. de sluiting van de andere helft van deze schuiven. En dan kan men met man en macht de dijk gaan afwerken. Gisteravond is op de niet-beveilig- de overweg, waar het Rietveldse pad te Alphen de Spoorlijn AlphenBodegra ven kruist, een auto tegen een trein ge reden. Het ongeluk liep goed af: de be stuurder bleef ongedeerd. Van zijn auto werd alleen een spatscherm afgerukt. De trein verloor een treeplank. De auto werd bestuurd door de 31-jarige veever- loskundige J. Adrichem uit Hazers- woude. Novum bü N.T.S. (Van een onzer verslaggevers) De voetbalwedstrijd Nederland-Hon- garfje. die zondag ln het FeUenoord- stadion in Rotterdam wordt gehouden, heeft voor een novum In de geschiedenis van de Nederlandse televisie gezorgd. Zoals bekend is wordt deze wedstrijd uitgezonden door de N.T.S. nadat daar voor toestemming was gegeven door de KNVB. De Belgische voetbalbond heeft echter bedongen dat de kijkers in het zuiden van het land alleen de tweede helft zullen kunnen volgen, wat betekent dat gedurende de eerste helft de zen ders Roermond en Goes zullen worden uitgeschakeld. Dit met het oog op de Belgische competitiewedstrijden (waar voor de KNVB de interland-wedstrijd al had verschoven naar vier uur). Dit com promis, waardoor zeker twintig procent van de kijkers niet de gehele wedstrijd kan volgen, heeft bij het ministerie eni ge verbazing gewekt Het is in de ge schiedenis van de Nederlandse televisie nog nooit voorgekomen dat een dergelij ke discriminerende maatregel werd ge nomen. Het vraagstuk is thans voorgelegd aan de staatssecretaris van o.k. cn w., die met name de juridische kant ervan zal bestu deren. Men vraagt zich op het ministerie af of dit besluit van de NTS (het is beier in ieder geval tachtig procent van de kükers de wedstrijd te laten zien dan alle kijkers te duperen) geen preceden ten zal scheppen. De staatssecretaris zal nu beslissen of de televisieuitzending onder deze voor waarden kan doorgaan. (Van een onzer verslaggevers) In het gebouw voor Kunsten en Weten schappen in Den Haag wordt vrijdag avond 12 mei een concert gegeven, waar van de geschatte opbrengst van f 12.000 bestemd ls voor de Vereniging vrienden van de Nederlandsche Blindenbibliotheek en voor de Stichting voorziening tech nische hulpmiddelen aan blinden in Zuid- Holland. Dat zo'n ruim bedrag het werk voor de blinden ten goede kan komen, ls niet alleen te danken aan de belangeloze medewerking aan dit concert door het Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo en het gratis be- schikbaar stellen van de zaal van K. en W.. maar ook aan het spontane gebaar van de violist Yehudi Menuhin. voor wie het een eer was geen honorarium te vra gen. Van deze beroemde violist is bekend, dat hij reeds tal van groeperingen van mensen heeft willen helpen. Toen hij dan ook op de hoogte werd gesteld van dit ■oncert in Den Haag, heeft hij onmiddel lijk zijn druk bezet programma gewijzigd. zal Yehudi Menuhin reeds 12 mei van Parijs naar Den Haag reizen om kort. voor het concert 's avonds nog met het Residentie-Orkest te kunnen repeteren. Verder zijn het drukken van de pro gramma's. het drukken cn opplakken van de raambiljetten en de verdere pro paganda voor dit bijzondere concert gratis geschied. Bovendien ligt het voor de hand. dat de gemeente Den Haag de ge heven vermakelijkheidsbelasting zal res titueren. Op het programma voor het concert staan De onvoltooide Symphonie van Franz Schubert, het Vioolconcert van F. Mendelssohn (solist Yehudi Menuhin) en te Zevende Symphonie van L. van Beet hoven. De baten Overigens zullen de baten van dit con cert slechts een druppel op een gloeiende plaat zijn. Het is de bedoeling van de Vereniging ..Vrienden van de Nederlandsche Blin denbibliotheek" de gelden uit het concert te bestemmen voor een speciaal fonds. Dit fonds moet de financiering mogelijk maken van een verbouwingsobject van de Nederlandsche Blindenbibliotheek (Noordwal 7. Den Haag). En deze ver bouwing vergt ongeveer f 100.000. (Het gironummer is 6* Uiteindelijk gaat het de Vereniging ..Vrienden" er om het de blinden (men spreekt van niet-zienden) mogelijk te maken een volwaardige plaats in de maat schappij in te nemen. Dat is ook het doel van de stichting, die de blinden in de provincie voorziet van dc technische hulpmiddelen hiertoe. Het belangrijkste technische hulpmiddel is wel de bandrecorder. Hiervan moeten er in de provincie nog een 200 worden uitgereikt Een eenvoudig rekensommetje leert welk een groot bedrag deze stichting nog nodig heeft. Kaarten voor dit concert zijn ojn. te verkrijgen bij het bureau van de Nieu we Haagsche Crt., Grote Marktstraat 7. Men ziet mijn haar 1 Want haarcrème mag het gezien worden famtaêtUeh FORSE TUBE F 1.75 ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ DE KAPPER Op Akkafjall wisten zij niet, dat Olof op weg was naar Lappen-Kari. Lang na middernacht was hij er zich ineens van bewust geworden, dat hij geen rust zou vinden, voordat hij Arne gevonden had. Hij had geen tijd te verliezen. Waarom zou hij hier blijven liggen? Slapen kon hij toch niet. Van daag waren de schellen hem van de ogen gevallen. De aarde was de vriend van dc mens, zijn vreugde in tijd en eeuwigheid. Hij zou zich voortaan bij de aarde houden en nooit meer een blik slaan op een vrouw. Een vrouw was niet goed. Zij bracht de verzoeking door de duivel mee en liet alle boze geesten los. Hij wilde Judith niet meer zien, hij wilde haar stem niet meer horen. Toen Olof vijf uur lang gelopen had, begon de honger hem te kwellen, maar hij gunde zich geen tijd om te rusten en te eten. In zijn weitas had hij een paar stukken brood en onder het lopen at hij gulzig een paar brokken. Hij werd voortgedreven alsof de wildernis hem met zweepslagen op de hielen zat. In zijn oververhitte brein was weinig plaats voor berouw. Daarvoor nam de angst te veel plaats in; die wurgde en stak hem, tot zijn midden rif pijn deed als een etterbuil. Snceuwhoenders en auerhanen joegen hem zo nu en dan een doods schrik op het lijf en één keer liep hij als een gek blindelings in het rond, omdat een grauwe boom stronk van een meter hoog de armen naar hem had uitgestrekt In de loop van de voormiddag bereikte Olof het pad, dat naar de hut van Lappen-Kari leidde. Het was niet ver meer, maar hij bleef hard lopen, hoe wel zijn voeten hem bijna de dienst weigerden. Bij Lappen-Kari was hjj gevrijwaard tegen alle kwaad en zijn zeven zilveren daalders zouden haar ogen zo scherp maken, dat zij door alles heen zag. En als hij dan de plek gehoord had, zou hij er heen I gaan om Arne te halen. Lappen-Kari zou hem wel iets kunnen geven, zodat de kwelgeest hem geen kwaad kon doen, tijdens het vervoer van Arnes lijk naar gewijde aarde. Plotseling vermande hij zich in Gulbrandslal DOOR BERNHARD NORDH cn blies hijgend, hij bleef als aan de grond ge nageld staan. De stilte werd verscheurd door gebrul. Op geen dertig meter afstand van Olof stond rechtop een geweldige berin. Olof rukte zijn geweer van de schouder, maar hij kon niet richten. Iets weerhield hem iets duuk- te als het ware de loop naar beneden, zodat hij niet kon schieten. Brullend kwam de berin op de man af. Zij moest op haar jongen passen en zo'n beer ontwijkt de mens niet, als die vlak bij haar is. De beer liet haar voorpoten op de grond vallen, rukte een boomstronk uit, zodat de grond in het rond stoof, ging weer op haar achterpoten staan en wankelde, de dood in haar klauwen, op de man af. Olof staarde haar als verlamd aan met verwil derde ogen en wagenwijd-open mond. Het geweer viel uit zijn verstijfde hand, toen hij merkte dat de beer niet alleen was. Als in een blauwe nevel zag hij Arnes kwelgeest dreigend grijnzen achter de kop van de beer. Een ijzeren greep in zijn nek joeg hete rillingen langs zijn rug. Hij snakte naar lucht. De bomen begonnen te bewegen, de grond onder hem wan kelde en plotseling verdween de beer en ook de kwelgeest in een duisternis, die geen oog kon ver lichten. Toen Olof na een paar uur weer bij kwam, kniel de er een jong meisje naast hem. Zij bette zijn hete voorhoofd met koud water. Olof kreunde hees, toen hij de ogen opsloeg. Hij had juist een verre tocht door het ijzige rijk dei kwelgeesten achter zich. Hij keek naar het meis je, maar haar aanwezigheid scheen niet tot hem door te dringen. Nog altijd stonden de afzichte lijke beelden op zijn netvlies. Hij keerde zich om en ineens zag hij, hoe het meisjesgezicht ruige berenschedels en honend grijzende kwelgeesten verdreef. „Jij!" stiet hy hijgend uit. Het meisje knikte en op hetzelfde ogenblik we ken de angsten van Olof. Hij had begrepen, hoe hei kwam, dat hij nog in leven was cn geen pijn voelde. Goede machten hadden hem bijgestaan. Lappen-Kari had Inger naar hem toegezonden om hem te redden uit dc klauwen van beren en kwel geesten. Enkele minuten later zat Olof al rechtop. Het was nog wat warrig in zijn hoofd en toen hij de boomstronk zag, die de beer had uitgerukt, werd hij bevangen door de ziekte der wildernis. Koorts rillingen deden hem sidderen, zijn tanden klapper den. Hij sloeg de handen krampachtig in elkaar, zodat de nagels in zijn vlees sneden, hij dwong de huiveringwekkende angst voor de beer van hem te wijken. Hij had immers niets te vrezen niet meer, nu hij onder de hoede van Lappen- Kari was. „Heb je de beer gezien?" fluisterde hij. ..Neen, maar je moet je geweer laden." Olof greep naar zijn wapen, het geweer was ge laden, maar hij was bang, dat er iets niet in orde was met het kruit cn hij laadde het opnieuw. Met slecht kruit kon men niet goed schieten. „Is je moeder thuis?" „Moeder is dood." „Olof staarde het meisje aan, het had niet veel gescheeld, of hij had het kruithoedje laten vallen. „Is zij dood?" stiet hij ademloos uit. „Zij beweegt zich niet meer en zij is zo koud als een steen. Ik wilde hulp gaan halen om haar onder de grond te krijgen." (Wordt vervolgd) Nog steeds is er bij de NTS geen besluit gevallen omtrent de nieuwe zendtijdverdeling, wanneer er op 1 ok tober a.s. weer twee uren zendtijd zul len bij komen. Er wordt wel druk over gesproken en er is ook wel een voorstel gedaan, maar dit moet nog naar Den Haag om goedkeuring. Daarom moeten alle mededelingen hierover nog veronderstellenderwüs geschieden. In de trant van: er zou een zesde journaaluitzending kunnen komen op vrijdag of op zondag. Het zondagse sportjournaal waarin alle omroepverenigingen behalve de NCRV samenwerken zou in de na middag kunnen worden vertoond op dat er 's avonds een half uur langer kan worden uitgezonden. Er zou ook een vast programma-uur op de zaterdagmiddag kunnen komen. Hiermee zouden de twee uren zend tijd méér kunnen worden opgemaakt. Maar vast staat er nog niets: dat wacht op goedkeuring Van de overheid. De Franse omroep RTF heeft een initiatief gelanceerd om televisiepro gramma's die niet voor jonge ogen be stemd zUn, op het scherm te merken. Hiervoor zou bü de aankondiging een wit rechthoekje links boven In het beeld moeten verschenen. Gebleken is, dat aankondigingen in de programmabladen met de opmerking „niet voor jonge kijkers" onvoldoende worden gelezen, waardoor er nogal eens aanmerkingen komen bü de omroep. De RTF wil het merken van derge lijke programma's nu internationaal doorgevoerd zien. Zover is het echter nog niet: het voorstel wordt bekeken en besproken. Commentaar De heer J. D. Troostheide, algemeen chef der redactie van onze bladen, was een van de vier journalisten, die gister avond in het AVRO-televisieprogramma vrijmoedig de Nederlandse regerings- politiek ten opzichte van Nieuw-Cuinea bespraken. De gespreksleider was op nieuw de redacteur buitenland van het Algemeen Handelsblad, de heer H. A. J. van Hofland, de andere partners verte genwoordigden de Volkskrant en Het Vrije Volk. In zijn mening dat het zelfbeschik kingsrecht voor de Papoea's primair gesteld dient te worden, kreeg de heer Troostheide zijn collega van de Volks krant wel aan zijn zijde, maar de heer Van Hulst van Het Vrije Volk niet: deze noemde zelfbeschikkingsrecht voor Nieuw-Guinea een dierbaar woord zon der inhoud, er zijn z.i. te weinig ont wikkelde Papoea's om dit te verwerke lijken. Het argument van de heer Van den Boomen (Volkskr.) dat bij een on- afhankeHjksverklaring voor Nieuw- Guinea de restrictie moet worden ge maakt, dat het land niet weer op Ne derland terugvalt, bestreed de heer Troostheide met dc woorden: „Dat zou een beperking van het zelfbeschikkings recht betekenen". Op een vraag van de voorzitter of een blank volk in deze tijd nog wel een taak heeft in een tropenland op 20.000 kilometer afstand, antwoordde hij voorts dat Nederland ten opzichte van Nieuw- Guinea een ethische en zedelijke taak op de schouders heeft genomen en daar voor dan ook de verantwoordelijkheid dient te dragen. Wat de verdediging van een onafhankelijk Nieuw-Guinea tegen een mogelijke Indonesische inval be treft, daarin zou Nederland dan geen taak meer hebben. Dat zulk een inval een onrechtmatige daad zou zijn, werd hem op zijn beurt bestreden door de voorzitter: ..De grote meerderheid van de V.N. denkt er anders over". De heer Van der Boomen antwoordde daarop: „Dan zal Nederland de V.N. duidelijk moeten maken dat het ons er niet om te doen is, Nieuw-Guinea te be houden". De mening van de voorzitter, dat po litieke partijen ook door middel van missie en zending werken, werd door de heer Troostheide scherp ontzenuwd: po litiek en zending zijn van elkaar onaf hankelijke zaken. Het feit dat de voor zitter enkele malen te snelle conclusies trok, bracht de duidelijkheid van het ge sprek in gevaar. Ook zijn slotconclusie als zou uit het gesprek zijn gebleken dat dc protestantse, de r.k. en de so cialistische partijen niet volkomen ach ter dc regeringspolitiek staan, was be slist te voorbarig. Enige kritiek daarop werd echter niet meer toegestaan. Wij hadden hierbij eens te meer te doen met de moeilijkheid dat forum gesprekken voor de camera niet te lang mogen duren, terwijl men toch veel om vattende onderwerpen aansnijdt. De punten die behandeld worden, moeten dan te schielijk worden onderbroken en dat maakt het niet alleen zwaar voor de gesprekspartners, maar ook voor de kijkers om het gesprokene goed te volgen. Later in het AVRO-programma pre senteerde Willem O. Duys een in onder delen interessant, maar vrij vluchtig programma, over de concert-piano, u-aarbij het in feite om de pianisten ging. Er waren enkele verfilmde ge sprekken (o.m. met Arthur Rubinstein), maar de Nederlandse Pianist Theo Bruyns en de Spaanse pianist Eduardo dc Pueyo waren persoonlijk naar de studio gekomen om wat te praten maar vooral om hun kunst te demonstreren En daarvan hadden we graag wat meer gehoord. De NTS besloot het lange televisie programma. dat tweemaal werd on derbroken voor mededelingen van Joop Simons uit Parijs met een herhaling van de welgeslaagde reportage die 's middags gemaakt was b(j de sluiting van het Veerse Gat. Hoewel het Britse volk druk televisie kijkt (het land telt meer dan 11 miljoen toestellen) lijdt de belangstelling voor het boek daar niet onder. De Engelse statistieken vermelden, dat het aantal uitgegeven boeken in de laatste tien jaren voortdurend is bhjven stijgen. In 1955 werden er in Engeland 25 mil joen boeken gedrukt, in 1960 maar liefst 70 miljoen. In 1950 werden in de geza- menlüke Britse bibliotheken 68 miljoen boeken uitgeleend, in 1960431 miljoen. Japanners dol op tv.-films uit V.S. In Japan heeft een gehouden enquête uitgewezen, dat de televisiekijkers daar dol zyn op Amerikaanse tv-films. Deze haalden vèruit de meeste stemmen. Bo venaan staat de serie Disneyland en tweede de reeks „Vader weet het beter". In ons land werden deze reeksen door de NCRV van de Amerikaanse televisie aangekocht. De enquête betrof de programma's van alle vijf de nu bestaande Japanse televisiemaatschappijen, waarvan er één, de NHK, uitsluitend staatstelevisie laat zien. Over deze zender gaan uitslui tend Japanse programma's de lucht in, zelfs geen buitenlandse documentaire wordt ooit vertoond. Merkwaardig is, dat geen enkel pro gramma van deze zender een plaats haalde in de hoogst-geklasseerde tien. Nog opmerkelüker is het, dat zelfs niet één Japans programma, van welke aard ook. het tot die top bracht De tien die de meeste stemmen behaalden zyn alle Amerikaanse filmseries, w.o. ook detective-geschiedenissen en wild- Westverhalen. Interland-voetbal morgen op tv. Woensdagmiddag zal de N.T.S. tus sen 5.25 en 7.15 uur de in Hamburg te spelen voetbalwedstrijd Hamburg- Barcelona uitzenden. Het Avro-kinder- programma begint daarom deze middag oim 4.45 uur. vanavond i «iiit 0 De NTS verzorgt het filmprogram ma, dat na het journaal om 8.20 uur begint met een kwartiertje Franse chansons. Daarna een rolprent over dieren uit de Engelse serie „From A tot Zoo" en om 9 uur de hoofdfilm „Opgepast zakkenrollers", die be doeld is voor kükers boven 18 jaar. vanavond Na een half uurtje vrolyke grammo- foonmuziek zendt de KRO om 8.30 uur weer een les over democratie uit cn om 9 uur kunt u dan luisteren naar het eerste en tweede bedrijf van de opera „Ariane et Barbe-Bleu" van Dukas. Het is een studio-uitvoering met het omroeporkest, het radiokoor cn solisten onder leiding van Albert Wolf Om 10.55 uur begint het derde bedrijf. 0 Dc AVRO zendt om 8 uur 5 het pro gramma „Een duit in het zakje" uit, waarin optreden Conny Stuart, Dick Doorn, Joop Doderer en Ryk de Gooyer. Om 9.05 uur begint het spel ..Hou je aan je woord" en om 10 uur hoort u de derde sonate in d van Brahms, uitgevoerd door de violist Isidor Lateiner en de pianiste Edith Grosz. Programma voor morgen WOENSDAG 26 APRIL 1961 Hilversum I. 402 ni. 746 kc/s. VARA: 7.0 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram en act 8.00 Nws 8 18 Gram cn act 9.00 Gym v d vrouw 9 10 Gram <9.35—9 40 Watcrst). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V u vrouw 11.00 RVU: De bevolkingsgroep der oejaar- den lezing door mr N W A van Eyk. VARA: 11.30 Gevar progr (herh) 12.30 Land- cn tulnbouwmeded 12.33 Voor het platteland 12.38 Amus mui 13.00 Nws cn tentoonstellingsagcnda 13.20 Lichte mui 13.45 Gesproken portrek 14.00 Pianorecital 14.45 Volksliedjes cn -dansen 15.00 Dc Con sumentenproblemen ln de vrouwengroepen lezing 15.10 V d Jeugd 17.00 Hammond- orgelspel 17.20 Polltle-kapel 17.50 Rege- ringsuitz: Jeugduitz: De geschiedenis van de Surinaamse spoorweg, door C Butncr. 18.0 Nws cn comm 18.20 Act cn medcd 18.30 RVU: Europese spoorwegverbindin gen. door H Wlssink (p/a Hoofdgebouw 3. kamer 497, Nederlandse Spoorwegen N.V.. Utrecht) 19.00 V d kleuters 10.10 Adolf Elchman ln Israël, lezing. VPRO: 19.30 V d Jeugd. VARA: 20.00 Nw» 20.05 Cabaret 20.35 Lichte muz 20.55 De voor bijganger. hoorspel 21.55 Kamermuz 22 20 Zestig Jaar levenservaring lezing 22.30 Nws 22.40 Lichte muz 23 00 Tussen mens en nevelvlek, lezing 23.15 Muzlk discus sie 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 7.00 Nws cn SOS-bcr 7.10 Gram 7.30 Een woord voor de dag 7.40 Gram 8.00 Nws 8.15 Radiokrant 8.35 Gram 9.00 V d zieken 9.35 Gram 9.40 V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Gram 11.45 Idem 12.03 Idem 12.20 Idem 12.30 Land- cn tulnbouw- ed 12.33 Kc Ni-s 13.1! Gram 15.30 Wie luistert mee. muzikale leztng 16 00 V d Jeugd 17.20 Gram 17.30 Idem 17.40 Beursbir 17.45 Het Spektrum, lezingen 18.00 Het muziekkorps onder de loep, gesprek 18.20 Gram 18.30 Idem 19.00 Nws en weerber 19.10 Op de man af. praatje 19.15 Gram 19.30 Radiokrant 19.50 Concert- gebouwork en solist. In de pauze (t 20.33 20.55): De kerk en de Plnkstergroepen. lezing 22.20 Gram 22.30 Nws 22 40 Avond- ovcrdenklng 22.55 Platennleuws 23.55 24.00 Nws Televisleprogr. NTS: 17.00 Int Jeugdjour naal. AVRO: 17.10—17.40 V d Jeugd. NTS: 20.00 Journ en weerber KRO 20.20 Die lustige Wltwe. operette In de pauze (±21.00): Avondcollege Nederlands.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7