Voortrekkers Engels-Russische oproep over cle strijd in Laos Kennedy bevestigt zijn optreden inzake Cuba Nederlanders maakten liet de nazi's moeilijk de zinnige Vasteland of zeespiegel? „Staakt het vuren" gevraagd Scherpe aanval op Spellman Oud-lid Bondsdag bekent spionage een pijp vol genoegen N.-Guinea integraal deel van Indonesië Toenemende onrust in Argentinië? RAN G detmyuifietitq. imdemrfetotf. Patrice Michelin stond terecht TOCH IS HET ZO! HONDEN VOOR LEIDEN Ons is slechts één geval bekend, aldus de ministers Beerman en Van Rooy, waarin een hond langs onregelmatige weg ter beschikking is ge komen van het laboratorium van de chirurgie van de Leidse universiteit. Gebleken is, dat een z.g. Drentse patrijshond op 1 maart was zoekge raakt en later zwervend is aangetroffen zonder enig kenteken, waaraan de herkomst was vast te stellen. Een vijftienjarige jongen heeft de hond op eigen gelegenheid verkocht aan een dierenhandelaar, die haar ver volgens doorverkocht aan het laboratorium, dat regelmatig voor weten schappelijke doeleinden dieren van deze handelaar placht te betrekken. De officier van justitie te Den Haag zal onderzoeken of door de jongen en/of de handelaar strafbare feiten zijn gepleegd. De bewindslieden antwoorden dit aan het Tweede-Kamerlid Querido (soc.), die over deze aangelegenheid vragen had gesteld en eruit meende te moeten concluderen, dat vivisectie onder de tegenwoordige omstandig heden tot ontoelaatbare praktijken leidt. De ministers schrijven over dit laatste, dat slechts één onregelmatigheid is geconstateerd. Zelfs al zou de vivisectie gebonden worden aan een vergunningenstelsel of iets dergelijks, dan nog blijft de vraag naar proefdieren bestaan en dus ook de handel daarin. Het voorkomen van onregelmatigheden is daarbij niet uit te sluiten. Het twee miljoen inwoners tel lende Laos, dat reeds bijna twee jaar wordt verscheurd door strijd tussen pro-westerse, neutrale en pro-communistische elementen, staat thans voor een „staakt het vuren". De ministers van buitenlandse zaken van Engeland en van de Sowjetunie heb ben namelijk een gezamenlijke oproep gericht tot alle militaire autoriteiten en de partijen en organisaties van Laos het vuren te staken, in afwachting van de bijeenkomst van de z.g. Internationale conferentie over Laos. De ministers, die co-voorzitter zijn ge weest van de Geneefse conferentie van 1954, die aan Laos was gewijd, verzoe ken de bevoegde vertegenwoordigers on derhandelingen te openen. Zij vragen voorts het volk van Laos met de inter nationale controlecommissie voor Laos samen te werken bij de vervulling CUBA De Cubaanse radio heeft gisteren kardinaal Spellman van New York scherp aangevallen en hem de ..kardi naal van het Pentagon, de Centrale in lichtingendienst en de Noordamerikaan- se monopolies" genoemd, omdat hij zondag een herderlijk schrijven had voorgelezen waarin Castro wordt ver weten bedrog te hebben gepleegd je gens de Cubaanse revolutie. De r.k. geestelijkheid in Guba heeft het ook al moeten ontgelden. Zij had de invasie der contra-revolutionairen moeten veroordelen. Wat de leden van de invasie-strijd krachten betreft, heeft de Cubaanse president Dorticos de secretaris-gene raal van de Organisatie van Ameri kaanse staten desgevraagd medege deeld. dat zij volgens ..humanitaire re gelen" zullen worden behandeld. Te vens verzocht Dorticos bij Kennedy stappen te ondernemen ..opdat de V.S. Ml - zich van elke nieuwe poging voor een I tot 44 kilogram per hoofd der bevolking, invasie zullen onthouden". is gestegen haar taak: het toezicht op de nakoming van de wapenstilstandsovereenkomst. De regeringen van Engeland en Rusland geven tenslotte in hun gezamenlijke op roep uitdrukking aan hun bezorgdheid over het gevaar dat Laos voor de vrede in Zuidoost-Azië kan zijn. Zij zijn even wel van oordeel, dat het mogelijk is de toestand te „normaliseren". De Sowjetunie en Engeland hebben tevens uitnodigingen gepubliceerd aan twaalf andere landen voor een veertien- lamdenconferentle over Laos, die 12 mei In Genève zou moeten beginnen. De uit genodigde landen zijn Birma, Cambod ja, Canada, China, Noord-Vletnam, Frankrijk, India, Laos, Polen, Zuid- Victnam, Thailand en de Verenigde Staten. In de Verenigde Staten is men overi gens nogal sceptisch gestemd. Een re geringswoordvoerder herinnerde er aan dat het standpunt van Amerika is: Geen gecontroleerde wapenstilstand? Dhn ook geen conferentie. Men vreest namelijk dat de communistische op standelingen zullen blijven oprukken als er geerr controle op hun bewegin- ge'n wordt uitgeoefend. Het oud-lid van de socialistische frac tie van de Westduitse Bondsdag, de 61- jarige Alfred Frenzal, heeft .gisteren voor het federale hooggerechtshof Karlsruhe bekend in een periode van vier jaar inlichtingen te hebben ver strekt aan de Tsjechische geheime dienst. Hiertoe was hij als lid van de defensiecommissie gemakkelijk in staat. Hij gaf toe 27.000 mark hiervoor te hebben ontvangen. Frenzel, die ter zitting enkele malen een inzinking kreeg, beweerde door de Tsjechen te zijn gechanteerd. Zij hadden gedreigd zijn communistische verleden te onthul len. Frenzel erkende ook in 1954 mein eed te hebben gepleegd toen hij ontken de-dat hij contacten met het Oosten" onderhield waarvan een pamflet van de Vluchtelingenpartij hem had beticht. De schrijver van het pamflet, de in middels overleden Spandel, was toen tot drie maanden veroordeeld. Op dc in Arnhem gehouden algemene vergadering van het varkensstamboek in Gelderland, heeft de secretaris, dr. H. C. Hoogland, rijksveeteeltconsulent, gere leveerd. dat in acht jaar tijds het vlees verbruik in ons land van 23% kilogram Wie de pijp tot een van z'n goede vrienden rekent doet dat ook met Voortrekkers - de lichte, door-en-door rijpe tabak, die het pijproken tot een puur genoegen maakt. Minister Luns was hedenmorgen, toen hij met de Rotterdam van de Holland-Amerika-lijn in de Maasstad arriveerde, in char mant gezelschap. Samen met een groep Haarlemse bloemenmeis jes, die in de Verenigde Staten 70.000 bloemen uitdeelden, po seerde de minister voor de foto- graaf. En het spreekt vanzelf, dat ook mr. Luns een boeket voorjaarsbloemen geoffreerd kreeg. Over Straatsburg viel schaduw van Algerij e De Deense liberaal Per Federspiel is gisteren herkozen als voorzitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. De Nederlandse socialis tische afgevaardigde, dr. L. C. Patijn. werd herkozen als een van de zeveh vice-voorzitters van de assemblée, die 135 parlementaire afgevaardigden (en evenveel plaatsvervangers) uit de vijf tien landen van de Raad van Europa omvat. De raadgevende vergadering, kreeg een spoedige uitbreiding van haar leden tal in het vooruitzicht. Het ministerco mité van de raad heeft namelijk een stemmig besloten de republiek Cyprus uit te nodigen als zestiende lid van de organisatie toe te treden. De raadge vende vergadering, waarin Cyprus drie zetels zal krijgen, heeft zich er onmid dellijk akkoord mee verklaard. De schaduw van de gebeurtenissen in Algerije viel maandag ook over Straats-' burg. Het comité van ministers (waar in Nederland deze keer vertegenwoor digd was door dr. H. R. van Houten, straatssecretaris van buitenlandse za ken) heeft aan de Franse regering de verzekering gegeven van de Volle sym pathie en solidariteit van alle leden-lan den van de Raad van Europa. Pornografische films in beslag genomen De Amsterdamse zedenpolitie heeft bij de fotograaf W. de G. een grote hoe veelheid pornografische films in beslag genomen. De films werden door de fo tograaf gemaakt en vervolgens door hem in opdracht van de Amsterdamse tijdschriftenhandelaar D. gecopieerd. Zij waren bestemd voor het buitenland. De politie heeft behalve de fotograaf en de tijdschriftenhandelaar nog vier Am sterdammers gearresteerd, die betrok ken zijn geweest bij de vervaardiging en de verspreiding van de films. Het zestal is inmiddels voor de officier van justitie geleid. Rasgotra uit India: M. Rasgotra, de afgevaardigde van India, van de uit 16 leden bestaande commissie inzake voorlichting uit de niet-zelfbesturende gebieden, die giste ren in New York een vergadering hield, heeft verklaard, dat India Nieuw-Guinea beschouwt als een integraal deel van Indonesië. Hij vond het doorgeven door Nederland van gegevens over dit gebied niet in orde. De Nederlandse afgevaardigde. L. J. Goedhart antwoordde dat zijn land zijn soevereiniteit over het gebied als buiten kijf beschouwt. De afgevaardigden uit Ceylon en Irak steunden de verklaring van Rasgotra, terwijl de Australische afgevaardigde akkoord ging met Nederlandse verklaring. De commissie, die voor de helft bestaat uit landen die gegevens verstrekken uit gebieden die zij besturen en voor de andere helft uit landen die gekozen zijn door de vergadering, heeft tot haar voor zitter gekozen de Nederlandse diplomaat mr. C. W. A. Schuurman. Twee ministers afgetreden De Argentijnse minister van economi sche zaken. Alvaro Alsogaray. heelt gisteren medegedeeld dat hij op verzoek van president Frondizi zijn ontslag heeft ingediend. Hij verklaarde nadrukkelijk dat hij zijn besluit niet genomen had als gevolg van pressie van militaire zijde. De minister van oorlog, generaal Rosen- do Fraga, heeft echter in sommige gar nizoenen de wacht versterkt bij wijze van veiligheidsmaatregel omdat de ge ruchten over een militaire opstand en onrust in Argentinië gisteravond aanhiel den. De minister van binnenlandse zaken deelde mee dat er geen abnormale situ aties in het land bestonden. Later werd bekend dat ook de minister van openbare werken aan de president zijn ontslag had ingediend. De portefeuille van economische zaken is nu aangeboden aan dr. Roberto Ale- mann, economisch adviseur van de am bassade te Washington. Minister Also garay verklaarde te zijn afgetreden we gens ernstige meningsverschillën met zijn staf. Hij voerde een progïam van bezuiniging en economisch herstel uit, dat veel kritieek van zijn landgenoten ondervond. Franse atoomproef in Sahara geslaagd De Fransen hebben vanmorgen om zes uur te Reggane in de Sahara bij wijze van proef voor de vierde maal een atoombom tot ontploffing gebracht. Van regeringsz(jdo werd vernomen dat het een bom was met een „zwakke explosieve karcht." die boven do grond op een toren ontplofte Ook werd mede gedeeld dat de proef als geslaagd kon worden beschouwd. Het was de laatste proef van het programma van kernex plosies in Noord-Afrika actieve neerslag een gevaar voor dc be ien genomen om te voorkomen dat radio- Vooraf waren alle voorzogrsmaatregc- volking zou opleveren Verklaring van het Witte Huis President Kennedy heeft giste ren nadrukkelijk bevestigd dat hij de volle verantwoordelijkheid op zich neemt voor elk Amerikaans optreden in verband met de mis lukte invasie op Cuba. In een ver klaring die door het Witte Huis werd uitgegeven, verzette de pre sident zich met kracht tegen een ieder zowel in als buiten de regering die tracht de verant- woordeljkheid af te wentelen. Deze verklaring werd kennelijk uit gegeven naar aanleiding van de scherpe reactie in de Senaat toen een, lid van het kabinet oud-presjdent Eisenhower in verbartd had gebracht met de oorspron kelijke plannen voor de landingen op Cubaans gebied. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, heeft gister avond in een langdurige bespreking over de internationale problemen met de com missie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden een pessimis tisch rapport uitgebracht over Cuba. Vol gens de voorzitter van de commissie, Thomas E. Morgan, heeft de minister niets verklaard om dit standpunt te wij zigen. De New York Times schrijft dat pre sident Kennedy zijn broer, de minister van justitie, Robert Kennedy, heeft ge vraagd „te helpen een onderzoek in te stellen naar het aandeel van de centrale inlichtingendienst (C.LA. aan het hoofd waarvan Allan W. Dulles staat) in de Cubaanse crisis". Deze studie zou volgens het blad „alle andere aspecten van de geheime defen sie-activiteiten van het land" omvatten. De Times schrijft dat de C.I.A. „de on langs gedane geslaagde pogingen van de Cubaanse rebellen om de regering-Castro omver te werpen, heeft helpen organise ren. financieren en bewapenen". De Cubaanse radio heeft gisteren kar dinaal Spelmann van New York scherp aangevallen'en hem de „kardinaal van het Pentagon, de Centrale inlichtingen dienst en de Noordamenkaanse mono polies" genoemd, omdat hij zondag een herderlijk schrijven had voorgelezen waarin Castro wordt verweten bedrog te hebben gepleegd jegens de Cubaanse re volutie. De r.k. geestelijkheid in Cuba heeft het ook al moeten ontgelden. Zij had de invasie der contra-revolutionairne moe ten veroordelen. Ten slotte vermelden we nog dat Hon duras de diplomatieke betrekkingen met Cuba heeft verbroken. Aan Venezuela is gevraagd de Hondurese belangen in Cuba te behartigen. Ongeveer 300 leerlingen van het Am sterdamse Vossius-gymnasium. dat deze week zijn zesde lustrum viert, houden woensdag een optocht naar het stadhuis uit protest tegen het ontwerp „mam moetwet". Zij zullen de Amsterdamse wethouder van onderwijs een petitie aanbieden waarin wordt geprotesteerd tegen: de beperking van de klassieke opleiding tot vijf jaar: het doceren van de Griekse taal eerst in het derde leer jaar; het vervallen van het Grieks voor de b-afdeling en dc beperking van het aantal lesuren voor klassieke talen en geschiedenis. De gymnasiasten zullen de wethouder verzoeken de inhoud van hun petitie over te brengen aan de mi nister. De scholieren zijn van mening dat de mammoetwet de gymnasiale opleiding een nekslag zal toebrengen. In de peti tie wordt in het algemeen gepleit voor een ongerepte gymnasiale opleiding. De demonstranten zullen spandoeken meedragen met o.a. de leuzen: „Een gymnasium zonder Grieks is een li chaam zonder hart" en „Zal de mam moet ons verpletteren?". Documenten gepubliceerd „Het is onwaarschijnlijk, dat er in de komende weken een ver betering komt in de algemene ge voelens en de houding van het Nederlandse volk." Dit is de sombere conclusie van een rap port, dat een nazi-functionaris in januari 1941 vanuit Den Haag zond naar het ministerie van buitenlandse zaken in Berlijn en dat na de oorlog in de Duitse archieven is gevonden. Het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft het vandaag, met vele andere documenten, ter publikatie vrijgegeven. Volgens de nazi-functionaris waren de Nederlanders er beslist van overtuigd, dat de Engelsen hen' zouden bevrijden en dat zij zich daarom „allerlei vrijheden tegenover de Duitsers konden veroor loven". Het rapport sprak van „zekere speciale belangengroepen", met inbegrip V3n de r.k. en protestants-christelijke kerken, die, samen met de Joden en de vrijmetselaars, door Radio Oranje in hun verzet werden aangemoedigd. Vol gens de schrijver was Radio Oranje steeds meer „Engels-Joods in zijn methoden" geworden. Er waren in ons land allerlei onplei- zierigc incidenten voorgevallen, waar tegen met gepaste gestrengheid was op getreden. Van rantsoenering en verduis tering 's avonds en 's nachts moesten de Nederlanders niets hebben. Volgens hun vrijgevochten opvattingen betekenden deze maatregelen een ernstige inbreuk op hun persoonlijke vrijheden. Ook de anti-Joodse wetten hadden veel onrust verwekt. En het Koninklijk Huls bleek nog altijd grote achting te genieten België Ook over België is een document ge publiceerd. Het is een uitvoerig memo randum over het onderhoud, dat Hitier op 19 november 1940 heeft gehad met koning Leopold op de Berghof. De Belgische vorst had toen gepleit voor terugzending van de (Advertentie) Belgische krijgsgevangenen en van Hitier de belofte gevraagd, dat België zijn on afhankelijkheid zou herkrijgen als Duits land de oorlog zou hebben gewonnen. Op. 17 oktober 1940 had de kroonprinses Marie José ook al* een onderhoud met Hitier gehad, waarbij zij eveneens voor vrijlating van de Belgische soldaten had gepleit. Hitler had toen geantwoord, dat hij er niets voor voelde België door een algemene vrijlating van de krijgsgevan genen „een injectie met chauvinisme te geven". Troost Tegen koning Leopold had Hitler ge zegd, dat Duitsland dringend behoefte had aan de arbeidskracht van de Belgi sche krijgsgevangenen en om dc koning te troosten had hij daaraan toegevoegd, dat hun terugkeer naar België de werk loosheid daar alleen maar zou doen toe nemen. Dc belofte van onafhankelijkheid wilde Hitier evenmin geven: hij was niet ver antwoordelijk voor de oorlog en de on afhankelijkheid van Belgic „viel in het kader van een algemene reorganisatie van het Europese continent". In Duits land werd overigens volgens Hitier wel onderscheid gemaakt tussen dc wil van de Koning en de daden van dc Belgische regering, die niet neutraal was geweest cn bereidwillig de rol had gespeeld dlc haar door Engeland cn Frankrijk was toebedeeld. Uit andere documenten blijkt, dat Hit- Ier beslist van plan was „alles wat niet Duits was te vernietigen, ook de Franse mode-industrie", hetgeen zelfs dc Duitse ambassade in Parijs te vér ging. Hitier 1de de Parijse mode-centra naar Ber lijn overbrengen. Italië Bijzonder interessant is ook het rap port van de Duitse generaal von Rinte- len van 2 januari 1941 over het Italiaan se leger. Volgens hem kon van dit leger niet veel worden verwacht. Ernstige kri tiek had de generaal ook op de leiding. Overigens had kort daarvoor Hitler de Italiaanse ambassadeur in Berlijn. Alfie- ri, al verteld, dat Italië een opperbevel hebber nodig had. die over ijzeren ze nuwen diende te beschikken en over een barbaarse vastberadenheid, die orde aan het front zou weten te scheppen met barbaarse middelen zoals het neerschie ten van generaals en kolonels, die hun stellingen prijsgaven Een speciale vertrouwensman van Hit- Ier heeft in april 1940 geconfereerd met de Zuidafrikaanse nationalistische lei ders Herzog cn Malan, toen Zuld-Afrlka met nazi-Duitsland reeds in oorlog was. aldus bljjkt uit een document, dat nu door Washington is vrijgegeven. De vertrouwensman schreef in zijn rapport o.m.: „Ofschoon de meerderheid van de Zuidafrikaanse bevolking voor de vredespolitiek van Herzog is. zijn de nationalistische leiders niet bereid een poging te doen zelf de macht in handen te nemen alvorens zij ervan overtuigd zijn. dat Engeland een vernietigende slag is toegebracht. Intussen versterkt pre mier Smuts voortdurend zijn positie door de stelselmatige uitschakeling van alle invloedrijke nationalisten uit dc strijdkrachten, het bestuur en de poli tie." Jongeren De Duitse agent had wel geconsta teerd. dat een groep jongere nationalis ten, georganiseerd in de geheime Osse- wa-Brandwag, bereid was onmiddellijk tot actie over te gaan De man was hier- iai> echter niet onder de indruk, om- fat de groep onvoldoende wapens had en zonder hulp van buitenaf niet op suc ces kon rekenen. Herzog was volgens de Duitser zichtbaar ingenomen met de me dedeling. dat Duitsland bereid was ecu onafhankelijke Zuidafrikaanse republiek) te erkennen, welker gebied ook de drie Britse protectoraten zou omvatten. Her zog wilde Zuidwest-Afrika aan Duits land teruggeven, maar Malan meende, dat dit gebied in de Unie moest blijven Tenslotte valt uit enkele documenten af te leiden, dat Duitsland het voorn»- men had alle koloniale gebieden in Afrf- ka onder zijn bestuur te brengen. „Bevolkingsexplosie remt de-welvaart" Eugêne R. Black, president van de Wereldbank, heeft verklaard dat vol gens dc thans beschikbare aanwijzin gen dc wereldbevolking voor het jaar 2000 op zes miljard mag worden geraamd. Dit jaar zal de wereldbevolking liet aan tal van drie miljard overschrijden. Deze geboortenexolosie. aldus Black„ zal tot gevolg hebben dat de levensstan daard in arme landen nog minstens een generatie lang lmg zal blijven, 'n het jaar-rapport dat do president uit bracht aan de eeonomiscne en sociale raad van de V.N. zei hij voorts dat de dichtbevolkte landen van Azië en het Midden-Oosten de hoop op econo mische vooruitgang tijden3 deze gene ratie moeten opgeven, tenzij dc bevol kingsaanwas een aanzienlijk lager tem po zou krijgen. Patrice Michelin, een der telgen van en schatrijke Franse familie, moest zich gisteren voor de rechtbank in Tours verantwoorden over de omstandig heden waaronder zijn vrouw Nicole om het leven is gekomen. Hij werd beschul digd van dood door schuld, daar zij was overleden na een schot uit zijn jacht geweer. Michelin verklaarde dat het schot was afgegaan toen hij struikelde. Hij gaf toe dat het bij zich dragen van een ge laden geweer een slechte gewoonte van hem was, maar ontkende met klem zijn vrouw te hebben willen doden. De rechtbank doet 15 mei uitspraak. /ft ceft doft£e hJj, Robert II. Cairns, voor zitter van het Britse gil de van kappers, heeft over de Engelse vrouwen gezegd, dat zij beter verzorgd zijn dan welke andere vrouwen ook. Over de Engelse mannen was hij minder te spre ken: de meesten mer ken het niet als hun vrouw haar haar anders heeft zitten of zij vinden het niet mooi. Dr. Dudley While, een bekende Amerikaanse hartspecialist, heeft ge zegd, dat te overvloedig gebruik van hoogwaar dig voedsel, tc veel in auto's en het gebruik van te veel arbeidbe- sparende apparaten, dc Amerikaanse man zwak ker hebben doen worden dan die van 1930. Een Oostduitse schaap herder is met vijf- van zijn zeshonderd schapen naar het Westen ge vlucht. Zijn vrouw was met hun drie kleine kin deren al eerder ontko men. De man had er niets voor gevoeld zijn dieren naar een collec tieve boerderij te bren gen. I Rusland heeft uit vrees voor spionage geweigerd mee te doen aan dc in ternationale bloemisten organisatie Interflora, die over heel de wereld desgevraagd zorgt dat er bloemen worden be zorgd. De Lord-Mayor van Lon den. sir Bernhard Wa- ley-Cohen heeft gister middag een kort bezoek gebracht aan Amersfoort om met zijn vrouw en zijn talrijk gevolg de huizen te bezichtigen waarin ongeveer drie honderd jaar geleden en later zijn voorouders hebben gewoond, waar onder het stadhuis dat Abraham Cohen in 1780 liet bouwen. I In de haven van Stock holm is gisteren, 333 jaar na zijn vergaan, het 1400 ton metende oorlogsschip Wasa, aan de oppervlak te gebracht. Verwacht wordt dat eind mei het schip weer drijvend zal zijn. 580) Wanneer twee punten ten opzichte van elkaar in beweging zfjn cn een derde (vast) punt ontbreekt, Is het niet mogelijk uit te maken welk van beide punten een bewe ging vertoont. Dit zelfde doet zich voor met de zeespiegel, die ln voort durende beweging is, doch waarvan men niet weet of de veranderingen te wijten zij» aan de beweging van de zeebodem, dan wel aan verande ringen van het vasteland. Zeker, er bestaan duidelijke be wijzen dat ln sommige gevallen het vasteland aanzienlijk Is omboog ge heven. Wanneer op het eiland Ti mor op een hoogte van ruim 1200 meter koraalriffen >vorden aange troffen, is het duidelijk dat deze riffen ongeveer evenveel meters zijn opgeheven, want koralen kunnen slechts in ondiep water gedijen. Even zo wordt het bewijs geleverd dat in Zwitserland een bo demverheffing van verscheidene dui zenden meters beeft plaats gevonden om dat aldaar op hoogten van meer dan 3000 m versteende schelpen zijn aan getroffen. Het staat vast dat niet alleen het land ln de loop der tijden aanzien lijk ia gerezen, maar tevens, dat de waterspiegel grote veranderingen heeft ondergaan. De hoeveelheid wa ter op aarde, hetzU dit In vloeibare, gasvormige of vaste toestand voor komt, is Immers constant. En wan neer geweldige hoeveelheden daar van In ijs Morden vastgelegd, Is het duidelijk dat die hoeveelheden er gens anders aan onttrokken zijn. Dit deed zich bijvoorbeeld voor in de verschillende ijstijden, toen zich op N. Europa geM cIdigc ijskappen ge vormd hadden cn dientengevolge de zeecn een lagere stand hadden dan normaal. Maar ook zonder deze ijskappen ln aanmerking te nemen, moet Mor den vastgesteld dat de zeespiegel aan voortdurende wisseling onderhevig is. Uit opgeheven strandlijnen aan tal van kusten, is afgeleid dat na de geweldige stijging van het zeeniveau na de ijst(jdcn het algemene niveau sedert de laatste 3 a 4000 jaar ge daald Is met een bedrag van 4 tot 6 meter. De Maarden die door ver schillende onderzoekers gevonden zijn, verschillen M-el enigszins, doch zijn allen toch van dezelfde orde en be vestigen de opvat ting dat ook ln historische tijden dn oceaansplegel schommelingen ver toont. Is deze daling van de algemene strundlijn In de M'ereld een verheugend teken voor dc lager gelegen landen, Mat Neder land betreft moet als schrille tegen stelling een aanzienlijke stijging van de strandlün in de laatste duizenden jaren M-orden vastgesteld. Dit Is dus een schijnbare stijging van de zee spiegel, die naar alle waarscbijnlijk- hcid aan daling van de Nederlandse bodem moet worden toegeschreven en M-aarover bijzonder belangwek kende cijfers zijn gepubliceerd. Daarover een volgende keer! NIEMEYER garandeert de kwaliteit

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5