Dr. Tilanus besprak allerlei zaken in Voorschoten Wat Katwijks raad donderdag gaat behandelen RIJNSBURG Visserijgolfjes Grote brand verwoest deel van koelhuis Frigo te IJmuiden Moeilijkheden bij opvoeding van de kleuter KOELKASTEN Oranjefeesten Feestprogramma Zes maanden geëist voo^ ongeluk met twee doden Traangasgranaat maakte eind aan feestavond Soldaat van zijn bed gelicht Man liet zijn vrouw meisje lokken Verdwenen meisje en vriend met nog f 17.544 zondagavond in Amersfoort aangehouden MEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 25 APRIL 1961 F)E Chr. Hist. Kiesvereniging te Voorschoten hield gisteravond een open- bare vergadering. Dr. Tilanus besprak een aantal actuele onder werpen. De vergadering stond onder leiding van de heer C. Mechelse, die in zijn openingswoord op het bijzondere karakter van deze avond wees omdat er nu geen sprake is van verkiezingsstrijd. Het bestuur van de C.H. Kiesvereniging acht het in deze tijd van weinig politiek verantwoordelijk heidsgevoel nodig er op te wijzen, dat de christen in de politiek een taak heeft en dat het politieke leven gezien moet worden in het licht van Gods Woord. De heer Tilanus behandelde hierna verschillende onderwerpen. Hij deed dat op een huiselijke manier in de vorm van een causerie. Spr. merkte op, dat er alle reden is om gezien de onrust in de wereld God te danken, dat wij in een gezegend land als Nederland in vrijheid mogen vergaderen. Dr. Tilanus achtte een beschouwing van de nationale politiek niet goed mo gelijk zonder de buitenlandse politiek daarbij te betrekken. Die buitenlandse politiek staat in het teken van de ge spletenheid. Niet gesymboliseerd, maar gerealiseerd door het IJzeren Gordijn. De enorme bewapening die daarachter plaats heeft, veroorzaakt spanningen. Doch ook achter dat IJzeren Gordijn zijn er spanningen tussen de voorstanders van vreedzame co-existentie en hen. die met geweld streven naar de wereldrevolutie. Een en ander dwingt de vrije wereld en dus ook ons land tot grote financiële offers voor de defensie. Daarnaast dringt deze situatie tot nauwere internationale samenwerking o.m. op economisch en politiek terrein. Spr. ze, wat sceptisch te staan tegenover een eventueel Euro pees parlement. Sprekend over de nationale politiek, greep dr. Tilanus terug naar de verkie zingen van 1956. toen de P.v.d.A. als sterk ste partij naar voren trad. Na enige jaren wilde men daar van de regeringsverant woordelijkheid af enwas een geschil over een belastingwet aanleiding tot re geringswisseling. Nieuw-Guinea Bij de verkiezingen In 1959 trad de K.V.P. op de voorgrond, waarna het kabinet-De Quay optreedt. Het kenmer kende van dit kabinet noemde spr. het streven om aan de burgerij iets meer vrijheid te geven; het na de oorlog no dige sterke overheidsingrijpen geleide lijk te verminderen en dit ook te ver werkelijken door het verminderen van de subsidies. Dr. Tilanus wilde dit kabinet in grote lijnen zoveel mogelijk steunen. Hij zei begrip te hebben voor de grote problemen Waarvoor het kabinet wordt geplaatst zoals o.a. het punt loonpolitiek. Ten aanzien van Nleuw-Gnlnea merkte spr. op, dat naar zUn mening hierover veel te veel wordt geschre ven en gesproken. Soekarno is op dit pont alleen maar te bevredigen met volledige overdracht. Nederland heeft de plicht de bevolking aldaar op te voeden tot zelfstandigheid. De instal latie van de Nw.-Guinearaad is daar van een bewUs. Een andere moeilijke puzzel voor de regering was en is de vaststelling van de melkgarantieprljs. Na een felle strijd is men tot een oplossing gekomen, waarvan zal moeten blijken of die afdoende is. Dr. Tilanus herinnerde ook aan de moeilijkheden van vorig jaar ten aanzien van de woningbouw. Dankbaar was spr. voor de voortzetting van het kabinet en ook voor de recente bereidheid van de regering tot verhoging van het bouw programma met 2500 woningen. Spr. zei geen voorstander te zijn van een kinderbijslagverzekering, alhoewel hij met de oplossing van dit probleem nog niet klaar is. Dat de Mammoet (onder wijs) wet in strijd zou zijn met de grond wet, wilde spr. niet beamen, alhoewel hij de vorm van deze wet een wonderlijke constructie noemde. HBRILLENCENTRUM Speciaalzaak Zieken fonds- BOSPLEIN 8 KATWIJK TEL. 3807 Donderdagavond om half acht komt de gemeenteraad van Katwijk in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat onder meer de vol gende punten: kredietverlening voor de aankoop van een verplaatsbare muziek tent; aangaan van een overeenkomt met de staat der Nederlanden betreffende de huur van het recht tot het exploiteren van het strand; verlenen van Krediet voor de aanschaffing van een lichtdruk- kopieermachine ten behoevo van de dienst van openbare werken; uit he: grondbedrijf nemen van grond; vaststel ling van een verordening, regelende de voorwaarden en tarieven voor het pri vaatrechtelijk gebruik of genot van het zeestrand en de kampeerterreinen: ver lenging van de termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woning f.ouwestraat 14 p; garanderen van epn door de Katwijkse Bouwvereniging aan te gane geldlening ten behoeve van de bouw va-i 20 woningen en 5 winkels aan de Meeuwenlaan; verlenen van zekcr- heidsstelling als bedoeld In artikel 7 van het besluit bevordering eigen wo- ningbezi't; onttrekking aan het openbaar verkeer van de Horneslaan en een ge deelte van de Biltlaan; verlenen van krediet voor het afvoeren en verwerken van puin ten behoeve van de aanleg van een oprit naar de toekomstige brug over het Katwijks kanaal; verlenen van me dewerking op grond van artikel 50 der kleuteronderwijswet ten behoeve van de Chr. kleuterschool „De Kleuterhof"; ver koop van een perceel grond aan de kor- Keraad der Herv. Gemeente te Katwijk aan den Rijn voor de bouw van een kleu- terschooj In de wijk „De Koestal'', ver lenen van krediet voor de bouw van een Hervormde kleuterschool in de wijk „De Overzicht groenteveiling Na de inzinking in de prijs en de af zet naar Engeland van het produkt was- peen, herstelden beide zich in het begin van de week, zij het dat de prijzen van de vorige week niet geheel gehaald kon den worden. Er was een regelmatige aanvoer van dit produkt die werd op gevangen door een willige vraag, zodat gunstige prijzen konden worden gemaakt. De notering voor de A-sortering liep van 52 tot 63 cent per kg en voor de B-sortering was de prijs van 54 tot 67 cent per kg. De prijs van de binnenland se kwaliteit schommelde tussen 30 en 42 cent per kg. De totale aanvoer bedroeg deze week 100 ton. De handel in prei is slecht, zodat ook een flink gedeelte DE KOTTERVLOOT, waarbij vele Katwijkse schepen, is gisteren een uur later dan gewoonlijk uit IJmuiden naar zee gegaan. De oorzaak? De honderden opvarenden waren ooggetuige van een felle en grote uit slaande brand, die in het havengebied woedde aan de Trawlerkade te IJmuiden bij het koelhuis Frigo. Omstreeks elf uur werd de brand gemeld en reeds enkele minuten later was IJmuiden vervuld van sirenegeloei. De Velsense brandweer liet al het materieel uitrukken. Daarbij waren twee hogedrukspuiten en zes lagedrukspuiten, waaraan door de beroeps- en reservebrandweer reeds drie en een halve minuut na de eerste melding de eerste slangen werden gekoppeld. Aan dit snelle optreden is het te danken geweest, dat slechts één gebouw grotendeels verloren ging. De brand ontstond op dc tweede ver- kabeljauw, 400 koolvis 1300 verse haring, dieping, waar lassers werkzaam waren, maar waar men ook bezig was kurk-iso- latiemateriaal aan te brengen voor een opslagsilo van ijs. Een vonk, die van het lasapparaat wegschoot, deed het vuur in het kurk ontstaan De vlammen trachtte men to doven met enkele emmers water, maar reeds even later stond het hoge grote gebouw in lichterlaaie. Donkere rookwolken lekten weg over het IJmui- dense havengebied en trokken de dui zenden nieuwsgierigen naar de Trawler kade. De brandweer heeft ruim drie kwartier werk genad. eer men het sein „brand meester" kon geven. Voorkomen was, dat het vuur een nieuwe ammo- niakapparatuur van het koelhuis zou be reiken. De schade is groot bij Frigo; het dak van het gebouw is ingezakt. De totale schade is echter nog niet te ramen Schraler Schraler en schraler wordt de kust visserij op schol en tong De besommin gen rond het afgelopen weekeinde vie len tegen, daar ook de aanvoeren klein waren. De meeste trawlloggers worden dan ook in versnelde mate uit de vaart genomen om te worden klaargemaakt voor de nieuwe teelt. Verder van de kust wordt nog wel wat platvis gevan gen, maar dicht onder de Nederlandse wal zijn de vangsten teleurstellend. De garnalenvisserij is eveneens slecht; vo rige week was de aanvoer te Schevcnin- gen slechts 3600 kg garnalen van 20 scheepjes op een dag. Van drie tot vier dagen vissen werd rond de f 1500 be- somd. Maandagmarkt Te IJmuiden werd de maandagmarkt bezocht door vele vaartuigen. Binnen waren welgeteld 100 scnepen, waarbij trawlers. De totale aanvoer was 9500 kisten vis, waarbij van de kottervloot 1100 kisten tong en 1350 kisten schol. Verder werden aan land gebracht 600 kisten schelvis, 650 makreel. 300 gul en kleine kisten verse haring, 3000 kreel, 2000 stuks stijve kabeljauwen. De trawlers kregen voor de makreel slechts van f 12 tot f6 per kist van 50 kg betaald. Grote makreel noteerde echter van f32 tot f30 per kist Verse haring haalde f22 tot f 16. Schol voor ex port maakte f36 tot f30 per kist, kleine schol vooi het binnenland van f35 tot f 12 per kist Van de trawlers was de IJM 35 Post boy binnen met 750 kisten vis en kleine kisten haring; de IJM 26 's Gra- venhage met 1650 kisten vis en 300 kleine kisten haring en de RO 53 Dirkje met 875 kisten vis. Voor deze vangsten wer den geen hoge oesommingen gemaakt, gezien het feit, dat de vangsten groten deels uit makreel bestonden. De Dirkje bijvoorbeeld haalde slechts f 10.700 voor deze reis. Van de Katwijkse vloot kwam de KW 39 toe aan een besomming van f 10.500 voor een vangst van 200 stuks kabeljau wen, 875 kisten vis, waarbij 475 makreel. Voorts losten aan de markt de SCH 196 met 1050 kisten vis, de KW 52, KW 124 en KW 180 met verse vis vangsten, va- riënd var. 100 tot 155 kisten vis, meest schelvis. En deze schelvis werd goed be taald: f60 tot f22 naar grootte en kwali- teit De KW 52 haalde hierdoor nog f5300. de KW 180 f3300 Aan de dinsdagmarkt Vele schepen lagen gisteravond al bin nen voor de dinsdagmarkt te IJmuiden. Daarbij waren vele Katwijkse vissers schepen, zoals de KW 8 Deining met 650 kisten vis. de KW 135 met 600 kisten vis, de KW 99 met 550 kisten vis, de KW 187 met 50 kisten vis, de KW 53 met 30 kis ten en de KW 32 met 90( kisten vis. Voorts meldden zich voor deze markt de SCH 171 met 975 Kisten vis. de SCH 135 met 1100 kisten vis, de IJM 36 met 900 kisten vis, enkele Vlaardingse IJmuidense kotters van de kust met to taal 450 kisten tong en schol. van de aanvoer doordraait. De prei die verkocht werd bracht van 10 tot 15 cent per kg «p. De aanvoer van voorjaarsgroenten neemt steeds in betekenis toe, en over het algemeen zijn de prijzen bevredi gend. De prijs van radijs liep maandag nog tussen 19 en 24 cent per bos, maar onderging daarna een flinke daling en noteefde van 10 tot 17 cent. Ook de prijs van selderij daalde van 22 cent per bos op maandag naar 13 tot 19 woensdag en 7 tot 17 cent vrijdag. De prijs van petersedie handhaafde zich tussen 13 en 17 cent per bos, terwijl rabarber ook regelmatig kopers vond tussen 13 en 17 cent per kg. De prijs van de slauitjes liep aan het eind van de week iets terug. Aanvanke lijk was de prijs van dit produkt tussen 11 en 12 cent per bosje, vrijdag werd lussen 8 en 10 cent Eenoteerd. GEBOREN:- Jacomina. dr van J. Ra- vensbergen en C. van den Eijkel, Lan- gevaart 8a; Antje. dr van W. van Delft en L. Blijileven, Vliet NZ 80; Catharina Johanna, dr van A. Mulder en A. C. v. Pol, Heerenweg 25; Arie Jan, zn van Brussee en C. den Boer, Anemonen- straat 22; Anna Louise, dr van W. M. van Egmond en A. J. van Duijn, Petr van Saxenstraat 139; Alida. dr van P Barnhoorn en J. Slijkhuis, Trompstr. 41; Willem Bastiaan Jacob, zn van J. Heems kerk en H. v. d. Eijkel, Petr. van Saxen- straat 80; Gerdine Elisabeth, dr van G. de Mooij en C. van Klaveren, Burg. Meijboomstraat. 15a. GETROUWD: H. N. D. Binnendijk, 2G jr, Brouwerstraat 49, en J. den Heijer, 19 jr, Ogestgeesterweg 32. adres Brou werstraat 49. Gevestigd I. R. van der Mark, van 's-Gravenhagc naar Narcissenstraat 29; S. de Jong, van Noordwijk naar Sandblaan 28; J. Jon- ?;edijk, van Oegstgeest naar Noordeinde 29; J. Douma (met gezin), van Dussen (N B.) naar Langevaart 88; L. van Delft- Blijleven. van Leiden naar Vliet NZ 80. Filmavond mclkhandciaren Gisteren werd onder auspiciën van „De Friesche Vlag" door de melkhande- iaren in de zaal Vliethof een filmavond gehouden. Na een welkomstwoord van de heer J. van Egmond werd een aan- treffelijk filmprogramma vertoond-. Hier na werd een quiz gehouden Jonge Kerk Vanavond vergadert de Jonge kerk in de consistorie van. de Bethelkerk. Ds. Van Embden uit Zoeterwoude komt zijn ervaringen als ziekenhuispredikant ver tellen. Tekeningenshow De tckeningenshow van het bloemen corso RijnsburgLeiden zal morgen avond in een der zalen van het veiling gebouw Flora worden gehouden. Ook degenen die met een personenauto wil len deelnemen, zijn uitgenodigd, aange zien voor hen belangrijke mededelingen worden gedaan. Geertruida-scliool Noordwijk Koests1"; vaststelling der voorschotten op de vergoedingen voor het bijzonder kleuteronderwijs voor 1961; vergoeding vakonderwijs over 1960 en voorschot op deze vergoeding voor 1961 ten behoeve van de chr. uloschool en vergoeding van uitbetaalde salarissen aan de in 1957 en 1953 aan de Hervormde scholen te Kat wijk aan Zee verbonden vakonderwijzer lichamelijke oefening; verlenen van me dewerking op grond van artikel 72 der i.o.-wet ten behoeve van de Gereformeer de school aan de Sluisweg; verlenen van krediet voor het treffen van voorzienin gen aan de elektrische installaties van verschillende scholen in verband met de ingebruikneming van een verplaatsbare behandelkamer voor de schoolartsen dienst; verlenen van een vergoeding over 1960 ten behoeve van de cursus bijzon der vervolgonderwijs aan de school „Dc Zonnebloem" en vaststelling van het voorschot op genoemde vergoeding voor het jaar 1961. Spreekbeurt Woensdag om half acht n.m. hoopt voor de Gereformeerde Gemeente in de Remisestraat de heer Kok van Rotter dam een spreekbeurt te vervullen. Hoog en laag water Woensdag: hoog water 0.21 en 12.47 uur; laag water 8.03 en 20.49 uur KATWIJK AAN DEN RIJN Programma Koninginne- feest Zoals gewoonlijk houdt de Oranjever eniging te Katwijk aan den Rijn rond 1 september Oranjefeesten. Toch wil de vereniging de verjaardag van onze Ko ningin niet stilzwijgend voorbij laten gaan. Vrijdag 28 april, 's avonds om 8 uur, is er een taptoe voor het gemeentehuis, waaraan meewerken U.N.I., tamboer- en pijperkorps D.V.S. en de Harmonie. Zaterdagmiddag is er op het terrein voor de veiling een kindervoorstelling waar het jeugdcircus Shetland van 2 uur tot half vier de schoolkinderen zal bezig houden. Hier ontvangen de schoolkinde ren een gratis tractatie. Van 4 tot 5 uur demonstreert de gymnastiekvereniging S.K.R. op het plein van de school in de Narcisstraat. Op de Baron van Wassenaerlaan for meert zich tussen 8 en half negen een lichtstoet, die tussefl half negen en half tien, door het dorp zal trekken. De Harmonie geeft ten slotte een feest- concert op de Turfmarkt na afloop van de lichtstoet. VOORHOUT Raad vergadert vrUdag Vrijdagavond om 8 uur vergadert de gemeenteraad van Voorhout. De agenda vermeldt onder meer de volgende pun ten: begrotingswijziging; krediet van 450 voor aanschaf reddingsmateriaal: grondaankopen; verhoging subsidie kraamcentra; bouw tweede kleedlokaal op gemeentelijk sportterrein 17.365); maken van afrastering rond speelveld (ƒ3200); intrekking raadsbesluit inzake krediet van ƒ35.000 voor verlengen rio lering Jac. van Belerenweg. Mottige Polder De ingelanden van de Mottige Poldei vergaderden onder leiding van voor zitter C. L. M. Prins. De controlecom missie had de boeken in orde bevonden. Aan G.S. zal worden verzocht het bedrag voor vergaderingen te verhogen van ƒ40 tot 60. De saldi-reserve per 1 januari 1961 r 2017,26) wordt op de kapitaal- dienst bijgeschreven. De voorzitter dankte molenaar J. v d VLugt, die in het afgelopen jaar onder moeilijke omstandigheden het water op Deil wist te houden. KROMHOUT - RIJNSBURC VLIET N.Z. 32 TELEFOON 3710 WARMOND In ons blad van zaterdag vermeldden wij een frontale botsing van twee bus sen op de Warmonderweg, die zou zijn ontstaan doordat de chauffeur van de Maarse Si Kroon-bus te laat zag, dat er een tegenligger naderde. Men deelt ons echter mede, dat niet hij, maar de chauffeur van de N.Z.H.-bus uitweek voor een geparkeerde groentewagen en te laat de Maarse Kroon-bus zag na deren. De N.Z.H.-bus raakte in een slip cn veroorzaakte daardoor de botsing. Voor ouders cn personeel van de Geer. trulda kleuterschool hield mej. G. J. Roo- se van het Medisch-opvoedkundig bu reau te Leiden een lezing over: Moei lijkheden bü de opvoeding van de kleu ter. Mej. Roose, die enige tijd in een kleu terschool in de Amerikaanse stad De troit heeft gewerkt, schetste de hoeda nigheden van de kinderen, die ze daar heeft meegemaaikt Zij gaf haar visie op de achtergronden van het karaikter dezer kleuters. Vervolgens behandelde zij uit voerig de uiteenlopende fasen in de ont wikkeling van het kind In het orale stadium richt het kind ziich op de voe ding. Waarschijnlijk beleeft de baby honger als pijn. Het kind wordt in de volgende perio de, de anale fase, zich van het eigen lichaam bewust. Het wordt zindelijk. In deze fase ontdekt het eigen macht en wil. Als de kleuter het geslachtsverschil gaat opmerken, en dat kan hem erg be zighouden, treedt de genitale fase in. De wijze waarop liefde wordt er varen, verandert met elke levens fase. Het kind identificeert zich met de moeder en eerst later met de va der. Geweldig kan soms de jalouzie zijn. Sommige dingen zijn voor het kind bijzonder moeilijk te verwerken, Als er bijzondere moeilijkheden zijn, dienen deze te worden besproken met de huisarts, de predikant of het medisch- opvoedkundig bureau. Voor sommige ouders is dit een grote stap, maar i dient te bedenken, dat in het kleuterle ven de basis voor het gehele verdere leven wordt gelegd. Niemand gaat ech ter zonder kleerscheuren de verschillen de fasen door. Verontrustend is dit niet. Ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana heeft de Oranjever eniging te Noordwijk-Binnen een feest programma vastgesteld. Het feest wordt maandagmorgen 8 uur geopend met ko- raalmuziek van de toren. Om 10.30 uur hebben voor het gemeentehuis de aubade en het défilé van de schoolkinderen plaats, waaraan de liarmoniekapel Cres cendo en het fanfarekorps Excelsior me dewerking verlenen. Om 2 uur wordt op het plein van de Wilhelminaschool een poppenkastvoor stelling gegeven voor de kinderen van de kleuterscholen en voor de jeugd van 6 tot 7 jaar van de lagere scholen. Gelijktijdig beginnen in het Calorama- kwartier en Rozenburg de volgende kin derspelen: hardlopen met hindernissen voor jongens van 89 jaar (La Bassecour Caanstraat): baldragen voor meisjes van 89 jaar (Leidtwech); kruiwagenrace voor jongens van 1012 jaar (La Basse cour Caanstraat); wasophangen voor meisjes van 10—11 jaar (Marjolem- straat); kussenslaan voor jongens van 1314 jaar (bouwterrein Rozenburg); ringrijden op fiets voor meisjes van 12 14 jaar (KersappelstraatMeidoorn straat). Aanmelden voor de spelen zaterdag 29 april, 's avonds 7 uur in de Wilhel minaschool. 's Avonds 8.30 uur wordt een lampion optocht gehouden met medewerking var twee muziekkorpsen. Dc Oranjevereniging te Noordwijk aan Zee heeft het volgende programma opge steld voor maandag 1 mei (Koninginne dag) en vrijdag 5 mei (Bevrijdingsdag) Maandag zijn er festiviteiten voor oude ren, vrijdag voor de kinderen. Maandag: 8 uur, koraalmuziek van de toren; 8.30 u„ optocht voor kinderen en aubade op het Kerkplein; 10 u., ringrij den met versierde fietsen, kruiwagen race; 10.30 u., zaklopen; 11 u., mastklim- men; 2 u., ballendans en boegsprietlopen; 3-30 u., touwtrekken; 5 u., voetbalwed strijd tussen „Noordwijk" en de Sport- verein Mainz Gonsenheim; 5.30 u., prijs uitreiking; 8 u., concert Echo der Duinen. Vrijdag: 2 u., zaklopen. stoelendans, autopedrace, rolschaatswedstrijd; 3.30 u., stoelendans, hardlopen met ballonblazen en blokjesrapen; 5 u., prijsuitreiking op Kerkplein; 8 u., concert Echo der Duinen. Ten slotte besprak mej. Roose de be tekenis van het vrije spel als grondslag tot ontplooiing. Schaakclub liield liaar j aarvergaderin g In Porque werd gisteravond de jaar vergadering gehouden van de Noord wij kse schaakvereniging „Daniël Note- boom" onder leiding van voorzitter ds. R. C. de Lange. De secretaris, de heer J. J. Bizot, bracht het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat de club op 14 januari jongstleden het 25- jarig bestaan heeft herdacht. Het bezoek op de speelavonden was niet onbevredi gend, hoewel wat meer enthousiasme op zijn plaats zou zijn Het eerste tiental is dit seizoen, vooral door pech gedegradeerd. De onderlinge competitie is dit seizoen ook niet zo vlot verlopen. Deze is nog niet afgelopen. De heren A. v. d. Berg, P. Bedijn en J. Turk zullen in een dubbelrondige competitie gaan uitmaken, wie zich kampioen van Noordwijk 1961 mag noemen. Penningmeester F. Hoek. meldde een gezonde financiële toestand. Ds. R. C. de Lange en de heer F. Holk werden respectievelijk als voorzitter en penningmeester herkozen. Er kwamen vervolgens een aantal be stuursvoorstellen aan de orde, die allen werden aangenomen. Het materiaal (borden en spellen) zal worden vernieuwd, om een meer uni form materiaal bezit te krijgen. De contributie wordt niet verhoogd, maar aan de leden zal verzocht worden gedurende de zomer, als er niet wordt vergaderd, een vrijwillige bijdrage van 5 te betalen, om de kas op peil te hou den. Er is een „klokkenfonds" in het leven geroepen, door het verstrekken van ren teloze obligaties. Er fcijn 3 klokken aan gekocht. Mits de financiën het toelaten, zal een magnetisch demonstratiebord worden aangeschaft. Om niet uit vorm te geraken, zullen in de komende zomer enkele competities worden gehouden. Enkele leden gaven zich hiervoor op. Binnenkort zal een massakamp worden georganiseerd tegen een naburige ver eniging. Uitvoerig werd gesproken over de on derlinge competitie. Besloten werd in het vervolg twee gelijkwaardige competities te houden. Daarna zullen de resultaten worden vergeleken en zullen de spelers worden geselecteerd in drie groepen. Bij de rondvraag kwamen allerlei za-, ken aan de orde. Op 8 mei zal als sluitstuk, de jaarlijkse gongwedstrijd worden gehouden. Ouderlingen en diaken gekozen Tot ouderling van de Geref. Kerk te Noordwijk aan Zee werden gekozen de heren N. Passchier, M. Posthumes en J. Vaartjes en tot diaken de heer W. Spaan derman. Scbietnieuws Bij de schietvereniging BVL werden de wisselmedailles met de buks gewonnen door: Wi van Bohemen, 49 punten, eer ste klasse; W. Stafleu, 46 punten, twee de klasse; M. de Jong, 46 punten, derde klasse. Wisselmedailles met k.s.o.: A. Lüschen, 57 punten, eerste klasse; Slingerland, 56 punten, tweede klasse. ZOETERWOUDE Oraniefeest Het programma van het Oranjefeest op 1 mei begint in Zoeterwoude om acht uur met trompetsignalen vanaf de 'kerk toren in de Dorpsstraat. Om 8.30 uur ver zamelen zich de kinderen voor de jon gensschool en het parochiehuis op de Schenkelweg, waarna de kinderoptochl naar het Raadhuis vertrekt om 8.45 uui (route via dr. Kortmannstraat en Dorps straat). De kinderen van de eerste drie klassen gaan na de aubade naar „One Huis" voor een kindervoorstelling vac theater „Miniatuur", de ouderen gaac naar het terrein van de heer Th. van dei Salm naast het Raadhuis voor de kin derspelen. Na ongeveer een uur wisselet de beide groepen. Een demonstratie hondendressuur dooi de heren V. van de Grieft en S. vat Noort op het terrein van de heer Var der Salm om 11 uur wordt (om 14.30 uur) gevolgd door ringsteken op bromfietser op de Scher. elweg. Om 15.30 uur begin: de eierrace voor dames. De wielerwed- strijden op het circuit Schenkel wegj Zwetkade vangen aan om 17.45 uur ei zijn gesplitst in een fietsrace voor jon gens van 14 t/m 16 jaar cn een wedstrijc voor de leden van de Swift combinatu en dorpsgenoten met racefiets. Na di wedstrijden is er een muzikale rondgam van de St. Jansfanfare. Om 20.30 uur begint zowel het Oranje- bal in het parochiehuis als het klein kunstprogramma „Oranje Boven" ii Ons Huis. Kaarten hiervoor (f 1) kunnei van 45 uur in de hal van het parochie huis worden gehaald. OEGSTGEEST Over de gevaren van de stad Den Haag Op de gisteravond gehouden vergade ring van de Ned. Christenvrouwenbonq afdeling Oegstgeest. hield de heer W. N v. Andel, hoofdinspecteur van politie t. 's-Gravenhage, een lezing, getiteld: „Wee U wat er in het leven te koop is"? Na dat de vice-presidente, mevr. C. Slump Beauveser, de vergadering op de gebrul kelijke wijze had geopend en enige me dedelingen had gedaan, begon inleide zijn lezing, die speciaal handelde ove „donker Den Haag". In het westen vai ons land is de ontwikkeling van de in dustrie zeer groot. Dit heeft tot gevolj dat uit alle delen van het land werkne mers moeten worden aangetrokken. Vei scheidenen van deze arbeidskrachte! zullen zich niet gauw aanpassen aan d nieuwe omgeving. Dit brengt vele ge varen met zich mee. Zij gaan zich een zaam voelen en wanneer dit lang duur, kan dit bijvoorbeeld leiden tot zeli moord, (per week 1 geval plus verschil lende pogingen hiertoe). Verder besprak de heer Van Andel d gevaren van het afbetalingsstelsel. Vele kennen geen grens en kopen maar raaj met het gevolg, dat er hele weeklonej mee gemoeid zijn. Dit heeft dikwijls diei stallen tot gevolg. Ook de rage van d jongelui om een brommer te bezitten, i funest. Gevolgen: bromfietsdiefstallen c beroving en oplichting. Verder kwamen de zelfbedieningszi ken (gevaar voor diefstal: en er zij) geen grenzen voor sommige mensen b het kopen), auto diefstallen; bankfrauds en de donkere buurt aan de orde. Na de pauze was er gelegenheid to het stellen van vragen. Poelmeer De Oegstgeester zwemvereniging Poe' meer houdt vrijdagavond acht uur i Het witte Huis haar algemene ledenvei gadering. (Van onze correspondent) In de nacht van zondag op maandag is 20-jarige dienstplichtige soldaat Anloon gelegerd op het vliegveld Welschap Eindhoven, door de militaire politie In zUn ouderlijke woning te Helden-Pan- nlngen van zijn bed gelicht. De soldaat had zondagavond tegen half elf in zijn woonplaats een traangas granaat geworpen. Met dc uitwerking van het projectiel trof hij het in zoverre slecht, dat door zijn toedoen een nele zaal met feestvierende mensen (een be sloten gezelschap) leegstroomde. Boven dien kwam daar nog bij. dat er zich vele notabelen in de zaal bevonden, o.a. bur gemeester P. M. J. S. Cremers en diens echtgenote. Allen moesten huilend de feestzaal verlaten. Iedereen kreeg het te kwaad met z'n ademhalingsorganen; proestend en hoestend keerden de mees ten huiswaarts. Het was een teleurstel ling voor het damescomité dat de feest- avond georganiseerd had. Het waren de vrouwen van de bestuursleden van de harmonie ..Concordia" uit Helden-Pan- ningen; zij hadden een z.g. Beierse avond op touw gezet. Zij zouden allerlei dranken en etenswaren persoonlijk aan de man brengen en bleven er nu mee zitten Het doel was eigenlijk geweest om het uni formenfonds van de harmonie te spekken, maar niemand had nog trek in de koude schotels, worstebroodjes en andere lek kernijen. Het uniformfonds werd er fi nancieel niet beter op. De soldaat had de traangasgranaat ge worpen tegen de buitenkant van de zaal, vlak bij een WC-raampje. He: traangas drong door dit raampje naar binnen; toen zowel dames als heren die het toilet bezochten met betraande ogen in de zaal terugkeerden, stelden enige mannen een onderzoek in en sloegen de WC-ramen kapot om het hinderlijke gas er uit te kunnen laten trekken. Het resultaat was echter dat toen pas het traangas nog makkelijker naar binnen kon dringen. De officier van justitie bij de Maas trichtse rechtbank heeft gisteren zes maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid geëist tegen de 24-jarige chauffeur J. G K. uit Brunssum. Dc man werd beschuldigd hoogst roekeloos cn onvoorzichtig rijden met een münwerkersbus. De bus die hij bestuurde was op juni van het vorig jaar in Heerlen op de Spoorstraat aan het slippen geraakt en tegen een tegemoet komende bus van de Limburgse tramwegmaatschappij gebotst. Daarbij werden' twee mijnwer kers die in de door verdachte bestuurde bus zaten zo ernstig gewond, dat ze aan de gevolgen ziin overleden. Een vijftal inzittenden van de L.T.M.-bus en van de mijnwerkersbus werd zwaar gewond en circa dertig andere inzittenden van bei de bussen liepen meer of minder ernsti- i ge verwondingen op. Verdachte voerde aan.- dat de motor- rem weigerde en dat de daarna inge drukte voetrem de bus had doen slippen. Een in de bus aangebrachte tachograaf registreerde alle rijmanipulaties en men had uit de gegevens van de diagram schijf afgeleid, dat verdachte vlak voor de botsing met een snelheid van circa tachtig kilometer reed, welke snelheid Een 16-jarig Amsterdams meisje is, naar de politie thans mededeelt, zater dagochtend in een woning aan de Eerste Atjehstraat in Amsterdam door een straatmaker aangerand, nadat de echtge note van deze man het meisje van straat naar binnen had gelokt. De echtelieden zijn gearresteerd. De vrouw, de 23-jarige J. C. de R., was door haar 27-jarige man A. B. van W. de straat opgestuurd met de opdracht een meisje mee naar huis te brengen. Zij ont moette omstreeks negen uur het 16-jarige meisje E. D. dat van haar woning in de Rustenburgerstraat op weg was naar haar tante in de Molukkenstraat. Het meisje werd door de vrouw aangesproken. „Ik voel mc niet lekker" zei ze, waarop het niets vermoedende meisje aanbood de vrouw naar huis te begeleiden. In haar woning aan de Eerste Atjehstraat kreeg ze een kopje koffie, waarna de vrouw haar drie jonge kinderen liet zien. Hier na ging zij naar de keuken en liet het meisje alleen met haar echtgenoot in de kamer achter. De man greep opeens het meisje vast, gooide haar op bed en be dreigde haar met een mes toen zij begon te gillen. Van 10 april af heeft de 17-jarige Daar bleek ook, dat zij zich flink in de Maria v. H. samen met de 38-jarige bankwerker B. C. H. goede sier kun nen maken van de f 26.000, die zij „om een beetje op te knappen van een he vige hoofdpijn" voor haar patroon naar de bank zou brengen. Zondag avond zijn het meisje en haar vriend in een café in Amersfoort aangehou den en van het geld van het mode magazijn was toen nog f 17.544 over. De vriend had twee mille op zak, het meisje honderd gulden, de rest zat in een actetas, die de politie in hun ka mer van het pension in Amersfoort vond. waar zij onderdak hadden gekre gen. spullen hadden gestoken, want in twee weken tijds kochten ze voor ruim f aan kostuums, een mantel, twee suede jasjes, zes paar schoenen, een radiotoe stel, gouden sieraden, boeken, toilet artikelen enz. Vorige week had de politie er lucht van gekregen, dat zij zich ophielden in Woudenberg en vandaar leidde het spoor naar Amersfoort. Zondagavond was het zover en werd het café, waarin ze zich op dat moment bevonden, omsingeld. De arrestatie verliep zonder moeilijkheden. De verdachten werden op transport ge steld naar Den Haag, waar ze zullen wor den voorgeleid voor de Officier van Justitie. ter plaatse mede in verband met de glad held van het wegdek. onverantwooK werd geacht. De verdediger, mr. W. J. V. van de Voort uit Amsterdam, achtte de prima: ten laste gelegde grove onvoorzichtigheid niet wettig en overtuigend bewezen, ort dat z.l. niet vast staat, dat verdachte in derdaad zo hard gereden heeft. Er i geen voldoende controle geweest op ö- goede werking van de tachograaf. SASSENHEIM Uitslagen mozaïeken Kleine mozaïeken (groep B). lste prijj Jonkman (wisselbeker), lste prijs P. N FÜiLlippo, lste prijs T. ïL Philippo, 2d prijs L. Malmberg, 2de prij6 L. M. Colijr 2de prijs J. W. Koning, 3de prijs N Zandbergen, 3de prijs Th. Verkley, 3d prijs J. Koning, 4de prijs M. N. va: Vliet (Tcylingerlaan Voorhout), 4de p: Jongensclub Het Gouden Hoofd, eervolli vermelding: kinderen Van Hogendorp e: v. d. Nagel. Grote mozaïeken (Igroep A): lste prijj Jacob L. van Reisen (wisselbeker), lstl prijs R.-K. pastorie, lste prijs Thea Gou verneur, 2de prijs St. Bernardus, 2de p: G. B. de Vroomen en Zn., 2de prijs bur gemeester, 3de prijs Leo M. v. Reiser 3de prijs Ant. Arentshout, 3de prijs ge meewtehuis, 4de prijs H. Tukker, Teylir gerlaan, 4de prijs R.-K. Bond van han dels-, kantoor en winkelpersoneel, eer volle vermelding: koekfabriek. Gevelversicring: lSte prijs H. Dooro bosch. Tuinversierin-g: lste prijs A. M. Kap tein. Schoolmozaïeken: lste prijs R.-K kleu terschool St. Anna. Het Oranjeprogramma Het programma voor de viering var Koninginnedag luidt als volgt: 9 uur: Door de schoolgaande jeugl zal een zanghulde worden aangebodei aan dc burgemeester; na afloop van de zanghulde filmvoori stellingen voor de jeugd in het gebouï van de fa. ,W. Moolenaar Zonen. 9.30 uur: Sportwedstrijden voor d< 6e-klassers en Mulo-scholen in het ge meentelij k sportpark. 13 uur: Voctbaltournooi voor bedrij ven en verenigingen uit Sassenheim on de wissclbcker van de fa. D. van Biezen rondhouthandel te Sassenheim; de finale van dit toernooi zal plaat! hebben op vrijdag 5 mei a.s. 's avonds or 7 uur dichtwedstrijd), eveneens in he gemeentelijk sportpark. De recette va: deze avond wordt beschikbaar gestel! aan het comité Autotocht voor Bejaar den. De volgende elftallen doen aan di toernooi mee: Fa. Fa. Frijlink, N V. Rohij fa. Gebrs. Doornbosch, K. A. J„ Mon dacc. veren. Excelsior, fa. Bakker en fa v. Breda, N V. Kiebert, N.V. Sikkens. v Veens groothandel, Sassenh. tennisveri enigingen, fa. D. v. Biezen fa. N. v Egmond, fa. H. Tukker, fa. Zonnevel! Philippo, fa. Jac. L. v. Reisen. fa. J W. de Gruijter, Moolenaars Handelsconv binatie, Chr. Mannenkoor. gemeent' Sassenheim. 20 uur: Culturele avond in de Gerei' kerk a/d Julianalaan. Medewerking ver: lenen: Het R.K. Mannen- cn Knapen koor „Pius X", Sassenheims Chr. Man nenkoor, Hcrv. Gemengde Zangverea' „De Lofstem", Chr. Harmonie „Crescen do". Algehele leiding de heer M. A. Post

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4