Stanley Jones roept op tot keuze voor Christus Hij verloor z'n gezicht! EUROPESE CONFERENTIE OVER AARDRIJKSKUNDE Amerikaans blad kritiseert keuze congres-predikanten CkefarineA mJÊMUILIMJIIMIÊÊL Verkoop zomerzegels aan t Naardermeer gestart Utrecht krijgt chr. school voor slechthorenden Papyri waren juridische documenten Drager van in Den Haag Vijfde zendingsdag der Geref. Gemeenten S.S.K.-actie nadert langzaam doel Minister Klompé prees de actie Een woord voor vandaag Winkelpersoneel vraagt vrij op nat. feestdag (Van onze parlementsredactie) Ongeveer dertig aardrijkskunde leraren uit negen Europese landen hebben deelgenomen aan een con ferentie, die van 18 tot 22 april in Wolfheze is gehouden. De bijeen komst ging uit van de Raad van Europa en had tot onderwerp: „De problemen van de sociale geografie in Nederland met betrekking tot de Nederlandse technische en econo mische ontwikkeling". Referaten werden gehouden onder meer door prof. dr. K. D. de Vries Reilingh. hoogleraar in de sociale aardrijkskunde aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, die teverts de conferentie leidde, dr. W. Steigenga van het Rotter damse gemeentelijke bureau voor weder opbouw en stadsontwikkeling en dr. J. Winsemius van de Rijksdienst voor het Nationale Plan in Den Haag. Voor een beter begrip van het besprokene bezoch ten de deelnemers de Zuiderzeewerken en de Noordelijke provincies van ons land, de Deltawerken en het waterloop kundig laboratorium te Delft, tfe hoog ovens aan de IJmond en Amsterdam. Van de grootste waarde bleek de ge- dachtenwisseling over dmethoden van het aardrijkskundig onderwijs. Vraag punt was, in hoeverre men de bevolking in de cultuur, die de aardrijkskundige omgeving beïnvloedt en vervormt, moet betrekken. Van Nederlandse zijde werd een pleidooi gevoerd voor dit sociale as- f>ect van de aardrijkskunde, begrijpe- ijk, omdat er weinig gebieden zijn, waar land" en zee zo door de mens zijn beïnvloed bijvoorbeeld door stedelijke Taxtlal stoffsn met het FELISOL-atlkst zijn kleurecht I Let U dus voortaan op FELISOL FELISOL écht kleurecht ZWARE SLAG De Nieuwe Rotterdamse Cou rant besluit zijn commentaar op de Algerijnse opstand tegen Generaal De Gaulle als volgt: „Wanneer de rebellen ge ïsoleerd zijn in bun Algerijnse bolwerk en hun arm niet tot in Frankrijk reiken zal, dan nog is ook de arm van Parijs te kort om in Algerije orde op zaken te stel len. Het grootste deel van het Franse le ger is in Algerije en «en offensief van Frankrijk nit is voorlopig uitgesloten. Reide partijen zijn gescheiden door de Middellandse Zee. Ontwikkelt zicb een dergelijke situatie, dan moet men toch concluderen dat het ge rag van de Franse regering een harde klap heeft gekregen. Gezag impliceert hel neerslaan van dc opstand, de gehoorzaam heid althans van het militieleger, zoals dat gehoorzaamde in de crisis van januari 1960, toen Lagaillarde zijn ultra's naar de barricades voerde. Ook wanneer na enige tijd de opstande lingen het hoofd in de schoot zouden moe ten leggen, meer door gebrek aan eigen middelen dan door de actie van de rege ring, dan heeft deze opstand met een klap de gehele politieke opzet van De Gaulle vernietigd. Aan zijn prestige en zijn onderhandelings positie tegenover de F.L.N. is grote scha de toegebracht. Hem is na een eventueel gunstige liquidatie van het avontuur zijn militaire marhtsmiddrl uit de band gesla gen. Maar dat is nog minder ernstig dan dat deze coup a.h.w. bewezen heeft, dat de associatie van Frankrijk en een soeverein Algerije, zoals De Gaulle die nastreeft, niet te verwezenlijken valt. De Gaulle ziet die associatie als middel om de Franse invloed, zij het niet rechtstreeks, tc bandhaven. De Europese bevolking van Algerije ziet hij als een trait-d'nnic n. Maar door deze op stand, die de volledige instemming en de geestdriftige steun heeft van dc Europese bevolking, is het aanzienlijk moeilijker ge worden de F.L.N. een associatie aan te praten met een dergelijke gevaarlijke derheid. Internationaal gezien is de klap Frankrijk al even zwaar. Deze ongehoor zaamheid van het grootste deel van het le ger verzwakt ten zeerste de positie van Frankrijk in de N.A.V.O. Wat is de waar de van deze bondgenoot, kan men vragen En met welk recht eist Frankrijk een bij zondere positie in de N.A.V.O. op? De aan spraken op de positie van wereldmacht hebben hier een fatale steek gekregen. Deze coup zal vermoedelijk, ook als hij. naar wij hopen, snel ten einde zal zijn. Frankrijk nopen tot een innerlijke herwaar dering, die wellicht door het opgeven van te extreme pretenties zijn waarde als Eu ropees land en als bondgenoot aal verho- gen." De Telegraaf zegt er dit vin „Het gewelddadig treffen van Fransen te gen Fransen zou een groot drama zijn. He laas ziet het ernaar uit, dat het draina riet vermeden ka., worden. Het is niet zo, dat de staatsgreep alleen tot stand is geko men door een paar ambitieuze militairen met behulp vzn een enkele geïsoleerde po liticus. Deze staatsgreep wordt wel dege lijk ondersteund door de overgrote meer derheid van de Franse bevolking in Alge rije. De overgrote meerderheid van deze Fransen beschouwt Algerije als haar ei gen land. Generaties lang hebben «e daar gewoond cd gewerkt. Hun voorouders zijn er geboren en gestorven. Velen hebben de terreur van de F.L.N. aan den lijve on dervonden en zij vrezen, dat zij bij een eventueel onafhankelijk Algerije geen vol doende garanties kunnen verkrijgen om niet van huis en haard verdreven te zullen worden. De houding san de F.L.N. heeft tot nu toe ertoe bijgedragen, dat hun vrees vergroot wordt. I Het is in deze omstandigheden niet juist, maar wel begrijpelijk dat zii tot een wan hoopsdaad zijn overgegaan. Een wanhoops daad met wellicht catastrofale gevolgen. Want wanneer een gewelddadig treffen tossen Frankrijk en Frans-Algerije plaats val vinden, is het enige gevolg, dat Frank- rijk verzwakt wordt, waardoor de positie van de Fransen in Algerije wanhopig, ja, Bilt reddeloos zal zijn." bebouwing en de aanleg van cultuur werken als Nederland. De deelnemers aan de conferentie for muleerden enkele wensen, die samenge vat neerkomen op een grotere coördi natie in het aardvijkskundig onderwijs, het wegnemen van onjuistheden in de lessen over de nabuurlanden, het opstel len van een handboek voor het onderwijs in de geografie en een zodanige inde ling van de leerboeken, dat de nationale grenzen wortten overwonnen. Van Itali aanse zijde werd de instelling van een Europees documentatiecentrum bepleit. De delegaties zullen deze wensen ter kennis brengen van de Raad van Euro pa en hun nationale regeringen. Ook zullen zij in hun eigen land aan de op gedane Indrukken vero'ere bekendheid geven. Op een volgende conferentie, die dit najaar in Goslar wordt gehouden, zal het aardrijkskunde-onderwijs aan een verdere beschouwing worden onderwor pen. Z.W.O.-subsidie voor boek over wonderen De „Nederlandse organisatie van zui- ver-wetenschappelijk onderzoek" heeft dr. H. van der Loos te Haarlem een sub sidie verleend voor de Engelse vertaling en uitgave van zijn studie „Het wonder en de wonderen van Jezus. Met een com mentaar op de wonderberichten uit de evangeliën". Dr. Van der Loos is predi kant van de hervormde gemeente van Haarlem-Schoten, leraai godsdienston derwijs en Hebreeuws aan het Marnix- lyceum te Haarlem en predikant bij het huis van bewaring. Hoewel het manu script geheel gereed is, moet met de ver taling nog een aanvang worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling, dat net boek het volgend jaar van de pers komt en wel als supplement bij „Novum Testa- mentum", an International Quarterly for New Testament-and Related Studies Ba sed on International cooperation. In een gesprek gaf dr. Van der Loos op een desbetreffende vraag te kennen, dat zijns inziens het wonder op geen enkele manier te verklaren is en dat men het alleen maai kan aannemen of verwerpen. Vandaar dat hij aansluitend hierop de volgende definitie van het woord gaf: „Het miraculum (wonder) een onmiddellijke daad van God, waarin hij de mens, met een bedoeling, een nieuwe waarneembare werkelijkheid, die slechts in geloof ten volle kan wor den verstaan, openbaart. In deze nieuwe werkelijkheid proclameert God boven en tegen de ons bekende wetten omtrent orde en regelmaat in de natuur, Zijn vrijheid, macht en liefde." Ambtsaanvaarding Met een oratie, getiteld: „Sarvodaya, een modern voorbeeld van het absorptie vermogen van het hindoeisme" heeft prof. dr. D. J. Hoens vanmiddag het ambt van gewoon hoogleraar in de facul teit der godgeleerdheid aan de Rijks universiteit in Utrecht aanvaard. Hij zal onderwijs geven in levende buiten-chris telijke godsdiensten Met het uitspreken van een rede, ge titeld „Aselect" heeft prof. dr. J. Hemel rijk gisteren het ambt aanvaard van gewoon hoogleraar in de mathematische statistiek aan de Universiteit van Am sterdam. (Van een onzer redacteuren) Stanley Jones steekt drie vin gers omhoog en vraagt z'n toehoor- 7 7\ T ders om hetzelfde te doen. Met elk {^06(1 i\ 1611108 van de drie vingers duidt hq een woord aan: Jezus is Heer. Het is de oudste christelijke belijdenis, die de thans 77-jarige wereldvermaar de zendeling als een lied in de oren klinkt en die hq aan het einde van de samenkomst in de Haagse Kloosterkerk meegeeft als een af scheidsgroet Maar tegelijk vraagt hq om deze groet op dezelfde wij ze te beantwoorden; hq nodigt uit en dringt aan op een keuze: de keuze voor Christus, die hq tot z'n laatste ademtocht zoals hq tot tweemaal toe uitdrukkelijk zegt als Heiland hoopt te verkondigen. Evangelist pur sang dat is de overheersende indruk, die men onder gaat van deze „drager van Goed Nieuws", om zijn eigen betiteling te gebruiken. Zijn haar mag spierwit geworden zijn, zijn rug is recht eh zijn gang is kwiek; zijn gehele per soon straalt vitaliteit uit, een vita liteit, die het hem mogelijk maakt om nog elk jèar zes maagden zen dingswerk overzee te verrichten, met name in zijn geliefd India, in Japan en Korea, en de resterende zes maan den in zijn moederland, de Verenig de Staten, op de ene samenkomst na de andere het evangelie uit te dragen. Wie aan Jezus toebehoort, behoort niet toe aan de dood. Die is vervuld van blijdschap zoals die zendeling, die melaats was geworden en zich in een bos in Canada had teruggetrok ken. Toen een vriend hem bezocht zei bij: ik ben nog nooit zo geluk kig geweest als thans. Om te spre ken van dat geloof, van dat lied om vat ik de wereld met mijn armen en ik hoop tot het laatste mijn Heiland te kunnen verkondigen. W oord iverd vlees Dr. Jones brengt geen leer, maar een Persoon: Jezus Christus. Zo ook gister avond in de Kloosterkerk, waar velen waren samengekomen om hem te ho- Worden bepaalde kerken bevoordeeld? Worden bii de keuze van de de predikanten officieel door het woraen uy ue van u congres gekozen: een voor de senaat en geestelijke verzorgers voor het congres van de Verenigde Staten bepaalde protestantse kerken be voordeeld? Deze vraag is gesteld door een tijdschrift van de Ameri kaanse baptisten „Capital Baptist". Het blad doelt hierbij echter niet op het feit dat John F. Kennedy de eerste rooms-katholieke presi dent van Amerika is; de bewijs voering van het tijdschrift begint op een vroeger tijdstip en geeft de Amerikaanse kerkelijke constel latie weer, zoals deze zich sinds dien in het congres heeft weer spiegeld. Het baptistenblad stelt bezorgd vast, dat de methodisten bij de benoeming van predikanten voor de geestelijke verzor ging van het congres, altijd voorrang hebben gehad. Tot nog toe hebben niet minder dan 108 methodisten deze func tie bekleed. Van de presbyterianen wer den er in het geheel slechts 28 benoemd, van de episcopale kerk 19 en van de ove rige kerkgenootschappen nog minder. Van de lutheranen en de roomskatho- lieken ieder slechts een. Ofschoon de baptisten de grootste protestantse groep in de USA vormen, zijn er uit hen in het geheel maar 14 congres-predikanten gekozen. Volgens het blad wordt het pro bleem gecompliceerder doordat voor het bekleden van deze functie geen be paalde ambtstijd ls vastgesteld, zodat een enkele geestelijke zijn ambt zeer lang kan uitoefenen. Het blad stelt voor dat het congres voortaan de congres predikanten voor een bepaald termijn zal benoemen en oovendlen zal vaststel len dat Iedere nieuwe predikant bij een andere kerkgemeenschap moet behoren dan zijn voorganger. Sinds 1787 Er zijn congres-predikanten sinds Ben jamin Franklin in 1787 instelde dat de zittingen van de constituerende vergade ring door het gebed van een geestelijke moesten worden geopend. Later wer- Krachtige bestrijding van pijn of griep xonder de maag van streek te maken I leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk In de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deza middelen Ie Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarina „4" gebruiken. Het Is een Ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. y 6 i pijn, griep ol „landerig" ge.oei zorgl ten enkel lit el, SU U met plezier Uw werk kunt dotal Koker 120 title lien 10.80. een voor het huis van afgevaardigden. Vroeger was het de taak van de predi kanten 's zondags in het Capitool te preken. Tegenwoordig ls het hun werk om aan het begin van Iedere zittings dag een kort gebed uit te spreken, in de families van de parlementsleden hu welijken in te zegenen, te dopen, be grafenisdiensten te leiden en de leden van het congres en hun medewerkers zielsverzorging te geven en bij hen op ziekenbezoek te gaan. Op het ogenblik is de methodist Fre deric B. Harris predikant van de se naat en de presbyteriaan Bernard Bras kamp van het huis van afgevaardigden. Een der bekendste congres-predikanten is Peter Marshall geweest. Israël-prijs voor prof. Van der Hoeden Professor Jacob van der Hoeden, die van Nederlandse afkomst is en zich in 1948 in Israël vestigde, heeft dit jaar met zes anderen een van de voornaamste Israëlische onderscheidingen, de Israël- prijs. gekregen De thans zeventigjarige professor heeft zijn leven gewijd aan bacteriologische onderzoekingen. De prijs viel hem thans ten deel voor onderzoe kingen naar ziekten die zowel bij dieren als mensen voorkomen. Op maandag 1 mei houden de Gerefor meerde Gemeenten hun vijfde zendings dag in de Merwedehal van de Kon. Ned. Jaarbeurs aan de Croeselaan te Utrecht Deze landelijke toogdag begint 's mor gens om half elf en is gesplitst in een ochtend- en een middagvergadering. Er zaj ondermeer gesproken worden door ds. K de Gier te 's-Gravenhage, ds. A. Hofman te Zeist. ds. C. Mole naar te Moerkapelle, ds, P. Honkoop te Yerseke en dooi de a.s. zendingspredi kant G. Kuyt te Katwijk. De heer Kuyt zal binnenkort als eerste zendingspredi kant van de Gereformeerde Gemeenten naar Nieuw-Guinea worden uitgezonden, waarmee deze gemeenten tot de actieve zending zullen overgaan. Wie Gods karakter wil leren kennen, moet op Jezus Christus zien; Hij is Gods openbaring, terwijl de Bijbel „slechts" het geïnspireerde getuigenis omtrent die openbaring is. Dan ontrolt Stanley Jones een teke ning van een Christusfiguur, vervaar digd door een Koreaanse kunstenaar, op welke tekening voor het blote oog on leesbaar het gehele Nieuwe Testament staat afgedrukt. Zo rijst Christus op uit het N.T. En deze Jezus zo leert ons de Heilige Geest belijden is Heer. In Hem herkenden de eerste chris tenen de God, van wie Israël beleed: de Heer onze God is een enig Heer. Geen doodsangst Hij is Heer van het verleden, van het heden en van de toekomst. Wan neer wij in Hem geloven kunnen wij het heden aan en vrezen wij niet voor de toekomst, waarin de dood wenkt. Toen ik 55 jaar geleden naar "ndia voer, vroeg de kapitein verbaasd: drinkt u niet? Maar dan kunt u in In dia niet leven! Ik antwoordde: „maar ik behoef ook niet te leven; ik kan sterven. En dan vertelt de evangelist het ont roerende verhaal van de tot bekering gekomen misdadiger, die op weg «aar het schavot het lied aanhief: Nader mijn God, bij u. Christus moeten wij toebehoren. Ele mentair voor de aard van de mens is niet zijn verlangen naar vrijheid, maar naar binding. De moderne mens kent deze binding niet, zijn ziel is leeg, hij is verweesd, van de wortel afgesneden. Zijn „sickness is homesickness", zijn ziekte is heimwee. Daarom reis ik ook telkens weer naar Japan, omdat de ziel van Japan leeg is en gevuld moet wor den met geloof, met een lied. ren. Men herkent hem tijdens het spre ken onmiddellijk uit zijn boeken; diep zinnige betogen moet men van hem niet verwachten de waarheid spreken is eenvoudig, zo merkt hij terloops op, al leen als men onwaarheid spreekt, moet men veel onthouden, wil men niet in z'n woorden verstrikt geraken. Daarom herleidt hij ook de christelijke belijde nissen tot die alleroudste en simpelste: Jezus is Heer. Zijn woorden zijn wer vend en gericht op het leven, dat hem tal van voorbeelden en verhalen biedt om zijn boodschap te illustreren. Wat heeft de mensheid, die aan twij fel onderhevig ls, nodig?, zo vraagt hij. Een geloof, een lied: Christus, het vlees geworden Woord. Toen ik pas in India was, zat ik in de trein tegenover een mohammedaan en ik wilde hem natuur lijk bekeren. Ik las hem de bergrede voor, waarop hij antwoordde dat dezelf de gedachten ook in de Islam worden gevondeg. Ik sprak met een hindoe en ook deze gaf ten antwoord dat er in het hindoeïsme gedachten leven parallel aan die van het christendom. Toch is het christelijk geloof uniek, want het heeft niet een boek, maar ccn Persoon tot inhoud. Het Woord is vlees geworden en het heeft onder ons gewoond. Wij kunnen niet tot God opklimmen, ook niet door de meest verheven gedachten, maar God moest tot ons neerdalen. De S.S.K.-actie voor de gereformeerde kerkbouw loopt niet meer zo snel als eerst. In de afgelopen week is weer een bedrag van 200.000 gulden aan toezeg gingen binnengekregen. De stand is nu 5.200.000. „Uitzicht" niet naar Woudschoten-groep Het kleine blad „Uitzicht" dat zich zelf aankondigt als een „tijdschrift ter bevordering van het oecumenisch be sef" en verschijnt in gereformeerde kring, is nog niet overgegaan naar de zogenaamde „Woudschoten-groep". Eni ge maanden geleden werd in een pers communiqué medegedeeld dat het blad „Uitzicht" in de toekomst ook het blad zou warden van. d.e groep..gereformeer den die jaarlijks in het conferentieoord Woudschoten samenkomen om actuele vraagstukken te bespreken. Volgens een hoofdartikel is hierover wel gesproken met de redactie, maar is er nog geen beslissing bereikt. Het blad is dus nog steeds uitsluitend het orgaan van het „Gereformeerd Studieverband voor Oe cumenische Vragen." In de wat frisse ochtend is gis teren met een kleine symbolische plechtigheid aan de oevers van het Naardermeer de verkoop van de Zomerpostzegels gestart. De serie die de 23ste uitgifte van de Nederlandse Posterijen vertegenwoordigt, vertoont nl. door Dirk van Gelder uit Veere getekende echt-Hollandse strand en weidevogels. De zegels, met de bekende toe slag, worden verkocht ten bate van culturele- en sociale doelein den en acties voor volksgezond heid. Een klein aantal genodigden, o.w. vertegenwoordigers van de PTT en van dc plaatselijke afdelingen van de Stich ting Comité voor de Zomerpostzegels, kwam tezamen op het rustieke erf nan een boerderij vlak aan het Naarder meer gelegen, omdat dit oudste stuk natuurreservaat van Nederland ook een van de meest-betekenende vogelstreken is. Tal van vogelsoorten broeden er en onder hen zijn ook die, welke op de zegelserie 1961 zijn afgebeeld: zilver meeuw (4 ct met 4 ct toeslag), scholek ster <6 ct met 4 ct toeslag), wulp (8 ct met 4 ct toeslag), kluut (12 ct met 8 ct toeslag) en kievit (30 ct met 10 ct toeslag). Mr. H. W. Bloemers, voorzitter van het comité, sprak in zijn functie van voorzitter van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten een kort inlei dend woord, en nam toen namens het comité de verkoop van de zegels sym bolisch over van prof. ir. G. H. Bast, directeur-generaal van de PTT. Deze noemde het doel waarvoor de postze gels worden uitgegeven zeer sympa thiek en de nieuwe serie bijzonder aan trekkelijk van uitvoering. De hoofddirecteur van de Posterijen de heer L. Th. Hoolboom verkocht ver volgens de eerste zegels aan de opzich ters van het Natuurreservaat Naarder meer. de heren K. de Bruyn en A. Schaap. De genodigden maakten daarop grote roeiboten een tochtje over het stil le meer, waarbij voorzichtig broedplaat sen van aalscholvers en lepelaars wer den bekeken. In het Muiderslot kwam men nog ge zellig bij elkaar en daar wachtte me juffrouw dr. M. A. M. Klompé, minis ter van Maatschappelijk werk, het ge zelschap op. Zij hield een korte rede, waarin zij de actie om drie redenen prees en hartelijk aanbeval: ten eerste omdat hierin alle gezindten samenwerken, hetgeen zij altijd sterk toejuicht, ten tweede omdat de actie zulk een sym pathiek en goed doel heeft, daar juist instellingen die op zichzelf het grote publiek minder aanspreken en het toch zo erg nodig hebben, worden ge steund en tenslotte omdat bij het ko pen van postzegels werkelijk en zon der er iets /oor terug te verwachten wordt gegeven. De minister zeide te hopen, dat de verkoop een vlucht zal nemen zo hoog als de vogels, op de zegels afgebeeld, dat doen. Mr. Bloemers vertelde nog iets over de verdeling van de opbrengst v de zegels. Deze wordt bestemd voor een groot aantal Nederlandse instellingen op het gebied van volksgezondheid, maatschappelijk werk en cultuur, en dat resp. in porties van 15, 25 en 50 pet. Binnen dit raam gaat een kwart van het totaal naar de provincies, waar de commissarissen van de koningin er een bestemming aan geven en driekwart naar landelijke instellingen. Vorig Jaar brachten de zomerzegels een netto-winst van 260.000 op, maar dit jaar hoopt men de drie ton te kunnen bereiken. U hebt dat ongetwijfeld ook wel eens meegemaakt in uw leven: er werd een beslissing van u verlangd, die bepalend zou zijn voor uw verdere leven. Zoudt u met die man of met die vrouw trouwen, moest u die betrekking aannemen of niet, j moest u zich laten opereren, met een groot risico, of gewoon door blijven lopen? Natuurlijk: er was altijd wel iemand, die uw vertrouwen had, die u voorzag van welgemeende advie zen. Maar ten slotte kwam dan het moment, waarop u alléén de beslissing had te nemen, een beslissing, waaraan niemand meer te pas kon komen. V zult zich op dat moment onzegbaar eenzaam hebben gevoeld. Misschien is daarna de rust geko- j men. Of misschien bent u opnieuw gaan aarzelen. Misschien hebt u vurig gebeden en is u licht gegeven om te beslissen. Misschien is dat licht uitgebleven, althans dat dacht u. Ieder beleeft dat op zijn eigen manier. En het is best mogelijk, dat~J u zegt: je moet er nu eenmaal doorheen, door al die dingen.-^ En je loopt het risico, dat je misgokt. Dacht u dat werkelijk? Dacht u, dat in een beslissende levenssituatie deze wijsheid het eind van alle tegenspraak is? Of zou het zó kunnen zijn, dat de eenzaamheid, waarin een mens wordt geworpen, een zeer speciale aanleiding is om zich ernstig te bezinnen zichzelf èn op God? Men zegt, dat nood leert bidden. Dat is overdreven, maar wél kan die nood een middel zijn tot het herontdekken van God! In Utrecht zal op 2 mei officieel de nieuwe christelijke school voor slechthorenden en spraakgebrek- kigen worden geopend. Behalve lager onderwijs wordt op deze school ook kleuter- en ulo-onder wijs gegeven. De school is opge richt door de „Vereniging tot stichting en instandhouding van christelijke scholen voor slecht horenden en spraakgebrekkigen". Ook kinderen van niet-gelovigen en rooms-katholieke ouders wor den toegelaten. De dichtstbijzijnde openbare en rooms-katholieke scholen voor slechthorenden staan in Amsterdam. De nieuwe school is een landelijke In stelling. De kinderen die niet uit Utrecht afkomstig zijn worden ondergebracht bij pleeggezinnen. Het gebouw is volledig afgestemd op het specifieke slechthoren- den-onderwijs: De acht lokalen zijn zes hoekig, omdat daardoor een goede akoes tiek wordt verkregen: er is een volkomen geluiddempende ruimte voor het onder zoek naar de gehoortesten en de spraak moeilijkheden en ieder leslokaal is uit gerust met de allermodernste electro- akoestische apparatuur. De voorzitter van het schoolbestuur, prof. dr. J. J. Severijn, vertelde gister middag op een persconferentie, dat het tegenwoordige schoolhoofd, de heer A Schütten de initiatiefnemer tot de bouw van de nieuwe school is geweest. Hij was overtuigd van het nijpende gebrek Ho k»i Zé )egi 10u< aan onderwijsmogelijkheden voor kinde£a, ren die noch op doofstommeninstituten, st noch op normale scholen thuishoren..^ Samen met dr. G. de Wit, indertijd chef de clinique van de afdeling oorheelkunde. van het academisch ziekenhuis in~* Utrecht, belegde hij eind 1952 een ver-'061 gadering, waarop het oprichtingscomité1®31 werd gevormd. In 1953 werd de vereniging opgericht v en goedgekeurd. Prof. Severijn zei van-l-30 middag, dat rijk en gemeente bij de A realisering van de plannen alle moge-rooi lijke medewerking hebben verleend. DeLus gemeente Utrecht stelde de grond be- K schikbaar en werkte mee aan het toMpel standkomen van het gebouw. g Het onderwijs aan de slechthorende- u, kinderen startte begin 1956 in twee loka-mia len van een gereformeerd evangelisatie- gebouw. Het aantal leerlingen is sinds-,.y dien gestegen van tien tot honderd en het aantal leerkrachten van twee tot negen. In de loop der tijd werden ook elders S1 in de stad lokalen in gebruik genomen.fooi Sinds september omvat de school ook d een mulo-afdeling en sinds maart eenjug kleuterklas. De nieuwe school, die offi-.^. cieus al een week in gebruik is, is nua j al weer te klein. Er bestaat echter een mogelijkheid tot uitbreiding met nogjf,^ acht lokalen, een aanvraag daartoe is i. al ingediend. Er is bovendien grond ge- noeg voor de bouw van een gymnastiek-'311 lokaal. Ie De leerlingen worden ook medisch en K psychologisch onderzocht. Er zijn twee--20 logopediste aan de school verbonden, die Z zich bezighouden met de hoortraining,aar het liplezen en de spraakverbetering. K ..De G Berocpingswcrk NED. HERV. KERK Beroepen te Lunteren, toez.: C. Vos te Bennekom; te Den Helder, 4de p.p., toez.: A E. D. Ravesloot te Steenwij- kerwold. Bedankt voor Zuilichem-NIeuwaal: W. Vroegmdeweij te Bleiswijk. Beroepbaarstelling: J. Th. Groot, vic, te Utrecht, Homeruslaan 60 en T. Lek- kerkerker, vic, te Lunteren, Barne- veldseweg 23. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Barendrecht, vac. A. C. Scherpenisse: A. Reen te Alkmaar; te Minnertsga: G. Gommer, kand. te Zuid laren. Bedankt voor Hoogvliet, vac. W. Min- nema: Y. J. Tiemersma te Zierlkzee. Aangenomen de benoeming tot hulp prediker te Velp: J. Meynen a.s. eme rituspredikant te 's-Gravenhage-West. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Aalsmeer: W. de Joode te 's-Graventiage-Zuid' en M. W. Nieuwen- 'huijze te Amsterdam-West; te Kotter- dam-Charlois. G. de Vries te 's-Graven- deel en W. de Joode te 's-Gravenhage- Zuid. De drie in de commissie detailhandel samenwerkende organisaties van win kelpersoneel hebben in een telegram aan de centrale ondernemersorganisa ties in de detailhandel laten blijken, dat onder het winkelpersoneel grote te leurstelling en verontwaardiging be staat wegens de plannen van verschil lende ondernemingen in het zuiden en oosten des lands om op de nationale feestdag (1 mei) de winkels open te houden. „Verzoeken dringend advies aan aan gesloten ondernemingen te sluiten en gebruik te maken van vergunning colle ge van rijksbemiddelaars tot geven vrije dag. Winkelbedrijf tont. zich ook zonder overheidsingrijpen in staat tot deelneming aan nationale feestviering" aldus besluit het telegram. Het telegram is ook verzonden aan de ondernemersorganisaties die partij zijn bij een van de door de drie bonden af gesloten c.a.o.'s of bindende loonrege lingen. by de Dode Zee heeft rUke vrucht opgeleverd In de vorm van ongeveer 50 papyri en an dere manuscripten die reeds 1800 jaar oud zijn en een dieper inzicht verschaffen in het tyd- perk van de eerste christenge meente. Na onderzoek is nu ge bleken dat er juridische docu menten ontdekt xyn die be hoorden tot de archieven van het dlstrlctsbestunr gedurende een opstand tegen de Romei nen. Dit werd medegedeeld door dr. Yigael Yadin, de voormalige chefstaf van het Israëlische le ger die nu hoogleraar in de archeologie is aan de He breeuwse universiteit. HU was de leider van een van de vier expedities die enige tyd gele den de grotten rond de Dode Zee aan een nieuw onderzoek gingen onderwerpen. Reeds eerder werden daar brieven ge vonden van de Joodse opstan delingenleider Bar Kochba. Er werden bUna 50 manuscripten gevonden. De eerste drie kleine papyri waren opgerold als sigaren. Zy zUn geopend en bleken geschre ven te zUn In fraai Hebreeuws uit de na-bybelse periode. ZU behoorden lot het hoofdkwar tier van het district Eln Scdl. De juridische en bcstuuriyke documenten werden beschreven als „duideiyker van taal, fraaier van schrift en ryker aan by- zonderheden dan alle tot dus verre ontdekte documenten uit die periode." Een van de documenten be gint met de woorden: „Op de tweede van Klslev in het der de jaar van Sjiom ben-Kosba, president van Israël." Kosba Is ecu andere naam voor Bar Kochba en Klslev Is de negen de maand van de Hebreeuwse kalender. Een andere rol, die nog niet ontcyferd werd bleek te zUn opgeborgen in een stuk bam boe en Yadin riep toen de hulp in van een hersenchlrurg om schreven te zijn in het Grieks en Aramees, en enkele kleine rragmenten waren gesteld in het Nabataeaans. Deze laatste worden zelden gevonden. Een van deze documenten ls Iden tiek met een document dat on langs in Jordanië is gepubli ceerd en dat op een „onbeken de plaats" gevonden is. Yadin neemt aan dat bet ook uit de Israëlische grotten afkomstig Is, gevonden is door Bedoeïenen hem er onbeschadigd uit te en verkocht aan een van de krUgen. Dc meeste papyri bleken ge- oudheidkundige Instellingen in Jordanië. (Advertentie) Ongepoetste schoenen, afkeurende blikken, slechte indruk weg zelfvertrouwen! U kunt zich geen ongepoetste schoenen veroor loven. Daarom Erdal: in 1 minuut een mooiere glans, die langer blijft. De beroemde Erdal-pelikaan geeft goede raad i Va pla

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2