Jlicutue £«iltódje (fourunl BLOKKADE TEGEN DE REBELLEN Noodtoestand gezagscrisis - maar Parijs bl eef zichzelf Weinig nieuws uit Algerije bekend li NIEUWS in één oogopslag Belangrijke bespreking over N.-Guinea EENDJE KREEG EEN VRIENDJE Wacht en lees! RON Onbehaaglijke nacht Parijs: stad in alarm Tientallen arrestaties Eerste aanval parachutisten afgeslagen éM Franse troepen uit Duitsland terug n DINSDAG 25 APRIL 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal: 1 2.55 per maand: f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter <BU contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E DIEMER CHRIST ELIJKWATION AAL DAGBLAD TWeeen veertigste jaargang no. 12158 „Stantvasticfi Is gbebleotn 01911 bert ia Ugljenspoct" Zie pagina 11 F|E Nederlandse ver- -L' eniging die de „be langen des boekhandels" bevorderen wil, is geen eenling in de wereld en de Nederlandse boeken week is niet iets unieks. Ook in andere landen pro pageren verenigingen het boek en ook in de Verenigde Staten heeft men de nationa le boekenweek, waarvoor daar de derde week van april is uitgekozen. Of men er ook een nationaal boeken bal organiseert weten we niet in ieder geval heeft men ,er geen Wim Kan om een dergelijk festijn op te luisteren! Overigens is het net als hier: de boekhandelaar tracht op zijn eigen wijze het lezen te propageren, daarmee het algemeen be lang en zijn eigen belang dienend. Een New Yorker werd op een idee gebracht door de bushalte die zich naast zijn zaak bevond en door de file van geduldig wachtenden die daar op vrij wel ieder uur van de dag van het ene been op het an dere stonden te staan. Hij zette bij die halte een paar gemakkelijke stoelen neer en naast elk een stapel tje boeken en tijdschriften. Alles tezamen met het ad vies: „Lees terwijl u wacht" Een goed idee, zij het dat het voor kranten al niet nieuw meer is. Zeker in het buitenland, waar de straat verkoop van kranten aan zienlijk hoger is dan bij ons en waar het heel gewoon is dat wachtenden de krant staan te lezen. Bij ons ge beurt dat in hoofdzaak in de trein. Het is heel gewoon dat men in de trein mensen onze krant te voorschijn ziet halen omdat ze op hun ge mak eens een frontpagina willen lezen of een wat lanver artikel willen ver werken. Hier ligt dan weer een kans voor iemand die ons blad wil propageren. In een treincoupé heeft men altijd wel meelezers, al dan niet clandestien! Laat ze rustig meelezen en als het tot een gesprek komt. vertel dan waarom u juist ónze krant leest. Het is heel goed mo gelijk dat u dan midden in de roos schiet; dat de bon ter plaatse kan worden inge vuld: dat na heel korte tijd „Tip-Parade" op uw boeken plank prijkt (en een veel gelezen naslagwerk wordt!) U kunt noteren als nieuwe abonnee: (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorbalen wat niet van toepassing Is). Als bew(js van dankbaar- beid uwerzijds ontvang Ik graag het boek rip Parade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS, dinsdag r\P LAST VAN GENERAAL DE GAULLE is Algerije als gevolg van een strenge economische blokkade vol ledig van Frankrijk geïsoleerd om de revolte van de generaals de kop in te kunnen drukken. Kort nadat deze maatregel was afgekondigd hoorden de Fransen tot hun verbazing, dat Frankrijk zijn vierde atoomproef (zie elders in dit nummer) diep in de Sahara waar de re bellen zeggen heer en meester te zijn ten uitvoer heeft gebracht. De bekendmaking kwam toen de dag aanbrak boven een stad, die een rusteloze en onbehaaglijke nacht had doorgemaakt ten gevolge van de geruchten, dat de opstandige generaals in Algerije toch nog zullen pro beren ©en aanval op het moederland te lanceren. Alle vliegvelden waren gisteravond en vannacht gesloten, straaljagers stonden gereed om op een eerste alarm in te grijpen en zonodig te schieten en Parijs zelf leek op een groot bewaakt kamp Maar vanochtend gingen al die duizenden mot een verblijdend gevoel van opluchting slapen... Ja zeker, Parijs is een bewaakte sbaid. En Parijs is ook een stad van alarm. Parijs is bovendien nog een stad, waar de hoogste autoriteiten uur na uur vergaderen, waar maatregelen worden genomen als in oorlogstijd. Tweehonderd vijf tig kilometer vóór de Franse hoofdstad ondervond ik dit al. De gebruikelijke souplesse en onverschilligheid waren de douaniers bij Maubeuge volkomen vreemd. Mijn koffers moesten open en m'n wagen werd van onder tot boven doorzocht. Hetzelfde gebeurde tot drie keer toe op de weg, waar de gendarmerie listige vallen had opgezet. In Soisson, waar ik koffie dronk, hoorde Ik de eerste Franse burgers reageren. Er waren generaals en kolonels gearresteerd, die ervan verdacht werden de rebellen te steunen. Tientallen vooraanstaande rechtse activisten waren eveneens in preventieve hechtenis genomen. Al ver buiten Parijs sprak men ook over de totale blokkade, die voor Algerije was ingevoerd. „Soldij inhouden", zei een inwoner van Laon tegen me. „heeft weinig zin. De bankbiljetten worden nu eenmaal niet alleen in Parijs, maar ook in Algiers gedrukt. Behalve wijn, zullen er echter op elk gebied tekorten komen. Wat z'n vlees- en z'n melkprodukten betreft bij voorbeeld, is Algerije bijna helemaal van het moederland afhankelijk". Toch, ondanks de noodtoestand die is afgekondigd, ondanks de gezagscrisis, die het moeilijkste uur heeft bereikt, is Parijs dezelfde metropole gebleven, die men over de hele wereld om z'n sfeer en charme roemt; er staan Sherman-tanks achter het Elysóc, compact,'tot een mon sterachtige vuurkracht in staat zijnde oorlogsmachines, de lichtgroene kanons lopen dreigend naar voren gericht. Maar voor het Elyssée, tussen de Place de la Concorde en de Place de l'Etoile, zoeven de luxe auto's rijen dik af en aan, terwijl goedgeklede Parisiennes alle tijd nemen om glanzend bont en chiffons in helver lichte etalages te bekijken. Het straatbeeld van Parijs was gister avond nauwelijks verschillend van dat van de vorige week, toen de Vijfde Repu bliek niet op haar grondvesten stond te wankelen. De mensen gingen uit. de ter rasjes zaten vol, voor het Lido stopte de ene wagen na de andere. Toeristen, En gelsen, maar vooral Amerikanen, dromden over de boulevards. Hotels en nachtclubs puilden uit, studenten hielden hun feest jes. Een enigszins grotesk aandoende si tuatie. Over de hele wereld wordt met Frankrijk meegeleefd, met president De Gaulle, die voor beslissingen van de meest vérstrekkende consequenties staat. Maar bij de Parijzenaars komt het woord Algerije met moeite over de lippen. Zij leven hun eigen leven ze gaan hun eigen gang. Gelatenheid? Lauwheid? On voldoende interesse? Men moet vrezen van wel. Het is als op 13 mei 1958, toen de Vier de Republiek bezig was de geest te geven en De Gaulle met zijn conceptie van de Vijfde Republiek kwam. Het volk, de grote massa althans, wachtte af. Om de Franse burger de gevaren van de anar chie te doen zien. welke door de opstand van de vier rebellerende generaals ten tonele is gevoerd, zijn nieuwe en andere stimulansen nodig. Opstandige parachutisten hebben vandaag geprobeerd de vlootbasis Mers-el-Kcbir aan de Franse strijd krachten, die trouw zijn gebleven aan De Gaulle, te ontnemen, maar werden teruggeslagen, aldus heeft de regering bekendgemaakt. Een lichte kruiser, die buiten de ha ven lag. vuurde waarschuwingsschoten af op de parachutisten toen deze de basis naderden. Kort daarna trokken de parachutisten zich terug. Voor zoverbekend is dit de eerste maal dat gevuurd is op de revolterende eenheden van het leger. De Franse regering weet dit en met haar de leiders van de vakbonden en de politieke partijen. De proteststaking, die gistermiddag gehouden'is, en waaraan tien miljoen arbeiders gevolg hebben ge- (Zie vervolg op pagina 9) Frankrijk houdt nog steeds rekening met een invasie van de opstandige parachutisten van uit Algerije. Een deel van de in Duitsland ge legerde troepen is zelfs naar het moederland teruggeroepen. President Soekarno is door zijn ambtgenoot Kennedy hartelijk ontvangen en „vader van zijn land" genoemd. Er is langdurig over Nieuw-Guinea gesproken. De caissonsdam tussen Noord-Beveland en Walcheren is gistermiddag in aanwezigheid van H M. de Koningin gesloten. De president van de Nederlandsche Bank is blijkens het jaarverslag ervan overtuigd dat minister Zijlstra terecht tot de revaluatie van de gulden besloten heeft. Laos staat na twee jaren strijd voor een „staakt het vuren". Engeland en de Sowjet- unie hebben daartoe opgeroepen. Minister Luns zei vanmorgen bij zijn terug keer uit Amerika, de opstand in Algerije een van de belangrijkste gebeurtenissen te achten die Nederland op het ogenblik raken. Wat zfjn besprekingen met Kennedy betreft: Washing ton heeft sinds de presidents wisseling tijd no dig om nieuwe standpunten te bepalen. EEN PR0DUKT VAM DE SIKKENS GROEP Sukarno bezoekt Washington PRESIDENT SUKARNO is gisteren te Washington door zijn Amerikaanse ambtgenoot Kennedy met grote harte lijkheid en vol eerbetoon ontvangen en heeft z(jn vertrek naar Mexico uitge steld tot hedenmiddag ten einde nog een afscheidsbezoek aan Kennedy te bren gen. Tegelijkertijd verklaarde de Indo nesische minister van buitenlandse za ken Subandrio op een persconferentie te Washington, dat hij nog enige dagen daar zal blijven tengevolge van de tussen Sukarno en Kennedy gevoerde besprekingen om een oplossing na te streven inzake westelijk Nieuw-Guinea. Kennedy noemde Sukarno „een vader van zijn land en een van de leiders der wereld". Sukarno zeide dat dit niet juist was. Zonder zijn volk was hij slechts een gewone man. maar tezamen met zijn volk strijdt hij voor een rechtvaar dige en welvarende maatschappij in In donesië, voor vrede in de wereld en voor samenwerking bussen de volkeren. De Verenigde Staten hëbben volgens Su karno een zeer bijzondere plaats in de harten van het Indonesische volk. Hoe wel het hier slechts een kort en infor meel bezoek betrof, ontving Sukarno het volle militaire eerbetoon met 21 sa luutschoten. Sukarno reed rechtstreeks de 35 km naar het Witte Huis voor een onderhoud van anderhalf uur met Ken nedy. De Indonesische ambassadeur te Washington Zain zeide dat beide pre sidenten het uitstekend met elkaar kon den vinden en dat hun gesprek openhar tig, vriendschappelijk en vol begrip was. Aan de besprekingen met Kennedy namen behalve Subandrio en Zain ook de Indonesische vice-premier dr. Lei- mena, de Amerikaans minister van bui- Voor mekaar. Weer heeft Nederland een overwinning op de zee ge boekt. Machtige sleepboten voeren gistermiddag het zevende caisson °P PPn Plek i» de betonnen dam, die Noord-Beveland en Walcheren verbindt en van het Veersegat een ex-zeearm maakt. Het ging allemaal zo goed en zo gladweg dat het een simpel karwei leek. Maar dat bewees alleen maar dat de voorbereidingen goed zijn geweest. Een reportage over deze historische gebeurtenis staat vandaag op pagina 7. (Luchtfoto Aero-Camera) .iktvil Bolletje/' in de zilveren rol ''/ui nnOs tenlandse zaken Dean Rusk, de waarne mend onderminister voor het Verre Oosten, John Steeives en de ambassa deur te Djakarta, Howard Jones deel. Sukarno dronk thee met de voorzitter der senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, William Fulbright. Een uur lang is Sukarno de gast dier com missie geweest. Na afloop zeide Sukar no dat „er een goede geest heerste" bij zijn besprekingen te Washington. Vol gens senator FuLbrigiht was er niet ge rept over westelijk Nieuw-Guinea of Cuba. Wel had Sulbandrio gepleit voor groter begrip van Amerika voor Indo nesië. Subandrio had nog gezegd dat Indo nesië bijzonder op zijn hoede is voor e!k.tSaS.',°~,T'u.00ku|la,Ly15 "T",' Htl Fr,n» van voorlichte, nistiMh China. FufcnirM hnd de indruk heef! vanochtend bekendtemankt dat de dat Sukarno en Subandrio beiden se- regering troepen en pantsereenheden uit West-Dultsland naar Parijs heeft terug geroepen om het hoofd te kunnen bieden aan elke mogelijke onderneming van op standelingen. De bevolking van Oost-Frankrijk be hoeft zich over de bewegingen van deze troepen niet ongerust te maken, aldus de bekendmaking. De eerste eenheden hebben de grens bU Straatsburg al overschreden. In totaal zijn in West-Duitsland 50.000 militairen legerd. rieuze mensen waren en niet van plan zijn Iemands satelliet te worden. Geen garan tie Subandrio zeide in zijn persgesprek, dat Indonesië de explosieve krachten in Zuidoost-Azië niet wil vergroten, maar hij weigerde enigerlei garantie te geven dat Indonesië geen geweld zal gebruiken om Nederlands Nieuw-Guinea in handen te krijgen als Nederland voortgaat zijn garnizoen te versterken. .Een volksstemming onder de 700.000 Papoea's wees hij van de hand en hij liet uitkomen, dat Indonesië weinig voelt voor een beheersdhap van de Ver enigde Naties tenzij men overeenkomt dat de soevereiniteit over Nieuw-Guinea binnen een of twee jaar aan Indonesië zal worden overgedragen. Ook het in ternationale hof van justitie wees hij af, daar het een politiek probleem was. De regering der Nederlandse Antil len heeft de heer C. Gravend aal, inspec teur bij de Raad van Arbeid in Utrecht, benoemd tot directeur van de Sociale verzekeringsbank. TERWIJL ALLERWEGEN In dc wereld destructieve krachten uit zijn op ver nieling en térwijl wijd en zijd de onrust hoogtij viert, gaat Nederland onverdroten voort met wat het voor onze eeuw ziet als zijn nationale taak: het afsluiten van de zeearmen en daarmede de beteugeling van het woeste water. Gisteren, op dc dag van de dichting van het Veerse Gat. hebben wij op deze weg een nieuwe, belangrijke schrede ge zet. Wederom is het geworden tot een fraai staal van waterstaatkunde en van beheersing van de zee. Dank mogen wij weten aan al die mannen, hoog en laag, die, inder in het zijne, het hunne heb ben gedaan om de organisatie te doen kloppen en om de ingewikkelde bereke ningen foutloos te doen zijn. Het was een dag waarop wij trots mochten zijn Nederlander te heten en te behoren tot dit volk, dat zich altijd weer geconfronteerd weet met het water ais zijn vriend en als zijn vijand en dat zich daarop weet in te stellen. Met deze nieuwe dichting verandert van een kenmerkend en typisch deel van ons land het aangezicht. Een stadje, dat zich tot dusver op de zee wist aangewe zen. ziet zich thans onherroepelijk van de zee gcsche'den. Deze dijk, opgebouwd uit machtige caissons, betekent overigens behalve een scheiding ook een nieuwe verbinding. Er gaan geb'eden ontsloten worden, die tot dusver afgesloten waren en daarom ook een eigen stijl, een eigen karakter, konden bewaren. Er gaat iets veranderen. Moge het ook zo zijn, dat de wijde omgeving gaat profiteren van waar den die daar nog lang ongerept zijn ge bleven en die in het roezige bestaan el ders reeds verloren waren gegaan. Het Veerse Gat is gedicht. Het is ge schied in aanwezigheid van onze lands vrouwe. Zij was er geweest, toen de wrede elementen van de zee ons over vielen. toen de golven kookten op de kus ten en toen dc nood hoog gestegen was. Zij ontzag zich toen niet, maar kwam en stond naast de mensen uit haar volk. Maar zoals zij er was in dagen van zorg en leed. zo was zij er ook op dit nieuwe, belangrijke, ja wellicht beslissende mo ment. Het Zeeuwse landschap verandert. Wat wijzigt zich niet in ons leven? Elke dag wordt ook weer een verleden afgesloten en staan wij aan een nieuw begin. Het kan ons rust geven, dat in alle menselijke onrust en wisseling er Een is, die zich aan ons kenbaar heeft willen maken als de Blijvende en Onveranderlijke, ook in het betoon over ons van Zijn zorg en genade. 1VE afgelopen nacht bevond ons land zich onder een rug- van hogedruk, waarin opklaringen voorkwamen bij weinig wind, zodat plaatselijk dichte mist ontstond. De rug van hogedruk wordt aangetast door een actieve de pressie, die vanmorgen bij zuidwest- Engeland was aangekomen. Deze depres sie zal waarschijnlijk over de Ierse Zee naar het noorden trekken, terwijl het frontensysteem tot ons land zal door dringen, vergezeld van enige regen. De Tendens: stationair wind zal bij het passeren van het front van zuidoost naar zuidwest draaien. Achter het front zal onstabiele tucht binnenstromen, waarin enkele buien tot ontwikkeling kunnen komen. De tempe raturen zullen in de komende nacht op de meeste plaatsen hoger zijn dan de af gelopen nacht, maar morgenmiddag zul len ze over het algemeen iets lager zijn dan vandaag. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige, tijdelijk krachtige, wind tussen zuidoost en zuid west. Iets lagere middagtemperaturen dan vandaag (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon op 05.21; onder: 19.55; maan op 15.03, onder 03.56. HET WEER EN EUROPA U Heidei Eelde >e Bilt Twente Eln.ln Zd -Limb Helsinki Stockb Oslo Kopenb Aberdeen Londen A dans Brussel Luxemb Panj» Bordeau> Grenoble Nice Berlin Frankfort Vlünchen ^Uncb ïenéve .ocarno Wenen Innsbruck leigrudi' Athene lome AJaccio vladnd Malli.rca Lissabon onbew zw. bew. mist zw. bew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. gh. bew onbew. zw. bew. mist onbew h. bew. I. bew zw. bew 1. bew. mist onbew onbew. zw. bew zw. bew windstil 1 windstil 1 windstil windstil I 16 - windstil windstil nnw 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1