Tal dicteerde verloop van zestiende partij De nieuwe rage! pats bal NIEUWS ^SLEUTELSTAD Dokter Verselewel moet weg - maar waarom? Wereldkampioen zal de buit wel binnenhalen Vriend van automobilist' AMI 6 in produktie Jaarvergadering in LEIDEN Ned. historisch-arclieologisch instituut te Istanbul maakt gunstige ontwikkeling door J. A. Hubregtse naar Den Hulst Prins Bemhard naar Kennedy Voor moordenaar van Joke 20 jaar CjAWlJpOt brengt Duistere zaak in Valkenswaard Wereldtitel schaken D Barcelona won in Arnhem Engelse league Competitiestanden volleybal afdeling Leiden NIEUWE LEmSCHE COURANT 11 Onder voorzitterschap van Leidens burgemeester had gistermiddag in het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten aan het Noordeindsplein te Lei den de jaarlijkse vergadering plaats van het Curatorium van het Nederlands Hls- torisch-Archeologisch Instituut te Istan bul. Deze vergadering werd o.m. bijge woond door Z. Em. prof. dr. Bernard Kardinaal Alfrink, ir. L. E. J. Brouwer, directeur van de Bataafse Internationale Petroleum-Maatschappü, mr. H. J. Rel- nink, directeur-generaal van de Kunsten en de Buitenlandse Culturele Betrekkin gen, Z. Exc. dr. H. H. Dlngemans, laat stelijk H.M.'s ambassadeur in Pakistan. Z.K.H. de Prins der Nederlanden, even eens curator, was door verblüf in Canada verhinderd deze vergadering bU te wonen. De curator-secretaris der stichting, dr. A. A. Kampman, gaf aan de hand van de jaarstukken een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling van het Nederlandse cul turele Instituut te Istanbul. De vergade ring stelde met voldoening vast, dat dit nieuwe Instituut het werd in maart 1958 door prins Bernhard geopend zich reeds een vooraanstaande plaats onder de buitenlandse instituten in het Nabije Oosten heeft verworven en dat de we tenschappelijke activiteiten dezer instel ling zich onder de voortvarende leiding van de directeur, prof. dr. A. A. Cense, gunstig ontwikkelen. De Instituutsbo'e- kerij is in de loop der laatste jaren, mede dank zij omvangrijke boekenschen- kingen, in belangrijke mate uitgebreid. Verheugend is ook het toenemen van het aantal gasten, dat het Instituut ln ztln hospitium kan herbergen. Belangrijke taak Dr. Kampman wees er in het bijzonder op, dat het Instituut een groot aandeel heeft bij de ontwikkeling der culturele betrekkingen tussen Nederland enerzüds en Turkije en de landen in het Midden- Oosten anderzUds. Deze werkzaamhedén geschieden in nauwe samenwerking met het Nederlands Instituut voor het Nabye Oosten te Leiden en ln voortdurend over leg met het Ministerie van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen. De vergadering was van oordeel, dat deze culturele werkzaamheden ook in de toekomst zoveel mogelijk gestimuleerd dienen te worden, aangezien Nederland daarbij in het Midden-Oosten een be langrijke taak heeft te vervullen. Voor het jaar 1962 hoopt het instituut zijn medewerking te verlenen aan de tot standkoming van een studiereis van Ne derlandse studenten in de archeologie en kunstgeschiedenis naar Istanbul en de Westkust van Klein-Azië. Enkele geleer den uit het Nabije Oosten zullen in het kader der culturele betrekkingen in de a.s. winter voordrachten in Nederland komen geven, terwyl enkele Nederlanders dit in de komende jaren in het Nabije Oosten zullen doen. Er zal gestreefd worden naar de uitbreiding van het aan tal studiebeurzen. Het nieuwe Neder landse Instituut te Istanbul blijkt volle dig voor zijn taak berekend te ziin, zodat de toekomst met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Na de vergadering verenigde burge meester Van Kinschot de aanwezige cu ratoren aan een diner in restaurant De Doelen aan het Rapenburg. Naar wij vernemen, heeft de heer J. A. Hubregtse, hoofd van de Hervorm de opleidingsschool Noordeinde 40, aan het bestuur van de Vereniging voor christelijk Onderwijs (Hervormde school vereniging) zijn ontslag aangeboden in verband met zijn benoeming per 1 au gustus aan een u.l.o.-school te Den Hulst (Overijssel). De heer Hubregtse kwam hier op 1 april 1947 als opvolger van de heer J. van der Rhee. Hy begon zijn onderwijzersloopbaan >te GiessenNieuw kerk in 1924. Ook diende hij het onderwijs te Schiedam, Utrecht, Vlaardingen en Arnhem. De heer Hubregtse is in het bezit van de akten Frans, Duits en Engels. Leidse foto-amateurs kopen prijzenkast Gezien het grote succes, dat het L. A. F. V.-team vorige week mocht oogsten by de ontmoeting Leiden-Oxford op fo tografisch gebied, behoeft het geen be toog, dat de büeenkomst van de Leidse Amateur - fotografenvereniging gister avond in de bovenzaal van restaurant „De Doelen" voor een belangrük deel In het teken van deze overwinning stond. In zijn openingswoord memoreerde voorzitter J. G. Gompeliman nog eens de loftuitingen, die het Leidse team van de jury in ontvangst mocht nemen en de zeer overtuigende wijze waarop het Oxfordteam werd verslagen. Daar door dit succes wederom enige prijzen aan de reeds eerder verworven collecte konden worden toegevoegd om. een fraaie beker van K. en O. werd o psprekers voorstel met algemene stemmen beslo ten tot de aanschaffing van een prijzen kast, zodat genoemde collectie beter tot haar recht zal komen. Het verzoek van het Oxford-team tol een revanche-ontmoeting in 1962 werd met enthousiasme begroet en vanzelf sprekend spontaan geaccepteerd. Hierna ging de belangstelling uit naai de uitslag van de jaarlijkse LAFV-wed- strüd en het oordeel van de jury over de ingezonden prestaties, zowel op het gebied van de zwart-wit-foto als de kleu rendia. Het jury-rapport, samengesteld door een jury onder voorzitterschap van de heer J. Algera, bevatte kritische op merkingen aan de hand waarvan de in zendingen gisteravond nog eens aan een nadere en leerzame beschouwing werden onderworpen. De prijswinnaars (allen leden van de L.A.F.V.) zijn: Promotieklasse: mevrouw W. B. Wa- jon—Stroethoff, derde prijs; gevorder den-klasse: G. v. d. Wijngaard, eerste prijs; J. M. Boonzaayer, eervolle vermel ding; beginners-klasse: J. van Amijden, derde prijs; kleurendia's: C. de Haas. eervolle vermelding. Leidse kantonrechter had rustige dag De gisteren gehouden zitting van het Leids kantongerecht had een byzonder rustig verloop, 's Morgens moest de zit ting zelfs korte tüd worden onderbroken wegens gebrek aan verdachten. Het wa ren weer louter verkeersovertredingen, die de rol vulden. Zo had een 42-jarige Leidse heler per fiets over de Kooilaan gereden zonder van het fietspad gebruik te maken. Hij werd tot ƒ5 boete veroordeeld. Een stu dent (in de rechten') had zonder rijbe wijs een motor bereden; dit kwam hem op ƒ20 te staan. Een 27-jarige Nieuw- veense chauffeur, die op de Kaasmarkt te Leiden een botsing had veroorzaakt, had een verdediger meegenomen, die wilde aantonen, dat de Kaasmarkt geen openbare weg zou zijn, aangezien vak ken van de Kaasmarkt aan bodebedrij- ven zijn verpacht. De kantonrechter deel de deee mening niet en de Nieuwvener moest ƒ12.50 betalen. Een 22-jarige boekhouder uit Leider dorp had op de Herengracht te Leiden met een scooter gereden zonder rijbe wijs en zonder voldoende rechts te hou den. Hij werd tot ƒ40 plus ƒ15 boete veroordeeld. Een 66-jarige leraar uit Overveen zal zich nog lange tijd her inneren, dat hy op rijksweg 8 te Lisse als een razende Roeland had gereden hij wilde andere auto's passeren en voorblijven. Zijn auto sloeg over de kop en de kantonrechter veroordeelde hem na een eis van 125 tot 150 boet* Filmavond van het Leids Onderling Z'Vkenfonds Gisteren werd in de grote zaal van .Den Burcht" de eerste van twee film avonden van het Leids Onderling Zie kenfonds gehouden. De titel van een korte •■auserie luidde: „Een stukje vrüheid". Hierover sprak de heer H. J. Anbeek. bestuurder van de Centrale Bond van Onrf«wHng beh<"»rde Ziekenfondsen. De vertoonde hoofdfilm „Geen angst voor wilde dieren" is geestig en vlot. In zijn ooen'ngswoord wees de voorzitter on de goede gewoonte om eens ner iaar fw«p voorlichtingsavonden te geven en het contact met de verzekerden te bewaren. Er werd voorts nog aan herinnerd, dat in het begin van dit jaar per week f 0.35 ner verzekerde aan nremle méér moest worden- betaald. Elk jaar moet de premie worden herzien. Het ziekenfondswezen. zo zei de heer Anbeek. heeft een bijzondere plaats ge kregen in ons bestel. Men heeft genees kundige hulp nodig, die kan worden ver strekt door de huisarts, specialist en apotheker. Dat wordt door de zieken fondsen gehonoreerd. De* ziekenfondsen proberen niet meer geld uit te geven dan dringend noodzakelijk is. -De centrale bond laat een eigen praktisch geluid horen. Alléén de belangen van de ver zekerden spelen bij hem een rol. Wij leven ln een samenleving, waarvan wel eens wordt gezegd, dat er zo weinig vrijheid is. Toch is er ook hier een stukje vrijheid, want de verzekerde kan rustig naar de huisarts gaan dat brengt geen extra kosten mee. Ook niet bij de spe cialist. Zij die de loongrens overschrij den voelen pas goed, wanneer ze die vrijheid verliezen. Als een verzekerde in het ziekenhuis komt te liggen, moet er geen terughoudendheid zijn. Ook deze kosten worden door het ziekenfonds ver goed. En door voortschrijdende ontwik keling van de wetenschap worden de kosten steeds groter. Geprobeerd wordt, tandverzorging voor kleuters te krijgen, zo deelde de inleider mee. Wij staan op de bres "oor onze verzekerden, zo besloot de heer Anbeek. Morgen wordt een tweede voorlich tingsavond gegeven. GEMEENTE LEIDEN ONTEIGENING INGEVOLGE DE WEDEROPBOUWWET De burgemeester van Leiden brengt, ter voldoening aan het bepaalde by ar tikel 10, lid 9. der Wederopbouwwet, tei openbare kennis, dat de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid by besluit van 17 apriil 1961, no. 0411733, heeft goedgekeurd het besluit vam de raad dezer gemeente dd. 11 oktober 1960. tot onteigening krachtens artikel 10. eerste lid. onder le, der Wederopbouw wet, ten name van de gemeente Leiden, van eigendommen, gelegen aan de Mors singel en aan het Pieter Huibertshof. kadastraal bekend gemeente Leiden, sec tie L, nos. 1605. 1606. 1300 en sectie A. nos. 731. 730. 729. 728. 727. 1280. 1279. 1278, 1277, 1276, 1275 en 1261. De ministeriële beslissing en het raads besluit. hiervoren vermeld, zullen mei ingang van 26 april 1961 tot en met mei 1961 voor een ieder ter inzage lig gen op de gemeentesecretarie, afdeling openbare werken, kamer 111 vam het stadhuis. Leiden, 25 april 1961 De burgemeester voornoemd F. H. VAN KINSCHOT V olley bal toernooi te Groningen Ter gelegenheid van het 16e lustrum van de Groningse studenten vereniging Donar heeft de vereniging voor zaterdag 29 april een internationaal volleybal toernooi georganiseerd. De nationale studentenploegen van Nederland, België en Duitsland, alsmede het Nederlandse jeugd team (spelers tot 23 jaar) zullen tegen elkaar uitkamen. Het jeugd team zal bestaan uit Slab, Droop. Van der Hoek, Van Klaveren, Van Hal, Hogen- doorn en Vink. Lezers schrijven ons: Vijfdaagse werkweek voor onderwijzers In de jagen 19001906 heb ik school gegaan op de openbare lagere school te Zoeterwoude, waar meester Carbo hoofd was. Op deze school, die één on derwijzer irn dienst had voor zes klas sen (het totale aantal leerlingen be droeg destijds 27 28) was reeds de vijfdaagse werkweek ingevoerd. Van half negen tot half twaalf en van half twee tot half vier gingen wij naar school, huiswerk kregen we niet. Ondanks dit alles zijn de toenmalige leerlingen goe de krachten in de maatschappij gewor den. E. A. Th. Vonk Sr. Hoofdstraat 207 Leiderdorp Jaarvergadering van „Johan Mater" e DahMaverenjging Johan Mater hield gisteravond haar jaarvergadering in het gebouw voor Chr. Belangen, aan de Oude Singel. De voorzitter, de heer L. J. J. Dooyenfburgh, opende de ver gadering met een woord van welkom: in het bijzonder tot de heer J. H. Smit die zo welwillend was om voor deze avond bloemendia's te vertonen. De se cretaris. de heer J Montenlberg las de notulen en het jaarverslag voor, de penningmeester, de heer A. Cats, zijn financieel verslag, dat niet ongunstig was te noemen. De voorzitter dankte de beide heren voor hun verslagen. De aftredende bestuursleden, de heer Doo- yenburgth, voorzitter, en de heer M. de Hartog, 2de secretaris, werden bij ac clamatie herkozen. Na het reisplan te hébben behandeld, werden de dia's ver toond, die met veel belangstelling werden gevolgd. Schilderwerk museum van oudheden De rijksgebouwendienst te 's-Graven- hage heeft een onderhandse aanbesteding gehouden voor het uitvoeren van bui- tenverfwerken aan het Museum van oudheden aan het Rapenburg. Inschrij vingen kwamen binnen van: Willem La- dan. Leiden f 11 000: Gebr vki. Nat, Leiden. 10.990: W. J. Pasman, Leiden, 10.756; firma S. Burgy, Leiden, 10.560 Het werk werd nog niet opgedragen. Op een particulier overpad tussen Woerden en Bodegraven is vanmorgen even voor half acht een trein tegen een door een tractor getrokken aanhangwa gen gereden. Er gebeurden geen per soonlijke ongelukken. De aanhangwagen werd vernield, h"ït treinstel licht be schadigd. De trein kreeg zestien minuten vertraging. Het Witte Huis in Washington heeft meegedeeld dat prins Bernhard vandaag een bezoek zal brengen aan president Kennedy op het Witte Huis. Perschef Pierre Salinger heeft er na drukkelijk op gewezen dat het bezoek van prins Bernhard een zuiver beleefd heidsbezoek is. De rechtbank 'e Roermond heeft de 25-jarige K. M., wegens de moord op het 16-jarige Venlose meisje Joke Groenen- daal veroordeeld tot 20 jaar gevangenis straf met aftrek. De rechtbank achtte de moord, diefstal van twee rywlelen en een diefstal met braak bewezen. M., die enige tijd voor het misdrijf uit een psychiatrische inrichting te Heiloo was ontsnapt, heeft de moord op het meisje gepleegd op 10 mei van bet vorige jaar. Tydens de rechtszitting van 11 april had hy toegegeven Joke Groenedaal om het leven te hebben gebracht na haar eerst te hebben mishandeld. De officier van justitie, mr. W. C. UiterwaaL had toen levenslang gevangenisstraf geëist. sinaasappeldrank De verkoper-chauffeur heeft ze! Protesttelegram van lieiwerkersfederatie De landelijke federatie van heiwerkers heeft gisteren in een telegram aan pre mier De Quay geprotesteerd tegen het afwijzen door de regering van de 45- urige werweek voor de bouw en daar mede ook voor het heibedrijf. (Van onze correspondent) pER 20 MAART van het volgend jaar eervol ontslag verleend aan de 44-jarige dokter J. Verselewel de Witt Hamer, in zijn kwaliteit als directeur van de districts-gezondheidsdienst te Valkenswaard. „Ik heb dit ontslag wel iswaar zelf gevraagd, doch dit kwam omdat mij was medegedeeld, dat men mij niet langer als directeur zou kun nen handhaven. Mij ontging de reden daarvan, doch toen men mij een ont slagaanvrage voorlegde, heb ik mijn handtekening maar geplaatst". Aldus vertelde ons dokter Verselewel die in 1951 hoofd van de schoolartsen- dienst werd te Valkenswaard, en een jaar later na het oprichten van een dis tricts-gezondheidsdienst omvattende twaalf plaatsen tot directeur van deze streekdienst werd benoemd. Naast deze functie was hij ook nog commandant van de Roode-Kruis-colon- ne te Valkenswaard. De dienst groeide, zowel de staf als de taak, met name wer den keuringen voor bedrijven verricht, terwijl ook het ziekenvervoer ter hand werd genomen: dit laatste dank zij de hulp van vrijwilligers van het rode kruis. Kort na zyn ontslagaanvrage ontving dokter Verselewel een brief van het da gelijks bestuur van de districts-gezond heidsdienst, waarin hem werd medege deeld dat hem „als ordemaatregel, voor onbepaalde tijd de toegang tot de dienst gebouwen en het verblijf in dienstloka- len van de gezondheidsdienst is ontzegd". Het boterde schijnbaar al een hele tijd niet tussen het bestuur en de direc teur, doch niemand schijnt te willen of durven zeggen wat eigenlijk de reden is van het min of meer gedwongen ontslag van de directeur. Het personeel van de gezondheidsdienst is aangeraden niet meer te spreken tegen de thans ontsla gen directeur. Er zouden enorme span ningen onder het personeel zyn, zo heeft de burgemeester van Valkenswaard ge antwoord op een vraag van de ontslagen directeur wat dit nu allemaal te bete kenen had. Moskou, 24 april. De zestiende partij is afgebroken in een dame-toren-eindspel, dat wereldkampioen Tal winstkansen biedt. Dit is de vierde partij in successie, waarin het spel van de titelhouder wereldniveau be reikte. De uitslag van een schaakpartij is dikwijls van „onvoorziene" factoren afhankelijk. Een nederlaag, zelfs enkele nederlagen, behoeven niet direct een sterk krachtsverschil in te houden. Tot nu toe zagen we in deze tweekamp echter bij herhaling een sterkere Bot- winnik. Sedert de dertiende partij is deze overmacht minder sprekend. Tal vecht, ontwerpt verstrekkende, gedurfde plannen, faait en slaagt, zoals in de aard van deze titanenstrijd ligt. We geloven niet, dat de tweekamp voor Tal houdbaar is, maar de schaakwereld kan voor de match in deze fase meer waardering opbrengen dan twee weken geleden het geval was. 7Ta8—d8 8. Pc3b5 Hiermede poogt wit het ideale stopveld d4 te veroveren. Natuurlijk niet 8. Pd5: wegens 8. Da5t enz. 8. Dc7c8 9. Pf3d4 Lf5g4 10. f2—f3 Lg4d7 Het is voor zwart van belang (geweest) voor de witte dame de diagonaal dlh5 te hebben versperd. 11. Pd4xc6 b7xc6 12. Pb5d4 Wit mag natuurlijk niet op a7 slaan. Het paard heeft geen veld van terug tocht. Overigens bezit wit onmisken baar ruimtelyk voordeeL Dc8b8 In de zestiende party deed Botwinnik met zwart een zeer felle poging Tal* openingssysteem te weerleggen Waarom de uitdager van de tot nu toe gevolgde schema's (die redelijk volde den) afweek, is een niet te beantwoorden vraag. Een feit is. dat wit na mooie complicaties het spel volledig in han den dreigde te nemen. Met een pionoffer heropende zwart de strijd, die nog in volle gang is Maar de winstkansen zyn toch voor Tal. De stand is thans 105 voor Botwin nik met een afgebroken partij, die van avond wordt uitgespeeld. Botwinnik heeft morgenavond, in de zeventiende partij, wit. Wit: M. Tal; Zwart: dr ir. M. M. Bot winnik. Caro-Kann (doorschuifvapant) 1. e2e4 c7c6 2. d2d4 d7—d5 3. e4e5 Lc8—f5 4. h2h4 c6c5 In de veertiende party speelde zwart hier 4. h5, voordien ook reeds 4. h6. 5. d4xc5 Dd8c7 De zwarte opbouw is voorlopig ge richt op aanvallen op de witte brugge- hoofden c5 en e5. 6. Pblc3 Pb8c6 Indien 6. De5:t, dan bijv. 7. Le3, e6 8. Pf3, Dc7. 9. Pd4 en wit staat sterk overwegend. Er dreigt o.a. g4, met stuk winst 7. Pgl—13 Wit kon niet goed met het paard op d5 slaan, wegens 7. De5:t gevolgd door 8. Td8. Na 7. Dd5:, c6 komt wit in moeilijkheden. Men lette zowel op Td8 als op de beweeglijkheid van Pc6. Scooterberijder na ongeluk in Leiden overleden De 9cooterberijder R. Lotting uit Voe- rendaal die zaterdagavond om kwart voor aoht op de Kamerlinigh Onneslaan bij de Petruskcrk door een uit de an dere richting komende personenauto werd aangereden, is in het academisdh ziekenhuis aan de daarbij opgelopen verwondingen overleden. IE AMI 6 „(vriend, van nieuwe model van Citroen is thans officieel geïntro duceerd en zal over drie a vier maanden leverbaar zijn. Met dit nieuwe model heeft Citroen opnieuw een auto aan zijn collectie toe gevoegd, die als een origi naliteit in de autowereld geldt. Het is geconstrueerd met gebruikmaking van de ervaringen die men heeft opgedaan met het bekende „eendje" en de grotere broers, de DS 19 en de ID 19. Maar hoewel veel con structiedetails werden over genomen ts de AMI 6 geen verbeterde 2 cv noch een verkleinde ID maar een werkelijk nieuw type. Het nieuwe produkt beoogt een klasse te vormen tussen deze twee modellen. Vier aantrekkelijke eigen schappen heeft Citroen de AMI 6 willen meegeven: wegvastheid. comfort, ruim te en zuinigheid. Wegvast heid heeft men verkregen door voorwielaandrijving en het bekende Citroën- veersysteem; zuinigheid (bij een kruissnelheid van 100 km per uur 6 liter op 100 km) wordt gevonden in een 600 cm 3 horizontale twee cilinder-motor. Comforta bele zittingen, beter dan in menige duurdere auto. en een verrassende ruimte, vooral voorin beperken de vermoeidheid tot een mi nimum. PLASTIC DAK De AMI 6, die een topsnel heid van 105 km per uur kan bereiken is voorzien van een plastic dak dat een goede isolatie geeft tegen zeer hoge en zeer lage bui tentemperaturen. De ver warming is effectief ook in de achterzijde van het in terieur werkfdeze verwar ming behoorlijk door. Een defroster is als standaard uitrusting hierop aangeslo ten. Het afzonderlijke ven tilatiesysteem op dezelf de wijze als in de grote mo dellen uitgevoerd met luchtroosters aan weerszij den van het dashboard, waardoor frisse buitenlucht naar het interieur wordt binnengelaten. De royale kofferruimte is van binnen en van buitenaf bereikbaar. Een maximaal rendement wordt verkregen door het feit dat het reservewiel niet in de kofferruimte is geplaatst maar onder de motorkap. De bedieningsorganen op het dashboard zijn logisch en gemakkelijk binnen het bereik van de bestuurder gerangschikt. Het stuur (met één spaak) is hetzelf de als dat van de DS 19: de versnellingshandel (vier versnellingenals dat van de 2 cv. In de uiterlijke vormge ving maakt het nieuwe mo del zich vrijwel geheel los van de heersende mode. Op vallend zijn de rechthoe kige koplampen (met drie voudige reflectoren). Zoals bekend is heeft de AMI 6 een achteroverhellende achterruit. Het voordeel hiervan is dat op deze wijze interieurruimte wordt ge wonnen. Tevens levert de ruit door deze stand geen reflex op en wordt minder vuil. Het uitzicht is zowel voor als achter uitstekend en men heeft vrijwel geen last van „blinde hoeken". Het geheel maakt een zeer gracieuze indruk. Speciale aandacht is be steed aan de remmen. Het remoppervlak is zeer ruim bemeten en de remtrommels zijn voorzien van koelrib- ken. Andere technische bijzon derheden: motor: horizon tale 2 cilinder-viertakt luchtgekoeld, boring x slag 74x70 mm, cilinderinhoud 602 cm 3, compressieverhou- ding 7,4:1, effectief vermo gen 22 pk bij 5000 omw. per min. De benzinetank heeft een inhoud van 25 liter, het motor-carter van 2 liter. De diameter van de draai- cirkel bedraagt 11 meter. De remmen werken hydrau lisch op alle vier wielen het totaal remvoeringopper- vlak bedraagt 566 cm2. Prijsf 5600.—. 13. Ddl—e2 e7—e6 14. Pd4b3 Lf8xc5 15. Pb3xc5 Db8b4t 16. c2—c3 Db4xc5 17. Lel—e3 Dc5a5 18. b2—b4 Da5c7 Niet 18. Da3, wegens 19. Dc2 en de zwarte dame zit opgesloten. 19. Le3c5 Wits kracht op de zwarte velden is voor zwart een ernstige handicap. 19. Pg8c7 20. h4h5 Zwart dreigde 20Pgfl. 20. h7—h6 21. Lc5d6 Dc7—b7 22. 0—0—0 De experts te Moskou waren niet over tuigd van de (directe) noodzaak van deze zet Ze achtten eventueel eerst 22. g4 op zijn plaats. 22. Td8a3 23. g2g4 a7a5 24. De2—f2! Een uitstekende zet Wit versterkt zijn kracht op de zwarte velden en brengt eventueel de opmars van de f-plon op het tapijt. In hoofdzaak echter wordt de positionele dreiging Pe7—c8 (Lc5)—b6 in de kiem gesmoord. 24. a5xb4 25. c3xb4 c6c5 Een betekenisvol besluit Zwart ziet geen kans uit de omklemming te komen en offert een pion. 26. Ld6xe7! Wit ruilt de waardevolle raadsheer, teneinde te voorkomen, dat zwarts paard actief kan worden. 26. Ke8xe7 27. Df2xc5t Ke7e8 28. Kclb2 Ta8c8 Herovert veld e7, daar nu 29. Dd6 op 29. Tc6 faalt 29. Dc5—d4 Ld7a4 30. Tdl—cl Tc8xcl 31. Kb2xcl Ke8d7 Aan te nemen valt, dat zwart deze stelling voor ogen had toen hij tot het pionoffer besloot Zwart heeft nu een zeker „druk-spel" tegen de vrU-pionnen. Objectief gezien moeten wits kansc i echter positief worden aangeslagen. 32. Kcl—b2 Th8c8 33. Lfld3 La4b5 Beide spelers hadden voor het midden spel zeer veel tijd gebruikt Van nu af wordt min of meer op de plaats rust ge speeld teneinde de tijdcontrole te halen. 34. Thl—dl Db7—a6 35. a2a3 Lb5xd3 De poging met 35Lc4 stand te houden, mist na ruil haar uitwerking. 36. Tdlxd3 Kd7—e7 37. Dd4—e3 Ke7—e8 38. De3d2 Tc8—c7 39. 13—14 Ke8—d7 40. Dd2e3 Kd7—d8 Afgebroken. Wit gaf de 41ste zet onder couvert af. De afgebroken stelling luidt: Wit: Kb2, De3, Td3, pionnen: a3, b4, e5, f4, g4 en h5. Zwart: Kd8. Da6, Tc7, pion nen: d5, e6, f7, g7 en h6. Waterpolo De club de Natation Barcelona heeft gisteravond te Arnhem een door Nep- tunus georganiseerd internationaal wa- terpolotoernooi gewonnen, waaraan be halve het Spaanse team en de organise rende vereniging ook werd deelgenomen door de Bocholter Wassersportverein 'Duitsland). Zowel Barcelona als Nep- tunus wonnen van de Duitsers. Barce lona met 63 (tussenstanden 11, 11, 2—0 en 21) en Nepbunus met 6—1 (tus senstanden 1—0, 1—1, 3—0 en 1—0). Het beslissende duel tussen Neptunus en Barcelona gaf een felle soms zelfs harde strijd te zien. De Spanjaarden ze gevierden met 85 (tussenstanden 10 3—3. 2—1 en 2—1). Ipswich Town, dat na zaterdag reeds zeker was van promotie naar de eerste dnvisie, behaalde gisteren het kampioen schap van de tweede divisie door een 41 zege op Derby County. Ipswich heeft, met nog een wedstrijd te spelen, drie punten voorsprong op Sheffield United en hoeft in de laatste ontmoeting slechts één doelpunt te scoren om de honderd goals vol te maken. Door een 21 overwinning op Millwall promoveerde Bradford van de vierde naar de derde divisie, maar Bradford City degradeerde van de derde naar de vierde divisie, ondanks een 42 zege op Colchester United. Zilveren-Molentoernooi De derde wedstrijd in de eerste ronde van het Zilveren-Molentoernooi is woens dagavond acht uur op het LFC-terrein aan de Boshuizerkade de ontmoeting Schev. Holland-SportBlauw Zwart. De opstelling van Schev. Holland-Sport: Landman, Van der Broek, A. Valkenhof, Kruitbosch, Terborg, De Lange. an.. Th. Valkenhof. Van Wouw, Huntink en Evers- dijk. Het zit Schev. Holland-Sport op het ogenblik niet mee. Tien van de twintig contractspelers zijn geblesseerd. De opstelling van Blauw-Zwart: Hooy- mans, Vogels. J. van Leeuwen, P. van der Spek, H. Wildenberg. G. Janssen. H. van der Ploeg, J. de Kleermaker, P. van Leeuwen. J. van der Kooii en H. Ploeg. Dames eerste klas N. Brunh. 1 13 23 KVC 1 14 20 Prof. Wijk 2 14 15 Or. Groen 1 14 14 Teylingen 1 12 10 LUSV 1 12 8 N. Brunh. 2 13 8 Kangeroes 2 14 0 Dames tweede klas DES 1 13 22 KVC 2 13 20 Teylingen 2 13 17 N. Brunh. 3 13 14 KVC 3 12 13 Argos 2 14 6 Prof. Wijk 3 11 5 GGV 1 11 3 Dames derde klas KVC 4 14 25 VVS 2 15 13 Kanger. 2 16 13 PSVA 1 15 15 LUSV 1 14 14 KVC 2 14 11 Donar 1 15 11 Or. Groen 15 5 Heren tweede klas SIOS 1 16 29 L.D. 1 15 23 GGV 1 16 23 VVS 3 16 18 Prof. W. 3 16 14 HVL 3 16 13 Donar 2 14 11 Meerburg 16 6 LUSV 2 14 3 GGV 2 13 0 Heren derde klas Teylingen 1 17 32 SKR 1 13 17 HVL 1 13 14 Raaphorst 13 13 GGV 2 13 9 Meerburg 1 10 8 KVC 5 14 6 ODD 1 12 3 Dames vierde klas HVL 2 13 19 LUSV 2 12 16 Alvos 1 11 12 DES 3 12 11 Or. Gr. 2 12 11 Raaph. 3 12 10 Raaph. 2 12 4 DES 2 12 1 Heren eerste klas KVC 1 16 28 Prof. Wijk 2 15 23 HVL 2 15 20 DES 1 De Vlam 1 Prof. W. 4 ODD 1 Kw.sch. 1 Donar 3 VVS 4 PSVA 2 Zeemacht 16 20 15 18 17 18 17 16 15 14 17 13 17 12 15 4 18 5 Heren vierde klas Raaph. 1 16 28 Kanger. 3 VVS 5 Prof. W. 6 L.D. 2 16 27 16 22 16 20 DSS 1 ODD 2 DES 2 Alvos 1 Raaph. 2 15 15 14 7 17 7 16 4 17 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11