Tuinmeisjes in Madurodam W -mm' N.V SLAVENBURG'S BANK De Zon gaat op Hogere ambtenaren eisen 50 procent verhoging i Stichting van de Arbeid Loonoverleg in „metaal" is weer begonnen Verkeersl essen op Deense tv. Sluiting Veerse gat op tv. Komt er schot in de school-tv.? Chris van Hoorn naar de AVRO Vrouw vergiftigde man in vlaag van waanzin 7 ZATERDAG 22 APRIL 1961 Dam-vruag 86 (Eerste publicatie) f m g g i I 8' 0 s 'I 8 S a Q Zwart: 11, 18, 19, 20, 23, 24, 29, 30, 51, 34. Wit: 28, 32, 33, 38, 42, 43, 44, 45, 47, <9 Een probleem van de heer Vuur- ooom, waarin wit door de massieve massa snijdt als een heet mes door do boter! Toch is het voor deze auteui iets beneden de maat, daar hij ge woonlijk volkomen zuivere meer slag loepast. Door zwarts vierde zet wordt dit duidelijk gedemonstreerd. Opgave: wit speelt en wint. Schaak-vrtwy 86 Het eindspel-met-patproblemen van A. A. Troitzky had de volgende stand: Wit: Ka8, Lh4, pi e5. Zwart: Ka5, Lh8, Pe2. De witte winstvoering gaat als volgt: 1. e5e6, Lh8f6 (een offerzet die nodig is om straks de patstelling mo gelijk te maken); 2. Lh4xf6, Pe2f4 (voorkomt e7; wit kan dan namelijk ruil van het paard voor de pion niet meer voorkomen); 3. Lf6d8t, Ka6 a5 (weer een zet die gericht is op de >atstelling)4. e6e7, Pf4d5. Nu is iet dan zover. Speelt wit e7e8D dan geeft zwart schaak op c7; wit moet nemen en het pat is een feit. Daarom 5. e7e8 toren en de winst is zeker. Men noemt dit de „minor-promotie", een idee dat vaak wordt gebruikt in combinatie met patdreigingen en het voorkomen ervan. Bridge De oplossing van het tegenspelpro bleem is als volgt: Oost moet in slag een kleine ruiten naspelen! De aan val in ruiten moet onmiddellijk ge schieden, daar het gevaar dreigt, dat Suid op zijn vrije klaveren de ruiten n Noord gaat opruimen. De volledige kaartverdeling na de le slag was namelijk aldus: H 9 7 3 C v 10 8 7 2 O V 7 5 A v 8 I1 B 6 2 7' B 9 6 4 I" 9H5 3 A B 2 w I O H 6 4 3 10 7 6 I 1 95 4 A 10 5 4 A O 10 9 8 4 H V B 4 Toen Oost in de praktijk ruiten na- ipeelde, nam West met het aas en speelde ruiten 2 terug! Zuid taxeerde le situatie echter juist, legde in Noord ien kleintje en Oost moest nemen met le heer. Oost vervolgde met ruiten en uitenvrouw won de slag. Het is dui- lelijk, dat Zuid hierna nog een slag in roef moest verliezen, zodat het spel één down ging. Speelt Oost in slag 2 geen ruiten na, ian gaan de ruiten op Zuid's klaveren veg en Zuid wint het spel. JACK DIAMOND. Figuur-puzzel r 1 4 1 i 1 i 9 10 ti Salarisacties van de belastingambtenaren moeten gebundeld De landelijke commissie belasting ambtenaren heeft, zo deelt zij ons mee. in verband met haar actie voor salaris verbetering een brief gezonden aan de hoofdbesturen van de erkende vakbon den, ABVA, ARKA, bond van personeel bij rijksbelastingen, de KABO en de NCBO, de bonden dus die bij het overleg betrokken zijn. Daarin vraagt zij overleg om te trachten haar actie en de bemoeiingen der organisaties in één bedding te bren gen. Dit overleg mag, wat haar betreft informeel zUn. Horizontaal woorden invullen di« betekenen; 1. medeklinker; 2. visje; 3. Spaans rijpaard; 4. steel; 5. dominee; 6. gem. in Noord-Holland; 7. iets dat gemengd is; 8. banier; 9. oorzaak; 10. bundel; 11. medeklinker. Bij juiste oplossing leest men verticaal 1 hetzelfde als hor. 6. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. gnoom, 5. lens, 7. primus, 9. gedaan, 10. ge, 12. vorem, 13. netel, 14. era, 15. pit, 16. Ld, 17. s.d., 18. ale, 19. vee, 20. terra, 21. been, 22. el, 23. katern, 25. meteen, 27. teil, *1. arena. Verticaal: 1. ga, 2. opera, 3. orde, 4. Mia, 5. lunet, 6. es, 8. manie, 9. gor del, 10. Geleen, 11. Elden, 12. veste, 15. plaat, 18. Arkel, 19. Verne, 21. beer, 24. tea, 25. mi, 26. ha. Proces tegen Sal S. en Michael R. gaat vier dagen duren Naar wij vernemen begint eind Juni voor de Amsterdamse rechtbank het proces tegen de redactiestenograaf Sal S. uit Amsterdam en de Griekse ingenieur Michael R., voormannen van de Trotz- kistische zg. „Vierde Internationale", op 10 juni 1960 in Amsterdam werden gearresteerd onder verdenking van ille gale activiteiten ten behoeve van het Algerijnse bevrijdingsfront F.L.N. De be handeling van deze zaak zal vier dagen duren. De rechtbank heeft daarvoor 21, 23, 26 en 27 juni gereserveerd. :on pas over Madurodam schijnt, lijkt ons miniatuurstadje op een sprookje." Dit zeggen Bis Schmidt en Vrouwke Reu- rik, de tuinmeisjes van Madurodam. Van 's morgens kwart voor zeven tot 's mid dags vier uur harken, wieden en knippen zij .in de piepkleine tuintjes van het stadje. „We doen dat al drie jaar", verklaren ze een beetje trots. „Het is heerlijk werk voor een meisje als ze van de natuur houdt. Je moet wel een beetje verstand hebben van tuinaanleg en zo." En dat heb ben ze beslist. Beide meisjes f Els is 20 en Vrouwke 24 jaar hebben Huis te Lande op Rijswijk bezocht. ,,Ons terrein lipt binnen de heg die Madurodam om sluit. Voor al het gras zijn er twee tuinlieden en de buitenhellingen worden onderhouden door de gemeente. Dit jaar hebben we alle tuintjes opnieuw aangelegd, naar eigen ont werp. Alles stond onder leiding van de tuin- nrchitectc. mevrouw W. Eek". Uit op verzoek van de Centrale van hogere ambtenaren door het Cen traal Bureau voor de Statistiek ver strekte gegevens volgt zonneklaar dat de hogere ambtenaren er kort weg recht op hebben, dat hun wed de met ongeveer vijftig jftocent ver hoogd wordt. Dit is gisteren medege deeld op een te Oosterbeek gehouden vergadering van de Verenigingsraad van de Centrale van hogere ambte naren. De vergadering stond onder voorzitterschap van de heer W. de Lange uit Den Haag. De heer De Lange heeft onder meer gesteld, dat er een enorme achterstel ling bestaat. Geleidelijk aan gaat deze achterstelling vormen aannemen, die in het korps van hogere ambtenaren tot een grote spanning leiden. Deze gespan nenheid van haar hoofdambtenaren door bemiddeling van wie zii in feite haar bestuurstaak vervult, kan 'de regering bepaald niet aangenaam zijn. Toch is dit een logisch gevoig, aldus de heer De Lange, van het sinds jaar en dag ge voerde beleid, alsmede van het ontbre ken van een welomlijnd plan ten aan zien van de hogere ambtenaar. Bij be sprekingen. die het bestuur incidenteel voert met vertegenwoordigers van de aangesloten verenigingen, welke prak tijk ook in de laatste maanden werd voortgezet bleek duidelijk, zo zei hü, dat de spanningen in 0112e gelederen zo danig zijn toegenomen, dat het geduld van velen van ons ten einde is en dat men terecht eist dat er op korte termijn iets moet gebeuren. Wat de salarispositie in engere zin be treft ligt dit al aanstonds in de rede. Het bestuur van de Centrale heeft zich nooit neergelegd bij de loonpolitiek van de huidige regering in zoverre deze de hogere ambtenaar betreft. Voor de wens van de Centrale is geen pakket nodig: ze kan op een heel klein papiertje worden geschreveneen af doende verbetering van de salarissen van de hogere ambtenaren tot het ver gelijkbare niveau van 1928 en 1938. I)c heer De Lange heeft verder opgemerat, dat het zeker niet de mening van de Centrale is, dat de lagere cn middelbare ambtenaren te veel verdienen. (Vervolg van pagina 1) ,,De ernstige vraag dringt zich bij ons bestuur op of de stichting door de rege ring nog wel de plaats en de betekenis wordt toegekend, waarop zij als advies orgaan meent aanspraak te mogen ma ken. Het bestuur zou het op prijs stellen nader over de zienswijze van de rege ring hieromtrent op de hoogte te wor den gesteld." „Vertrouwenscrisis" Scherper van toon was de toespraax. die NV V-secretaris W. F. van Tilburg gisteravond voor de VARA-microfoon hield. „De regering demonstreert door deze stap geen vertrouwen te hebben in de adviezen van de stichting," conclu deerde hij nogal opgewonden. „Er is een vertrouwenscrisis ontstaan door deze even radicale als verbluffende ingreep in de werktijdverkorting." De heer Van Tilburg vond het niet rechtvaardig om tijdens het spel plotse ling do spelregels te wijzigen Voorts vond hij het vreemd om de bouwbedrij ven nu 9 uur en 18 minuten per dag te laten werken: Op deze manier wordt zijns inziens de bouwproduktie aller minst bevorderd Van de vrijheid die het kabinet-De Quay zou voorstaan in zake de loonvorming, is zijns inziens niets terecht gekomen. Als bewijs hier voor voerde hij nog aan dat er nog steeds geen overeenstemming is over de loonoolifiek in tweede fase Verantwoordelijkheid De voorzitter van het CNV. de heer C. J van Mastrigf, die gisteravond een kort commentaar gaf voor de microfoon van de NCRV, vond dat de stichting niet louter een adviserend lichaam is, maar ook een orgaan dat mede het loonbeleid wil bepalen en daarvoor verantwoorde lijkheid dragen. HU meende dat de re gering d'it openhartig zal moeten erken nen. opdat er klaarheid komt over taak en positie van de stichting, evenals over de plaats die de vakbeweging in het loonpolitieke bestel inneemt. De CNV-voorzitler bleek van mening dat alleen b(j een goed samenspel van regering en bedrijfsleven op verant woorde wijze loonpolitiek kan worden gevoerd. Hy kondigde aan dat de ver- bondsraad van het CNV, de hoogste be- stuursinstantie van de vakcentrale, maan dag in extra vergadering bijeen zal ko men om over deze zaak een standpunt in te nemen. „Het lijkt soms of we bij de be zienswaardigheden horen, want er wordt wel gevraagd onder welk nummer we slaan aangegeven in de catalogus. We onderhouden niet alleen de tuintjes en perken. We doen ook het zware werk Mest kruien en grond - verplaatsen, leder najaar planten we zo'n 40.000 bollen". -jt ..We hebben ook verantwoorde lijk werk", zeggen de meisjes met quasi-ernstige gezichten. „We heb ben zelfs wel een drenkeling op het droge gesleeptZe lachen ..Dat zat zo. Een enthousiaste Ame rikaan ivilde een foto maken van zo'n klein huisje. Een stapje ach teruil. nog een stapje en toen was het al niet meer nodig. Hij plonsde in de vijver. Hel gekke was, dat niemand een hand naar de arme man uitstak. Iedereen maakte een plaatje van hem. En wij moesten hem op het droge brengen" „Er komen hier veel buitenlan ders. Ze zijn meestal erg sympa thiek. Ze vragen wel eens of we van een bijzonder pluritje een paar zaadjes willen opsturen. We ko pen ze dan en krijgen later enthou siaste brieven terug uit alle delen van de wereld". „Maur niet alleen voor de tuin tjes, ook voor de eenden zorgen we. Op het ogenblik is het waghte.11 op de veertien kleine eendjes. Ma eend zit nog te broeden op het kasteel. Ook zijn er een paar fa zanten. Onze eerste ronde 's mor pens gaat langs de eenden. Ze ken nen ons al goed (Van onze soc.-econ. redactie) In de vakraad voor de metaalindustrie, waarin zowel de werkgevers, als de werknemersvertegenwoordigers zitting hebben, is het overleg over een nieuwe loonsverhoging per 1 juli a.s. begonnen Over de voorstellen valt nog niets le berichten, maar de voorzitter van dp Chnstelyke Metaal Bedrijfsbond, de heer H. Peters, herinnert in Het Metaalbedrijf, het orgadn van de C.M.B., aan de ver klaring van de regering enige maanden geleden gedaan, dal er geen bezwaar be staat van de zijde van de regering tegen een loonsverhoging per 1 juli 1961 van 5 pet. De heer Peters herinnert er voorts aan, dat het op het ogenblik goed gaat in de metaalindustrie. De financiële resultaten, waarvan de jaarverslagen over 1960 melding maken, bewijzen dit. Verblijdend noemt hij het dat de 45-urige werkweek voor de metaalindustrie thans reeds 930 ondernemingen met 170.000 werknemers omvat. Hierbij is vrijwel geen produktieverlies opgetreden, dank zij de langdurige voorbereidende maat regelen, die men heeft getroffen. De heer Peters zou het onbillijk vin den, indien het College van Rijksbemid delaars bij de nieuwe loonvoorstellen een deel van de ruimte voor loonsverhoging zou aftrekken vanwege de ingevoerde werktijdverkorting. De werktijdverkor^ ting in de metaalindustrie zou namelijk zichzelf betaald hebben en soms zelf* meer dan dat. De Deense televisie gaat een reeks opzienbarende verkeerslessen geven, waarbij „echte ongelukken" zullen wor den uitgebeeld. Electronisch op afstand bestuurde auto's, waarin poppen zijn gezet die zoveel mogelijk in a f me tin q. gewicht en soepelheid het menselijk lichaam benaderen, zullen in volle vaart tegen een boom en tegen spoorbomen worden gereden. Politiedeskundigen zullen in deze uit zendingen de wrakken tonen en de ge volgen van de ongelukken voor de in zittenden demonstreren. Men neemt aan dat er met snijbranders moet wor den gewerkt om de „verongelukten" uit de overblijfselen van de wagens te halen. Aan deze griezelige gebeurtenissen zullen de nodige lessen voor automobi listen worden verbonden. Hiervoor zijn verschillende deskundigen o.w. politie- autoritetcn, artsen en verkeersspecialis- ten, uitgenodigd. Jan van der Most bij Skymasters Karei van der Velde, die zoals we reeds meldden met ingang van 1 mei het AVRO-radioorkest The Skymasters als zanger-gitarist gaat verlaten om gi tarist te worden bij De Zaaiers, zal in zijn huidige functie worden opgevolgd door Jan van der Most. Karei van der Velde zal bij bepaalde programma's ook nog als zanger voor de microfoon komen. De reportage van de sluiting van het Veerse gat via de televisie is nu vastgesteld. Bij de gebeurtenissen van maandag 24 april zullen de camera's van de NTS van 315 tot 4.15 in actie zijn. Men neemt aan dat het hoogte punt van het invaren van de laatste caisson te kunnen opnemen. Arie Kleywegt zal het commentaar spreken. Van de directe uitzending wordt een telerecordnng gemaakt, die 's avonds na het gewone televisieprogramma van half elf tot half twaalf wordt uitge zonden. Het ziet er naar uit, of er lang zamerhand toch schot zal komen in de Nederlandse schooltelevisie, die lange tijd zulk een hopeloze zaak leek vanwege de verdeeldheid van inzichten. In onderwijskringen wordt men het meer en meer eens over de richting, welke het televisie-onderwijs zal moe ten volgen, wil er recht worden ge daan aan de levensbeschouwelijke prin cipes en aan de te behandelen stof zelve Als de voortekenen niet bedriegen, zal de onderwijscommissie binnen kort voorstellen voorleggen aan de NTS en dan kunnen hierover be sprekingen worden geopend. Voorba rige mededelingen, als zouden deze besprekingen al aan de gang zUn. moeten als onjuist worden afgewe zen. De NTS wacht op het ogenblik de voorstellen van de >nderwüscommissie af Pas wanneer het onderwys en de NTS het eens rijn geworden over de mogelijkheden van uitzendingen, zal het gezamenlijke plan aan de minister van onderwijs, kunsten cn wetenschap pen worden voorgelegd. Dat er dus met ingang van het nieuwe schooljaar al met school-televisie kan worden ge start. is niet te verwachten. Nu Gerrit den Braber van de AVRO- jeugduitzendingen is overgegaan naar de televisiesectie, zal hy op 1 mei in zijn radiofunctie worden opgevolgd door Chris van Hoorn uit Roterdam. Chris van Hoorn is een ijverig lid van dc Jeugdomrocp Minjon, kwam zodoende al meermalen voor de microfoon en heeft een belangrijk aandeel gehad in de voorbereidende werkzaamheden voor de beide radio-jeugddagen van de AVRO. Hij volgt in feite voor de tweede keer Gerrit den Braber op. want hij nam destijds ook diens plaats in bij de Rot terdamse ziekenomroep. vanavond Tussen 8 en 9 uur kunt U bij de KRO luisteren naar historische op namen uit 1939 van het Concertge bouworkest cn Jo Vincent, onder di rectie van Willem Mengelberg. Uit gevoerd wordt de symfonie no 4 in G van Mahler. Om 9.10 uur begint het programma Tierelantijnen en om 11 uur wordt de cyclus Meesterwer ken der religieuze muziek vervolgd. De VARA zendt de gehele avond een amusementsprogramma uit, dat om 8.05 uur begint met „Week uit week in", cn tussen veel lichte mu ziek om 10 uur het radiospelletje „Een ware geschiedenis" van Mark Twain en om 10.40 uur het cabaret „Niet storen" biedt. RATTENGIF OP BOTERHAMMEN De officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank heeft gister avond na een langdurige rechtszit ting ontslag van rechtsvervolging 73 Lappen-Kari woonde in een hut. vijftig kilo meter ten noorden van Akkafjall.,Zij woonde daar het gehele jaar, niemand had ooit gehoord, dat zij een rendier bezat. Zij bezat een paar schapen en geiten, vettere dieren hielden het in de bergen niet uit. De mensen vermoedden, dat zij de dieren in de lange wintermaanden met behulp van tover spreuken in het leven hield, want Lappen-Kari kon geen zeis vasthouden. Zij was bang voor het staal. Zij sneed er zich mee in handen en voeten, zodat het zwarte toverbloed te voorschijn spoot. En Inger het arme kind kon ook niet zorgen voor wimtervoer voor de dieren. Niemand wist. waar Lappen-Kari dit vlas-harige sohepsel had opgedoken. Een kolonist had het kleine meisje ontdekt op een keer, dat hij met een lamsbout bij Lappen- Kari was gekomen, om te voorkomen, dat zijn aardappelen bevroren. En na hem hadden ver schillende anderen het kind gezien. Jaar-in. jaar- uit ondernamen vreemdelingen en Lappen hun heimelijke tochten naar de hut van Lappen-Kari, maar het leek. alsof het kind nooit groter werd. Ten slotte zag niemand het meer. Ze was een meisje. De hut had schuilplaatsen, die niemand ooit durfde betreden. Inger en zorgen voor vee voer neen! Men vergat meestal helemaal dat zij bestond. Iedereen in de streek wist, dat Lappen-Kari meer macht had dan de dominee en dc gouver neur. Kon de dominee soms bewerkstelligen, dat bloed door een leren waterzak heen droop? Neen; hij sprak gebeden uit en wendde zich tot de Heer des hemels, maar zelf was hij zo machteloos als een pasgeboren kind. En de gouverneur was hij soms in staat de vorts weg te blazen van koren akkers en aardappelvelden? Niemand had dat in elk geval ooit meegemaakt. De gouverneur kon de mensen laten arresteren maar hij kon geen beer er toe brengen op weg te gaan om mensen of vee te doden. En kon de dominee soms met zijn blo te oog honderd kilometer ver zien? Beslist niet, de weg van de neus tot het boek was maar kort en I in een boek stond in elk geval niets over de din- in Gulbrandslal •fo DOOR BERNHARD NORDH gen, die juist bezig waren te gebeuren of die mor gen of overmorgen zouden gebeuren. De macht van Lappen-Kari was groot en als erfelijkheid iets be tekende. dan kon zij zich op een eerbiedwaardige erfenis beroepen. Haar overgrootvader was een heidens priester geweest, die door middel van to verkracht zijn geest uit zijn lichaam kon bevrijden. Die geest kon dan verre tochten ondernemen naar het dodenrijk en daarna, vol wijsheid, weer terug keren in zijn lichaam. Hij had geofferd aan de go den hij was met bronzen vaatwerk de deemoe dige schare voorgegaan, hij had het bloed afge tapt van rendieren en daarmee de goden gezalfd. Glimmend van vet en bloed hadden de goden dan een goede jacht beloofd en veel rendierkalveren, de dood van de vreemdelingen en een lang leven voor het rendiervolk. Niemand brak zich het hoofd over de vraag, waaraan Lappen-Kari haar macht over beren ontleende. Zij bezat die macht, dat was voldoende. De geest van de beer was haar niet vreemd. Haar vader en haar grootvader een lange rij voorvaderen, die stamde uit de grauwe ijstijd, hadden geprobeerd de beren tot vriend te maken. Zij hadden de beer gedood, de kwade gees ten er met knuppels uit verdreven, zijn vlees ge geten, zijn machtige geest met deemoedige bezwe ringen en liederen tot zijn glorie vriendelijk ge stemd. De geest van de beer. die boven-tijdelijk was. woonde dicht bij de goden en met een vriend der goden mocht men niet in onvrede leven. Eeuwen oude bezweringen maakten soms een mens, die contact had met de geesten, tot middelaar voor deze macht. In de macht van zo'n mens werd de beer een gewillige dienaar, die de dood ver in het rond kon verspreiden. De Lap Niel, een bloedverwant van Thomas' vrouw, kon wonderlijke dingen vertellen, als de jenever hem naar het hoofd was gestegen. Hij was een arm man, die met zijn kromme benen nog slechts zelden naar de bergen trok. Eens had hij honderden rendieren bezeten, maar de storm had ze hem ontnomen; die had ze in de afgrond laten storten, omdat de lucht zo vol duivelstuig was ge weest. dat men geen hand voor ogen meer had kunnen zien. Als hij brandewijn in het bloed had, liet hij rich verleiden tot onthullingen en dan kon men soms horen, dat Lappen-Kari een tover trommei bezat. Hij fluisterde dit heel zachtjes om te voorkomen, dat de wind zijn stem meedroeg. De dominee had soms scherpe oren en de gouver neur werd als een wolf zo gemeen, als hij maar iets van tovenarij rook. Als Niel nuchter was, zwoer hij plechtig, dat Kari niets van toverspul in haar hut had. ..Kari. houd toch op! Vrouwen kunnen nog niet eens een gewone trommel han teren!" Maar het was niet voldoende, dat hij dit bezwoer. Hij moest lange tochten naar geheime plaatsen ondernemen om hulp te zoeken tegen zijn boze to-ng. Hij kauwde bladeren en hij beet met zijn tandeloze mond kleine dieren door om zijn tong kracht le geven weerstand te 'bieden aan de brandewijn. Maar de tovertrommei bleef bestaan. Men zei dal Kari hem van haar vader had gekregen, toen de dood de hand over zijn mond en neus had ge legd om de geest er uit te trekken en die naar het hiernamaals te zenden. En dat was waar. De vader van Lappen-Kari had de trommel verbor gen in een van de holen in de bergen. Ook als er nieuwe goden kwamen, was het toch altijd nog beter de oude niet te verloochenen. De nieuwe God mocht op zijn manier goed en rechtvaardig zijn. maar men kon niet verlangen, dat hij iets afwist van rendieren, wolven- en beren of dat hij middelen kende tegen ziekte en slecht weer. (Wordt vervolgd) geëist voor mevrouw W. P. M.-H., die haar man, heit hoofd van een Utrechtse MULO-school, in septem ber van het vorige jaar door vergif tiging van het leven zou hebben be roofd De officier achtte het primair ten laste gelegde (moord) bewezen, maar zo voegde hij hieraan toe, de vrouw is krankzinnig. Om die reden eiste hij ontslag van rechtsvervol ging en plaatsing in een krankzin nigengesticht. Het hele drama had-zich op 21 sep tember afgespeeld toer verdachte 's mid dags tegen twaalven een aantal boter hammen voor haar man had gesmeerd. Over enkele boterhammen streek zij een zeer vergiftig verdelgingsmiddel voor ratten. Volgens haar verklaringen waren deze bedoeld om muizen te ver- delgen waarvan de familie overlast on dervond. Ze liet evenwel de boterham men op tafel liggen zodat haar man deze bij zijn thuiskomst opat. Korte tijd later overleed hij ;n een ziekenhuis. Toen de president verdachte wees op het gevaarlijke van het op tafel laten liggen van de met vergif besmeerde boterhammen, zei ze. dat ze nogal ver geetachtig was en alles op dc tafel leg' de. Ze had in opdracht van haar man het muizenvergif gekocht. Een nicht van he* slachtoffer ver klaarde. dat er tussen de man en de vrouw herhaaldelyk scènes waren ge weest. Zij had haar neet er zelfs voor gewaarschuwd dat zijn vrouw hem wil de doden. De getuuge-deskiundlge, prof. dr. J. K. Kloek, een psychiater achtte de vrouw volmaakt krankzinnig en niet toereke ningsvatbaar. De officier van justitie noemde het .slachtoffer een voortreffe lijk schoolhoofd: het was een formeel, zuinig en gesloten man. die qua intelli gentie ver boven zijn vrouw uitstak. De raadsman, mr. P Robijns, vroeg vrijspraak omdat zy niet toerekeningsvat baar kan worden geacht. Over veertien dagen zal de rechtbank vonnis wyzen. 1*vond De NCRV verzorgt vanavond het te levisieprogramma, dat na het NTS- journaal om 8.20 uur begint met de actualiteitenrubriek. Om half negen een cabaret „De lente in 't hoofd' om 8.55 uur een film uit de reeks „Vader weet het beter", om 9.20 uur het programma „Marinade" met zang, dans en muziek. Ds. O. Jager spreekt in de dagsluiting. Programma voor morgen Hilversum I ,402 m. 746 kc/s. VARA: 8.00 Nws 8.18 Gevar progr 9 45 Geestelijk leven, toespraak. VPRO: 10.00 V d jeugd. IKOR; 10.30 Herv kerkdienst 11.30 Vragen- beantw. VPRO: 11.45 Berichten uit de ker ken, lezing. AVRO: 12.00 Lichte muz 12.30 Sportspiegel 12.35 Orgelspel (verz progr) 13.00 Nws cn meded 13.07 De toestand in de wereld, lezing 13.17 Meded of gram 13.20 Verz progr v d sold 14.00 Gezien, gehoord, gelezen, kunstkritieken 14.40 Vo caal sextet 14.55 Kamermuz 15.50 Gram 16.00 Lichte muz 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars, lezing 17 15 De Doopsgezinde broederschap, ge sprek. VARA: 17.30 V d jeugd 17.50 Nws. sportuitsl en sportjourn. 18.30 Amus muz 18.55 Journalistenfo rum 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws 20.05 Zangrecital 20.45 Zin cn onzin ln goede ma nieren. lezing 21.00 Gevar muz 22.00 Gram 22.30 Nws cn meded 22.45 Journ 23.00 Zang cn piano 23.15 Sportuitsl 23.20 New York calling 23.25 Nieuwe Franse gram 23.55— 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 8.00 Nws en weerber 8.15 Orgelconc 8.30 Morgenwijding 9.15 Gram. KRO: 9.30 Nwi 9 45 Gram 9.55 Plechtige hoogmis 11.30 Gram 11.40 Barok-ensemble 12.15 Buitenl comm 12.25 Gram 12 40 Lichte muz 13.00 Nws 13.05 De hand aan de ploeg, lezing 13.10 De Wadders, hoorspel 13.30 Strijkork 13.50 Boekbespr 14.00 V d kind 14.30 Utrecht» Stedel ork en soliste 14.50 Letterkundige persoonlijkheden, die ik gekend heb, le zing 15.00 Pianorecital 15.30 Gram 16.00 Sport 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 V d jeugd 17.15 Oecumenische zangdienst 17.45 Men sen. lezing. 18.00 Kritieken 18.30 'Act van het ker kelijk erf 18.40 Alarm '61. klankbeeld. NCRV: 19.00 Nws uit de kerken 19.05 Sa menzang 19.30 Weg cn werk der Kerkher vormers. lezing KRO: 19.45 Nws 20.00 Cabaret 20.30 Act 20.35 Promenade-ork en sol 21.15 De meester met de narcis, hoor spel 22.30 Nws 22.40 Avondcollege 23.00 Avondgebed 23.15 Gram 23.55—24.00 Nws. Tclcvisicprogr. NTS: 16.0017.30 Eurovi sie: Biljarten. KRO: 20.00 In woord en beeld 20.10 Poging tot gesprek. TV-een» acster (V) 20.35 Fllmprogr 31.00 Operetts- conc 21.40 Documentair progr. NTS: 22.00 22.30 Sport ln beeld. Programma voor maandag Hilversum I, 402 m. 746 ks/s. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram 8.00 Nws 8.15 Gram 9.00 Gym v d oudere luisteraars 9.10 De groenteman 9.15 Gram 9.35 Wa- terst 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram 11.00 Kamerork en sol 11.40 Voordracht 12.00 Lichte muz 12.30 Land- en tuinbouwmeded 1233 V h platteland 12 43 Orgelspel 13.00 Nws, meded cn beursber 13.30 Prome nade-ork en solist 14.00 Pianorecital 14.30 Gram 14.45 In den beginne lezing 15.05 Gram 16.40 Gram 17.00 V d padvinders 17.15 Gram 17.50 Milit comm. 18.00 Nws 18.15 Pollt lezing 18.25 Millt ork 19.00 Kamermuz 19.30 Inleiding tot muziekbegrip, muzik lezing 19.45 V d jeugd 20.00 Nws 20.05 Gevar progr 22.30 Nws beursber van New York en meded 22.45 Journ 23.00 Gram 23.5324.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber 7.10 Gram 7.30 Een woord voor de dag 7.40 Gram 8.00 Nws 8.15 Radiokrant 8.35 Gram 9.00 V d zieken 9.35 Gram 9.40 V d vrouw 10.10 Gram boer en tuinder 12,30 Land- en tuinbouw meded 12.33 Lichte muz 12.53 Gram of act 13.00 Nws 13.15 Lichte muz 13.45 Gram 14,05 Schoolradio 14.35 Gevar progr 15.20 Hobo en cello 15.50 Sluiting Veerse Gat, rep ±16.10 Gram 16.15 Bijbeloverdenking 16.45 Gram 17.00 V d kleuters 17.15 V d jeugd 17.30 Gram 17.40 Beursber 17.45 Re- geringsuitzL Nieuw-Guinea kroniek, door mr dr H J Roethof. 18.00 Orgelspel 18.30 Gram 18.50 Open baar Kunstbzlt 19.00 Nws en weerber 19.10 Op de man af. praatje 19.15 Gram 19.30 Radiokrant 1950 Lichte muz 20.10 Een staatsman van verdienste, hoorspel 22.00 Parlementair comm 22.15 Gram 22.30 Nws 22.40 Avondoverdenking 22.55 Boekbespre king 23.05 Het spel der (verlglssingen, muzikale lezing 23.35 Gram 23.5524.00 Nws. Telcvisieprogr. NTS: 15.15—16.15 De af sluiting van het Veerse Gat. rep 20.00 Journ en weerber AVRO: 20.20 Act 20.30 Discussie 21.00 Documentair progr 21.40 —22 05 Muziek Mozaiek. NTS: 22.3023.30 De afsluiting van het Veerse Gat, rep (herh). GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e lijn) Maandag 24 april 1961 van 18—20 uur: I Ludwig van Beethoven. Quintet in es gr.t. voor plnno cn blaasinstrumenten op. 16, Grave. Allegro, ma non troppo. An dante cantabile. Rondo. Allegro ma non troppo. Walter Panhoffcr. plano met leden van het Wiener Oktctt. 11. Franz Schu bert: Sonate in bes gr.t. op. posth., Molto moderato. Andante sostenuto, Scherzo Al legro vivace con dellcatczza, Allegro ma non troppo. Clara Haskil, piano. HI. Jo hannes Brahms: Vier ernstige gesdnge op. 121, Denn es gehet dem Mcnschen wie dem Vieh. Ich wandte mlch und sahc an alle. die Unrecht leiden O Tod. wie bitter bist du. Wcnn lch mlt Mcnschen- und mit Engelszungcn redete. Dietrich Fischer Dleskau, bariton: Hertha Klust, piano. IV. I Robert Schumann- Papillons op. 2, Ingrid Haebler. plano. V. Ludwig Spohr: Octet I in e gr.t. voor strijkers en blazers. Ada- i gio. Allegro. Minuet. Andante con va- 1 riazloni, Allegretto. Wiener Oktett.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7