HALFLINNEN Duitse Bondsdag stelt vertrouwen in Kennedy Eisenhower bij Kennedy Justitie oriënteert zich in steekpeiiniiigeiizaak Ontstaan van duinen Ir ft TOISON D OR Forumlid van „Welbeschouwd' Ook atoom wapens voor Duitsland Zwitserland ht een bojnie Kij, TOCH IS HET ZO! HALF LINNEN SURINAAMS VERBOND Naar aanleiding van het door enkele jonge Surinamers geuite ver langen om Suriname zo spoedig mogelijk los te maken van Nederland heeft de vereniging „Het Surinaams Verbond" te Amsterdam tijdens een onlangs gehouden vergadering een discussie over dit onderwerp ge houden waaruit is gebleken dat de leden van deze vereniging de reali sering van deze wens in strijd achten met het belang van land en volk van Suriname. De vereniging heeft daarom een adres gezonden aan de regeringen van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, waarin zij als haar mening te kennen geeft dat de politieke ontwikkeling van Suriname zich langs evolutionaire weg behoort te voltrekken en dat de bereikte autonomie zo onverkort mogelijk moet worden toegepast. Tot het uiteindelijk streven „Suriname's algehele onafhankelijkheid" zal zijn bereikt dient het rijksverband tussen de drie delen zo hecht mogelijk gehandhaafd te worden en na een eventuele staatkundige wijziging zullen de vriendschapsbanden van Suriname met Nederland en de Antillen bestendigd moeten blijven, aldus de vereniging „Het Surinaams Verbond Amsterdam". Adverten tién 't beste vlak voor elk vak! Imp. Papier en Boek N.V. Amsterdam Geen geschillen over bewapening Zowel van regerings- als van oppositiezijde is gisteren in de Westduitse Bondsdag vertrouwen uitgesproken in de Amerikaanse president en de wens geuit van nauw e Duitsch-Amerikaanse be trekkingen, zulks naar aanleiding van het verslag van Adenauer over zijn in Washington met Kennedy gevoerde besprekingen. De socialistische kandidaat voor het Bondskanselierschap, burge meester Brandt heeft enkele weken voor Adenauer met Ken nedy gesproken. Adenauer zei in zijn verklaring ver trouwen te hebben in Kennedy's inzicht en te rekenen op zeer nauwe samen werking met de Amerikaanse rege ring. De leider van de socialistische partij, Ollenhauer had dezelfde ver wachtingen. Adenauer verklaarde Kennedy's stra tegie te steunen volgens welke de Dlan- nen voor de conventionele uitrusting van de NAVO uitgevoerd moeten wor den. Maar dit gold ook voor wat be treft de plannon op het gebied der Kern bewapening. Óver de handhaving van alle conventionele en kernwapens be stonden geen meningsverschillen, aldus Adenauer. Kennedy had verzekerd, dat de NAVO de basis vormt van de ge meenschappelijke politiek van het Wes ten, zowel in politiek als in militair op zicht. De V S. zijn de natuurliike lei dende macht, maar Kennedy was het er mee eens. dat elk van de verbonde nen gehoord diende te worden. Kenne dy en Adenauer wensten uitbreiding van het overleg binnen de NAVO en van het bondgenootschap op economisch ge bied. Steun E.E.G. Adenauer maakte verder gewag van steun van Kennedy aan de E.E.G. wel ke volgens de Bondskanselier voor het eerst duidelijk door een Amerikaanse regering is toegezegd. De V.S. en West- Duitsland beschouwen de E.E.G. als krachtcentrum waarvan niet slechts de economische, maar ook de politieke ver eniging van Europa uitgaat en tevens als wezenlijk element van de kracht in de NAVO. Adenauer sprak de hoop uit dat En geland tot toetreding zou besluiten.Het toetreden van andere landen dient een ter de dynamische, politieke en institu tionele kracht van de gemeenschap niet te verzwakken Ollenhauer vroeg om uitgebreidere inlichtingen aan de oppo sitie in de parlementaire commissies voor verdediging en buitenlandse po litiek. In deze commissies zouden ge zamenlijke Duitse voorstellen voor de ontwapening en oplossing van de Duit se kwestie opgesteld moeten worden. Advertentie B Monoolië VS zijn met restricties voor toelating tot V.N. De Ver. Staten zijn bereid de toela ting van communistisch Buiten-Mongo- lië tot de Ver. Naties te steunen als wordt vastgesteld dat het land inder daad een onafhankelijke staat is, aldus V perschef van het Amerikaanse mi- nVerie van buitenlandse zaken, Lin- coX^ White. H.j verklaarde dat het instellen van diplomatieke betrekkingen met het land een zaak is voor de toekomst. Een aantal invloedrijke senatoren, waaronder de democratische meerder heidsleider Mike Mansfield hebben in het verleden aangedrongen op het be lang van het onderhouden van meer betrekkingen van het westen met Bui- ten-TvIongolië wegens de strategische po sitie van het land aan de lange grens tussen de Sowjetunie eiv communis tisch China. Sow jet-voorstel voor controleposten De Sowjetrussische afvaardiging naar het drie-mogendhedenoverleg te Genève over een verbod op kernwapenproeven heeft vrijdag een voorstel gedaan voor het bemannen van de controleposten, die toezicht zouden moeten houden op de naleving van een overeenkomst" terza ke, dat voorziet in een aanzienlijke communistische meerderheid in de- pos ten, die in communistisch China en de Russische vazalstaten zouden moeten worden ingericht. Tezelfdertijd verwierp de Russische vertegenwoordiger Tsarapkin op de vrijdag gehouden bijeenkomst van een uur het Westerse voorstel voor een ge lijke vertegenwoordiging van Oost en West 'In de bezetting van het hoofd kwartier der te stichten organisatie en in de bemanning van alle in te stel len controleposten. Elke post zou door dertig man moeten worden bezet. Van Westerse zijde wordt verklaard dat volgens het Russische voorstel twintig van de dertig man personeel der controleposten communisten zouden zijn. President Kennedy zou heden met zijn voorganger, Eisenhower, een on derhoud hebben in Camp David in Ma ryland. om deze op de hoogte te stel len van de jongste ontwikkeling in de toestand op Cuba. Zij zouden samen het middagmaal gebruiken en een gesprek van ongeveer anderhalf uur hebben. Na deze ontmoeting zou Kennedy in Camp David blijven cn met zijn mi- n'.ster van buitenlandse zaken. Dean Rusk, en andere functionarissen van het State Department confereren over het komende bezoek van Soekarno, die maandag in Washington verwacht wordt. President Bourguiba van Tunesie zal bij zijn officiële bezoek aan de V.S van 3 tot 13 mei drie dagen in Washing ton doorbrengen, waar hij besprekingen zal voeren met president Kennedy. Daar na zal hij Knoxville in Tennessee. Dallas in Texas en New York bezoeken. Dr. J. J. BUSKES Anthony Armstrong Jones, de echtgenoot van prinses Margaret heeft de pers in Londen het eerste werkstuk getoond, dat hij gemaakt heeft na zijn toetreding tot. de Britse raad voor indus triële vormgeving. Het is, zoals wij reeds meldden, een ontwerp voor een vogelhuis voor de Lon- dense dierentuin. Een nogal af wijkend model, vonden de Britse persmensen. Aansluiting bij EEG in navolging Engeland? In Ierse kringen in Dublin is giste ren verklaard, dat Ierland waarschijn lijk eveneens aansluiting bij de Euro- zoeken als Engeland tot een akkoord met de Zes zou komen. Ierland is geen lid van de Europese Vrijhandelsassociatie, doch, zo verklaar de men, de sterke oriëntering van de Ierse handel op Engeland zou Ierland nauwelijks een andere keuze laten dan Engeland bij een assocjatie met de Zes te volgen. Raad van Europa voor toelating als lid In een vrijdag in Straatsburg gehou den vergadering hebben de plaatsver vangers van de ministers van buiten landse zaken van de Raad van Euro pa eenstemmig besloten, de ministers aan te bevelen de republiek Cyprus uit te nodigen lid van de Raad van Euro pa te worden. Volgens het statuut van de Raad kun nen tot het lidmaatschap de landen wor den uitgenodigd, die het beginsel van de voorrang van het recht erkennen en die het beginsel aanvaarden, krachtens hetwelk '.edere onder hun jurisdictie vallende persoon dient te genieten van de rechten van de mens en de indi viduele vrijheden. Onderhoud met Einde van liet eerste bedrijf voorzitter van Centraal Bureau DE officier van justitie in Den Haag, mr. J. C. Maris, heeft gisteren een onderhoud gehad met de heer M. Prins, voorzitter van het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen, .om inlichtin gen te verkrijgen, welke van be lang zouden kunnen zijn voor de beide Duitse officieren van justi tie, dr. Zug en dr. Druegh, die zich in ons land oriënteren over eventuele Nederlandse aspecten van de zaak-Stalmann. De voorzitter van de Algemene Bond van Nederlandse Groenten- en Fruitex- porteurs, de heer Bos, heeft de moge lijkheid dat van de NederlanaSe groen ten- en fruitsector uit met steekpennin- nen zou zijn gewerkt om handelsvoor delen in Duitsland te verkrijgen, van de hand. Volgens hem is het uitgesloten, dat van de zijde van a"e Nederlandse particuliere groenten- en fruithandel, in dividueel of collectief, enige bijdrage in een Duitse ambtenaar is gegeven. Sinds 1948 geldt in Duitsland het stel sel, dat groenten- en truitimporteurs in voervergunningen krijgen, zonder ó'at een bedrag of hoeveelheid wordt ge noemd. Als dan de totale toegestane im- porthoeveelheid is uitgeput, wordt voor ieedereen de grens gesloten. In het han- a'elsverdrag met Nederland is wel een totaal contingent opgegeven, maar de zg. ..Besserungsklausel" in dat verdrag be paalt. dat dit contingent kan worden overschreden, als de Duitse markt gro tere hoeveelheden blijkt te kunnen op nemen. Dat is ook gelegeid' gebeurd. Verder pleegt een gemengde Nederlands- Duitse commisssie gregeld overleg over maatregelen veelal instelling van mi nimumprijzen ter voorkoming van verstoringen op de Duitse markt. Niet uitgeput Ook de voorzitter van het produkt- sehap voor groenten en fruit, de heer Van Areken, wees erop, dat de Duitse j Zq weinig kost: 38 ct.' p. I. En dat U „Aussschreibungen voor groenten en r^l r fruit de laatste jaren zó groot zijn ge- kuntprofiteren van gemoderniseerd weest. dat de contir-genten niet uitgeput autovervoer door de Gotthard- en raakkten. De enige limiet waren in feite SimDlontunnel2 Jn rust en ont- de minimumprijzen. In 1958 en 1960, toen ^mpionrunne J?/ ™sr en onT er moeilijkheden waren op de appelen- Spanning zoeken in zonnig, WOI7- markt, heeft Nederland een rem gelegd dermooi Zwitserland, betekent: op de export naar Duitsland door de minimum-exnortprijs wat te verhogen. De heer Van Arcken a'eelde verder mee. dat de algemene besprekingen met Duitsland, waarin besllist wordt over de grootte der contingenten voor groenten en fruit, worden gevoerd op regerings- nniveau. Daarna bespreekt de gemengde commissie, waarin van Nederlandse kant -d'e voorzitters van 'het produktschap, van het Centraal Bureau en van de Bond van Groenten- en Fruitexporteurs zitting hebben, de technische regelingen. De Duitse Jeden van deze gemengde com missie zjjn dr. Stalmann en andere amb tenaren van het ministerie van landbouw in Bonn, alsmede vertegenwoordigers van de organisaties van boeren en groothano'el. In deze commissie zijn ook de genoemde besprekingen over mini mumprijzen van appelen -gevoerd. Andere besprekingen heeft de commissie sinds 1958, het jaarr waarin de heer Van Arcken voorzitter van het produktschap werd, niet gevoerd. T^AAR zitten we dan met z'n vij ven, bij Hamdorff in Laren of in de Rozenboom te Bussum. Het is half acht. Om half tien moeten wij achter de tafel in de T.V.-studio zitten en om negen uur worden wij al in de studio verwacht. We hebben dachten wisselen, dus nog anderhalf uur. We praten Pe reacties op over de vragen, die straks aan de orde komen. Die krijgen we pas twintig minuten voor de uitzending onder ogen. Dat tevoren bij elkaar zijn en met elkaar praten is geen overbodige luxe. We hebben die an- mers. Wij behoeven geen heilige huis jes te ontzien en dat doen wij dan ook niet, omdat wij geen van allen geloven, dat er heilige huisjes zijn. Wij willen als mensen van 1961 reld met elkaar nadenken en van ge- forum? Ze vallen in twee groepen uiteen: de reacties op straat, in de trein, en op de tram en die, welke ons via de post en de telefoon bereiken. De eerste zijn talrijker dan de laat ste Altijd weer verbaas ik er mij over, hoeveel mensen ons herkennen derhalf uur hard nodig, om een beet- en dan,1S, er cv®n ecn vluchtig contact, ie od elkaar in te -melen Voor een een enkel woord- soms alleen een olik ie°P rf0 YZZffr van verstandhouding, een enkele keer goede uitzending is dat noodzakelijk. cen wat ianger geSprek. Wie regelma- ig op het T.V.-scherm komt, weet. We zijn alle vijf nog al gespannen. Het meest het laatste kwartier vlak voor de uitzending. Dan zitten we al achter de tafel van de studio met de camera's vóór ons en er gebeurt nog niets. De regisseur Milo Anstadt loopt een wat langer gesprek. Wie regelma tig op het T.V.-scherm komt, weet, dat hij er op straat op aangekeken wordt. Belangrijker zijn intussen de reac ties via dc post en de telefoon. Daaruit blijkt allereerst hoe slecht er door velen geluisterd wordt. Dan wat rond, om nog enkele aanwijzingen heeft men mij iets horen zeggen, wat te geven. Een cameraman beduidt één ik nooit gezegd en nog veel minder van ons, dat hij nog een centimeter bedoeld heb. Bij de discussie over met zijn stoel naar voren moet schui- Sartre s „De duivel en de goede God" ven. We fluisteren nog een enkel woord tegen elkaar.. maar dan be ginnen we en is voor ons allen de spanning verdwenen. Op de ontvangen vragen reageren we zeer verschillend. ,.Wat een rot vraag". zegt mijn linkerbuurman. ,,Wat moet je daar nou van zeggen?", mompelt Kassies. Een fijne vraag, denk ik bij mezelf. Is het een voor voor mijn besef nog altijd de beste, die we gehad hebben kwam de vraag naar God aan de orde. Van Randwijk en ik zeiden ieder op zijn wijze dat velen het bestaan van God ontkennen zonder te beseffen, dat de God, die ze ontkennen, weinig of niets te maken heeft met de God van de bijbel. Zo meent Sartre, dat, indien God bestaat, hetgeen hij ontkent, er voor de mens geen Zwitserland - méér vakantie voor uw geld! Wist u, dat sinds 1949 de tarieven van Zwitserlands gerenommeerde hotels en pensions vrijwel niet zijn gestegen? Wist u, dat goedkope vakantie-biljetten met recht op 5 excursies voor half geld en zeer voordelige regionale abonnemen ten voor boten, bergbanen en postauto uw vakantie in Zwitser land extra voordelig maken? Wist u, dat nergens in Europa de benzine of een nadeel, dat wij de vragen pas vlak voor de uit zending te horen krijgen? Voor mijn besef een voordeel van wege het karakter van ons forum, dat de bedoeling heeft, de luisteraars aan het denken te zet ten. Wisten we de vragen al een week tevoren, dan zou den we ze gaan be studeren. We zou den er boeken en artikelen over le zen. En het resul taat zou zijn. dat we onder leiding van mr. Cammel- beeck vier wél overwogen en uit- gebalanceerde referaatjes hielden. aantal brieven Van een gesprek zou niets terecht ko- Verontwaardigd schreef een luiste- men. Nu moeten we er zomaar insprin- j?ar.fnii: -Schandelijk, een dominee, gen. Daardoor krijgt ons forum iets die elke zondag op de preekstoel staat spontaans. Het is minder „af". We weten ®n voor de Vara beweert dat God niet nooit hoe het gesprek zal verlopen. Juist bestaatKwade trouw? Misschien in daardoor kunnen de luisteraars echt het geval van de man, die beweerde, deelnemers worden, terwijl ze anders dat de Vara het mij natuurlijk let toeschouwers zouden blijven. We ko- u. v°°ral °P da* woord natuurlijk ...Jmot lnoct-i-,1 <>-.» —_1t DE SCHRIJVER Dr. J. J. Bu.-ke», Hervormd predikant te Amsterdam, be hoeft eigenlijk geen aankondi ging: als prediker, door zijn vele spreekbeurten en zyn vele publikaties pas nog weer zijn boeiende boek „Hoera voor liet leven" is hij TE bekend. In verband met zyn nogal lang uit gevallen artikel laten we liet er hier dan ook maar by Hij schreef voor ons over zijn er varingen met het bekende TV- forum „Welbeschouwd". vrijheid en ver antwoordelijkheid overblijft. Voor Sartre is God de grote bedreiging van de menselijke vrijheid, terwijl de God in de bijbel de voorwaarde van de menselijke vrij heid is. In dat ver band zei ik: „God bestaat niet zoals de Munttoren op het Muntplein of het Paleis op de Dam bestaat. Het zijn van God is een ander zyn dan het zijn van de mens. God is al- bject. God leeft, regeert, geldt." Prompt kreeg iik van protest. De opperbevelhebber van de NAVO, generaal Norstad, heeft gisteren in Hamburg geple'it voor uitrusting van de Westduitse strijdkrachten met atoomwapens. Hij verklaarde dat de bondsweer de meest effectieve wapens moest hebben en op dezelfde wijze als de andere deelgenoten van het verbond binnen de NAVO uitgerust moest zijn. Het maken van onderscheid bij de uit rusting der verschillende NAVO-strijd- krachten was ..absoluut niet goed". Overigens behoorden atoomwapens slechts in het kader van de NAVO-re- gelingen gebruikt te worden, aldus Nor- stad. Hij zei verder dat de NAVO. bij een aanval op West-Europa, niet meer machtsmiddelen zou inzetten als abso luut noodzakelijk zou zijn, maar wel alle voorhanden zijnde middelen, daar toe behoren zowel conventionele als kernwapens, zoals de omstandigheden dat zouden eisen. Hij had nooit iets anders verklaard. Voor de verdediging van Europa is een uitgebalanceerde verhouding van conventionele en kernwapen-stPijdkrach- ten nodig. méér vakantie voor uw geld. Uw reisbureau, reisvereniging, au tomobielclub of het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Konings plein 11, Amsterdam, tel. 222033 zal u gaarne alle gewenste in lichtingen verstrekken. niet met van tevoren ingestudeer de en van buiten geleerde lesjes, die we netjes opzeggen. Als u goed oplet, ziet u ons denken. We reageren op elkaar. We denken samen na over ac tuele vragen en we discussiëren met elkaar en we weten, dat, als onze tijd niet toestaat, van mijn geloof in God te getuigen. In de meeste gevallen echter mis verstand Omdat men enkele traditio nele en geijkte woorden niet hoort, verstaat men .,mis". Geen reden, om er boos over te worden, maar wel al om is, in vele huiskamer, 's avonds reden- om elke keer weer zo duide- laat. en op vele kantoren en fabrie- jIJk en eenvoudig mogelijk te zeggen ken, de volgende morgen, het gesprek. me" zeggen wil. Er is behalve dat nooit af is. wordt voortgezet Dat ^is0"*er£taan eelukk'g ook goed-ver- is dc opzet van ons forum cn dat kom™ ,.S"evSn, v0' wordt dSor dc luisteraars blijkbaar bl!'kt', begrepen en gewaardeerd. - i7" i of volstrekt bui- tenkei kelijk met de vraag God zeer Wij proberen altijd precies te zeg- wezenlijk bezig zijn en dan volgt nog gen. waar het voor ons op staat. De al eens een vruchtbare briefwisseling. Vara heeft ons uitgenodigd, maar wij Pie discussie over Sartre dwong mij, zijn geen agenten van de Vara en rekenschap te geven van mijn geloof geen handelsreizigers van de P.v.d.A. 'n God, zo als ik Hem heb leren ken- Een enkele keer krijg ik een brief, nen J®2,1}5 Christus. Dan kun vnnr Hr. TV „tof waarin mij verweten wordt, dat ik iets niet heb durven zeggen, omdat ik je de T V. wat kwijt. Dat is natuur lijk niet bij alle vragen het geval Jllv.1 lieu uui veil ui-(lf.1i miiuai iiv vu'ii bv - - vu de Vara spreek of omdat de Vara mij dat heeft dan weer tot gevolg, dat er niet langer als forumlid zou accepte- luisteraars zijn, die menen, dat ik als ren. Maar dat is toch een uitzonde- dominee tekort schiet. Er schijnt in ring. ons land dij velen de wonderlijke op- De luisteraars weten nu zo langza- aftijd"ove"r I nnd urnrr Ht V-.1 Kil -.11^1 merhand wel, dat wij op eigen antwoordelijkheid open en eerlijk zeg gen, hoe wij erover denken. We be hoeven geen apologie te bedrijven, nog erger, dat hij bij alle gelegenhe den vermaningen moet uitdelen. Onze voorzitter is een fijne man. noch voor een "bepaalde partij, noch Sn."iTïuS'ïï* gebruikt" dfn^wri voor een bepaalde kerk. Ik mag vrij- t - - Ut,,, wtl - hij is een Brabander - I Gisteren zijn in de loop van de dag drie Duitse bloemenkoningen in ons land aangekomen. Iloog gezeten op de praalwa gen „De paradijsvlinders" reden zij vanmiddag mee in het bloemencorso dat door de bollenstreek trok. I Het gerestaureerde Anne Frank huis te Amsterdam zal op maandag 1 mei officieel als internationaal jeugdcentrum in gebruik worden genomen. Het beroemde „achterhuis" werd reeds op 3 mei van het vorige jaar openge steld. I Onder grote belangstel ling heeft de heer Arjen Meyerhof uit Hcerenveen gisteren zijn honderdste verjaardag gevierd. Hij is achtereenvolgens werk zaam geweest als. los arbeider, slager, boeren knecht, vrachtrijder, vee handelaar en caféhouder. Op 47-jarige leeftijd trad hij in het huwelijk met Geeske Adema. In Istanboel is na een dienst in een moskee het stoffelijk overschot be graven van de in Den Haag overleden echtge note van de Turkse am bassadeur in Nederland, Madame Arbel. Koningin Juliana en prins Bernhard hadden een krans gezon den. I Een korte maar felle brand heeft gistermiddag een gedeelte van de op slagruimten van de N.V. Nederlandse kurkplaten- fabriek te Driebergen in de as gelegd. De schade loopt vermoedelijk in de duizenden guldens. I Er zal geen strafvervol ging worden ingesteld tegen de directeur van het Amsterdamse stede lijke museum, de heer Sandberg, in verband met het exposeren van „De weduwe van de wielren ner" op de tentoonstel ling „Bewogen beweging" in het museum. Het toe stel werd reeds voortijdig van de expositie verwij derd omdat het „aansto telijk was voor de eer baarheid". Op het sociale interaca demiale congres, dat gis teren in Bakkeveen is gehouden, heeft dr. E. Zahn, die sprak over het onderwerp „Welvaart als sociale uitdaging", o.m. gezegd dat het „bouwen aan de toekomst" niet meer zo zeer ligt in het sparen, maar meer in het verstandig investeren, d.w.z. in het verantwoorde aanschaffen van de goe deren die bestemd zijn om onze persoonlijke we reld te vormen. I Dc gemeente Apeldoorn verwacht nog dit jaar financiële medewerking van de provincie voor dc exploitatie van een cul tureel centrum cn voor de realiseringsplannen in het centrum van de stad. 578) By de doorbraak van het Nauw van Calais, thans wellicht 7000 jaar geleden, werd de basis gelegd voor Nederland in zyn tegenwoordige vorm, doch gelijktijdig werden voor waarden geschapen voor dc water- rampen die in alle opvolgende eeu wen ons land zouden teisteren. Vóór die tijd vormde de Noordzee tussen Engeland en Nederland een binnen zee, die tegen de landengte van Ca lais doodliep. De waterspiegel moet in die dagen weliswaar een zestal meters lager hebben gelegen dan tegenwoordig het geval is, doch dit betekende niet dat een groter deel van ons land boven water stak. In tegendeel, de vage kustlijn moet on geveer gelopen hebben volgens de lijn Bergen op Zoom, Utrecht, Weesp, Stavoren, Gronin gen, zodat ver geleken by tegen- I"— woordig vrywel het gehele westen en een belangrijk stuk van het noor den van ons land ontbraken. Dit ontbrekende werd aangevuld in de tijden die volgden op dc door braak van het Nauw van Calais, toen een verbinding met Het Kanaal tot stand kwam. Wel werden bij die gelegenheid tevens de lage landen tussen Noordzee en Oostzee over spoeld, maar ook kwamen de grote zandmassa's die zich In het zuide lijke deel van de Noordzee hadden opgehoopt, in beweging cn werden tegen onze westkust opgestuwd, waardoor cen schoorwal werd op gebouwd die dc basis vormde voor de duinenrij, welke van een punt In de buurt van Calais zich tot ver in noordoostelijke richting uitstrekt. Binnen de duinenrij vormde zich als het ware een vergaarbak van slib. uit spreken en dat geldt voor alle krachtterm, die sommige luisteraars forumleden En altijd weer krijgen wij hindert. Dan komt er eeg„ brief of een te horen, dat dit de aantrekkings- telefoontje: „Tegenover heel Neder, kracht van ons forum is. Vanuit onze land h(.b', h, d™?'r persoonlijke levensovertuiging staan verzaakt, u had mr. Cammelbeeck WIJ kritisch ook tegenover de eigen moeten terechtwijzen partij cn de eigen kerk, zij het niet uV'geToof tekomen v"? als toeschouwers, maar als deelne- speeld - Het spijt mij wel maar zo gaan wij in ons forum niet met el kaar om. Aan zulke wanbegrippen is het te wijten, dat men mij nog al eens verwijt, dat ik mijn geloof ver loochend heb. Tot troost en bemoedi ging lees ik dan in een volgende brief, dat men het zo bijzonder waardeert, dat ik probeer te laten zien, wat het inhoudt in 1961 te geloven. Christelijk Nederland blijkt nog vaak niet te ver staan. wat belijden betekent, terwijl de buitenstaanders het vaak heel goed bliiken te verstaan. Toen wij met elkaar gediscussieerd hadden over huwelijk cn echtschei- d,n8 het was een moeilijke vraag, te abstract, om concreet te worden beantwoord vroegen heel wat ge trouwden mij, of ze eens samen met mij mochten komen praten over hun concrete moeilijkheden. En na zo'n ge sprek was ik altijd dankbaar, dat ik tot het forum Welbeschouwd" mag behoren. Het is in elk geval ecn verblijdend verschijnsel, dat zovele duizenden men beweert, dat het enkele miljoenen zijn naar ons luisteren. Immers een bewijs, dat er onder ons volk nog wezenlijke belangstelling voor wezen lijke vragen, ook van de laatste le vensvragen. bestaat. Wij, met z'n vijven vinden het fijn, dat wij ook dit jaar om de vier we ken op het T.V.-scherm verschijnen, h-n wij hopen op steeds meer kijkers en luisteraars, vooral meer luiste- raars. Tenslotte is een forum geen kijkspel. 6 waardoor het gebied dat ééns aan de zee had toebehoord, na ongeveer tweeduizend jaren tot een brede waddenstrook was geworden, waarin de zee slechts nog af cn toe toegang had. We dienen hierbij in aanmer king te nemen dat het zeeniveau destijds ongeveer 4 of 5 m. lager lag dan tegenwoordig. Maar by de doorbraak van het Nauw van Calais zyn tevens de ele menten der destructie vrijgekomen. Want door de verbinding met Het Kanaal en daardoor met de Atlan tische Oceaan veranderde ook het karakter van de Noordzee, die eer tijds immers binnenzee was geweest en zich altijd vrij rustig en gelijk matig van karakter had betoond. Na de verbinding met de Atlantische Oceaan nam zij thans volledig deel aan de eb cn vloed- bewegingen en de stormlopen die zfj op de duinenrij en het daarachter lig gende land onder nam, namen in hevigheid toe naar mate het niveau van de zee bleef stygen. Reeds in de derde eeuw v. Chr. moet de bevol king in deze streken voortdurend overlast hebben gekregen van het wassende water cn omstreeks zes eeuwen later werden Vlaanderen en grote stukken van Zeeland over stroomd en had de zee de achter de duinenrij gelegen gebieden voor ecn belangrijk deel weer teruggewonnen. Hoeveel land de zee van onze kust heeft afgekabbeld, Is niet b|j benade ring te zeggen, maar zeker Is, dat we met aanzienlijk minder genoegen hebben moeten nemen dan door de schoorwal aanvankelijk was afge bakend. heeft alléén voordelen, let op dit garantiemerk

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5