Fraaie staaltjes van bloemsierkunst trokken vandaag door bollenstreek Mozaïeken, figuranten, geur en kleur overal Hard werken beloond met grote bewondering NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 22 APRIL 1961 en Hillegom heeft er zijn tweeledig doel (het brengen van schoonheid in abstracte en concrete zin) volledig mee bereikt De Trom was niet de enige trom in dit corso, maar zeker wel de uitzonder- lijkste en meest humoristische. Dit mu ziekinstrument (dat „bespeeld" werd door een grappige trommelslager in gala kostuum) van Voorhouts Bloembollen cultuur had minstens evenveel succes als de 22 échte muziekkorpsen, waarvan In Sassenheim Excelsior (Noordwijk), Cres cendo (Sassenheim), Bornsche Harmonie, Adest Musica (Sassenheim), Warmonds Fanfare, r.-k. drumband M.C.C. (Laren N.H.) en St. Matthias (Warmond) hun medewerking verleenden. Bruggen hun doorgaans zeer hoge zetels klimmen en de hele verdere dag vriendelijk lachen en wuiven. Tussen acht en tien uur 's morgens tegen juryleden mejuf frouw J. Vöge, G. J. Kiersch (beiden uit Amsterdam), A. Homan (Utrecht), R. M. van de Hart (Haarlem), J. F. Ch. Dix (Heemstede) en M. van Driel (Apel doorn), die daarna hun beoordelingen bekendmaakten, van elf uur tot over VOOR DE tweede maal dit jaar vierde de bollenstreek feest. Was het in februari koningin Juliana, aan wie een groots welkom werd bereid, vandaag waren het de duizenden, die van heinde en ver op de faam van minstens zoveel voorjaarsbloemen waren afgekomen. Zodra men van het zuiden uit Sassenheim en van het noorden uit Hillegom naderde, rook men de zoetige lucht van de blauwe, roze, witte en zelfs paarse hyacinten, zag men de eerste mozaïeken en de enorme mensenmenigte, die met „aaah" 's en „oooh" 's, met handgeklap en gesnor van filmtoestellen haar bewonde ring uitte. Een waardering, die ook dit jaar weer niet misplaatst was, want het grote bloemencorso, de „Lenteparade 1961 Zó is Nederland" mocht er zijn. Italianen, Fransen, Duitsers, Amerikanen, Engelsen en vele andere buitenlanders konden een indruk van ons vaderlandje mee naar huis ne men, waarvoor geen Nederlander zich behoeft te schamen zeer zeker niet degenen, die van deze tocht maakten wat zij werd: een sprankelend schouwspel, dat altijd te snel weer voorbij was. Een dergelijke stoet van kunstwerkjes verkrijgt men niet zomaar, ook in de ervaren bollenstreek niet Maanden ge leden werd er al over gedacht, er spook ten beelden door het hoofd van corso consul A. W. van Driel uit Amstelveen, ontwerpen werden gesohetst, uitgewerkt, met bloemenarrangeur W. Buurman uit Oegstgeest besproken en aan de belang hebbenden voorgelegd. Besprekingen ;r het zus en zo, over de juiste datum en de geschikste bloemensoorten volgden. Enkele weken geleden werd begonnen aan de geraamten van metaaldraden en stro en gisteren werd tot diep in de nacht gewerkt aan het met bloemen op maken van de onderbouw. Vandaag heeft iedereen die wilde, het resultaat kunnen zien van al deze ar beid was het een wonder dat bij de bewondering van zovelen de zorgen en moeiten vergeten werden? Men dacht niet meer aan het „bekleden" met mes hyacintennagels, het arrangeren van tulpen en narcissen, het rijgen van slin gers, het plaatsen van jonge prunus- boompjes en de grote haast, waarmee dit alles gebeuren moest, klaar of niet klaar. Natuurlijk kwam men gereed, zij het j>as toen het al ver over middernacht was. Zuchten van verlichting werden geslaakt nu kon het bloemenfeest pas goed beginnen! Lachen en wuiven Voor de tachtig figurantjes stond toen echter nog heel wat op het programma: zij moesten gekleed, gekapt en ge schminkt worden, waarbij vertegenwoor digers van de firma's A. J. van de Lyke en Benning en Van de Pijl, beide uit Lei den, behulpzaam waren. Zij moesten op Een detail van De Trom van de afdeling Voorhout van Bloem bollencultuur. De grappige tam boer was nog niet helemaal ge reed, toen deze foto werd gemaakt. De Mona Lisa van Leonardo da Vinei werd door de heer Ruys- senaars op het erf van de firma Colijn te Voorhout gelegd. Het mozaïek is in licht- en donker blauw. wit en dieprood uitge voerd en won de eerste en de ereprijs. zessen tegen de velen, die langs de rou te stonden opgesteld. Een taak, die zij charmant vervul den en waarbij de drieling Hilda van Hillegom (Henny van Koeveringen), Lisa van Lisse (Joke Wevers) en Saskia van Sassenheim (Adri Phi- lippo) op de wagen De Kroon van Bloembollencultuur afdeling Hille gom niet onderdeed voor de Duitse bloemenkoningin wilt Rheydt met haar beide hofdames op De Paradijs vlinders. Eigenlijk zegt de naam van deze wa- De vereniging Narcis (Haarlem) zette een idyllische, sierlijk opge bouwde wagen In: Haal op die brug. De Erven Lucas Bols uit Amsterdam en Vicon met Koetje Boe hadden het In het humoristische gezocht, de Keukenhof (hoe kan het anders) in een hof, waarin elke bloem een eigen schoonheid bezat. Een pictu rale kruiwagen van bloemen beeld de Mechanisatie uit, hetgeen lang geen onfraai staaltje van handen arbeid was (stichting mechanisatie Bollenstreek), evenmin als het zeil schip, waarmee Peter Stuyvcsant naar Amerika voer. De houten emballage industrievereni ging, groep De Bollenstreek, presenteer de 't, Loze vissertje, een kunststukje van fijne sierlijkheid, de gemeente Lisse zag Achter 't donkerste wolkje een oranje gele zon opkomen, die De Klompen dans van de afdelingen Katwijk, Noord- wijk, Voorschoten. Warmond en Was senaar van Bloembollencultuur vrolijk moest beschijnen. Iedere Nederlander voelt zich op het water thuis, en met Schipper A'hoy toonde de Scandinavische groep van de Bond van Bloembollenhandelaren aan, hoe dat komt. Bij een trekharmonica kan de zeeman zijn heimwee uitzingen en een dergelijk instrument van enorme afmetingen in licht- en donkerblauwe hyacinten stond dan ook op de goed op gebouwde wagen. Toch is het prettig weer eens thuis te zijn, en omdat Nederland huiselijk en gastvrij is dachten de firma's M. D. Le- loux en H. Willemse jr. uit Hillegom dat het beste uit te drukken met een cilia (Voorhout) werd begeleid, in Hille gom werd opgevangen door Schutterij- muziek (Bolsward), Crescendo (Hille gom), St. Antonius (Gr. Genhout Beek), Beverwijkse Harmoniekapel, Harmonie St. Joseph (Sittard), Scheepjeswol-Har monie (Veenendaal) en de Hillegomse Harmoniekapel, en in Bennebroek door Kunst na Arbeid naar de rustplaats werd geleid, was voorbijgetrokken. Van de mogelijkheid hem een tweede maal te bekijken, werd druk gebruik gemaakt, hetgeen wij (op z'n zachtst gezegd) heel begrijpelijk vonden. KLASSE 1. Ie prijs: gouden koets pa- radïjsvlinders. Peter Stuyvesant, Klom pendans, Het loze vissertje. Black Dia- De Trom was wel een bijzonder suggestieve creatie in het corso, dat vandaag door de bollen streek trok. De afdeling Voor hout van Bloembollencultuur symboliseerde hiermee de inter nationale roem van de bol. Mil- ziek is een Nederlandse hobby bij uitstek en onze korpsen oog sten vaak internationale roem, net als de Nederlandse bloembol. monds, Bollenland - Bloemenland. He raldiek, Rijke oogst, Holl. maatjes. Oos terse pracht. 2e prijs: Tulpenrallye, Ter zee ontrukt, de Brug Koetje-Boe, Keukenhof, Schip per ahoi!, Romantische tuin. 3e prüs: Landschap, Houdt Nederland rein. Edcprijs Oosterse pracht. KLASSE Z. Ie prijs: De Kroon, Oos terse pracht. Ereprijs De Kroon. KLASSE 3. lc prijs: Bols, Mechanisa tie; 2e prüs: De Trom, Eigen Haard: 3e prüs: Het donkerste wolkje. Ercprüs Bols. Luxe wagens: ereprijs garage J. de Groot, Hillegom: mooiste kleurencombi natie: paradijsvlinders; origineelste idee: Houd Nederland rein; meest humoristi sche idee: Koetje-Boe; Wimpel van de Scheepvaartmij Black Diamonds; mooi ste wagen Corso: Oosterse pracht. gen al genoeg: de sierlijkheid van deze diertjes met hun prachtige vleugels werd in bloemen vastgelegd en de grootste fantasieën, die de titel van dit werkstuk opriep, werden door de wer kelijkheid geëvenaard, hetgeen overigens bij vele bloemenwagens het geval was. Daar was de gouden koets, een sym bool van eenheid, uitgevoerd in fleurige bloementinten, gepresenteerd door de Bond van Bloembollenveilingen (Haar lem), die met deze mooie wagen de stoet opende. Tulpenpracht, van N.V. F. Rijnveld Zoon, N.V. Gebrs. Van Zanten en C. Keur Zoon, alle van Hillegom, liet statige zwanen met tulp- vormige lichamen in donkerrood voorbij glijden en Landschap toonde Nederland als een schilderij, compleet met hooi schuur, schildersezel en bollenvelden. Zo zag de afdeling Lisse van Blóem- bollenvultuur Nederland en velen von den terecht geen slechte kijk op ons koninkrijk. De Sasseniheimse afdeling legde het accemt op onze „eeuwige" strijd tegen het water. Op Der zee ontrukt, rees een majestueuze rode tulp met natuurgetrouw nagebootste stamper en meeldraden en een geel hart op uit een Wauw-witte golf en was daardoor een symbool van de arbeid van een voorgeslacht, dat schoon heid en pracht op de zee wist te ver overen. Tweemaal schoonheid Schoonheid in een andere zin bedoeld -resenteerde de gemeente Hillegom. ',en meer dan levensgrote bezem van jaarsblauwe hyacinten, emmers en vuil nisbakken duidden, met nog andere schoonmaakartikelen, op de zindelijk heid, waarom ons lage landje in het buitenland zo befaamd is. Houd Neder land rein, was de naam van deze wagen Met deze enorme kruiwagen gaf de stichting Mechanisatie Bol lenstreek vandaag acte de pre sence in het corso. De foto's van het corso zijn van N, van der Horst grote bloemensleutel gestoken in een deurslot. Een grappig symbool, mooi uit gevoerd. Bloemenland Dat bollenland een bloemenland is ver tolkte De Twentsche Bank in een aan de Nederlandse bloembollencultuur aange boden wagen; dat bloemen inspireren tot romantiek vond een groep kwekers uit De Zilk, die daarmee een fraai steentje tot de schoonheid van het corso bijdroeg. De afdeling Bennebroek van Bloembol lencultuur zocht het met Heraldiek in het verleden, het Produktschap voor Pluimvee en eieren bereikte met grote kippen en eieren in een bakje een aar- dig, opvallend effect. Natuurlijk ontbrak de postkoets niet, die één tulpebol van het verre Turkije naar Nederland bracht, evenals onze visserij de Hollandse Maatjes nog steeds naar ons land brengt (Bond van Detail- bloembollenhandelaren en de firma's Baartman Koning, Frijlink Zn. Zon neveld Co, Zonneveld Philippo. Warnaar Co). Oosterse pracht, met een felgele traploper naar een hoge sta tige troon, waarop een aardige figuran te zat, was het aandeel van Verduyn en Tenhagen (Lisse), N.V. G. B. de Vroo- men (Sassenheim), Waling van Geest Zn ('s-Gravenzande) en H. Homan Co. N.V. (Oegstgeest), en door dezr pracht werden de laatste bewonderings kreten gewonnen. De stoet van 27 praal wagens en acht personenwagens, die ir Lisse door de korpsen Jubal (Zwolle1 Canite Tuba (Lisse). De Harpe David* (Noordwijkerhout), Trou moet blijeken (Lisse), St. Jeanne d'Arc (Noordwijker hout), Crescendo (Noordwyk), St. Ce- Op de wagen „De Kroon" reed de Nederlandse bloemendrieling mee in het corso. SASSE1SHFIM V erkeersongelukken In de nacht van donderdag op vrijdag reeds de bromfietser N. J. S. op de Gou verneurlaan tegen een geparkeerde vrachtwagen. Hij werd met inwendige kneuzingen naar het academisch zieken huis gebracht. Vrijdagmiddag verleende de bestuur der van een Duiise autobus op de Ca- rolus Clusiuslaan geen voorrang zodat op het kruispunt een botsing ontstond met een personenauto, bestuurd door H. G. uit Leidschendamde auto werd ernstig beschadigd. Op de Van Pallandtlaan reed een door S. de B. uit Lisse bestuurde auto tegen een stilstaande Duitse auto, beide wagens werden besehadiga. Tenslotte slipte gisteravond omstreeks zes uur een auto. bestuurd door mevr. A. B. P. op de oprit naar rijksweg 4 nabij de Klinkenberg. De auto kwam via de berm in de sloot terecht. De bestuur der bleef ongedeerd. Jubileum afd. Vrouwenbond Op donderdag 27 april om kwart voor 8 wordt in het K.S.A.-gebouw alhier een bijeenkomst gehouden ter herden king van het veertigjarig bestaan van de afdeling Sassenheim van de Ned. Christen-Vrouwer.bond. \.v„ -L' De koe van Koetje Boe op de humoristisch uitgevoerde wagen van Vicon. Door Eendracht Verbonden was weer bijeen De Leidse tuiniers- en bloemistenver eniging Door Eendracht Verbonden ver gaderde in café Amba onder leiding van de heer J. H. Smit, die secretaris J. Roman feliciteerde met het jubileum, dat hü onlangs vierde in overheidsdienst. De voorzitter deelde mede, dat de deelne- mingsformulienen voor de wedstrijden zo spoedig mogelijk moeten worden inge zonden. Het nieuwe bestuurslid, de heer Nederiberger, zal als commissaris optre den. Lutherse jeugd houdt de hondsdagen in Leiden Het bestuur van de Nederlandse Lu therse Jeugdbond heeft ditmaal de Leidse Lutherse jongerenvereniging uitgekozen om de bondsvergadering te organiseren. Deze wordt gehouden op zaterdag 20, zondag 21 en maandag 22 mei (Pinkste ren). Er worden ongeveer tweehonderd jongeren hier verwacht. VOORHOUT Mozaïekleggers wonnen prijzen De Vooihoutse mozaïeken mogen er weer zijn. Zo kon de jury bestaande uit mevr. Lechner-Oosterom en de heren C. P. Vergouwen en K. P. M. Jansen, al len te Voorhout een 20-tal grote en klei ne aan een onderzoek onderwerpen. Hier- volgen de pryswinnaars: Grote mozaïeken ereprijs C. Colijn Zn.; 1. C. Colijn Zn. 144 pt.; 2. Jac. L. van Reisen, 117 pt.; 3. K.A.B., 110 pt. Eervolle vermelding Oranje vereniging. Kleine mozaïeken: 1. L. Nijssen, 118 pt.; 2. P.T.T., 116 pt.; 3. L. van Vliet, 104 pt.4. Middenstand, 103 pt. Mozaïeken schoolverband1. Chr. school 107 pt.; 2. R.K. meisjesschool 100 punten. Kindermozaïéken individueel: 1. N. v. d. Blink 113 pt.; 2. L. v. d. Lans, 112 pt.; 3. Hans v. Kampen 109 pt.; 4. L. v. d. Geer 105 pt. Mozaïeken kinderen groepswerk 1. „Rode Kruis", eervolle vermelding. In café „Boerhaave" werden de certi ficaten aan de prijswinnaars uitgereikt. De prijzen zullen op een later tijdstip worden aangeboden. Nu reeds wordt be kend gemaakt dat van de thams lig gende mozaïofcen dia's zullen worden gemaakt, welke ter gelegenheid van de prijsuitreiking zullen worden getoond en toegelicht door de heer C. P. Ver gouwen, één der juryleden. Het doel van het bestuur van WV Voorhout is, om uit deze toelichting nóg meer inten siviteit te ontplooien bij het leggen van mozaïeken. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 en 11 <S> v'V<:

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3