Jhcutoe geitectfeGTouranl Leger grijpt naar macht in Algiers rf V Gagarin niet eerste ruimteman? Er zou geen schot gevallen zijn NIEUWS in één oogopslag Voor Kongo 100 min dlr EHHIl Stichting wil weten wat haar plaats is Franse parachutisten bezetten vannacht alle regeringsgebouwen Reclame klimmers BON Programma bezoek van Koningin i.v.m. sluiting Veerse Gat Auto's belandden in huiskamers nhandel „de Valk" n.v. Korter werken in najaar? Gematigde brief aan regering (JUTA) \72t3£/ V W- n SS Jt u p ttu ZATERDAG 22 APRIL 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58938. Tweeënveertigste jaargang no. 12156 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD „Stantvastlcfi Is ghebleotn mgn berl ia tcgljcaspatf Dr. Kersten voorkwam vernietiging van Den Haag Zie Zondagsblad (naam) (straat) ONDER LEIDING van vier Franse generaals (Challe, Zeiler, Jouhaud en Salan) is in Algerije vannacht een militaire opstand uitgebroken. Het eerste regiment parachutisten van het Vreemdelingenlegioen beet het spits af, waarna i neen proclamatie van de opstandige generaals werd ge zegd: „Hét leger heeft hot gezag over Algerije en de Sahara in handen genomen. De operatie werd uitgevoerd zonder dat een schot gelost werd. In de nacht werd Frans Algerije gered door het Franse leger. Alle een heden en alle legerkorpsen zijn verenigd en eensgezind en de gendarmes en de politie hebben zich met hen verbroederd". Revolutie in Algerije: vanmorgen vroeg heb ben parachutisten de regeringsgebouwen en het radiostation in Algiers bezet, de burgerlijke en militaire bevelhebbers onder huisarrest gesteld en alle macht aan zich getrokken. Frankrijk verkeert in alarmtoestand. Van de zijde der Nederlandse ambassade in Havanna is medegedeeld, dat naar schatting op Cuba 15.000 mensen zijn gearresteerd. Er blijven geruchten circuleren, dat Fidel Castro door een shock is uitgeschakeld. Na een debat in de Westduitse bondsdag is gebleken, dat ook aan de zijde van de socia listische oppositie vertrouwen bestaat in het beleid van de Amerikaanse president. Waarschijnlijk nog voor woensdag zal de re gering spreken met de Stichting van de Ar beid, die een brief heeft gezonden aan premier De Quay, waarin teleurstelling wordt uitge sproken over de nieuwe aanwijzing der rege ring aan de rijksbemiddelaars. In de vakraad metaal is het overleg begonnen over een niéuwe loonsverhoging per 1 juii. Zo als bekend is van regeringszijde enige tijd ge leden verklaard, dat geen bezwaar bestaat te gen een verhoging met vijf procent op ge noemde datum. F1 VEN voorstellen: be neden de heer en mevr. Boulevard, hal verwege de heer Can- derlier en bovenaan Pa trick Vitho; gevieren bergbeklimmers met een behoorlijke reputatie. Plaats van handeling: de meest gezochte van alle Parijse boulevards name lijk de Champs Elysées. Nader aangeduid: een van de gevels die deze brede weg bezomen. Nog nader aangeduid: een van de im mens grote, in reliëf aan gebrachte reclamestunts te gen deze gevel. Handeling: de vier berg beklimmers, volledig uit gerust met touw en pik houweel, begeven zich naar deze muur die steiler is dan de steilste bergwand en de jongste, Patrick, be gint de tocht naar boven, terzijde gestaan door de an deren met alle vernuft en handigheid die ervaren bergbeklimmers ter be schikking hebben. Doel van dit alles: het plaatsen van een edelweiss op de top van het reclame stuk. En vraag niet naar het waaroml Doek. Vanavond loopt er een man door een stille straat. Bij een deur staat hij stil en belt aan. Hij wordt on middellijk binnen gelaten want hij is een vriend des huizes. Als hij de kamer binnengaat heeft hij iets in zjjn hand: de krant. Onze krant. Hij heeft die krant zo gevouwen dat .de bon" voorop ligt. Doel van zijn tocht: het winnen van een nieuwe abonnee voor ons blad. En vraag gerust maar naar het waarom. De man doet het in de eerste plaats omdat hij meent dat onze krant waard is door nog veel meer abonnees gelezen te worden en in de tweede plaats wil hij nu toch ook wel eens het boek Tip-Pa- rade ontvangen. Hij kan niet meer buiten Tip-Para- de en vindt dat u niet lan ger buiten onze krant kunt. Hij heeft gelijk! U kant noteren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag bet boek „lip-Parade" op onderstaand adreet (straat) (woonplaats) In Frankrijk maakte de regering bekend, dat zij „de nodige maatre gelen" heefit genomen. „Door de tuchteloosheid van zekere leiders en zekere militaire groepen konden de burgerlijke en militaire gezagsdra gers vanmorgen hun gezag niet uit oefenen, maar de toestand in de rest van Algerije (het regeringscommu niqué spreekt alleen over de stad Algiers) is rustig", aldus het minis terie van voorlichting. De proclamatie der opstandelin gen meldt echter, dat de staat van beleg is afgekondigd en dat „de bur gerlijke en militaire vertegenwoor digers van het bewind van verraad" zijn gearresteerd, waarmee blijkbaar wordt gedoeld op de vertegenwoor diger van president De Gaulle in Algiers Jean Morin en de opperbe velhebber, die als trouw aanhanger van De Gaulle bekend staat, gene raal Gamlbiez. De Franse radio meldde vanmorgen uit schaarse en onbevestigde berichten te hebben opgemaakt, dat vannacht de voornaamste gebouwen In Algiers zijn omsingeld. Air France deelde mede alle vluchten op Algiers voorlopig te hebben gestaakt. 450.000 man bevindt zich In Algerije. Het gros van het Franse leger In hoeverre dit achter de opstandige ge neraals staat, is nog niet te zeggen. Zeker is dat deze militaire leiders populair zijn. De luchtmachtg ener aal Challe was opperbevelhebber in Algerije toen de „barricadenopstand" uitbrak. Later werd hij plaatsvervangend bevelheb ber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, welke functie hij neerleg de omdat hij het niet met De Gaulle eens was. Generaal Salan was in 1958 opperbevelhebber in Algerije toen De Gaulle aan de macht kwam. De laat ste tijd verbleef hij in Spanje. e opstandige generaals hekben in middels medegedeeld, dat zij die recht streeks hebben deelgenomen aan de po ging om Algerije en de Sahara prijs te geen onder arrest worden gesteld en voor een militair tribunaal zullen wor den gebracht. In hoeverre zij daarin slagen, is niet met zekerheid te zeggen, daar alle ver bindingen zijn verbroken. Men moet dus afgaan op de mededelingen van radio- Algiers, die in handen der opstandelin gen is. De Franse plaatsvervangend minister van binnenlandse zaken Frey heeft na mens de regering medegedeeld, dat be halve Morin en Gambiez ook de minis ter van vervoer, Buron, wordt vastge houden. Eveneens is van officiële zijde gezegd, dat alle ambtenaren in het Al gerije opdracht heeft geen verkeer door te laten in gebieden die niet onder ge zag van de regering in Parijs staan. De verzending van perstelegrammen zij het gecensureerde werd echter toe gelaten. President De Gaulle heeft na een c ferentie met zijn belangrijkste ministers de minister van Algerijnse zaken, Joxe, per Cara veile naar Algerije gezonden, naar men aanneemt voor besprekingen met de rebellerende generaals. (Volgens sommige waarnemers is Joxe naar Oran of Constantine. gebieden die de rege ring trouw zijn gebleven). De voornaam ste in opsand gekomen generaal, Challe, heeft voor Radio-Algiers doen bekend maken: „Ik ben in Algiers met de gene raals Zeiler en Jouhaud en sta in ver binding met generaal Salan. Wij willen onze eed houden, de eed van het leger om Algerije te behoeden." De militaire commandanten van Oran en Constantine, de generaals De Pouilly en Gouraud, hebben een ulti matum van de generaals Challe en Zeiler verworpen. Het ultimatum, dat aansluiting bij de opstandelingen in hield, hebben zij geweigerd te accep teren, waarna zij hebben medegedeeld, dat in hun gebieden niets is veranderd. (Van onze correspondent) Koningin Juliana zal haar bezoek aan het Veerse Gat maandagmiddag aan boord van het koninklijk jacht Piet Hein maken. Door de Zandkreek zal zij in het Veerse Gat arriveren. Aan boord zal de Koningin het invaren van de laatste doorlaatcaisson in het sluitgat gadeslaan. Nadat een fluitconcert van de schepen even over half 4 over de omgeving zal zijn verklonken, meert de Piet Hein in de werkhaven bij Kamperland op Noord- Beveland. Het bezoek op Noord-Beveland zal van korte duur zijn. Per auto verlaat de Koningin, via de Zandkreek dan. het eiland en vervolgens door Zuid-Beveland de provincie. Het programma is echter nog niet definitief en dus voor wijziging vatbaar. Gistermiddag hebben twee bijna iden tieke verkeersongelukken plaats gehad. In Nieuwhagen moest de 23-jarige Duitse chauffeur van een vrachtauto plotseling remmen voor een hond, die de weg over stak. De achterkant van de wagen sloeg tegen de gevel van de kapelaanswoning Halverwege de huiskamer kwam de wa gen tot stilstand. De hond verloor het leven bij dit ongeluk, de chauffeur kwam er zander kleerscheuren af. In Hengelo is een tankauto een wo- nin gbinnengereden, doordat de remmen van de auto weigerden. De chauffeur moest voor een tegenligger remmen raakte een geparkeerde personenauto en reed vervolgens de woonkamer van de familie Zuidema binnen. Er bevond zich niemand in de kamer, wel werd grote ravage aangericht. De chauffeur van de tankauto werd licht gewond. De Algemene Vergadering van de VN. heeft vanmorgen in de laatste minuten van haar 15de zitting 100 mil joen dollar gevoteerd voor de vredes operatie in de Kongo en daardoor de mogelijke ineenstorting van de mili taire operaties in de Kongo afgewend. Aanvankelijk was besloten het ge vraagde bedrag niet ter beschikking te stellen. Maar daarop is men nu dus teruggekomen. De Koningin bezocht gisteren enige plaatsen in Friesland. Op de Lauwerszeedijk onder Kollumer- pomp werden H.M. twee volbloed Tesselse lammeren aangeboden, bestemd voor prinses Marijke Het best gesorteerd in: schildersverven, '~aÈ ladders en Verhuur van KLIM- STEIGER MATERIAAL schildersgereedschappen l.AMiMI' KM AKK'I 3 - Verkoop uitsluitend engros LEIDEN Tel 33909 (Van onze soc.-eoan. redactie) TTET bestuur van de Stichting van AA de Arbeid heeft minister-pre sident De Quay een brief gestuurd, waarin wordt gevraagd om de ziens wijze van de regering over plaats en betekenis van de stichting als ad viesorgaan van het georganiseerde bedrijfsleven. Het stichtingsbestuur zegt in de brief teleurgesteld te zijn over de nieuwe algemene aanwij zing, die het kabinet heeft doen toe komen aan het College van Rijksbe middelaars terzake van de werktijd verkorting. Die teleurstelling betreft zowel de inhoud van de nieuwe spelregel als de wijze waarop ze is uitgevaardigd. In sociale en politieke kringen neemt men aan dat de regering wel op korte termijn het stichtingsbestuur opnieuw voor een gesprek over deze zaak zal uitnodigen. Verwacht wordt dat dit ge sprek nog voor woensdag aanstaande zal plaatsvinden. Woensdag zullen im mers de socialistische kamerleden Blom en Baart de regering interpelleren over de werktijdverkorting. In genoemde kringen wordt voorts re kening gehouden met de mogelijkheid dat de regering nog zal terugkomen op haar besluit de werktijdverkorting af te remmen. In dit verband gaat het ge rucht dat het kabinet overweegt de in voering van de werktijdverkorting op te schorten tot het najaar om tegen die tijd de 45-urige werkweek in de bouw en andere bedrijfstakken volledig toe te staan. Tezelfdertijd zou dan ook het overheidspersoneel in zijn totaliteit de vrije zaterdag kunnen krijgen. Werkgevers Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich gisteren gedurende een uur of drie met de zaak beziggehou den. Na afloop van de vergadering in het SER-gebouw in Den Haag werd de eer der genoemde brief opgesteld door een kleine delegatie uit het bestuur. De brief is duidelijk van gematigder toon dan de verklaring, die eerder in de week door de drie vakcentrales is uitgegeven. Aan genomen mag worden dat de gematigder toon is bewerkstelligd door het werkge- versdeel in het bestuur. In werkgeverskringen, waartoe men ook dc delegaties uit landbouw en mid denstand mag rekenen, heerst nameliik de opvatting dat men er de regering niet te zwart om moet aanzien dat zij een nieuwe spelregel heeft gegeven. Daar zij het noodzakelijk vond de werktijd verkorting af te remmen, doch daarbii niet werd gesteund door d«e stichting en rijksbemiddelaars, kon de regering for- I meel moeilijk anders doen. I In werkgeverskringen is men boven dien nog wel gevoelig voor de argumen tatie van de regering. Betreurd wordt echter, dat er niet eerder contact met de stichting is opgenomen over deze zaak. Had het kabinet de moeilijkheden met de te snel verlopende invoering van de werktijdverkorting dadelijk met het be drijfsleven grondig besproken, dan zou den er geen moeilijkheden zijn ontstaan, zo meent men. Voorwaarden lil de brief aan de minister-president erkent het bestuur van de stichting de eigen verantwoordelijkheid van de rege ring voor het sociaal-economisch beleid, doch zegt tevens van oordeel te zijn. dat toch zoveel mogelijk moet worden gestreefd naar eenstemmigheid tussen de regering en bedrijfsleven over de grond slagen van de loonpolitiek en de daaruit voortvloeiende gedragsregels. „Bij zulk een gezamenlijk overleg past 'n procedure waarbij aan de wederzijdse opvattingen in een volwaardige gedachtenwisseling volledig recht wordt gedaan", aldus het bestuur. „Ons bestuur is van mening dat het overleg over de inhoud van de algemene aanwijzing op maandag 18 april niet ten volle aan deze voorwaarden heeft vol daan. Thans leidt de nieuwe aanwij zing. die ruim drie maanden na de door het College van Rijksbemiddelaars tn overleg met de stichting vastgestelde ge dragsregels is gegeven, tot discrimina toire gevolgen en tot onzekerheid in hel bedrijfsleven," aldius de brief. (Voor vervolg zie pagina 7) ZON EN MAAN Zondag: zon op 5.28, onder 19.50 uur; maan op 11.53, onder 2.30 uur Maandag: zon op 5.20, onder 19.52 uur; maan op 12.54, onder 3.01 uur. Volle maan 30 april. TNEGEN DE ACHTERGRONDEN van wat zich in de afgelopen week in de we reld heeft afgespeeld Cuba en het proces-Eichmann waren het wereldnieuws en niemand kan voorspellen wat de mili taire machtsgreep in Algiers zal gaan be tekenen tegen deze achtergronden lij ken de meningsverschillen tussen regering en stichting van de arbeid niet meer dan een conflictje. Desondanks mogen de hier aan verbonden gevaren niet worden on derschat, want de arbeidsvrede staat hier bij op het spel. Blijkens de brief die het stichtingsbe stuur gisteren aan de regering heeft doen toekomen, is de stichting zelf daarvan terdege doordrongen. Door het plotseling uitvaardigen van de nieuwe algemene richtlijn, waardoor het de bouwvakkers niet mogelijk zal zijn de werktijd terug te voeren tot 45 uur per week, was het bedrijfsleven geprikkeld, bijzonder ge prikkeld zelfs, zodat de looncommissle uit de stichting er voorlopig het bijltje bij neerlegde. Het is verheugend dat dat „voorlopig" niet is omgezet in een „defi nitief" de brief aan de regering Iaat nog voldoende ruimte over voor voort gezet overleg. Treft de regering dan enige blaam? Formeel geredeneerd niet. De Stichting van de arbeid is een ad viserend college voor zover het de goed keuring betreft van collectieve arbeids overeenkomsten. Wanneer werkgevers en werknemers een akkoord hebben bereikt over een nieuwe c.a.o. en teostemming voor effectuering vragen aan het College van rijksbemiddelaars, dan wordt die c.a.o. voorgelegd aan de looncommissie uit de stichting, die de overeenkomst toetst en als het ware de vraag beant woordt of het algemeen belang niet wordt geschaad. Daarnaast dient de regering de stichting te raadplegen, wanneer zoals nu is gebeurd een „algemene aanwij zing" wordt uitgevaardigd. Aan dit alles heeft de regering zich gehouden. Haar bezwaar tegen het toet sen was, dat te weinig rekening is gehou den met het algemeen belang en voordat de nieuwe algemene aanwijzing werd uit gevaardigd heeft zij de stichting geraad pleegd. Zij staat dus op het standpunt dat haar geen blaam treft. Die vraag naar het algemeen belang komt volgende week, als er in de Tweede Kamer hierover geïnterpelleerd wordt wel beter uit de verf. Voorlopig is men geneigd het gelijk aan de zijde van de regering te zoeken, ziet men bijvoorbeeld de werkloosheidscijfers over maart, dan blijkt hoezeer de spanning op de bouw markt zich toespitst. Voor wat betreft het erkennen van de stichting als overlegspartner daarin kunnen we het regeringsbeleid niet be wonderen. De stichting heeft het gevoel gekregen dat de regering dit overleg zo langzamerhand als een formaliteit-zonder- echte-inhoud Is gaan beschouwen. De re gering zal dit zeker ontkennen alleen echter al het feit dat die gedachte op komt bewijst dat er fouten zijn gemaakt. „Ongrijpbare" fouten wellicht, maar juist die kunnen in een zo delicate zaak als de arbeidsvrede grote schade aanrichten. Er zou heel veel gewonnen zijn als het conflict van nu ertoe kon leiden dat de lucht opklaart. Want er staat veel op het spel. „Heeft hier dan nog niemand gehoord, dat ik al een half uur om het zout zit te schreeuwen!Ill" APRIL-MAAND weert zich dit jaar voortreffelijk en heeft al heel wat mooie groeizame voorjaarsdagen ge bracht. Ook vandaag steeg de tempera tuur weer belangrijk, maar uit het zuid westen nadert een storingsfront met en kele buien, dat in de komende nacht of morgenochtend zal passeren. Op enkele plaatsen is daarbij ook on weer mogelijk. Achter dit front wordt zondag iets koelere lucht uit het zuid westen aangevoerd, waarin echter ook weer opklaringen voorkomen. Al mei al is het nog steeds goed voorjaarsweer en voor de landbouw zeer groeizaam. Bijzonder zomers en utarm is het op vele april-dagen reeds in zuid- en mid den-europa geweest, waar ook nu nog middagtemperaturen van ruim 20 graden voorkomen. De Bilt verwacht tot zondagavond: Veranderlijke bewolking met vanavond of vannacht tijdelijk regen en matige zuidoostelijke wind, maar morgen slechts enkele verspreid voorkomende buien. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering ln temperatuur. (Op gemaakt om 11.15 uur). Tendens: langzaam dalend J£EN FRANSE radiover slaggever die zojuist uit Moskou is teruggekeerd, heeft verklaard dat Joeri Gagarin niet de eerste, maar de tweede reimtereizi- ger is. De eerste ruimtereizi ger ligt volgens Edouard Bobrowki, verslaggever van de Franse nationale radio en t.v., bewusteloos in een zie kenhuis in Moskou. Bobrowki verklaarde gis teren in een radio- en t.v.- uitzending dat de eerste ruimterciziger de zoon van de vliegtuigconstructeur Ser ge lljoesjin is Hij ligt nu „vol komen bewusteloos" in het ziekenhuis. Bobrowski's lezing lijkt op die van de Engelse Daily Worker, die geschreven heeft dat de eerste ruimtevlucht enige dagen voor de reis van Gagarin heeft plaatsgevon den. Bobrowki zei dat het ruim teschip waarin lljoesjin zijn vlucht 'ieeft gemaakt drie maal om de aarde heeft ge cirkeld. De reis heeft „drie of vier dagen' voor die van Gagarin plaatsgevonden. De Franse reporter zei, dat hij zijn bronnen niet bekend kon maken, maar dat zij volko men „betrouwbaar" waren. Bobrowki werd onmiddel lijk na ae Russische aankon diging van de ruimtereis op 12 april naar Moskou ge stuurd en is daar acht dagen geweest. Hij zei dat lljoesjin door de invloed van zijn va der gedaan heeft gekregen dat hij werd uitgekozen voor de eerste ruimtevlucht. De jongeman heeft de zwa re opleiding die ruimtereizi- gers-in-spe in de Sowjetunie moeten volgen en die twee jaar duurt, niet gevolgd. Mis schien is het hieraan te wij ten dat nij zulke ernstige ge volgen van de reis heeft on dervonden, aldus Bobrowki. Hij zei dat Gagarin niet op de hoogte was van de ruimtereis van lljoesjin toen hijzelf de ruimte ingezonden werd. i) Helder Ypenburg VIISS Eelde ■e Bilt Twente Kindn. Zd.-Limb Helsinki Stock ti Oslo Kopenb Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb Pargs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MU nchen ZUricb Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajacclo Madrid Mallorca Lissabon it S Tempel mist gh. bew. gh. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. regen h. bew. onbew. zw. bew. h. bew. regen regenb. zw. bew. gh. bew. regen zw. bew zw. bew regen regen h. bew. zw. bew onbew gh. bew. gh. bew regen h. bew zw. bew onbew zw. bew. zw. bew regen gh. bew. zw. bew. zw. bew. zzw 4 windstil windstil 15 10 15 16 10 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1