EEN APPEL, ZOETIGHEID KANGOEROE Schoonmaak 0pen bri&l TIP-PARADE Xeem maak Milkshake limonade Strijken van vitrages kan vlotter gaan Een kant-en-klaar-jasje voor de appelbol Op de valreep ZATERDAG 22 APRIL 1961 doch is nu zö slecht NEE, neem maar een appel. Al dat snoep is alleen maar slecht voor je tanden". En onverbiddelijk bljft het doosje met lekker tjes dicht, terwjl de fruit schaal uitnodigend naar voren wordt geschoven. Het Ijkt er op, of die overigens gezonde vruchten, meer en meer de plaats van lolly's, zuurstokken, gomballen, tum- tummetjes en al die andere heerlijkheden gaan innemen. we, veel meer dan vroeger, bijna allemaal wel iete afweten van de voedingsleer en aan- verwantte zaken, zijn we die zoetigheden met andere ogen gaan bekijken. Suiker tast de tan den aan, snoepen bederft het gebit, zeggen we, dus: „neem maar een appel jYU zouden we de laatsten zijn om iets ten nadele van de appel te zeggen! Maar op de vraag: eeft suiker inderdaad een slechte invloed op het gebied", mogen we vandaag een ont kennend antwoord geven. Het schijnt allemaal wel mee te vallen, als we tenminste een groep deskundigen op dit gebied mogen geloven. Die deskundigen hebben namelijk een proef ge- nomen en zijn tot de conclusie gekomen, dat de „consumptie van suiker en snoep enigszins Imj,aansprakelijk is gesteld voor de beschadiging van het gebit en dat dit in feite aan zo zeggen ze^ hreven moet worden, en wel speciaal aan het gebruik van teveel zuren", Deze mening werd bekend gemaakt toen er aan de universiteit van Pennsylvania in samenwerking met de gezondheidsdiensten in deze Amerikaanse staat, gedurende twee Jaar zo'n zeshonderd Jeugdige Amerikanen tussen de vfjf en vijftien Jaar waren „getest'Niet alleen in de Verenigde Staten is men evenwel tot deze conclusie gekomen, ook in Liverpool, Londen en Sheffield heeft men soortgelijke onderzoekingen verricht, en ook hier wezen de resultaten uit, dat suiker „op geen enkele wüze schadelijk voor het gebit is. Dè boosdoeners alt teSenhanSer voor de waar- UWU,UUC,,C'J schuwende vinger van de tand- We kunnen het (mèt die des- 70K.1.ei^®ldshalv?: °^er kundigen dan) nog sterker zeg- de .5".s er hebb?,n gen: toen de jonge proefkonijnen «fi-Jttn g "°g m aan het snoepen werden gezet, scldten en uit een zakje Voor liefhebbers van een milk shake of een koele drank is er bleek hun gebit"minder aaS"be'l "le»lv,L klacht. Een det, ondeth|vig te ada," grote meelfabriek in Friesland perioden waarin zii een «niirer. dervormnameldek handel 'V06! arm dië®t kre§en voorgeschoteld, tot nu top voor hef he« doSn De grote boosdoeners van het ge- tan «n milkshake^ een mixer S^^jn 'an ook^iet de zoetighe- Het strijken van pas gewassen vitrages zo men geen gor dijntjes van een no-iron materiaal bezit zal beslist niet tot ieders liefste bezigheid behoren. Of de vitrage is te vochtig of nét te droog om te strijken en wanneer de gordijnen tenslotte de goede vochtigheidsgraad hebben bereikt, gaan ze schuiven tijdens het strijken, terwijl grotere exemplaren aan alle kanten over de grond plegen te zwieren. Veel handzamer worden die vitrages wanneer ze dubbelge vouwen op de strijkplank wor den gelegd. Dat moet wel zorg vuldig gebeuren, zodat er geen vouwen of v§lse plooitjes in komen. Liggen ze eenmaal (dubbel) goed glad op de plank, dan strijkt u ze aan weerskanten en u zult merken, dat het veel gemakkelijker gaat. Het is alsof het strijk ijzer meer „houvast" aan de dunne stof heeft. Na die twee zijdige strijkbeurt vouwt u de vitrages weer open en wordt de in het midden ontstane vouw even weggestreken. Wel licht zullen verschillende huis vrouwen deze manier van vi trage strijken zelf al hebben ontdekt. Voor degenen van wie dit niet kan worden gezegd, is het altijd prettig zoiets te we ten. maar verschillende zuren, zo is er zwart op wit gezegd. Om dit te illustreren wijzen de worden gebruikt, met dit nieu we instant produkt hoeft men Ssnkem.e„nafp!r2at "L" bE" oiderioekers op het gebrSik va~n zitten. Men giet de inhoud van ,,soft 4^*,- fri/dra5ken, zoals Waf zullen we eens eten een zakje in een half glas melk, roert even en kan c' een milkshake gaan Hoe koeigj. de melk, hoe sma- „li™ een nau glas mem, in ons land wordt gezegd. Er zijn even en kan dan al van er met een hoog suikergehalte, gan? ,gen'e*en' zoals sinaasappelsap YJTTEL eenskangoeroevlees gegeten? U hoeft voor zo'n apart kersen. gerecht beslist niet de grenzen over, want Leo 't Hart, die keliiker het „.„Vj,aaP. terwijl b.v. tomatensap, ver- 2 ,ade trouwe krantelezer wellicht bekend jarenlang in ïJST»k.n,i„X„L ,?,ii„ V., schillende soorten limonade e.d. Australië heett gezeten, verzekert u, dat deze vleessoort ook in prettig vinden altHd «monade ,weu,is suilter bevatta"- Die <lran- Nederland op de markt is. Eerlijk gezegd: wij weten niet hoe S3dehSTdt" hebben d?or gï 5^nu„SJn v°°i ,het e<rbit niet het smaakt, maar volgens ingewijden moet het, mits op een n%Te„"nOoPk athi^k,nenm"zS «TSnaTSTSS ""da,E m""" "»*- (maar dan gevuld met water), aantaï"n"eSmma dk'dr^Sken zit" Nu hebben tot W V M| inhoud van het zakje erin. een ?e„ Hofh£2er het oemmtage zü 26 paar tellen wachten en het is ren iadM nadflig" z'?5 de >ad<™ d? Austra- gebeurd. Bestaat er in Amerika al iets dergelijks: het verschil fandv?f tussen dit Nederlandse produkt en dat urt de V.S. is, dat men bii deze Friese vinding geen suiker meer hoeft toe te voe gen. gevolgen voor het gebit en het Ware proporties liërs zich niet zó druk gemaakt over de kangoeroe als een vleeesxport- Even de waslap er over artikel. Zij hadden de handen vol aan Daarom menen de onderzoe- de schapen, koeien kers ook, dat deze zaak tot de en konijnen en ware proporties dient te worden vonden de kan- teruggebracht. Niet, dat men de goeroe eigenlijk al- jeugd nu maar moet gaan overla- leen maar lastig den met snoepdat is een an- Dit laatste nu is er der punt. „Maar, om een theore- eigenlijk de oor- tische reden hoeft het normale ge- zaak van gewor- bruik van suiker niet verminderd den, dat men in De plastic- en rubber zuignap- te worden", zo zeggen ze het heel Australië iets in die pen, door een vindingrijke indus- netjes. De feiten liggen nu een- kangoeroe is gaan trie bedacht ter vervanging van maal anders dan zoveel jaren zien, men was min de „ouderwetse" spijker, plegen over suiker is beweerd, iets, dat of meer gedwongen de huisvrouw nogal eens in de niet alleen jeugdige zoetekauwen, om aan dit dier steek te laten door op de meest maar ook de velen, die direkt of eens wat meer ongelegen momenten van de indirekt iets met suiker te maken aandacht te gaan muur te vallen. Nu houdt zo'n hebben, wel deugd zal doen. Niet besteden. Bij be- nap het beste op een volkomen voor niets heeft b.v. een Ierse "ader"lS valt me{ glad oopervlak Wie twijfelt aan suikerindustrie, inhakend op deze te zeggen hoeveel de gladheid van het plekje, waar- gegevens, een enthousiast stuk er- van deze levende Australische op de nap moet komen, kan dit over doen verschijnen in het !^bole"057 Bi het beste opwrijven met witte maandblad, dat zij uitgeefti.afntLl' was. Is de ondergrond hierdoor Wie weet gaan ondernemende ?n hit werkelijk satijnglad geworden, snoep-fabrikanten binnenkort een ÜrJu flap mr,et het al vreemd lopen, grootscheepse reclame-actie on- °e™chte_ konijn wordt aange. willen de nappen nog weerbarstig dernemen met als zijn. j— de vraag naar dit vlees kunnen constateren. Jammer is alleen, dat dit kangoeroevlees niet goed koper is dan b.v. rundvlees. Zo dra er echter meer uit Australië wordt afgenomen, kan de prijs dalen, zodat men bij de slager niet duur hoeft uit te zijn voor een „maaltje kangoeroe". Eén ding nog, zoals vele vlees soorten, vraagt ook deze een spe ciale bereidingswijze. Dozijnen re cepten vergezellen dan ook het geslachte buideldier, zodat een kangoeroebiefje, een dito rollade, af een jachtschotel niet voor an- Tere vleessoorten hoeft onder te doen. Intussen ziet men in Australië au wel wat in de ondanks al les door de boeren gehate kan goeroe. Men hoopt daar nu maar, dat heel wat huisvrouwen er ook Iets in gaan zien.... De appelbol is een hapje, dat het niet alleen bij de koffie goed doet, maar ook een gezel lig dessert kan vormen. Een dessert, dat fris en tegelijk voedzaam is en dat er boven dien aantrekkelijk uitziet wanneer het baksel tenminste voor honderd procent geslaagd is! Het bakken van appelbollen is te genwoordig niet zo'n karwei meer, want het benodigde korst- deeg is kant en klaar te koop. En dat scheelt al een heel stuk in het werk. Zo'n pakje korst- deeg wordt uitgerold tot een niet te dunne lap, waaruit vierkante stukjes worden gesne den, die groot genoeg zijn om het om een appel heen te vou wen. Uit één pakje deeg komen ongeveer zes appelbollen. De appels worden geschild, ge boord en midden op de lapjes gezet, waarna het boorgat wordt gevuld met een mengsel van suiker en kaneel, bekroond door een klontje boter. Vouw het deeg om de appel heen. plak het met wat water vast en zet de bollen met de vastge plakte kant op een beboterd bakblik. Bestrijk ze met wat losgeklopt ei en bak ze ongeveer twintig mi nuten in een hete oven. Al te veel werk zit er dus niet aan, terwijl een appelbol toch altijd iets feestelijks heefc. Eau de Cologne de koelkast in Zij. die graag eau de cologne georuiken. vinden het misschien prettig te horen, dat dit onder deel van haar toilet-uitrusting aan opfrissende werking wint, als het zo koel mogelijk wordt bewaard. Zet het flesje dus altijd op een koude plaats, het liefst in een koelkast, als u tenminste zo'n apparaat bezit. In dat laatste ge val het flesje natuurlijk goed af sluiten...anders zouden uw maal tijden wel eens een sterk eau de coiogne-bouquet kunnen krijgen. VAN BLOEM'EN PLANT in de tuin Als de vrouwen schoonma ken in het voorjaar dan wordt er niet alleen naar stof en ander vuil gezocht om dat weg te nemen en versleten goed verwijderd en door an der vervangen, maar dan worden er ook wel mooiere gordijnen opgehangen en een fleurig behangetje geplakt om in de komende zomer met ge noegen er naar te kunnen kij ken. Dan moet alles glimmen en blinken en een air van her leving geven. Zo is het ook in de tuin. Men moet zorgen, dat er straks weer bloemen bloeien, waar van enkelen ook geschikt moe ten zijn om, afgesneden, de kamers te sieren. Dan moet er mooi groen te voorschijn komen aan struiken en in het gazon. Daarvoor moet nu al gezorgd worden. Het gazon Het gazon zal flink bemest worden, hetzij met goede stalmest (een kruiwagen per 10 M2) of korrelmest, volgens bijbehorende gebruiksaanwij zing. Mochten er kale plek ken in zijn dat moeten die wat los geharkt worden en met het beste graszaad (neem vooral geen goedkope soort) ingezaaid en daarna stevig aangedrukt. Het wordt nu beslist hoog tijd om de dahliaknollen in de grond te zetten. Zijn ze wat groot geworden, zet er dan het mes maar in en verdeel ze in twee of meer delen. Wil men graag dahlia's hebben, die het in de kamer goed doen en enige tijd goed blij ven, vergeet dan niet om ook pompondahlia's te nemen. Dahlia's mag men niet eer der afsnijden om op water te zetten dan wanneer ze geheel open zijn Dus nooit in knop. wat men bij andere bloemen vaak doet. In kistje Hen die knolbegonia's in de tuin willen zetten geven wij de raad om ze eerst een poos in vochtige aarde of turfmolm te zetten in een kistje, dat men op een warme plaats zet, aerneineu .0., uitgangspunt ft""-'"L™™: „suiker is gezonder den u denkt". b* zij in even volle teugen van het zenaarse gras, als het aantal schapen van de boer. Die zulks uiteraard niet zó leuk vindt. Het geweer Van de konijnen weet men zo wel het een en ander af. ook als het gaat om ze te bestrijden. Het verspreiden van myxomatosis neeft onder deze diertjes een be hoorlijke slachting teweeg ge bracht. Doch van de kangoeroe is minder bekend; de voortplanting en levenswijze van deze dieren zijn meestal niet opgenomen in standaardwerken op dit gebied en wat de bestrijding van een kan- goeroeplaag betreft, heeft men het nog niet verder gebracht dan het geweer. Dit gebeurt mee&tal op groot scheepse wijze en het zijn óók Nederlanders, die er een aardig centje mee verdienen. Zo weten Te immigranten Johan Govers uit Rotterdam en Nick van Veelen uit Zeeland zich een behoorlijk Delegde boterham „te schieten". Was het evenwel lange tijd zo, iat alleen de huid van de kan goeroe het geld in de la bracht, thans is men zich ook gaan inte- ressefen voor wat er onder die huid zit: het vlees. Er zijn ver- scnillende vleesexportbedrijven op dit gebied en zo werken b.v. ge noemde immigranten voor een dergelijk bedrijf in het achter land van de staat Nieuw Zuid Wales. Gemiddeld schieten ze zo'n honderd kangoeroe's per nacht. De dieren worden ter plaatse gedeeltelijk afgeslacht en dan in koelwagens naar de centrale slachtplaats in het Stadje Went- wordth vervoerd. De looierij krijgt de huiden binnen, het vlees wordt bevroren. Overal in Aus tralië is Leo 't Hart die „shoo ting teams" tegengekomen en naar schatting leggen zij in de verschillende staten van Austra lië zo'n 100.000 kangoeroe's per maand neer. Sentimenteel Het leeuwenaandeel van het op die manier verkregen vlees, is v-ior de export bestemd. Mogen de Australiërs nog een zekere waardering hebben voor kangoe- roestaartsoep, het vlees „ligt" hen niet. vaak om sentimentele redenen. Komt dit dier immers niet voor op het wapen van Aus tralië...? Bovendien hebben zij in vlees keus genoeg! In andere lan den schijnt men die sentimentele gevoelens cr niet op na te houden en de export van kangoeroevlees breidt zich dan ook geregeld uit. Het vorig jaar had Japan belang stelling voor 200 ton en naar mag worden verwacht, zullen spoedig ongeveer 3000 geslachte kangoe roe's wekelijks naar alle delen van de wereld hun weg vinden. Ook Nederland behoort tot een van die landen In de wereld. Zo krijgt ons land ongeveer 50 ton kangoeroevlees per maand binnen zijn grenzen. Hoe de reacties zijn? Een Ne derlandse exporteur, die op een tentoonstelling in Limburg kan goeroevlees liet proeven, kreeg meteen een groot aantal bestel lingen binnen en er zijn slagers in ons land, die een snel stijgen- Citroenschilletje voor de voeten 't Is een bekend middeltje voor het blank houden van de handen de citroenschil te gebruiken. Wist u echter al, dat zo'n schilletje ook uitstekend is voor de huid van de voeten? Wie de voeten af en toe met de binnenzijde van zo'n citroenschil inwrijft, zal ontdek ten dat de huid glad en fris blijft. Op de valreep tussen de wat zwaardere win termantel en het mantélloze zomer- tijdperk een mo del voor een tus sendoor jas. Het is een elegante man tel met lange revers, die niet veel pretenties heeft en daarom gerust een paar seizoenen mee kan. U kunt het wel niet zien, maar de ontwer pers hebben deze mantel gevoerd met een soepele dralon-stof, even eens voor de er onder gedragen japon gekozen. Handig voor een voorjaarsmantel is altijd de mouw met hetzelfde ma teriaal een eind te voeren, zodat die mouw door hem om te slaan, ook drie-kwart kan worden ge dragen. toegedekt met glas of met plastic. Ze ontwikkelen zich dan vlugger. Dadelijk in de tuin geplant, duurt het vaak heel lang voor ze bloeien. Als klimplanten kan men nemen de Bignonia of Camp- sis die in september en okto ber met trompetvormige oran jerode bloemen bloeit. Ze vraagt een goed kalkrijke grond. Er is een variëteit die in juni bloeit, de Campsis preacox. Al hecht ze zich met hechtwortels. toch moet ze wel een beetje steun van ons hebben, wil ze op de plaats blijven. Mooie klimmer Ook de Clematis"' in ver schil enue variëteiten i: een mooie klimmer. Let er bij deze op, dat ze er niet tegen kan, dat de zon op de aarde schijnt, waar zij wortelt. Plant daar struikje of lage groeier Ook zet men er wel een dakpan tegen, maar dat staat niet mooi. Latyrus lati- folium is een klimmer, die 2 a 3 meter hoog wordt en met rode of witte bloemen bloeit. Het is een overblijvende plant in tegenstelling met Latyrus odorato. die elk jaar weer ge zaaid moet worden en elk jaar andere aarde moet hebben Voor hen die niet veel zon in hun tuin(tje) krijgen noe men wij hier nog enkele schaduwplanten: Verbascum (Toorts) 1—1*4 M. hoog, vraagt droge zandgrond, is geen snijbloem en bloeit van juli tot september. Pulmonaria (Longkruid), 30 a 40 cm. voor- jaarsbloeier in blauw en lila. Geranium piatlpetatum bloeit juni, "6 m. met paarse bloe men. de variëteit G. endresii 'i m. bloeit van juni tot augus tus met grote bloemen van ca. 2Vz cm doorsnee. Dode- catheon (Twaalf godenkruid) lijkt iets op een cyclamen, is ook een Primulacea. eist een losse grond. Saxifraga umbro- sa (Hoe langer hoe liever en ook Schildersverdriet ge noemd) bloeit in juni, 25 cm. Digitalis (Vingerhoedskruid), een 2-jarlge plant, die zich zelf zaait. Het blad is giftig. Let dus op met kinderen. N" U moet lk vandaag, wil ik niet omkomen in de brieven, beginnen met van hier uit vele vriendinnen te bedanken voor hun post. Niet dat ik bedolven ben onder een bibelebontse berg, maar toch komt er zo omstreeks Pasen al gauw een achttal brieven, en als lk met de Open Brief in de krant erbij, laten we zeggen: vier beantwoord in zo'n drukke week, is het veel. Dan komt er een volgende week weer een acht tal brieven en blijven er wéér vier overstaan. Al gauw twintig in een maand. Terwijl ik nog brieven van veel vroeger datum heb te beantwoorden! Maar dat zijn dan enkele, en bijzondere. "VIE ik de stapel groeien, dan zit er niets anders op dan al dus te gaan schrijven: „Zeg, I. uit Den Haag, dót is leuk wat je me de vorige week schreef. Ik weet zeker dat je mooi weer zult hebben. Wat een heerlijke dag. Schrijf me er eens gauw over. Ik hoop jou ook spoedig te schrij ven. Dag'", en: „Zeg, andere I. uit Den Haag, dat was goed be grepen van het zorgvuldig compo neren. En chaotisch schrift met tussenvoegingen geeft niet, ik kom er best door en vind het heel na tuurlijk dat iemand wier wezens kenmerk het is op haar woorden „terug te komen", zichzelf ver betert van woord tot woord. En wat ik in de O.B. schreef, bij wij ze van spreken, dat zou ik dol graag letterlijk doen. Voorlopig echter geen tijd. Wordt in mei de post doorgestuurd? Als het even kan. schrijf ik eerder." Zelf vind ik dat, eerlijk gezegd, niet zo'n leuke manier. Alleen de betrok kene heeft er wat aan. ,,H., wat schreef je reuze vlug terug, en dan denk ik wel eens dat ik niet ophouden kan..." en ,,M., dat plan in je laatste brief is zo gek nog niet. laten we het warm hou den....". enzovoort. TVTEE, hoewel he teen sport is om zo op handige wijze wei nig en veel te zeggen, vind ik een onderwerp waarbij we allen be trokken zijn, veel aardiger, en u? Wat heb je er nu aan als je een hele brief aan Christine pent, en zij roept vanuit de krant: „zozo, dat wós wat!" in allerlei varia ties. Want dat kun je bijna van elke brief en elk leven zeggen: dat wès wat. Ook van de twee die ik hier nog even moet noe men: eentje van een oud-ver pleegster, zeven kantjes heel fijn schrift, keurig en kwiek (u moest eens weten hoe lang ik er over gedaan heb om uw woord „drank misbruik" te ontcijferen: dran kon ik niet lezen, sloeg ik over, kmis las ik als knus, en bruik naar de kerk mocht gaan. Raar eigenlijk dat we dit al bij na vergeten zijn. Ging het vroe ger zo, zullen velen zeggen. TTET lijkt wel een voorhistorische toestand. Nu, dat is het ook, want mèt het meisje voor dag en nacht dat talloze gezinnen vroeger een plaats in hun huis boden, is ook het hokje waarin zij dikwijls werd geduwd („alleen in de kamer als je er te werken hebt" zegt mijn briefschrijfster) verdwenen. als truitje. Knus truitje mompel de ik en toen ineens: o! drank misbruik waarbij mijn man die aan de andere kant van de tafel zijn post zat door te kijken, lakoniek opmerkte: bijna hetzelf de) en een brief van een O.B. vriendin die vroeger dienstmeisje is geweest en me over dat le ven, ook over de eenzame kant ervan, heel wat wist te vertellen. Ook deze brief heb ik enige ma len moeten lezen vóór ik uw wij ze vap spreken begreep. B.v. „en dan... ik was verhuurd op één kerkdienst op zondag, daar ben ik nooit van afgeweken". Eerst dacht ik dat het betekende dat u tegen betaling tijdens één kerk dienst op kleine kinderen paste, daar u immers in de zin ervóór uren in een park wandelde. Maar nu ik het geheel van uw brief, ook zonder dat ik die nog inkijk, in mijn hoofd heb cn u als het ware „zie", denk ik dat het juis ter is te veronderstellen dat u in uw betrekking als conditie had gesteld dat u éénmaal per zondag DAT zeg ik nu wel, maar is het verdwenen? Of alleen maar veranderd? Waar is dat meisje gebleven dat vroeger de koffie klaar had als ouders en grotere kinderen uit de. kerk kwamen en met het jongste kind op de arm stond uit te kijken? Dat op het eten lette terwijl zij het kerkblaad- je las. en dat zich „verhuurd had op één kerkdienst op zon dag"? Moeten we aan haar den ken als we advertenties als volgt lezen: „Meisje, 18 j., P.G. zoekt vriendin, geen fabrieks"...? Zit zij weer in een hokje? Och, wat dat laatste woord van de adver tentie ook mag inhouden, het is duidelijk genoeg dat wij wel om standigheden kunnen veranderen, maar niet het menselijk hart. Voornoemde briefschrijfster heeft de laatste weken veel nagedacht over gehuwd en ongehuwd. En zij verzoekt mij aan een ongehuwde die eraan behoefte mocht hebben, te zeggen dat het heus wel scheelt of je, vooral als je ouder wordt, een dak boven je hoofd hebt, iets dat bij je hoort, iemand, een thuis. Want, zegt zij, ik kan het weten, ik ben jaren in betrekking geweest, ik weet hoe blij je mag zijn met man en kinderen, al wor den de zorgen je ook in het hu welijk niet bespaard. Zit daar eigenlijk niet de gedachte in (en ik kom dit vaker tegen in brie ven): dat weet u zo niet, Chrisj tine, u bent geen dienstmeisje weest, u zat in de kómer. hebt u nooit zorgen hoeven ken of u wel zoudt trouwen. „minder" zijn en dingen die je toch maar „beter" kunt beleven. En wat ik u nu al tijden wil zeg gen, is dat dit mij een verkeerd uitgangspunt lijkt. Want er is maar één leven: het uwe voor u, het mijne voor mij. En ten diep ste is in het nieuw gebod dat Christus ons gaf, uw leven ook het mijne, en mijn leven het uwe. Dat betekent dat wij elkan ders lasten dragen. Dat de gehuw de ziet dat het ongehuwd-zijn een last is. Dat de ongehuwde beseft dat het gehuwd-zijn niet bete kent: onder de pannen zijn dat is wel een uiterst minimum maar de bijna hachelijke on derneming van het zich wagen aan een ander mens in de nauw ste menselijke betrekking die er is. Bijna hachelijk. Maar om Christus' wil gewaagd. Het leven van u en het leven van mij: een waagstuk. Dienstmeisje zijn en mevrouw zijn: een opdracht. „Fa brieks"... niet mijn leven, maar misschien het uwe? Ja? Dan wil ik ook naast u gaan want in uw leven moet Christus te zien zijn. In elk leven. Op elke plaats. Nu nog even iets anders- Ie mand schreef me een brief over stukjes in de krant. Of ik die mooi vond. Ik geloof niet dat het op mijn weg ligt om via een briefschrijfster over wat er in de krant verschijnt, te gaan praten. Ik kan echter wel samenvatten wat zij zei en u vertellen dat zij vindt dat de jeugd maar somber en raar is tegenwoordig en over dingen praat waarvan zij (die jeugd) nauwelijks ervaring heeft. Weet u wat die oud-verpleegster van dat knusse truitje schreef? „Ik had vroeger nogal wat fan tasie en schreef gedichten, hield een tijd een dagboek bij. Ik had het ook prachtig gevonden jong En dat is meer dan vijftig jaar geleden. Conclusie? Jeugd veran dert nóóit. Mijmer maar raak, dat is je ware. Je ware jeugd, wel te verstaan. in Drie- 'isfehrge- /O van u en vóór u I T EZERESSEN hier splitsen we -L' het leven in positieve en ne gatieve ervaringen, dingen die De tip over het gaar koken van oude peulvruchten heeft twee lezeressen naar de pen doen grijpen om haar ervarin gen op dit gebied even door te geven. Zo schrijft mevrouw J. L. A. Bruinier-Wijngaard uit Den Haag. dat zij vroeger op buitenposten in Indonesië steeds met overjarige peul vruchten „moest werken" en er wel iets op moest verzin- nen om die oude bonen en erwten toch goed gaar te krij gen. Haar methode was de peulvruchten eerst schoon te wassen om ze daarna met ko kend water te overgieten. Zij liet ze dan in de pan staan mét het deksel er op des noods stevig „toegedekt" met een krant) en de volgende dag bleek, dat het met het gaar koken wel meeviel. Mevrouw Brussé uit Dordt doet het nog op een andere manier. Zij kookt 's avonds de peulvruch ten even op (na ze uiteraard te hebben gewassen) en zet ze dan met het water een nacht op de warme kachel, 's Morgens weer even doorko ken en dan zijn de oude bo nen 's middags uitstekend voor de maaltijd geschikt. Dit was dus weer de „in- haak-post" en nu over naar de andere tips. TRAPROEDEN Ronde traproeden hebben vaak de gewoonte tussen de ogen naar één kant te schui ven. Bij mevrouw J. C. Heine uit Den Haag komt dit niet meer voor, omdat zij een paar rubberbandjes van klei ne speelgoedautootjes (u kent die „toys" wel) over de roe den heen tegen het trapoog heeft geschoven. Die bandjes zijn los verkrijgbaar en kos ten niet zoveel. FLUWEEL STRIJKEN 0 Fluweel strijken is een lastig werkje. Nu zijn er ver- schillende manieren voor, maar heeft u er wel eens aan gedacht het fluweel op een smyrnakleedje te strijken? Mevrouw Tjeerdsma uit Utrecht legt zo'n kleedje op de strijkplank met de goede kant naar boven en gaat dan met een matig warm strijk ijzer over de verkeerde kant van de stof. Haar fluweel ziet er dan weer als nieuw uit. VEER AAN DE WASLIJN Evenals mevrouw J. Bons- Ketting uit Rotterdam zal u wel eens ervaren hebben dat waslijnen nogal eens breken of slap gaan hangen. Wan neer men nu tussen het einde van de lijn en het oog, waar aan de lijn bevestigd moet worden een veer zet (b.v. van een oude spiraal of een zadel) zal men ontdekken, dat de lijn minder gauw breekt en altijd strak blijft staan. GAT IN PLASTIC BAK Mocht u het ongeluk heb ben in een plastic afwasbak een gat te krijgen, neem dan een t-vormige kurk ter groot te van het gat, doe er een lapje omheen en draai kurk en lapje in het gat tot het ge val niet verder kan. Mejuf frouw I. L. BOON (mag lk even uw adres?) garandeert u, dat er geen druppel water meer zal weglopen. Geel geworden kastgoed GEEL GEWORDEN KASTGOED Geel geworden kastgoed krijgt u volgens mevrouw Van der Wiel uit Katwijk aan Zee weer helderwit als u het een nacht laat staan in 'een sop van huishoudzeep (harde zeep dus, geen poeder) waaraan een flinke scheut terpentijn is toegevoegd. Zo uit het sop aan de lijn hangen en als het goed droog is, nog eens op ae gewone manier overwas- sen. Geen spoortje geel zal u meer ontdekken. OOK EEN MANIER... Lezeressen met echtgeno ten, die 's avonds in een werk kamer op een andere etage van het huis ergens mee be zig zijn én schoolgaande kin deren hebben, die in andere vertrekken dan de woonka mer hun huiswerk maken, moeten 's avonds vaak met luide stem een ronde door het huis maken orn iedereen erop attent te maken, dat de koffie wordt ingeschonken. In ver schillende gezinnen is die ron de en dat geroep vervangen door een belletje, wat wel eens het nadeel heeft, dat de kleintjes er wakker door wor den. Mevrouw C. Nuninga- van Rijswijk uit H. I. Am bacht heeft aan al die proble men radicaal een eind ge maakt! Zij heeft haar toe vlucht genomen tot de.... me terkast. Als zij op het punt staat de koffie in te schenken draait zij in die kast gewoon de knop van het licht om, zo dat het in alle kamers even donker wordt. Dit geruisloze en haar ervaring is. dat aan deze „oproep" prompt gehoor wordt gegeven. Als u er voor voelt.... 't kan een oplossing zijn. CENTUUR MAKEN Maakt men zelf bij een 1 japon de ceintuur en gebruikt men daarbij duplo-vlies, dan is het vaak lastig om de stof tussen het karton en het plas- tic te houden. Men zit dan te - tobben met spelden, die nooit blijven zitten in het harde materiaal en- waar men bo vendien soms nog gaatjes van overhoudt. Mevrouw R. Kooy- man uit Alblasserdam doet het anders. Zij gebruikt paper clips inplaats van spelden, zo dat de stof niet weg kan glip pen en de speldegaatjes ach terwege blijven. KNOOPJES Om het telkens weer aan zetten van mooie, maar niet wasbare knoopjes te voorko men, knipt mevrouw C. KnUff-Vermey uit Rotter dam uit plastic zakjes kleine vierkantjes, vouwt deze om de knoop heen en zet het plas tic even met een draadje vast, zodat zij als het ware een propje krijgt. Na de was even de draadjes doorknippen, het nlastic weghalen en de knoop- jes komen weer keurig zon- der aangetast te zijn, tevoor- schijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 19