KERKVAN PRINS WILLEM I Honderd jaar godsdienstvrijheid in Oostenrijk GEESTELIJK LEVEN.. SSRIE EN JfiN Verlofganger droomt van een echt ziekenhuis in oude luister hersteld ZONDAGSBLAD ZATERDAG 22 APRIL 1961 Persoonlijke boeten Zojuist dwarrelt uit de veelheid van telexberichten over het proces Eich- mann deze zin op mijn bureau door deze massamoordenaar zelf gesproken: ..Misschien moet ik nog een boek schrij ven als waarschuwing voor de jeugd en voor anderen op deze wereld. Dan zal ik mijn taak voltooid hebben en ben ik bereid persoonlijk te boeten voor wat ik gedaan heb." Welke waarschuwing wil Eichmann de jeugd van deze wereld geven? Dat hij verkeerd heeft gehandeld? Dat hij zich zijn afgrijselijke misdaden bewust is? Wie het proces heeft gevolgd weet dat dat allerminst waarschijnlijk is. Of wil hii voor zijn dood nog eenmaal zeg gen dat de Joden het grootste pro bleem zijn waarmee de wereld klaar moe*, komen? Wij hopen dat zijn boek nimmer ge schreven zal worden, want Eichmann heeft de jeugd van onze wereld niets te zeggen. Hij spreekt over persoonlijk boeten voor zijn misdaden, maar zelfs dat kan hij niet, want miljoenen heb ben de gevolgen van zijn schuld moe ten dragen. Eichmann heeft slechts in een op zicht <Je jeugd iets te zeggen. En dat is dat hij het levend voorbeeld er van is hoe diep een mens kan vallen en dat behoeft hij niet meer te boek te stellen, want dat kan ieder lezen uit de verslagen van het proces. VANDAAG denken we even aan het monnikenwerk, ruim zeven honderd jaar geleden door honderden nijvere ambachtslieden verricht om het indrukwekkende bouwwerk op te richten, dat is uitgegroeid tot een waar nationaal monument: de Oude Kerk van Delft. Een kathedraal van een kerk, waaraan die vóór-middel eeuwers een eeuw lang zwoegden. Vanmiddag zwaaiden de deuren open van één van de fraaiste en oudste gotische kerken van ons land. Duizend genodigden waren er naar dit zo rustiek aandoende stukje oud Delft tegenover het Prinsenhofcomplex getogen, om getuige te zijn van wat het zetten van de kroon op een gigantisch restauratiewerk mag heten: de geheel herstelde Oude Kerk is na twaalf jaren weer in ge bruik genomen. De hierbij geleverde bouwkundige prestatie, cent voor hun rekening en de waarin rond drie en een half miljoen gulden kerkelijke gemeente draaide voor zijn gaan zitten, mag met evenveel recht als de resterende 5 procent oftewel „monnikenwerk van de twintigste eeuw" wor- twee ton op. Een eenvoudig re den aangemerkt. Het stond voordien met een kensommetje, naar het lijkt. Er is simpele zin in het rapport van de Rljkscommls- echter wel het nodige over en weer sie voor Monumentenzorg: het verval van de gepraat voordat de kapitale Oude Kerk betekent een schande voor het Ne- bouwsom op tafel kwam. derUndsc volk en werpt «n .mei op Dtlft Wrl- Daarom maI Iek„ nl„ htl no. die nationale schande en die locale vlek tljn saodeel ïe,.wegen, dat dan met de.e officiële Ingebruikneming van dc burscmeester van Delft, de vanmiddag voorgoed tveggewlet. Ntt werd .ulka h„, D de Loor In de.e gang van ook wel de hoogste tijd, de allerhoogste tijd- zelfs. Bij de foto llllllllllllllllllllllllllllllll De kerk van Delft is meer dan een kathedraal; zij is een na tionale kerk die in haar prach tige gebrandschilderde ramen niet slechts hoogtepunten geeft uit de bijbelse, maar ook uit de vaderlandse geschiedenis. Het was immers hard nodig, dat deze kerk, een van Nederlands mooiste en kostbaarste cultuurmonumenten, die zo'n grote rol in de vaderlandse geschiedenis en in die van het vol„pr van hurtremeester Huis van Oranje speelde eens duchtig onder- w d ho„.te kwa zaken heeft gehad. Aan hem én de gemeente Delft de eer, het res tauratieplan ln versneld tempo op gang te hebben gebracht. Dat ge beurde toen hij zich kort na zijn benoeming in Delft in 1953 als op- Van Walsum, op de hoogte kwam stel len van de stand van de restau ratiezaken. handen werd genomen. Want het is droevig maar waar, dat die historie van de Oude Kerk zo boeiend kón zijn, omdat vele malen de ondergang dreigde. Instortingen, scheuren en B verzakkingen, gevolgen van verwaarlozing en als kerkvoogd van 1946 af teza- onoordeelkundige reparaties na de grote stads- men met de grote „actievoerder" brand (1536). de ontploffing van het Kruithuis ds. A. de Voogd ten nauwste bij (1654) en de brand in de zuiderbeuk (1921) waren evenzovele gewelddadige oorzaken, die het sluipende verval verhaastten en uitgroeiden tot een algehele be dreiging van het bouwwerk. Nadat de kerk enkele jaren na de brand weer in gebruik was ge- de restauratieplannen betrokken hij is er zelfs een van de pro motors van informeerde de nieuwe burgemeester zo langs zijn neus weg. wanneer het herstel- werk nu wel voltooid zou zijn. „Dat zal over een jaar of tien nomen, moest het bedehuis van zijn", zo moest de kerkvoogd be de hervormde gemeente in 1938 kennen. „Ik zou de kerk graag in aldus repliceer- (Van een Oostenrijkse medevyerker) De protestantse kerk van Oos tenrijk heeft deze maand het feit herdacht dat honderd jaar gele den de protestanten als normale staatsburgers erkend werden. Het was het begin van een nieuw tijdperk voor de gelovigen. Eeu wenlang hadden zij geleefd in de schaduw van de machtige rooms- katholleke kerk. De eerste stap in de goede richting kwam na 180 jaar contrareformatie. Al die tijd was de kerk een schuilkerk. Toen publiceerde Josef II zijn to lerantie-edict op 13 oktober 1781. Daarin werd bepaald dat de pro testantse kerken van de Augs- burgse en Helvetlsche (Zwlngll- aanse) belijdenis geduld zouden worden. Dat was het morgenrood van een nieuwe dag. Het duurde evenwel toch nog tot 8 april 1861 eer Franz Josef in zijn protes tantenpatent", zoals het ge noemd werd, bepaalde dat de protestantse burgers burgerlijke en politieke gelijkstelling verkre gen met de rooms-katholleken. De protestanten kregen het recht hun kerkelijke zaken zelfstandig te regelen en te leiden en open bare den. .Protestanten patent" gaf protestantse kerk nieuwe toekomst wet zou „eeuwig van kracht zijn." De Oostenrijkse bisschop van de Lutherse Kerk heeft dit feit niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Dr. Gerhard May heeft een kanselboodschap geschreven die op paaszondag is voorgelezen in alle kerken. Daarin wijst hij er op dat de gelovigen niet slechts hun burgerrechten ontvingen, maar ook subsidies kregen toege zegd voor het kerkelijk werk en de protestantse scholen. Het protestantenpatent" heeft niet onmiddellijk wonderen gewerkt. Ook sedertdien heeft de staat zich nog vaak met kerkelijke za ken bemoeid, maar de wet vorm de toch de basis waarop een nieuwe groei mogelijk bleek. De protestantse kerken wachten ech ter op een nieuwe wet, waarom al tientallen jaren wordt gevoch ten, die de verhouding van de Bisschop May van Oostenrijk. kerk tot de staat op een geheel nieuwe manier regelt en waarin gelijkberechtiging met de rooms- katholieke kerk en kerkelijke vrijheid volkomen worden zeker gesteld. Het is te hopen, besluit bisschop May zijn brief dat de wet spoedig zal worden aangeno men. Inmiddels heeft de minister van onderwijs dr. Drimmel reeds verklaard dat er heel spoedig een wetsontwerp komt waarin deze zekerheden worden gegaran deerd. Nieuwe wet Een nieuwe wet is wel een heel actueel gebeuren voor de protes tanten in Oostenrijk, omdat de besprekingen over het concordaat met het Vaticaan snelle vorderin gen hebben gemaakt. De rooms- katholieke kerk zal 100 miljoen schillingen per jaar ontvangen als schadevergoeding voor alles wat verloren gegaan is in de be zettingstijd en de overheersing van Hitier. In een gesprek met de kanse lier van de protestantse kerk dr. Pickel cn ..Oberkirchenrat" En gel deelden zij ons mede dat ook de protestanten bezig zijn met de staat te onderhandelen. „Met grote voldoening", vertelden zij. „kunnen wij zeggen dat de on derhandelingen in een sfeer van vertrouwen worden gevoerd en dat de wensen van de protestan ten die verband houden met een nieuwe wettelijke regeling geëer biedigd worden. Nu er toch ge sproken wordt over deze regeling hebben wij ook de kwestie van een schadevergoedingsregeling ter sprake gebracht. Volgens ar tikel 16 van het verdrag van 1955 wordt een regeling beloofd die een jaarlijkse subsidie garan deert van de staat aan de kerk. De protestantse kerk ontving im mers tot 1938 op grond van para graaf 20 van het „protestantenpa tent" van 1861 ook een jaarlijkse subsidie waaruit de salarissen van de kerkelijke leiding van zo wel de protestantse kerk van de Augsburgse als van de Helveti- sche of Zwingliaanse belijdenis konden worden betaald en waar uit de predikanten van de kleine gemeenten een toeslag op hun in komen ontvingen. Het nationaal- socialisme heeft aan deze subsi dies een einde gemaakt." Twee-eenheid De grote protestantse kerk van Oostenrijk is een eenheid ln twee delen, als men tenminste de bap tisten, methodisten en vergade ringen van gelovigen die allen veel jonger zijn even buiten be schouwing laat. In het protes tantenpatent werden de twee ker ken, waarvan de ene luthers was cn vasthield aan de Augsburgse belijdenis en de andere retor- miert" met Zwingli als hervor mer als een eenheid erkend. ZIJ worden „de kerken van de A. cn H. B." genoemd. Aan het hoofd van de beide kerken staat een ge nerale synode, terwijl belde ker ken ook een eigen synode kennen. Geestelijk leider van de A-kerk is een bisschop, namelijk dr. Gerhard May, aan het hoofd van de H.B.-kerk die niet episcopaals is, staat een superintendent, een soort secretaris-generaal, Volk- mar Rogier. De protestantse kerken van Oostenrijk groeien snel. Tegen het einde van 1959 behoorden van de 6,9 miljoen inwoners er 414.812 tot deze beide kerken. Van dit totaal aantal waren er 399 493 luthers en 15.319 „reformiert". Vergeleken bij het jaar 1900 toen er ook reeds 6 miljoen mensen op hetzelfde grondgebied van het hedendaagse Oostenrijk woonden, betekent dit een geweldige voor uitgang. want toen waren er slechts 107.471 protestanten. De kerk groeit per jaar met onge veer 2300 leden door een geboor- tenoverschot en door overgangen van de Rooms-Katholieke Kerk. Toch omvatten de protestanten nog slechts 6,28 procent van de bevolking: het percentage pro testantse leerlingen op de scho len is evenwel veel groter. Bouwplannen Er zijn in Oostenrijk ongeveer 170 gemeenten met 240 predikan ten, ongeveer 800 posten waar gepreekt wordt en ongeveer 4000 plaatsen waar catechisatie wordt gegeven. Tussen 1945 en 1959 werden 250 kerkelijke gebouwen (dus kerken, verenigingslokalen, kapellen en pastorieën) gebouwd of gerestaureerd. Alleen al in 1959 werden 13 nieuwe kerken gebouwd. Het aantal protestantse ziekenhuizen, weeshuizen en te huizen voor ouden van dagen groeit met de dag. Vooral het „Evangelische Hilfswerk" heeft enorm veel werk verzet voor de vluchtelingen. Door giften uit het buitenland was het in staat om in de jaren van 1945 tot 1959 meer dan 65 miljoen gulden te besteden voor de vluchtelingen. Trots vertelden dr. Pickel en ds. Engel ons dat voor de Olym pische winterspelen een speciale Olympiadekerk wordt gebouwd in Innsbruck. Ook in de bekende wintersportplaats Kitzbühel wordt een prachtige kerk gebouwd, die ontworpen is door de architect Clemens Holzmeister. die het oude en nieuwe „Festspielhaus" in Salzburg heeft gebouwd. In Bad Gastein wordt op het ogen blik een Keizer Wilhelm I-kerk gebouwd. Na honderd jaar komt er dus een nietw „protestantenpatent", een nieuwe wet, en de kerken ho pen dat de gelden met terugwer kende kracht zullen worden be taald door de staat. Zeker is dat de nieuwe wet de protestantse kerk van Oostenrijk een nieuwe toekomst helpt geven. weer gesloten worden: gevaar 1960 klaar voor instortingen. De kolommen de .de heer De Loor optimistisch, waren op sommige plaatsen zo Wié dat dan wel betalen zou. wil- dun, dat er een levensgevaarlijke de de verraste kerkvoogd nog wel toestand ontstond. De kerk ging even weten. dus weer „op slot" en men boog Het daarop gedane voorstel, zich andermaal naarstig over vóórfinanciering door de gemeen- restauratieplannen. Voor tachtig duizend gulden zou men het kun nen klaren, voor nog geen ton... Maar het bleek, in 1939, nog te veel gevraagd. Het worden aleer men ei dacht en men tot de slotsom te, had de uitwerking van de spreekwoordelijke kogel, die toen meteen door de kerk was. Ge- meenteraad en Gedeputeerde Sta- moest 1949 ten gaven prompt hun fiat en anders over men was niet langer afhankelijk van de tot dan geldende restau- kwam, dat een gedeeltelijke res- ratielimiet van ton per jaar. tauratie 700.000 gulden zou kosten. Dit was het §rote keerpunt in de En zes jaren later kwam onom- kerkrestauratie, welke nadien in stotelijk vast te staan, dat alge- versneld tempo werden begonnen, hele restauratie het enige redmid- Herstelwerk, dat bij de firma D. del zou zijn. Daarvoor was dan Huurman jr. uit Delft en de ar- een bedrag van rond 3,5 miljoen chitect Herm. van der Kloot Mey- nodig. burg in goede handen was. Juist Het rijk participeerde voor 65 deze week is de bouwmeester over- procent. de provincie en de ge- leden en vandaag werd hij ter- meente Delft namen elk 15 pro- aardebesteld. Dit is de kliniek do zendingsverpleger J. van Woerden in Mbuma (Zuid-Rhodesia) zijn medisch werk verricht. De plannen voor een echt ziekenhuis wachten op uitvoering. Wie beter dan de heer D. van der Linde (70), hoofdopzichter en al veertig jaar in dit restauratie vak werkzaam, kan iets over het enorme werk zelf vertellen en het is hieronder dat we uit zijn wijsheid putten. Er is eerst een steiger door de hele kerk ge bouwd om alles nauwkeurig te onderzoeken en op te meten en toen pas is er een begroting op gesteld. Dat is dus al meer dan dertien jaar geleden. Die begro ting beslaat een dik boekwerk, ze ker een honderd pagina's met cij fers. Cijfers die intussen niet meer kloppen, omdat alles zoveel duurder is geworden. Maar daar staat een restaurateur aan het begin niet bij stil, dat komt la ter wel. Aan de fundering beoefde geluk kig niets te worden gedaan: in 1948 is alles opgemeten en in 1954 en 1955 nogeens herhaald. De mu ren waren nog geen millimeter gezakt, het dak van de kerk daar entegen moest vrijwel geheel ver nieuwd worden. Heel wat balken waren vermolmd. Er is dan ook heel wat nieuw eikenhout ver werkt voor de backen en spanten en vurenhout voor dakbedekking. De zware pijlers van het mid denschip de viering zijn op nieuw ontmanteld, niet meer met zandsteen (de arbeidswet verzet zich hiertegen) maar met Franse kalksteen. Eén kolom is geheel vernieuwd. Voor het dwarsschip, dat een zacht glooiend, met lood bekleed dak heeft, liet men het oude lood omsmelten en weer tot platen verwerken. De samenstelling van het oude lood bleek nl. beter te zijn, dan die van de thans ver krijgbare loodsoorten. Vijftien ton lood liggen op dit dak. Van de stad Brussel werd een partij stoepen gekocht om de ge hele kerkvloer met hardsteen te kunnen beleggen. Stad en land reisde men af om een orgel, be stemd voor de noorder-zijbeuk op de kop te tikken. De verwarming vormde een speciaal probleem. „De" oplossing is eigenlijk niet gevonden. Zou men een kerk als deze, met een inhoud van vijftig duizend kubieke meter onder de gewelven op zondag redelijk warm willen hebben, dan zou men donderdag al moeten begin nen met stoken. En dan nog zou alleen maar de eerste kou er uit zijn. Men heeft zich daarom nu beperkt tot het onder de stoelen en banken aanbrengen van voet verwarming terwijl in de kro nen, die ongeveer de zitplaatsen bestrijken, elektrische stralers zijn aangebracht. De toren eigendom van de ge meente Delft kost nog eens een miljoen aan restauratie, waaraan thans ook de laatste hand wordt gelegd. Met uiterst moderne pre- cisie-instrumenten heeft men na gegaan of de toren wellicht zakt. Dit bleek niet het geval, maar wel ontdekte men er een zekere be weging in. Bij harde wind, als de zon erop heeft geschenen en zelfs als ergens ter wereld een aard beving is geregistreerd de to ren werkt dan als een seismo graaf zit er in oost-west-rich ting drie millimeter beweging in. Wonderlijk genoeg niet in de noord-zuid-richting. De vernieuwing van de wijzer platen van het torenuurwerk kwam al eerder klaar. De toren dateert uit het eind van de twaalfde eeuw. Vermoedelijk be vond zich ter plaatse een Ro maanse kapel; fundamenten er van. we schreven het al eerder, heeft men kortelings blootgelegd en zijn thans in onderzoek. Ge bleken is reeds, dat er in de der tiende eeuw in eerste instantie een tufstenen kerkje geweest is op de plaats waar zich nu het midden schip van de kerk bevindt. Omstreeks 1370 zijn het schip en de Zuiderzijbeuk gebouwd. In het begin van de vijftiende eeuw kwam het koor, in de tweede helft de noorderzijbeuk er bij. Dwarsschip en vrouwenkoor, als mede de St. Joris- of Delfland Kapel dateren van omstreeks 1500. Zij stammen van een der bouwmeesters uit het geslacht Keldermans. Al zijn er dan dank zij deze grote restauratie, waarvoor men de situatie van na de beelden storm tot uitgangspunt heeft ge kozen, heel wat gegevens aan het licht gekomen omtrent de nogal mysterieuze bouwgeschiedenis De Oude Kerk van Delft heeft een nieuw kleed gekregen. van de Oude Kerk in de nog oude re Prinsehstad; duidelijk is de ge schiedenis nog lang niet. Gelijktijdig met de heropening is vanmiddag het veertiende ge brandschilderde kerkraam ont huld. Het werd aangeboden door mr. dr. K. P. van der Mandele. Dit raam is geplaatst in de west gevel van de zuiderzijbeuk en is, evenals alle voorgaande, gemaakt door de glazenier Joep Nicolas ter herinnering aan het betreden van de Nederlandse bodem door koningin Wilhelmina in maart 1945. Met de beglazing van de Oude Kerk er zullen nog zeven ramen volgen heeft deze kun stenaar, zo mag men gerust stel len, zijn levenswerk verricht. Na deze dubbele plechtigheid werd in de kerk aan de Oude Delft een receptie gehouden. Voor de bur gerij wordt de kerk een week la ter ter bezichtiging opengesteld. Delft Is vandaag in het bezit ge steld van een oeroud maar nu weer puntgaaf bouwwerk en bede huis, een cultuurmonument waar aan de vele miljoenen niet voor niets zijn besteed. Mogen wij het voorgeslacht ruim 700 jaar gele den dankbaar zijn, gedreven als het was door éen diep ge loof tot bouwkundige en kunstige prestaties als hier gewrocht, ons nageslacht zal wellicht met ont zag vervuld zijn van hetgeen in dit twaalf jaren nimmer aflaten de restauratiewerk voor het be houd ervan is gepresteerd! De problematiek van de begroetingen „Ha, dominee!" zegt Sarie's moeder, en het is of er 'n zonnestraal door de mist breekt, want ze keek eerst maar zorgelijk „U had ik juist gehad willen hebben gehad Het is ongetwijfeld strelend, wanneer men op zulk een wijze wordt toegesproken. Aan de andere kant houdt een zo en thousiaste groet voor eventuele andere aanwezigen een zekere depreciatie in: men voelt er zich spoorslags het vijfde wiel aan de wagen door. En als je dan bedenkt dat we per slot van rekening in de spreekkamer van de maatschappelijk werkster zitten en dat nog wel op 'n moment dat iedereen weten kan dat zij daar aanwezig is om gesprekken te voeren ach, dan is de groet misschien toch niet helemaal gelukkig. 2 TK kan t overigens niet helpen 5 a dat ik er 'n stiekem bin- 3 nenpretje over heb. Ik denk: 3 Ze maken 't er oök naar; ze 2 moeten niet zo gewichtig en 2 evenwichtig en bezonnen doen; Uit de praktijk van een MAATSCHAPPELIJK WERKSTER Een man, die drie jaar lang op een eenzame zendingspost in Zuid-Rhodesia heeft gewerkt, is op het ogenblik met verlof in Nederland. Nauwelijks thuis, verlangt hij reeds weer naar zijn gebouwtje, waar vier bedden staan en dat hij „zijn ziekenhuis je" noemt. Van kilometers in de omtrek komen de mensen naar zijn huisje in Mbuma toe om geopereerd te worden en medicij nen te ontvangen. Op tweehonderd km. afstand ligt de dichtst bijzijnde stad, Bulawayo, waarheen hij zijn ernstige zieken moet brengen en waar zijn brieven gepost moeten worden. De dichtstbijzijnde blanken, elf bestuursambtenaren, wonen zeventig km. van hem vandaan en hij ontmoet ze zelden of nooit. De enigen met wie hij dagelijks omgaat zijn de inwoners van het Shangani-gebied, die ziekten lijdzaam ondergaan, „omdat zij het werk van boze geesten zijn". De heer J. D. van Woerden woont nu in zijn ouderlijk huis in /eist en droomt van een echt zie kenhuis in Mbuma. Een hospi- laaltje, waarvoor de plannen klaarliggen, de toestemming van de regering van Rhodesia verkre gen is en waaraan hij grote be hoefte heeft. Het enige wat ont- oreekt is geld. Als hij maar 26000 bijeen kon krijgen, zou hij de koning te rijk zijn hoe komt .lij daaraan? Een aantal Nederlanders werd zich bewust van de taak, die hun landgenoot in het verre Afrika vervult. Naast zijn medische ken nis .stelt hij ziin kennis van het Evangelie, die hij onder het werk daarop wellicht zullen worden ge stort. Hij en zijn echtgenote stel len zich beschikbaar voor het ge ven van inlichtingen aan een ie- ler, die ernaar vraagt. Het doel, dat zij hiermee willen bereiken, is een echt ziekenhuis in Mbuma, dat er zo spoedig mogelijk moet komen. Liefst nog voordat de heer Van Woerden vóór de aanstaande herfst naar zijn werkgebied te rugkeert, willen zij het hele be drag binnen hebben. Een begin is er: bijna zesdüi- voor de bewoners van hei Shangani-gebied zend gulden. Scholen in Gouda en Zeist hebben dit begin mogelijk gemaakt. Evenals binnenkort in Leiden en wellicht nog andere plaatsen zal geschieden hebben leerlingen in Zeist en Gouda en verpleegsters van „Bronovo" in Den Haag de prentbriefkaarten aan vrienden en kennissen ver kocht. Men gaat nu ook beginnen met bouwsteentjes, die slechts een kwartje per stuk kosten; voor het werk dat onze landgenoot geheel belangeloos in Mbuma verricht kan ieder wel een kwartje af staan, verwachten zij. Vlak na de oorlog werd de heer Van Woerden bij de Nederlandse militaire stoottroepen gevoegd, die in Engeland opgeleid werden. Onze jongens zouden o.a. naar Korea worden gestuurd. maar door allerlei omstandigheden bleef de heer Van Woerden in L^ngeland. Hij ging tenslotte in de verpleging, werkte vijf jaren in een Loudens ziekenhuis en be zocht de medische school. Trouw ging hij naar de protestantse Kerk in Londen. Nadat hij zijn laatste verplegersdiploma had be haald werd hij door de gezamen lijke protestantse kerken in Enge land uitgezonden naar Mbuma, waar zijn voorganger na twee en een half jaar zware arbeid van uitputting en zorgen was gestor ven. ze moeten niet zo afschuwelijk 3 principieel zijn en er liever wat meer op uittrekken, gevraagd 2 of ongevraagd, zo maar wat varend op het ongewisse kompas 2 van 'n bewogen hart. Want onze verstandelijke inzichten, compleet met 'n dege- 3 lijke scholing en training zijn per slot van rekening eveneens 2 feilbare grootheden, en ik maak nog liever flaters met m'n 2 hart dan met m'n hersenen. Ik zeg dat overigens niet te dezer plaatse omdat ik meen dat ik hiermee de problemen oplos; 3 ik zeg het enkel en alleen omdat ik maar 'n predikant ben, die 2 nooit diepgaand geschoold werd voor de omgang met de me- j- demens. Gek is dat eigenlijk: de theologische studie mag nog 3 zo grondig zijn, maar meestal is er niemand, die je bijbrengt •3 hoe je je gemeenteleden moet benaderen. Misschien omdat 2 de hoogleraren een grondeloos vertrouwen hebben in de wijs- heid die de Heilige Geest een mens geeft? Of misschien om- •3 dat de hoogleraren zelf ook nooit geleerd hebben hoe ze met -3 hun studenten moesten omspringen? 3 2 TN ELK geval: ik heb 'n binnenpretje. Therma heeft dat -3 A niet. Verre van dat! Ze verheft zich bescheiden uit haar bureaustoeltje; ze zegt: „O laat me u dan niet storen!" Ze 2 maakt nadrukkelijk aanstalten ongemerkt weg te sluipen. Nu .3 is deze beschrijving vol innerlijke tegenspraak. Men kan niet tegelijk bescheiden zijn en zich verheffen, niet op hetzelfde mo- In horfet te*run 2 ment nadrukkelijk doen en ongemerkt blijven. En men kan al- lil fieriil itrruy 3 lerminst in één adem maatschappelijk werkster zijn, en zich aan de mensen van Rhodesia doorgeeft. Een moeilijke opdracht, die hij echter in dankbaarheid en bescheidenheid verricht. De heer Van Woerden verlangt geen complimenten voor zijn work. Alle eer en dank draagt hij op aan God, Die het hem mogelijk maakte verleden jaar honderd- twintig moeders te redden van de dood door zijn hulp bij moeilijke bevallingen. Die hem sterkte bij de behandeling van vele andere zieken en hem de kracht schonk om stand te houden, ondanks het wantrouwen van de bevolking je gens de weinige blanken en je gens de Boodschap, die zo heel anders is dan hun eigen gods dienstige opvattingen. Er worden in Nederland prentbriefkaarten verkocht, waar op de heer Van Woerden afge beeld is, terwijl hij zich buigt over een ziek Jongetje, dat een In jectie krijgt. De heer G. M. Mijnders, Schoolstraat 17 in Lisse. heeft een giro geopend en wacht met spanning op de bedragen, die Op deze plaats moet het ziekenhuisje komen... Nu gaat hij dus tegen de herfst weer terug naar Afrika, waar nem vele zieken wachten, die hij moet opereren (welke arts zou het anders moeten doen?) en aan wie hij het Evangelie wil verkon digen. Zal hij, wanneer hij die nieuwe periode van arbeid ingaat, zijn droom over een echt zieken huisje spoedig werkelijkheid zien worden? Zal hij de zestig a ze ventig patiënten, die dagelijks ziekenhuisverpleging nodig heb ben, kunnen herbergen? Nu is net nog zo. dat zijn zieke klanten twintig of dertig km. moeten lo pen voordat zij geholpen kunnen worden, waarna zij (vaak dezelf de dag nog) hetzelfde aantal ki lometers terug naar huis moeten afleggen. Wat kun je ook doen met slechts vier bedden en een paar matjes op de grond? Dc heer Van Woerden leidt twee inheemse meisjes op tot verpleegster en heeft nog een mannelijk hulpje, dat hem van dienst is door tolkje te spelen. Een primitieve toestand, nog steeds, na drie jaren. Maar hij is dankbaar en wacht. Op de hulp, •lie van zijn geboorteland zal ko men, van diegenen, die bedragen storten op girorekening no. 477598 t.n.v. de heer Mijnders, die bouwsteentjes en prentbrief kaarten kopen, aangeboden door leerlingen van enkele scholen. De heer Van Woerden doet zijn plicht cn laat de rest aan God over, die Zyn dienaar beschermt en sterkt. HPIH üch onmaatschappelijk gedragen. Maar voor ik dat allemaal pre- tr cies besef, en eer ik er op heb kunnen reageren trouwens: g hoe moet je daarop reageren? is Sarie's moeder al op de g gedachte gekomen dat er iets mis is in deze situatie. En dus jj. straalt ze nog vrolijker en zegt: „Guns, mens, je hoef voor mij ti niet weg te gaan, hoor. Ik heb geen geheimen voor je, blijf g maar gerust zitten, en twee weten misschien meer dan één, g is het niet? Het is maar dat ik de dominee langer ken dan van- g daag, en hij kent mijn ook. Nee, blijf er maar rustig bij! Hoe tl- meer zielen, hoe meer vreugd, zoals m'n moeder altijd zei!" g TYEZE en meer dergelijke dingen merkt Sarie's moeder op. g Ze spreekt rad, en als ze aan 't woord is, is er meestal 5 geen speld tussen te krijgen. En je kunt ook maar beter g doen wat zij zegt, want ze staat niet voor niets aan het hoofd g van 'n groot gezin: ze wil gehoorzaamd wezen, en Therma kan echt niet anders doen dan maar weer terugzakken in haar U- stoeltje. Sarie's moeder zou in staat wezen haar daar an- g ders zachtzinnig en hardhandig tegelijk in neer te poten! En g c dus laat Therma zich gezeggen. Dat ze zich commanderen ladt, g .3 is trouwens èn voor haarzelf èn voor mij een bijzonder vreem- -3 de gewaarwording. Het doet denken aan 'n voetbalmatch, waar- g 2 bij de ene partij reeds uit de aftrap scoort en vervolgens 'n g 2 tweede doelpunt maakt vóór de overrompelde tegenstanders in g .3 de gaten hebben dat er 'n wedstrijd aan de gang is. g •3 Therma kijkt overigens precies zoals zo'n in de pan gehakte g 2 club zou doen. Ze trekt 'n diepe rimpel boven haar ogen g r die haar overigens misstaat. Ze opent haar mondje om 't hare g .3 te zeggen, maar sluit 'm ook ogenblikkelijk weer omdat ze g 3 voelt dat ze ronduit onmaatschappelijk zou worden als ze nu 2 haar gedachten aan de openbaarheid prijsgaf. En ze schuift g 2 met 'n vinnige beweging wat papieren op haar bureautje bij- g .3 een, net alsof daar geheimen instaan die niemand mag lezen. xj- 3 Kortom, ze lijkt even op 'n ontredderde goudvis. Even maar, 2 want opeens schiet ze in de lach. 'n tinkelende lach vol zelf- g 2 spot, die tegelijk 'n reactie is op 't stralende gezicht van Sa- g .3 rie's moeder. Maar ze is maatschappelijk werkster genoeg om ü- 3 mij alle gras voor de voeten weg te maaien: „Vooruit", zegt 2 ze, „wat zijn de moeilijkheden?" g 2 WIJKPREDIKANT -iftctrtcifiritüiriricütrïrirlrtrü'ü-ti-tfü-icü-üii-irü-ü-üiïtrüti-irti'trüïrirüïfii-üix-ü^ïf)

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 18