SCHRIJFBUREAU Kalemink van Panagro te Warmond neemt afscheid GAAT ENGELAND OOK OVER TOT INSTELLING 12-MIJLS-ZONE? P.S.ANES Toch nog heel veel belangstelling voor Leidse 100-jarige Leidse boxer twaalf jongen kreeg Tweelingen bijeen te Leiden Over inspanning en ontspanning Dodenherdenking in Leiden Koninginneconcert in Leiden Geringe stijging winst en omzet VOOR KOLEN Bussen in botsing Oranje-wandeltocht in Leiden MEUWE LEIDSCHE COURANT 11 ZATERDAG 22 APRIL 1961 Al Is de verjaardag van mevrouw Oostveen, de Leidse honderdjarige, gis teren zo stil mogelijk verlopen, aan be langstelling heeft het haar allerminst ontbroken. Wat de persoonlijke belangstelling be treft heeft de viering van haar bijzon dere verjaardag zich hoofdzakelijk tot de familie beperkt. En die is al niet gering. Maar verder mocht mevrouw Oostveen van vele kanten schriftelijke gelukwensen ontvangen en vooral fruit en bloemen. U ziet het op deze voor zichzelf spre kende foto: het was enorm. Voor deze foto mocht de honderdjarige evert uit bed komen. Er was ook fruit van de burgemeester. Een zoon van mevrouw Oostveen meld de ons vanmorgen: het was een prachtige dag, ondanks de beperking waartoe de dokter had geadviseerd. Foto N. v. d. Horst „Voordeliger per dozijn-" zal waar schijnlijk niet het motto van de een jaar oude boxer-teef „Sjanka" van de familie K. Ouwerkerk zijn geweest. Desondanks bracht zij 23 maart j.l. 12 kerngezonde baby-<boxers ter wereld. In het woonschip „Joska" aan de Zijl- singel speelt nu een overgelukkige box- er-moeder met haar twaalf wildebras- len. Sjanka is er zich echter niet van be wust dat zij een exclusieve moeder is geworden. Het is namelijk zeldzaam wanneer een raszuivere hond. twaauf levende jongen ter wereld brengt, die na vier weken, in dit geval dank zij de goede zorgen van de heer en me vrouw Ouwerkerk nog allemaal in leven zijn. Het gemiddelde gewicht van de vier weken oude jongen, zes reuen en zes teefjes, is nu bijna drie pond. Belangstelling hebben de heer en me vrouw Ouwerkerk zeker al overvloedig ondervonden. Reeds de eerste dag na de geboorte meldden zich veertien be zoekers. En zo is het doorgegaan, in stijgende lijn. Sjanka trekt zich hiervan echter niets aan. Dolblij speelt zij met haar kroost. Reuma-factor in bloed aanwijsbaar Tn het kader van het wetenschappelijk onderzoek van tweelingen, bedoeld om iets meer over erfelijkheid van eigenschappen te weten te komen, fun geerde medio 1960 het Nederlands Instituut voor Praeventieve Genees kunde te Leiden als het middelpunt van een landelijke bijeenkomst voor tweelingen, die bereid waren gevonden aan genoemd onderzoek mede te werken. Nadat tijdens deze bijeenkomst werd besloten tot de oprichting van de Nederlandse Vereniging van Tweelingen met Leiden als centrum, heeft deze tweelingenorganisatie hoe langer hoe meer gestalte gekregen en werd tijdens een tweede bijeenkomst in november j.l. onder meer een definitief bestuur gekozen. Nadien kwamen de tweelingen regelmatig bij een met het doel iets naders te vernemen over de resultaten van voor noemd onderzoek (door middel van lezingen uitgaande van genoem^ in stituut) en om de onderlinge band te verstevigen. In dit kader kon de voorzitter, de heer I C. Veerman, gisteravond in de bovenzaal j van Zomerzorg wederom een groot aan- tal tiweeling-leden welkom heten. Dr. W. j Hijmans van het Instituut voor Reuma- onderzoek sprak over de reuma-factor in het bloed. Als oorzaak van het feit, dat de tweelingen tot dusver weinig of niets vernamen over het reuma-onderzoek, waaraan zij zich eveneens onderwierpen, noemde dr. Hijmans de zeer lange tijd, die hiermede gepaard gaat alvorens be paalde conclusies kunnen worden getrok ken. In afwaohting hiervan gaf hij daar om alvast een algemeen overzicht van de werkzaamheden en de voorlopige resul taten, die tot dusver konden worden be reikt door het Internationaal Centrum voor Reuma-onderzoek, dat vorig jaar te Leiden werd gesticht en reeds onderzoe kingen verrichtte in Scandinavië, enkele Afrikaanse en Aziatische landen, alsmede op enige eilanden in de Indonesische Archipel. Verschillende onderzoekingen heb ben aangetoond, dat de reuma-factor In het bloegl duidelijk aanwijsbaar ls, ook al zijn er geen redenen tot enig reuma-gevaar voor het betrokken In dividu. Dat reumatische aandoenin- Christenvrouwen Leiden Voor de afdeling Lelden-centrum van de Christenvrouwenbond sprak gister avond ds. G. Meynen uit Utrecht over: Inspanning en ontspanning bij de vrouw. Na gemeenschappelijke Inspanningen te hebben aangeduid, besprak de predikant drie groepen van vrouwen. I De ongehuwde I moeilijk het leven in zijn totaliteit te aanvaarden. Vooral geestelijk heeft zij grote spanningen door te maken. De getrouwde vrouw staat voor de opgave echtgenote en moeder tegelijk te zijn. Haar zorg is aandacht en liefde gelijke lijk over man en kinderen te verdelen. Voor de gehuwde kinderloze vrouw bestaat de grootste inspanning in het aanvaarden van een onvolledigheid in haar leven. Maar hoe vaak kan zij. even als trouwens de ongehuwde vrouw, haar krachten geven aan buiten het gezin lig gend werk. Haar arbeidzaamheid in het belang van de gemeenschap mag niet Worden onderschat. Alle groepen hebben ontspanning no dig. Hiervoor kunnen geen bepaalde richtlijnen worden gegeven. Wat de één leuk vindt, vindt een ander vervelend. |Een gedragslijn ten aanzien van de vraag, hoe kom ik uit mijn dagelijkse beslommeringen, kon ds. Meynen dan ook niet geven Wel beantwoordde hij na de pauze tal van vragen van huisvrou wen, die ieder voor zich naar een be paalde ontspanning zoeken. De presidente, mevrouw A. A. van der Kwaak-van den Berg, deelde ten slotte enkele bijzonderheden mee over de land dag, die 1 juni in Den Haag wordt ge houden. Blijkens een publikatie van het bsstuur van het district Leiden van de Ned. ver eniging ex-politieke gevangenen Uit de Bezettingstijd zal in Leiden dit jaar geen grote bijeenkomst worden gehouden ter gelegenheid van de Dodenherdenking op 4 mei. Alleen zal er de stille tocht zijn naar het monument. Na afloop van de plechtigheid bij het monument heeft de afdeling Leiden van genoemde vereni. heeft het vaak]ging echter een korte bijeenkomst in de bovenzaal van De Harmonie aan de Bree- straat, waarin mr. dr. K. de Vries, direc- teur van de christelijke kweekschool te Leiden, hoopt te spreken over „Het bin nenlands verzet in het licht van de his torie". Deze bijeenkomst zal worden ge sloten door de voorzitter van het dis trict Leiden, de heer L. Questroo. Goede voorlichting over Jaloezieën en markiezen bij de vakman Off. Dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 by de Doezastraat TELEFOON 21375 LEIDSE MARKIEZENFABRIEK Men schrijft ons: Aan de vooravond van de verjaar dag van H M. de Koningin zal het Ne derlands Madrigaalkoor, op zaterdag 29 april, in de Stadsgehoorzaal te Leiden een bijzonder concert geven. Medewerkenden zijn de sopraan Wil- ma Driessen van de Nederlandse Opera, de alt Mea Boon-Naberman, de tenor Chris van Woerkom en de bas David Hollestelle (ingevallen voor Jef Ver- meersch). De begeleiding wordt ver zorgd door Jan van der Meer, piano, Bram Martijn, orgel. De leiding is in handen van Herman Strategier. Naast enige koorwerken van Jan Mul. Hendrik Andriessen en Herman Strate gier zal de sopraan Wilma Driessen het „Exsultate jubilate" van Mozart zingen. Als hoogtepunt van de avond, een pri meur voor Leiden, zal ten gehore wor den gebracht de Petite Messe Solen- nelle van Rossini. Vooral voor dit werk mogen wij uw speciale aandacht vragen, daar dit voor de concertbezoekers vol komen onbekend is. Deze muziek ademt een muzikanteske operastijl, die soms op deze tekst voor ons wat vreemd aan doet. maar steeds tekenend is voor een geniale geest. De leiding van het Holland-Festival zal deze ..Messe Solennelle" in het Holland- Festival laten uitvoeren door het Ne derlands Kamerkoor. Rest ons non te vermelden, dat het Nederlands Madrigaalkoor van het Anjerfonds Zuid-Holland een aanzien lijke bijdrage heeft ontvangen voor het aanschaffen van nieuwe avond kleding voor de koorleden. Hierin zal het koor zaterdag 29 april voor het eerst optreden. Daarom zullen die avond vele of ficiële personen aanwezig zijn, zoals de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, het college van B. en W. van Leiden, vertegenwoordigers van de universiteit, het bestuur van de vereniging „Koninginnedag"dat dit concert in zijn programma heeft opgenomen, alsmede burgemeesters en ledtn van het Anjerfond». Lezing in Leiden over de ongehuwde moeder en haar kind Puttende uit een ryke ervaring, o.a als lid van F.I.O.M. en de Centrale Adoptieraad, alsmede als voorzitster der R.K. Meisjesbescherming en R.K. Con tact-orgaan Ongehuwde Moederzorg, be sprak mevrouw E. G. M. A. Krcijns-'tcn Braak, arts te Hilversum, op de gister avond in Het Gulden Vlies te Leiden ge houden laatste seizoen-bijeenkomst van de Contactcommissie Kinderbescherming Leiden en omstreken enkele facetten van de zorg voor de ongehuwde moeder en haar kind. Spr. zag de zorg voor beiden als een geheel, ook in die gevallen waarin door .afstand" deze natuurlijke twee-eenheid wordt gescheiden. Aan de hand van sta tistische gegevens toonde spr. de groei van het afstandnemen. Evenwel is mo menteel het aantal adoptie-aanvragen nog steeds groot, zodat sleohts een klein deel der aspirant-ouders gelukkig gemaakt kan worden. In ons land staan 21 tehuizen gastvrij open voor de ongehuwde moeder, nog geen 20% van het totale aantal dezer moeders maakt hiervan gebruik. Het zijn dan hoofdzakelijk minderjarigen; de ouderen plegen veelal zelf een oplossing te zoeken. Momenteel wordt ook veel ge bruik gemaakt van „gast-tehuizen", door zorgvuldige selectie verkregen gezinnen. Hoewel er in principe wordt gestreefd naar het verkrijgen van een zo vroeg mo gelijke binding tussen moeder en kind, zulks reeds tijdens de zwangerschap, kan afstandneming op den duur verantwoord verstandig zijn. In tegenstelling met vroegere begrippen stelt men thans, dat bij een duidelijke aversie het niet juist is om tot elke prijs een binding te forceren. Mevr. Kreijns toonde dit met praktijk-voorbeelden aan. gen wel degelijk verband houden met enkele bepaalde factoren, werd even eens bU dit wereldonderzoek vastge steld. Zowel leeftijd als voeding spe len hierbij een zeer voorname rol. Zo werd ln het bloed van alle pasgebo renen geen reumafactor gevonden en steeg het percentage by het ouder worden, ongeacht het ras of klimaat. Ook is gebleken, dat zonder onder- scheld van ras of klimaat over prak tisch de gehele wereld siechte voe ding c.q. ondervoeding een zeer voor- name basisfactor tot reuma vormde, aldus dr. Hijmans, die besloot meteen dankwoord tot de tweelingen, die zich voor het onderzoek beschikbaar stelden. Puzzelril Tijdens het huishoudelijke gedeelte, deelde de heer Veerman onder meer nog mede. dat ln het voorjaar 1962 in Maas tricht een vierlanden-bijeenkomst voor tweelingen onder auspipiën van de Ne derlandse vereniging zal worden gehou den, en dat op zaterdag 29 april a.s. een tweelingen-puzzelrit over 30 km in de omgeving van Leiden plaats zal vinden met als start- en eindpunt de Boerhaave- laan; start om 3 uur en keuze van ver voermiddel geheel vrij. In verband met het vertrek van de secretaressen naar elders, werden de dames N. en P. van den Berg bij acclamatie tot nieuwe secre taressen gekozen. Na afloop van het of ficiële gedeelte, bleven de tweelingen nog enige tijd gezellig bijeen. St.-Jorisdagviering op „Den Burcht" St.-Jorisdag, 22 april. Den Burcht. Stram staan de welpen, verkenners en voortrekkers bij het commando „Troep". Een hoornsignaal klinkt over de binnenplaats van het oude bolwerk. Langzaam gaat de vlag om hoog. Dan klinken heldere stemmen in de vroege morgen, die respectieve lijk de welpenwet, padvinderswet en het voortrekkersmotto over het slot plein laten schallen. De rode tulpen worden uitgereikt. Oubaas J. W. Cornelisse, O.D.C. van het onder-district Leiden van de N.P.V., treedt naar voren en vertelt iets van de wezenlijke zin van St. Jorisdag. Over de gehele wereld staan op dat moment padvinders en padvindsters aangetreden en niet omdat zij zoveel waarde hechten aan de mogelijk historische juistheid van het oude verhaal van ridder St.-Joris en de draak. Op deze dag moet iedere padvindster en padvinder zich zijn belofte realiseren. De kampvuren die hedenavond worden gehouden zullen dat nog eens extra symboliseren. Het samenzingen van „Hoort, zegt het voort" besloot de bijeenkomst. Advertentie Grofsmederij Leiden De werkplaatsen van de N.V. Konink lijke Nederlandsche Grofsmederij t« Leiden zijn ln 1960 over het algemeen goed bezet geweest. Wel werden begin 1960 enkele opdrachten tegen slechte prijzen aanvaard om de bezetting in sommige werkplaatsen op peil te hou den, maar nadien steeg het aantal orders voortdurend. De omzet steeg sleohts weinig, doch ultimo 1960 waren nog belangrijke op drachten onderhanden. Hiermede reke ning houdende was de stijging 10%. Voor verscheidene werkplaatsen is reeds een goede bezetting voor 1961 verkregen. Wegens de steeds toenemende staal- smeltcapaciteit in Nederland en ook el ders werd besloten de ijzergieterij uit te breiden om de capaciteit voor de fabri cage van blokvormen op te voeren. Het saldo bedrijfsrekening steeg slechts lichtelijk van f 1.116.678 tot f 1.171 omdat zij in tegenstelling tot 1959 belast werd met op de fabricage van nieuwe produkten nog geleden verliezen. Na normale en extra afschrijvingen, be lastingen enz rest als winstsaldo f278.624 (f227.752), waaruit een, zoals ge meld, van 6 tot 7 pet. verhoogd dividend wordt voorgesteld. Wegens de stijging van voorraden en onderhanden werken werd een onderhandse lening van f 1 min. ge sloten. EIND APRIL hoopt de heer G. Kalemink, van de oprichting in 1937 af directeur van de aannemingmaatschappij Panagro n.v. te Warmond, de leiding van dit bedrijf over te dragen aan de enkele jaren geleden tot mede-directeur benoemde ir. F. Brouwer. Hij blijft als commissaris bij de n.v. betrokken. Eerder reeds, eind 1954, trad hij af als directeur van de N.V. Padox te Warmond (houtbouw en timmerfabriek). Een succesvolle loopbaan wordt afgesloten. Met inzet van zijn gehele persoonlijkheid heeft de heer Kalemink de beide n.v.'s tot grote bloei gebracht. Geboren te Alkmaar kwam de heer I gelijk maakt twee woningen per dag op te Kalemink als jong m.t.s.'er bij fadox leveren. Men heeft reeds een opdracht Reeds na een jaar werd hij procuratie- voor het bouwen van duizend wonm- houder en als zodanig belast met eenj gen van dat type. De:» intrede van een deel van de dagelijkse leiding. Hij slaag-j nieuwe fase in de bouw. de fabrieksma- de later in zijn moeilijke opdracht Padox 1 tige constructie van woningen, heeft de en Panagro zoveel mogelijk ongeschon-heer Kalemink dus nog juist meege- den door de oorlogsjaren heen te helpen.00 Een bewijs van de vooruitziende blik van de nu scheidende directeur is on- Dc Kleine Winst veertig janr Veertig jaar geleden begon de heer A. van Klarenbosch met twee karpetten waarop hij een korting had gekregen in verband met zijn wankele gezondheid zijn zaak Een zaak, die is uitgegroeid tot een grote middenstandsonderneming, nu beter bekend als „De Kleine Winst". Nadat een pand aan de Haarlemmerstraat was betrokken, moest de oppervlakte van de zaak steeds worden uitgebreid. En nu. bij het 40-jarig jubileum, is het aangrenzende pand er bij getrokken het geen een vergroting van de oppervlakte van bijna 100 m2 betekent. Ter gelegenheid van de uitbreiding waaraan een verbouwing voorafging en het jubileum recipieerde gistermiddag de firmanten in de panden Haarlemmer straat 5153. Velen, onder wie de heer J. C. J. Lambermont van de Leidse Mid denstandscentrale. de heer J. Wisse van de R.K. Bond van Woninginrichters en de heer C. F Meerpoel van de Kamer van Koophandel, kwamen hun geluk- der meer het feit, dat hij juist voor de Duitse inval de opdracht wist te ver krijgen voor het in cultuur brengen van de toen nog slechts ten dele droogge legde Noord-oostpolder, waartoe 17 gro te barakkenkampen moesten worden ge bouwd. Onderduikers Deze opdracht verzekerde niet alleen timmerfabriek en aannemingsmaatschap pij gedurende de oorlogsjaren van werk, maar zij bood tevens gelegenheid tot het onderbrengen in de polder van tal verzetsstrijders en onderduikers, het onttrekken van hout aan inbeslagneming en het aanleggen van een voedselvoorraad voor de werknemers in Warmond. Na de oorlog ontplooide zich nieu we activiteit: 1000 noodwoningen tn Zeeuws-Vlaanderen, 500 woningen voor werknemers staatsmijnen ln Limburg, leningen van de nood ln geteisterde gebieden met Fins voor bewerkte houten constructies, de bouw van 115 houten Finse scholen. Uitgebreid researchwerk leidde tot op komst van de systeembouw. Dezer da- wensen aanbieden. Ook werden tal van; gen werd in Maassluis een nieuwe fa- geschenken en bloemstukken aangeboden.' briek van Panagro geopend, die het mo- Zoekt U een CERO CASSETTE van 40- of 400- V. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. DE GERO-SPECIALIST Riedel-feestavond met Gespikkeld en getikt De toneelclub RTC van de Riedel limonadefabrieken n.v. heeft gister avond in het Antoniusdubhuis het stuk Gespikkeld en getikt, opge voerd. Wij zijn ervan overtuigd, dat iedereen zijn uiterste best deed. Visserij golf j es T~\E AFGEVAARDIGDE van Engeland op de West-Europese visserij- conferentie in Lissabon heeft onomwonden verklaard, dat zijn land in de komende herfst een definitief standpunt van de Europese visserij- naties wil horen over het oprichten van een West-Europese Visserij Ge meenschap. Engeland is daarvan een groot voorstander. „Wanneer het standpunt ultblyft cn de gemeenschap er niet komt, Is het niet uitgesloten, dat de Britse delegatie by haar regering zal aandringen om de Britse visserUgrenzen eveneens tot twaalf mijl uit te breiden," aldus de Brit Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. S. Jongs- ma te Leiden. Te Voorschoten: herenhuis met tu;n Rijndijk 128, in bod f27.800, koper P. de Jonglh te Leiden q.q. voor f41.800; te Leiden: woonhuis en erf Garenmarkt 15. in bod f 5.800. koper T. Beeuwkes te Lel den, q.q. voor f 8.200; woonhuis en erf Utrechtse Jaagpad 21, in bod f 5.900. koper A. J. van der Putten te Leiderdorp voor f5.900; woonhuis en erf Borger- straat 12 in bod f 3 200, koper L. H. van Tongeren te Leiden voor f 3.200; woon huis en erf Waardgracht 12, in bod f 2.800. is uit de hand vcrkochL Royal McBee De heer C. W. Verkroost, financial manager van Royal McBee Nederland N.V. te Leiden en Cuyk, is met ingang van 1 juli a.s. benoemd tot vice-presi dent of Finance van Royal McBee Inter national Inc. te Genève. Oude Herengracht 19 ♦el. 20587 LEIDEN In het gezelschap van reders viel deze opmeiiking uiteraard 2waar. Een leven dige gedachtenwisseling van de afge vaardigden van landen, die lid zijn van de EEG, volgde. Algemeen was men het er wel over eens. dat de huidige situatie niet kan worden bestendigd. Het zal tot een inter nationale overeenkomst tussen de vis serijnaties moeten komen. De Europese Visserij Gemeenschap zou daarvoor een mooi uitgangspunt zün. Scherpe discussie De onderwerpen Visserijgrenzen en de Visserij Gemeenschap stonden trouwens tijdens deze conferentie in het brand punt van de belangstelling. Over de vis serijgrenzen is nogal scherp gediscus sieerd tussen de vertegenwoordigers van landen, die de grenzen hebben uitge breid en de anderen, die traditioneel aan het internationale zeerecht blijven vast houden. De eersten beweerden, dat de grenzen zijn verlegd uit biologische overwegin gen, de laatsten waren ervan overtuigd dat het neerkomt op een economische bescherming van de visserijbedrijven i die landen. Geen samenwerking? De Franse afgevaardigde zei zeer du delijk waar het op staat. Enerzijds wordt er gestreefd naar een 9teeds grotere libe ralisering van visserijprodukten. Ander zijds ziet men echter dezelfde liberali serende landen overgaan tot nooitgeken de beschermingsmaatregelen, zowel dooi verlegging van hun territoriale grenzen als door het toekennen van fantastisch» bijdragen aan de visserij binnen hun grenzen. Bij een voortduring van deze handel wijze kan er van een verder internatio nale samenwerking geen sprake mee: zijn. Herziening De Nederlandse afgevaardigde herin nerde daarbij aan de plechtige besluiten van de Parijse visserijconferentie in 1958 Alle landen spraken zich toen tegen unilaterale overeenkomsten uit. Daarom dienen de landen óf nieuwe overeenkomsten ai te sluiten, waaraan zij zioh veel meer dan in het verleden gebonden zullen aohten. óf zij moeten hun internationale verbintenissen totaal herzien en beperken tot die landen, wel ke wel geneigd zijn om hun beloften na te kcwnen. Dit was er Twee treilers en 32 kotters zorgden vrijdag voor een aanvoer van 3700 kis ten verse vis te IJmuiden. Er waren 2000 kisten makreel, 85 schelvis, 30 radio. 45 wijting, 30 gul en kabeljauw, 155 koolvis, 90 haring. 150 kleine kistjes ha ring, 580 schol, 375 diversen. 55 stiive kabeljauwen cn 15.000 kilo tongen. De Willem VI 121 kwam aan de markt met oen vangst van 1185 makreel. 4f haring, 80 koolvis, 5 gul en kabeljauw" 45 schelvis, 14 wijting, 5 diversen en 45 stijve kabeljauwen en de Emma Um. 15 was er met 750 makreel, 50 haring, 150 kleine kistjes haring. 30 wijting, 40 schel vis, 25 gul en kabeljauw, 75 koolvis. 20 diversen en 10 stiive kabeljauwen. De markt De makreelprijs bleef vrijwel hetzelf de. dus laag. Bonken noteerden f 34,— tot f 28,de gewone makreel f 11,50 tot f 8,50 en de paapjes f 8.50 tot f 8,— per kist van 50 kilo. Haring noteerde f 17.— tot f 11.—. Schelvis was gisteren schaars en duur. Grote schelvis deed f 40tot f 39.—. grootmiddcl f 54 tot f 47.kleinmid- dcl f 55.tot f 51.pennen f 62.tot f 57 en braad f 35— tot f 28.—. Wijting noteerde f 30.— lot f 26—, kleinmiddel, schol I - schol II f 36,tot f 30.grote regels kabeljauw f 90.— töt f 100en kleine regels f 58.tot f 54. De tongenprijzen zijn. gezien de schra le aanvoer, niet bijzonder hoog. Gisteren noteerde grote tong f 3.60 tot f 3.50. grootmiddel f 3.10 tot f 3.—, kleinmiddel f 2.70 tot f 2.50. tong I f 2.70 tot f 2 60 tong II f 1.90 tot f 1.80 per kilo. De Kw. 33 kon bogen op een aardig reisje Het schip kreeg voor 40 kisten schol en tong f 4700— De besomming van de Emma IJm. 15 bedroeg f 17.109 Niet veel als men de hoeveelheid bekijkt De lage makreelprijs doet de schepen echter de das om. Meer vislossers Voor het bespoedigen van het lossen van de schepen zullen de IJmuidense losploegen zeer waarschijnlijk spoedig worden uitgebreid. Aan deze uitbreiding zou men de conclusie kunnen hechten, dat het beginnen met de lossing twaalf uur nu wel definitief of in elk geval voor een lange tijd van de baan is. De keuze ging namelijk tussen vroeger beginnen of uitbreiding van de losploe gen, als het effect maar hetzelfde bleet Men schijnt dus voor het laatste te heb- ben gekozen. Een interessante ontwikke. ling. En vandaag? Behalve een grote vloot loggers en kotters met tongen, schol en wat wijting aan boord, waren er gisteren voor de zaterdagmarkt drie treilers thuisstomend. De Stadt Enckhuysen Kw. 32 was op weg naar IJmuiden met een vangst aan boord van 600 kisten diversen en 1000 stijve kabeljauwen. De Stadt Enek huysen heeft blijkbaar op een andere plaats gevist dan de rest van de vloot, die door blijft gaan met dc aanvoer van goedkope makreel. Het schip kan wel rekenen op een redelijke besomming. De treiler Medan IJm, 57 werd v» wacht met 1000 kisten verse vis. waar bij veel makreel De 's-Gravenhage was op weg naar IJmuiden met een onbe kende vangst aan boord. Ongunstig weer Om de noord hadden de vissers het gisteravond niet naar hun zin: ongun stig weer, een harde bries. De visserij kon echter worden voortgezet. De vang sten vielen met 150 tot 300 manden makreel, wat haring en diversen per etmaal niet tegen. De treiler Deining Kw. 8 meldde zelfs een trek van 100 manden, de Francisca een trek van 60 manden cn de Nestor een trek van 50 manden en 30 stuks kabel jauwen. Veel tong Eindelijk weer goede berichten van de logger- en kottervloot bij de boeien. Zij gaven gisteravond etmaal vangsten door van 200 tot 400 kilo ton gen en 10 tot 15 manden diversen. Langs de kust bleven de resultaten nog matig met eimaalvangsten van 80 tot 120 kilo tongen en 8 tot 13 manden schol cn wijting. maar de keuze van het stuk was niet bepaald gelukkig. Het was een tik keltje te langdradig. Maar ja, hier aan hadden de spelers part noch deel. Men maakte kennis met het gezin van Koenraad van Dommel, een fabrikant, die met zijn 18-jarige tweeling heel wat te stellen heeft. Het verhaal was eigen lijk niet belangrijk, maar wel dc aan eenschakeling van dwaze situaties. Een secretaresse blijkt de dochter van een vriend te zijn, de minnaar van de doch ter des huizes is een fabrikant in plaats van de vermeende nietsnut en er komt plotseling een oom uit Zuid-Afrika op dagen. Ziedaar de ingrediënten voor een ingewikkeld gerecht. Alles komt echter op zijn pootjes terecht. B. Lambregts als de vader wist zijn rol met overtuiging en verve te brengen. Ook Frans Simons en Cor Schreuder als respectievelijk de vriend van de dochter en de zoon des huizes speelden fris en open. In ieder geval heeft een ieder zich kostelijk geamuseerd. Na afloop werden er bloemen aange boden en was er een gezellig samenzijn met het orkest The rythme boys, o.l.v. A. Kamphues. maakt. Op 29 april 's middags vnn drie tot half vijf zal hij in Meerrust een af scheidsreceptie houden. Gisteravond omstreeks vijf uur is een Maarse Kroon-bus frontaal in bot sing gekomen met 'n bus van de N.Z.H.. op de Warmonderweg ter hoogte van het viaduct. De Maarse Kroon-bus die van de richting Sassenheim kiwam week uit voor een geparkeerde groen tewagen maar de chauffeur zag te laat dat een tegenligger naderde. Hij tracht te hem te ontwijken maar doordat hij remde raakte hij in een slip De bussen vlogen frontaal op ellkaar. Vijftien men sen werden lichtgewond, maar iedereen kon op eigen gelegenheid naar huis gaan. Een waarlijk gentlemangebaar maak ten toen passeerende automobilisten, die de passagiers naar de plaats van be stemming brachten. Pryzen voor mozaïeken Hedenmorgen zijn de prijzen toege kend in de mozaïekenwedstrijd te War mond. Eerste prijs: Instituut voor land- - tuinbouw, Warmonderhof, voorstellen de een draak; tweede prijs: Gemeente bestuur, voorstellende halve spoorbomen met de veilig-wenkeerspreu'k „Speel niet met uw leven"; derde prijs: Warmonds fanfare, voorstellende 40-jarig jubileum. De eerste- en tweede prijswinnaars ko men in aanmerking voor de streekwed strijd. Op maandag 1 mei a.s. zal ter gele genheid van de verjaardag van H.M. de Koningin de traditionele „Oranje-wan deltocht" worden gehouden. De organi satie geschiedt door de Vereniging „Ko ninginnedag" in samenwerking met de Wandelkring Leiden e.o., de Gemeente lijke Schoolsportcommissie en de Leidse Jeugdactie. Dank zij de goede propagan da, die deze instanties voor dit wandel festijn voeren, neemt het aantal deelne- mers(sters), zowel junioren als senioren, gestadig toe. De deelneming is openge steld voor hen die tenminste 11 jaar oud zijn. De afstand bedraagt 15 km en de start vindt plaats bij de Jacobaschool van „Den Burcht" (Ingang Burchtsteeg) tus sen half twee en twee uur. Iedere deel. nemer(ster), die de tocht volbrengt ont vangt 'n herinneringsmedaille, terwijl zij die deze tocht reeds eerder volbrachten een jaarcijfer of een kroontje (5de maal) aan het draaglint van de reeds verworven medaille gehecht krijgen. Deelnemende groepen (bestaande uit ten minste 10 deelnemers) plus leider ontvangen niet alleen een groepsmedaille, doch kunnen bovendien, na beoordeling van een jury, voor een extra prijs in aanmerking ko men. Inschrijvingen (zoveel mogelijk vóór 26 april) 'bij: A. van Heusden, Juliana van Stolberghof 37; C. Verstraten, Mare- smgel 47, A. Lagerwey, Burggravcnlaan 27 en het secretariaat L.J.A.. p a Stad shuis, ingang Koornbrugsteeg-hoek Bree- straat (tel. 20041). Advertentie Madmaat 110 x 66 cm., t laden f157.—. Leverlnc uit voorraad. MODERNE WANDMEUBELEN. HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Gijsbertus, z v G Kralt :n C Hoek, Antje, d v G van Beelen en A Meijvogel, Jannetje Jacoba, d v M L Verlind en J de Haan, Wilhei- mina Ronaldina, d v M L Coelman on M G Reijerse. Abraham, z v A v d Linden en J van Leeuwen. Jean Hen ri, z v E L Humme en M C M Cobben. Eveline, d v P Vermond cn P Beens. Petrus Maria, z v W F M Schimmel ?n C W van Hulst. ONDERTROUWD: M Brakema en A de Best, J J Slokker en C H Lange- zaal, N J Meijer en S C Roevers, C J Geeve en G M van Kampenhoul J A Vis en M Stol, D Dongelmans cn M Koenen, W van Weeren en S Schip per, G J de Kier en M Wassink, L Glasbergen en J M Schouten. R G de Groen en D L v d Oever, A Ai bouw en T W Metselaar. P J Beij en E Arbouw, J Stokkel en H M van Eg mond, A H van Dorp en J W Marijt OVERLEDEN: P W M Kuijpers 78 jaar, wed van G A Sluis, P E Briët. 81 jaar, man, J. Wesscl, 67 jaar, man. Schilderwerk academiegebouw De rijksgebouwendienst te 's-Graven hage heeft het schilderen van het Aca demiegebouw opgedragen aan de firma Willem Laden te Leiden. Botsing op 5-Meilaan Gistermiddag omstreeks half vier is op de kruising 5-Meilaan-Rooseveltstraat een personenauto met tweewielige aan hangwagen in botsing gekomen met een andere personenauto. De materiële schade was vrij aanzienlijk. Behalve enkele schaafwonden en pijnlUke armen deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Ongeluk op Plantage Doordat de dhauffeur van een bestel auto die van de Utrechtse Brug af de Plantage opreed niet voldoende ruimte overliet voor een 28-jarige bromfietser die van de Plantage naar de Hogewnerd wilde, kwamen zij met elkaar in botsing. De bestuurster van de bromfiets, de ver pleegster mej. J, H. Wesseling uit Kat wijk liep een gekneusde linkerbeen op. jZij werd met de E.H.D. naar het acade misch ziekenhuis vervoerd. De brom fiets werd geheel vernield. Raadslid kreeg nu eerherstel (Van onze correspondent) Het raadslid L. Houben te Stein, is in een openbare zitting van de ge meenteraad door burgemeester R. Cor- fen. gerehabiliteerd. De heer Houben belandde verleden maand een nacht in de cel van het politiebureau omdat hij ervan verdacht werd f 5000 te heb ben gestolen uit de kluis van de ge meenteontvanger. De heer Houben was op die bewuste j dag ten kantore van de gemeente ontvanger geweest om even op te bellen. Hij had toen inderdaad wat I dicht bij de geopende brandkast ge- staan waar zo maar de bankbiljetten 1 voor het grijpen lagen. Toen de ge meenteontvanger 's avonds de kas op maakte, meende hij f 5000 tekort te hebben. Hoe hij ook telde en nog eens telde, volgens de boeken bleek er een tekort van f 5000. De burgemeester en de politie werden erin gemoeid cn men kwam tot de conclusie dat het raadslid de dader moest zijn geweest. Men sloot hem op en deed huiszoeking in zijn woning. De andere dag. bij een accountants controle. kwam aan het licht de gemeenteontvanger eer foutieve boe king had gedaan: er was namelijk geen ent tekort. Het raadslid werd toen op vrije voeten gesteld. De gemeenteraad en ook het raads lid zelf nlngen akkoord met het eer herstel Slechts één van de raadsleden kevrd- de gang van zaken ten zeerste al (ji leverde ernstige kritiek op de houding van de politie ten deze.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11