WAJANG MOBOETOE ALS EEN HELD ONTVANGEN ISRAËL 13 JAAR ONAFHANKELIJK hi ecu Étaufce Valsemunters handelden uit idealisme KWATTA V.S. breiden militaire hulp aan Laos uit IJsland van lijst BOSCH de volmaakte PLANTEN MARGARINE met het enige natuurzuivere middel dat spatten voorkomt bij bakken en braden. een Leeuwenzegel-produkt Grote parade in Jeruzalem NAVO-raad moet gereorganiseerd Zo'n heerlijke reep cadeau EUVRF RISKIF l voor 10 Kwatta-soldaatjes Vier doden bij ongelukken TOCH IS HET ZO! INKOMEN KONINGIN De ministers De Quay, Zijlstra en Toxopeus hebben de Tweede Kamer voorgesteld het jaarlijkse inkomen van de Koningin te verhogen van 1.500.000 tot 2.500.000 en het bedrag voor het onderhoud van de koninklijke zomer- en winterverblijven van 350.000 tot 500.000. In de toelichting op het desbetreffende wetsontwerp schrijven de ministers, dat sedert de totstandkoming van de vorige verhoging (1952) „in het bijzonder de geldelijke lasten, die drukken op de draagster van de kroon, aanzienlijk zijn verzwaard en de kosten, verbonden aan het onderhoud van de paleizen, zeer zijn toegenomen". In verband hiermee behoort naar de mening van de regering gebruik te worden gemaakt van de mogelijkheid bij de wet de bedragen, vast gesteld in de artikelen 22 en 23 van de grondwet, nader te wijzigen en aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden. GRONDVERKOOP GAAT DOOR Het Tweede-Kamerlid de heer Westerhout (soc.) heeft de ministers Van Aartsen en De Pous schriftelijk gevraagd, of de regering het in verband met het in ons land bestaande tekort aan recreatieruimte nog steeds verantwoord acht de speculatieve uitverkoop en versnippering van recreatief belangrijke gronden onbelemmerd voortgang te doen vinden. Hij heeft aan zijn vragen enige advertenties in de Frankfurter Algemeine Zeitung, waarin grond aan het buitenland te koop wordt aangeboden, ter illustratie toegevoegd. DIERENBESCHERMING „Is de wet op dé dierenbescherming naar letter en geest voor een over wegend deel bepaald door de opvattingen van dierenbescherming van het ont- werp-Hugenholtz?" Dit heeft het Tweede-Kamerlid de heer van Meel (kath. v.) onder meer schriftelijk gevraagd aan de ministers Beerman, Toxopeus, Kort hals, Marijnen, Van Rooy, en aan de staatssecretarissen Stubenrouch en Veld kamp. De heer Van Meel citeert gedeelten uit een artikel van dr. mr. W Hugenholtz over kistkalveren, kettinghonden en het couperen van paarde- staarten. Hij vraagt, of de ministers en staatssecretarissen niet mèt hem van mening zijn, dat deze uitspraken een uitermate grove belediging inhouden van die groepen der Nederlandse boerenbevolking, die zich met het verzorgen van mestkalveren en het fokken van paarden bezig houden, van de gebruikers hier van en de bezitters van waakhonden. WAAROM TEGEN „Waarom heeft Nederland zich bij de stemming over de resolutie in de Ver. Naties, die zaterdag door India werd voorgesteld en waarin werd aange drongen op terugtrekking van vreemde, niet-VN-militairen uit Kongo, aange sloten bij Portugal, Zuid-Afrika en België, die jegens Afrika en de Ver. Naties een geheel ander beleid voeren dan Nederland?" Dit hebben de heren Patijn en Ruygers (beiden soc.), leden van de Tweede Kamer, schriftelijk aan minister Luns gevraagd. (De resolutie werd aangenomen met 61 stemmen voor, 5 stem men tegen en 33 onthoudingen.). „Is tevoren overleg gepleegd met Suriname en de Ned.' Antillen, die groot belang hebben bij het beleid ten opzichte van Afrika? Heeft deze tegenstem geen ongunstige invloed op de meningsvormen van een groot aantal landen omtrent de ernst, die zij bereid zijn te hechten aan de herhaalde Nederlandse verzekeringen, dat wij in Nieuw-Guinea aanwezigheid van de VN op hoge prijs zouden stellen?," aldus andere vragen. „Zege zonder schot te lossen Generaal Joseph Moboetoe is gisteren per vliegtuig te Leo- poldstad teruggekeerd en als een held ontvangen. Hij beweerde het rebellenleger te Stanleystad overwonnen te hebben zonder dat een schot gelost was. Mo boetoe, die in een overwinnings roes verkeerde, waarschuwde de opstandelingenleider Antoine Gizenga op te letten en hij wees erop, dat Gizenga's bewind niet langer op de steun van het eigen leger kon rekenen. Bij zijn terugkeer uit de Evenaarspro vincie, waar militaire besprekingen tus sen beide legers zijn gevoerd, vertelde Moboetoe aan journalisten dat de offi cieren te velde onder het commando van generaal Victor Loendoela naar hem overgelopen waren nadat hij ze een ho- 3e en regelmatige soldij alsmede mo- ern, nieuw materieel aangeboden had. GELUK ..Ik wens Gizenga veel geluk", snoef de hij, „omdat hij dat zeker nodig zal hebben indien hij niet gelooft, dat deze overeenkomst tot stand is gekomen' Radio-Stanleystad heeft een officieel dementi gegeven van het bericht, dat een akkoord tussen beide legers stand gekomen zou zijn. Elk officieel oordeel over de beweringen van Moboe toe wordt voorbehouden totdat bewijzen voor het akkoord blijken buiten de eigen verklaringen van de generaal. Maar de militaire eerbewijzen, die hem op het vliegveld Ndjili van Leo- poldstad gebracht werden, waren een overwinnende commandant waardig. Moboetoe erkende, persoonlijk niet aan de besprekingen deelgenomen hebben. Loendoela was daarbij evenmin aanwezig geweest. Maar -hij verklaarde, dat de officieren van de rebellen volle dig bevoegd waren uit naam van Loen doela over een regeling te onderhande len. LOENDOELA Verder verklaarde hij, dat voorge steld was, Loendoela een hoge ererang te geven, zodat de oude man zijn waar digheid zou kunnen bewaren naast de jongere Moboetoe. Deze gaf duidelijk te verstaan, dat de officieren van de re bellen zijn positie als opperbevelhebber van de Kongolese leiders erkennen. Hij zei, dat de vertegenwoordigers van Stanleystad erover klaagden, dat hun militaire materieel oud en versle ten was en dat zij hun soldij niet gere geld ontvingen, zoals beloofd was. Indien de beweringen van Moboetoe juist blijken te zijn, zullen de politieke; leiders van Stanleystad en Leopoldstad in een vreemde positie komen te ver keren. Sinds weken doen zij pogingen om politieke onderhandelingen te ope nen, maar tot dusverre hebben zij geen overeenstemming over de' plaats en da tum van die conferentie kunnen berei ken. SOLDAAT Moboetoe zegt niets anders dan een soldaat te zijn, die geen belangstelling voor de politiek heeft, maar indien hij gezag kan krijgen over alle legers in Kongo zal hij de sterkste man in een verdeelde en verwarde natie worden. Sterftecijfer terug door hulpverlening De Boliviaanse V.N.-functionaris Xa- vier Caballero Tamajo heeft woensdag op een persconferentie te Leopoldstad meegedeeld dat de hulpverlening op grote schaal door de V.N. aan driehon derdduizend Kongolese vluchtelingen in Zuid-Kasai heeft veroorzaakt dat de sterfte onder hen in vier maanden tijdS van tweehonderd per dag tot vijftien in de week is gedaald. Ondervoeding was destijds de voornaamste doodsoorzaak. Xavier Tamajo waarschuwde echter dat zich in andere gebieden van Kongo overeenkomstige hongersnoden, „zij het wellicht op minder ernstige schaal", zouden kunnen voordoen tengevolge van de ineenstorting van het normale econo mische leven. Vierjarenplan moet de produktie opvoeren De Noorse regering heeft gisteren een vierjarenplan bekendgemaakt, dat voorziet in een produktieverhoging van 17 pet. in de periode 1962 tot 1965. Uit gedrukt in dc tegenwoordige prijzen moet het bruto-nationaal produkt onder dit plan met ca. 6 miljard kronen toe nemen. Meer dan de helft van deze stijging moet plaatsvinden in de scheep vaart en de industrie. De investeringen in de industrie, het transport en de exploitatie van waterkracht zullen de voorrang hebben. Een groot gedeelte van de benodigde middelen zal in het buitenland gorden geleend. De investe ringen in de woningbouw zullen geleide lijk worden verhoogd. Invitatie mr. Stikker vindt instemming Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft woensdag meege deeld dat de Amerikaanse regering de uitnodiging aan de Nederlandse perma nente vertegenwoordiger bij de NAVO, mr. D. U. Stikker, om secretaris-gene raal van de NAVO te worden geheel en al met instemming heeft begroet. „Ambassadeur Stikker is als minister van buitenlandse zaken een van oorspronkelijke ondertekenaars van het Noordatlantische Verdrag geweest. Se dertdien neeft hij nauw contact gehad met het werk van het bondgenoot schap", aldus de Amerikaanse verkla ring. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft in antwoord op een vraag meegedeeld dat de Britse regering „natuurlijk zeer ver heugd" is met de uitnodiging aan mr. Stikker. De Westdu'ltse bondskanselier, Aden auer, heeft woensdag op een bijeen komst van de parlementsfractie van de christen-democratische partij gezegd dat jnr. Stikker ,.een goede keuze" is, al dus heeft een woordvoerder van de par tij meegedeeld. Advertentie WIJ ZIJN HET EENS elastisch rijden BOUGIES thermn efast/£ afgestemd op het hedendaagse verkeer Eer? Weens modehuis presen teerde de nieuwe collectie voor- jaars- en zomerhoedjes in crea ties, die genoemd werden naar bekende plekjes in Wenen. Links: „Schönbrunn" van stro en or gandie. met op de achtergrond het beroemde paleis; midden: Belvederevan zwarte fluweel afgezet met rozen van zuivere rose zijde; rechts: „Gloriette''. een strohoedje met rozen van zijde en een voile. De viering van het dertien jarig bestaan van de onafhan kelijke staat Israël is gister avond begonnen. Duizenden lampjes van de feestverlichting gingen in Jeruzalem aan nadat sirenes het begin van de feeste lijkheden hadden aangekondigd. De dag was tevoren gewijd ge weest aan degenen die in de Arabisch-Israëlische oorlog van 1948 zijn gevallen. Speciale belangstelling bestond voor de militaire parade die vandaag in de Israëlische sector van Jeruza lem zou worden gehouden en die onderwerp van gesprek is geweest in de Veiligheidsraad van de Ver. Naties en de Israëlisch-Jordaanse bestandscommissie. De Israëlisch-Jordaanse bestands commissie heeft woensdagavond een verklaring uitgegeven waarin Israël Voorstel van V.S. voor werkgroepen in OEES De commissie voor de economische politiek van- de O.E.E.S., die sedert dinsdag jl. -te Parijs bijeen is, heeft gistermiddag het Amerikaanse voor stel besproken inzake de versteviging van de samenwerking op het gebied de economische politiek tussen de leden-landen van dc O.E.E.S. Dit voorstel, zo wordt uit wel ingelich te bron vernomen, beoogt de vorming van werkgroepen ter bestudering van de programma's voor economische-ex- pansie en van de kwestie van de be talingsbalansen. Het schijnt, dat het principe van de vorming van deze werkgroepen reeds door de commissie is aanvaard. De be sprekingen gaan thans aan de ene kant over de taak, die aan de werx- groepen zal worden opgelegd en aan de andere kant over hun samenstelling. Etlierpiraat krijgt vijf maanden De Groninger politierechter heeft gis teren de 23-jarige J. H. S. uit Nieuwe Pekela conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf. Hij stond terecht wegens het klandestien uitzenden van muziek. Op zondag 22 januari was hij door de politie en opsporingsambtena ren van de P.T.T. verrast toen hij daar- bezig was. I De Amsterdamse poli tie heeft gistermiddag twee jongelui aangehou den die voor het Ameri kaanse consulaat aan het Museumplein heen en weer liepen met plakka ten waarop in forse let ters de woorden „handen af van Cuba" stonden re lezen. Na een verhoor werden ze weer vrijgela ten. I De Italiaanse president Giovanni Gronchi is gis teren per vliegtuig uit Montevideo in Rio de Ja- neiro aangekomen voor een korte ontmoeting met president Janio Quadros van Brazilië. I Iwan Ganenko, eerste partijsecretaris in het district Astrakan (Sow- jetunie) is ontslagen, om dat door zijn tekortko mingen en fouten indus trie en landbouw een achterstand hebben op gelopen. Hij heeft zijn functie zeven jaar be kleed. I De gemeenteraad van Amsterdam heeft gister middag een krediet van 108.000 beschikbaar ge steld voor het doen ver vaardigen en plaatsen van een standbeeld van de architect dr. H. P. Berlage. Het beeld, dat zal worden gemaakt door Hildo Krop, wordt opge richt in het plantsoen van het Victoriaplein voor de zogenaamde „Wolkenkrabber". I De communistische vakbonden van Tsjecho- slowakije hebben hun le den opgewekt het werk neer te leggen als pro test tegen „de imperia listische agressie" tegen Cuba. In het gehele land zullen protestbetogingen worden gehouden. I In tegenstelling met de verwachtingen is geble ken, dat de nieuwe uni- formstoffen voor de ge meentepolitie op zijn vroegst begin mei kun nen worden geleverd. Het zal dan ook niet mogelijk zijn alle geüniformeerde politicambtenaren voor 1 juli 1961 van de nieuwe pet en nieuwe uniformjas te voorzien. I Dc minister van land bouw en visserij, mr V. G. M. Marijnen, heeft gisteren het nieuwe land' bouwkundig centrum van de Wageningse Land bouwhogeschool „De Dreijcn" met het op gang brengen van een chemi sche reactie, geopend. Hij noemde de laborato ria een waardevolle scha kel in de keten van nood zakelijke landbouwkundi ge voorzieningen. wordt veroordeeld wegens het con centreren van soldaten en zware wapens in de Israëlische sector van Jeruzalem. Volgens deze verklaring is deze concentratie in strijd met het be stand. De Israëlische afvaardiging ;i de commissie had de bijeenkomst van de commissie woensdagochtend verlaten. De route die de militaire parade zal volgen is zo gekozen dat de mi litaire eenheden niet van Jordaans gebied af kunnen worden gezien Het proces Eichmann vindt van daag geen doorgang. Morgenochtend om 8 uur wordt het voortgezet. WARSCHAU In Warschau hebben leden van het weinig talrijke overschot van de Joodse gemeente en buitenlandse Joodse delegaties gisteren de tien duizenden herdacht, die zijn omge komen bij de opstand in het ghetto van Warschau in april 1943. De op stand begon op 19 april 1943 toen er ongeveer 50.000 Joden in het ghetto waren. De SS-commandant in War schau, Stroop, onderdrukte de op stand meedogenloos. Vlot verloop van proces in Osnabrück (Van onze correspondent) Osnabrück, donderdagochtend HET proces tegen de Nederlan der Alb. Oeldrich, de West duitser Helmuth Schneeweis en de Algerijn Achmed Abbas, die ervan worden beschuldigd voor bijna 100 miljoen aan valse Franse francs te hebben willen vervaardigen in een drukkerij in Osnabrück,. is giste ren zeer vlot verlopen. Het open baar ministerie zou vandaag zijn requisitoir houden en daarna ko men de verdedigers nog aan het woord. Morgen wordt het vonnis verwacht. De bewijsvoering was niet moeilijk: Oeldrich en Schneeweis hebben toege geven uit idealisme de Algerijnse vrij heidsorganisatie te hebben willen helpen. Abbas heeft echter ontkend de contact persoon tussen de F.L.N. en de valse munters te zijn geweest. De arrondissementsrechtbank bezocht gisteren het gebouw aan de Johannes- strasse 19 waar de geheime zender ge- estigd was geweest, waar de politie op 10 juni van het vorig jaar een inval deed en Oeldrich en Schneeweis samen met de Nederlandse drukker Hulb. Hompe arresteerde. (Hompe werd later in vrij heid gesteld en naar Nederland ge bracht). Ook gisteren had de politie weer aller lei voorzorgsmaatregelen genomen uit vrees voor een actie van de Franse terroristen-organisatie „Rode Hand". Niet zonder trots vertelde Oeldrich, dat hij nog drie dagen nodig zou hebben ge had om de druk van bijna honderd mil joen francs aan valse bankbiljetten te organiseren. Het zou hem 150 werkuren hebben ge kost. De hele partij had men in 16 kof fers naar Frankrijk kunnen brengen. Dc enige moeilijkheid was geweest de Napo leon-kop op de bankbiljetten van 100 frs. Een getuige-deskundige van het Bundes- Kriminalambt in Wiesibaden moest toe geven, dat Oeldrich .Jcwaliteitsarbeid' had geleverd, dat hij een zeer moderne drukkerij had ingericht en dat het zeer moeilijk zou zijn geweest de valse van de echte bankbiljetten te onderscheiden. Adenauer bij Kennedy De Westduitse bondskanselier dr. Kon rad Adenauer heeft woensdag in een verslag aan leden der christendemocra tische bondsdagfractie over zijn bezoek aan de V.S. gezegd dat president Ken nedy van mening is dat de N.A.V.O.- raad moet worden gereorganiseerd, om tot beter onderling overleg te geraken. Een woordvoerder der christender .o- cratische regeringspartij zei dat de bondskanselier onder meer had ver klaard; 1. President Kennedy meent dat de N.A.V.O.-leden elkander meer moeten raadplegen en dat er een groter ge voel van saamhorigheid moet komen. Hij acht hiervoor een reorganisatie van de N.A.V.O.-raad noodzakelijk. 2. De N.A.V.O. blijft het fundament van de Amerikaanse politiek en zij Kan niet slechts worden beschouwd als een organisatie ter beveiliging van Europa. 3. Adenauer en Kennedy hebben vol ledige overeenstemming bereikt over het Duitse vraagstuk en de noodzaak om de vrijheid van Berlijn te verzekeren. Advertentie Drink Hero. Geniet van Hero. Gebottelde levensvreugde. Doratlesser nr. 1. Tintelend, verfrissend, verkwikkend. En... met de smaak voor elke smaak. Zo zuiver, zo heerlijk Is Hero alleen Kies bij Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskie (20 ct) Brits verzoek aan Sowjetunie De Britse minister van buiten landse zaken lord Home heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd, dat Engeland de Sowjetunie heeft gevraagd vandaag gezamenlijk opdracht te geven tot een staken van het vuren. De Britse ambas sadeur in Moskou, sir Roberts heeft gisteren met minister Gro- myko de toestand in Laos bespro ken. Tegelijkertijd hebben de Ver enigde Staten besloten hun mili taire hulp aan Laos uit te breiden, Volgens de premier van Thailand zou het Russische antwoord op de Britse voorstellen voor een regeling van de crisis inhouden dat de Russen akkoord gaan met het houden van een conferen tie op 5 mei van de veertien landen. Verder zou Moskou staan op de erken ning van prins Souvanna Phoema als premier van Laos, hetgeen voor Thai land moeilijk aanvaardbaar is. Het Rus sische antwoord is reeds besproken in de permanente raad van ZOAVO-verte- genwoordigers. Gisteren was het in Londen nog niet bekend welk antwoord Roberts van de Russen ontvangen heeft op bet Engelse verzoek. Er gaan in Engeland zelfs al stemmen op of de Russische vertragings tactiek er niet op is gebaseerd te wach ten tot de communisten een overwinning hebben behaald. Lord Home heeft ver klaard, dat het de bedoeling van de Britse voorstellen is, dat een vertegen woordiger van India. Canada en Polen in New Delhi bijeen zouden komen op hetzelfde ogenblik dat het parool om het vuren te staken gegeven wordt. De commissie zou dan direct daarna naar Laos kunnen vertrekken om te consta teren of er inderdaad een ein le aan de gevechten gekomen is. Op verzoek Dc Verenigde Staten besloten giste ren hun hulp aan Laos uit tc breiden cn er een adviescommissie voor mili taire bijstand te vestigen. Dc Ameri kaanse regering doet zulks op verzoek van Laos zelf. Volgens het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zakt» zal door steun te zenden het militaire evenwicht, dat door de voortdurende stroom van communistische wapens dreigt te worden verstoord kunnen wor den hersteld. De adviescommissie voor militaire bij stand zal zeer binnenkort met haar werkzaamheden beginnen. Zij treedt in de plaats van het bureau dat totdusver de Amerikaanse militaire steun aan Laos regelde. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken zei dat de aanvoer per vliegtuig van Russische wapens ir de afgelopen dagen in lichte mate is toegenomen. Tenslotte woidt van het terrein van de strijd gemeld, dat een bataljon para chutisten er in geslaagd is de opmars van de linkse troepen tot staan te bren gen. De communisten zouden zware var liezen hebben geleden. De 74-jarige heer W. F. Odijk Is in het weekeinde In Utrecht door koolmo- noxyde-vergiftiging om het leven geko men. Buren, die een kijkje gingen ne men ln het verdacht stille huls van dc heer Odijk, troffen hem levenloos ln de gang aan, terwijl zijn zuster, de 69-jarige A. M. Odijk, bewusteloos ln de kamer lag. De heer Odijk was kos ter van een Utrechtse rooms-katholieke kerk. De bijna driejarige Jeffrey Rooze uit Amsterdam is gisteren in de vijver bij de Onderiangs in Amsterdam-Oost gevallen en verdronken. De kleuter was piet zijn vierjarig broertje Micha el even voordat de kleuterschool begon buiten gaan spelen. Gisteren is de 21-jarige heer L. Winter uit Tilburg met zijn bromfiets op het kruispunt Ringbaan-Zuid-Ring baan-Oost in Tilburg door een perso nenauto gegrepen. Het slachtoffer was op slag dood. De 72-jarige heer T. van Eg-mond uit Groningen heeft gisteren bij een val van de trap zijn nek gebroken. Toenhij door een 23-jarige medebewo ner in de gang werd aangetroffen was de heer Van Egmond reeds overleden. Alcoholvergiftiging eist slachtoffer In totaal 22 personen zijn naar zie kenhuizen gezonden nadat zij methyl alcohol gedronken hadden die zij van de bemanning van het Nederlandse schip Trigon uit Delfzijl afgelopen zon dag gekocht hadden. Een man is aan de gevolgen gestor ven. Vier leden van de bemanning van de Trigon werden gearresteerd, maar twee van hen zijn na ondervraging door de politie weer vrijgelaten. De eerste en tweede stuurman zullen beschuldigd worden van het veroorzaken van de dood van een mens, aldus werd gisteren door de openbare aanklager meegedeeld. De politie weigerde de namen of adres sen van de mannen bekend te maken, maar zei dat zij 34 en 29 jaar oud zijn. Het schip zal binnen enkele dagen mogen vertrekken, maar de twee man nen zullen Vastgehouden worden voor berechting in Zweden. 576). We hebben de vorige maal aangetoond, dat Thule, waar de zee vaarder Pytheas een nacht had waar genomen die slechts twee a drie uren duurde, in de buurt van de 64e breedtegraad moet hebben gelegen. Door deze plaatsbepaling is de pas afgesneden aan de veronderstelling dat met Thule de Shetland eilanden, de Faröer, e.d. zouden zijn bedoeld, zodat alleen Midden-Noorwegcn en IJsland overblijven als de enige serieuze kandidaten die naar de naam Thule kunnen dingen. Tevens heb ben we aangehaald, dat op Thule destijds honig werd gewonnen en dat het land vrij geregeld moet zijn bevaren. Door deze simpele mede delingen is plots ook IJsland van de kandidatenlijst ge schrapt. Op IJsland wordt nl. geen honig ge wonnen. In de eer ste plaats ontbreken op dat eiland de bijenkolonies en voorts wordt de gierst daar niet ge teeld, welk gewas, volgens de berichten, op het eiland Thule als honigbron zou hebben gediend. Wanneer er voorts sprake is van een meer of minder geregelde scheepvaart op Thule, kan dit in oude tijden uitsluitend de uitwisseling van waren tot doel hebben gehad. IJsland leverde echter destijds geen produk- ten op, die door de omliggende landen niet zelf konden worden voortge bracht, zodat een zeereis van 6 dagen heen en 6 dagen terug, op geen enkele wijze het gevaar en de moei te kon vergoeden. Voor degeen die deze argumenten, op grond waarvan IJsland wordt uit gesloten om naar de naam Thule te dingen, te zwak acht, hebben we een doorslaggevend motief achter dc hand gehouden. Ten tfjde van Pytheas was IJsland nl. volkomen onbewoond, zo dat er geen sprake kan zijn geweest van honlgwinning door de bevolking noch van handelsscheepvaart. Nadat IJsland omstreeks 863 door de Noor man Naddod was ontdekt, werden er wel sporen gevonden die wezen op een vroegere aanwezigheid van mensen, maar deze overblijfselen duidden op een Christelijke bevol king en moeten daarom afkomstig zün geweest van Ierse geestelijken die zoals dc Ierse kronieken ver melden als éérste kolonisten om streeks het jaar 795 naar het onbewoon de eiland zijn ge trokken en zich in Papylia aan de Zuid- Oostkust verschei dene maanden heb ben opgehouden. Vóór de achtste eeuw is IJsland, al thans voor zover nauwkeurige nasporingen hebben uit gewezen, totaal onbewoond geweest. De enige streek die op grond van de geografische breedte cn andere omstandigheden in aanmerking komt om met het geheimzinnige Thule te worden geïdentificeerd, is Mlddcn- Noorwegen, de streek rondom Dront- helm. „Maar zullen de lezers opmer ken Thule waa een eiland en Noorwegen is géén eiland!" Inder daad, maar dit is toch niet zo tegen strijdig als het lijkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5