Deugden en ondeugden in Cals' onderwijsbeleid Senaat over Mammoet tieners en (blote) tv Dr. P. Korringa: kernreactoren kunnen dood kapitaal in oceaan levend maken Engeland moest buigen voor Dj akarta's verzoek Teenagers kritiseren de nieuwe mode Drie maanden geëist wegens schaking Bankbiljetten weinig verminderd De komende schoenenbeurs Belgen willen maatregelen tegen vangen van puf garnaal HE Tal gaf 13e partij op Benauwde zege van Ned. militairen: 3-2 '61! NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 WOENSDAG 19 APRIL 1961 (Van onze parlementsredactie) T~iE christelijk-historische bezwaren tegen de mammoetwet gelden na het verschijnen van de memorie van antwoord en de door minister Cals aangebrachte wijzigingen nog onverminderd. In haar fundamentele afwijzing van het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs staat de c.h. fractie eensgezind. Dit zei de woordvoerder van de fractie, drs. J. W. van Hulst, gisteren in de Eerste Kamer ter gelegenheid van de behandeling van de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen voor 1961. Na dit voor minister Cals weinig op wekkende begin troostte drs. Van Hulst staatssecretaris Stubenrouch, die Tweede Kamer maar weinig tevreden kon stellen en daar eigenlijk „voor waardelijk was overgegaan", met te zeg gen, dat In de Eerste Kamer het vertrou wen ln de staatssecretaris stellig nog aanwezig was. Hjj wees er echter op. dat de kleine zaken, waarover de heer Stu benrouch gaat, ook belangrijk zijn en h(j was van mening, dat de belangen van het onderwijs er niet mee gediend zou den zjjn, indien ook ln de Senaat kort sluiting zou ontstaan. Minister Cal», die met zijn beide staatssecretarissende heren Soholteo en Stubenrouch achter de regeringstafel zat, moest naar veertien dikwijls lange redevoeringen luisteren. De opmerkin gen, die de vele senatoren maakten, zou den de bewinsdslieden vandaag beant woorden. Christelijke deugden Prof. dr. J o s. J. G1 e 1 e n (kath. v.) wees op enkele humanistische tenden- zen, die meer en meer ln het hedendaag se denken doordringen. Als voorbeeld noemde hU het begrip „harmonische vorming", dat ln onderwijskringen nogal wordt gebezigd. Zoiets is een hersen spinsel, meende hij, en gaat uit van een onjuist mensbeeld. Voorts wees de hoogleraar erop, dat de voorstanders van de leus „het openbaar onderwijs leidt op tot christelijke en maaftscha pipelij ke deugden" dikwijls deze deugden van hun christelijke wortel willen losmaken. In het verleden werd deze leus gaarne door de liberalen ge hanteerd, maar door de christelijke poli tici afgewezen. Nu minister Cals de zin snede heeft ingelast in het ontwerp-mam moetwet, zou het mogelijk kunnen zijn, dat hierover opnieuw in de Staten-Gene- raal een discussie ontstaat, aldus prof, Gielen. De heer J. Algra (a.r.) sloot zich bij het betoog van prof. Gielen aan. Temeer nu minister Cals in zijn memorie van antwoord een dergelijke harmonische vorming als doelstelling voor het open baar onderwijs had genoemd, waar schuwde hij de bewindsman tegen de humanistische tendenzen, die in derge lijke formuleringen schuilen. Ook bena drukte hij, dat christelijke deugden niet zijn te scheiden van de christelijke wor tel, het geloof en de bekering. Mede aan de hand van citaten van voorstanders van het openbaar onder wijs betoogde de heer Algra met verve telkens onderbroken door interrup ties van liberale zijde, dat meer en meer het inzicht rijpt, dat dit onder wijs niet neutraal kan zijn. De leer krachten geven er een gezicht aan en wanneer zoals nu al gebeurt, de ouders er meer invloed krijgen, kan men een verschuiving ervan in de richting van het bijzonder onderwijs constateren. Sprekend over de kunstsubsidiëring vroeg de heer Algra, vooral doelend op atheïstisch en op een bepaalde sexuele opvatting gerichte cultuur, of minister Cals ten opzichte van dit vraagstuk een werkelijk beleid voert. van onderwijs. Er zijn naar haar me ning te weinig hoofdambtenaren van wie kan worden geacht, dat ze de be langen van het open-baar onderwijs vol doende zullen behartigen. Ze doelde in dit verband vooral op de benoeming van het nieuwe hoofd van de afdeling v.h.m.odr. J. A. A. Verllnden, die rooms-katholiek is. Mevrouw Sohouwenaar vroeg de mi nister, ook personen uit het onderwijs bij de bestrijding van de pornografie te betrekken. Voorts wenste zij te weten, hoe het staat met de oprichting van de Europese universiteit en een eventuele N A V O-un iversiteit. Natuurlijk werd ook de spelling van het Nederlands in het debat betrokken. Prof. Diepenhorst kantte zich tegen een verengelsing van het Nederlands. De heer J. H. M. Werksen (kath. v.) bepleit te uitbreiding van het onderwijs in de moedertaal op de scholen. Hij kon zich moeilijk verenigen met de door mr. Cals voorgestelde oplossing, zomaar de voor keurspelling verplicht te stellen. De heer Algra wenste, dat beide vol gens de Woordenlijst der Nederlandse Taal mogelijke spellingen op de scholen zouden worden onderwezen. Op de exa mens moet dan de voorkeurspelling ver plicht worden gesteld. Drs. Van Hulst bepleitte een progressieve spelling, ook voor de Belgen aanvaardbaar. Tal van andere onderwerpen passeer den de revue, zonder evenwel het Ka merdebat een flitsend revuekarakter te geven. Drs. Van Rulst vroeg gedurende één jaar de invoering van een vierde leerkring op de kweekscholen ten be hoeve van de opleiding voor lagere acten. In dat ene Jaar zouden dan achthonderd voor het ULO bruikbare aotebezitters kunnen worden opgeleid. De heer J. Schipper (a.r.) ging de gevolgen van een verlengde leerplicht voor het nijverheidsonderwijs na. Prof. Gielen bepleitte de invoering van een kunstnota. Dr. H. J. J. van Veltho- ven (kath. v.) gispte de trage gang van zaken bij het verlenen van vergun ningen voor de bouw van lagere scholen. Dr. P. G. van de Vliet (lib), die voor de eerste maal met minister Cals in het krijt trad, bleek niet bijster tevre den over enkele onderdelen van het mi nisteriële beleid en vroeg een nauwkeu rige analyse van de uitgaven ten be hoeve van het onderwijs. De heer Derk- sen en met hem nog andere sprekers drong bij de bewindsman erop aan, ten aanzien van de onderwijzerssalaris sen meer te luisteren naar de wensen, geuit bij het georganiseerd overleg. „Een levensgevaarlijke zaak" noemde prof. dr. Ir. W. Schermerhorn (soc.) Kennedy's plan tot Instelling van een vredescorps. HO achtte het on juist, de Amerikaanse jeugd met derge lijke plannen op te voeden. Voorts drong hij aan op intensivering van de Inter- Blote tv. Geen goed woord kon de heer Algra opbrengen voor het plan tot Instelling van commerciële televisie. Dit plan heeft niets te maken met de vrijheid van me ningsuiting. Het schept nieuwe vormen van dienstbaarheid. „De commercie zegt: maak het programma zo sensationeel of zo bloot, dat het publiek aan ons dienst baar wordt. Het is een bittere ironie, dat de staatssecretaris voor cultuur een voorvechter hiervan dreigt te worden". Prof, mr. dr. I. A. Diepenhorst (a.r.) wees op het belang van de sport in deze periode van toenemende vrije tijd. Hij wekte op tot de bouw van meer sporthallen. Tot elke prijs moet worden voorkomen, dat de Nederlander met zijn vrije tijd geen raad weet. De universiteiten kunnen mooi werk doen door aan belangstellende leken op bevattelijke wijze de resultaten van het wetenschappelijk onderzoek uiteen te zetten, zoals dat in Engeland ook al ge beurt. De investeringen ten behoeve van het wetenschappelijk onderwijs moeten toenemen, aldus prof. Diepenhorst. Ook is meer contact nodig met wetenschaps beoefenaren achter het IJzeren Gordijn. Verambtelijking van de hoogleraars functie dient te worden tegengegaan. De subsidie ten behoeve van de stu denteneettafels wil de hoogleraar hand haven, al gaf hij toe, dat ze onlogisch zijn in deze tijd, waarin ernaar wordt gestreefd, de consumen.tensubsidies af te schaffen. Prof. Diepenhorst achtte de ftichting van een vierde universiteit in het belang van de beoefening der gees teswetenschappen meer wenselijk dan de oprichting van de derde technische hogeschool. Drs. Van Hulst wees op de moeilijk heden. die het Invoeren van de vijfdaag se werkweek voor het onderwijs ople vert. Vooral in de grote steden komt het meer en meer voor. dat de ouders hun kinderen op zaterdag thuis houden. Aan de andere kant onderkende hij de be zwaren. die kleven aan de verlenging van de overige vijf schooldagen. HU zag ln, dat een overhaaste oplossing kwade gevolgen kan hebben, maar drong niettemin bU minister Cals op snel han delen aan. Teenagers en twens Ook de socialistische burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, informeer de naar de plannen van minister Cals op dit punt. HU constateerde voorts meer en meer de gevaarlijke neiging om de teenagers en twens economisch uit te buiten door middel van speciaal aan hun adres gerichte advertenties e.d Voor de bevordering van de vakantiespreiding achtte hij het wenselijk, de eindexamens terug te brengen naar het begin van het jaar en daarmee he«t voorbeeld van en kele andere Europese landen te volgen Mevrouw J F Schouwenaar— Franssen (lib.) was ongerust over de «utities aan de top van het ministerie nationale wetenschappelUke samenwer king. ZUn partijgenoot mr. G. J. P. Cam- melbeek sprak over de kunst, achtte de indiening van een kunstnota voor de discussie tussen regering en parlement over de kust een onmisbaar uitgangspunt, betwistte het bestaansrecht van het to neelgezelschap „Ensemble" en voerde een pleidooi voor verbetering van de salarissen der orkestmusici. In het holst van de nacht beklom VARA-secretaris J. B. Broeksz (soc.) het spreekgestoelte om zyn stem te verheffen tegen de instelling van de radio- en t.v.-commissie-Scholten, omdat daardoor de radio- en t.v.-wet- geving wordt vertraagd en de onrust in de omroepwereld met als achter- grond gunstige finanoiële perspectie ven voor het omroeppersoneel als ge volg van een eventuele invoering van commerciële televisie wordt ver groot. In de commissie-zelf is een te grote plaats toegeruimd aan tegenstanders van de omroepverenigingen en aan ambtelijke personen. De omroepen zelf zijn te zwak vertegenwoordigd. Voor de TV-Nota van de staatssecre tarissen Scholten en Veldkamp had de heer Broeksz geen goed woord over. Uitgebreid ging hij op enkele bezwaren in. Blijkens de weekstaat der Nederland- sche Bank is de goudvoorraad met 4 miljoen gestegen tot 811 min. Daarte genover verminderde de deviezenreserve met 12 min. zodat de voorraad goud en deviezen op 5975 min. kwam- Conver- tibele deviezen daalden van 825 min. tot 811 minhet dekkingspercentage steeg van 96,18 tot 96,33. De daling van de bankbiljettenomloop met 38 min. tot 4693 min. viel bepaald tegen daar men op 100 min had ge hoopt. Er blijft dus veel geld in omloop en wellicht verklaart dit waarom de geld markt wat krapper is geworden, daar de banken op een vry grote terugkeer had den gerekend. Hoewel de schatkist niet zo vele betalingen behoefde te verrichten, is haar saldo met 98 min. gedaald tot 595 min. Hierdoor kon het saldo der banken met niet minder dan 113 min. oplopen tot 690 min. tegen een ver plicht gemiddelde van 670 min Des niettemin is hun positie betrekkelijk krap »n de voorschotten stegen met 7 min. tot 15 min. De post andere ingezetenen steeg van 163,5 min. tot 169 min De Nederlandse spaarbankbond melcfrt dat in maart bij de plaatselijke spaarban ken 143,9 miljoen is gestort en 125.6 min, is terugbetaald, waardoor het spaar, overschot 18.3 miljoen bedraagt (vorig jaar 15,1 min.) In het eerste kwartaal was het spaaroverschot 110.3 (v.j. 79.9) min. en het inleggers te goed nam toe tot ƒ2951,3 min. Visserij golfj es TT ET VISSERIJBEDRIJF reden tot vreugde: dr. F Brits antwoord aan Indonesië T^EN WOORDVOERDER van het Britse ministerie van buitenlandse za- ken heeft gisteren in Londen medegedeeld dat de Britse regering enige dagen geleden heeft geantwoord op de Indonesische nota van 10 maart, waarin Groot-Britannië verzocht werd niet langer de diplomatieke belangen van Nederland in Indonesië te behartigen. Engeland zou het In donesische verzoek officieel hebben aanvaard. Volgens gezaghebbende Britse kringen kon Groot-Britannië zich slechts buigen voor het „een zijdige" verzoek van de Indonesische regering. Over de inhoud van de antwoordnota wilde men op het Britse ministerie van buitenlandse zaken nog niets mededelen. Ook op het ministerie in Den Haag Is men ervan op de hoogte dat Engeland de nota heeft beantwoord. Van die zijde konden echter geen mededelingen over de inhoud worden gedaan gezien het hier een Britse nota betreft Nasution De Indonesische minister van defensie en staf-chef van het Indonesische leger, generaal Nasutiori, die een bezoek brengt aan Australië, heeft gisteren bij zijn aan komst in Canberra verklaard, naar Australië te zijn gekomen „in het belang van de versterking van de vriendschap pelijke betrekkingen tussen de twee buurlanden". Hij hoopte eventuele mis verstanden tussen beide landen uit de weg te ruimen. Op een persconferentie in Sydney zei de generaal dat Nederland thans het voorwendsel van verlening van zelfbe schikking aan de inheemsen in Nieuw- Guinea gebruikt als middel om het ge- Om het nu eens heel anders te doen heeft de Kon. Ned. Jaarbeurs ter inleiding van de a.s. Internatio nale Schoenenbeurs, dlie te Utrecht zal worden gehouden, een perscon ferentie in teenagerstij'l gehouden. Dit gebeurde gisteravond in Amster dam, oompleet met een lawaaiige combo, een forum van teenagers en een sohoenenshow onder leiding van Letty Koeterman. Maar het begon toch met een toespraak door de directeur van de Jaarbeurs drs H. P van der Kwast, die o.m. zei dat schoenen voor de teenagers „een vrij grote emotionele waarde" vertegenwoor digt. Een in 1958 gehouden enquête bracht dit aan het licht: de meisjes kijken graag naar schoenetalages en passen graag schoenen. Bovendien kopen de Nederlandse teen agers veel schoenen en dat zij een „koop krachtig publiek" zijn blijkt uit het feit dat zij (met eigen geld of met dat van hun ouders) in het afgelopen jaar maar liefst 2 miljard gulden uitgaven voor kleding, cosmetica, bromfietsen, grammo foonplaten en andere liefhebberijen. De meisjes-leden van het forum ver telden. dat zij van hun eigen of van vaders geld voor gewone flatjes f 15. maar voor mooie schoentjes wel f 30 of f 40 uitgeven. „Als het moest zou ik er desnoods voor sparen", zei een 18-jarige pottenbakster Over de nieuwe modellen waren de meningen natuurlijk verdeeld: het afge platte neusje vond de een apart en d* ander niet leuk en tweekleurige zomer schoentjes vielen niet to bar In de smaak. Moderne schoentjes met bandjes en vetersluiting moesten het afleggen tegen de gemakkelijke instapschoentjes en echte sportieve schoenen met stiksels werden alleen nog maar goed bevonden voor fietsen in de regen Meer belangstelling, hadden de wat extravagante luxueuze schoentjes. Nederlandse produktie De totale schoenenproduktie in Neder land nam in 1960 met rond 612.000 paar toe, dat is een stijging van 2 pet, maar van 18 pet ten opzichte van 1958. De export beliep 3.39 miljoen paar leren schoenen ter waarde van f 29.98 miljoen, bijna 890.000 paar pantoffels ter waarde van bijna 4 miljoen gulden, 969.000 paar textielschoenen ter waarde van 2.7 mil joen en 1.37 miljoen paar rubberschoel- sel voor f 7.64 miljoen gulden. De totale waarde beliep 4 miljoen gulden meer dan in 1959. De export ging voornamelijk naar Bel gië en Luxemburg, Engeland, West- Duitsland en Scandinavië. Import kwam uit België, Luxemburg, West-Duitsland en Italië. In totaal was met 31.6 miljoen paar schoenen per hoofd van de bevolking 2% paar beschikbaar. Maar volgens de statistieken kopen de teenagers gemid deld 34 paar schoenen per jaar. De vierde Internationale Schoenen beurs, die van 24 mei te Utrecht wordt gehouden, omvat inzendingen uit Nederland (102), Engeland, België, West-Duitsland, Japan, Tsjechoslo- wakije en Italië. De beurs is niet voor het publiek geopend. Cr edi etverzekerin gmij boekte hoger winst De Nederlandsche Credietverzekering- mij. heeft een winststijging geboekt van 15% tot 330.986 (vorig jaar 288.799) on danks een stijging van de algemene on kosten. Voorgesteld wordt 8 (7)% divi dend op het gestorte en 2% op het niet gestorte kapitaal. De open reserves wer den belangrijk versterkt De vraag steeg en de recessie had geen invloed. Het scha- deverloop voor particuliere rekening gunstig. Uit hoofde van noodlijdende scheepstransacties werd 8,22 miljoen uitgekeerd. In 1961 waren de premie-inkomsten ook voor particuliere rekening niet on aanzienlijk hoger. Met de vergoeding van revaluatieschade zal 1,6 min. zijn ge moeid. Met door de revaluatie veroor zaakte boekverlies is vrij beperkt en zal de resultaten nauwelijks beïnvloeden. De algemene onkosten zullen niet onbelang rijk stijgen. Het gevaar der internationale concur rentie treedt duidelijk aan de dag wat betreft de lengte der verzekerbare kre diettermijnen. Door overleg streeft men naar beperking in de zg. Berner Unie. Thomsens Havenbedrijf: Directie bij zon-der verontrust over arbeidsmarkt en enigsizins bevredigende uitvoering van stukgoed-werk werd bijzonder moeilijk; steeds meer moet men beroep doen op pendelaars; resultaten Ln 1961 gehand haafd; bezit aan havenkranen enigszins uitgebreid; e«r is een tekort aan kade- lengte: me® hoopt betrokken te worden bij pierwerkzaamheden te Hoek van Ho'lpnd en IJmuGen: divHenH h»naa1,J op 9 pet. uitkering per winstbewijs /531.4S; mr. M G de Bruin van d« Ned. Spoorwegen benoemd tot directeu- in plaats van H. Hues nk. die adviseu wordt- dr I P. H. Ba"l'x V-rr»e? --ver soonüjke titel van president-directeur. bied te behouden na het mislukken van zijn kolonisatieplan. Ook heeft de Indo nesische minister gisteren besprekingen gevoerd met het volledige Australische kabinet. Hij zou de Australische ministers niet in twijfel hebben gelaten over het feit, dat Indonesië meer dan' ooit op zijn aanspraken op westelijk Nieuw-Guinea staat. In Djakarta is bekendgemaakt dat In donesië maatregelen zal treffen voor de repatriëring van ongeveer 1.600 Indone siërs uit de Philippijnen. De kosten zou den geheel door Indonesië worden be taald. Verzetsorganisatie Tenslotte vermelden we nog dat op de onlangs In Tjlbogor op West-Java, ge houden conferentie is besloten dat men sen uit westelijk Nieuw-Gulnea, die ln Indonesië wonen zullen worden georga niseerd ln een organisatie genaamd de „Irlanese Volksbeweging". Het doel van deze beweging Is „te streven naar de be vrijding van Nieuw-Gulnea van het Ne derlandse Imperialisme". Viering Koninginnedag bij de Kon. Marine In Den Helder zal op 1 mei, de dag waarop de verjaardag van koningin Juliana gevierd zal worden, om 9 uur een saluut van 33 schoten gegeven wor den, om 12 uur een saluut van 35 scho ten en om 16 uur weer een saluut van 33 schoten. De oorlogsschepen van Nieuwe- diep zullen om 9 uur een vlaggeparade houden; de hele dag zullen de schepen gepavoiseerd blijven. Om 11 uur zal een grote parade ge houden worden, waaraan gewapende een heden van de marine zullen deelnemen De commandant van de zeemacht in Ne derland, schout-bij-nacht mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk, zal de parade af nemen. De parade zal slehcts bij goed weer plaats hebben evenals de taptoe, die voor 's avonds op hel programma staat en die door de Marinierskapel zal worden uitgevoerd. In Hilversum zal door hel vlootperso- neel van het marine opleidingskamp Hilversum een défilé worden gehouden voor de burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot. Dividendvoorstel Van Berkels Patent stelt over 1960 12 (vorig jaar 12) procent dividend voor. Ned. Bontweverij: Bij de inschrijving op 1.123.100 gewone aandelen hebben nagenoeg alle houders van hun claims gebruik gemaakt. heeft een Korring», directeur van het Rijksinstituut voor vls- serUonderzoek in IJmulden la tot buiten gewoon hoogleraar In de hydrobiologie te Utrecht benoemd. Deze benoeming vormt de erkenning van het grote belang van het visserUonderzoek. De nieuwe professor pleitte in zUn Inaugurele rede voor een krachtige voort zetting van het visserij-onderzoek. Daar naast beval hU een goede honorering van de wetenschappelijke werker» aan. Hier door zal het mogelijk zijn de beste krach ten voor het bedrijf aan te trekken. In zyn inaugurele rede nam prof. Kor ringa talrijke interessante facetten van het onderzoek van de zeebodem onder de loep. Hij was bijvoorbeeld van mening, dat men nu al met kernreactoren in staat zal zijn het dode kapitaal van de oceanen ongelooflijk grote hoeveelheden fos faten en nitraten levend te maken. Door te werken met kernreactoren, die men naar de bodem laat zakken, ontstaat een verticale vermenging in de hogere waterlagen, hetgeen de groei van plank ton snel zal bevorderen. Het gevolg hier van is het ontstaan van nieuwe rijke visgronden. Overbe vissing De zee is een rijke voedselbron, aldus prof. Korringa. Er zijn echter niet zoveel visgronden. In de diepe zeeën zal men weinig dierlijk leven op de bodem aan treffen. Het zonlicht kan er niet door dringen De aanwezige fosfaten en nitra ten vormen daar een dood kapitaal. Slechts daar waar de wind het water van de kust drijft en tiet diepe water bovenkomt, treft men veel vis aan. Zoals op de Noordzee. Men moet dan echter oppassen voor overbevissing. In dit verband pleitte prof. Korringa opnieuw voor een grotere maaswydte. De vangsten zullen hierdoor niet dalen, maar stijgen. De vis krijgt de kans om zich te ontwikkelen. Prof. Korringa toonde zich geen tegen stander van de industrievisserij. Integen deel. Het is nu al mogelijk om reukloos vismeel in brood te verwerken. Vismeel speelt een voorname rol in ons leven. Het is voedsel voor het pluimvee, dat ons de eieren voor het ontbijt levert. Visolie is belangryk voor de margarineproduktie. De industrievisserij kan door kleine eenheden worden beoefend en is boven dien aantrekkelijk voor grote fabrieks- schepen. De export van het veredelde vismeel, waarmee thans vele interessante proeven worden genomen, is belangrijk Hel zal wellicht makkelijker zijn om dit produkt naar de onderontwikkelde gebieden als een bijdrage voor de bestrij ding van het grote eiwittekort te expor teren dan de export van ingeblikte en bevroren vis. Watervervuiling Ook de zoetwatervisserij nam prof. Korringa onder de loep. Hij deed daarbij een felle aanval op de vervuiling van de binnenwateren. De Rijn, vroeger een van de grootste zalmleveranciers, is het open riool van Europa geworden. Overal trteft men thans zwarte, stin kende binnenwateren aan. Het is wellicht de prijs, die wy voor onze welvaart moe ten betalen. Het wordt echter hoog tijd, dat er maatregelen ter bestrijding van de watervervuiling worden genomen. Sagitta keeri terug van onderzoekingsreis Het moderne Westduitse fabrieksschip ..Sagitta" is in Bremerhaven teruggekeerd van een geslaagde onderzoekingsreis naar de wateren van New-Foundland. Met deze reis is het onderzoekingspro gramma van West-Duitsland voor het jaar 1961 gestart. De reis werd meege maakt door biologen en andere weten schapsmensen. Duitse treilers vissen al enige jaren in de Noord-Amerikaanse wateren. Er zyn echter nog talrijke problemen op te los sen, voordat men op den duur zeker kan zyn van een werkalijk economisch aan vaardbare uitoefening van de visserij in deze streken. De onderzoekers hebben ditmaal hun belangstelling gericht op de kabeljauw- scholen bij New-Foundland, die voor de produktie van zoute vis op de Duitse treilers van groot belang zijn. Gezoute kabeljauw is voor Duitsland een stevig exportprodukt geworden. Er is een leven dige export van dit produkt gaande naar Afrika en de landen aan de Middellandse Zee. Haast De „Sagitta" moest zich haasten. Want het seizoen voor de kabeljauwvisserij begint februari en duurt slecnts tot eind april. Naast de Duitse vissers jagen hier ook al sedert jaren de grote schepen van Frankrijk, Spanje en Portugal op de kabeljauw om er zoute vis van te maken. In het voorjaar trekken deze schepen voor de kust van New-Foundland hon- ET FAO-RAPPORT OVER dc aanvoer van acht miljoen kilo pufgarnaal door de Nederlandse kustvissers heeft in Belgische vis serijkringen ontstemming gewekt. Zij zijn van mening, dat deze puf- visserij zeer schadelijk is voor de gaanalenstand langs de Nederlandse en Belgische kust. In het rapport vinden zij thans min of meer de be vestiging van deze door hen reeds jarenlang gehuldigde opvatting. „De wetenschapsmensen hebben thans in Nederland bewezen, dat het bedrij niet enkele de puf-fabrieken ten goede moet komen. „Niemand heeft zich daarover verwon derd", schryft Het Nieuwsblad van de Kust. „uitgezonderd de Nederlandse be trokken autoriteiten, die al die tijd in dienst schijnen te hebben gestaan van de belangen van enkele puffabrieken in Ne derland of ze tenminste toch maar ge loofd hebben". „Wij zijn benieuwd wat de Belgische instanties thans zullen doen om het hun ner Hollandse collega's diets te maken" zo vult Het Visserij blad aan. „En wat zegt de Bedrijfsraad voor Zeevisserij omtrent deze vaststellingen? Welk be sluit zal zij eruit trekken in 't belang van onze garnaalvissers, die thans een armoedig bestaan leiden?" Men zou kunnen concluderen, dat ven van de visserij op pufgarnaal zeer nadelig is voor de garnaalsta-1 de Belgen hels zijn over het garna- pel", schrijven het Nieuwsblad van lenrapport. Het zal heus wel nodig de Kust en Het Visserijblad uit Oost ende. „Wij hebben zulks sedert ja ren beweerd, maar van Nederlandse zijde is het moeilijk geweest om deze •nvatting te aanvaarden." zijn om daarover in het openhaar pen verklaring af te leggen. Acht miljoen kilo pufgarnaal inderdaad erg veel. Vooral wanneer men deze hoeveelheid stelt tegenover „Nu het bewijs is geleverd", aldus Het' achtergrond van de geringe vang. Visserij blad vragen wij ons af waarop «en aan garnalen voor menselijke men wacht om daaruit in Benelux-ver- band een besluit te nemen, dat aoseel de ^nmmpUe. Meer nullen wV hier Nederlandse als de Belgische visserij enl thans niet over zeggen derden mijlen van de ene visgrond naar de andere, omdat de kabeljauwscholen in deze wateren zeer treklustig zijn. La ter gaan de schepen naar West-Groen land, waar de kabeljauw zich dan pleegt op te houden. Tweede proef De reis van de „Sagitta" was de tweede van het Duitse visserijbedrijf om de ver houdingen op deze visgrond speciaal voor het maken van zoute vis te testen De eerste proef werd vorig jaar geno men door de treiler „Regensburg". Dit schip kwam echter te laat op de vis gronden aan. Het seizoen was al ver streken. Dat kon men overigens pas na de eerste onderzoekingen merken. De biologen en de schipper deden ech ter Interessante ervaringen op over de gesteldheid van de bodem en de weers omstandigheden, die van groot belang waren voor het slagen van de reis van de „Sagitta". „Tag des Hochseefischers" In Bremerhaven zijn de eerste voorbe reidingen begonnen voor de viering van de „Tag des Hochseefischers" van 23 tot 25 juni, die dit jaar samenvalt met het 75-jarig bestaan van de Duitse trener. vloot Dit jubileum zal worden gevierd met tentoonstellingen, concerten en sportwed strijden. In een reusachtige braadpan zullen duizenden porties roodbaars voor de gasten worden gebakken Dit was er Vijf treilers, zeven loggers en tien kot ters zorgden er dinsdag voor. dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 6700 kisten vers» vis. Er waren 280 kisten schelvis, 300 wy- ting, 230 gul en kabeljauw, 585 haring. 265 koolvis, 4470 makreel. 180 schol, 175 diversen, 660 stijve kabeljauwen en 11000 kilo tongen- De schepen De Jan Senior VI. 84 kwam aan de markt met een vangst van 25 wijting, 25 schelvis, 15 gul en kabeljauw. 50 koolvis. 220 haring, 1250 makreel en 15 diversen: de Kw. 80 Dirk Marie zorgde voor 35 wijting. 25 schelvis, 35 gul en kabeljauw. 40 koolvis. 110 haring. 455 makreel en 15 diversen; de Kw. 122 Arie Ouwehand voor 1» wijting, 30 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 86 haring. 875 makreel. 60 diversen en 125 stijve kabeljauwen; de Albatros Kw. 87 was present met 55 wijting, 60 schelvis. 40 gul en kabel jauw, 65 koolvis, 95 haring, 695 makreel, 5 diversen en 15 styve kabeljauwen en de IJm. 79 Job Gouda zorgde voor 1180 makreel. 10 schelvis. 15 gul en kabeljauw, 50 koolvis en 75 haring. De markt In het marktbeeld kwam vergeleken met gisteren niet veel verandering. Ma kreel bleef erg goedkoop. Ze bracht f 10 tot f 6 per kist van 50 kilo op. Voor de uitgezochte grove makreel betaalde de handel echter f 33 tot f 29 per 50 kilo. Haring noteerde f 17 tot f 13 De schel- visprijzen waren iets hoger. Grote schel vis noteerde f 42 tot f 33, grootmiddel f 46 tot f 44, kleinmiddel f 33 tot f 47, pen nen f 46 tot f 54, en braad f 41 tot f 28 per kist van 50 kilo. Grote regels kabeljauw noteerden f 73 tot f 65 en kleine regels f 40 tot f 35. Grote tongen deden f 3,60 tot f 3,40, groot middel f 3,10 tot f 3, klein middel f 3 tot f 2,70. tong I f 3,30 tot f 3,10 en ton* II f2.10 tot f 1,95 per kilo. En vandaag? Drie treilers waren er gisteravond al binnen voor de woensdagmarkt De Delft tJm. 37 met een vangst van 25 kisten schelvis. 385 haring, 475 makreel, 20 wijting, 10 gul en kabeljauw, 95 koolvis 20 diversen en 200 kleine kistjes haring; Amsterdam IJm. 28 met 10 schelvis, 200 haring, 820 makreel, 20 wijting, 45 gul en kabeljauw, 5 diversen en 200 kleine kist jes haring en de Antje Kw. 49 met 70 schelvis, 5 haring, 800 makreel, 310 wij ting, 10 gul en kabeljauw, 5 koolvis en 15 stijve kabeljauwen. Thuisstomend waren de Kw. 81 Alber- tha Hendrika met 800 kisten verse vi», de Thorina IJm. 33 met 1100 kisten en 300 kleine kistjes haring en de Ariadne IJm. 18 met 600 kisten verse vis en 350 stijve kabeljauwen. Om de Noord Het was gisteren nog steeds briezig weer om de noord, windkracht 5, maar de schepen profiteerden toch van een gunstige visserij. Zij gaven etmaalvang sten door van 150 tot 300 manden haring, makreel en wijting. De Emma IJm. 15 meldde een trek van 60 manden diversen; de Maria gaf een trek door van 60 manden en de Postboy IJm. 35 deed twee trekken van 80 manden haring. NEDERLAND PIETERS GRAAFLAND (Feijenoord) WIERSMA (PSV) MULLER (Ajax) VAN DER HART (Fortuna '54) KUYS (NAC) KLAASSENS (Feijenoord) SWART (Ajax) H. GROOT (Ajax) WILKES SCHUURMAN VAN DER KUIL (Fortuna '54) (ADO) (PSV) MERCADO FLORES MELLONE NAJERA SEPULVEDA JAUREQUI CARVAJAL REYES DEL AQUILA CARDENAS PENA MEXICO Haags meisje van 16 verdween Drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank te Den Haag gisteren geëist tegen een 33-jarige Ambonese losarbeider uit Den Haag. De man was er van be schuldigd een minderjarig meisje, de zestienjarige Lucienne Krul uit Den H$ag, te hebben geschaakt. Het meisje is op de avond van 26 no vember van het vorig Jaar, nadat ze met verdachte was uit geweest, niet in de ouderlijke woning teruggekeerd. Na dat ze half Januari werd aangehouden in een koffiehuis, heeft ze tegenover de politie verklaard weggelopen te zijn, om dat haar ouders dreigden haar naar een inrichting te sturen. Haar vriend heeft op generlei wijze de hand gehad in haar verdwijning, zo verklaarde ze tegenover de politie. Verdachte zelf ontkende eveneens met klem zich aan schaking te hebben schul dig gemaakt. Pas op 4 december had hU het meisje, met wie hij enige tijd om gang had, terug gezien. Hij verkeerde ;n de veronderstelling, zo zei hij, dat het meisje op de avond van 26 november naar huis was terug gekeerd. Toen de oolitie hem op 9 december aanhield heeft hU echter verzwegen dat hij het meisje op 4 december had ontmoet. Ook verklaarde hij tegenover de politie en de rechter-commissarls dat hij niet wist waar het meisje zich op dat moment bevond. „Ik was bang. omiat de politte mij verdacht van schaking", zo zei hij Goede verhouding Op de ochtend van de vierde december nezocht het meisje verdachte op zijn ka mer. Ze zijn toen samen naar kennissen gegaan. Daar zou d-. Ambonees gezegd '.ebben dat hU reeds enige weken met het meisje samenleefde en dat ze kamers zochten, zo verkla Ie een getuige ter zitting. Bovendien bleek dat verdachte het meisje bij andere kennissen onder een valse naam heeft voorgesteld. Daar voor kon hij geen verklaring geven. Als getuige a décharge werd gehoord de moeder van de verdachte, die sprak van een goede verhouding tussen haar zoon (vader van zes kinderen en thans gescheiden) en het zestienjarige meisje De officier van justitie achtte scha king het primair ten laste gelegde bewezen. Wanneer schaking niet be we- De dertiende partij van de 24, die om de wereldtitel schaken worden gespeeld, Is gisteren zonder verder te spelen, door titelhouder Tal gewonnen gegeven. Uit dager Botwinnik had onder couvert af gegeven f3xe4. HU leidt thans met 84— 44. zen wordt geacht door de rechtbank, is er naar de mening van de officier sprake van overtreding van artikel 180: het ont trokken houden van het meisje aan Justi tiële na- en opsporing door het verstrek ken van onjuiste inlichtingen. De recht bank zal op 2 mei uitspraak doen. Eng. voetbal. Voor de eerste divisie van de Engelse league zijn dinsdagavond gespeeld: Burnley—West Ham United 2- 2 en Preston North EndBolton Wan derers 0—0. HOCKEY Het Ned. militaire hockey-elftal heeft dinsdagmiddag op het sportpark Te Wer- ve ln RUswijk een benauwde, doch alles zins verdiende 3-2 zege behaald op de Franse militairen .Het beslissende doel punt werd pas in de allerlaatste seconde van de wedstrijd uit een lange corner ge scoord. Hoewel Nederland in de eerste helft een groot overwicht had, ging de rust met een dubbelblanke stand in. In de vijfde minuut na de hervatting opende middenvoor Scholtz (Hilversum) de score voor Nederland (1-0). Toen Spoelstra (BMHC) een kwartier later na fout van doelman l'Hermite de stand op 20 bracht, leek de strijd beslist De Ned. defensie ging echter bijzonder wei felend spelen, waarvan de voortreffelijk* Franse linksbinnen Bonnet profiteerde. Uit een strafbully bracht hij vijf minuten voor het einde de stand op 2-1 en een minuut later scoorde hijzelf de gelijk maker Reeds had een ieder zich met een ge lijkspel verzoend, toen Meyer (SCHC) in de allerlaatste minuut van de wedstrijd uit een lange corner het beslissende der de doelpunt scoorde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9