Non-stop prestatievlucht van 10.000 kilometer &o miA'D ft Weer gesprek met de Y.S. over landingsrechten Mr. Stikker aangezocht als N.A.V.O.-secretaris TV-plannen in V.S. voor menselijke ruimtevaart Geen levenslang met oog op toekomst De Zon gaat op 1 Zware eisen voor geweldmisdri j ven in Rotterdam Amsterdammer in Spanje vermist Minister Visser om hulp in V.S. f 20.000 verloren KRO: ook gekleurd programmablad Eerste televisie in Israël Intervisie keek via Eurovisie Motief eis in zaak Feenstra: >IEUWE LEIDSCHE COURANT T Negende DC-8 mankt vlieguren vol HET is de bedoeling, dat het negende DC-8 straalverkeersvliegtuig voor de KLM, de PH-DCK. voordat het door de Douglas- fabrieken aan de KLM wordt overgedragen, een demonstratie zal geven van zijn enorm vliegbereik. Deze DC-8. die uitgerust is met vier Pratt Whitney JT3D-1 turbofan straal motoren met elk een stuwdruk van 7700 kg, zal op 21 april om zes uur lokale tijd uit Los Angeles starten voor een non-stop vlucht van 10.120 km naar Rome, waar hij na een vHeg- tyd van circa 12 uur om drie uur lokale tijid op 22 april wordt verwacht. Na een rustpauze voor de bemanning zal deze DC-8. die de naam zal dragen van de beroemde Zuidpoolvorser Richard Evelyn Byrd, op 23 april naar Schiphol vertrekken, waar hij om elf uur aan komt Nadat bijgetankt is, zal de PH-DCK om een uur van Sahiphol vertrekken voor een nonstop vlucht van 7835 km naar Ca racas, de hoofdstad van Venezuela (vlieg- tijd negeneneenihalf uur), waar hij om zes uur lokale tijd wordt verwacht. De vol gende ochtend zullen demonstratievluch ten voor autoriteiten boven Caracas wor den gehouden, waarna de DC-8 om twaalf uur lokale tijd voor een derde non-stop- vlucht naar Los Angeles vertrekt, een af stand van 5816 km, die in zeseneenhalf uur zal worden afgelegd. Ornaat deze DC-8 door de Douglasfa- briëken pas aan de KLM wordt overge dragen wanneer hij de benodigde vlieg uren heeft gemaakt om zijn luchtwaardig heidspapieren te kunnen ontvangen, wor den de nog ontbrekende uren met deze „prestatie non-stop driehoek" volgemaakt. Het vliegtuig dat reeds in KLM-beschil- dering zal vliegen, is nog in het bezit van de Douglas-fabrieken en op deze presta tie-vlucht zal het daarom bestuurd wor den door de bekende Douglas-invliegers Bert Foulds en Paul H. Patton (die de eerste vlucht van de eerste DC-8 mee maakte). Als navigator fungeert de K.L.M.-er B. J. de Jager en als waarne mer voor deze luchtvaartmaatschappij de heer A. F. van Rassel. Aan boord bevin den zich voorts de onderdirecteur Ver koop van Douglas, Jack. R. McGowen en verscheidene officials van de FAA. Tot de bemanning behoren ook drie leden van het K.L.M.-oabine-personeeI. PRESTATIE W.0CHT TAHOE Pfl-OCt ADMIRAAL HICHAM E.8YR0 Schaak-vraag 85 Het verhaal speelt in een tijd toen het schaakspel nog in vele opzichten „romantiek" was. In die tijd nam een „amateur" het op tegen de befaamde D. Janowski. Hij verloor en dat is geen schande. Onlangs z-g ik Petrosian in actie tijdens een monstersimultaan seance: in sneltreinvaart rende hij langs de borden, links en rechts niet slechts de amateurs maar ook gere nommeerde schakers achterlatend bij geruïneerde stellingen! Maar om op zo'n onbarmhartige wijze afgeslacht te worden als de amateur in ons verhaal nee! Aan u de taak om de stelling te analyseren en te zoeken hoe Janowski het aanpakte. Deze laatste had zwart en zijn dame staat in bekommer u niet om zulke kleinig heden! W a t> c d e i e r Wit: Khl, De2, Tal en Tfl, Pbl en Pe6, pi a2, b2, e5, f4, g2 en h2. Zwart: Kc8, Dd4, Td8 en Th8, Lc5, Pf5, pi a7, b7, g7 en h5. Opgave: Zwart speelt en wint. Dam-vraag 84 Dit was de stand in ons vorige probleem Zwart: 8, 11, 14, 17, 18, 19, 22, 23, 36, 38. Wit: 26, 27, 29, 31, 34, 35, 37, 39, 46. Wit wint als volgt: 2621, 17x26; 37—32, 26x28; 39—33, 28x30; 35x2, 23x34 (speelt zwart hier 22x31 dan is het witte antwoord 2x43); 2x16, 22x31; 16x22, 31—37; 22—33, 36—41; 33—47. Bridge In een viertallenwedstrijd krijgt u als Noord het volgende spel H 9 6 2, 9 B 10, O A V 7 5 2, V 4. U bent gever, niemand kwetsbaar en het bieden gaat: Noord 1 ruiten - Oost pas - Zuid 2 klaveren (geeft plm. 10 punten aan met vijfkaart klaveren) - West pas - Noord? Wat zou thans bieden? JACK DIAMOND OPLOSSIN VORIGE PUZZEL wesTDorpe biERvliet dRIewegen kortgeNE '■-heerenhoEK nieUWvliet ZAamslag biggekERke hoNTenisse. De gevonden plaatsnamen zijn: Tenaauzen-Driehwart Amerika heeft Nederland laten weten dat het bereid is de bespre kingen te hervatten over landings rechten in Los Angeles voor de KLM. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, Luns, heeft de kwestie verleden week, toen hij Washington bezocht, ter sprake gebracht. De perschef van het ministerie van buitenlandse zaken, Joseph Reap, heeft gisteren meegedeeld, dat Amerika de Nederlandse ambassade in Washington ervan op de hoogte gesteld heeft, dat het instemt met een nieuwe serie besprekin gen over deze kwestie. „Er is nog geen overeenstemming be reikt over het heropenen van de onder handelingen". Op 3 februari 1960 verwierp Amerika, a vier weken van onderhandelingen, het Nederlandse verzoek voor landings rechten in Los Angeles. Het Amerikaanse standpunt was dat de KLM geen recht had op een nieuwe route naar Amerika daar de Nederlanders er niets voor in ruil kunnen aanbieden. De KLM vliegt reeds naar New York, Houston en Bos ton, Massachusetts en heeft ook lijnen via New York en Miami naar de Neder landse gebieden in de Caraïbische Zee. Toen minister Luns verleden week een bezoek bracht aan Washington wees hij er op, dat het nu het ogenblik is om een nieuwe ronde besprekingen te vragen. Autoriteiten van het ministerie van buitenlandse zaken wilden niet zeggen of de Amerikaanse bereidheid de bespre kingen te heropenen ook betekent, dat er een wijziging is gekomen in de Ame rikaanse houding ten opzichte van het Nederlandse verzoek. Nederlandse auto riteiten echter, hebben privé verklaard, dat mr. Luns met betrekking tot deze kwestie Washington met gematigd op timisme verliet LENTE IN WARMOND Benoeming binnen een week De rechtbank in Rotterdam kreeg gis teren weer een geweldmisdrijf te behan delen. Ditmaal stonden twee Duitse ma trozen terecht die een taxiohauffeur met een ijzeren staaf op het hoofd hadden ge slagen om hem te beroven. De Duitsers zijn de 19-jarige messbediende H. S. uit Hamburg en de 17-jarige dekjongen S. T. uit Altena. Zij waren op 5 maart de Rot terdamse haven binnengekomen en ze wilden 's avonds de wal op, maar ze had den geen geld. Zij spraken af iemand neer te slaan. Een taxichauffeur werd als slachtoffer gekozen. Deze raakte, nadat hem een slag met de ijzeren staaf was toegebracht, niet bewusteloos, maar riep luidkeels om hulp. De politie kon de da ders spoedig aanhouden. De officier van justitie eiste adht maanden. Voor dezelfde rechtbank stond gisteren de 19-jarige zeeman A. H. V. uit Rotter dam terecht, omdat hij een jonge vrouw, die in verwachting was in de buik had gestompt. Toen een voorbijganger dit aan een agent vertelde en deze de zeeman wilde arresteren, vielen de 21-jarige broer van V. en de 40-jarige .H. P. en de 25-jariige P. J. H. de agent aan. Zij waren onder invloed. De agent kreeg geen hulp van het publiek. Met de hulp van twee collega's konden de vier woestelingen ge arresteerd worden. De eis tegen elk van hen was zeven maanden. Sinds 5 april wordt in het berggebied tussen het Spaanse grensplaatsje Torla en Gavarnie, in het Franse departement Hautes Pyrenees, de 24-jarige Amster dammer A. Bijlevelt vermist. De jongeman is voor een voettocht uit Torla vertrokken, maar niet in Gavarnie aangekomen. Zijn familie die sindsdien geen bericht heeft ontvangen, heeft zich in verbinding gesteld met de Franse en Spaanse autoriteiten. Gisteren is een reddingsploeg uit Ga varnie vertrokken. TAE REGERINGEN van de 15 U NAVO-landen hebben eenstem mig besloten de Nederlandse perma nente vertegenwoordiger bij de NAVO en de OEES, mr. D. U. Stik ker, de post van secretaris-generaal van de NAVO aan te bieden. Dit is gisteravond officieel te Parijs be kendgemaakt Men verwacht dat mr. Stikker de post zal aanvaarden na overleg met zyn regering te hebben gepleegd. Waarschijnlijk zal dc NAVO-raad hem binnen een week benoemen. Mr. Stikker, die daarmee de opvol ger van Spaak wordt, wordt de der de secretaris-generaal van dc ver dragsorganisatie in de twaalf jaar dat zij bestaat. De eerste secretaris-gene raal was de Brit Lord Ismay. Mr. D. U. Stikker is op 5 februari 1897 te Winschoten geboren. Na een gymnasiumopleiding studeerde hij rech ten aan de rijksuniversiteit te .Gronin gen. Toen ihij wai afgestudeerd ging mr. Stikker in het bankwezen. Na bij de Groninger bank en de Twentsche bank te Amsterdam te hebben gewerkt, werd hij directeur van een bank vereniging te Lisse. In 1935 werd mr. Stikker direc teur van Heinekens bierbrouwerij N V. te Amsterdam en bij de oprichting van de Stichting van de Arbeid in mei 1945 daarvan voorzitter. Hy speelde een grote rol bü de op richting van de Party van de Vryheid, waarvan hy voorzitter werd en waar voor hy ln 1946 lid werd van de Eerste Kamer. Hy voerde met mr. P. J. Oud, nadat deze uit dc Party van de Arbeid was getreden, het zogenaamde „politieke gesprek" dat leidde tot de oprichting van de Volksparty voor Vryheid en Democratie. Minister Mr. Stikker werd in augustus 1948 minister van buitenlandse zaken. In deze functie ondertekende hij op 4 april 1949 te Washington het Noordatlantische verdrag. Hij maakte in 1948 en 1949 een aantal reizen naar Indonesië. In februari 1950 werd minister Stikker politiek bemiddelaar van de Organisatie voor Europesphe economische samenwer king en in april werd hij voorzitter van deze organisatie. HIJ bleef dit tot 1952. De Tweede Kamer verwierp in janua- rie 1951 een motie-Oud die gericht was tegen de Nieuw-Guinea-poliitiek van de regering. De V.V.D.-fractie stemde voor deze motie, waarmee zü het vertrouwen in het kabinet opzegde. Dit was voor minister Stikker aanleiding ontslag aap te wagen. Het kabinet waaraan daar door de vier-partijen-grondslag werd ontnomen, verklaarde zich solidair met minister Stikker en stelde zijn porte feuilles ter beschikking. In het nieuwe kabinet kreeg mr. Stik ker opnieuw de portefeuille van buiten landse zaken. Hij bleef minister tot sep tember 1932 nadat het kabinet in juni ontslag had aangevraagd omdat de par lementaire periode ten einde was. Hij werd opgevolgd door mr. J. W. Beyen, thans ambassadeur ite Parys. Mr. Stikker werd in 1952 benoemd tot ambassadeur in Londen. Hy behield de ze post tot 1958 en is sedertdien hoofd van de gecombineerde Nederlandse per manente vertegenwoordiging by de NAVO en OEES te Parijs. Mr. Stikker kinderen. is gehuwden heeft twee De Nederlandse minister van defen sie, ir. S. H. Visser, heeft gisteren een gesprek gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Macnamara, en hoge mili taire deskundigen over Amerikaanse hulp aan Nederland. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade te Washington heeft gezegd dat het hoofddoel van minister Vissers bezoek is kennis te maken met de re gering van president Kennedy en ver der verzekeringen of waarborgen te krij gen ten aanzien van Amerikaanse mili taire hulp in de komende twee jaar om Nederland te helpen by vaststellen van zijn defensieprogram. Er is dinsdag gesproken over de ge- zmanelijke produktie van F-104 „Star- fighters" door Nederland, België, Italië en West-Duitsland. Ambtenaren zeiden dat de Amerikanen inlichtingen hebben gegeven die waarschynlyk in verband staan met veranderingen in het vlieg tuig die nodig zijn wegens verdere ont wikkelingen op elektranisch gebied. Minister Visser is aan de lunch de gast van minister Macnamara geweest. Een 35-jarige kunstmesthandelaar uit Terneuzen heeft bij de Rotterdamse po litie aangifte gedaan van het verlies van een bedrag van f 20.000 (twintig biljetten van f 1000). Hij is het geld waarschijnlijk maandag kwyt geraakt In Amerika spreekt men van de handigheid van de Sowjetunie om belangrijke gebeurtenissen zo te laten samenvallen, dat er een „wereld- spektakel" ontstaat. Ook nu weer slaagden de Russen erin, het succe6 vain hun eerste menselijke ruimtevaart te koppelen aan de eerste tele visie-uitzending voor geheel Europa. Dit werd voor de Amerikaanse televisie aanleiding, nu alvast grootsse plannen te maken voor uitzen ding van de spoedig te verwachten eerste Amerikaanse menselijke ruimtevaart. De drie grote Amerikaanse networks NBC, CBS en ABC, die elkaar gewoon lijk sterk beconcurreren en alleen bij zeer grote gebeurtenissen tot samen werking willen komen, hebben nu een overeenkomst gesloten voor een groot scheepse, op alle programma's voorrang hebbende uitzending. Deze drie networks beslaan tezamen verreweg het grootste deel van de Ver. Staten met hun signalen. Zenden zij dus een gezamenlijk programma uit, dan valt er voor de kleinere zenders niet veel anders te doen dan dit over te ne men. Men heeft nu reeds gezorgd, dat er voldoende camera's op Cape Canaveral aanwezig zyn, want, zo zegt men, de gebeurtenis zal zeker niet lang op zich laten wachten en de Amerikaanse tele visie stelt er zich een eer in. fraaiere uitzendingen van een en ander te bren gen dan de Sovjetunie, die alles eigen lijk moest improviseren. Het afschieten van de raket, zo is het plan, zal direct en gezamenlijk worden uitgezonden. Daarna echter zal elk network apart met zijn die ontvangst weer gezamenlijk uit te zenden. Wat nu betreft de televisiebeelden, die binnen de capsule worden opge nomen tydens de vlucht, hierover hebben de networks natuurlijk niets te vertellen. Zij hebben echter de toe zegging van de overheid, dat hiervan na de vaart zo spoedig mogelijk na grondig onderzoek, gedeelten zullen worden vrygegeven voor vertoning. Ook deze vertoning zullen de net works dan gelijktydig brengen. Intussen zullen de sponsors van de commerciële programma's er genoegen mee moeten nemen, dat de reportages en andere uitzendingen, de bemande satelliet betreffende, bij alles zullen voorgaan. De omroepverenigingen gaan steeds meer aandacht besteden aan de uitvoe- de vlucht mogen volgen. Dit ring van haar programmabladen. Van is moeilijk werk en de beste verfil ming zal worden verwerkt in de te- lerecording, van het geheel, welke over de gehele wereld zal worden verspreid. Men is er wel zeker van. dat de eer ste ruimtevaarder, indien hij behouden terugkeert, op het Witte Huis wordt ontvangen en dus is er al een plan om In sommige berichten over het pro- ces-Eichmann in Jeruzalem wordt de indruk gewekt alsof Israël over televi sie beschikt. Er wordt dan gesproken van „uitzendingen" uit de rechtzaal. Dit is echter niet geheel juist. Speciaal voor dit proces is binnen het gebouw een installatie voor lijnte- levisie aangelegd. In de zaal staan drie camera's opgesteld en de beelden welke zy opnemen worden via een besloten de NCRV kennen wij reeds lang de fraaie in koperdiepdruk uitgevoerde Omroepgids en de VARA is enkele jaren geleden begonnen met gekleurde kran- tendruk. Verleden week verscheen voor het eerst het AVRO-blad (dat al geruime tijd een gekleurde omslag voerde) in koperdiepdruk met kleuren en nu wil de KRO ook niet achterblijven. In sep tember hoopt ook deze omroepvereni ging van het wit-zwarte omslag af te stappen en kleuren aan te brengen in een vernieuwd programmablad. De VPRO heeft al eerder het pro grammablad herzien en met een kleur tje op de voorpagina getooid. Het is een merkwaardige omstandig heid dat de Russische sntellietlanden de eerste Eurovisie-uitzending van Moskou hebben moeten overnemen om mee te lijn uitsluitend uitgezonden naar het kunnen kijken naar de huldiging van bijgebouw waar een aantal journalisten en andere bij het proces toegelaten per sonen die in de grote zaal geen plaats meer konden krijgen, de gebeurtenissen op deze manier kunnen volgen. Israël kent verder nog geen televisie: twee jaar geleden maakte de regering bekend, dat er „tn de eerste vijf jaren nog niet aan kan worden gedacht". majoor Gagarin, de ruimtevaarder. Er bestaat nl. nog steeds geen relais tussen de Sovjet-Unie en de satelliet staten, die onderling wél contact heb ben in de Intervisie. Dit komt omdat zulk een relais over enorme afstanden moet worden aange legd en al is men er wel mee bezig, toch zal dat voorlopig niet klaar zijn. IV- 1 1**1 1 1 Daarom heeft Intervisie vrydag mcc- JVOlllllKlllk bezoek aail gekeken naar de uitzending, die via J West-Duitsland naar Oost-Duitsland en via Oostenrijk naar Tsjechoslowakije gingen Bij de Intervisie zijn op het ogenblik aangesloten Oost-Duitsland, Tsjeehoslo- Parijs op de tv. Op dinsdag 23 mei zullen koning Bou- dewijn en koningin Fabiola van België Pn, een staatsiebezoek brengen aan Parijs. wakye- Hongarije, Bulgarije en Polen. De RTF zal enkele hoogtepunten van het bezoek in Eurovisie uitzenden en wy zullen er dus ook wel iets van te zien krygen. De procureur-generaal bij het Am sterdams gerechtshof, mr. A. S. de Muinck Keizer, heeft gistermiddag voor hij een gevangenisstraf van achttien jaar met aftrek en daarna terbeschikkingstelling van de rege ring eiste tegen de 29-jarige los- werkman J. J. T., een uitvoerig re quisitoir gehouden. Daarin memo reerde hij dat deze Amsterdammer op 7 april van het vorige jaar in de woning van hoofdinspecteur Schip per in Amsterdam-oost het 17-jarlge 70 De oudjes bewogen, toen Imber binnen kwam. Zij hadden haar een tijdje geleden naar buiten zien gaan, en ook zij hadden de slaap niet kunnen vatten. „U hebt gezegd, dat Judith Arnes vrouw zou worden", zei zij met een vreemde rauwe stem. De kolonist hief zich op zijn ellebogen op. Im- bers gezicht beviel hem niet, maar recht bleef recht. „Ja, hij zal haar naar het altaar geleiden," ant woordde hij. „Dan wordt ze de vrouw van twee broers!" „Wat?" „Ga maar naar de schuur. Olof is bij haar." Er reutelde iets in de borst van de oude boer, zijn harige hand greep de rand van het bed. Maar hij stond niet op en plotseling verslapte zijn hand. „Je hebt gelijk," mompelde hij. „Laat haar lig gen. Arne zal zich niet aan hen vergrijpen." Toen Imber in haar kamer was, was zij versuft. Zij had nog willen zeggen, dat ze Olof en Judith over een „besproken" beer had horen praten, maar het woord was haar in de keel blijven steken. Een „besproken beer", dat was tovenarij! De mens mocht niet zwichten voor tovenarij, het kwade mocht het goede niet overwinnen. Imber wilde niet geloven in een „besproken" beer. Het was in tegenspraak met alles, wat in de bijbel stond. Geen mens had ooit de macht gehad een beer naar een bepaalde plaats te sturen om hem daar te laten doden. Olof kon onmogelijk aan de beer geloven! De beer moest alleen maar die nen als dekmantel voor iets anders. Olof had Arne vermoord! Toen dit de jonge vrouw duidelijk was gewor den kreunde zij. Het was gemakkelijk een mens te doden in de wildernis er waren talloze plaatsen waar niet meer nodig was dan een klein duwtje vain achteren. Nu begreep zij ook, waar om Olof zo vreemd was geweest, toen hij op Berkendal kwam. Zo zag men er dus uit, als men een mens had gedood! De oude boer hoorde Imber kreunen, maar hij in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH stond niet op om te vragen wat er aan de hand was. De tranen van een vrouw verborgen meestal alleen goede dingen. Maar er waren andere zaken, waaraan hij moest denken. Het was niet goed, dat Arne Judith tot vrouw nam, want de duivel bezocht een hoeve, die de vrouw van twee man nen herbergde. Hij bleef lang liggen met half gesloten ogen, hij liet de beelden aan zich voorbijtrekken. De beer, de wolf en de veelvraat leefden hun leven en de mens leefde het zijne. Er waren dagen, waar tegen de stormen raasden, en andere, waarop de zon scheen. De winternacht was lang en koud, maar een zomerdag gaf behaaglijke warmte. Zo nu en dan was de duivel heer en meester, maar God bond hem de handen, zodat hy niet al te veel onheil kon stichten. „Als Arne terug komt, is het waarschijnlijk een geluk, dat Olof bij Judith is," mompelde hij. Zijn vrouw zweeg. Zij was eindelijk in slaap ge vallen. Toen Olof de deur uit kwam, liep hij in de armen van Persson. Hij deed geen poging er van door te gaan, maar boorde zijn blik in de grond, toen het strenge gezicht van zijn vader hem aan de grond vastnagelde. „Judith is Arnes vrouw niet!" stiet hy heftig uit. De oude boer keek hem scherp aan. „Sinds wanneer is zij de jouwe?" Olof slikte, maar ineens kreeg zijn gezicht iets stralends. „Sinds Arne naar Berkendal is gegaan," ant woordde hij. De vader was niet tevreden met dit antwoord. Arne kwam al op Berkendal, lang voordat Judith Akkafjall ooit had gezien. Arne had zijn maaks- man gestuurd, omdat hij Judith voor de predikant tot zyn vrouw wilde maken, en een man was toch zeker niet aan huis gebonden, omdat er een vrouw op de hoeve was gekpmen. „Imber," mompelde Olof. „Jij weet toch ook wel dat Imber een man in huis had. Als Arne haar hierheen had kunnen halen, zou hij nooit aan Judith gedacht hebben. Olof zocht naar de juiste woorden. Hij wist, dat die er moesten zijn, want Arne had Judith niet bewezen, dat zij zijn bruid was. De oude boer liet hem geen tijd om na te denken. „Wat moeten wij tegen Arne zeggen, als hij thuis komt? Hij verwacht, dat Judith met hem meegaat naar de kerk." „Dat doet zij niet!" „Sinds wanneer is dat besloten?" Olof bromde iets en probeerde de blik van zijn vader te ontwijken. Hij had het gevoel, dat hij een strop om de hals had en hij wist niet, hoe hij die kwijt moest raken. „Al lang!" riep hij in een plotselinge drift. „Drie dagen is nog niet lang", zei zijn vader bars. „Toen jullie 's avonds op zoek gingen naar de beer, was er alleen nog maar sprake van, dat Arne en Judith in het nieuwe huis zouden gaan wonen." De aderen op Olofs voorhoofd zwollen op, maar zijn eerbied voor zijn vader was zo groot, dat zijn vuisten krachteloos waren. De oude boer wees naar de schuur. „Slaapt zy?" „Ja." „Maak haar dan wakker en zeg. dat jullie sa men naar het altaar zullen gaan, als Arne thuis komt. Zij hoeft niet op te staan Imber zal het vee verzorgen en melken." (Wordt vervolgd) Leeuwarder meisje Engelina Feen stra van het leven heeft beroofd. De rechtbank veroordeelde T. tot le venslang nadat aohttien jaar en terbe schikkingstelling was geëist. T. ging van dit vonnis in hoger beroep. In zyn requisitoir overwoog de pro cureur-generaal dat een vryheidsstraf nieit eindeloos dient te duren. Levens lang is volgens mr. De Muinck Keizer geboden als het om het definitief uit stoten uit de maatsohappy gaat. Men komt dan nameiyk niet toe aan de ver wezenlijking van wat gevangenisstraf beoogt,- namelijk opvoeding en weder aanpassing by terugkeer in de maat- sehappy. Evenals de reohtbank behandelde het gerechtshof de zaak met besloten deu ren. Niet geëigend Mr. De Muinck Keizer vroeg zich af, of de eis van vergelding van zeer zwa re schuld en die van veiligheidsstelling de opgelegde straf van levenslang ge boden doen zyn. Voor boetedoening in de zin van vergelding is levenslange gevangenisstraf naar zijn mening niet geëigend, want bij een uitzichtloze toe komst schiet zy haar doel voorby. Le venslang is volgens dé procureur-gene raal alleen toe te passen bij in koelen bloede begane allerzwaarste of veelvul dig bedreven zeer zware misdaden. De mensen, die terecht over deze gruwel daad zijn ontzet en veelal ook om weerwraak roepen, weten volgens mr. De Muinek Keizer niet wat zij doen. Zy weten niet wat een levenslange ge vangenisstraf inhoudit en realiseren zich rviet wat zij verlangen. Mr. De Muinck Keizer kon zich gezien deze overwegin gen volledig aansluiten bij de eis van de officier van justitie by de rechtbank Ook wees mr. De Muinck Keizer op de terbeschikkingstelling, die moei zaam haar weg zoekt. Dank zy de voortschrydende medische kennis we ten wy nu niet wat over tien cn enige tientallen jaren men als heilzame be handeling zal toepassen. Aan deze voor uitgang wilde de procureur-generaal niet de pas afsnyden door een levens lange gevangenisstraf die niet hecn- wijst naar toekomstige mogeiykhedcn Het gaat de strafrechter in de eerste plaats om herstel van dc geschonden rechtsorde door bestraffing cn doelma tige bestryding van crimineel gedrag Daarom achtte 1«U een strenge straf gekoppeld aan therapeutische behande ling onontkoombaar. i vanavond 9 Na het NTS-journaal, om 8.20 uur, zendt de VARA eerst de actualitei tenrubriek uit en daarna de Wild West-film „De vreemdeling". Beslo ten wordt met een muzikale show „Vanavond by Bruce". vanavond Bij de NCRV kunt vanavond tussen 7.55 en 9.45 uur luisteren naar een reportage door Dick van Bommel van de voetbalwedstrijd Nederland1 Mexico in Amsterdam. Na een kwar tiertje Mexicaanse muziek speelt dan de Marinierskapel tot 10 uur. Na de avondoverdenking, om 10.55 uur, bespreken dirigenten een werk van Berlioz. Q De VARA zendt tussen 8.05 cn 11.15 uur met twee onderbrekingen voor causerieën en nieuws. Verdi's opera „Nabucco" uit. U hoort een uitvoe ring door het omroeporkest, het om roepkoor en solisten onder leiding van Fulvio Vernizzl. Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8 15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9 10 De groenteman 9.15 Gram 9.35 Watcrst 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram 10.50 V d kleuters 1LD0 Kook- praatje 11.15 Gram 11.45 V d vrouw 12.00 Orgelspel en zang 12.30 Land- en tuinbouw- meded 12.33 Lichte mus 13.00 Nws. meded cn beursber 13.30 Lichte muz 14.00 Piano recital 14 30 V d vrouw 15.05 Gram 15.30 Voordracht 15.50 Kamerork en sol 16 15 Gram 17.00 V d Jeugd 17.30 Jazzmuz 17.50 Regeringsuitz: Serie: Kies een loopbaan bij het onderwijs, II, Vraaggesprek over de functie van lerares bij het Nijverheidson derwijs voor meisjes. Gespreklelder: Jan Goderie. Deelnemers aan het gesprek: een lerares cn twee meisjes die een cursus vol gen voor lerares r Jarten driebanden 18.50 Gesproken brief 18.55 V d kleuters 19 00 Gevar progr 20.00 Nws 20.05 Gram 20.15 Radlo-FIlharm ork en solist (21.3021.55: De plaats van de litteratulr. lezing) 22.30 Nws, beursber van New York en meded 22.45 Journ 23.00 Sportact 23.10 Nwe gram 23.55—24.00 Nws. Hilversum II 298 nr. 1007 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7 30 V d Jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8.18 Grom 8.50 V d hulsvrouw 9 40 Schoolradio. NCRV: 10 00 Gram 10.15 Mor gendienst 10.46 Gram. KR: 11.00 V d zieken 11.45 Gewijde muz 12.00 Middagklok-nood klok 12.04 Pianospel 12.25 V d boeren 12.35 Land-en tuinbouwmedcd 12.38 Gram 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Pia nospel 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Lichte muz 14.30 Gram 15.35 Vocaal ens 18.00 Verken ningen in de Bijbel 16.20 Pianorecital 16.50 Gram 17.00 V d jeugd 17.30 Gram 17.40 Beursber 17.45 Mil ork. 18.15 Sportrubrlek 18.30 Gram 18.50 So ciaal perspectief, lezing 19.00 Nws er. wecr- ber 19.10 Op de man af, praatje 1.915 Piano recital 19.30 Radiokrant 19.50 Pol lezing 20.00 Gevar prógr 21.30 Gram 21.50 Perio dieken Parade 22.00 Orgclconc 22.30 Nws 22 40 Avondoverdenking 22 55 Boekbespre king 23.00 Kon Mil Kapel 23 30 Aktuele problemen op het terrein van de beroeps keuze en beroepskeuzevoorlichting, forum gesprek 23.55—24.00 Nws. Televisleprogr. NTS 20 00 Journ. VPRO: 20 20 Wereldkamp voetbal Chili 1962 20.30 TV-film 21.20 M(Jn hart Is ln het Hoogland, toneelstuk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7