IJOMffi 1,001» 0 p 1 P! Valsemunters wilden 96 miljoen francs maken 0\tvias\ Nieuwe topeonferentie Kongolese politiei V^oeffuzfeli Vliegen - toen, nu en straks een doftfce Waar lag Tliule? MNA prijst rede van De Gaulle Vraagt U naar het geheel nieuwe wasmiddel in rood pak Nam Duits ambtenaar steekpenningen aan Vrede in Kenia getekend siyfMM «msl POEDERS! TOCH IS HET ZO! PROJECT-WAGENINGEN Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Meel (Kath. v.), heeft aan de minister-president en de vice-minister-president schriftelijk gevraagd of, indien het juist is dat de minister-president na zijn terugkomst uit Suriname verklaard heeft, dat het project-Wageningen voor mechanische rijstbouw niet zal worden uitgebreid, zij hierover nadere uitleg en een toelichting kunnen geven. RAMP MET MATHIESON Het Tweede-Kamerlid de heer Baart (soc.) heeft aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijk gevraagd, of er door de arbeidsinspectie een onderzoek is ingesteld naar de oorzaken van de ramp aan boord van de „Mathieson" waarbij zoals bekend zeven mensen werden gedood en enkele tientallen werden gewond en of hij bereid is de resultaten van dit onderzoek aan de Kamer bekend te maken. De heer Baart vraagt verder of de minister kan meedelen of. en zo ja, v/elke maatregelen er getroffen kunnen worden om in de toekomst de gevaren, die de werkzaamheden aan C02-brandblusinstallaties aan boord van schepen met zich meebrengen, te ondervangen. RAAD VAN EUROPA Gisteren heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooij, de derde zitting van de sociale commissie van de Raad van Europa (partial agreement), die gehouden wordt in Den Haag, geopend. In een toespraak zei minister Van Rooy o.m. dat Nederland, na de instelling van het vijfmogendhedenverdrag in 1948, in de Westeuropese Unie en nu bij het partial agreement in de Raad van Europa, daadwer kelijk meewerkt om tot een nauwe samenwerking op sociaal terrein in West-Europa te komen. De regering zal dit blijven doen, omdat zij over tuigd is van de noodzakelijkheid om in West-Europa, meer nog dan elders in de wereld, samen te werken op het zich steeds uitbreidende sociaal terrein. KAMERLEDEN NAAR NIEUW-GUINEA Een parlementaire missie zal in de tweede helft van mei een bezoek brengen aan Nieuw-Guinea. Voor de missie zijn aangewezen de Eerste- Kamerleden In 't Veld <soc.), Reijers (c.h.) en De Gou (kath. v.) en de Tweede-Kamerleden Van de Wetering (c.h.). De Graaf (kath. v.). Van Doorn (kath. v.), Wierda (soc.), Kieft (a.r.), Kranenburg (soc.) en Couzy (lib.). De voorzitter der Tweede Kamer dr. Kortenhorst deelde in de vergadering van gisteren mee van mevr. Stoffels-Van Haaften (lib.) die de parlementaire delegatie naar de installatie van de N.-Guina-raad leidde de telegrafische mededeling te hebben gekregen, dat de N.-Guina-raad prijs stelt op een bezoek van de parlementaire missie in de tweede helft van de volgende maand, zulks in verband met het uitgaan van de raad begin juni. Advertentie t .1:1!!! leter en gezonder WiJd1 Osnabrücks proces begonnen ■yOOR DE EERSTE grote strafka- mer van Osnabrück is gisteren het proces begonnen tegen een groep personen, verdacht van het vervaar digen en in omloop brengen van valse franc-biljetten ten behoeve van het Algerijnse nationale bevrijdings front (FLN). De beklaagden zijn de 48-jarige Nederlandse chemigraaf en lithograaf O. A. uit Haarlem, de 58- jarige Duitser H. S. uit Osnabrück en de 38-jarige Algerijnse zaken man A. A. uit Keulen. In Nederland werden de Griekse in genieur M. R. en de Nederlandse steno graaf S. S. wegens medeplichtigheid gearresteerd. R. zou algemeen secreta ris van de in 1938 in Parijs opgerichte trozkistisce vierde internationale zijn geweest. S. is de leider van de Neder landse afdeling van deze organisatie. Als eerste verklaarde O.A. voor het hof dat hij had deelgenomen aan het vervalsingscomplot uit sympathie voor de Algerijnse nationale bevrijdingsbewe ging. O die een deskundig lithograaf is. werd door de aanklager de techni sche deskundige genoemd. Verleden jaar juni heeft de politie bij een inval in de drukkerij, die gecamou fleerd was als machinehandel, het pa pier ;n beslag genomen waarvan de valse francs gemaakt zouden worden. Er was genoeg voor de vervaardiging van 96 miljoen francs. O. verklaarde, dat hij voor zijn werk 10.000 gulden zou krijgen. Hij zei dat hij tijdens de bezetting van Nederland in de Tweede Wereldoorlog voor het eerst de smaak te pakken kreeg van illegaal drukken. Hij maak te toen valse papieren en bonkaarten. Op het ogenblik van zijn arrestatie ontving hij 900 mark per maand voor zijn werk in Marokko. Dit werk werd niet nader aangeduid maar had niets uit te staan met de beschuldi ging van het vervaardigen van vals geld. O. zei dat hij in 1959 door S. S. een voormalige Nederlandse verzetsman, in dienst genomer. werd om voor de Al gerijnen te werken. Hij zei. dat hij toen valse identiteitskaarten maakte voor jes, en loonstroken. De M.N.A., de Algerijnse nationale beweging, heeft in een verklaring ge zegd, in de verschillende verklaringen van president De Gaulle nieuwe en be moedigende elementen te zien, die kun nen dienen als basis van bespreking bij de komende Frans-Algerijnse onderhan delingen. De M-N.A., aldus de verkla ring verder, heeft met voldoening ken nis genomen van de erkenning van de soevereiniteit, zowel naar binnen als naar buiten, van de toekomstige Alge rijnse staat, doch zij verklaart zich te gen elke eventuele verdeling, zowel wat betreft het geheel van het Algerijnse grondgebied met inbegrip van de Saha ra, als de eenheid van het Algerijnse volk. Tot slot dringt de M.N.A. aan op het beginnen der onderhandelingen. Leider oppositiepartij is gearresteerd De voorzitter van de verboden federa le partij, de grootste oppositiepartij op Ceylon, Chelvanayakam. is dinsdag aangehouden, na het afkondigen van de noodtoestand op Ceylon. In een offici ële verklaring is medegedeeld, dat te gen zestig mensen een arrestatiebevel is uitgevaardigd. 45 hiervanwerden reeds aangehouden. De federale partij heeft de laatste maanden in de noordelijke en oostelijke provincies een burgerlijke ongehoor zaamheidscampagne gevoerd en de in voering van het Tamil als de officiële taal geëist. In verband met dit werk, aldus O., ontstond het plan valse francs te ma ken. Het doel ervan was tweevoudig: gelden te verschaffen voor de Algerij nen en schade toe te brengen aan de Franse valuta. Volgens de aanklager is de Duitse be klaagde een oud-functionaris van de communistische partij. Hij zou in 1943 naar Nederland gevlucht zijn na pogin gen gedaan te hebben in Nazi-Dults- land een verzetsgroep te stichten. Toen hij in 1950 naar Duitsland te rugkeerde vestigde hij zich in Osna brück. Hij en zijn vrouw ontvingen 26.000 mark aan herstelbetalingen. Het proces trekt sterk de aandacht in Frankrijk en Nederland. De rechts zaal was propvol voor het begin van het proces. Er waren bijzondere veiligheids maatregelen genomen en toeschouwers en journalisten moesten hun tassen ope nen en zich laten fouilleren op wapens. Verwacht wordt, dat het proces nog drie dagen zal duren. Gemakkelijker en beter hebt U nog nooit gewassen I automatische inweekwerkfng - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen lijn vervutd de witte was - witter kan niet de bonte was - helder en fris de fijne was - luchtig en zacht. En allee zo gemakkelijk: zonder apart inwekenezonder lang koken e zonder warm spoelen* ter kennismaking: De Kongolese regering in Leo- poldstad heeft gisteravond mee gedeeld dat de nieuwe topcon ferentie van Kongolese politici deze week in de provinciestad Co- quilhatstad zal worden gehouden. Men hoopt donderdag te kunnen beginnen. Verwacht wordt dat president Kasavoeboe, premier Ileo en an dere vooraanstaande autoriteiten de conferentie zullen bijwonen. Ook leiders van provinciale rege ringen worden verwacht. President Tsjombe van Katanga heeft nog geen uitnodiging aanvaard. Ook van Gizenga is nog geen antwoord bin nen. Intussen is in het hoofdkwartier var generaal Moboetoe bekendgemaakt, dat het leger de steun van rebelleneenheden in de Loemoembagezinde Oostprovincie heeft gekregen. In politieke kringen in Leopoldstad staat men sceptisch tegen over de mededeling dat er overeenstem ming is bereikt met het hoofdkwartier van de rebellen. Wel hebben officieren van de legers van Moboetoe en Loen- doela onlangs een niet-aanvalsovereen- komst gesloten voor het gebied langs de grens van de Oostprovincie. De troe pen van Loendoela zouden zich sinds dien ongeveer 150 kilometer hebben te ruggetrokken. Er bestaat nu een neutra le zone tussen de twee legers. Protest De Verenigde Naties hebben gisteren geprotesteerd tegen de economische sancties die in Elisabethstad tegen haar zijn ingesteld en de onmiddellijke op heffing daarvan gevraagd. Het protest van de V.N. was vervat in een nota. Volgens Katangese functionarissen doet de nota bovendien een beroep op de re gering van Katanga om vliegtuigen van de Verenigde Naties en personeel van de V.N. vrijheid van beweging toe te staan en het leger van Katanga uit de noordelijke staat Kabalo terug te trek ken. c-i was gisteravond nog niet officieel op de nota gereageerd, daar Tsjombe en andere leiders een bezoek brengen aan Kamina in het westen van Katan ga. Tenslotte zijn elf boten met twee duizend ton levensmiddelen uit Leopold stad vertrokken naar de Oostprovincie. In het Middellandsezeege bied rondom Malta wordt op het ogenblik een vlootoefening ge houden, waaraan schepen van verschillende Navo-landen deel nemen. Aan de oefening doen Britse, Franse, Italiaanse, Griek se en Turkse schepen mee. Joods protest tegen ruwe behandeling Uit protest tegen nazi-methoden ge sloten, staat te lezen op borden die op de deur van zeven van de elf café's in het plaatsje Lautzenhausen in de Rijnpalts zijn aangebracht. Het protest van de zeven Joodse ca féhouders gaat tegen de ruwe behan deling die een Joodse collega van be lastingambtenaren ondervonden zou hebben. De ambtenaren waren achter stallige belastinggelden komen innen. De Centrale Joodse raad in Düsseldorf is ook om tussenkomst gevraagd. Van de zijde der autoriteiten is in middels verklaard dat zich alleen maar een woordenwisseling tussen de café houder en de ambtenaren had voorge daan. Er is een onderzoek ingesteld. In Lautzenhausen zijn ook enige sce nes opgenomen van de film ..Zwart Grind" die de Centrale Joodse Raad aanleiding heeft gegeven tot een protest bij de makers ervan vanwege voor de Joden beledigend geachte passages. De leider van de afdeling buitenlandse handel van het Westduitse ministerie van voedselvoorziening, dr. Otto Stal- mann, is dinsdag aangehouden, omdat hij er van wordt verdacht op grote schaal steekpenningen te hebben aange nomen. Volgens welingelichte kringen in Bonn zouden leveranciers van agrari sche produkten in Nederland, Denemar ken. en vermoedelijk ook Polen gelden op zijn naam hebben gestort bij Zwit serse banken. In ruil daarvoor zou dr. Stalmann rekening houden met de wensen uit de betrokken landen bij het aangaan van handelsverdragen. Hij was regelmatig de leider van de Westduitse delegaties, die met genoem de landen over leveringsakkoorden on derhandelden. Bij dc komende onder handelingen met Polen over een nieu we overeenkomst zou hij ook de afvaar diging uit Bonn leiden. Diepgaande verschillen op Balkanconferentie? De afgelopen vier dagen is in de Griekse stad Delphi een Balkan-confe rentie gehouden waaraan afgevaardig den van Griekenland, Roemenië, Bul garije en Zuid-Slavië hebben deelge nomen. In het slotcommuniqué zeggen de deelnemers zich bewust te zijn dat ob stakels bestaan voor samenwerking op de Balkan, maar zij zullen al het mo gelijke doen om deze obstakels te verwij deren. Niettemin meent men dat samenwer king mogelijk is door vreedzame coëxis tentie en het oplossen van geschillen met vreedzame middelen. Uit de vage termen waarin het communiqué is ge steld menen waarnemers te kunnen con cluderen. dat gedurende de conferentie diepgaande geschillen aan het licht zijn getreden. De Afrikaanse Democratische Unie, de op één na grootste inheemse party in de Wetgevende raad van Kenia, heeft zich bereid verklaard tot deelneming aan een nieuwe regering. De gouverneur heeft op zijn beurt laten weten, dat de regering zal begin nen met de bouw van een woning voor de 71-jarige Djomo Kenjatta in hel district Kiamboe. waar de nationalistische leider zich tezijnertijd zal mogen vesti gen. Kenjatta, die nu nog gedwongen verolijf houdt in een afgelegen streek ir het noorden, is uit Kiamboe afkomstig. Advertentie in ™iur^ r p^ucr^^rftimonK in een ha»digc flaskc HUISAPOTHEEK MEENK'S POEDtRS helpen! Er zijn Meenk's Poedcr^B^i hooldpiin. kies pijn. hoest. gri".Warrhc:. influenza, rhcumatiek, kooris^eid bij gevalle kou, periodieke pijnen ui enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 Reders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis i 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. U gevalle Jjgbaar •ook in A. VIRULY WIE dertig overvolle jaren ach tereen te gast in de luchtvaart is geweest en dan uitgenodigd wordt om, voor éémaal te gast in een dagblad, in duizend woordjes te ver tellen van a. het TOEN van zijn 20.000 vlieguren, b. het NU en c. STRAKS van de luchtvaart, is ge neigd, de uitnodigende redactie wat verwijtend aan te staren. Mocht zij een mens voor zulk een onmogelijke opgave stellen? Neen, natuurlijk. Maar ze deed het wél. Toe dan maar: Er was een Toen, waarin ik met een enkele passagier in tien lange da gen van Amsterdam naar Batavia ge vlogen heb, waarbij die passagier on derweg van lage hoogte gezellig nog bij elke maharadja in de keuken, elke olifant in de boze oogjes, elke opge schrikte krokodil in de bek kon kij ken. Er is een Nu, waarin de 117 pas sagiers van een DC8 van hun 11 km hoogte geen enkele maharadja. kroko dil of olifant meer kunnen zien en waarin er trou wens helemaal niet meer naar Djakar ta gevlogen wordt ook. Er komt een Straks, waarin Am sterdam en de hoofdstad van Ja va als twee pro vinciale hoofdste den van eenzelfde Mensenwereldrijk bij driemaal de geluidssnelheid op een uur of vier vliegen van elkaar zullen liggen. Er was een Toen. waarin ik, in vijf volle jaren van militair vliegen vanuit Soesterberg. nóóit Maastricht of Ameland gezien heb, eenvoudig, doordat ik in die vijf jaren nooit zo vér gekomen ben. Er is een Nu, waarin mijn dochter, stewardess bij de K.L.M., op de vraag „Moet je vér, van de week?", nuchter „Nee, alleen maar naar New York" kan antwoorden. Er komt een reeds zeer nabij Straks, waarin er geen „Ver" meer op de nu eenmaal ronde aarde Bestaan kan. Er was een Toen (1930), waarin de Noordzee nog als zó'n brede zee be schouwd werd, dat de vliegers op weg naar Londen helemaal langs het strand tot Calais vlogen om daar pas naar Engeland te gaan oversteken, dan kwam er maar 36 kilometer water meer in plaats van de veel te vele 120 op de rechtstreekse route. Er is een Nu, waarin het geen vlieger meer interesseert of hij over water of over land vliegt en in dit opzicht is er al geen van het heden verschillend Straks meer: oceanen tellen niet meer mee. het water is geknecht, hier zijn we al aan het eind van een ontwikke ling. Mijn Toen ligt 35 jaren van het Nu en in die jaren is de luchtvaart bij kans onherkenbaar veranderd. Tussen het Nu en het Straks van over 35 jaar zal die luchtvaart echter nog veel en veel sterker veranderen: zeker zal de luchtvaart van 1995 veel meer van de onze verschillen dan de onze van die van 1925. Kunnen wij zeker van bovenstaande ,,Straks"en zijn? Helaas neen. Is het dan waarschijnlijk, dat ze verwezenlijkt zullen worden? Wederom helaas: neen. Er is kans op meer niet. Want deze ,,Straks"en zouden alleen een zekerheid zijn. wanneer de tech niek zich rustig zou kunnen blijven ontwikkelen zoals ze het thans in min of meer vredestijd doet. Als de men sen hun vermogens tot hun heil zouden willen aanwenden. Als zij mensen van gozden wille waren. Als zij de techni- sdhe ontwikkeling voor de Vooruitgang van hun samenleving zouden willen aanwenden. Maar uit iedere krant Wijkt, dat zij dat niet voldoende willen. Wie even nadenkt, kan technische ontwikkeling net zo min met ware Vooruitgang verwarren als de bewoners van Hi roshima dat gedaan hebben, toen d? eerste atoombom als product van technische ontwikkeling hun wereld vernietigde. Er is sindsdien veel uit gevonden en geconstrueerd en daar door wonen wij thans allen in Hiroshi ma, voor zover het onze veiligheid van Mens tot Mens betreft. Al het vergankelijke is maar sym bool. Toen heb ik gevlogen met 120 kilometers per uur, Nu vliegt de DC8 met 900 kilometers per uur. Straks zul len de baby's van vandaag als vlieger vele duizenden küometers per uur af leggen. Sinds er, in 1903, voor het eerst gevlogen werd, is er met de snelheid van de mens méér gebeurd dan in alle voorafgaande eeuwen. Welk voordeel heeft de mens van al dit zwoegen, waarmee hij zich aftobt on der de zon? Geen enkel, als hij dit vor deren niet als een symbool opvat en als een aansporing tot een geestelijke ontwikkeling, die met de technische vergelijkbaar is. Is hem dat onmoge lijk? Dat zou dan noodlottig zijn, want over ons aller Straks kan men alleen met zekerheid vaststellen: als de mens in dat Straks der enorme vliegsnelhe- den net zo bevooroordeeld over naties en grenzen blijft denken .-ls hij het deed in de tijd der postkoetsen, zal hij aan zijn eigen technische vermogens ten onder gaan. Wij hebben met de Techniek een DE SCHRIJVER A. Viruly (1905), schrijver van een vijftiental boeken, was na 1925 vijf jaren militair vlie ger en daarna vijfentwintig ja ren verkeersvlieger bij de KLM, waar hij het tot dc rang van Commodore bracht. In de oorlog vloog hij voor de Engelse B.O.A.C. Publiceert in diverse tijdschri jftcn. Is gehuwd met Mary Dresselhuys. mooie knikkers ge geven en we heb ben ze vrolijk over alle werelddelen laten rollen. We hebben hem, en de techniek, en het leven geprezen 's avonds aan het strand in Singa pore. tussen de prachtige torenhui zen van New York, uitkijkende over de Jordaan en de Ganges, ons hoog boven Groenland badend in Noor derlicht, wandelend door de lente'svan Japan. Engeland en Israël. Maar met dat al is er nog geen mens bij al onze toe- Jenomen snelheid ooit wijzer gewor- en dan de Prediker; onze DC 8 is 100 maal zo snel als de ezeltjes van diens tijd maar de zn van Zijn woorden over de IJdelheid omvat nog onze he le Techniek. Die Techniek biedt ons mooie kansen, en hier en daar op aar de schijnen wijze mensen rijp te wor den om die te gaan grijpen. maar ,,een weinig onverstand heeft meer invloed dan wijsheid" en „wijsheid is beter dan oorlogstuig, maar één zon daar bederft veel goeds". Aan die zondaar (in ons) moeten kansen ontnomen worden. In het Toen heeft de luchtvaart veel goeds gebracht, er is met plezier en toewijding in gepionierd cn er zijn he laas door die luchtvaart ook enkele voorlopig nog kleine rampen over de mensen gekomen. De mensen in Rot terdam of Londen of Hiroshima weten daar meer van. In het Nu aarzelen wij allen tezamen of de luchtweg naar Utopia of Ondergang zal leiden. Ik denk, dat er. gegeven onze technische mogelijkheden, voor de mensen alleen hoop op een Straks kan zijn. als zij zich eerder als Gods Handen dan als veilig in Gods Hand zullen voelen. Dan, en dan alleen, zal hun werken de moeite waard zijn en zal blijken, dat o.a. ook ons vliegen van Toen en Nu zin heeft gehad. I De premier van Oost- Duitsland, Grotewohl, is opnieuw ernstig ziek; zondag heeft hij na eer dere stoornissen in de bloedsomloop, een nieu we aanval gehad. I Vliegtuigen die boven Australisch Nieuw-Gui nea op zoek warén naar een verongelukt toestel van de Trans Australian Airways hebben in de omgeving van Port Mo resby twee wrakken ont dekt van Amerikaanse Dakota's die tijdens de oorlog zijn neergestort. I Gisteren heeft de eerste vlucht plaatsgevonden met een Cornet-straal vliegtuig op de lijn Am sterdam, Frankfort, Zü- rich, Athene. Dc Olympic Airways is de eerste maatschappij, die met Co- met-toestellen op Schip hol is gaan vliegen. I De 35-jarige George Bla ke, die werd aangeduid als een „regeringsfunc tionaris" is gisteren be schuldigd van spionage. Hij werd achter gesloten deuren door een Londen- se politierechter ver hoord. I De bewoners van het Vulkaaneiland Nue (na bij Nieuw-Guinea) eten dagelijks voedsel dat honderd maal zo radio actief is als ons voedsel. De eilandbewoners zou den thans een bijzonder grote weerstand bezitten tegen radioactieve stra ling. In Leipzig heeft de pre mière plaats gevonden van een pas ontdekte opera van de achttiende eeuwse componist Josef Haydn. De Duitse titel van deze Italiaanse ope ra is „List und Liebe". In Luxemburg is gisteren op 69-jarige leeftijd over leden de Nederlander dr. ir. P. A. Hamburger, oud-directeur van de af deling kartels en concen traties bij de Hoge Auto riteit van de Kolen en Staal Gemeenschap. De Amerikaan Garry Davis, die zijn Ameri kaanse staatsburgerschap opgaf om „wereldburger no. 1" te worden, heeft gisteren in Londen ge- confereerd met de Engel-1 se vreemdelingendienst. Hij hoopte dat hij dc autoriteiten ervan had overtuigd, dat hij Enge land niet ten laste zal zijn en zich normaal zal gedragen. I De stichting comité voor de zomerpostzegels houdt op 24 april de eerste offi ciële verkoop van de nieuwe zomerzegels. De directeur-generaal van de P.T.T., prof. ir. G. H. Bast, zal de eerste series verkopen aan de opzich ters van het natuurreser vaat „Het Naardermeer". 575) Waarschyniyk heeft u in de loop van het vorige jaar de naam Thule wel eens horen noemen, de aldus genaamde vliegbasis die de Amerikanen in het Poolgebied heb ben aangelegd. Nu mag deze vlieg basis van jonge datum zyn, de naam Thule kan op een byzonder hoge ouderdom bogen. Zouden we de vraag stellen, wat met Thule eigeniyk wordt aange duid, dan zal in 99 van de 100 ge vallen worden geantwoord dat Tbuie de oude naam van IJsland Is. In be perkte zin is dit juist, want in de middeleeuwen werd onder Thule in derdaad IJsland verstaan, maar dit behoeft voor ons nog geen reden te zyn om in dezelfde fout te vervallen, want met Thule werd oorspronke- iyk waarschyniyk een geheel ander gebied bedoeld. Laten we niet langer in raadselen spreken, maar be ginnen by het be gin. Welnu, in de Griekse kolonie Massilia (Marseille) leefde in hel be gin van de vierde eeuw vöör Chr. een zekere Pytheas, die van beroep wis-, natuur- en sterrekundige was, maar die zyn grootste roem vergaar de door een reis naar het koude en onbekende noorden, waarin by die per is doorgedrongen dan enige voor ganger. Omstreeks 340 v. Chr. be zeilde hy de westeiyke kusten van Europa, voer om geheel Groot-Brltan- nië heen en zeilde daarna naar het noorden, waar hy het eiland Thule ontdekte. Helaas zyn de oorspronke- lyke geschriften van Pytheas verlo ren gegaan, zodat we voor de recon structie van zyn reis zyn aangewe zen op verspreide en schaarse berich ten die andere schryvers hiervan heb- ben opgetekend. Dit overgeleverde materiaal is niet voldoende om met zekerheid vast te stellen waar Thule moet hebben gelegen, zodat dit land na zyn eerste ontdekking in een ge heimzinnige sluier blyft gehuld. Vatten we de belangrykste berich ten zo kort mogeiyk samen, dan zou Thule op 6 dagvaarten van Groot-Brittannië hebben gelegen, cn de nachten waren er zè kort, dat zy slechts twee a drie uren duurden. Voorts werd door de bevolking van Thule uit honing een alcoholische drank bereid en moet er op dit land een vry geregelde scheepvaart heb ben plaats gevonden. Ziezo, hier moe ten we het voorlopig maar mee doen. Hoewel de berichten aanzicnlyk uitgebreider zyn dan deze opsomming doet vermoeden, zyn uit dit schaarse ma teriaal door deskun digen toch belang- ryke conclusies ge trokken, die ons enigermate omtrent de plaats van Thule kunnen inlichten. Want nauwkeurige berekeningen hebben uitgewezen dat in juni van het jaar 350 v. Chr. op een breedte van 63°39' de nacht twee uren heeft geduurd en dat op 64°39' een nacht van drie uren moet zyn waargeno men. Hierdoor zyn de noord-gren zen tot waar Pytheas op Thule kan zyn gekomen nauwkeurig aangege ven, waardoor uitsluitend Mlddcn- Noorwegen en de Zuidkant van IJs land in aanmerking komen om met Thule te worden geïdentificeerd. Welke van deze landen nu de meeste kans heeft, zal zowel door de ho ning als door het gememoreerde scheepvaartverkeer worden uitge maakt. alcoholvergiftiging Gisteren zijn tenminste nog vier per sonen naar het ziekenhuis vervoerd na dat zij methylalcohol gedronken hadden die zij van de bemanning van het Neder landse schip Trigon uit Delfzijl hadden gekocht. Zij wisten niet dat het me thylalcohol was. In totaal werden 15 mensen in het ziekenhuis opgenomen. De meesten van hen zijn al weer hersteld maar twee arbeiders en twee vrouwen verkeren in levensgevaar. Een van hen zal vermoe delijk niet in leven blijven. Een van de twee gearresteerde Ne derlandse bemanningsleden zal beschul digd worden van het verkopen van de al cohol. aldus heeft de politie meege deeld. De politie zei. dat hij vermoedelijk ook beschuldigd zal worden van het toe brengen van ernstig lichamelijk letsel of mogelijk het veroorzaken van de dood van iemand. Hierop staat volgens de Zweedse wetten gevangenisstraf. De politie zal vandaag bekend maken of het schip zal mogen vertrekken voordat het proces begint. Y.N. achter rechten van Arabieren De speciale politieke commissie van de algemene vergadering van de V.N. heeft dinsdag met 47 tegen negentien stemmen, bij twintig onthoudingen een ontwerp-resolutie aanvaard, waarin ,,de noodzaak om de eigendomsrechten van de Arabische vluchtelingen in Palestina te waarborgen" wordt erkend. .,Met groot leedwezen" wordt geconstateerd, dat vorige resoluties van de V.N.. waar in repatriëring van of compensatie voor de vluchtelingen die in 1948 in de Pales tijnse oorlog hun woonsteden verlieten, werd gevraagd, niet ten uitvoer zijn ge legd. In de ontwerp-resolutie wordt voorts de aandacht gevestigd op de moeilijke financiële positie van het bu reau van de V.N., voor hulp aan de Pa lestijnse vluchtelingen. Voor de stemming had de Amerikaan se afgevaardigde Plimpton naar aanlei ding van kritiek van Arabische zijde verklaard, dat het welzijn van de vluchtelingen zijn regering zeer ter harte gaat. Hij daagde de Arabische landen uit, hun bijdragen voor hulp aan de uitgewekenen bekend te maken. De V.S. hadden steeds het V.N.-werk op dit gebied volledig gesteund, zo zei Plimpton. In de dierentum van Bazel is maan dag een gorilla geboren. Voor zover be kend, is het maar tweemaal eerder ge beurd dat een gorilla in gevangenschap is geboren. De hofprediker van de laatste Duitse Doehring, is zondag in de ouderdom van 82 jaar in Berlijn overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5