Kwestie-Noordwijk heet hangijzer te blijkt zijn Hollands Bloembollenhuis k Lisse veertig jaar Aan alle Dames die gemakkelijk willen lopen Stichting Dorpshuis gaat aan cle sloop om wat te verdienen Keur van bloemen in zeer goede variëteiten HOgewon ing-BA der-HOman NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 19 APRIL 1961 Streekplan bollengebied in behandeling \[ET HET streekplan voor het bollengebied, zoals dat gisteren in een buitengewone zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland werd behandeld, hebben Gedeputeerde Staten voornamelijk de bescher ming van het eigen agrarische karakter van de streek voor ogen gehad. Om dit te bereiken geeft het plan richtlijnen voor de vaststelling van ge meentelijke uitbreidingsplannen, waarbij het zich beperkt tot het aangeven van bestemmingen van grond ten dienste van provinciale en landelijke belangen, waarnaast ruimte is opengelaten voor gemeentelijke inzichten. Naar de mening van Gedeputeerde Staten is het agrarische karakter van het gebied dat in het noorden wordt begrensd door Zuid-Kennemerland, in het oosten door de Haarlemmermeer en de Warmonder Leede en in het zuiden door de gemeenten Katwijk, Rijnsburg en Oegstgeest, van een zo danig landelijk belang, dat zij bescherming tegen penetratie van industrie en woningbouw noodzakelijk achten. Nadat het voorstel van Gedeputeerde Staten tot verkoop van hei kasteel 't Huys te Warmont aan de stichting Huis te Warmond door voorzitter mr. J Klaa- Sesz, commissaris der Koningin in Zuid- Holland, ter dadelijke afdoening aan de orde gesteld was en de vergadering hier mee akkoord was gegaan, spraken vijftien leden van Provinciale Staten hun stand punt uit ten aanzien van het bollen streekplan. Voor de wijze waarop de hoofdlijnen in het plan waren verwerkt heerste allerwegen waardering. Slechts details wierpen geschillen tussen fracties en zelfs in de fracties op, waarbij het steeds terugkerende punt „de kwestie Noordwijk" was. Eén en ander had tot Dr. N. G. Geelkerken Motie? gevolg, dat de beslissing omtrent vol ledige goed- of afkeuring van het plan gisteravond nog niet genomen kon wor den en de voorzitter de vergadering tot vandaag schorste. Bezwaar Noordwijk bracht als bezwaar tegen het plan in. dat geen mogelijkheid open is gelaten voor uitbreiding van recreatie- en woongebied in de Noordduinen. Als toekomstige woonwijk in het noorden is een gebied aangewezen, dat nagenoeg is volgebouwd. Als absolute voorstanders van een compensatie voor dit duingebied in Noordwijk-Binnen of tussen de beide kernen Noordwijk-Binnen en Noordwijk- Zee spraken dr. W. Steigenga (p.v.d.a.) en de heren J Hoogcarspel (c.p.n.) en J. Emmens (p.v.d.a.) zich uit. Dr. N. G. Geelkerken achtte de in het plan voorgestelde beperking een „luiden van de doodsklok" over Noordwijk. „Het dorp is één groot recreatieterrein"aldus het a r.-fractielid. Hij achtte een aan- eengroeiing van de beide dorps kernen funest voor de bewoners Noordwijk-Binnen. aangezien zij „hun bestaan zouden moeten op offeren om een huis te krijgen". Het landgoed Offem zou in aan merking komen voor een uitbrei ding van Noordwijk-Binnen naar het oosten. K.v.p.-fractielid G. Z. de Vos verzocht de voorzitter om informaties in verband met een geschil, dat tussen hem en de gemeente Noordwijk zou bestaan. Hij vroeg zich af of Katwijk zich niet ten koste van Noordwijk zou ontwikkelen indien de beslissing tegen de wensen van SASSENHEIM G. Hoek over de cultuur De A.-R. kiesvereniging had een ver gadering in het Jeugdhuis. De heer G Hoek. programmaleider van de N.C.R.V. hield een lezing over het onderwerp „Na oorlogse cultuurproblemenHij noemde de cultuur een rijke opdracht voor de mens. Dat de cultuur tot alle lagen der bevolking is doorgedrongen, vindt voor- namelijk zijn oorzaak in de radio van voor de oorlog en de radio en televisie van thans. Het is evenwel niet alles cul tuur wat deze uitzenden. Steeds makke lijker worden de minder goede program ma's genotnen: wat nu in de huiskamers komt. kwyn er vroeger niet in. Normen van fatsoen zijn ondermijnd Dit is niet alleen met de muziek (de lovesongi maar ook in de literatuur. Weinig christelijke schrijvers kunnen een goed christelijk boek schrijven, dat tevens literair kan worden genoemd. De heer Hoek wees vervolgens op de gevaren van de commerciële televisie. Als voorbeeld noemde hij de televisiereclame in Amerika. De te grote koopkracht «een der gevolgen) brengt ook de economie in gevaar. De bespreking na de pauze ging voor namelijk over de commerciële televisie. Hieruit bleek, dat men toch ook wel voelt voor een goed geleide, door de omroep verenigingen gecontroleerde reclame. BurgerUke stand GEBOREN: Robert Henricus en Elisa- heth Cornelia, zn en dr van A C Schra- ma en Th W M Zeestraten, Julianalaan 49: René, zn v J van der Niet en J Kra nenburg, Charbonlaan 8: Cornelia Anna Petronella, dr v J J P Zwetsloot en P M van der Burg. Zandslootkade 2. GETROUWD: J P Chr J Koning. 26 jr en W M van den Berg. 25 jr. beiden Berkenlaan 8; C Bakker. 24 jr.te Nieu- wer-Amstel en W J Molema, 21 jr. Mei doornlaan 23; C J van der Meij, 26 Jr en G G M van Haaster,. 27 jr, beiden H Ba derstraat 9. J Teeuw, 23 Jr. en M A Brou wer. 20 jr. beiden wonende te Hillegom, Leidsestraat 157; C Zuilhof. 31 jr. Park laan 29 en P Smit. 24 jr. te s-Graven- hage OVERLEDEN: Johannes Willem Ben neb roek. 80 jr. gewoond hebbende St. Aatoniuslaan 6. Noordwijk zou uitvallen. Hij verklaarde zich desondanks vóór de bepalingen het streekplan. De heren C. P. Vergouwen (k.v.p.), van Rossum (s.g.p.) en S. H. van Eijbu gen (c.h.) wilden de lokale belangen laten prevaleren boven de algemene, waarbij de laatste ook in verband met de toe neming van toerisme en verkeer de ge wenste 35 h,a in het duingebied zou wil len toewiizen. Soep ..Weliswaar wordt de soep nooit zo heet gegeten als zij wordt opgediend" zei het c h.-fractielid C. van Dijk, „maa aangezien ik deze soep niet lust is zij voor mij ook koud onverteerbaar", waai- mee hij voornamelijk doelde op het duin. watercomplex van Amsterdam in het noorden van de streek en „het meertje" in de oostduinen. De vergunning tot af graving van zand tot een diepte van tien twaalf meter voor een gedeelte vat oostduinen, die Gedeputeerde Staten zich voorstellen aan Van Herwaarden te vei- lenen, wekte bij de heer Van Dijk vrees voor het oproepen van krachten (ver- zilting), die men naderhand niet meer zou kunnen bezweren. Ook de heer Vergouwen was tegen lening van de vergunning, ook al zal de voorwaarde gesteld worden, dat het an dere deel van het gebied aan de huidige pachters verkocht wordt. Het beloop van verscheidene wegen in het plan (provinciale wegen no. 1 en 4 die langs het Groene kerkje geprojec teerd zijn) lokte kritiek uit van de heren Vergouwen en F. J. G. Spieksma (k.v.p.) De heer F L. van der Leeuw (v.v.d.) wilde onder meer een autoweg naar het Duindamse slag in het plan opgenomen zien. Mevrouw mr. Chr. A. de Ruijter-de Zeeuw (p.v.d.a.). lid van Gedeputeer de Staten, lichtte het streekplan toe en ging in op de gerezen vragen. ..Noordwijk wil eigenlijk twee dingen 'tegelijk", betoogde zij, „want niet al leen wordt een uitbreidingsgebied naar het noorden verlangd, maar ook een vergroting van Noordwijk-Binnen. Aangezien de verschillen tussen de beide dorpskernen niet zo groot zijn als men denkt, kunnen zij als één ge heel worden beschouwd. Ih het plan wordt voldoende ruimte opengelaten voor nieuwbouw ten behoeve van de, autochtone bevolking (zullen de hui dige 300 krotten in tien jaar overigens opgeruimd zijn?) Indien de toegestane 59ha volgebouwa is kan men altijd nog kiezen uit groot aantal mogelijkheden en is men nog Mevr. mr. De Ruijter-De Zeeuw bouwruimte genoeg steeds niet alleen aangewezen op de noordduinen". Mevrouw De Ruijter vroeg zich voorts af of Noordwijk wel rekening houdt met de veranderende recreatie- gewoonten, waardoor de urgentie van grote hotels e.d. verminderd wordt. Diepzuigen Er ls geen gevaar voor verziltlng door diepzuigen tot plm. 12 meter en Gedepu teerde Staten blijven dan ook bij hun toestemming aan Van Herwaarden, waar WARMOND Raadsvergadering De raad komt dinsdag 8 uur in open bare vergadering bijeen. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. tot het verlenen van subsidie in het onderhoud van alhier in bedrijf zijnde wind- er watermolens, de molens van de Laker- polder, de Tuinder- of Kogjespmder, de Broek- en Simontjespolder en de Boter- huis polder. Blijkens schrijven van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is dit departement be reid 40»van de jaarlijkse onderhouds kosten. voorzover deze niet hoger zijn dan f 1000.— bij te dragen. Opnieuw komt in behandeling het verzoek van de heer H. W. Nijman tot het innemen van een ligplaats voor een woonsóhip aan het weiland, grenzend aan de boerderij, in pacht bij mevr. M. V. v d Voort-van Rijn, en wel in de ten zuidwesten van dit weiland gelegen sloot, hoek Hoflede. Reeds in de vorige verga dering deelden B. en W mede, dat zij er geen bezwaar tegen hebben in principe dit verzoek in te willigen, maar dat om trent de te stellen voorwaarden inzake het uitdiepen, ingraven, maken van een toegangspad en de dienstleidingen een definitief besluit moest worden genomen. In deze vergadering staakten de stem men. Nijverdal-ten Cate: Benoemd tot com missaris dr. A Treep (Vliaco) en prof. dr. r H C. J. H Gelissen (Soanjaard) tot directeur ïr C. Gielen en ir. J Bosme (beiden van Spanjaard) Algemeen Handelsblad: Dividendvoor stal 8 (v j.' 8)*/*; vergadering 18 mei. Recreatie De heren De Vos en Sonne- veld vestigden de aandacht op artikel vier van het streekplan. Beiden wilden dit artikel ge heel of gedeeltelijk doen ver vallen, waarbij laatstgenoemde het zou willen onderbrengen bij artikel drie. Er ging een gelach op, toen één van hen een opmerking maakte over de redactie van lid twee van het derde artikel. De tekst hiervan luidt namelijk als volgt: „Voorzover de agrarische be langen dit gedogen, kan het uitbreidingsplan in afwijking van het streekplan grond bij het streekplan voor het agra risch bedrijf bestemd, bestem men voor begraafplaats, voor militaire en waterstaatkundige doeleinden, voor sport- en speelvelden en voor andere re creatieve voorzieningen" Met ingang van heden is te Rijnsburg de ALLEENVERKOOP van de FEDRA VOETVORM SCHOENEN in handen gegeven van Schoenmagazijn „B E R S O N" A. L. v. ITERSON, TEL. 2858 KERKSTRAAT 1 TE RIJNSBURG FEDRA SCHOENFABRIEKEN AFD. VERKOOP EN PUBLICITEIT Raad Valkenburg vergaderde De Stichting Christelijke Kleuter- school za' over I960 een vergoeding ont- j vangen van f4279. Bovendien werd voor deze Stichting een bedrag van f437 be- schikbaar gesteld ter verbetering en I vergroting van een zandbak. De heer W. Slootweg zal ïn het ge- DE gemeenteraadsvergadering, die gis teravond onder voorzitterschap van burgemeester M. A. van der Have ge. houden werd. was binnen een uur afge lopen. De heren Th. van der Me(j en S. M. Poot waren niet aanwezig. Allereerst werd een bedrag van f55 beschikbaar! gesteld voor een jubileumgeschenk aan|not worden gesteld van een premie van de Keuringsdienst van Waren, die op i overheidswege ten behoeve van het ver- april jl. vijftig jaar bestond. Alle 38 bü| beteren van zün woning deze dienst betroaken gemeenten willen de dienst een bescheiden geschenk aan bieden. bestaande ui» een tweetal lan- taarns aan het monumentale gebouw van de dienst in Haarlem. Ter voorlopige vaststelling in de vol gende vergadering werd de rekening van het woningbedrijf over het exploi- tatiejaar 1959/1960 aangeboden. Het be drag van de vergoeding voor de Vereni ging voor Christelijk Onderwijs werd voor 1960 vastgesteld op f9374. De voor vergoeding in aanmerking komende uit- gaven od f 9096.40. door deze een gebied van plm. 36 ha zal mogen afgraven tot goede bollengrond. Mr. H. van Riel (v.v.d.) gaf een aan vulling op de rede van zijn mede-lid van Gedeputeerde Staten, waarin hij een be bouwing (en daarbij komende verschui ving naar het oosten) van Offem finan cieel onmogelijk achtte. Als laatste spreker gaf het k.v.p.-lid van Gedeputeerde Staten A. C. A. Dee- renberg een toelichting op het wegennet zoals dat in het plan is voorgesteld. De vraag van de heer De Vos met be trekking tot het uitsluiten van Katwijk in het streekplan voor het bollengebied, werd nog niet officieel beantwoord. Wij vernamen, dat men Katwijk in het plan voor de Rijnstreek wil opnemen, waarschijnlijk in de zomerzitting van 1963 in behandeling zal komen. Een en ander hangt nog af van een volledige akkoordverklaring ten aanzien van de grenswijzigingen van Leiden en omlig gende gemeenten. Men denkt aan de noordzijde van het Katwijkse kanaal een woongebied te projecteren. In de voortzetting van de zitting van Provinciale Staten, vanmorgen, diende dr. Geelkerken (a.r.) een amendement in, dat mede ondertekend was door de heren Vergouwen (k.v.p.), Van Rossum (s.g.p.), Van Eijbergen (c.h.) en Wilschut (a.r.j. Het amendement hield In de reservering van de Noorderduinen voor bebouwing; m de vergadering werd het niet gesteund. Op de toezegging van Ged. Staten, die over ongeveer vijf jaren de stand van ea)ren"ndr ri?nS-zullefl bekijken, reageer de dr. Geelkerken met' uittrekking van zijn amendement, waarna het streekplan, zoals dat door Gedeputeerde Staten is vastgesteld, werd aangenomen. RIJNSBURG Gymnastiekwedstrijden DWS-Oranje Nassau De chr. gymnastiekvereniging DWS I hield een „thuiswedstrijd" tegen Oranje- I Nassau uit Amsterdam, een der sterkste j verentgingen, zo niet de sterkste eniging van het KNCGV. Deelgenomen werd door de adsplran- ten (meisjes en jongens) le graad en da mes en heren le graad. De eerste prij zen waren in alle groepen voor de Am sterdammers. die ook de beide wissel bekers mee naar nuis namen. Toch wis ten ook verscheidene DWS-leden zich zeer goed te plaatsen. Voor de wedstrijden begonnen, heer ste er al een gezellige sfeer. Na de op mars met het nodige vlagvertoon, werd het KNCGV-bondslied gezongen en de voorzitter van DWS, de heer C. G. de Koning, sprak inspirerende woorden. Het eerst waren de adspiranten aan bod. Na deze wedstrijden werd geza menlijk een broodmaaltijd genuttigd. Over zes maanden gaat DWS naar Amsterdam om te trachten één of beide bekers terug te winnen. Enkele persoonlijke resultaten van DWS-ers zijn: Adspiranten, meisjes: H. Tijsterman, 82 punten, 4e plaats. J. Ravensbergen, 79.2 p., 6e plaats: jongens: G. v. d. Gug- ten, 59 p., 2e plaats; L. v. d. Vijver. 53.7 p., 6e olaats. Dames: mej. D. v. d. Kwaak, 87.3 p., 2e plaats; mej. C. v. Starkenburg, 78.7 p., 5$ plaats. Heren: P. de Rover, 65.6 p., 2e plaats; G. v. d. Gugtcn, 59.8 p.. 5e plaats. Totale uitslagen: jongens-adspiranten: Oranje-Nassau 279.6 p„ DWS 263.1 p.; meisjes-adspirantenOranje-Nassau 413.5 p., DWS 378.8 p.; dames: Oranje- Nassau 319.1 p., DWS 329 p heren Oranje-Nassau 180.8 p., DWS 192.7 p. Kampioenschap L.S.B. De twee afgebroken partijen uit de eerste ronde van de kampioenschapswed strijden van de Leidse Schaakbond zijn uitgespeeld en wel met het volgend re sultaat: H. Th. Weilandmr. A. de Groot 10, C. C. BergW. G. Demmendal Vi—Vi- De paring voor de tweede ronde lever de de volgende ontmoetingen op: kam pioensklasse: E. KettingC. C. Berg, W. G. DemmendalA. Smit, R. A. G. de GraaffA. Geijer, mr. A. de GrootJ. J. Piket, R. D. Westra—H. Th. Weiland, J. J. WoutersM. D. Etmans. Eerste klasse: P. J. Piket—F. Teleng, Jerry BeijJ. J. Bizot, S. BoelsmaJ. Koet. Tweede klas se: P LangelerJ. A. G. Verkuyl, C. G. van der VoorstC. J. Verbiest, J. Melse G. P. Sluyts, F BlickmanA. Momberg, H. BoeleeA. Spek. De tweede ronde zal donderdagavond In het Jeugdhuis Breestraat 19 worden ge speeld. Wekelijkse keuring in Haarlem CENTRIFUGES KROMHOUT - RIJNSBURG VLIET N.Z. 32 TELEFOON 3710 R1JNSBIIRC Een huis vol verrassingen In de slechts ten dele bezette Petra- kerk te Rijnsburg voerde de chr. toneel vereniging „Oefening baart Kunst" het humoristische toneelstuk „Een huis vol verrassingen" op. De heer Schuurman, voorzitter van het Geref. Jeugdverband, sprak een kort openingswoord waarin hij de jeugd opwekte actief aan het vereni gingsleven deel te nemen. Hierna ging het doek op voor het eerste van de drie bedrijven van het toneelstuk, dat door de O.B.K.-ers op vlotte wijze werd gespeeld. Het stuk, dat door Jan Blascr werd geschreven, heeft de opzet enig pretentieloos vermaak te geven en is als zodanig wel geslaagd. De aanwezi gen beleefden aan de koddige situaties althans veel plezier. De regie werd gevoerd door de heer Kralt. Geen gebrek was er aan bloemen op de wekelijkse keuring: naast de nodige bijgoedgewassen zoals lelies, anemonen en Keizerskronen, waren vele tiental len soorten tulpen en narcissen tentoon gesteld. Het Proefstation voor de Bloemencul tuur Aalsmeer liet de resultaten zien die bewaarproeven met lilium Orange Triumph en Regale hadden opgeleverd. K. de Jong, Andijk toonde daarnaast weer enkele lelies van de Hollandse kweker De Graaff in Oregon (USA) en voor het overige ontbraken op deze keu ring ook de gladiolen n-iet. Best was Empire, rood met witte vlek van H. J. Salman Zn te Noordwijk. Van het groepje gladiolen dat A. J. Preijde, Bree- zand, naar voren bracht, noteerden we Ravissante en de rode Bran-daris, waar van de kop nogal gedrongen was. Een certificaat eerste klasse behaalde L. Slikker, Heemskerk met Erythronium rev. Pagode. Van dezelfde firma was er het deftige bolgewas Frittelaria Im perialis (Keizerskroon), prachtig materi aal voor de tuin. J. Bijl van Duyven- bode uit Hillegom brengt de laatste weken de liefhebbers in verrukking met zijn prachtige anemone blanda aanwinsten. Vooral de lichtblauwe Blue Pearl en de kloeke diepblauwe Blue Giant trekken sterk <!e aandacht, maar ook Pastel Beauty en Pink Star mogen er zijn. Mooie fresia's waren er van G. C. van Tubergen, Haarlem, terwijl ook Wülfing- hoff's Bloembollenbedrijf uit Rijswijk met di-t welriekende knolgewas ter keu ring kwam. Een getuigschrift van ver dienste werd toegekend aan de fraaie diepblauwe hyacint Blue Heaven van H de Graaff Zn NV, Lisse. Narcissen waren er natuurlijk Veei. Onder meer een grote groep van Zand bergen-Terwegen. Sassenheim, waarin de dubbele Unique, wit met geel cen trum, de met het getuigschrift eerste klasse bekroonde Acropolds, zuiver wit, de grootkronige Amber Gate en de goud- gele trompet 311 al bijzonder opvielen. G. Lubbe Zn, Oegstgeest, toonde o.m. de fijne Polar Ice, en de voorname groot kronige Promotion, wit dekblad met ge le kroon. Prachtig materiaal bracht War- naar Co, Sassenheim, ten tonele. We noemen o.m. Anne Franck, wit dekblad met oranje kroon (getuigschrift eerste klasse), de dubbele witte Candida (ge tuigschrift van verdienste) en de bui tengewoon mooie goudgele trompet At las. Een aanwinst van klasse leek ons de met het getuigschrift van verdienste be kroonde gele trompet Honey Gold van Gebrs. De Graaff S. A. van Konijnen burg Co te Noordwijk. Een grote collectie narcissen met ge spleten kronen en cups bracht de Da. Ger ritsen uit Voorschoten. Evolution werd met een getuigsohrift van verdienste ver eerd. Vermelding verdient de groep van J. W. A. Lefeber, Lisse, waarin een aan tal van het zgn. Papillon-type, die een grappig getekend en gekleurd „hart" hebben. Bijzonder goed vonden we ook de dubbele Lemon Beauty. Tulpen Bij de tulpen waren daar allereerst de darwinhybriden van de fa. Overde- vest uit Wassenaar, waaronder diverse verlopingen. We noteerden o.m. de Je wel of Spring, Beauty of Oxford en Gol den Gift. De prachtige Greigii Smyrna werd ln prima conditie naar voren gebracht door Eugène v.d. Sohoot uit Hillegom. Van dezelfde adembenemende schoonheid is Greigii Fatima, van Walter Blom Zn, Hillegom. John van Grieken, Bennebroek, toonde de abrikooskleurige My Lady cn C. Nieuwenhuis, Lisse, bracht een oranje sport uit de darwirohybride Dr. Philips naar voren. Gebr. Segers uit Lisse pre senteerden o.m. de rood met wit geteken de parkiet Estella Rijnveld, de rose le- liebloemige Jacqueline, de gele Eleator en de geel met rood getinte Empire State. Een ongemeen fraaie tulp was Soraya die Ruigroks Broeiproevenbedrijf, Hille gom, etaleerde. Vooral als deze tulp open staat is het een lust voor het oog. D. v. Buggenum, Hillegom, liet de gele lelie- bloemige Bartinope zien en P. Bakker, Enkhuizen, besloot de keuring met een bloemstuk van de parkiet Rosy Parrot. (Van een medewerker) HET IS haast niet te geloven, dat de bloembollenveiling „Hollands Bloembollenhuis" te Lisse al 40 jaar bestaat en toch is niets minder waar dan dart! Nog herinneren we ons de eerste pogingen van de heren Hogewoning, Bader en Homan om in een loods achter hotel De Witte Zwaan te Lisse de eerste veiling te houden. Het ging er primitief aan toe, maar de kiem was gelegd. Het bleek een zaadje, dat krachtig ontkiemde en dat in de eerste jaren van het bestaan al de verschijnselen vertoonde eens een grote boom te zullen worden. Er zat groei in, snelle groei zelfs. Al heel spoedig moest men uit de loods ach ter De Witte Zwaan vertrekken, want het was ondoenlijk om daar de steeds groeiende aanvoer op te vangen. Men ging een eigen gebouw stichten. Fors werd de zaak aangepakt en op het ter rein waar in vroeger jaren de Lisser jeugd de voetbalsport beoefende, gele gen langs de gracht van Lisse, werd een gebouw opgetrokken, dat toen een hele aanpak leek en dat menigeen zich deed afvragen of met die opzet niet te hoog was gemikt, maar de directeuren hebben goede kijk gehad op de toekomst. veiling „HO-BA-HO", genoemd naar de twee eerste letters van de drie directeuren Hogewoning. Bader en Homan. startte in een royaal opgezet ge bouw met een vaarsloot in het midden. De stoutste verwachtingen werden echter binnen enkele jaren overtroffen. Steeds moest maar weer worden uitgebreid, de vaarsloot moest worden gedempt omdat er groot gebrek was aan ruimte cn dc aanvoer steeds meer per as geschiedde. Het bestaande gebouw moest twee keer groot worden gemaakt. Later verrees weer een grote loods op een naastbijge geleden werd de laatste grote loods bij gebouwd. Ook nu blijkt weer, dat men met een tekort aan ruimte te maken heeft en de laatste loods wordt aanmer kelijk vergroot. Voldoening Het moet voor de heer Hogewoning, de thans nog enig overlevende directeur van het driemanschap, een grote voldoe ning zijn geweest dit 40-jarig jubileum te mogen aankondigen. Een jongere ge neratie stapte de directie-kamer binnen: de schoonzoon van de heer Homan, de heer Th. Zwetsloot, voorts een zoon van de heer Hogewoning. terwijl enige jaren geleden de in de hele bollenstreek be kende veilingmeester C. P. Plug ook in de directie werd opgenomen. Met grote zakelijkheid wordt dit mach tige veilingapparaat geleld. Door heel Nederland heeft men relaties. De „zwa- nenmanden" van de HOBAHO. welk embleem als herinnering aan de geboor tegrond bewaard bleef, treft men ln heel Nederland aan! De kring van hen. die aan Holland s Bloembollenhuis hun vertrou wen schonken, omvat een zeer groot percentage van de aangeslotenen b(j het produktschap voor siergewassen. De naam --hecft een bekende klank In de gladiolen- legen terrein en nog maar enkele jaren centra in buitengewesten, van Friesland tot in de uiterste hoeken van Zeeland. Brabant en Limburg. Eigen orgaan Op 9 juli 1921 kon de eerste „droge" veiling reeds worden gehouden, nadat men reeds enige tijd met het veilen van te veld staande bollengewassen bezig was geweest, de z.g. „groene veilingen". De eerste veilinghal had een oppervlakte van 4200 m2 aan de Grachtweg aan de zuidkant van dc haven. Een „mijnzaal" werd gebouwd. In 1927 werd nog 2000 m2 aan de bestaande ruimte toegevoegd. Een parkeerterrein van 2000 m2 bleek nodig en kwam spoedig tot stand. In 1949 had een nieuwe uitbreiding plaats door dat een nieuwe hal van 1800 m2 werd gebouwd, die later werd uitgebreid met 1500 m2. Er werd in 192 7 overgegaan tot het uitgeven van een eigen orgaan De Hobaho. De prachtige film „Hollands glorie" werd door Polygoon in opdracht van Holland's Bloembollenhuis ver vaardigd en steeds vernieuwd. In dui zenden bijeenkomsten in binnen- en buitenland is en wordt deze mooie film gedraaid. Hel is een film voor het „ge hele vak" en beslist niet een typische Hobaho-film. Zo heeft het veilingconcern „Hollands Bloembollenhuis" naam gekregen in bin nen- en buitenland en we mogen wel zeggen, dat het bloembollcnvak in zijn geheel trots mag zijn op dit machtig be drijf waar voor miljoenen en miljoenen per jaar over de klok wordt geveild! Ter gelegenheid van dit 40-jarig jubi leum verscheen van De Hobaho een keu rig uitgevoerd jubileumnummer met veel lezenswaardige artikelen van vooraan staande personen uit het gehele bloem bollenvak. HILLEGOM Programma voor viering Koninginnedag Op Koninginnedag, dit jaar op 1 mei, is er om 9 30 uur .1e gebruikelijke aubade op het plein voor net gemeentehuis. Om 9.15 uur beginnen de Hillegomse muziekkorpsen mol net spelen van va derlandse liederen. Na de aubade gaan de leerlingen naar hun scholen waar zij worden onthaald. Om ongeveer 11.15 uur worden ballonnetjes losgelaten. Om uur is er de voetbalwedstrijd. Om 5 uur wordt een „Oranje-puzzelrit" op de fiets gehouden Prijsui'reiking om 7.40 uur in hotel Sistermans. Om kwart over acht houdt de Hille gomse Harmoi^je een muzikale rondgang Op het terrein achter net bejaardencen trum „Parkwijk" wordt ten slotte een groot vuurwerk afgestoken. Diamant en goud Deze week herdenkt het echtpaar Ver- kerk-Vreeken de dag het 60 jaar geleden het huwelijk trad De bruidegom is 81 en de bruid 79 jaar. Het bruidsnaar geniet nog een vrij goede gezondheid, het feest dat gisteren gevierd is. had grote belangstelling. De burgemeester zond een schriftelijke gelukwens en van het gemeentebestuur was er een bloem stuk. De gouden bruiloft wordt vrijdag ge vierd door het echtpaar Olij-Visser. dat gedurende bijna vijftig jaar een bakkers bedrijf heeft gehad in de Hoofdstraat. Voor het echtpaar Van der Voort- Van der Eist, wonende in de Noorder laan. gaan vandaag de bruidsdagen in voor het gouden feest dat het 10 mei a s. hoopt te vieren. Beiden zijn 73 jaar De bruidegom werkt nog alle dagen od le akker of in de schuur. Contactavond Ver. voor chr. Volksonderwijs Gisteravond werd in de grote zaal van Treslong een contactbijeenkomst van de Vereniging voor chr. Volkson derwijs gehouden. De lieer K. Haakman voorzitter van de vereniging voor Chris telijk Onderwijs, opende de bijeenkomst. Hjj kon meedelen dat zeer binnenkort de aanbesteding zal plaats hebben van de bouw van een christelijke kleuter school ln Meer en Dorp. Ook is er een goede kans dat de vergunning voor de bouw van een gymiiastiekgebouw naast de Julianascliool spoedig zal worden verleend. Kees van Rooy zette het programma in met accordeonmuziek. De voordracht door Tineke Krieger was uitstekend Daarna gaf een zevental meisjes een klein concert, accordeonmuziek bege- leid door blokfluiten. Ook dit nummer werd met een hartelijk applaus beloond De voordracht van Marianne Boll en het spelletje „Wie heeft dat gezegd?" werden ook met grote aandacht gevolgd Het voornaamste nummer van deze avond was de opvoering van het toneel- itukje in drie bedrijven: „Koning Tour- me lijn verliest zijn pijn". De heer J. Valkenburg dankte na af loop allen die hadden meegewerkt tot het slagen van deze contactavond. Krediet In verband met de financiering Douw dorpshuis zal met de Stichting Dorps- huis Valkenburg Z.H. een rekening courant-overeenkomst worden aange gaan. Het. maximum ie verstrekken kre diet zal f 100.000 bedragen. Begin 1957 heeft de gemeente het pand Castelweg 1 gekocht met de bedoeling deze woning te slopen in verband met de plannen voor een nieuw gemeente- huis. B. en W. stelden nu voor dit slo- pingswerk op te dragen aan de Stichting Dorpshuis, zodat ae geringe inkomsten die daaruit zouden kunnen voortvloeien, ten bate van de Stichting kunnen wor den aangewend. Uiterlijk 31 augustus moet het terrein gelijk gemaakt zijn. Wethouder N. Ouwersloot, die te vens voorzitter van genoemde stich ting is, deed een beroep op de burger zin van de Valkenburgers, opdat de sloping zo voordelig mogelijk kan ge schieden. Op een vraag van de heer Anth. van der Berg antwoordde de voorzitter, dat de grond onder Castel weg 1 nog opgegraven moet worden. Deze opgravingswerkzaamheden kun nen pas in maart of april van het vol gende jaar een aanvang nemen. Bij de septemberfeesten kan dit gehele terrein dus worden gebruikt. Bij een volgend agendapunt stelden B. en W. voor de plaatsing van verma- kelykheidsinstellingen voor 1961 onders hands te gunnen aan de heer M. de Vries. Zonder discussie werd hiertoe besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer Jac. van der Meij, of de waarschuwingsbor den in de bocht van de Voorschoterweg wel juist zijn aangebracht. Hij meende, dat de automobilisten te laat op deze scherpe bocht worden geattendeerd. De voorzitter zegde een onderzoek toe. Lege tank De heer G. van Leeuwen had bij de laatste oefening van de BB. gemerkt, dat er tets niet klopte met het materiaal van de brandweer. De tank van de brandweerauto bleek hoegenaamd leeg te zijn, zonder dat de commandant daar van iets af wist. De voorzitter zei, dat hij op de bewuste avond het verwijt ge hoord had, dat „gemeentewerken" aan het een en ander schuld had. Naderhand is duidelijk geworden, dat de tank op drie plaatsen water doorliet. Dit euvel is nu hersteld. De heer Van Leeuwen vroeg ook nog, of het materiaal wel op de daarvoor be stemde plaats wordt teruggebracht en in zijn antwoord moest de burgemeester wel erkennen, dat daar wel eens wat aan mankeert. Als de ene dienst wat van de andere leent, dan worden er wel eens fouten gemaakt. Hierna ging de raad in besloten ver gadering. V erkeersexamen Gistermiddag moesten vierendertig meisjes en jongens zich onderwerpen aan het praktische deel van het examen ter verkrijging van het jeugddiploma van het Verbond voor Veilig Verkeer. Alle leerlingen die aan het schriftelijke examen hadden deelgenomen, mochten nu in de praktijk tonen, dat ze op de hoogte waren van de voornaamste ver keersregels. Het was niet gemakkelijk; iedere kandidaat moest het parcours af leggen, terwijl een auto met een contro leur erin achter hem reed. Het eindre sultaat was, dat drie kandidaten moes ten worden teleurgesteld Zij hadden acht of meer fouten gemaakt in het schriftelijke en praktische deel. Kees Imthoorn was de enige, die alles volko men foutloos had gedaan. De uitreiking van de diploma's zal plaats hebben op de ouderavond, die vastgesteld is op dins dag 25 april. Opbrengst collect* De collecte voor Simavi heeft in onze gemeente f 176 opgebracht. HILLEGOM Als agent van ons blad treedt op de heer J. van HEUSDEN MEERDORPSTRAAT 53 HILLEGOM Telefoon 5762 Voor opgave van abonnementen en ad vertenties kunt U zich bij hem vervoegen LISSE Tachtigjarige werd onderscheiden Het was voor de heer H. W. Edelaar, 80 jaar oud, een wel heel bijzonder ogen blik toen dinsdagmorgen ten kantore van de firma M. Veldhuyzen van Zanten de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. de Graaf, verscheen om hem te huldigen. Deze huldiging betroi he'. feit, dat hij 40 jaar achtereen in dienst was bij deze firma. Burgemeester De Graaf kon de heuglijke mededeling doen, dat het H.M. de Koningin behaagd had hem te onder scheiden met de bronzen medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hij complimenteerde hem daar mee en sprak er zijn waardering over uit. dat hij op een zo hoge leeftijd no zo fit is! Namens de directie der firma sprak de heer M. Veldhuyzen van Zanten, oudste firmant, hem toe. Hij roemde zijn trouw en hoge plichtsbetrachting die hij in deze 40 jaar aan de dag had gelegd. Als blijk van vaardering werd hem een enveloppe met inhoud overhandigd. Men bleef ver volgens nog enige tijd gezellig bijeen onder het genot van verversingen en het ophalen van oude herinneringen. Jaarvergadering „Het Gezinsbelang" In het verenigingsgebouw aan de Beekbrug had gisteravond de jaarver gadering plaats van de R.K. woning bouwvereniging „Het Gezinsbelang". Voorzitter W. Buschman betreurde het dat er in de laatste jaren zo weinig werd gebouwd. In de buurtschap De Engel is na 1951 niets meer gebouwd. Dit zal ook in verband met het streek plan voorlopig niet kunnen geschieden. In verband met het streekplan zal er wel meer in Lisse worden gebouwd. Dat zal voornamelijk plaatshebben aan de Van Speykstraat. Het financiële verslag van het afgelopen jaar zag er gunstig uit. Receptie Donderdagavond recipieert het elftal van Lisser Boys in de „Taveerne" van 8 tot 10 uur in verband met het behaal de kampioenschap. Niehuis en v. d. Bergs Scheepsrepara- tiebedrijf stelt 13 (vorig jaar 13) dicidene voor op gewone aandelen en tevens een kapitaalsverhoging van f 1,2 miljoen tot f 1.44 min. gewone en van 1,2 min. tot f 1.212.000 preferente aandelen door uit kering van de agioreserve; de aandelen worden sporadisch incourant verhandeld en de huidige koers is 310 tot 320.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4