Echtpaar Labordus in Staalwijk spontaan gehuldigd P.S.ANES Agenda voor Leiden en Den Haag NIEUWE EERSTE NEOERLANDSCHE Kwarteeuw ongeordend in het ambt PRONONCE voor PAARDEVLEES «00R K0LE0 Zaalberg huldigde drie jubilarissen Z.W.O.-subsidie voor prof. Kloeke Leiden Ambassadeur van Iran bezocht Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden H. J. de Koster (Leiden) voorzitter Verbond van Ned. Werkg evers op wdvri NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 19 APRIL 1961 Woensdag Lakenhal, 7.30 uur: Leidse amateurfoto grafen, Oxford-Leiden. Logegebouw, 8 uur: Ledenvergadering „De Natuurvriend", W. Hogendoorn over „Schoonheid van het aquarium". Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50- 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. De Turk, 8 uur Tuinbouw en Plant kunde. Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: ds. A. Bikker over nieuwe zendingsterreinen Ohr. Geref. Kerken in Afrika. De Burcht, 8 uur: Uitvoering chr. meis jes- en kinderkoor Irene. Leiderdorp, Irene, 8 uur: Ned. Christenvrouwenbond, mevrouw F. Th. v. d. Wind-Peereboom Voller, Aarlan- derveen, over „Onze grote kinderen". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met „Intermezzo". Gebouw K. en W., 8 uur: Amsterdams Ballet m. m. v. Kunstmaandorkest. Nieuwe Kerk, 8.15 uur: Gerard Akker huis, orgel, en Theo Olof, viool. Donderdag Doelenkazerne, 8 uur: Cabaret Julia van Laar. 't Boshuis, 8 uur: Christenvrouwen Leiden-Zuidwest, mevrouw J. P. Engel- Meyer over Arjen Miedema's boek „Ge sprekken met Gabriël". L.F.C.-terrein, 8 uur: Zilveren Molen- toernooi, Quiok BoysGouda. Antonius clubhuis, 7.45 uur: Jaarlijkse feestavond CMB Leiden, m. m. v. dubbel mannenkwartet Internos en toneelgroep Sempre Avanti met „Mensen in pension", door A. Brommel. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie Or kest o. 1. v. W. van Otterloo, soliste: Mo nique Haas, piano. Verkeerslokaal Nieuwsteeg 8, 8 uur: Vereniging van Slechthorenden, R. F. S. Voerman met film. Den Haag, Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur; Düsseldorfer Kammerspiele, „Furcht und Elend des dritten Reiches". VrUdag Café Anilba, 8 uur: Tuiniers en bloe misten „Door Eendracht Verbonden' Antoniusclubhuis, 8 uurUitvoering toneelgroep Roedel. Rehoboth, 8 uur: Christenvrouwen Leiden-centrum, ds. G. Meynen, Utrecht, over: „Inspanning - ontspanning bij de vrouw". Het gulden Vlies, 8 uur: Contactcom missie Kinderbescherming, mevr. E. G. M. A. Kreijns-ten Braak, Hilversum, over „De zorg voor de ongehuwde moeder en haar kind". Filmzaal, academie, 8.30 uur: LAK- film, „Chien Andalou", van Bunuel en Salvador Dali, „Zéro de Conduite", van Jean Vigo. Haarfemmermeerstraat 5153, 2.305 uur: Receptie 40-jarig bestaan Fa. Wed. van Klarenbosch en Zonen. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Oegstgeest, Patronaatsgebouw St. Wil- librordus, 8 uur; Buurtvereniging „Ons Genoegen", De Gastspelers met „Daar liegen wij ons uit". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Familiegenoe gens" Diligeiïtia, 8 uur: Robert Weatherburn, piano. Zaterdag Stationsplein, 1 uur: Vertrek N.C. ReisV. naar bloemencorso. Schouwburg, 3 uur; Litteris Sacrum met „Knickerbocker Holiday, musical van Maxwell Anderson. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Cabaret- en variété-voorstelling F.D. Rooseveltfonds. Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 uur; werkgroep Haagsche Comedie met „De twee beulen", „Guernica" en „De Pick nick"; 8 uur: Haagsche Comedie met „De Kardinaal van Spanje". Gebouw K. en W., 8.15 uur; Residentie Orkest o. 1. v. W. van Otterloo, solist: Friedrich Gulda, piano. Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Kumari Ka- mala met Indiase dansen. Apotheken Geopend apotheek Reyst, Steenstraat 35. teL 20136. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De gemas kerde vleermuis (14 jaar): donderdag: Royal Ballet (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De duizend ogen van dr. Mabuse (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Rode lip pen (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Hinderlaag in Wyoming (14 jaar); donderdag: Vrou wenkamp Borneo (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het mys terie van de man die verdween (18 jaar) Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Winden waaien om de rotsen (14 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, Eerbewijs aan Dante, Ita liaanse tekenkust (tot 12 mei). N.E.N Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johanna Maria Mar- garetha. dr v J J Duindam en G Bielsma; Catharina Dina Agatha, dr v C T Wortman en M M van Eg- mond; Pauline Petra, dr v W Stam en C H Koning; Lodewijk Reinier, zn v J W J A Devilee cn A E J Hoogeveen; Johannes Oscar, zn v O E B Kersbulck en C J Velthuysen; Wilhelmus Maria, zn v L C de Goede enJ M T v d Heiden. OVERLEDEN: B Hoekstra. 46 jr. vrouw. PYJAMAS DUSTERS BABYDOLLS NACHTHEMDEN Zilveren-molentoemooi De uitgestelde wedstrijd in het kader van het Zilveren-molentoemooi Quick Boys—Gouda zal, zoals reeds eerder werd gemeld, donderdag 20 april worden ge speeld. Aanvang 8 uur. De opstelling van de elftallen: Quiok Boys: Den Hollander, Steenbeek, Blankemeijer, Aandewiel, Pluimgraaff, Van Duijn, Van Duyvenboden, Van der Plas, Van de Oever, N.N., Van Duijven- bode. Gouda: Vreeswijk, De Vries, Van Sohaik, Revet, De Gruijl, Neven, Willem- se, Verkaaik, Linsohoten, Luxen, Hoogen- doora "C'EN WEL ZEER hartelijke hulde is gisteravond in het wijkgebouw Staal- wijk het concierge-echtpaar Labordus ten deel gevallen ter gelegen heid van zijn zilveren jubileum. De grote zaal van het gebouw van de Hervormde wijkgemeente Staalwijk was geheel bezet en onder de enkele honderden belangstellenden waren ook vertegenwoordigers van Het Groene Kruis en het Volkszangkoor, het vroegere kerkeraadslid de heer A. van der Baan, die al geruime tijd in Zeist woont en voor deze huldiging uit Hemmen was overgekomen, en de voorzitter van de centrale kerkeraad, ds. H. J. van Achterberg, met echtgenote. Enige leden van de wijkkerke- raad, met ds. P. Kloek voorop, leidden het jubilerende echtpaar naar zijn zitplaatsen voorin de zaal, waarna de bijeenkomst werd geopend met het zingen van een op het laatste ogenblik ingestudeerd welkomstlied. Ds. Kloek hield een toespraak na mens de gehele wijkgemeente. Hij zei, eigenlijk niet te weten, wie hij moest gelukwensen, het echtpaar Labordus of Staalwijk, „want dit is toch volkomen wederkerig; daarom is het een dubbele feestdag". De predikant herinnerde eraan, dat er behalve de heer en mevrouw Labor- nog negentig gegadigden waren voor dit conciergeschap. De 91ste sol licitant moest het nu juist zijn. Een zeer levendige en boeiende levens- periode brak voor haaj aan, toen de familie Labordus haar intrede in het wijkgebouw deed. Het boeiende is voor- al daarin gelegen, dat de concierge en zijn vrouw wel op heel persoonlijke wijze met de mensen in aanraking ko- ,en. In het ambt In die 25 jaar hebben zich drie heel versehilleende perioden voorgedaan- de eerste jaren, tot 1940, de oorlogsjaren VOOR PRIMA en vakkundige bediening NIEUWE LEIDSE PAARDENSLAGERIJ HOGEWOERD 135 Surrealistische expositie in Leiden Na de internationale surrealistische tentoonstelling te Parijs en New York, die verleden jaar werd gehouden en met die te Milaan in 't vooruitzicht, wordt thans ook in Nederland na een stilte van meer dan 20 jaar wederom een sur realistische tentoonstelling georgani seerd. Dez expositie, die onder de naam van „surrealistische ontmoetingen" in het Akademisch Kunstcentrum, Kapen- burg 73 te Leiden wordt gehouden onder auspiciën van het Bureau de Récher ches Surrealistes van de Nederlandse Surrealistische Groep, zal op vrijdag 21 april worden geopend. Op deze avond, die een bijzonder ka rakter zal dragen, worden surrealistische films vertoond en gedichten van o.a. André Breton en Benjamin Peret voor gedragen. De tentoonstelling verenigt een aantal schilderijen en tekeningen van Neder landse surrealisten, onder wie Willem van Leusden, J. H. Moesman, W. Wage- naar, Geert Hofman. Martin van Veen en anderen. Tevens wordt aandacht besteed aan de surrealistische literatuur: een groot aantal boeken, tijdschriften, pamfletten dokumenten die betrekking hebben op de surrealistische beweging, zijn in vitrines uitgestald. De expositie is dagelijks geopend van 22 april tot 13 mei. Uitvoering van „De stem des Volks" Leiden De zangvereniging „De stem des Volks" zal op dinsdag 25 april in de Gehoorzaal haar jaarlijkse uitvoering geven. Uitge voerd worden de Mis in c-dur van L. van Beethoven en Vesperae solemnes de Confessore van W. A Mozart. Solisten zijn: Maria van Uden, sopraan, Watty Krap, alt, Simon van der Geest, tenor, en Max van Egmond, bas. Het orkest is het Amsterdams Kunstmaandorkest. Het ge heel zal onder leiding staan van Willem Mizee. en de periode na de ooriog. Er is steeds heel veel van u gevraagd, zei ds. Kloek, en u werd niet moede dat alles te doen. Op kerkelijk gebied hebben zich ook heel wat veranderingen afgespeeld Zo kwam het accent van het wijkbestuur op de wijkkerkeraad te liggen. „Wij hebben op de allerbeste wijze samen gewerkt, in een alleszins vriendschap, pelijke vertiouding". Vijf jaar geleden werd de heer Labordus bij de P.T.T. ge- gepensioneerd. Tot die tijd heeft wel heel veel werk op de schouders van mevrouw Labordus gerust. Aan huiselijkheid hebben zij veel moeten missen. Maar zij weten, dat het werk van de Kerk de inzet van de hele persoon vraagt. De gezonde financiële basis van Staalwijk is voor een belang rijk deel ook aan het concierge-echtpaar te danken. Ds. Kloek vatte zijn woorden samen met te constateren dat' de heer en me vrouw Labordus in Staalwijk ongeor dend in het ambt hebben gestaan. HU dankte hen voor hun Uver, trouw cn liefde voor Staalwijk in al zün gele dingen. Namens de wijkgemeente bood hit hun een collectie tafelzilver, waaronder een groot en klein couvert, aan en een enveloppe met inhoud. Vooral het hart De heer Van der Baan bracht vooral de tijd met ds. Kuilman, de voorganger van ds. Kloek in herinnering. „U beiden bent een stukje van Staalwijk gewor den, omdat Staalwijk een stuk van uw leven werd", zei hij. De familie Labor dus en Staalwijk zijn onafscheidelijk. Met name dacht de heer Van der Baan aan de gemeenschappelijke arbeid voor de kinderkerk. „U hebt niet alleen uw tijd en kracht, maar vooral uw hart aan dit deel van de Kerk gegeven". De heer C. W. Oostveen gaf eer. aar dige reconstructie van de benoeming van het echtpaar Labordus. „Ik bewaar de meest aangename herinneringen aan de samenwerking met u beiden". Namens de heer en mevrouw Stenz las de heer Brussee een gelukwens voor als vertegenwoordiger van het volks zangkoor. „Het is ons altijd opgevallen, dat u uw taak met grote nauwgezetheid opvat". De dirigent dankte het echtpaar Labordus ook voor de vriendelijke be jegening die het koor steeds heeft mo- gen ondervinden. Christelijke vreugde De voorzitster van de zondagsschool mej. Brandenburg, die zelf onlangs haar zilveren jubileum mocht vieren, prees de heer en mevrouw Labordus voor hun omgang met de jongeren en voor het feit dat zij zich voor de ander weten open te stellen. „Staalwijk is een soort thuis en de heer en mevrouw Labordus zijn daarvan de goede ouders". Als laatste trad dr. S. Rozemond naar voren. Als gemeentelid wilde hij het jubilerende echtpaar danken voor de wijze waarop het uitdruk- Oude Herengracht 19 tel. 20587 LEIDEN Het concierge-echtpaar Labordus werd gisteravond in het wijk gebouw Staalwijk aan de Heren straat door velen spontaan toe gezongen en gehuldigd. Ds. Kloek, de wijkpredikant, bood het in het zilver jubilerende echtpaar een collectie tafel zilver en_ een enveloppe met in houd aan. Op de achtergrond mej. Laman, die het zingen van het welkomstlied aan het orgel begeleidde. (Foto N. v. d. Horst) king geeft aan de christelijke vreug de. „Uw weg is in Staalwijk, in de Herenstraat, ook wel in de Doeza- straat, maar ook in dé hemel", zei hij. Na het dankwoord van de heer La bordus was er voor ieder gelegenheid persoonlijk geluk te wensen. Tenslotte zorgde de zondagsschool voor een ver rassing. Gisteravond hebben de directie en vertegenwoordigers van het personeel van de dekenfabriek Zaalberg drie jubi larissen gehuldigd, nameiyk de heren C. Blansjaar, 35 jaar in dienst, C. van Eg- mond, 25 jaar, en M. de Kruis, ook 25 jaar. De heer Blansjaar was eerst werkzaam op de spinnerij. Na de verplaatsing van de spinnerij naar Vlijmen bleef hij in Leiden als kettinglijmer. De heer van Egmond is van wever opgeklommen tot chef van d'e weverijen. De heer De Kruis was voorheen dekenopmaker en is nu werkzaam als eindcontroleuir voor de klaargekomen dekens. Bij de huldiging van gisteravond, in de koffiekamer van Den Burcht, waren behalve de directie bijeen de procura tiehouders. de bedrijfsleiders en de af delingsbazen. Na een welkomstwoord van de perso neelschef, de heer H. Bokern, sprak de directeur, de heer W. A. Sóhrandt. Hij bood de jubilarissen na een waarderende toespraak een enveloppe met inhoud aan.. De heer J. Bavelaar voerde het woord namen® de ondernemingsraad. Uit naam van het gehele fahriekspersoneel overhandigde ook hij een enveloppe met inhoud, alsmede een kist sigaren en bloe men voor de dames. De heer A. Thorn sprak namens het administratieve per soneel en had eveneens geschenken bij zich. Ten slotte de heer J. Philippo na mens de afdeling weverijen, speciaal voor de heer Van Egmond. Na de huldiging werden de jubila rissen persoonlijk door allen gefelici teerd en bleef men nog enige tijd genoeg lijk bijeen. Enige personeelsleden van het kantoor, onder leiding van de heer A. J. Peltentourg, zorgden voor muzikale in- termezzi. 16de-eeuwse spreekwoordencollectie DE Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. G. G. Kloeke, hoogleraar in de Nederlandse taal- en letterkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, een subsidie verleend voor de uitgave van een in de zestiende eeuw (1549) in België verschenen spreekwoordenverzameling, getiteld: „Seer schoone spreeckwoorden/ oft prouerbia/ in Franchoys ende Duytsch/ om wijselijck te leeren spreken ende antwoorden/ voor die ionghens en eenen yeglijcken/ so wel in Fran choys als in" Duytsch" (dat wil zeggen de Nederlandse taal van België). Het manuscript van dit werk bevindt zich bij de drukker en de uitgave kan dus nog dit jaar tegemoet worden gezien. Prof. Kloeke mocht reeds enige jaren geleden een subsidie van Z.W.O. ontvangen, die toen bestemd was voor de uitgave van de Kamper spreekwoorden uit 1550, een collectie van niet minder dan 1550 proverbia. In een onderhoud met het A.N.P. ver telde prof. Kloeke, dat zeer veel spreek woorden uit het bovengenoemde Belgi sche boek zijn overgenomen uit een Franse spreekwoordenverzameling, in 1547 van de pers kwam en de titel draagt: „Bonne r'/»sponse tous pro pos". Dit Franse boek, waarvan de sa mensteller onbekend is, bevat een groot aantal spreekwoorden (heel wat n namelijk dan in de Belgische uitgave van 1549, die bij De Laet verscheen). In de uitgave van De Laet blijken echter n dan 500 spreekwoorden vrijwel letterlijk (en ook grotendeels in ongeveer gelijke volgorde) uit de heel wat uitvoeriger „Bonne résponse" te zijn uitgekozen. Van de „Bonne résponse", die zich in de Bibliothéque Nationale te Parijs be vindt, heeft de Leidse hoogleraar een volledige foto laten vervaardigen en deze kort geleden op volkomen normale groot- De ambassadeur van Iran in ons land, de heer Mohsen Rais heeft gis termiddag vergezeld van zijn echtge note een bezoek gebracht aan het Ne derlands Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden. Hij werd ontvangen door de directeur van het Instituut dr. A. AKampman, die een uiteenzetting gaf over de geschiedenis en doelstel ling van het instituut. De heer Mohsen Rats bleek in het bijzonder geïnteresseerd bij de lraan- se sectie van de bibliotheek van het instituut, vooral de werken van de Nederlandse landreiziger en tekenaar Cornells de Bruin, die in de jaren 1703 en 1704 geruime tijd in Perzië, heeft vertoefd. De directeur van het instituut vestig de de aandacht van de ambassadeur op de fraaie kopergravures van Cornells de Bruin van Persepolis, mede in verband met de tentoonstelling der historische betrekkingen tussen Nederland en Iran, die momenteel op initiatief van het in stituut in nauwe samenwerking met het Het algemeen bestuur van het Verbond van Ned. Werkgevers heeft met algemene stemmen besloten, tot opvolger van dr. ir. F. Q. den Hollander te benoemen de heer H. J. de Koster, directeur van de N.V. Meelfabriek „De Sleutels", v.h. De Koster en Co. te Leiden, die reeds deel uitmaak te van het presidium van dit verbond. De heer De Koster zal het algemeen voorzitterschap gaan bekleden. De heer De Koster werd op 5 novem ber 1914 te Leiden geboren. Hij stamt uit een geslacht, dat gedurende zes genera ties in Gouda een touwslagerij heeft ge ëxploiteerd. Zijn grootvader, Arie de Kos ter, richtte in 1884 in Leiden de meel-, fabriek „De Sleutels" op. Na zijn eindexamen H.B.S.-B in 1931 te hebben afgelegd, was de heer De Koster in verschillende bedrijven werkzaam als volontair. Hij studeerde vervolgens eco nomie aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, waar hij in 1936 zijn kandidaatsexamen deed. Na verdere studie in Engeland en de Verenigde Sta ten begonnen zijn werkzaamheden bij de N.V. Meelfabriek „De Sleutels"; eind 1939 werd hij benoemd tot directeur van deze vennootschap. In 1945 trad hij op verzoek van de re gering op als adviseur van de regerings commissaris, hoofd van het Netherlands Government Food Purchasing Bureau in New York. De Nederlandse Vereniging van Meel fabrikanten koos hem in 1950 tot haar voorzitter, een functie die ook zUn vader jarenlang had bekleed. In 1951 werd hU vice-voorzitter cn in 1954 voorzitter van de Internationale Vereniging van Meel-1 fabrikanten, waarbij thans vijftien landen zün aangesloten; in 1960 is hij wederom voor drie jaar in deze functie gekozen. Hy leidt de vergaderingen van de Inter nationale Vereniging in acht verschillen de talen. HU Is ook gedelegeerde van de Liaison Internationale des Industries Aii- mentaires. Sedert 1959 is de heer De Koster lid van het presidium van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, speciaal be last met de behandeling van de buiten landse aangelegenheden. Verder is de heer De Koster bestuurs lid van het Hoofdproduktschap voor Ak- kerbouwprodukten, plaatsvervangend be stuurslid van het Produktschap voor Gra nen, Zaden en Peulvruchten, bestuurslid van de Leidsche Vereeniging van In- dustrieelen en lid van de Raad van Be stuur van de Nederlandse Organisatie gemeentemuseum in Den Haag in voor bereiding is. Deze tentoonstelling zal worden georganiseerd met het oog op de herdenking van het 2500-jarig bestaan der monarchie in Perzië en in nauwe aan sluiting aan het bezoek van koningin Juliana en prins Bernard aan Perzië in de herfst. Er moge in dit verband aan herinnerd worden, dat de echtgenote van de ambas sadeur, dje de Ecole du Louvre te Parijs heeft gevolgd in het bijzonder geïnteres seerd is in de voortgang der archeologi sche ontdekkingen in Perzië. Gelijk be kend vervult het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten sinds verschei dene Jaren een belangrijke rol bij de ver sterking der culturele betrekkingen tus sen Nederland en de landen in het Na bije Oosten, in nauwe samenwerking met het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het sluiten van een cultureel ak koord tussen Nederland en Iran naar aanleiding van het bezoek van de Sjah van Iran aan Nederland in mei 1959 heeft de culturele activiteit in belang rijke mate versterkt, o.m. op het terrein van het verstrekken van beurzen aan studenten uit belde landen. De ambas sadeur Is een groot voorstander van de verdere ontwikkeling dezer betrekkin gen en zUn bezoek aan het Leidse Insti tuut heeft o.m. ten doel hierop in het bijzonder de nadruk te leggen. Na afloop van het bezoek, dat ruim twee uur duurde werd door de gasten het diner ten huize van dr. Kampman gebruikt, waaraan tevens aanzaten de burgemeester van Leiden en mevrouw Van Kinschot. Lezers schrijven ons Emmabloem-collecte Ieder jaar tegen het einde van april wordt de Emmabloem-collecte gehou den. Eigenlijk is het overbodig u allen er aan te herinneren, dat de collecte de naam draagt van koningin Emma, omdat deze geliefde vorstin zovele initiatieven ondersteunde"op het gebied van de be strijding der tuberculose. Hoewel wij de laatste jaren zo geduk- kig zyn, dat het sterftecijfer door tuber culose in Nederland steeds lager wordt en by de laagste in de wereld behoort, moeten wij toch goed ervan doordrongen blyven, dat de tuberculose nog steeds een ernstige bedreiging van onze volks gezondheid is. Hoe vaak hebben wij niet de laatste jaren in de krant gelezen van een schoolepidemie? Hoe nodig is het, dat alle instanties op hun hoede blyven en kunnen blijven! Voor dit laatste is nodig, dat heel het Nederlandse volk en voor de collecte op zaterdag 22 april 1961 wel heel bijzonder de Leidse bevolking zich van de meest goedgeefse zijde laat zien. Draagt allen bij tot het slagen van deze collecte! Maar voor het slagen van een collecte is niet alleen goedgeefsheid nodig. Nodig zyn ook collectanten! Wy nodigen een ieder boven de leeftijd van 15 jaren uit zich aan te melden als collectant(e) op het adres: Logegebouw Steenschuur 6, waar de collectebussen en de speldjes te krijgen zijn op vrijdag 21 april des avonds tussen 7 en 8 uur en zaterdag 22 april de gehele dag. H. J. POSTEL, arts te, met hulp van de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschappen te Amsterdam, uitgegeven. In deze editie is elk spreekwoord onderstreept, dat prof. Kloeke (ruim 500 maal) alvast in de Belgische uitgave als Franse ontle ning heeft aangegeven. Deze uitgave die alleen nog op de druk wacht en waarin wat meer dan 500 uit de „Bonne résponse" zijn overgeno men verschijnt dan dit jaar onder de titel: „Seer schoone spreeckwoorden/oft prouerbia/ in Franchoys ende Duytsch" (in 1549 gedrukt bij De Laet). Daarbij komt niet alleen een uitvoe rige inleiding, maar ook een alfabetische woordenlijst van minstens veertien pa gina's, die achter de spreekwoorden zal worden afgedrukt. In deze woordenlyst (Duytsch, d.w.z. „Belgisch") komen twee- en-veertig woorden voor, die voordien nog niet in de Nederlandse woordenboe ken vermeld worden, zo bijvoorbeeld de termen: „astrologijnmeester", „boer", „hovenier" enzovoort. Voor het goede zetten van de kopij moest de drukker echter bepaalde letters laten maken, waardoor de uitgave iets later verschijnt, dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. 20 STUKS F1.» Oproep van Leidse politie Vrijdagmorgen tussen half tien en tien uur ls op het rijwielpad van de Rljns- burgerweg, ter hoogte van de bushalte bij het academisch ziekenhuis, een 79-jarlge voetganger, die het rywielpad wilde over steken naar de vluchtheuvel, aangereden door een 65-jarige bromfietsster, die een wielrijder wilde inhalen. De voetganger kwam met een smak op het wegdek te recht Hij liep hierbij een gebróken heup op. De bromfietsster kreeg een hersen schudding en een hoofdwond. De politie verzoekt hem of haar die inlichtingen over dit ongeluk kan verstrekken zich met haar in verbinding te stellen. Een tweede onderneming naast de meelfabriek te Leiden waaraan de heer De Koster zijn krachten wijdt, is de Nederlands-Canadese Commerciële Cor poratie, waarvan hij gedelegeerd commis saris is. Dit is een holding-maatschappy, waarin ondergebraoht zyn de Pitt Polder (voorheen een groot meer in de buurt van Vancouver) en een raadgevend inge nieursbureau in Canada, dat groten deels met behulp van Nederlandse krach ten reeds omvangrijke opdrachten in Canada heeft uitgevoerd. Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor 70.— en 100.— of 300.— en 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen. Feestavond L.C.O.V. met spel Timdelerclub Ter ere van de verjaardag van H.M. de Koningin houdt de Leidse Chr. Oran je-Vereniging op vrijdag 28 april om 8 uur een feestavond in de Schouwburg. De Timdelerclub zal dan een opvoering ge ven van het toneelspel in drie bedryven „De heksen van Malta" door W. Bischot Dit stuk speelt in de laatste wereldoorlog op het eiland Malta, dat in die dagen in het brandpunt van de belangstelling stond. Liefde en spionage spelen een grote roL ISOORD WIJKF. RH OUT Uitbreiding Sint Bavo Gisteren hebben de architecten Hen driks, Van den Bosch en Hendriks Rot terdam een openbare aanbesteding gehou den voor het bouwen van een uitbreiding van de psychiatrische inrichting Sint Bavo. Er waren dertien inschryvingen. Dividend Mavoin Leiden T I -ii SraVicii iiiouuijviiigKn in de gisteren gehouden algemene ver-1 De hoogste was van C. Wijnands Amers- gadering van aandeelhouders van dr 'oort, met f 236.000. De laagste waren Maatschappij voor oppervlak- en metaal .V F. Nijman Zn. Hillcgom. f 218.500; techniek N.V Mavom te Leiden werd b> a. Holleman. Santpoort, f 209 360 en N.V. k dividend over het boekja;, .V. Thunnissen. Heemstede, f 199.137. De 1960 vast te stellen op tien procent (de i oegroting gaf een bedrag van t vorige keer eveneens tien procent). aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3