Jlicuiue £riitëcije (iTourant Regering remt werkti j d verkorting Bankdirecteur zat op 250 miljoen EICHMANN: Ik ben geen genade waard NIEUWS in één oogopslag BON Kennedy waarschuwt Russische premier rage Life pleit voor Nederland qrtta) WOENSDAG 19 APRIL 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdaling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: DT. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stant*Q«ticfi is ghfbleuen mgn hert in legfjcnspotf Tweeënveertigste jaargans no. 12153 Bij ons te gast: A. VIRULY Zie pagina 5 In antwoord op een boodschap inzake Cuba van premier Chroesjtsjef heeft president Kennedy laten weten, dat de Ver. Staten hun verplichtingen zullen nakomen in geval van militaire interventie van buitenaf. Uit berichten van Cuba zelf blijkt, dat de invasie-troepen op zeer felle tegenstand stuiten. De regering heeft het college van rijksbemiddelaars een alge mene aanwijzing gegeven, volgens welke in bedrijfstakken, waar bij het tot stand komen van de C.A.O. bepaalde afspraken over de werktijdverkorting zijn gemaakt, in ieder geval niet korter dan 46% uur per week mag worden gewerkt. Een schorsing is te verwachten van de raadsbesluiten in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en van het besluit van Gedep. Staten van Noordholland om de vijfdaagse werkweek in te voeren. Vanmorgen, tijdens de hervatting van het proces in Jeruzalem, zijn bandopnamen afgedraaid van de verhoren van Eichmann. Hij heeft toen o.m. verklaard, dat het Jodenprobleem gebruikt werd om de aandacht van andere moeilijkheden in het Derde Rijk af te leiden. In een nota aan Djakarta heeft de Engelse regering medegedeeld, dat zij slechts kan buigen voor het „eenzijdige" verzoek van de Indonesische regering niet langer de belangen van de Neder landers in Indonesië te behartigen. De regeringen van de vijftien Navo-landen hebben eenstemmig besloten de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de NAVO, mr. D. U. Stikker, de post van secretaris-generaal aan te bieden. Hij zal deze benoeming waarschijnlijk binnen een week aanvaarden. In Coquilhatstad zal nog deze week een nieuwe conferentie van Kongolese politici worden gehouden. Maar het is niet bekend en ook onwaarschijnlijk, dat daaraan ook de Loemoembistische premier uit Stanleystad, Gizenga, zal deelnemen. A^LS de Italiaanse fa brikant van deze boven-de^maatse zonne bril zijn zin krijgt, dan zullen wij binnen enkele maanden allemaal met zo'n nogal groteske ge laatsversiering in de zo merse zonneschijn lopen. De fabrikant beweert na melijk, dat dit „de grote rage voor Zomer 1961" zal gaan worden en aan die bewering ligt natuurlijk een zakelijke hoop ten grondslag. De man, die in Milaan enkele mooie meis jes (voor een hoeveelheid lires) de aardige gezichtjes achter die stukken donker glas laat verbergen by wij ze van inluidende reclame, verwacht met het ontkete nen van een dergelijke ra ge veel geld te verdienen. Dat is zijn goed recht, zo als het ons goed recht is zijn reclame volkomen te negeren en (als de zon wil. schijnen) dat gewone zon nebrilletje te blijven dra gen. We kunnen ook onze oogleden wat toeknypen, als het allemaal te fel wordt. Voor één ding moeten we evenwel de ogen niet slui ten. Dat is, u weet het al, deze dagelykse krant, die uw huisvriend is geworden. We lopen heus niet met oogkleppen op, we bekijken de zaak werkelijk niet door *n monsterachtig-grote bril, als we zeggen, dat tè veel mensen, die eigenlijk bij ons horen, nog altijd onze krant niet lezen. Dat kan anders worden. De rage van 1961 behoeft het niet te zyn, maar met uw ge waardeerde steun, kan ons blad in nog veel meer ge zinnen worden gebracht. Waarvoor dan weer onze dank tot uitdrukking wordt gebracht door toezending van het boek „Tip-Parade", zodra de door u ingevulde bon door ons is ontvangen. U kunt noteren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ls). Als bewijs van dankbaar heid uwerzUds, ontvang Ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adree: Het bekende Amerikaanse weekblad Life Magazine met zijn enorme oplaag ls van mening, dat president Kennedy Nederland moet steunen in het geschil met Indonesië over Nieuw-Guinea. In een hoofdartikel van het nummer van gisteren merkt het op, dat het hui dige Nederlandse bewind staat aan de kant van orde, gerechtigheid, menswaar digheid, rationele politiek en hoop geeft aan de bevolking uit het steentijdperk om aansluiting te vinden bij de 20ste eeuw. President Kennedy dient dit te steunen. De aanspraken van Sukarno zijn twij felachtig omdat hy „Irian" opeist als wettige erfgenaam van alle bezittingen, die Nederland in Indonesië had. „Indonesië heeft Irian net zo hard no dig als kiespijn" (letterlijk: een gat in het hoofd), maar Sukarno heeft behoefte aan een zondebok voor zijn eigen mis lukkingen. Sukarno's prestige is sinds zijn eerste bezoek in 1956 sterk geslon ken. Hy heeft toegelaten dat zijn rege ring doordrenkt werd door communisten. De democratie is geschorst. Inflatie, ver beurdverklaring, beuzelachtigheid en (Van onze sociaal-economische redactie) TNE REGERING heeft het College van Rijksbemiddelaars een algemene TJ aanwijzing doen toekomen terzake van de werktijdverkorting in be paalde bedrijfstakken, waaronder de bouwnijverheid. De spelregel houdt in dat de wekelijkse werktijd niet verder mag worden teruggebracht dan tot 46Zi uur. Tegelijkertijd heeft de minister van binnenlandse zaken de besluiten van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en de provincie Noordholland, om per 1 mei de vrije zaterdag in te voeren, ter schorsing voorgedragen aan de Kroon. Blijkens een commuindqué van het ministerie van sociale zaken acht de regering een verkorting van de werktijd in de bouw tot 45 uur in eens niet in overeenstemming met de centrale doelstellingen van haar beleiid. Herhaaldelijk is inderdaad yan regeringszijde gewezen op de noodzaak van een geleidelijke invoe ring van de werktijdverkorting uit overwegingen van conjuncturele aard. Ten aanzien van de l?ouw komt daar nog bij dat de regering bevreesd is voor spanningen op de bouwmarkt. De nieuwe spelregel heeft alleen be trekking op de bedrijfstakken, die nog geen goedkeuring hebben de werktijdver. korting tussentijds door te voeren. De bedrijfstakken, die de kortere werkweek reeds bij cao of anderzins geregeld heb ben, zoals de metaal en de textiel, vallen er uiteraard buiten. Met deze beslissing is de regering voor- spradische burgeroorlog zijn de voor- bygegaan aan het advies van de Stichting naamste kenmerken van zyn bewind. |van de Arbeid om de overeenkomst tussen Zware gevechten op Cuba President Kennedy heeft Chroesj tsjef gewaarschuwd tegen even- tuéle militaire interventie ten be hoeve van het regime van Fidel Castro op Cuba. „In geval van mdld- taJire interventie van buitenaf zullen wij onverwijld onze verplichtingen uit hoofde van het Interamerikaanse systeem nakomen om dit halfrond te beschermen", aldus zegt Kennedy in antwoord op d'e boodschap, die de Rus hem gisteren heeft doen toeko men en waarin deze de Ver. Staten verzocht, een eind te maken aan de „agressie tegen Cuba". Chroesjtsjef voegde hieraan toe, dat de Sowjetunie Cuba alle nodige hulp zal geven om de aanval af te slaan. Later dienden de Sowjetunie, Mexico en een aantal Latyns-Amerikaanse lan den in de politieke commissie van de V.N.-assemblée resoluties in. Over dit alles kan men elder in dit nummer een uitvoerig verslag lezen. Intussen zyn de troepen van de opstan delingen in het centrale deel van Cuba In zware gevechten gewikkeld met tanks en straalvliegtuigen, die Castro van de Sowjetunie heeft gekregen. Ook werd gemeld dat enkele toestellen twee lucht aanvallen op Havanna hebben onderno men. De radiostations van Castro maken melding van overwinningen op de troe pen van de bannelingen, het tot zinken brengen van schepen, die versterkingen moesten aanvoeren en het neerschieten van vbf vliegtuigen, die luchtaanvallen op doelen op Cuba deden. Vanmorgen werden er weer scheepsbewegingen ge signaleerd. Men geeft toe, dat een kotter van de Cubaanse marine door de opstan delingen tot zinken werd gebracht Castro zou persooniyk het bevel over zün troepen voeren. Ongeveer twee dagen nadat de invasie begon, hebben de opstandelingen nog niet gemeld, belangrijke doelen veroverd te hebben. Weinig nieuws is er over andere landingen aan de oostelijke en westelijke zijden van het eiland. In Miami wint dan ook de mening veld, dat de rebellen te snel hebben toegeslagen en niet opge wassen zijn tegen de militaire macht van Castro, die met inbegrip van de militia op 400.000 man wordt geraamd. Wel wordt bericht, dat er voor de kust van Cuba acht schepen met versterkingen liggen, die ontscheept zullen worden op het bruggehoofd, dat daartoe het meest ge- schik tlijkt. Als de opstand tegen Castro wil slagen, moet de beslissing uiterlijk morgen vallen, hetzij door een militaire overwinning, hetzij door de ineenstorting van het regime van Castro. En gezien de gebeurtenissen van de laatste dagen lijkt zowel het een als het ander te zul len uitblyven. Niemand weet echter, wat er precies op het eiland gaande Is. Er woedt waar- Lschynlyk een terreur-reglme. In het fort La Cabana zyn acht vermeende terroris ten, onder wie een Amerikaan, geëxe cuteerd. Niet minder dan 27 „samen zweerders" z(jn aan revolutionaire tribu nalen overgedragen. Een der „terroristen" is majoor Humberto Sorj Marin, Castro's vroegere minister van landbouw, die in december gearresteerd werd en gisteren „op de vlucht werd neergeschoten". (Zie ook pagina 11) 1 werkgevers en werknemers in de bouw (45-urige werkweek p. beg. juni) goed te keuren. Naar verluidt stond ook het Col lege van Rijksbemiddelaars persooniyk op het standpunt dat de overeenkomst goedgekeurd kon worden, ai was de moti vering misschien niet geheel correct. De maatregel van de regering betekent voor vele aannemers een strop, omdat zü de werktydverkorting reeds hadden ingevoerd. Op vele bouwplaatsen werd 's zaterdags al niet meer gewerkt en draaide men op de andere dagen negen uur. Vandaag kwamen de centrale 'com missie bouwnijverheid, waarin de er kende bouwvakarbeidersbonden samen werken en de Raad van bestuur bouw bedrijf, waarin de werkgeversbonden zijn verenigd (met uitzondering van de geschorste NCAB) bijeen om de situatie te bespreken. Ook de looncommissie van de Stichting van de Arbeid kwam vandaag in vergadering bijeen. Het besluit van minister Toxopeus om de besluiten van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam ter schorsing vooi te dragen, kwam niet onverwacht. Reeds eerder had de minister het be sluit van de gemeente Rijswijk om de vrije zaterdag per 1 februari in te voe ren, ter schorsing voorgedragen. De minister had kort daarvoor de gemeen telijke en provinciale besturen nog ge waarschuwd dat invoering van de vrije zaterdag ineens alleen dan zou worden toegestaan, als de situatie op de plaat selijke arbeidsmarkt de gemeenten tot dat besluit zou dwingen. Daarom zullen de besluiten van gemeenten als Delft en Eindhoven, waar de industrie alge meen voorging, niet ter schorsing wor den voorgedragen. Doch in de minder urgente gevallen hebben de gemeenten zich blijkbaar te houden aan de rijks regeling, die een vrije zaterdag om de veertien dagen toestaat en een algehele vrije zaterdag per 1 mei 1962. S Op 5 mei. zal in aanwezigheid van H. M. de Koningin het bevrijdings- carillon op het Plein 1940'45 in AmsterdamSlotermeer in gebruik worden genomen. De voet van de Klokkenstoel is van beton. De 23 klokken zijn opgehangen in een buisconstructie. Bovenop de stoel is een hard houten klankbord .bevestigd. De klokken kunnen elektrisch bespeeld worden. Verdronken. De 33-jarige matroos G. van Kampen uit Druten is bij het verhalen van zyn schip, de Stella Maris, in de Robterdamse Waalhaven te water geraakt cn verdronken. ADOLF EICHMANN heeft via de bandrecorder verklaard, dat hij ver wacht ter dood veroordeeld te zullen worden. „Ik weet dat ik de doodstraf kan verwachten en ik vraag niet om clementie. Ik ben bereid boete te doen", aldus de woorden die hij in juni 1960 bij het vooronderzoek tegen de Israëlische politie uitsprak. „Ik kan niet om genade vragen, want ik weet dat ik dat niet waardrig ben", voegde hij hieraan toe. De openbare aanklager liet van daag, op de tiende zitting van het hof in Jeruzalem, gedeelten horen uit een verzameling van 77 spoelen met bandopnamen waarop zich ver klaringen bevinden die Edohmann bij het vooronderzoek heeft afgelegd. In het korte deel dat werd afge draaid, kon men duidelijk horen dat volgens Eichmann „het joodse pro bleem als wenselijk werd beschouwd om de aandacht van andere moeilijk heden af te leiden". (Zie vervolg op pagina 11) DEN- EN ANDERMAAL heeft de rege- ring gewaarschuwd dat de „lawine achtige ontwikkeling" van de arbeidstijd verkorting/werkweekverkorting gevaren kon opleveren voor 's lands economische ontwikkeling thans heeft zij zich ge noodzaakt gezien aan de richtlijnen die gelden voor de meer gedifferentieerde loonvorming een nieuwe algemene aan wijzing toe te voegen, waardoor het niet meer mogelijk zal zijn nog lopende col lectieve arbeidsovereenkomsten open te breken ten behoeve van een arbeidstijd verkorting tot 45 uur per week. Die ver korting zal niet verder mogen gaan dan tot 46% uur per week, wat zeggen wil dat hoogstens een vrije zaterdag per veer tien dagen mogelijk zal zijn. Het is na melijk niet mogelijk die 46% uur over vijf dagen te verdelen zonder dat men in strijd komt met dc arbeidsinspectie. Tegelijkertijd heeft de minister van binnenlandse zaken laten weten dat hij niet akkoord kan gaan met de wekelijkse vrije zaterdag voor de gemeente-ambte naren in de drie grote steden en dat hij dus de genomen raadsbesluiten zal voor dragen voor vernietiging. Minister Toxo peus blijkt er de hand aan te willen houden dat de gemeenten niet vooruitlo pen op de rijksregeling (per 1 mei een vrije zaterdag per veertien dagen, pas volgend jaar mei een wekelijkse vrije zaterdag). Deze maatregelen zijn dus bedoeld als een dam die de lawine moet stuiten en men gaat niet te ver als men ze als „een forse ingreep" betitelt. Ingreep in het be drijfsleven geldt als motief dat een voort gaan van de lawine de produktivitdt te zeer zou schaden, voor de ingreep in het gemeentelijk bestel geldt dat men vreest dat het voorbeeld der gemeenten stimule rend zal werken op het bedrijfsleven ter plaatse. De regering heeft haar eigen verant woordelijkheid we zullen dat niet graag betwisten. En als zij meent dat die ver antwoordelijkheid deze forse ingreep ver eist, dan hebben we daar alle respect voor. Een respect dat te groter is naarmate de maatregelen impopulair moeten zijn. Vraag is echter of dc nu toegepaste in greep noodzakelijk is. De nieuwe alge mene richtlijn treft in de allereerste plaats de bouwnijverheid al eerder hebben we op deze plaats hierover geschreven en twijfel laten doorschemeren over de nood zaak en het nut van de nu gevolgde ge dragslijn. In niet minder sterke mate be staat die twijfel over de beslissingen van minister Toxopeus ten aanzien van de ge meenten, want het is moeilijk vol te hou den dat deze gemeenten voorop lopen. Op zaterdagmorgen zijn zeker Amsterdam en Rotterdam al „vrije steden". Bovendien zweemt dit alles enigszins naar willekeur die het rechtvaardigheids gevoel geweld aandoet. Vooralsnog kun nen we dus niet enthousiast zijn over dit stuk regeringsbeleid. Zeer benieuwd zijn we daarom naar de uitvoeriger argumentatie die komen moet. Een studentendemonstratie te gen de beweerde Amerikaanse hulp bij de invasie in Cuba is gisteren in Moskou de organisa toren een beetje uit de hand ge lopen. Er moesten 1500 politie mannen en soldaten aan te pas komen om de Aziatische en Afrikaanse studenten ervan te weerhouden, de ambassade der Ver. Staten te bestormen. Er moest zelfs gevochten worden. Er werden spreekkoren aange heven als „Viva-viva-Castro" maar er was ook een spandoek met „Lang leve Loemoemba" aanwezig. rug van hoge luchtdruk, die zich ge leidelijk over Scandinavië uitbreidt. Hierdoor draait de wind door oost heen naar zuidoost tot zuid. Bij Ierland is het gaan regenen langs een oceaanfront, dat in vertraagd tempo Frankrijk en Enge land nadert. In verband hiermede zal er in ons land meer bewolking komen en er bestaat later kans op enige regen. De temperaturen worden geleidelijk wat ho ger, zodat onder meer het gevaar voor nachtvorst de komende nacht gering is. De algemene circulatie gaat zich zodanig wijzigen dat het weer de komende paar dagen in het algemeen zachter wordt, maar ook veranderlijk. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Station Aanvankelijk weinig later meer be wolking met kans op wat regen. Over wegend matige wind tussen zuidoost cn D. Helder zuid. Iets zachter. (Opgemaakt 11.15 uur). Ypcnburg VUss. Eelde De Bilt Twente Donderdag: zon op 5.34, onder 19.45 Elndn. Tendens: veranderiyk HET WEER ES EUROPA n is ZON EN MAAN uur; maan op 9.12. onder 0.19 uur. Volle maan op 30 april. Nederlands schip zonk in de Ierse Zee Het 250 ton metende Nederlandse vaar tuig Tuskar is gisteren in de Ierse Zee ter hoogte van de Chicken rock (eiland Man) gezonken nadat het aan de grond was geraakt. De bemanning is ongedeerd door het Britse kabelsohip Ariel (1.497 ton) aan boord genomen. De Tuskar was weer losgeraakt maar maakte water en een slagzy van dertig graden. De pompinstallatie werkte klaar- blykelyk niet en het sohip zonk. Na val overleden. In het ziekenhuis te Venlo is overleden de 49-jarige heer U. I Korsten uit Blerick. Enkele uren tevoren I was hij in een houtopslagplaats van een stapel hout gevallen. De heer Horsten was gehuwd en vader van drie kinderen. Zd.-Limb Helsinki Stockh. Oslo Kopcnb. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Boi 'arys lordeai Grenoble Nice Beriyn Frankfort MUncben ZUncb Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon onbew onbew h bew onbew onbew zw bew zw bew 1 bew onbew zw bew zw bew onbew onbew 1 bew 1 bew g bew zw bew onbew g bew g bew mist mist zw bew regen regen n ontv zw bew zw bew h bew 1 bew zw bew onbew wlndst wlndst wlndst wlndst JgNIGE DUIZENDEN obli gaties, met een totale waarde van 250 miljoen gul den, zijn, na bijna drie jaar „uit logeren" te zijn geweest, gistermiddag weer naar huis teruggekeerd. Dc waarde volle papieren vormen het kapitaal van de spaarbank voor de stad Amsterdam, die tijdens de verbouwing van het hoofdkantoor op het Singel in de hoofdstad haar kapitaal tijdelijk had opge borgen bij de Kas-associatie. Gistermiddag was het zo ver dat men de obligaties weer in eigen huis (kluis) kon opbergen. Samen met de voorzitters van de raad van beheer van de spaarbank, mr. J. J. C. R. van der Bilt, be trad de directeur, mr. G. F. Brantsma, de kluis van de Kas-associatie om de obliga ties in kleine houten kisten te deponeren. Nadat de heer Van der Bilt deze kisten ver zegeld had, werden ze in een kleine verhuiswagen ge plaatst. Directeur Brantsma nam zelf boven op deze kis ten plaats en onder politie- escorte vertrok de auto daarna naar het nieuwe spaarbankgebouw. Onopge merkt door de voorbijgan gers reed de auto met 250 miljoen gulden aan waarde papieren op het spitsuur door de drukke binnenstad. Tegen zes uur was de gehele ope ratie afgelopen en lagen de obligaties keurig op volgor de in de nieuwe grote spaar- bankkluis. Het transport was veilig verlopen en kon vol ledig geslaagd genoemd wor den. Maar zelfs als dat niet het geval geweest zou zijn, dan nog had er niets kunnen gebeuren. Want bij obliga ties horen coupons, cn deze coupons, zonder welke dc obligaties geen waarde heb ben, worden pas op een later tijdstip overgebracht. „Vannacht droomde ik, dat er een r achtige krokodil onder mijn bed

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1