Eerste getuige toont bewi j smater iaal Washington reageert kalm op Chroesjtsjefs nota Eichmann, Himmler kregen knikkende knieën bij aanblik van Joodse ellende Documenten bekeken op hun authenticiteit Eichmann Kamer voelt wel voor wet op afbetaling Negende sitting proces Eichmann Womsiwor diep teleurgesteld Bezwaar tegen verplicht invullen inlichtingenformulier door koper Kennedy antwoordt: Geen interventie MASSAMOORDENAARS HUIVERDEN ZELF. Geen militaire actie verwacht "g KNMB wil geen winkelsluiting op zaterdag NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 WOENSDAG 19 APRIL 1961 BIJ HET BEGIN van de middagzitting van het proces-Eichmann werd gisteren de eerste getuige a charge opgeroepen. Het was politie- inspecteur Bar Sjalom. Hij legde een verklaring af over de bestudering van documenten die zijn verzameld om als bewijsmateriaal tegen Eich mann te dienen. „We hebben alle documenten op hun authenticiteit be keken", verklaarde Sjalom. De getuige stond in de getuigenbank recht tegenover het glazen hok, van waaruit Eichmann strak naar hem staarde. Bar Sjalom vertelde de rechtbank dat de geallieerden aan het einde van de Tweede Wereldoorlog de bijna complete archieven van het Duitse minis terie van buitenlandse zaken in beslag hadden genomen. Deze besloegen de periode van 1870 tot aan het einde van de oorlog. De archieven werden bij Oxford in Engeland opgeslagen en later naar Neurenberg gezonden om daar in het proces te worden gebruikt, aldus Sja lom. In 1951 is een functionaris van de Hebreeuwse universiteit te Jeruza lem naar Londen gezonden om een deel van de archieven te fotograferen. De microfilms van de documenten zijn later opgenomen in de Yad Vas- jem-archieven in Jeruzalem, waar alle documentatiemateriaal over de nazitijd en de Jodenvervolging is opgeslagen. Het grootste gedeelte van de vragen die Hausner aan Bar Sjalom stelde lag op juridisch-technisch gebied. GEEN BEZWAAR De verdediger van Eichmann, dr. Ro bert Servatius, verklaardde dat hij geen bezwaar had tegen het aanvoeren van documenten als bewijsmateriaal. Hij had de documenten gezien en twijfelde niet aan de authenticiteit. Hij behield zich echter het recht voor getuigen te onder vragen, dje aan consuls van Israël in het buitenland verklaringen hebben afgelegd in verband met de zaak-Eichmann. Dit betreft ongeveer 120 personen, die aan consuls in de Verenigde Staten, Canada. Latijns-Amerika en in Duitsland derge lijke verklaringen hebben afgelegd. Hierna vroeg Servatius aan Bar Sjalom hoe de documenten waren gekozen, met andere woorden, waarom sommige docu menten wel en andere niet waren ge kozen. De president van de rechtbank, Lan dau, besliste dat de documenten van de functionaris van de Hebreeuwse universi teit en van de functionarissen van de Yad Vasjem als bewUsmateriael zouden worden toegelaten. Bar Sjalom verklaarde als getuige dat de documenten door hem waren geveri fieerd en beschreef omstandig de wijze waarop ze waren genummerd en gecata logiseerd. Tegen het einde van het eerste uur van de middagzitting verdween een groot aantal toeschouwers uit de zittingszaal Eichmann zat onbeweeglijk zonder uit drukking op zijn gezicht in zijn glazen hok. AVNER LESS De aanklager liet daarna de kapitein van de Israëlische politie, Avner Less voorkomen. Less moest gehaald worden en verscheen na ongeveer 4 minuten. Hu verklaarde, dat hij de beklaagde kende „Wanneer zag u hem voor het eerst?' „Op 29 mei 1960, in de middag". „Onder welke omstandigheden?" „Ik was in de zaal waar het onderzoek plaats vond en waar de beklaagde toen binnengebracht werd". Less zei verder,, dat kolonel Ephraim Hofstetter eveneens aanwezig was. Hof- stetter was vice-chef van bureau 06, de speciale dienst die belast is met de zaak tegen Eichmann. Op vragen van Hausner, zei Less: „Hij (Eichmann) vertelde hem dat hij belang stelling had voor en bereid was om ver klaringen af te leggen met betrekking tot zijn functies in het derde Rijk". Hof stetter vroeg hem of het hem duidelijk was dat er geen sprake was van dwang of druk. Hij antwoordde bevestigend. Less vertelde, dat de verklaringen van Eichmann op een bandapparaat opge nomen werden dat op een tafel voor hem stond. Later werden zü opgeschreven. I zei, dat Eichmann luisterde toen de band voor hem afgedraaid werd en dat hü enkele fouten in het manuscript ver beterde in zUn eigen handschrift en met een paraaf op elke bladzijde voor juist tekende. BANDAPPARAAT Eichmann dicteerde 107 bladzijden van zijn memoires, aldus Less. Hij dicteerde verder, lezend van een stuk papier, een „verklaring". De inhoud ervan werd voor het hof niet bekend gemaakt. De verdediger van Eichmann, dr. Ro bert Servatius, heeft beweerd, dat een verklaring door Eichmann afgelegd werd dat hij uit vrije wil naar Israël gekomen was en bereid was te getuigen, onder druk werd afgelegd". VRIJELIJK Het doel van de aanklager is te be wijzen dat Eichmann vrijelijk sprak, elke kans gegeven werd zijn geheugen met documenten op te frissen en dat hij wist dat hij niet gedwongen werd te spreken. Less deelde niet mee wat Eichmann zei in zijn verklaring die op de band opgenomen werd, maar hij zei wel dat hij de band opn.euw afdraaide voor Eichmann na het verhoor. Rechter Landau verzocht Less toen de verschillende stadia van het verhoor te vertellen. Less zei, dat Eichmann een schets van zijn leven gaf in het eerste deel. De rechtei vroeg of de ver klaring in het eigen handschrift van Eichmann gesteld was. Ja. antwoordde Less. De kapitein zei, dat Eichmann toen antwoorden gaf op de vragen die be trekking hadden op zekere documenten waarover tijdens het verhoor gesproken werd. De negende zitting van het proces- Eichmann werd om 16.58 uur Europese tijd geschorst. VOLGEPROPT In zijn relaas had Hausner 's morgens nog voorbeelden gegeven van gevallen waarin dc slachtoffers ln zulke aantallen la de gaskamers werden gepropt dat ze „op elkanders voeten stonden en staande stierven omdat er geen plaats was om neer te vallen''. Soms kwamen er storin gen voor en moesten de gedoemden urenlang ln de propvolle gaskamers staan wachten voordat ze door de dood werden verlost. Bulten stonden dan honderden te wachten tot het hun beurt zou zijn. Hausner vervolgde: „En nu komen we dan aan het allerergste Ausohwitz." Daar werden volgens de aanklager circa twee en een half miljoen mensen ver moord, terwijl minstens een half mil joen door andere oorzaken om het leven kwamen. Behalve Joden bevonden zich ook zi geuners en Russen in Auschwitz, fir werd in dit kamp een manier van zif ting gevolgd waarbij „over het lot van 500 mensen wend oeslist in ongeveer een kwartier tijds", verklaarde Hausner. Eichmann, zo zei hij, had volledige zeg genschap over de Joden in dat kamp. „Eichmann was in Ausohwitz en zag wat daar geschiedde. Hij gaf persoon lijk instructies welke transporten on middellijk vernietigd moesten worden en welke achter moesten blijven om la ter vernietigd te worden", zei de aan klager. die Eichmann er voorts van be schuldigde tot „de ontzettende bero ving" van de slachtoffers opdracht te hebben gegeven. Volgens een schatting bedroeg de waarde van de geroofde eigendommen meer dan een miljoen mark. AFSCHUWELIJK Hausner schilderde een afschuwelijk beeld van de nazimisdaden. Kannibalis me, chirurgische experimenten op le vende mensen, het doden van pasgebo renen voor de ogen van hun moeders, beschreef hij tot de laatste weerzin wekkende fasen. In zün verklaring over de gaskamers had Hausner gesproken over de doden- fabriek die In Auschwitz zonder onder breking mensenlevens vernietigde. Er konden per half uur 2000 mensen wor den vergast, zo zei htj. Na de verstik kingsdood werden de lichamen naar de ovens gebracht of ln de open lucht ver brand. Ter dag werd soms twaalf kilo goud uit kiezen en aan juwelen bijeen- geroofd. Hij vertelde van de martelingen, zo als het uitrukken van vingernagels, het gieten van water in oren en „de terug keer tot het kannibalisme". Daarna be schreef hij de pogingen om alle resten van Auschwitz begin 1945 uit te wissen en de evacuatie der overgebleven kamp bewoners, die in „een moordende mar*" naar het westen werden gezonden, waar bij velen omkwamen. CULTUUR Daarna gaf Hausner een overzicht van hetgeen de Joden hadden bijgedra gen tot cultuur en gemeenschap in de landen waar ze later vervolgd werden. Hij noemde de namen van Einstein, Freud, Chagal en „honderden anderen" die zulke bijdragen hadden geleverd. Maar Duitsland was het land waar ze het ergst hebben geleden. Hausner bracht in herinnering dat de Joodse gemeen schap in Duitsland bij het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog in groten getale dienst had genomen, „maar dit alles deed de woede van de nazi's alleen maar toenemen". Weggevaagd werden de oude Joodse gemeenten in Amsterdam, Praag, Ber lijn, Wenen, Lwow, Lo,dz, Wina en Kra kow, zei Hausner. „Een hele beschaving werd vernietigd, net hart van het Jood se volk werd aangetast.." Ter staving van zijn aanklacht, aldus Hausner, zou hij een „overdaad" van bewijsmateriaal aanvoeren, dat afkom stig was uit de arenieven van het mi nisterie van buitenlandse zaken van Hitler-Duitsland en uit. andere bronnen. Het speet hem echter dat de archieven van de Gestapo niet in zijn bezit waren en dat deze ook niet „aan het licht wa ren gekomen". MAIDANEK Sprekend over kamp Maldanek zei Hausner, dat daar een probaat middel werd toegepast tegen typhus: „execu tieOp dagen dat het regende cu stormde, werden de gevangenen ge dwongen hun maaltijden in de open lucht te gebruikenOp zondagen hiel den de SS-mannen hun „hardloopwed strijden": een gevangene die niet kon rennen, die een klomp verloor of strui kelde, werd ter plaatse neergeschoten'. Hausner verklaarde dat het hof, be halve met de vele documenten uit ar chieven, ook geconfronteerd zal wor den met getuigen die Eichmann heb ben meegemaakt en anderen die van zijn daden getuigen zijn geweest. „De vernietiging van zes miljoen mensen heeft ons vele getuigen ontnomen, maar er zijn nog getuigen die hun stem kunnen laten hóren aldus besloot Hausner. Er is volgens Ass. Press een toenemen de oppositie merkbaar tegen de wijze waarop de Nieuw-Guinearaad werkt. De bekende Papoea-zakenman, de heer Her man Womsiwor, afgevaardigde voor Biak, verklaarde diep teleurgesteld ie zijn over de bittere sfeer die onder de Papoea-leden van de raad heerst. Hij meende een waarschuwing te moe ten laten horen aan het adres van de hee N. Jouwe, om voortaan met meer zelfbeheersing op te treden. Ook was hij weinig ingenomen met de beraadslagin gen over de benoeming van griffier mr J. W. Trouw. „Alles ging buiten ons om. We voelden ons als schooljongens, die luisterden hoe de meesters alles geegeld hadden. Laat men ons tooh de tijd geven onze eigen mening te vormen en ons niet bloot stellen aan propaganda en dwang als het op stemmen aankomt", zeide hij. Binnenkort vertrekt de heer Womsi wor naar Tokio voor onderhandelingen met de Takenaka-hardboardfabrieken. die op Biak een bedriif willen vestigen. Van ReeuwUk: Omzet nam 20% toe; bedrijfskosten namen door hoger omzet en ingebruikneming van vergrote "er- koopruimte toe; exploitatiesaldo f 1.08 (v. j. 0,94) min.; toevoeging reserve di verse belangen f 383.584 (500 000): aan bouwreserve f 200.000 afschrijving f 170.709 (167.395). batig saldo f 232.880 (id); reeds voorgesteld dividend 16 (14)%; bouwreserve van f 900 000 vol- doende voor bouwplannen in 1961. (Vervolg van pagina 1) Bij de opening van de ochtendzit ting had de Israëlische politie-kapi- teln Avner Less verklaard dat toen Eichmann voor de keus was gesteld om te zwijgen of vrijwillig verklarin gen af te leggen, had hij het laatste gekozen. Onmiddellijk na aankomst uit argen- tiniè had Eichmann gezegd dat veel details der jodenvervolgingen hem niet meer bijstonden en dat hij tijd nodig zou hebben om zijn geheugen op te frissen. Op de tafel van de openbare aanklager bevonden zich de 77 dozen met geluids banden en twee bandrecorders. Toen de aanklager besloot Eichmanns eigen woor den hardop door de zaal te laten klin ken, toonde de verdachte belangstelling. Hij legde zijn blocnote voor zich neer en zette de koptelefoon zorgvuldig op het hoofd. Aanklager Hausner verklaarde dat in de beschikbare tijd onmogelijk alle ban den afgedraaid konden worden en dat hij daarom verzocht een deel ervan te willen beluisteren om het in het proces verbaal van de zitting te laten opnemen. Kapitein Less kreeg vervolgens het verzoek het gedeelte te willen afdraaien dat begon met de woorden van Eich mann: „Auch bei Himmler hierin zei Eichmann dat het joodse probleem de aandacht van andere moeilijkheden moest afleiden. Het tweede uittreksel dat ten gehore werd gebracht, was veel langer en duurde wel een kwartier. (Van onze parlementsredactie) DE TWEEDE KAMER heeft gisteren een over het algemeen positief oor deel uitgesproken over het ontwerp voor een „wet op het afbetalings- stelsel", welk ontwerp in 1958 door de regering is ingediend en waarvoor in 1954 en 1956 resp. de staatscommissie-Lichtenauer en de Sociaal-Econo mische Raad reeds de basis hadden gelegd. Ongewijzigd zal het ontwerp de Kamer overigens niet passeren, want daarvoor bleken tegen bepaalde onderdelen toch te veel bezwaren te bestaan. Deze kwamen o.m. tot uiting in enkele amendementen, die vandaag en morgen in behandeling zullen komen. Eens waren de meeste sprekers het echter met het tweeledig uit gangspunt van de ontworpen regeling: een gezonde economische ontwik keling van het afbetalingsbedrijf én een sociaal verantwoorde bescherming van de koper. Het is niet de eerste maal, dat wette lijke maatregelen worden genomen voor het afbetalingsstelsel. Reeds in 1936 kwa men twee wetten tot stand, waarvan één de contractuele verhouding tussen koper en verkoper regelde en de ander betrek king had op het afbetalingsbedrijf zelf. In 1956 volgde bovendien een tijdelijke wettelijke regeling betreffende afbeta- IN Washington heeft men de waar schuwing, die Chroesjtsjef giste ren tot Kennedy heeft gericht, in verband met de invasie in Cuba, nogal kalm opgenomen. Diploma tieke waarnemers menen dat de Rus sen waarschijnlijk geen militaire actie zullen ondernemen in een land dat duizenden kilometers van Rus land verwijderd is. Voorts verwees men naar het com mentaar dat de publicist Walter Lipp- mann heeft geschreven op het vraag gesprek dat hij met Chroesjtsjef heeft gehad. Volgens Lippmann vindt Chroesjtsjef het normaal dat een gro te mogendheid de positie van een haar vijandige 'regering in een land binnen haar belangensfeer tracht te onder mijnen. Zoals op de voorpagina al wordt ge meld, heeft Kennedy de boodschap van Chroesjtsjef beantwoord. Hij zegt. dat de V.S. geen militaire interventie in Cuba beogen. „Ik heb zorgvuldig kennis genomen van uw verklaring dat de ge beurtenissen op Cuba van invloed kun- (Vervolg van pagina 1) MASSAMOORDENAAR Adolf Eichmann huivert zelf bij de herinnering aan de gruwelijke Jodenvervolging. Dat bleek vanmorgen, toen de Joodse rechtbank in Jeruzalem enkele bandopnamen afdraaide van het verhoor. Volgens Eichmanns verklaring was de opdracht om de Joden lichamelijk uit te roeien rechtstreeks afkomstig van Adolf Hitler. Eiahmann had aan het eind van de zomer 1941, uit de mond van Gestapoleider Reinhard Heydrich, voor het eerst van de ver nietigingsplannen gehoord. Heydrich vertelde hem dat Hitier bevolen had alle Joden uit te roeien. „Nog her inner ik mij de eerste ogenblikken nadat ik die woorden had gehoord", aldus de bandopname. „Voor zo'n wrede oplossing had ik geen woor den. Aan zo'n oplossing had ik nooit gedachthet was alsof de adem uit mijn lichaam werd geperst." Dit deel van de geluidsband begon met de woorden: „Mag ik u nu vertellen Herr Haupbmann wat er na het begin van de Duits-Russisahe oorlogshandelingen ge beurde?" Heydrich zou Eichmann opdracht heb ben gegeven zich in verbinding te stel len met SS-brigadier Odilo Globooknik in Polen om na te gaan hoe ver men daar met de uitroeiing van de Joden was ge vorderd. Hij werd in Polen door Globoonik naar een kamp gebracht waar hij de naam niet meer van wist. Vaag herinnerde hij zich het bos en een paar huizen nabij het kamp. „Er werden daar hutten gebouwd 'en een politie-officier kreeg opdracht de constructie van die hutten uit te leggen., hij zette uiteen dat de kamers lucht dicht waren omdat Op dit ogenblik gelastte de president van het hof twee minuten stilte ter herdenking van de Israëlische doden uit de oorlog met de Arabieren in 1948 en de Sinai-campagme van 1956. luchtdicht, omdat' de uitlaatpijp van een Russische duikbootmotor op de kamer zal worden aangesloten en de Joden die erin zitten dan vergiftigd zul len worden", zo gang Eichmanns verkla ring verder. „Het was iets verschrikkelijks. Ik ben niet zo sterkals ik een gapende wond zie dan kan ik er met geen mogelijk heid naar kijken. Ze hebben me verteld dat ik geen dokter kon worden Daarna hoorde men Eichmanns stem het relaas geven hoe Joden in een gas- vradhtwagen werden gepropt. „Ze wer den naakt uitgekleed. De deuren gingen hermetisch dicht. Toen zag ik het meest adembenemende dat ik ooit had aan schouwd. De lichamen werden als diieren naar buiten geworpen. Ik wilde er niet naar kijken. Ik moest weggaan want het was meer dan ik kon verdragen. Ik ging terug naar Berlijn. Ik vertelde aan (Gestapoleider Heinrioh) Müller: „Het is vereohrikkelijk, een onbeschrijflijke hel. Ik kan er niet tegen". In Polen woonde hij het neerschieten van Joden bij die zioh in een grote kuil bevonden. „Ik zae nog 'een vrouw voor me. ze had de armen op de rug. Ik werd slap in m'n knieën en ging weg", aldus Eichmanns relaas. Daarna zag hij een an dere loopgraaf waar slachtoffers met ge weerschoten waren afgemaakt. „Er stroomde een bron van,, bloed uit. Ik zal het nooit vergeten" waren zijn woorden Teruggekomen ln Berlijn deelde hU Müller mee dat „dit de oplossing niet 1* ons volk zal opgroeien tot wreedaards". Muller keek me aan en ik voelde dat hij dacht „je hebt gelijk dit is niet de eindoplossing". „Een geschreven opdracht heb Ik nooit onder ogen gehad", zei hjj. „Heydrich vertelde me slechts dat de führer opdracht had gegeven tot de li chamelijke uitroeiing van de Jodein. Hij had Müller gevraagd om zelf niet naar vernietigingskampen te worden ge zonden en dat „sterkere" mensen voor die taak moesten worden uitgezocht. Maar hij werd tooh naar Ausohwitz gestuurd waar kampcommandant Rudolf Hoess hem had verteld dat zelfs SS-letder Hein- rich Himmler bij de aanblik der wreed- he4m knakkende knieën kreeg. „Naar het vergassen keek ik niet. Ik kon het niet verdragen. Het is heel goed mogelijk dat ik bewusteloos zou zijn ge raakt. Ik kon het domweg niet aoen" Maar hij had wel de hoog opgestapelde rijen met lijken gezien die uit de gaska mers waren weggehaald. „Er was een ü^eren hek en daarop la gen stapels lijken. Toen voelde ik me heel beroerd", aldus Eichmanns relaas over het bezoek aan Ausohwitz. „Treblinka was het afschuwelijkste wat ik ooit heb gezien" zo ging de verklaring voort. „Ik zag een grote groep naakte Jo den een gebouw binnengaan om vergast te worden. Ik bracht rapport uit aan Mül ler en hij nam het zonder commentaar aan. Ik ben er zeker van dat. als als Mül ler het voor het zeggen had gehad, dat nooit gebeurd zou zijn". Op dit punt werd de zitting door het Hof voor twintig minuten onderbroken. Het beeld dat Eichmann vandaag in eigen woorden van zichzelf schilderde, was dat van een man die geen bloed kon zien en bijna flauwviel toen hij. gedwon gen was het ter dood brengen van de Joden in de kampen gode te slaan. Zijn nogal rauwe, lage stqm klonk hortend door de rechtszaal, onderbroken door lange adempeuzes en de steeds te rugkerende opmerking „Ik weet het niet ik kan het me niet precies her inneren." Zittend in zijn glazen kooi was er voor het eerst iets aan zijn gelaatsuit drukking te zien. Tot dusver keek hij steeds met onbewogen blik voor zich uit. maar vandaag leunde hij achterover in zijn stoel met een uitdrukking die het meest weghad van voldaanheid. Een kleine, haast goedaardige glimlach, speel, de om zijn smalle lippen. Eichmann had het verlangen om nog voor zijn dood een boek te schrijven. Hü wilde namelük dat de jongere generatie zou weten wat er in nazi-Duitsland was gebeurd en waarom. „Ik weet natuur lijk wat ongehoorzaamheid voor m(j zou hebben betekend. Ik kan niet aanvoeren «fat mijn hand enreln waren. Degenen die de plannen smeedden en opdrachten uitvaardigden kwamen er door zelf moord licht van af. Anderen zlin nu in hun laatste levensjaren of ze zün on vindbaar." Verder zei hij: „In januari 1960 werd mü verteld dat ik terecht zou moeten staan en dat ik mün 56ste levensjaar niet zou uitleven." Eichmann is thans 55. Hü zei niet wie hem deze voorspelling had gedaan. „Het eerste deel van deze profetie is al be waarheid. Ik ben in deze zaak ten volle bereid om zonder enig aanzien voor mijn eigen persoon alles te vertellen wat ik weet. Vanaf mijn jeugd tot en m» 1945 ben ik aan discipline gewend i» weest. onvoorwaardelijke discipline. „Ik wist wat ongehoorzaamheid voor mü zou betekenen, maar in de tien jaar tot aan 1945 werden mü geen kwesties overgelaten die betrekking hadden op het opstellen van plannen Ik had een lagere rang dan degenen die beleidslü- nen en plannen maakten. Ik weet dat ik mezelf in het openbaar had moeten ophangen zodat alle anti semieten op de wereld deze verschrik kelijke gebeurtenissen nog eens duidelijk was gemaakt. Om 12.10 uur Westeuropese Ujd is de tiende zitting van het proces verdaagd tot vrijdagochtend. Morgen zal er geen zitting zün in verband met de onafhan- kelükhcidsvlering in Israël. Ned. Bontweverij heeft de produktie en afzet van woningtextiel van Ramaers Textielfabriek overgenomen; Ramaer produceerde voor de helft dameskleding en voor de helft gordünstoffen; het ver koopprogram van Ned. Bootweverij om vat mede produkten Textiel Associatie, E. ter Kuil en Bato. nen zün op de vrede in alle delen van de wereld. Ik vertrouw er op, dat dit niet betekent, dat de Sowjetregering, de toestand op Cuba als voorwendsel ge bruikend, van plan is andere gebieden in vlammen te zetten. Ik zou graag wil len aannemen, dat uw regering een te groot verantwoordelijkheidsgevoel be zit om een onderneming te beginnen, die zo gevaarlijk is voor de gehele wereld aldus de Amerikaanse president Verkeerd Volgens het Amerikaanse staatshoofd heeft de Russische leider een verkeerde indruk van de gebeurtenissen op Cuba. Er waren onmiskenbare tekenen, dat de Cubanen het gemis aan democratische vrij heden ondragelijk vinden. Het was dan ook niet verrassend dat het verzet op het eiland was gegroeid. Kennedy zei het met Chroesjtsjef eens te zün over de wenselükheid van stap pen tot verbetering van de internationa le atmosfeer In dit verband sprak hij de hoop uit dat de Sowjetunie zal hel pen om de thans beschikbare kansen te gebruiken. Als voorbeeld noemde de pre sident het vinden van een regeling voor de kwestie-Laos, samenwerking met de V.N. in Kongo en een spoedige totstand koming van een aanvaardbaar verdrag voor een verbod op het nemen van proeven met kernwapens. burgeroorlog op Cuba." Met nadruk wordt van alle staten gevraagd „een einde te maken aan elke activiteit, die tot een voortduring van het bloedver gieten zou kunnen leiden." Ten slotte wordt van alle landen gevraagd in de geest van het handvest samen te werken bü het zoeken naar een vreedzame rege ling van de huidige situatie op Cuba. Argentinië, Columbia, Chili, Honduras, Panama, Uruquay en Venezuela dienden later een resolutie in waarin op alle leden van de organisatie der Ameri kaanse staten een beroep wordt gedaan te helpen bij hert vinden van een vreed zame oplossing van het Cubaanse vraag stuk. Alle leden van de V.N. wordt ver zocht niets te doen wat de huidige span ning zou kunnen vergroten. Sowjetunie De Sowjet-afgevaardigde, Zorin, diende een ontwapeningsresolutie in waarin alle leden wordt verzocht Cuba indien mogelijk te helpen om agressie af te slaan. Voorts wordt een veroor deling uitgesproken van de „agressieve daden van de V.S. en andere landen op wier grondgebied contra-revolutio naire benden worden uitgerust, ge vormd en opgeleid en van wier gebied de gewapende inval in Cuba wordt ondernomen. De Amerikaan Stevenson noemde Cuba als de kleine jongen die zijn ouders vermoordde en toen clementie vroeg omdat hij wees was geworden. Ook zei de afgevaardigde der V.S. dat zijn land zijn grondgebied niet zal 'aten gebruiken voor aanvallen op Cuba. Bewonderi Het huidige bewind op Cuba kon ook zijn büdrage leveren tot een verminde ring van de spanning door het Cubaanse volk vrij en op democratische.wüze te laten beslissen over zün toekomst. Hoe wel de V.S. zich van militaire interven tie onthielden, stak het Amerikaanse volk zijn bewondering voor „Cubaanse patriotten die een democratisch stelsel in een onafhankelijk Cuba wensen", niet onder stoelen ol banken. Aan het einde van zijn boodschap ver klaarde Kennedy, dat Chroesjtsjef moet erkennen, dat vrije volkeren in alle de len van de wereld het denkbeeld van de historische onvermijdelijkheid van de communistische revolutie niet aanvaar den. „De grote revolutie in de geschiede nis van de mensheid in het verleden, het heden en de toekomst is de revolutie van hen die vrü willen zün", aldus de Amerikaanse president. Adviseurs van Kennedy staan op het standpunt dat Moskou voor Cuba doet wat men van een vriendschappelijk ge. zind land mag verwachten zonder zich op mulitair gebied vast te leggen. Als proef op de som wordt nauwkeurig ge controleerd of er communistische pogin gen worden gedaan om wapens naar Castro te zenden. Tot nu boe is van wapen zendingen niets gebleken. De verklaring van de Russische premier werd gepubliceerd, voordat hü door Kennedy was ontvan gen. ok hierin ziet men een aanwüzing dat de boodschap een propagandistisch* strekking had. tiet is de Amerikaanse autoriteiten voorts opgevallen dat er in Moskou voor Rusland zeif een gematigder verklaring uitgegeven U. Men wijst hierbij op hel Russische propaganda-offensiej na de dood van Patrice Loemoemba, dat ook niet door militaire steun is gevolgd. Resolutie Mexico heeft gisteren bü de Algemene Vergadering van de V.N een ontwerp resolutie mzake Cuba ingediend, waarin op alle staten een dringend beroep, word! gedaan „passende maatregelen te treffen om te verzekeren, dat hun grondgebied en hun hulpbronnen niet worden ge bruikt voor hert aanwakkeren van de (Van onze soc.-econ. redcctie) De Kon. Ned. Middenstandsbond (KNMB) is geen voorstander van een verplichte winkelsluiting op zaterdagmid dag, ook al wordt de mogelijkheid ge schapen op vrüdag een koopavond in te voeren. De bond zal voorshands niet medewerken aan een wijziging van de Winkelsluitingswet in deze richting. Al dus wordt medegedeeld in een nota. die het hoofdbestuur van de KNMB gisteren heeft uitgegeven. De bond is bevreesd dat de detailhan del zijn greep op de consument zal ver liezen door de winkelsluiting op zaterdag al te licht op te nemen. In dit verband wordt gewezen op het gevaar dat de con sument zich meer zal gaan richten op postorderbedrijven, personeelsinkoopver. enigingen, automaten en andere beste dingsmogelijkheden buiten de detailhan delssector. Volgens,de nota oefent de detailhandel zyn functie uit te midden van de maat- schappü der consumenten, die op hem zo geschikt mogelijke tijden bedient moet worden, wil de winkelier een goed econo misch resultaat verkrijgen. In vele bran ches wordt op zaterdagmiddag 25 tot 40 procent van de totale weekomzet gehaald en de bond ziet dat nog niet veranderen Van een koopavond op vrijdag verwacht het hoofdbestuur niet zoveel, gezien de aanwezigheid van televisie. Het hoofdbestuur van de KNMB meent dat er voor het personeel ook langs andere wegen wel wat kan worden ge daan. Waar de werktijd toch in de meeste gevallen al is beperkt tot 42—44 uui kan de positie van de werknemer nog wel verbeterd worden door invoering van betere vakantieregelingen, betere oplei dingsmogelijkheden. randversieringen aan de beloning en vrije dagen op goed uitkomende (maar economisch minder be langrijke) gedeelten van de week. Een vrüe zaterdag voor de werknemers in het ambacht acht het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Middenstandsbond wel - mogelijk en „li, wenielijk geilen de Berkhouwer meenden dat de regeling ,..„1 e\.er areaal nworlaa» aan 11 11 vr.prl n ff c. lingsovereenkomsten, die het de regering mogelijk maakte om op grond van con juncturele omstandigheden de verkoop op afbetaling af te remmen. Deze rege ling is. in afwachting van de definitieve wet. enkele malen verlengd. Bü het opstellen van de nieuwe wet heeft de regering zoveel mogelijk aan sluiting gezocht bij de gebruiken, die in het bonafide afbetalingswezen reeds in zwang zijn. Het goed koopmansgebruik is daarbü als maatstaf genomen. Het ont werp stelt o.m. voor, dat elke leverancier, die aan afbetalingstransacties met parti culieren deelneemt, verplicht is zich te laten inschrijven bij de Kamers van Koop handel. Colporteurs moeten voor de uit oefening van him beroep een vergunning hebben van Burgemeester en Wethouders. Ook voor afbetalingsfinanciers is een ver gunning vereist. Voorts is de koper ver plicht om bij het aangaan van de trans actie een inlichtingenformulier ln te vul len. Het laten tekenen van een blanco formulier door de klant of het onjuist doen invullen van het inlichtingenfor mulier kan, na een waarschuwing, worden gestraft met vervallenverklaring van de inschrüving in het afbetalingsregister van de Kamer van Koophandel. Bü algemene maatregel van bestuur kan verder een minimumaanbetaling worden vastgesteld. TUdens het overleg met de Kamercommissie heeft staatssecre taris Veldkamp gezegd, dat het percen tage van de verplichte mtnlmum-kassa- storting voor de grote groep consump tieve goederen ongeveer 15 pet. zal moe- ten bedragen. Volgens het ontwerp kun nen omtrent het afbetalingsplan ook an dere regelen worden gesteld. Zo zullen b.v.. Indien nodig, maximumkrediet- opslagen worden voorgeschreven. Gevaren Er werd gistermiddag, door verschil lende sprekers, nog eens gewezen op de sociale gevaren van het kopen op afbe taling, welke gevaren voor een niet on belangrijk deel voortspruiten uit mis bruiken bü het afbetalingsbedrijf „over- creditering" van koper, waarbij de le verancier de klant ertoe brengt verplich tingen aan te gaan. die zijn huishoudbud get te boven gaan). Aan deze kwalijke kanten besteedden vooral dr. Meulink (a.r.) en mej. Knol (kath.v.) aandacht De heer Meulink vond het b.v. bedenkelijk, dat de bruidschat heeft moeten plaatsma ken voor een huwelijksreis op afbetaling. De a.r afgevaardigde achtte een goe de wettelijke regeling ter voorkoming van excessen noodzakelijk. Het afbeta lingsstelsel zlf wilde hü niet afkeuren. Over het nu in behandeling genomen wetsontwerp zei de heer Meulink, dat daarin het economische element (gezon de ontwikkeling van het afbetalingsbe drijf) iets te veel heeft geprevaleerd, ten koste van het sociale aspect. De tegen de overcreditering voorgestelde maat regelen achtte hij „nogal spaarzamelijk". Op de vraag of de belangen van de con- sument wel voldoende in het oog zijn gehouden, wilde hij nu nog geen defini tief antwoord geven, al juichte hij de kern van de regeling bestrijding van misstanden van harte toe. Het minst gelukkig was de heer Meu link met de voorgestelde verplichting tot het Invullen van een Inllchtlngsformu- ller door de koper. Zo'n formulier doet een misplaatst gevoel van rechtszekerheid ontstaan. Er zal In vele gevallen een loop je mee worden genomen en de overcre ditering wordt er zeker niet door geremd. Daarom stelde de a.r. spreker bü amen dement voor de verplichting te schrap pen. De invoering van een kredietregistratie achtte hij een veel doelmatiger middel tegen de overcreditering. Het bedrijfs leven zelf moet dit ter hand nemen en de overheid zou alvast bü algemene maat regel van bestuur hieromtrent regelen kunnen stellen, later te volgen door een verbindendverklaring. Mej. Lemaire (soc.) voelde eveneens veel voor deze oplossing, maar de KVP-er Van den Heu vel hield zich liever aan het door de re gering voorgestelde systeem. Mej. Knol (kvp). die haar maidenspeech hield, meende dat in de wet «dus niet vast te stellen bij a.m.b.) een minimum-per centage voor de kassastorting moet wor den opgenomen en wel van 20 a 25 pet Zij beschreef voorts een proefschrift citerend de „verwoestende werking" van de colportage op de zelfkantgezinnen en vond. dat in bepaalde gevallen de col- Dortage moet worden verboden. Een al geheel verbod van de colportage ging de a.r Meulink te ver. omdat daardoor ook de goede colporteurs, die in een behoef te voorzien, zouden worden getroffen. WD-kritiek zuigkracht die het industriële bedrijfs leven op deze werknemers uitoefent. In dit verband wordt echter wel gepleit voor maatregelen, die de zwarte arbeid tegen gaan. Dat zou moeten door middel van een bepaling in de c.a.o., door een alge meen wettelgke beteugeling en door dc vrijheid geen sociale uitkeringen te doen in geval van calamiteiten buiten dienst verband. Academische examens kind ex. Deel II Geneeskunde: W J A Goedhard Den Haag. J Llgleringen Am sterdam, T K Ong, Amsterdam. J J ReUn- ders. Leeuwarden. Geslaagd voor het doet. ex. geneeskunde J P HeblIJ, Lelden, J van der Knaap Am sterdam, W G C Kok. Kerkrade. J Norg Dlnxperlo (Geld.), J H Struy» Rotterdam T S Tjoa. Amsterdam. Geslaagd voor het Semi-arts ex.: Mej C A Wierda. Den Haag. De liberalen waren wel het minst enthousiast over dit wetsontwerp De heer Van Leeuwen somde de voordelen van het afbetalingskrediet op en kwam tot de conclusie, dat „geen dwingende noodzaak tot wettelyk ingrijpen aanwe zig is". HU en zijn fractiegenoot mr. wel erg veel overlaat aan uitvoerings maatregelen. zonder dat hiervoor in hert wetsontwerp zelf richtlijnen zijn aan gegeven. Het ontwerp haalt volgens de heer Berkhouwer veel meer overhoop dan voor het bereiken van het doel nodig ls. Het nut ervan ls dan ook dubieus, afge zien nog van de juridische bedenkingen. De heer Schmal (c.h.) en mej. Lemaire (soc.) daarentegen vonden de regeling aanvaardbaar. De c.h. spreker prees de regering om haar meegaandheid. Mej. Lemaire beschouwde het ontwerp als een experiment. Als het niet aan zijn doel blijkt te beantwoorden, zal de regering een andere weg moeten inslaan. Tegen het verplicht invullen van een inlichtin- genformulier had zü dezelfde bezwaren als de heer Meulink. Staatssecretaris Veldkamp (econ. zaken zou de Kamer hedenmiddag antwoorden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11