Firn Huisvrouwen kijken al uit naar eigen kijk-uurtje Caféhouders Loosdrecht tegen gemeentebesluit De Zon gaat op Z CNV wil studie vrije zaterdag „Wij voelen ons gedupeerd' Rijn-Maaskanaal weer ter sprake Als er toch meer zendtijd komt.... 9 ZATERDAG 15 APRIL 1961 Dam-vraag 83 NASPEL (Eerste publicatie) I 9 YMVM W/W/ 'W/W 6 i l\mjÊ_m Zwart: 12. 13. 22. 23. 24, 28, 32, 36. Wit: 26, 31, 33, 37, 39, 42, 43, 44. Zwarts laatste zet was 1722, een aannemelijke voortzetting ook al zou 2329 sterker zijn geweest. Toch is het een foutzet, want wit krijgt nu de kans de partij in zijn voordeel te be slissen, ook al moeten daarvoor alle beschikbare schijven worden aange- iwend en gaat het maar net op het nip pertje! Opgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 83 De stand in de partij tussen Grün- feld (met wit) en Uhlmann was: Wit: Kei, De2, Tal en Thl, Lg2 en Lh6, Pc3, pi a2, b2, d5, e4, f4 en h3. Zwart: Kg8, Dd8, Ta8 en Tf7, Lc8 en Lf6, Pc4, pi a5, b7, c7, d6, g6 en h7. I Hoe kan zwart in enkele zetten tot [winst komen, luidde de vraag. Uhlmann speelde: 1 Pc4xb2. [Deze zet wint een pion, want na 2. (De2xb2 volgt 2Lf6Xc3f; 3. Db2xc3, Db8h4f en na een zet van de witte koning 4Dh4xh6. In de partij ging het nog anders want Grün- feld speelde 2. e4e5 hij gaf zich gewonnen toen zwart laconiek Lf6 X e5 speelde. Op fe5: volgt namelijk Dh4f, Kd2, Tf2. Bridge De oplossing van het tegenspelpro- ibleem is als volgt: West moet de schoppen introeven met hartenvrouw en hartenheer naspelen! Op het mo ment dat Zuid zijn 4e schoppen speel de, was de situatie namelijk B 10 8 7 5 N B C H V 9 2 10 5 10 W O O HV V 5 A 8 7 In de praktijk werd dit tegenspel door West gevonden. Zuid nam har tenheer met het aas en speelde listig harten 8 na! West liep echter niet in de val, dook, en Oost won de slag met [harten 10. Klaverheer werd nagespeeld 'en Oost-West maakten de laatste 2 slagen, zodat het contract één down iging. Ook wanneer Zuid né hartenaas schoppenvrouw speelt, gaat het spel down. West troeft met harten 2, speelt ruiten 10 en Oost-West maken harten 10 en 9 apart. Een andere mogelijk heid is nog, als Zuid hartenheer laat houden. West moet dan ruiten naspe len, welke Oost troeft en Zuid is even- leens verloren! JACK DIAMOND. Kruiswoordpuzzel zouder zwart Horizontaal: 1. deel van een huis 'voorzetsel; 2. op alle plaatsen vaar wel; 3. schrijfkosten beest; 4. schei dingslijn voegwoord plaats in de oudheid; 5. hetzelfde vreemde munt; 6. plant soort gebakje; 7. sus loco (afk.) bouwland telwoord; 8. zijtak Po deel van het jaar; 9. kneep voorvoegsel meisjesnaam. Verticaal: 1. overeenkomstig [meisjesnaam; 2. wild zwijn gem. in Drente; 3. bestuurder gem. in Gel- iderland; 4. trustee (afk.) einde 'houten bakje; 5. soort scheikundig element (afk.) maanstand soort onderwijs (afk.); 6. op een andere plaats zoon van Jacob: 7. bijb. fi guur lichaamsdeel Water in N. Brabant; 8. reuk slot; 9. voorzetsel bloem. 234 56789 OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. parket. 2. krater, 3. letter, 4. etsers, 5. streek, 6. weelde, 7. lettre, 8. ikrekel, 9. winter. Het orgaan van het Christelijk Natio naal Vakverbond, „De Gids", acht het ge wenst, dat de vakbeweging en ook de uitvoerenden en wetgevende organen, het probleem van de „zaterdagse baan" in studie nemen. Er zijn namelijk werk nemers. die de vrij zaterdag benutten om een bijbaantje aan te nemen, tenein de zo hun inkomsten te verhogen Het aanvaarden van een baan voor de zater dag heeft bepaalde oonseauenties. Ver schillende collectieve arbeidsovereen komsten hebben bepalingen, waarin het aannemen van een nevenfunctie zonder toestemming van de werkgever wordt verboden. De arbeidswet legt in artikel 30 aan de arbeider de plicht op. als hij meer dan een onderneming arbeid verricht daar omtrent „aan de hoofden of bestuurders dier ondernemingen of aan het toezicht houdend personeel uit eigen beweging de voor de naleving dezer wet nodige inlichtingen" te verstrekken. Dit houdt verband met de mogelijkheid, dat door een dubbele baan de maximaal toegela ten arbeidsduur wordt overschreden. Wie dus geen mededeling aan zijn werkgever doet, is in feite strafbaar. Ook voor de sociale verzekering kun nen gevaren rijzen, omdat door optelling van de beide inkomens de loongrens van 8000 gulden kan worden overschreden. Voor uitkering bij ziekte komt als beide banen onder verschillende be drijfsverenigingen ressorteren de vraag op: welke bedrijfsvereniging moet uitkeren? Daarnaast kunnen er ook moei lijkheden ontstaan bij een ongeval in een der beide functies. Wellicht, aldus „de Gids" kan een ver duidelijking van sommige bepalingen, het vinden van een andere redactie, of het stellen van een nevenbepaling, on bedoelde en onnodige gevolgen van deze nieuwe ontwikkeling voorkomen. Suriname zou proces hebben verloren Het dagblad De Ware Tijd te Parama ribo meldt dat Suriname het door de Grands Traveaux de Marseille aanhangig gemaakte proces zou hebben verloren en ongeveer 5 miljoen Nederlandse guldens moet betalen. Volgens de door Suriname met deze maatschappij gesloten overeenkomst zou zij het voorlopig ontwerp voor een stuw dam maken en de voorrang krijgen bij de uitvoering. De uitvoering werd echter niet aan haar toevertrouwd en de zaak werd toen aan arbitrage onderworpen. (Van één onzer verslaggevers) De exploitanten van een dertigtal Horecabedrijven In het watersportcen- trura Loosdrecht hebben klachten. Zy voelen zich ernstig gedupeerd door een onlangs door de gemeenteraad genomen besluit om het sluitingsuur van de Loos- drechtse cafe's te vervroegen tot half een. „Deze maatregel is niet In het belang van het watersportcentrum, zeggen zij. „De toeristen zullen er door worden af gestoten. Nu al nog voor het zeilsei- zoen Is te merken dat men 's avonds naar Laren en Bussum trekt, waar de zaken wél tot twee uur geopend mogen zUn". Aanleiding voor de maatregel van het gemeentebestuur is o.m. een verzoek van de watersportverenigingen geweest. Deze hadden klachten over het rumoer 's nachts na twaalf uur. Voornamelijk veroorzaakt door de jeugd, die vaak tot diep in de nacht bleef doorfeesten en de rust van de watersportliefhebbers verstoorde. Speciaal in dat gedeelte van Loosdrecht, dat direct betrokken is bij het water sportcentrum is toen door de gemeente een enquête gehouden, waarbij inwoners werd gevraagd of zij hinder ondervonden van Loosdrechts uitgaansleven en of zii bezwaren hadden tegen het instellen van een vervroegd sluitingsuur. Onder meer op grond van de uitslag van deze enquête heeft de gemeenteraad nu besloten de Horecabedrijven op zater dag om half een te laten sluiten. Slechts in zeer bijzondere omstandig heden kan ontheffing van dit sluitings uur worden verkregen. Voorheen lag de officiële tijd van sluiten niet veel later, maar voor de zaterdagavond verleende de burgemeester vrij regelmatig onthef fing tot twee uur 's nachts. Zo zelfs dat het in Loosdrecht een gewoonte was ge worden. De exploitanten van de Horecabedrij ven zien de nieuwe maatregel als een ernstige strop. Temeer omdat juist het uitgaansleven in het watersportcentrum 's avonds vele toeristen uit plaatsen uit de omgeving naar Loosdrecht trok. Zij bereiden thans een actie voor, waarin zij hun ongenoegen kenbaar wil len maken. Commissaris in Venlo waarschuwt ouders voor meelokkers De commissaris van politie te Venlo, de heer C. B. M. Wolf, heeft zich per circulaire tot de ouders van schoolgaan de kinderen in de gemeente Venlo ge wend en hen verzocht hun kinderen te wijzen op het gevaar van het al dan niet onder voorwendsels meegaan met onbe kende mannen. De commissaris zegt hierin het oog te hebben op de zedenmisdrijven en in het bijzonder op de delicten ten aanzien van kinderen van 6 tot 16 jaar, die onder voorwendsels door mannen worden mee gelokt met de bedoeling onzedelijke han delingen met hen te plegen. Er is name lijk, aldus de heer Wolf, een toename van deze soort delicten, terwijl het las tig vallen van vrouwen en meisjes door zedenschenders eveneens een stijgende lijn vertoont. Ter bestrijding van dit kwaad, hoopt de commissaris dat de ouders op de juiste wijze zullen reage ren en dat medewerking zal worden ver leend om genoemd kwaad te bestrijden en erger te voorkomen. Binnenkort zal aan de Europese con ferentie van verkeersministers een rap port worden voorgelegd over de doeltref fendste loop van het Rijn-Maas-kanaal waarvoor plannen bestaan. Dit rapport is het resultaat van een opdracht tot het instellen van een onderzoek, dat door de minister van economische zaken en ver keer van Noordrijnland-Westfalen. dr. Hans Lauscher, aan het verkeersweten- schapelijk instituut van de universiteit van Munster werd gegeven met het doel een objectief oordeel te kunen vormen over de nog omstreden loop van het project. Deze mededeling werd gedaan door de voorzitter van de Kamer van koophandel te Aken. Naar hij zei, zal de kamer niet verslappen in haar pogingen deze verbinding tissen Rijn en Maas tot stand te brengen. Dreigende staking in Zws-Vlaanderen Onder de 15.000 arbeiders van de Com pagnie Néerlandaise de l'Azote, dreigt een arbeidersstaking. Er heerst grote onte vredenheid. die er overigens al jaren is en die in februari 1960 gedeeltelijk werd opgeheven door de goedkeuring van de C A.O. Donderdag kwam de ontevreden heid tot een nieuwe climax, naar aan leiding van het.Jiuidige betalingssysteem. Dit leidde zelfs tot een protest van 200 arbeiders voor de directiekantoren en een dreiging tot staking De toezegging van directiewege. dat onmiddellijk zou worden overgegaan tot uitbetaling van achterstallige lonen deed de arbeiders na ruim een uur weer aan het werk gaan Vrijdag heeft de loonver- rekening inmiddels plaats gevonden. Ove rigens zijn er nog veel meer wensen die maandagavond in Axel besproken zullen worden door de drie gezamenlijke vak centrales Alle arbeiders zijn hiervoor uitgenodigd. Kijkjes in vreemde landen Wim lbo maakt films voor VPRO-televisie T TIT DE rondreis die Wim lbo heeft gemaakt door verschillende lan- den, is een goed initiatief geboren: hij maakt nu, in samenwerking met Ben Klokman, een serie televisiefilms over in Nederland vrij on bekende landen, de mede door de VPRO worden uitgezonden. Het zuilen produkties zijn, die min of meer het Benelux-verband dienen, want de Vlaamse televisie participeert in de opzet en zal de films ook uitbrengen. En zo zullen we op 21 mei a s. de nen kennismaken met het volk eerste produktine kunnen verwachten. Deze eerste film wordt op het ogen blik gemaakt in Finland, waar het duo Ibo-Klokman aan het opereren is. Wij spraken over deze programma- serie met een vertegenwoordiger van de VPRO. die ons vertelde dat er nog geen juiste vorm is gevonden voor de film, maar dat het documentaires zullen wor den die een algemeen inzicht geven van het leven zoals het reilt en zeilt in be paalde landen die nog niet zozeer door het Nederlandse toerisme zijn verkend. Na Finland denkt men bijv. aan IJs land. aan Griekenland en ook aan Noor wegen, dat al wat dichter by huis ligt Voorlopig zijn de heren lbo en Klok man bezig, een groot aantal opnamen te maken, compleet met geluid natuur lijk. Niet te zwaar „We zullen dus geconfronteerd wor den met de levenswijze van de volkeren in de bedoelde landen?" „Ja. en wel zo breed mogelijk, zon der dat er zware problemen worden aangesneden. We denken bijv. ook aan het amusement, meer dan bijv. aan de politieke constellatie van het land." „En hoe gaat die serie heten?" „Ook daarover zijn we het nog niet eens. In elk geval is de titel van de film over Finland „Witte zwanen, zwarte zwanen": maar het is niet onmo- het land." „Gaat Wim lbo zich bepalen tot het stadsleven of krijgen we ook dorp en natuur te zien?" „Beslist, er zal ook veel aandacht worden besteed aan het typische na tuurschoon van de landen." ,Is het al zeker, dat na Finland IJsland zal volgen?" „Neen, het kan ook wel Grieken land zijn. Eerst wordt Finland afge maakt en dan wordt beslist over het volgende land". Voor drie landen „Zullen de Finnen zelf ook iets te zien krijgen van de film?" „Ja. de films worden telkens voor drie landen gemaakt. Ze zullen dan ge lijktijdig worden uitgezonden. Want het betreffende land neemt de produktie ook over. Bovendien verleent de Finse „Maar het is de bedoeling, dat het televisie veel medewerking." geheel licht van toon wordt Vooral niet Ten slotte vernamen we nog, dat het te zwaar, is ons uitgangspunt Natuur- pian is de serie in vry snelie opeen- lijk zal er aandacht worden besteed aan volging te vertonen, liefst elke maand handel en verkeer, maar meer gezien één. Of dat plan te verwezenlijken is, uit het oogpunt van het dagelijkse le- 2al moeten blijken, want dan wordt het hard werken voor Wim lbo en Ben Klokman. Er moet veel voor worden gereisd en er moeten zeer veel opna men worden gemaakt, wil men het beste gedeelte tot een documentaire kunnen samenstellen. Daarna kost de montage nog tijd, dus een frequentie van éénmaal per maand is aan de hoge kant. In elk geval zal de serie een welkome bijdrage zijn voor de zomertelevisie, die altijd wat aan de zwakke kant moet zijn vanwege de vakanties. We mogen deze films met belang stelling tegemoet zien, want dit „Als er met ingang van 1 oktober a.s. tóch meer zendtijd komt en ze weten nu nog niet, hoe die precies be verdelen, laten ze ons dan een eigen uurtje gunnen", schrijft ons een lezeres. U weet dat wij u onlangs in „Ethergolven" vroegen naar uw mening over de wenselijkheid van speciale televisieprogramma's voor de vrouw en het aardige is, dat ook mannelijke lezers hierop positief hebben gereageerd. Het blijkt uit de vele antwoorden die wij ontvingen wel, dat de Nederlandse huisvrouwen „uitkijken naar een eigen kijk-uurtje", maar ook, dat de heren kijkers haar dat van harte gunnen. Het is altijd leerzaam, het oordeel van lezers en lezeressen te vernemen. Er komen dan dikwijls ook nog andere gezichtpunten naar voren. Zo lezen wij in vele brieven en op vele briefkaar ten: „We willen graag demonstraties. Iets zien, niet alleen maar praten. Dat is speciaal voor de radio". Daaruit blijkt wel duidelijk, dat be zitters van televisietoestellen beslist niet hebben afgedaan met het radio toestel .De meeste dames trekken ver gelijkingen tussen radio-uitzendingen voor de vrouw en (toekomstige?) tele visieprogramma's. Herhaaldelijk lezen we: „Graag een eigen programma, maar niet nog meer praten op het scherm". Dan wordt er opgesomd .wat men alzo hoort in de radiovrouwenrubrieken en wat men daarbij mist, bijv. de praktische kook les, het tonen van nieuwe huishoude lijke apparaten, het omgaan met was machines, hot demonstreren van hand werk- en naaiteohnieken. Ook wordt .er gevraagd om een cursus bloemen- schikken, onderricht in warenkennis. „Als het dan allemaal maar aanschou welijk wordt voorgesteld". Zelfs wordit gevraagd naar een cur sus tuinieren en naar voorlichting over het behandelen van kamerplanten. „Dikwijls", zo schrijft een lezere6, „hoor ik door de radio iets over ka merplanten, maar er worden dan na men genoemd die ik niet ken en dan twijfel ik over welke plant het nu precies gaat. Ook worden er wel mankementen aan verschillende planten genoemd, maar dan gaat het zo vlug, dat ik nog bezig ben het ene op te schrijven als het andere al wordt gezegd. Ik houd erg veel van planten en ik zou het fijn vinden als ik precies kon zien, wat er wordt bedoeld". Een andere wens betreft het knut selen met kinderen. Vooral met klein tjes of zieke kinderen. „Er wordt vaaik door de radio ge probeerd ons daarin voorlichting te geven, maar U weet, hoe dat gaat. Dan is het ochtend en je hebt je werk. Je luistert onderhand wel, maar dan belt net de melkboer of de groenteman en dan mis je zo'n stuk dat je er verder toch niets meer van begrijpt". wensen, want waarom zou Neder land hierin achterblijven bij andere Europese televisielanden, die be hoorlijk vee/1 aandacht besteden aan speciale programma's voor de vrouw? Daarom wensen de meeste dames zich een televieie-uurtje in de middag, juist om er dan even rustig bij te kun nen gaan zitten. HET BESTE VVR De meningen over .het beste uur" lopen nogal uiteen. Wel wordt er over het geheel aan de middag gedacht, maar de ene lezeres zou een vrouwen- televisieprogramma willen hebben op een mid'dag dat de kinderen naar school zijn en een andere liefst voor afgaand aan de jeugduitzendingen. „Dan is moeder de vrouw tóch aan wezig", schrijft een van onze lezers daarover. En hij gaat verder: „Natuur lijk heeft de vrouw recht op een eigen programma, m.i. is de man die dit te genspreekt een grote egoïst". Ziet U. dat liegt er niet oml Wie mi denkt dat de mannen zich belaagd voelen wanneer er in het avondprogramma een half uurtje voor de vrouw zou worden ingeruimd, heeft het ook mis. Versohillende lezers sohrij- ven dat zij dat niet erg zouden vinden- maar weer: „als we dan maar iets goeds te zien krijgen". We moeten hierbij niet vergeten, dat er nogal wat mannen zijn, die giraag koken en daarvan behoorlijk verstand vanavond De NTS begint de televisie-avond met uitzending van het journaal en het weeroverzicht Daarna is de AVRO aan de beurt, die van 8 20 tot 9 05 en na 10 35 uur reportages van haar Europees danstoumooi in Sohe- veningen vertoont. Om 905 uur be gint het spel „Hou je aan je woord" en om 9.50 uur kunt U het slot van de fdlmserie „Het is zover" verwach ten. 'l&Mic/' vanavond gelijk dat we die titel voor de hele reeks wordt een gelegenheid om vreemde zullen handhaven". landen en volkeren nader te leren „En hoe lang worden de films?" kennen: daarvoor is de televisie nu „We denken aan een half uur of drie eenmaal een uniek medium, kwartier, het wordt bepaald niet zo'n En gezien de kwaliteiten van de flitsje van tien minuten waarin men samenstellers kunnen we een blij- vooral veel gebouwen ziet Er moet vol- moedig en artistiek geheel verwach- doende tijd zijn om werkelijk te kun- ten. RUSTIG ZITTEN Deze moeilijkheid voelen vele huls vrouwen. Wanneer 's morgens de radio aan staat is het haast ondoenlijk, er de hele tijd bij te blijven zitten, en dat is ook eigenlijk niet nodig. Er zijn tal van huishoudelijke werkjes, die onder het luisteren heel goed kunnen worden gedaan. Niet alleen kan men de kamer stoffen (en dan, zoals een lezeres op merkte. de stofzuiger laten gaan als de muziek speelt), maar men kan strij ken, aardappels schillen, groenten schoonmaken, de baby helpen, de plan ten verzorgen en wat al niet meer. Ten slotte gaat het meestal om een half uur of drie kwartier en daar valt best een mouw aan te passen. Alsmen maar niet wordt ge stoord door de bel. En dat komt dik wijls voor. „En daarom zou het fijner zijn, wanneer je er wél bij kon gaan zit ten. Een televisie-uurtje in de mid dag zou dat wel mogelijk maken. Dan ls je werk aan kant en och. als er dan eens iemand aankomt, kijkt die wel even mee". Dit laatste is ook een niet te ver waarlozen feit. Komt er onverwacht bezoek of heeft men een gast of vi site, dan is het heel moeilijk aandacht te vragen voor een half uurtje radio uitzending. Er wordt dan tóch gepraat en niet iedereen toornt belangstelling voor wat er wordt gezegd. De televisie is echter een meer aan sprekend medium, omdat er ook wat te zien valt. Men is eerder geneigd even mee te kijken, dan alleen mee te luis teren. Dit is geen onhoffelijkheid te genover radio-sprekers en -spreek sters. maar een algemeen bekend ver- sohyneL We zijn er al te veel aan ge wend, door het radiogeluid heen te spreken maar een televisietoestel dat aanstaat, boeit altijd nog wel. hebben. Naar een kookcursus in het avondprogramma gaat nogal wat be langstelling uit Toch zouden we er, met verreweg de meeste lezeressen die ons schre ven, de voorkeur san geven wanneer er een speciaal vrouwenhalfuurtje ln de middag kwam. Dan ls er de mees te aandacht en behoeft moeder niet tijdens het programma het gezin van koffie of thee te voorzien. Er is een lezeres, die schrijft: „Ja, graag een uurtje eigen tv in de mid dag.... dan mag men van mdj een avond houden of later beginnen"! Hierop zouden we willen antwoor den: „Maar U behoeft toah niet altijd te kijken als er uitzending is? U kunt gerust zelf Uw toestel eens een avond je of een uurtje afzetten. Of, wat nog veel beter is, alleen maar kijken naar dingen, die U interesseren". Want ook $Lt leerden wij uit de ons toegezonden antwoorden; nog al teveel kijkers blijven kijken, ook wanneer een programma hen niet aantrekt of zelfs verveelt. Men vergete daarbij toch niet, dat er televisie wordt gegeven voor twee mil joen kijkers, die lang niet allemaal dezelfde Interessen hebben. Wat de een prachtig vindt, staat de ander niet aan. Daarom wordt er voor afwisse ling gezorgd en het Is aan de kijkers zelf, keuze te maken uit het gebodene. Waarom te kijken naar Iets dat U niet bevalt? DE CONCLVSIE Als we ten slotte een conclusie moe ten trekken, is het wel deze: inderdaad verlangen vele Nederlandse vrouwen naar een eigen televisieprogramma, dat voorlichting geeft op velerlei vrouwe lijk en huishoudelijk terrein. Over het geheel zou men zo'n vrou wenprogramma graag in de middag hebben, opdat er tijd is er rustig bij te 20 30 Pia-noduo 20 45 TV-ftlm 2125 Dis- kunnen zitten. Men hoopt op oktober, als er twee uur zendtijdverruiming komt. Maar of er plannen in die richting zijn.Wij hebben er nog niets van gehoord. Het radio-avondprogramma van beide aan bod zijnde omroepvereni gingen, KRO en VARA, ziet er pre cies zo uit als op vele voorgaande zaterdagavonden. Bij de KRO is het om 8 uur „Populaire klassieken", dit maal een uitvoering (op de plaat) van de 5e symfonie van Dvorók door het Radio Filharmonisch orkest o.Lv. Bernard Haitdnk en om 910 lachen bij „Tierelantijnen". Om li uur wordt dan weer die rubriek „Meesterwer ken van de religieuze muziek" voort gezet. De VARA volgens bekend re cept begint met „Week uit week in" om 806 uur, vergast de luisteraars om 9-30 uur op een half uurtje muziek van Malando en de zijnen en zendt om 10 uur een gedra matiseerd kort verhaal van Mark Twain uit: „De rechtszaak der pio niers". Om 10.20 uur een reportage van het proces Eichmann 'en om 10 40 uur voortzetting van de verwarrin gen in „Warwinkel". Programma voor morgen ZONDAG 16 APRIL Hilversum I, 402 m., 746 kc/s. VARA: 8 00 Nws en postduivenber. 8 18 Voor het plat teland, lezing. 8 30 Gev progr 9 45 Geeste lijk leven, toespr. 10 00 Planorecital 10.30 Gevar. progr. AVRO: IQ 00 Liohté muz 12 30 Sportspiegel. 12.35 Gram 13 00 Nws. 13 07 De toee<tand ln de wereld, lezing. 13 17 Meded. of gram. 18.20 Knipperlicht 1400 Boekbespr14 15 Kamermuz (15-0015 15 fMmpraatje). 16.00 Lichte mui- 16 30 Sport- revue- VARA: 17 00 Gevar. progr 17 30 V. d Jeugd; 17-50 Nws., «portuitsl. en sporU Journ 18 30 VPRO: Herv Kerkdienst IKOR: 19 00 V- d. jeugd 19 30 De open deur. lezing. AVRO: 20 00 Nws 20.05 Lichte muz 20 50 Nachtelijk gesprek met een veracht mens. hoorsp 21 30 Samenzang. 2ü 00 Gram 20-30 Nws en meded 22 45 Journ- 23 00 Zang en piano 23 15 Sportultsl. 23 30 New Vork caL ling 23-25 Gram- 23-55—24 00 Nws HILVERSUM II, 298 m-, 1007 kc/«. KRO: 8 00 Nws. 815 Hoogmis NCRV: Nws en waterst. 9 45 Gram Convent van Kerken: 10-00 Geref kerkd NCRV: lil 30 Kamerork- en orgel- KRO: 12-15 Bulten! comm. 12 25 Gram IC 40 Lichte muz 13.00 Nws 13 05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wed ders, hoorsp. 13 30 Lichte muz 13.50 Boek bespr 14 00 V d- jeugd 14.30 Omr ork en solist- In de pauze (Z: 14 55): Wat ons be zig houdt, lezing- 15-35 Muzikale aspecten, muzikale lezing 16.00 Sport 16.30 God* spreken met ons, lezing IKOR: Ned Herv. Jeugddienst 18-00 Het Geladen Schip, critleken- 18 30 De kerk aan het werk. lezing 18.40 Alarm '61. een progr. over jeugd en oecumene. NCRV: 19 00 Nws. uit de kerken 19 05 Gram 19 30 Weg en werk der kerkhervor mers, lezing. KRO: 19 45 Nws. 20 00 Gram. 20 30 Act of gram 20 35 Lichte muz 21-15 Gram. 21 30 De laatste trein, hoorsp- 22.15 TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 20 00 De Joodse Vrouw, ee na eter. 212 00 Sport tn Programma voor maandag MAANDAG 17 APRIL 1961 gen op verwezenlijking van deze Twee vervolgen op „Zesde etage" Onlangs heeft de VARA op telerecor- ding herhalingen gegeven van twee puno-duo 67 Intussen waste Judith in de keuken met veel la waai de vaat. Olof had zijn portie al de vorige avond gekregen, toen hij bij haar was gekomen in de schuur, die hij vanwege de grotere bewegings vrijheid als slaapplaats gebruikte. Wat had hem bezield om dat wijf van Berkendal naar Akkafjall te slepen? Olofs verzekering, dat Imber al bijna een kwelgeest was, had haar kennelijk niet tevreden gesteld. Hmm kwelgeest Stomme idioot om in Gulbrandstal ■fr DOOR BERNHARD NORDH een heilloze invloed uitoefende. Als de macht van Lappen-Kan niet groot genoeg was, zou Arne weer thuis komen en dan was alles verloren. Persson was bezig een klein lijkkistje te timme ren en hij was al bijna klaar toen Imber naar hem toe kwam. „Je moet iets uit de bijbel lezen, voordat wij het deksel er op schroeven," zei hij. Imbers ogen werden vochtig. Zij zou de oude kolonist graag omarmd hebben en zijn grove han- zich door een paar starre vissenogen van de wijs rrrrrrrtrsstrrrrrrrsrrtrrrrrssrrrrrrrxsrrrrrrrrt den hebben gekust. Arne's vader was goed voor te laten brengen! De hele ochtend had zij haar best gedaan om zich in bedwang te houden, maar nu kon zij niet meer. Dc woede kropte haar in de keel. „Hoe lang moet zij hier blijven?" „Waarschijnlijk totdat zij gezelschap krijgt voor haar tocht naar de Lappenkapel", antwoordde Arnes moeder. „De weg daarheen is anders niet moeilijk te vin den." „Vader laat haar niet alleen gaan, en het is ook niet goed, als zij vier dagen eerder is dan de predi kant." „Zij zal daar heus niet alleen zijn. Een week van te voren komen er altijd al Lappen." „Vader zegt, dat zij moet wachten en dus wacht zij." Judith smeet een houten kom zo onverschillig op tafel, dat ze op de grond viel. Zij kookte van woede. „En dat lijk moet dat soms al die tüd hier blijven staan?" „Het arme kindje zal heus niemand iets kwaad doen". Judith slikte. Zij zou het liefst hebben uitgegild, dat zij lijken, die van Berkendal kwamen, niet kon verdragen, maar haar gezonde verstand zei haar niet te ver te gaan. „Dan slaap ik vannacht in de kamer." zei ze brie send. „De weg naar de schuur is je tot nog toe niet zwaar gevallen en je zult er dus vannacht ook wel kunnen slapen. In de kamer ligt Imber." „Is de schuur soms niet goed genoeg voor haar?" „Zeker wel, maar wij op Akkafjall laten zieken altijd in ons beste bed liggen." Judith blies. Zieken! Imber was toch zeker net zo min ziek als zij. „Zij heeft er recht op ziek te zijn," antwoordde de oude vrouw droog. Judith kon zich bijna niet langer beheersen. „Wie van ons wordt hier de schoondochter zij of ik?" De vrouw van de hoeve bekeek het opgewonden meisje heel lang, Het was, alsof zij haar nieren en haar hart beproefde. „Het staat nog te bezien, of een van jullie tweeën schoondochter van de hoeve wordt," zei zij stroef. Judith beet zich op de lippen, het kostte haar de grootste moeite geen scherp antwoord te geven. „Zo", mompelde zij. „Arne heeft anders een maaksman gestuurd en jullie kunnen niet zeggen, dat ik niet kan huishouden en het vee niet kan verzorgen." Arne's moeder antwoordde, dat zij gelijk had wat de maaksman en het huishouden aanging, maar dat niemand kon zeggen, wat de dag van morgen zou brengen. Op een goede dag volgt vaak een slechte. Judith vroeg niet, wat zij daarmee be doelde. Het liefst had zij de hele zaak er bij neer gegooid en gedreigd weg te gaan, maar zij was er zich van bewust, dat zij op dit ogenblik niet met zulke woorden mocht spelen. Arne's moeder liet zich niet zo gemakkelijk intimideren als Olof. Een paar dagen geleden zou het misschien niet zo moeilijk zijn geweest, maar sinds Imber in huis was, was haar eigen positie slechter geworden. Zij voelde heel scherp, dat de vrouw van Berkendal haar dode kind, hij zorgde ervoor, dat het goed lag en dat het een woord meekreeg in het graf. „Ga de bijbel maar halen en roep Moeder en Judith. Wij kunnen hier buiten bidden." De kolonist had het kistje uit de schuur naar buiten gebracht en het op het erf neergezet, toen de drie vrouwen het huis uit kwamen. Hij keek naar alle kanten, naar het noorden en naar het westen, alsof hij ergens in de bergen verborgen zaken zocht Grote wolkenbanken wierpen hun schaduwen over de toppen. Perssons vrouw bracht een nieuw hemd mee. Het was prachtig wit en schoon, en Imber kreeg een brok in de keel, toen de oude vrouw het kindje er in wikkelde en in het kistje legde. Het hemd was niet gemerkt, maar Imber wist. dat het van Arne was. Haar kind zou in Arne's hemd liggen! Hoe goed waren de mensen van Akkafjall, dat zij haar kind als het ware een vader wilden geven in plaats van degene, die het verloren had. Ook Judith begreep, dat het een hemd van Arne was. Een nieuw hemd voor zo'n ongedoopt wurm! En waarom juist een hemd van Arne? Een hemd van de ouwe of een of andere lap was toch zeker goed genoeg geweest! Maar nu had zij de bewij zen in handen! De oudjes wisten, dat Arne de vader van Imbers kind was. Imber las. In het begin was haar stem door tra nen verstikt, maar spoedig werd ze helder. Zij voelde, hoe er een vreemde kracht in haar oprees Haar kind was niet veroordeeld tot een eeuwige dood in een houten kistje. De Opstanding was er voor iedereen. (Wordt vervolgd) delen van het Franse televisiespel .Zes de etage', mede met het oog op moge lijke vervolgen van dit spel. Inderdaad zullen er nog twee ver volgen komen en wel het derde op don derdag 11 mei a.s. en het vierde waar schijnlijk op donderdag 3 augustus a.s. De moeilijkheid van datum bepalen zit daarin, dat men steeds dezelfde acteurs voor de camera moet hebben Liang verdwijnt van het televisiescherm Na een heel aanta. jaren zal de wel bekende figuur van Liang Wang Tsjang Tsjeng verdwijnen uit de kin derprogramma's van de KRO-televisie. Eerst was hij lange tijd de „knecht" van „meneer Van Oorschot" in de door Adri van Oorschot geschreven reeks „Dat kan ik ook" en daarna trad hij op als hoofdpersoon in allerlei avonturen Dit programma wordt nu op woens dag 19 april a.s. met het zestiende en laatste deel besloten en daarmee komt weer een einde aan het optreden van een voor de kinderen bekende televi siefiguur. De KRO begini voorlopig geen nieu we reeks, maar zendt hierna een aantal vakantieprogramma's uit Moskou kijkt ook naar adellijk huwelijk Nu er gesitart kan worden met tele- visie-relais tussen Engeland en de Sowjetunie, heeft de Moekouse omroep de BBC laten weten dat men de Euro visie-uitzending van het huwelijk tussen de hertog van Kent en Katherlna Worsley op 8 juni zal overnemen. Voor het eerst zullen de Russische kijkers dus een plechtigheid in adel lijke westelijke kringen direct kun nen zien. In Engeland was men verrast door deze mededeling. Gram M 15 Voordr- 11 35 Viool en plano 12.00 Lichte muz 12.30 Land- en t/uinb- meded 12 33 Voor hei platteland, praatje. IQ 38 Gram. ïd-ÜO Nws IJ.15 Voor de mfd- denstand lezing 10 20 Kamermuz. 13 45 WHeken en wegen, lezing 14 00 ZangredUl. 14 30 Auguste. hoorsp. 15 30 Gram 15 43 Zestig minuten voor boven de zestig 16 45 Oude liedjes. 17 00 Orgelspel en zang. 17 30 "iano-duo 17.50 Mi lit comm. 16 00 Nws en comm. 18 20 Lichte muz. 18 50 Act 19 00 Pari overz 19 16 Regering*. uttz Tom Lodewljk vraagt de aandacht van de Nederlandse Noodwacht 19.30 Ge var progr 21 25 Rep Proces Eichihanm tn Jeruzalem 21 30 Lichte muz. 21 55 Act. prggr 22 30 Nws 22 40 Concertgebouw-ork j koor en sol 23-45 Zang en plano. 23 55— 2400 Nws Hilversum II. 298 m 1007 kc/s. NCRV: 7 00 Nws en SOS-ber 7 10 Gram 7.30 Een woord voor de dag. 7 40 Gewijde nvuz 8 00 Nws 8 15 Radiokrant 8 35 Gram- 900 V. d, zieken 9 35 Gram. 940 V d vrouw 10 irt Gram 10 15 Theologische etherleerg 1100 Hobo e>n plano 1-1.30 Vijf tegen één één tegen vijf, wedstr 12 05 Gram 10 05 Voor boer cn tuinder 12 30 Land- en tiuioib - meded. 12.33 Lichte muz 12 53 Gram of act 13 00 Nws 13 15 Lichte muz 13 45 Gram 14 05 Schoolradio. 14 30 Gev progr. 15 30 Gram 16 00 Bijbeioverdenlcing. 16 30 Viool cn piano, 17 00 V, d kleuters 17-15 V. d jeugd 17 30 Gram 17 40 BeurSber. 17.45 Regeringsultz Suriname en de Ne derlandse Antillen in de romanliteratuur, door W S B Klooster 18 00 Orgelspel 18 30 Gram. 18-50 Open baar kunstbezit. 19-00 Nws en weerber. 19 10 Op de man af. praatje 19.15 Voordr- en muz 19-30 Radiokrant. 19-50 Vocaal en» 20 10 Klnk-Kong. musical 2115 Gram 21 30 Planorecital 20 00 Parlè comm. 22 15 Gram 22 30 Nws 22 40 Avondoverdenking- 22 55 Boekbespr 23 05 Muzikale lezing 13 35 Gram 23 55—24 00 NWb TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ en weeroverz KRO: 20 20 Gevar muz 20 45 Filmrep 2125 Een progr - over prentbriefkaarten. 22 00 Eipd loog. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e lijn) Maandag 17 april 1961 van IS—26 uur I Johann Sebastian Bach I Branden- t>urg8 Concert nr 5 tn d gr t Allegro. Af- fettuoso, Allegro. Joseph Bopp. fluit, Ro- dolfo Felicano. viool. Eduard Mtiller, cem balo, Concertgroep v d Schola Cantorum Basillensls olv August Wenzlnger 2. Con cert in d kl t voor 2 violen en strijk orkest Vivace. Largo ma non Unto. Alle gro David en Igor Olstrach. viool Ge- wandhaus Orkest Leipzig olv Frans Kon- wttschy II GusUV Mahler Symfonie nr 9- Anda.oe eommo. Im Tempo eines gemSc-h- Hohe-n Lündlers Etwas t/ipplech urnd sehr derb londo. Bu leske, Allegro assal. Sehr trot7!g Adagio Londen» Symfonie Or kest olv- Leopold Ludwig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9