Jjki een. doafce \y POLEN GAAN WEER TER STEMBUS Rust in Portugal maar in Angola lang niet ABASIN Jeugd en poliiieel gezag Zeimwvezels800.000 BOUWVERGUNNINGEN MIDDELBURG 16 MILJOEN RIJKSDAALDERS UITBREIDING SCHIPHOL GEEN EENZIJDIGE ONTWAPENING GRENSCONTROLE ZONDAGSRUST EN VERVOER TREIN EN PARKEERPROBLEEM VEERSE VISSERS MUZISCH! V.S.-raket volgend jaar naar Venus Verwoerd noemt toestand zeer ernstig Zendelingen beschuldigd In Algiers 765 vrijlatingen DE SCHRIJVER TOCH IS BET ZO! Geen reden Oberlander te vervolgen De wnd. voorzitter van de Tweede-Kamerfractie der K.V.P., de heer W. J. Andriessen, heeft minister Van Aartsen (volkshuisvesting en bouw nijverheid) schriftelijke vragen gesteld over verleende bouwvergunnin gen. De heer Andriessen informeert daarin o.m. aan welke oorzaak (of oorzaken) het te wijten is, dat van januari tot maart 1960 in totaal 9155 bouwvergunningen werden verleend krachtens de premieregelingen tegen slechts 6133 in de periode januari-maart 1961. In dezelfde periode werden volgens een mededeling van het Centraal bureau voor de statistiek resp. 2612 en 8515 bouwvergunningen verleend krachtens „andere financie ringen". De he^r Andriessen verzoekt de minister nu mee te delen wat onder „andere financieringen" moet worden verstaan. Het socialistische Tweede-Kamerlid J. H. Scheps heeft de minister van binnenlandse zaken schriftelijke vragen gesteld over de benoeming van Middelburgs burgemeester tot eerste burger van Amersfoort. „Valt er in de gemeente Middelburg verwondering op te merken vanwege het feit, dat de burgemeester, na nauwelijks ingewerkt te zijn, vertrekt als ge volg van zijn benoeming tot burgemeester van de gemeente Amersfoort?", zo informeert de vragensteller. Hij vraagt verder of er voor Middelburg geen grote bezwaren kleven aan een hernieuwde bugemeestersvakature in een tijd, dat de gemeente staat voor belangrijke beslissingen, die veel „ingewerkte kennis" vragen van een zo belangrijke functionaris als de burgemeester geacht moet worden te zijn. Tenslotte vraagt de heer Scheps of in de gang van zaken te Middelburg „een ombuigen van het beleid van benoemingen moet worden gezien". In nominale waarde uitgedrukt, aldus het ministerie van financiën, verloopt de uitgifte van de nieuwe zilveren rijksdaalders in een overeen komstig tempo als waarin de zilveren guldens nu vijf jaar geleden in omloop kwamen. In twaalf weken tijds is er nu voor een bedrag van ruim 40 miljoen aan nieuwe zilveren rijksdaalders in handen van het publiek gekomen. In dezelfde periode is bijna ƒ30 miljoen aan muntbiljetten van 2,50 naar de Nederlandsche Bank teruggevloeid. Op 1 maart is begonnen met de verlenging van de Sehipholstartbaan 01- 19 en de aanleg van een gedeelte van baan 0927. De aanleg van deze laat ste baan, de hiervoor nodige omlegging van de rijkswég 4 langs Schiphol en de bouw van een tunnel in verband met deze omlegging zullen in to taal ongeveer drie jaar vergen. Schiphol zal een deel van de wegomlegging betalen. Met de wegomlegging wordt op een zodanig tijdstip begonnen, dat de ingebruikneming van de nieuwe startbaan daardoor niet behoeft te worden vertraagd. Intussen hebben ook de werkzaamheden aan het ontwerp voor een nieuw stationsgebouw op Schiphol een aanvang genomen. Naar wordt verwacht zal de bouw hiervan eveneens in 1964 gereed kunnen zijn. Minister Kort hals deelt dit mee aan de Eerste Kamer in zijn memorie van antwoord over de begroting van verkeer en waterstaat. Toen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rusk voorstelde, dat kleine landen, gelegen op enige afstand van de centra van militaire macht, er goed aan doen hun bewapening te beperken tot het peil, dat nodig is voor de handhaving van hun binnenlands? veiligheid, had deze uit spraak zeker geen betrekking op landen- in Europa, waar zich een concen tratie van militaire macht bevindt. Prof. De Quay deelt dit mee aan het Tweede-Kamerlid de heer Lank- horst (pac. soc.) die hierover vragen had gesteld. De regering ziet dan ook geen aanleiding om in contact te treden met andere kleine landen, die volgens de heer Lankhorst, in ongeveer dezelfde positie verkeren als ons land. met de bedoeling te onderzoeken, of een dergelijke ontwapening tot stand kan komen. De regering blijft pleiten voor alle maatregelen, gericht op internationale beperking van de bewapening, waarvan de uitvoering ver antwoord en controleerbaar is, aldus de minister-president. Voor zover na het afschaffen van de personencontrole aan de Neder lands-Belgische grens nog dergelijke controle door de Koninklijke Mare chaussee werd verricht, is dit doorgaans te wijten geweest aan misverstan den. Binnenkort wordt het aantal leden van de Koninklijke Marechaussee in het Belgisch-Nederlandse grensgebied verminderd. Aan te nemen valt, dat dan aan de gesignaleerde misverstanden voorgoed een einde zal zijn geko men. Prof. De Quay deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen door het K.V.P.-Tweede-Kamerlid J. M. Peters. Ook op internationaal niveau zal staatssecretaris Stijkel (verkeer en wa terstaat) ernaar streven, dat in het vervoerswezen de eerbiediging van de zondagsrust zoveel mogelijk tot haar recht komt. De ontwikkeling van de in ternationale verhoudingen en mogelijkheden, welke de oplossing van dil vraagstuk zouden kunnen bevorderen, worden door hem dan ook nauwlet tend gevolgd. Het hangt mede van deze ontwikkeling af, waar en wanneer dit vraagstuk op internationaal niveau met vrucht kan worden besproken. Aldus minister Korthals in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van verkeer en waterstaat. Minister Korthals meent, dat onder meer de parkeermoeilijkheden in de grote steden van invloed zijn op de stijging van het reizigersvervoer per 'trein. Verder speelt, vooral op langere afstanden, het comfort een rol. De bewindsman is van oordeel, dat aan het reizen per trein, dat minder be slag legt op ruimte dan het reizen per auto, ook economische voordelen kun nen zijn verbonden. De minister schrijft dit aan de Eerste Kamer. Hij deelt voorts mee, dat ernaar wordt gestreefd de oproepinstallaties op de stations zó te verbete ren, dat ook in de tunnels de mededelingen te verstaan zijn. De vissers uit Veere, voor wie Colijnsplaat nu de thuishaven is gewor den, kunnen van rijkswege renteloze voorschotten ontvangen voor de aan schaffing van sterkere motoren voor hun schepen. Ook kunnen zij tege moetkomingen in de verhuizinggkosten ontvangen en geldelijke voorzienin gen, wanneer zij ten gevolge van de Deltawerken hun bedrijf hebben moe ten staken. Als deze vissers voortaan op de Noordzee willen vissen, zullen zij een krediet van 100 procent kunnen krijgen voor het aanschaffen van een kotter. Dit deelt minister Korthals aan de Eerste Kamer mee, dat was gebleken, dat de Senaat niet ten volle gerust was over de voor zieningen, die het rijk voor de Veerse vissers voorbereidde. Auteur Harry Mulisch ont vangt platenbon en noemt Bach 'n oude jongen Er helpt geen moedertje-lief aan„. Harry Mulisch verdiént de Pluim-^laten- bon, waarmee Willem O. Duys hem zo blij verraste. Want Mulisch 'houdt zich aan z'n woord' en schrijft een boek vol 'Voer voor psychologen!' Hier is nog méér voer, kersvers geserveerde Harry- ismen. OVER PLATEN: 'Heb er 'n hele massa... 70 a 80. Van Vivaldi tot Miles Davis. Verder veel volksmuziek, speciaal de Balkan. Ook dol op documentaires-met-stemmen: Derde Rijk toestanden, Brechtiana, to neel en literatuur op 45 toeren... M'n eigen plaatje niet te vergeten OVER LUISTEREN: 'Gebruik muziek meestal als decor. Als ik schrijf? Zeker, maar dan de oude jongens... Vivaldi en Bach en zo. Eigen lijk. 't omgekeerde van Mozart: die schreef muziek terwijl men hem voor las!' OVER PLATENBON: 'Slim ding! Zal 'm goed besteden na terugkeer uit Israël. Nee, nooit eerder gekregen of geschonken. Maar dat zegt niks. Heb ook nog nooit een boekerv bon weggegeven. Stom eigenlijk... zal er de volgende keer aan proberen te denken Op het gisteren gesloten internationale symposium voor de ruimtevaart waaraan door 300 geleerden uit 25 landen werd deelgenomen en dat in Italië werd ge houden, heeft de Amerikaanse geleerde Benn D. Martin bekend gemaakt dat de V S. van plan zijn een poging te doen een ruimtevaartuig naar Venus te zenden. Martin van het California instituut voor technologie deelde mee, dat het 500 kilo zware „Martiner" ruimtevaartuig in de tweede helft van 1962 gelanceerd zal wor den en Venus op een afstand van 50.000 kilometer zal passeren. Ook werd door Amerikaanse geleerden bekend gemaakt dat plannen bestaan om instrumenten te doen landen op de maan Maar ook deze plannen zullen niet voor 1962 gerealiseerd worden. Volgens Roman Rodenko, de Russi sche openbare aanklager in het proces tegen de Amerikaanse U-2-piloot Gary Powers, is het bericht over een spoedige vrijlating van de vlieger een verzinsel. De Zuidafrikaanse premier dr. Ver woerd heeft gisteren in het parlement verklaard dat de unie zich ,,in een zeer ernstige positie" bevind/t en „zich op alle gebeurtenissen voorbereidt". Hij zei dat zijn regering zich ten vol le bewust was van de binnen- en bui tenlandse gevaren, die Zuid-Afrika be dreigen en hij voegde daaraan toe: „Ik mag wel zeggen dat wij de hui dige toestand als zeer ernstig beschou wen. We moeten op alle gebeurlijkhe den zijn voorbereid". De industrie van het land. zo deelde Verwoerd mee, zal worden gebruikt om militaire uitrusting en wapens te pro duceren en de regering zal niet aarze len het parlement om fondsen te vragen voor defensie. De Zuidafrikaanse regering overweegt uitbreiding vaq haar territoriale wate ren, die thans drie mijl breed zijn, al dus de minister van buitenlandse zaken, Louw, eveneens in het parlement. In de afgelopen weken is voor de kust van Zuidwest-Afrika een grote vloot van Russische schepen treilers en hun moederschepen waargeno men. Er zou ook een duikboot bij zijn. Kapitein Henrique Galvao, de lei der van de groep opstandelingen van de „Santa Maria", heeft geen toestem ming gekregen voor een bezoek aan de Ver. Staten. Het Amerikaanse comité voor Afrika had hem uitgenodigd New York de viering van de „Afri kaanse Vrijheidsdag" bij te wonen, maar het ministerie van buitenlandse zaken heeft hem geen visum verleend. (Advertentie) smgjlf Nuts MET VERS GEBRANDE HAZELNOTEN VERS G In Portugal is het rustig na de mutaties in de regering en de legerleiding, al duurt dc toestand van waakzaamheid nog voort. Arrestaties zijn echter niet ver richt. In Angola gaat het echter min der goed, getuige het feit dat de Imperio diegisteren Lissabon binnenliep, ruim duizend inwo ners van deze Portugese overzee se provincie aanvoerde, wie de grond te heet onder de voeten was geworden. De schuldigen aan de ongeregeld heden daar heeft men al gevonden: de zendelingen van de Evangelische kerk. Dat heeft tenminste een correspondent in Loeanda van het Portugese pers bureau beweerd. De zendelingen zou den de negers hebben beloofd, dat zij nooit meer belasting zouden behoeven te betalen en evenmin nog zouden moeten werken. Een groep van tweeëntwintig Azia tische en Afrikaanse landen wist hier van kennelijk nog niet, want zij heeft bij de V.N. het voorstel ingediend een Advertentie kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! onderzoek in te stellen naar de situatie in Angola. In Angola zijn, volgens het persbu reau Lusitania. vier Europeanen bij een terroristische aanval omgekomen, terwijl er 24 aanvallers werden ge dood. Dit gebeurde in Quitexe. Ook in het dorp Cuba vielen doden onder de aanvallers. In Lissabon is op een Argentijns «chip een vreemdeling, Sergio Baptista gearresteerd, die opdracht had van Delgado en Galvao (bekend van de Santa Maria) bomaanslagen te plegen tegen de Amerikaanse cn Braziliaanse ambassades. De Portugese autoriteiten in Angola hebben voor de buitenwijken van de hoofdstad Loeanda een avondklok inge steld. Gisteravond zijn in Loeanda twee Europeanen gearresteerd, verdacht van De Franse autoriteiten in Algiers heb ben 765 personen, voor het merendeel Mohammedanen, uit interneringskam pen vrijgelaten. Er zijn thans iets meer dan 5.000 mensen in interneringskam pen in Algerije. Voor alle dagbladen in Algiers zijn nieuwe censuurmaatregelen afgekon digd. De kranten mogen niet meer dan „een feitelijk verslag zonder meer" ge ven van bomontploffingen. Dit dient zonder commentaar te geschieden en de verslagen mogen alleen op de bin- nenpagina's worden afgedrukt. 9 De V.N.-commissie die een onderzoek naar de dood van Loemoemba moet in stellen. is samengesteld uit de Mexicaan Oscar Rabasa. de Birmaan Oe Aung Khine, de Ethiopiër Teschome Haile Ma- riam en de Togolees Georges Creppy. brandstichting in een graanopslagplaats in een buitenwijk. Het incident veroor zaakte grote opschudding onder de be volking die, vrezend dat een aanval op handen was. naar het centrum van Loeanda vluchtte. Minder stemmen voor Gomulka Morgen gaan naar schatting 18 miljoen Polen ter stembus om 460 afgevaardigden van de Sejm (het parlement) en nieuwe ge meenteraden te kiezen. De ver kiezingscampagne is bijzonder rustig verlopen, in tegenstelling tot de periode die aan de ver kiezingen van 1957 voorafging. In oktober 1956 waren zoals be kend de stalinisten door de meer gematigden onder leiding van Gomulka vervangen. Krachtens een akkoord tussen alle partijen bestaat één kandidatenlijst waarop alle stromingen tot uiting komen. De samenstelling is echter zodanig dat de communistische arbeiderspartij zeker is van de meerderheid in het parlement. Ten opzichte van het oude parlement zal deze meerderheid waarschijnlijk nog toenemen. Onder aan de eenheidslijst is een aanvullende lijst van namen van kandidaten opgenomen waarop de kiezers voorkeurstemmen kunnen uitbrengen. Het programma van de partijen is eenvoudig: op het terrein van de binnenlandse politiek uitvoering van het vijfjarenplan, op het terrein van de buitenlandse politiek verdediging van de vrede die door de „West- duitse revanchisten" wordt be dreigd. De rooms-katholieke kerk heeft zich, in tegenstelling tot in 1957, bij deze verkiezingen strikt afzijdig ge houden, bij de vorige verkiezingen sprak de kerk zich niet tegen Go mulka uit, omdat hij zich toen open lijk tegen dé stalinisten had ge keerd. Nu zijn kardinaal Wyszinsky en Gomulka in een felle strijd ge wikkeld, die waarschijnlijk van in vloed zal zijn op de uitslag van de verkiezingen van morgen. W. M. VAN ANDEL ALS contactman tussen de Jeugd (met een hoofdletter!) en het Ge zag wil ik graag iets vertellen over mijn nieuwe functie. Het is mij ech ter niet mogelijk dit te doen zonder u eerst iets te zeggen over verschil lende raakpunten tussen jeugd en gezag. Uit de opbouw van dit arti keltje zult u waarschijnlijk spoedig de politieman herkennen doch dat kan toch niet kwalijk genomen wor den Het gezag werkt vaak syste matisch en de jeugd ook. Jeugd en Ouderlijk Gezag. Het jon ge kind komt al vroeg met gezag in aanraking. Zodra moeder iets ver biedt bemerkt het kind dat anderen iets over hem te zeggen hebben. Een andermans wil verstoort zijn eigen gedachtengang. Moeder leert zich als gezagshandhaafster te doen erkennen en het kind leert gehoorzamen. Als u eens om u heen kijkt in tram. bus of speeltuin dan zult u heel vaak zien dat ouders soms gemakkelijk onge hoorzaamheid van hun kinderen aan vaarden als de gewoonste zaak van de wereld. Kindertranen zijn een openlij ke demonstratie van gezagsondermij ning. Bij de oudere jeugd is het pre cies hetzelfde. Uit gesprekken met jongeren is mij gebleken dat zij veel meer respect hebben voor ou ders die verstan dig doch beslist hun wil laten uit voeren dan dat zij heel gemakkelijk overstag gaan. Eén van de jongeren zei tegen mij „Ouders zijn vaak huichelaars, ze leggen ons een dis cipline op voor een ideaal dat ze zelf niet nastre ven". Uit dit ge zegde blijkt u wel dat de jongeren ons eerlijk de spiegel kunnen voorhouden, zodat we onszelf goed leren kennen. W. M. van Andel (1921), hoofdinspecteur bij de Haagse politie, schrijft in dit artikel iets over zijn nieuwe functie: contactman tussen jeugd en (Haagse) politie. Na zijn mid delbare opleiding behaalde hij het inspcctcursdiploma. In 1915 kwam hij in dienst van de Haagse politie: eerste werkte hij bij de geüniformeerde poli tie, daarna hij de recherche en sinds 1956' bij dc afdeling per soneel. Sedert 1958 is hij chef van het bureau personeelszaken. Hij is voorts jcugdouderling, leider van een jongercnclub en lid van dc landelijke contact commissie van jeugdronsulen- ten. Dc heer Van Andel is va der van drie dochters, allen leer lingen van een middelbare school. Thuis wordt hem naar hij ons meedeelde uit voerig verteld hoe hij zijn nieuwe functie wel en niet moet uitoefenen.... Een wat cynisch gestemde vader zei me eens: „De vrijheid van de kinderen begint daar, waar die van de ouders op houdt". Ik geloof dat in het norma le gezin waar de onderlinge band hecht is, beider vrijheid bij hetzelfde punt begint- Jeugd en Schoolgezag. Naar mijn mening liggen ouderlijk- en schoolge zag helemaal in eikaars verlengde. Zijn zij niet op elkaar afgestemd dan deugt er óf in het gezin, óf op school in dit opzicht iets niet. Het ouderlijk gezag is meer besloten, het schoolge zag meer open en collectief. Veel on derwijskrachten tobben vaak met de uitoefening van hun gezag. En terecht. Wie weet niet uit eigen ervaring dat kinderen in een klas. samen erg las tig kunnen zijn? Uit de pers is mij gebleken dat ook in de school veran deringen in dit opzicht komen. Ik las moderne politieman. Bij mijn le- Üat ergens de docenten soms samen zingen en de daarop volgende bespre- vergaderen met een vertegenwoordi- kinven ie mii ct»pHc wo« /ï.iiAoiüv dikant op catechisatie en de (jeugd) ouderling op huisbezoek niet alleen de leer doch ook de praktij ter sprake brengt, dan zult u de jongeren zeer geïnteresseerd zien luisteren. Waarom wordt de jeugd zo weinig verantwoor delijkheid gegeven? Waarom wordt zo weinig naar hun vaak kritische doch daarom niet minder eerlijke stem ge luisterd? De daadkracht van de kerk schuilt soms het meest onder de jeugd. Zou men dan die jonge krachten bui ten spel zetten? Jeugd en Politioneel Gezag. Ten slotte het belangrijkste gedeelte van dit artikel. Als in (het gezin in de school of in de kerk iets scheef zit met het gezag, dan zal zich dit op straat ook uiten. Gelooft u van niet? Het contact tussen de jeugd en de geüniformeerde politieman op straat is precies hetzelfde als dat tussen dc jeugd en de ouders, onderwijzers en predikant. Ik ben er beslist niet van overtuigd dat de gezagsverhoudingen met de jeugd helemaal mis zijn. Integendeel, de doorsnee-jongere wil ook op straat best gezag aanvaarden. Hij stelt ech ter hoge eisen aan de persoon die dit uitoefent. En nu de kern van de zaak, d.w.z. een beter en in tensiever contact tussen de jeugd en de politie. Uit de ervaringen in Den Haag op gedaan is wel ge bleken dat dit con tact beter kan zijn. De Hoofdcommis saris van Politie heeft hiervoor een open oog en tracht op alle mogelijke manieren daarin verbetering te brengen. Zo heeft hij dan ook be sloten een bepaalde figuur daarvoor aan te wijzen. Mijn taak zal in de eerste plaats zijn te trachten de jeugd ik spreek beslist niet over een gedeelte van de jeugd op eerlijke en open wijze te benade ren. We kunnen samen over aller lei punten spreken en trachten eikaars mening te leren kennen en waar deren. U behoeft mij er niet van te verdenken dat ik in de „Oom-agent mentaliteit" zal vervallen. Daar houdt de jeugd niet van en ik ook niet. De jongen of het meisje dat mij eer lijk zegt waarom het zo geprikkeld wordt door het optreden van de poli tieman in het algeeen, zal mij steeds luisterend aantreffen. Ik van mijn kant zal dan echter trachten duidelijk uiteen te zetten waarom de politieman zo moet optreden. Daarnaast zal een ruime voorlich ting over het moeilijke en zo bijzon der mooie poltiewerk een belangrijk deel van mijn nieuwe taak uitmaken. Jong en oud weten zo goed als niets van de ambtelijke bezigheden van de ging van de leerlingen om gemeen schappelijk en in onderling overleg de ideale schoolgemeenschap te benade ren. Prachtig! Jeugd en Kerkgezag. Iedereen die geen vreemde is in kerkelijk Nederland zal weten dat vaak op dit punt span ningen bestaan. Veel van deze span ningen zouden gemakkelijk de wereld uitgeholpen kunnen worden als men van beide kanten wat meer naar el kaar wilde luisteren. En waar kan dit beter dan in de kerk? De jeugd wil heus wel gezag in de kerk aanvaarden als kingen is mij steeds weer duidelijk geworden dat de jongeren h'iervoor veel belangstelling hebben en er ook eerlijk voor uitkomen dat ze er wei nig van weten. Daarnaast zal ik openstaan voor al lerlei suggesties van de jeugd zelf. In mijn eigen jeugdclub heb ik onder vonden dat de jongeren vaak heel ge zonde en frisse denkbeelden hebben. Waarom zou de politie daar niet voor openstaan? In hoeverre de ouderen hiervoor belangstelling hebben is mij niet bekend, doch deze voorlichting geldt natuurlijk ook voor hen. Het Haagse Hoofdbureau van Poli- grijpt waarom. Als de kerk-ouderen tie staat iedere zaterdagmiddag voor wat meer hun oor te luisteren zouden jong en oud open. Het is een juweel leggen dan zou de jeugd veel meer enthousiasme opbrengen. Als de pre- „Deze lijkt me al kort genoeg. Uit de villa van een kunstverzamelaar in Saint Paul de Dcnce bij Nice zijn vierentwintig schilderijen gestolen. Zij hebben een gezamenlij ke waarde van een klei ne vier miljoen gulden. Enkele uren later waren de kostbare doeken weer terecht. De politie zag ze namelijk uit een auto laden, maar de dief is spoorloos. De Duitse professor Fritz Winckel heeft gis teren in de Massey hall in Toronto (Canada) drie revolverschoten ge lost. Hij deed dit om een bandopname van de na galm ie kunnen krijsen. De dirigent von Karajan had hem namelijk ver teld dat de akoestiek van de Carnegie hall in New York slechter was dan die van de concertzaal in Toronto. De openbare aanklager van dc Westduitse deel staat Hessen, dr. Fritz Bauer, heeft verklaard de overtuiging te heb ben dat Martin Bormann, indertijd een der naaste medewerkers van Hitier, ergens buiten Duitsland verblijft. Ondanks het verhaal dat hij in de laatste oorlogsdagen is I In Tietjerksteradeel komt omgekomen. ©en groot recreatiecen trum, dat speciaal op het watersporttoerisme wordt gebouwd. Er zul len 2000 toeristen tege lijk terecht kunnen. Het recrcatieplan omvat maar liefst 70 hectare grond. I De minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, heeft de A.N.W.B. een zeer waar derende brief geschre ven over de Wegen wacht, welke instelling vijftien jaar bestaat. De Wegenwacht heeft dan ook al veel gepresteerd. In de loop der jaren zijn er ruim anderhalf mil joen motorrijders en au tomobilisten geholpen. I In Lübeck is de com missaris van politie Hans Ulrich Kapser ge arresteerd, die in zijn strijd tegen de verzets beweging aan het Oost front misdaden jegens de mensheid zou hebben gepleegd. I Een rechtbank in Schwe- rin (Oost-Duitsland) heeft de 70-jarige Johan nes Breyer, die in Poz- nan plaatsvervangend rechter in een nazi rechtbank is geweest, tot j acht jaar dwangarbeid j veroordeeld. Breyer had meer dan zestig dood-I vonnissen voor kleine vergrijpen uitgesproken. 572. Een vorige maal hebben we gesproken over het samengestelde oog van een insect, dat uit vele dui zenden facetten bestaat en waarvan ieder facet een deel van het gezichts veld opneemt, zodat alle facetten tezamen het totale beeld vormen. Als zodanig zou volgens sommigen ook ons netvlies beschouwd kunnen wor den, dat door het lenzenstelsel van ons oog een beeld van de buiten wereld ontvangt. Nu is het netvlies van een bijzon der ingewikkelde en samengestelde structuur, die we zeker niet te een voudig mogen opvatten. Maar wan neer het oog wordt vergeleken met een camera kunnen we het netvlies toch wel als een gevoelige plaat be schouwen, waarop het beeld wordt verwerkt tot zenuwimpulsen, die via de oogzenuw naar de hersenen wor den geleid. We kun nen het ook zó zeg gen: op het netvlies vallen lichtgolven, waardoor zenuw prikkels ontstaan die naar de herse nen worden geleid. De hersenen hebben dan weer tot taak aan de hand van de gegevens die hun bereiken een beeld van de omgeving op te bouwen. Hieruit volgt dat de meermalen gestelde vraag: „hoe komt het toch dat we de wereld rechtop zien, ter wijl het oog een omgekeerd beeld op het netvlies werpt" op een denkfout berust omdat het doet voorkomen alsof de hersenen op haar beurt weer een paar ogen hebben, waarmee zy het omgekeerde beeld op het netvlies bekyken. In deze gedachtengang wordt het netvlies vergeleken met het projectiedoek In de bioscoop, facctogen bezit, moet eens trachten zich een voorstelling te maken van de zenuwimpulsen die door de oog zenuw naar de hersenen worden ge voerd. Deze oogzenuw bestaat uit niet minder dan 800.000 zenuwvczels, waarlangs de impulsen naar de her senen worden geleid. Hoe de hersens uit de honderdduizenden tekens die hen bereiken in staat zyn op hetzelfde moment een beeld op te bouwen, is volkomen onbegrUpeiyk. Eén won derbaarlijk feit mogen we u echter uiet onthouden. Wanneer nl. in het hersengedeelte, waar het beeld uit de ontvangen gegevens wordt opge bouwd, een beschadiging ontstaat, krijgen we geen lege plekken in ons gezichtsveld, maar het beeld wordt primitiever van opbouw. Laten we dit met een voorbeeld mogen vcrduideiykcn. U krijgt dage- ïyks een volwaardige krant in de bus. Zou nu by een griepepidemie de helft van de mede werkers ziek wor den dan ontvangt u niet een krant met allerlei lege plek ken, maar u vindt in de bus een even dikke krant als an ders, docht de in houd is wat primitiever, minder deskundig, omdat verschillende me dewerkers artikelen hebben moeten schryven over onderwerpen waarvoor zy de nodige kennis misten; zy be schikten dus niet over de nodige ge gevens. Welnu, iets dergclyks vindt ook in de hersenen plaats indien het beeld- opbouwende gedeelte van de schors is beschadigd. Dan ontstaan geen gaten In het beeld, maar de vormen worden onduideiyk, wazig, of amorf, omdat de opbouwende delen van het beeld waarnaar de hersencellen op hun ge- door de totaliteit van dit hersenge- deelte niet geleverd konden worden. Over leveren gesproken, weet u dat een spin aan wie u vriendelijk een vlieg offreert, dit cadeautje weigert te aanvaarden? mak zitten te kyken. Dit beeld is ech ter totaal fout, want het „zien" vol trekt zich op totaal andere wijze. Wie zich verwonderd heeft over het Insect dat verscheidene duizenden van een gebouw en vele Hagenaars kwamen er al! Ten slotte (u zult me dit niet kwalijk nemen) nog een apart stukje voor de jeugd. Jongens en meis jes uit Den Haag, denkt niet alleen aan de fouten van anderen doch 'hebt ook eens wat zelfkritiek. Blijft jezelf en komt op de proppen met je ge zon- de kritiek. Daar kunnen we allemaal v. n leren. Eert de politieman als gezagshandhaver. Weest ervan over tuigd dat hij niet alleen straft doch ook beschermt en helpt. Als jullie van dit standpunt uitgaan dan wil ik graag met jullie praten. Van heel veel jon geren kreeg ik al enthousiaste reacties. Ik hoop dat er nog veel méér komen en dat we straks veel contact zullen krijgen. Dan dienen we samen een hele mooie en goede zaak. Ik wil daar graag aan meewerken. Jullie ook? Een rechtbank in Bonn heeft gisteren meedegedeeld dat het onderzoek naar de oorlogsgedragingen van de voorma lige Westduitse minister voor vluchte lingenzaken Oberlander geen gegevens heeft opgeleverd die beschuldigingen steunen. De rechtbank heeft dan ook beëindiging van het onderzoek gelast. De Westduitse vereniging van vervolg den onder het nazi-regime had in april van vorig jaar Oberlander ervan be schuldigd in 1942 en 1943 aan oorlogs misdaden te hebben deelgenomen. Volgens de rechtbank is daarentegen gebleken dat Oberlander tegen fusille ringen heeft geprotesteerd en desbetref fende bevelen ongedaan gemaakt heeft weten te krijgen. De rechtbank hoorde meer dan 150 getuigen, onder wie voor malige Sowjet-staatsburgers, en raad pleegde talrijke documenten. Oberlknder trad vorig jaar als mi- nister voor vluchtelingenzaken af nadat hij maandenlang het voorwerp van kri tiek was geweest wegens ideologische steun aan het nazi-regime. Advertentie Wat gaaf geschilderd» Is U in 't vak? Neen, 't is •SVM CETALAC

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5