Voor bouw van chr. technische school in Leiden is toestemming gegeven Zeer grote aanvoer van rundvee Agenda voor Leiden en Den Haag Officieuze opening: cursus 1962 Fraai gebouw aan Vijf-meilaan voor 750 leerlingen Overzicht Leidse veemarkt SNELLE KAMSTEEG'S VOOR KOLEN ".P.S.ANES Dr. Wiegersma over tests bij toelating tot v.h.m.o. ME UWE LEmSCHE COURANT ZATERDAG IS APRIL 19«1 Zaterdag Station N.S., 1.50 uur: Vertrek Kon. Ned. Natuurk. Vereniging naar Teijlers Museum, Haarlem. Aula Stedelijk Gymnasium, 8 uur: Klassieke avond m.m.v. Jeugdkamer- orkes+ Leiden en koor Rembrandtlyceum. Het Gulden Vlies, 35 uur: Receptie t.g.v. .50-jarig bestaan Leidse korfbal club „Fluks". Schouwburg, 8 uur: Chr. zangspelgroep „Staalwijk en omgeving" met operette „Het geheim van de Hofmaarschalk". Restaurant Van der Heyden, 8 uur: Feestavond Leiden-Oxford. Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 u. Werkgroep Haagsche Comedie met „Di twee beulen", „Guernica" en „Picnic" 4 uur; Haagsche Comedie met „De Kar dinaal van Spanje". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie Orkest oJLv. Franz-Paul Decker, solist Arthur Rubinstein, piano. Diligentia, 8 uur; Ned. Kamerork«wt Zondag Maranatihaikerk, 7 uur n. m.: Open Deurdienst, ds J. Monteban, Hilversum, opvoering spel „Het eerste kwartier", van Guiilaume van der Graft. Maandag Rooseveltstraat 55, li uut: Opening eerste gedeelte gebouwencomplex Min nesota Mining and Manufacturing Com pany door burgemeester Jihr. mr. F. H. van Kinschot. Gebouw Prediker, 7.30 uur: Jaarverg vereniging „Het Zonnehuis" Lakenihal, 8 uur: Afdelingen Leiden, Haarlem en Amsterdam van „Dante Aldg- hieri", lezing over deelnemers tentoon stelling „Omaggio a Dante". Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad. Schouwburg, 8 uur: Abonnementsvoor- steliling Haag®che Comedie, „Familiege noegens", van Philippe Heriat. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep theater met „Herakles". Diligentia, 8 uur: Lamos Solyom, piano. Dinsdag Wijkgebouw Bethel, Stille Rijn 13, Hulpveren. Leiden Geref. Zendingsbond, spreker ds. D. Meindert te Waarder. Schouwburg, 8 uur: Abonnementsvoor- stelling, Haagsche Comedrie met „Fami liegenoegens". door Philippe Heriat. Wijkgebouw Staahvijk, 8 uur: Huldi ging echtpaar La-bordus, 25 jaar con cierge. Oegstgeest, Bovenzaal Geref. kerk. 8 uur: Jaarvergadering A.R. kiesvereni ging. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Rottendams Toneel met „Irma la douce". Woensdag Lakenhal, 8 uur: Leidse amateurfoto grafen, Oxford-Leiden. Kerkzaal academisch ziékenihuis, 1250- 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. De Burcht, 8 uur: Uitvoering chr. meis jes- en kinderkoor Irene. Leiderdorp, Irene, 8 uur: Ned. Christenvrouwenbond, mevrouw F. Th. v. d. Wind-Peereboom Voller, Aarlan- derveen, over „Onze grote kinderen". Logegebouw, 8 uur: Ledenvergadering „De Natuurvriend", W. Hogendoorn over „Schoonheid van het aquarium". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met „Intermezzo". Gebouw K. en W, 8 uur: Amsterdams Ballet m.m.v. Kunstmaandorkest. Nieuwe Kerk, 815 uur: Gerard1 Akker huis, orgel, en Theo Olof, viool. Donderdag 't Boshuis, 8 uur: Christenvrouwen Leiden-Zuidwest, mevrouw J. P. Engel- Meyer over Arjen Moedema's boek „Ge spreken met Gabriël". L.F.C.-terrein, 8 uur: Zilveren Molen- toernooi, Quiok BoysGouda. Antonius clubhuis, 7.45 uur: Jaarlijkse feestavond) CMB Leiden, m. m. v. dubbel mannenkwartet Internos en toneelgroep Sempre Avanti met „Mensen in pension", uoor A. Brommel. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie Or- est o. 1. v. W. van Otterloo, soliste; Mo nique Haas, piano. Verkeerslokaal Nieuwsteeg 8, 8 uur; Vereniging van Slechthorenden, R. F. S. Voerman met film. Den Haag, Kuhhaus Paviljoen, 8.15 uur: Düsseldorfer Kammerspiele, „Furcht und Elendi des drit Reiohes". Vrüdag Rehoboth, 8 uur: Christenvrouwen Leiden-centrum, ds. G. Meynen, Utrecht, over: „Inspanning - ontspanning bü de vrouw". Het gulden Vlies, 8 uur; Contactcom missie Kinderbescherming, mevr. E. G. M. A. Kreijns-ten Braak, Hilversum, over „De zorg voor de ongehuwde moeder en haar kind". Oegstgeest, Patronaatsgebouw St. Wil- librordus, 8 uur; Buurtvereniging „Ons Genoegen", De Gastspelers met „Daar liegen wij ons uit". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Familiegenoe gens" Diligentia, 8 uur: Robert Weatherburn, piano. Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Knickerbocker Holiday, musical van Maxwell Anderson. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Cabaret- en variété-voorstelling F. D. Rooseveltfonds. Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 uur; werkgroep Haagsche Comedie met „De twee beulen", „Guernica" en „De Pick nick"; 8 uur; Haagsche Comedie met „De Kardinaal van Spanje". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie Orkest o. 1. v. W. van Otterloo, solist: Friedrich Gulda, piano. Kuihaus Paviljoen, 8 uur: Kumari Ka- mala met Indiase dansen. Apotheken Geopend apotheek Tot hulp der Menschheid, Hooigracht 28, tel. 21060. tySTEL'JKE TECHNISCHE SCHOOL TE LEIDEN architectenbureau jos en ieo-öe jonqe Rotterdam projectmedewerker M.l HORST, TTET BESTUUR van de Vereniging voor christelijk nijverheidsonderwijs te Leiden heeft de toestemming ontvangen voor de bouw van een christelijke technische school op een terrein in het zuidwestelijk stadsdeel dat wordt begrensd door de Vijf-meilaan, de Korte Vliet en de Johan Wagenaarlaan. Als u weet dat de voorbereidingen jarpn hebben gekost en dat een niet onbelangrijk deel van die tijd aan wachten en nog eens wach ten is heengegaan, dan begrijpt u, dat dit bestuur in vreugdevolle stemming verkeert. Ofschoon de. bouw dan.nog niet voltooid zal zijn, streeft het be stuur ernaar, de school officieus te openen bij het begin van de cursus 1962. Er moeten nu nog financiële regelingen worden getroffen; zodra die rond zijn, kan tot de aanbesteding worden overgegaan. Het ontwerp van de school, die plaats zal bieden aan 750 leerlingen, is van de Rotterdamse architecten Leo de Jonge en M. L, Drost. Adviseurs voor de con structie zijn het bouw- en adviesbureau ir. K. Bakker en ir. H. A. Ddcke te Am sterdam en Rotterdam, adviseurs voor de verwarming is het ontwerp- en advies bureau J. H. de Zwart te Den Haag en a/dviseur voor de elektro-technische in stallatie het adviesbureau R. Veenhuizen te Den Haag. Anderhalf jaar Mevrouw WoudstraBergema, secreta resse van de Vereniging voor christelijk nijverheidsonderwijs te Lelden, vertelde ons, dat de school al anderhalf jaar klaar •oor aanbesteding. In verband met de overspannen arbeidsmarkt liet de rijks- goedkeuring echter op zich wachten. Het bestuur heeft in die tijd talrijke pogingen gedaan om deze wachttijd zoveel moge lijk te bekorten. Als een ervan kan het plan worden genoemd voor een tijdelijke huisvesting. Ten aanzien hiervan was overeenstem ming bereikt met verschillende instan ties maar het departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen durfde voor deze oplossing geen toestemming te geven uit vrees dat een jaar later de bouw van de eigenlijke school niet zover zou zijn gevorderd, dat overgang zou kunnen plaats hebben. Markant punt De school is bestemd voor technisch onderwijs in een driejarige cursus en omvat de opleidingen machine-bankwer- ken (lassen, smeden en plaatwerken), elektrotechniek, autoherstellen, timme ren, stucadoren en brood- en banketbak ken. De gemeente Leiden stelde een ruim bouwterrein beschikbaar aan de Vijf-mei laan, de brede en belangrijke verkeers ader, die Leiden en Voorschoten in de toekomst met elkaar verbindt. Daartoe moet over de Korte Vliet een nieuwe brug worden gebouwd. Juist op de hoek waar de laan de Korte Vliet kruist, zal dit schoolgebouw verrijzen. Stedebouw kundig zal het de entree van de stad aan de zuidwestelijke kant markeren. Langs de Vijf-mediaan rijst het hoofdgebouw op in drie lagen. In dit Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De gemas kerde vleermuis (14 jaar); donderdag: Royal Ballet (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De duizend ogen van dr. Mabuse (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Rode lip pen (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Hinderlaag in Wyoming (14 jaar); donderdag: Vrou wenkamp Borneo (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het mys terie van de man die verdween (18 jaar). Trianon (2 30, 7 en 9.15 uur): Winden waaien om de rotsen (14 jaar). Musea, instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr. lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u. Archeologisch instituut, Rapenburg 26, elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Academisch-Historisch museum, Rapen burg 72. elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7, elke dag geopend van 105 u. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium. Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 1G tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. hoge blok zijn ondergebracht: een elftal theorielokalen, vijf tekenzalen, een natuurkundelokaal, een drietal handvaardigheidslokalen en aan de kop een tweetal gymnastieklokalen. Verder bevat dit blok twee ruimten voor medisch onderzoek en de no dige bergruimten voor de diverse lokalen, Bij bedde gymnastieklokalen liggen wasruimten, ingericht met voetenwasbakken en een vijftiental douches. Grote hal en kantine Haaks op deze hoogbouw aan de Korte Vliet ligt de praktijkvleugel met zestien ruime lokalen aan weerszijden van een brede gang. Waar theoriegebouw en praktijk vleugel elkaar ontmoeten, is het centrale punt van de school geprojecteerd met een zeer ruime entree- en expositiehal op de begane grond en de grote kantine-aula De plaats waar de chr. tech nische schoei in Leiden komt: beneden de Vijf-meilaan, links van het midden omhoog de Jo han Wagenaarlaan, geheel links de Korte Vliet (grens Voor schoten). (Foto's N. v. d. Horst) Wat volgens nog niet in deze eeuw is voorgekomen, is gisteren op de Leidse veemarkt gebeurd: de aanvoer van runderen was groter dan die van de varkens en deschapen. Normaal is, dat de schapen bovenaan staan. Dank zij de grote aanvoer van vare koeien en de geringe aanvoer van wal vee (de slachtschapen zijn op) waren de rollen ditmaal omgekeerd. De aanvoer van rundvee, die vorig jaar reeds hoger was dan het jaar daarvoor, is dit jaar wederom groter. Dat is voor de Leidse veemarkt een goed teken. Er waren circa 1000 runderen, de han del in melkkoeien was willig, de handel in het z.g. magere vee (vare koeien) viel mee. Ondanks het feit dat er bijna 400 stuks waren. Het mooie weer van deze week heeft dit zeker in de hand- gewerkt. Het wei land ligt er mooi bijer is gras genoeg voor begin april, zodat de dieren zo langzamerhand de wei in kunnen. Als je door het land reist, zie je da gelijks meer beesten buiben. De slacht dieren (390 stuks) aanvankelijk na de Pasen vlot, deden het deze week kalmer aan, doch met dezelfde prijzen, n.l. f2.80 ■f 3.40 per kg sl.gew. De pinken, ongeveer hetzelfde aantal als vorige week, deden het kalmer aan. Nuchtere kalveren gingen vlug van de hand met dezelfde of iets hogere prij zen. Vette kalveren waren er minder, het geen niet te verwonderen viel, daar de handel vorige week slepend was. Ook gisteren ging het traag. Wol vee De aanvoer, hoewel gelijk aan de laat ste weken, was niet bijzonder groot; bij vorige jaren vergeleken, zijn het er min der. Zoals op deze plaats al eerder is op gemerkt, is de schapenstapel aanmerke. lijk kleiner dan een jaar geleden. De prij zen liggen echter hoger dan vorig jaar om deze tijd. De handel in vette lammeren was stug (f120f 140) en in de fokschapen rustig. Notering: fokschapen 1 lam f140— f 175fokschapen 2 lam f 170—f 240. Varkens De slachtvaikens deden het deze week ongelijk. Grotere aanvoeren en de han del bij de aanvang goed met een slechte afloop. Maandag te Rotterdam: aanvan kelijk prijshoudend, afloop 10 cent per kg minder, Groningen, afloop zeer slecht. Leiden, zelfde aanvoer als een week ge leden, handel goed, afloop iets minder en dezelfde notering. Lichte varkens wa ren er gisteren weinig met een zeer luie handel. Evenzo de biggen, waarvan er ruim 650 stuks werden aangevoerd (tamelijk goed) lui. De prijzen zijn ook te hoog nl. f606674. Men vraagt zich af: waar moet dit naar toe. De beurs handel was gisteren zeer gereserveerd. Kaasmarkt Er werden 5 partijen Goudse kaas aan gevoerd, kalme handel en de notering wa» van f 2.10—i 2.24. op de verdieping, als sprekend element op kolommen uitgebouwd. Aansluitend aan de entreehal ligigen op de begane grond de ruimten voor directie, leraren en administratie. Theoriegebouw en centrum worden ge construeerd in een betonnen skelet met vullingen van metselwerk en puien van tropisch hardhout. De praktijkhal ls ontworpen ln licht staalskelet met een houten dak van bijzondere constructie, waarbij de dag verlichting met polyester stroken ls op genomen in een geheel vlak plafond van geluidabsorberend materiaal. Het gebouw krijgt een inhoud van 44000 m3. Directeur benoemd De school zal door middel van olie- stook worden verwarmd. Het tuinontwerp zal worden verzorgd door de heer Haspels, tuinarchitect te Bussum, die reeds vele tuinontwerpen heeft gemaakt voor grote gebouwen. Tot directeur van de school is benoemd de heer H. v. d. Stoep, thans nog werk zaam te Rotterdam Bij de voorbereiding van de bouw heeft hij het bestuur al van advies gediend. Dit pion bezorgt Leiden zijn derde technische school. De algemene am bachtsschool is aan de Haagweg en de rooms-katholieke aan de Boer- haavelaan. Voor het bestuur van de Vereniging voor chr. Nijverheids onderwijs is dit de tweede grote school; vorig jaar werd de nijver heidsschool voor meisjes aan de Toussaintkade in gebruik genomen. Wat het chr. nijverheidsonderwijs voor jongens betreft vindt men in de omgeving van Leiden twee scholen, namelijk te Alphen aan den Rijn en te Katwijk. De stad zelf krijgt er nu eindelijk ook een. AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. T ussen de bladzijden De duizend ogen van dr. Mabuse LIDO. In 1932 liet de (toen nog) Duitse filmregisseur Fritz Lang zijn grie zelige dr. Mabuse z'n testament schrij ven. Nu is de thans Amerikaanse regis seur Fritz Lang teruggekeerd tot deze hobby van zijn jeugd en heeft dr. Ma buse nog eens laten herleven en ditmaal, dankzij de modernste technische vindin gen (t.v.), met wel 1000 ogen. De demo nische macht van de voormalige schurk derhalve enorm toegenomen. Thans heeft hij in een Duitse stad het luxe hotel Luxor tot hoofdkwartier en operatieterrein gekozen. En jonge vrouw, geheel in zijn macht, dient als lokaas. Via zijn t.v.-apparaten houdt de myste rieuze dr. Mabuse (of althans de per sonen, die in verschillende vermommin gen voor hem doorgaan) alle gasten in het vizier, zorgt voor geheimzinnige moordpartijen, schrikaanjagende telefoon tjes, ontplofbare telefoontoestellen, voor spellingen van een blinde helderziende, enz., enz. Zijn slachtoffers zijn volkomen in zijn macht, tot ook voor hem het onontkoom bare moment nadert, dat zijn rol raakt uitgespeeld en politie en Interpol hem achterna zitten. Dr. Mabuse, of wie nu voor hem doorgaat, is niet meer: met zijn auto is hij verzwolgen door het water van de Rijn Fritz Lang is geen Hitchcock, toch is zijn „1000 ogen van dr. Mabuse" een spannende actiefilm met voldoende in telligentie om tot het laatste ogenblik interessant te blijven. Dawn Addams speelt er de ongelukkige vrouw in. Gert Fröbe de onverschrokken politie-inspec- teur. Peter van Eyck de Amerikaanse miljonair (het uitgekozen slachtoffer) en Wolfgang Preiss de mysterieuze (Spannend amusement in goed getrof fen griezelsfeer). On n'en ter re pas le Dimanche STUDIO De regisseur van de film On n'euterre pas le Dimanche, Michel Draoh, moet naar dit filmwerk te be- Ljrdelen even jong als geniaal zyn. Ge niaal omdat men zelden een film te zien krijgt met een zo originele beeldtaal als hier; maar ook jong. omdat al dit fraa' filmwerk slechts dient als facade, a decor voor 'n doodgewone thriller, waar van de oplossing ge'.ic:'- berust op het wederzijdse misversband. Zelden hebben wij zoveel voortreffelijks, zoveel onbe nulligs zien verbergen Het verhaal ondertussen had zo bij zonder goed kunnen zijn: denkt u in een begaafde negerstudent uit Martinique, die aan de Sorbonne literatuur studeert zich, hoe cosmopolitisch Parijs ook tooh door zijn gekleurde huid een eenzaam mens gevoelt. Hij maakt kennis met een Zweeds meisje, dat na haar eindexamen in Parijs de vakantie mag doorbrengen. Tussvn Oude Herengracht 19 tel. 20587 LEIDEN Vereniging voor Pedagogiek Wellicht met het oog op -de naderende tijd van toelatings- en overgangs examens hield de Vereniging voor Pedagogiek, afdeling Leiden, gister avond in Het Gulden Vlies een bijeenkomst, waarop dr. S. Wiegersma, psycholoog, een inleiding hield over de waarde van het psychologisch onderzoek, speciaal met betrekking tot het selecteren van kinderen voor het middelbaar onderwijs. Dr. Wiegersma stelde, na door voor zitter H. A. Vriend' met enkele woorden te zijn in/geleid, aan -het -begin van zijn voordracht de mogelijkheid van het aan leggen van verschillende normen. Over 't algemeen wordt in Nederland 'n diplo ma overgewaardeerd, hetgeen -tot gevolg heeft, dat vele andere factoren die bij de geschiktheid van kinderen voor het middelbaar onderwijs van belang kun nen zijn, over het hoofd worden gezien. Naast de bekwaamheid om het eind examen te halen, is de aanpassing aan de levensstijl van een middelbare school een punt, dat overweging verdient, even als de geestelijke gezondheid van het kind. Ten aanzien van dit laatste achtte het heel goed mogelijk, dat een leerling met goed gevolg het laatste ex amen aflegt zonder zijn geestelijke ge zondheid geweld aan te doen. De schade hieraan, en als gevolg hiervan aan de harmonieuze ontwikkeling van de per soonlijkheid, kan daarentegen ook zeer groot zijn. De helft van het aantal tot middelbare scholen toegelaten kinderen haalt het diploma, een gedeelte stapt over naar het mulo en 1/3 verlaat het v.h.m.o. zon der een overgangsbewijs van de derde naar de vierde klas van de h.b.s. Als oorzaken hiervan kunnen gelden het „schoolprobleem" en het „probleem van het individuele kind". Het schoolprobleem kan ontstaan door de prestatienorm, die op een bepaalde school of bij een speciaal type onder wijs wordt gesteld, of door het school-; stelsel, dat „zwaar" of „gemakkelijk" kan zijn en waarbij men aanvankelijk soepel of streng ten opzichte van de prestaties kan staan. Factoren De vraag, of een kind een einddiploma van een middelbare school kan halen, hangt niet alleen van zijn intelligen tie af, maar ook van een groot aantal bij-komende factoren. De voorkennis (l.o.), oapaciteiten (geheugen, fantasie), belang, stelling, motivatie (drijvende krachten) en het arbeidsvermogen (vlijt) bepalen, evenals gezondheid, puberteitsonbwikke- ling, gezinssituatie, klassegeest en ver houding met het lerarencorps mede het al of niet te behalen succes. Veel van dez factoren zijn tevoren niet te voorspellen, doah door middel van zijn tests tracht de psycholoog zoveel mo gelijk de aard, omstandigheden en intel ligentie van het kind te bepalen. De bij deze tests te volgen handelswijze is steeds dezelfde in zo mogelijk steeds ge lijke omstandighedenHoewel de onder zoekingen van de psycholoog zo betrouw baar mogelijk zijn en zij een grote mate van geldigheid kunnen bezitten, blijft een voorspelling omtrent het al of niet sla gen -in een middelbare opleiding altijd een kans-uitspraak, aangezien immers zoveel factoren niet te voorzien zijn. In een gesprek met de ouders poogt de onderzoeker te weten te komen welke normen zy aanleggen ten aanzien van de opleiding en het levensgeluk van hun kind. Aangezien ook die verschillend kunnen zyn, concludeerde dr. Wiegers ma, dat een psychologisch onderzoek en z(jn uitslag by selectie van schoolkin deren zeer genuanceerd kan zün. hen beiden ontstaat een liedSde, die de hele film door fijn en puur gehouden wordt, en toch eindigt deze film, waar het genre thriller pleegt te eindigen: oor de reohter, omdat hij verleid 's door de vrouw van zijn literaire agent zij verleid is door deze man, die haar baas is. De neger schiet de man neer In het Bois de Boulogne en eerst acht maanden later wordt -het lijk gevonden. Het is een zielloze intrige gekleed in si filmbeeld, dat alleen mag blijven voorbehouden aan wat werkelijk tot het allerbeste behoort. Daarom is deze film een teleurstelling, terwijl men toch van Michel Drach veel mag blijven hopen. (Onbenullig verhaal in voortreffelijke filmvorm). Rode lippen LUXOR. Rode lippen, heet de film. waarin men weer eens kennis maakt met het opgewonden gedrag van de Itali aanse politie als zij de moord op een publieke vrouw krijgt op te lossen. Veel aanknopingspunten heeft zy niet, maar eindelijk stuit zij dan toch op het getuigenis van een jong meisje. Men gelooft haar niet, maar later blijkt er toch alle aanleiding nog eens na te gaan wat zij heeft beweerd. Het gevolg is dat de moordenaar wordt gegrepen. Dit alles is suggestief en goed gespeeld (door Laura Vivaldi, Pierre Brice, Bella Darvi en Pietro Germi) in beeld ge bracht, maar helaas nogal fragmentarisch. Daardoor krijgt men (al dan niet terecht) de indruk dat een werkelijke geschie denis de basis heeft gevormd, waaraan men niet al te veel heeft willen veran deren, ook niet om een beter sluitend geheel te krijgen. (Detective). Gemaskerde vleermuis CASINO. Vincent Price, Agnes Moorehead en John Sutton spelen de hoofdrollen in De gemaskerde vleer muis, een griezelfilm met een Agatha Christie-sfeer. Een beroemde schrijfster van detec tiveromans woont tijdelijk in een oud landhuis, dat het decor vormt van een serie lugubere moorden. Besmette vleer muizen spelen daarbij een grote rol, evenals een gemaskerde man, die voor zien is van een grote metalen klauw, waarmee de moorden worden uitge voerd. De dader blijft tot het laatste moment onbekend. (Luguber verhaal goed verfilmd). Hinderluag REX. Er zijn van die filmverhalen, waarvan men zich afvraagt: hoe is het mogelijk, dat vandaag de dag nog zo iets wordt verzonnen en door de mensen bo vendien nog geslikt? Ja, de behoefte aan dit soort stoere, vrijgevochten gedoe schijnt nog steeds aanwezig. De psycho logen kunnen er him hart aan ophalen. Men maakt steeds weer kennis met een droomwereld, waarin weliswaar goeden en slechten zijn, maar dan op een aardige wijze: men herkent ze onmiddellijk aan •hun mooie of lelijke koppen en de kwa den delven altijd het onderspit. Korte inhoud van dit produkt getiteld: Hinderlaag in Wyoming: een schurk zet twee groepen mensen tegen elkaar op in de hoop van hun onenigheid te profiteren. Nog ingewikkelder schynt het te worden als de sheriff en de vriendin van de boef op elkaar verliefd worden. Gelukkig keert juist dan alles ten goede, al moet veel strijd worden geleverd voordat het eindelijk helemaal in orde is. (Zwart-wit). Winden waaien TRIANON De wind is nog niet gaan liggen. Het tweede deel van de Noorse triolologie, om met 'n bekend cabaret liedje te spréken, is weliswaar minder van kwaliteit dan het eerste, maar toch altijd wel in staat boeiende natuurtafere len te leveren, gestoffeerd met op z'n "oors uitgedoste Duitse acteurs, Oratie prof. Brugman Dr. J. Brugman, benoemd tot gewoon hoogleraar in de Arabische taal- en cul tuurgeschiedenis, in het bijzonder van de nieuwere tijd, aan de Rijksuniversiteit te Leiden, is voornemens zijn ambt officieel te aanvaarden met het uitspreken van een oratie op vrijdag 28 april om 415 uur in het Groot Auditorium. GEMEENTE LEIDEN VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen -ter openbare kennis, dat de Slaaghsloot aan de zijde van de Haar lemmertrekvaart met ingang van 27 april 1961 voor de duur van de werk zaamheden ten behoeve van de uitbrei ding van de rioolwaterzuiver;ngsinrich- ting, zal zijn afgesloten voor alle scheep vaartverkeer. IZie voor stadsnieuws ook pagina 4 Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Yvonne <lr van E. de Witte en S. C. Hierck; Yvonne dr van M. J. van Ovost en M. Klom; Josina Hendrika dr van J. Scharloo en HL A. T. Huijzendveld; Maria Jacqueline Catharina Timotfhea dr van T. J. G. Verkeij en C. P. T. Hoek; Jacobus Jan zn van J. van Oevern en S. v. d. Broek; Lex zn van A. C. B. van Spaendonk en K. Hoogen- doorn. ONDERTROUWD: C. Oudenes en A. J. M. van den Berg; J. Leuering en M. J. Ouwejan; D. Diederix en W. van de Velde; J. Vincourt en M. I. van Polanen; D. J. Polane en J. M. Metscher; A. J. van Weercn en A. T. In 't Veen; B. J. de Jong en J. A. Kraijenibrinlk; J. Bosch en M. Questroo; A. C. C. Boland en E. de Koek; H. J. Koet en M. Glasbergen; D. A. Calis en E. J. C. Hulswit; C. G. P. van Rhijn en W. S. Uiterdijk. OVERLEDEN: P. W. R. H. Post- ma, 3 maanden, zoon; A. E, Agter- berg, 74 jr, wed. van J. A. C. Som- meling. Preanger Rubber; Winst f 7216 (vorig jaar verlies f 11.282) na f 16.473 (21-984) onkosten; restant oud vehlies f 4065 af te boeken aan vrijgekomen reserve di verse belangen ad f 56-164.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3