BLAUW WATER-BRUINE ROTS Johannastichting bouwt een dorp voor minder validen VERSCHENEN Naam Geref. kerken (Vrijg.) wordt nog niet gewijzigd Ziekenhuiscoiiflict in Bergen spitst zieh toe ANDERZIJDS EEN NATIONAAL PLAN Een woord voor vandaag WITTE KRUIS Eo-etang.zê.6 en s STREVEN NAAR EENHEID ,Jong Gereformeerd" wijdt een serie artikelen aan de verschillen de Nederlandse kerken. Na een inleiding door een gereformeerd scribent worden ook mensen uit die kerken aan het woord gelaten. In het laatste nummer rea geert de christelijke gereformeer de predikant uit Leiden, dr. W. H. Velema, op het artikel van dr. Impeta waarin deze schreef dat christelijk gereformeerd en gere formeerd niet naast elkaar voort mogen blijven leven. Dr. Velema schrijft onder meer het volgende: HET IS EEN sympathieke ge dachte om een bepaalde kerk niet alleen door een buitenstaan der te laten beschrijven, maar er ook inside information" over te geven door iemand van de kerk zelf aan het woord te laten. Nu is het stellig niet mijn bedoeling om van deze pagina's een tornooiveld te maken, evenmin als het de opzet kan zijn om schoolmeesterachtige kritiek op de voorgaande artikelen te leveren. Ik meen het beste te doen door maar bij het appèl uit het laatste artikel van dr. Impeta aan te knopen. Als ik het wel heb, vinden zijn artikelen over de Chris telijke Gereformeerde Kerken daar in toch hun climax, dat ze een be roep doen op hart en geweten om niet naast elkander voort te blijven leven, maar gemeenschap pelijk op te trekken. Ik heb dan ook het gevoel, dat de redactie met deze beschrijving van het leven en denken van andere kerken tege lijk een peiling beoogt van de mo gelijkheden tot toenadering, ver- of hereniging. Dat is mede de oogst van deze uitgebreide serie over an dere kerken voor de redactie. Ik meen. dat het in de twintig ste eeuw onmogelijk is naast elkaar te blijven leven alsof men niets met elkaar gemeen heeft, laat staan te maken heeft. Vanuit de bijbel gedacht is dat nimmer ge wettigd geweest, maar in onze tijd wordt dat toch wel steeds duidelij ker. Ook met het 005 op de taak, waarvoor de kerk zich geplaatst ziet. wordt men naar elkaar ver wezen. Dat blijkt uit gemeenschap pelijk opgezet werk, zoals het ge schiedt in evangelisatie-campagnes, zorg Voor bejaarden en gezinshulp. Ik meen. dat er aan de andere kant in de roep om eenheid in on ze tijd toch ook zulk een kramp achtigheid zit, dat het wel lijkt als of het zonder de koepel of het dak van het ene kerkgebouw niets is, terwijl er juist in de gescheiden heid een naar elkaar toeeroeien en een elkander bevruchtend beïnvloe den kan zijn, die men niet in zijn waarde erkent door zich blind te staren op het nog-niet verenigd zijn. Ik wil hiermee allerminst het pleit voeren voor de zo beken de theorie van de pluriformiteit, waarmee men het naast elkaar be staan van de kerken als iets goeds of zelfs als iets noodzakelijks be schouwt; alsof het een gegeven was, dat zich in de ontwikkeling van het kerkelijke leven steeds schoner openbaart. Maar ik wil er wel op wijzen, dat er in de roep een eenheid zulk een k heid is. die onderschat 1 ten er in de verschillende kerken werkzaam zijn. TK MEEN DAN OOK. dat. wil er l van een vereniging tussen ker ken van gereformeerde huize ooit sprake zijn, die zal moeten geschie den in de weg van de federatie. Het is eenvoudig ondenkbaar, dat twee kerken met een verschillen de traditie van vijf en twintig of van zestig jaar zomaar bij elkaar komen. Daar zal een vorm voor gevonden moeten worden, die uit wederzijds elkaar begrijpen en wil len vinden voortvloeit. Juist dit laatste acht ik een be langrijk element in de verhouding van de beide kerken, over wie het nu gaat: het besef, dat we als kerk en van gereformeerde huize niet zo maar naast elkaar mogen leven. Men heeft het in het gesprek tus sen de kerken nogal eens over de waarheidsvraag, maar men mag dan wel bedenken, dat er ook de vraag van de liefde ligt. Hoe staat het op dat terrein? Een op merking als welke men wel hoort dat we nu eenmaal bij elkaar be horen. beslist nog niet over de lief de, die voor een vereniging nodig Naar aanleiding van wat dr. Impeta heeft geschreven over het meningsverschil van gerefor meerd en christelijk gereformeerd inzake de doopbelofte, schrijft dr. Velema onder meer het vol gende: Het gaat OM DE VRAAG of de belofte van het verbond ook meebrengt, dat het beloofde aan wezig is of zal zijn. Er is naar ons inzicht verschil tussen de toe zegging en de uitvoering van de toezegging. Daartussen ligt het ge loof, m de weg waarvan wij delen in het toegezegde. Neemt men dit verschil niet serieus, dan vervalt men tot een aannemen, dat de go- doopten delen in het beloofde heils- §oed, terwijl er sommigen zijn, die lijken daarin niet te delen. Op deze wijze legt ook dr. Im peta het door prof. Van Genderen Ïemaakte onderscheid tussen idea- sme en realiteitszin uit. Hij meent, dat daarmee uitgesproken is, dat je in de verbondsleer idealis tisch kunt zijn en tegelijk met de realiteit rekening moet houden. Hij grijpt daarbij naar het voorbeeld van de souvereiniteit van God en de verantwoordelijkheid van da mens. NU VIND IK DIT niet het geluk kigste voorbeeld, want bij sou vereiniteit en verantwoordelijkheid gaat het om twee lijnen, die men beide vast moet houden. Maar wan neer prof. dr. Van Genderen idealis me in de verbondsbeschouwing af wijst. wil hij daarmee allerminst zeggen, dat je èn het idealisme èn het realisme beide vast moet hou den. Die beide staan juist tegen over elkaar in plaats daarvan, dat ze elkaar aanvullen. Wat dan met een idealistische verbondsbeschou wing bedoeld is? De gedachte, dat de gedoopte kinderen delen of zul len delen in de beloofde zaak. Daarbij zo meen ik dr. Im peta te moeten verstaan zul je met de realiteit hebben rekening te houden, dat dit niet bij iedereen zo is. Er zijn helaas uitzon deringen. Dit begrippenpaar van idealisme en realisme acht ik ge heel onbruikbaar. De kinderen de len in de belofte. Door het geloof zullen ze ook het beloofde heil ont vangen. De bezwaren van chr. ge- ref. zijde tegen de gedachten als welke dr. Impeta weergeeft gaan uit van het niet aanvaarden van deze tweeslag. Wij nemen niets aan om trent onze kinderen, dan dat ze de verzegelde belofte van God ont vangen hebben. Maar alleen in de weg van waarachtig geloof en op rechte bekering zullen ze het heil, dat in de belofte toegezegd is, ont vangen. Het is steeds weer onze in druk, dat er in de gereformeerde prediking en beschouwing van de kinderen op de belofte zozeer de nadruk gelegd wordt, dat het bezit van het beloofde eigenlijk vanzelf sprekend is. De Johannastichting, die zich steeds sterker ontwikkelt als reva lidatiecentrum voor kinderen, heeft nu het plan opgevat zo spoedig mogelijk over te gaan tot het stichten van een dorp voor blijvend minder-validen, die niet in de maatschappij kunnen terugkeren. Dit is, zoals directeur dr. A. Klapwijk zegt, „een nationaal plan", en het Nederlandse volk in al zijn geledingen zal worden gevraagd, daar de schouders onder te zetten. Bovendien zal in dit jaar een nieuwe mijlpaal worden bereikt doordat men wellicht zult herinneren is dit een van de fasen van nieuwbouw, welke de zich snel uitbreidende stichting op touw heeft gezet. De bouw van deze hard nodige ruimten werd in september 1060 ge start en de kosten ervan bedragen, ex clusief zwembad en gymnastiekzaal (die beide in 1059 al in gebruik werden geno men) 600.000. Het nieuwe gebouw zal o.m. een loopbad. twee vlinö'erbaden. afdelingen voor bewegingstherapie, loop training, bestralingen, bezigheidsthera pie en allerlei behandelingen omvatten. Ook hoopt men in september a.s. een opleidingsinstituut voor het staatsdiplo- ma heilgymnastiek en massage, dat in Arnhem en naaste omgeving ontbreekt, te kunnen starten. Er liggen plannen gereed voor de bouw van een tweelokalige school voor gehandicapte kleuters, die ook nog dit jaar zal worden gebouwd' en tevens is uitgebreidine van de in 1959 geopende lagere school in plan gereed. Over enkele maanden hoopt de Johan- nastiohting bovendien nog te kunnen be- Advertentie) de stalenboeken van de unieke nieuwe R D-collectle behang jaargang 1961. Onbegrensde mogelijk heden voor een prach tige begrenzing van „Uw kamer van Ik" Vraag de boeken (ge heel vrijblijvend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. RATH DOODEHEEFVER WONINGBOUW De vraag of liet aantal in 1961 te bou wen gesubsidieerde woningen alsnog zal worden verhoogd van 67.500 tot 70.000 is door minister Van Aartsen deze week in de Eerste Kamer nog niet beantwoord. Wel «egde de minister toe vó«5r 1 jnli een nota aan de Tweede Kamer te zollen sturen waarin hij bet standpunt van de regering hieromtrent zal uiteenzetten. De Volks krant vindt het beleid van de minister, medp naar aanleiding van het debat, niet bevredigend. Het blad sehrijft o.m.: „Voor nu is zeker de belangrijkste vraag, of het beleid voldoende is afgestemd op de be hoefte aan volkswoningen. De groeiende twijfel daarover leidde vorig jaar zelfs tot een kabinetscrisis en al werd hiervoor dan snel een oplossing gevonden, dit betekende niet, dat daarmee ook alle bezorgdheid ver dween Hel tegendeel bleek nog weer eens heel dnidelijk uit de kritische wijze waar op bij het Eerste-Kamerdebat niet enkel de socialistische oppositie, maar ook dc K.V.P. het woningbouwbeleid benaderde. Minister Van Aartsen bleef erbij dat hij op de goede weg i$. Hij beroept tich hier bij op woningen, zoals die nu ook buiten de woningwelsector worden gebonwd. De bewindsman slaagde er echter zeker niet in om aan te tonen, dat er nu zelfa ia de vrije sector werkelijk volkswoningen tot «tand zouden komen. Wat de premiebouw- aangaat mag de minister erin geslaagd zijn om de partiruliere bouw meer voor de bouw van goedkope woningen te interes seren, «Is deze huizen in de grote steden echter een rijksdaalder boven de buur van de torh al moeilijk betaalbare huren van de woningwetwoningen liggen, ia bepaald niet aan de voorwaarde voldaan, dat de huren ongeveer gelijk moeten liggen. Dat zijn de feiten, die het dringend nodig maken, dat het beleid op de een of ande re manier alsnog beter wordt gericht op de behoefte aan volkswoningen met betaalba- le huren. Bij het Eerste-Kamerdebat oe fende dr K.V.P. wel sterke aandrang in die richting uit, maar met het povere re sultaat dat de minister enkel toezegde, dat hij nog een» over de buren van de wonin gen in de particuliere sector zal gaan pra ten. Ook onbevredigend was, dat de minister nog steeds niet kon mededelen of de 2.500 woningrn meer, waarover volgens de mo- tie-Andriessen véór juni een beslissing moet worden genomen, er nu ook inder daad sullen komen. Verontrustend zoti in dit verband vooral kunnen sijn, dat de mi nister geen enkele aanwijzing zag, dat hij onderwijl al iets heeft gedaan om span ningen op de bouwmarkt te voorkomen teneinde op die manier de bouw van de rxtra 2500 woningen mogelijk te maken. Wij zullen daaruit voorlopig maar dc 1 clusie trekken, dat de woningen er du» ze ker kunnen komen. In het andere geval zou het beleid bepaald al te onbevredigend worden." Het Vaderlend zegt er dit van: „Het is merkwaardig hoe de heer Broeksz van de Partij van de Arbeid in het de bat heeft gefulmineerd over een tekort goedkope woningen. Voor de arbeiders wel te verstaan, want de aandacht voor de rest \»n dr bevolking is veel minder. Gesteld als dat het zo is. dst er te weinig goed kope woningen zijn, wiens schuld is dal dan, toch niet van de huidige, maar van vurige regeringen waarop de Porti] van ginnen met het bouwen van een nijver heidsschool voor jongens en meisjes; voor jongens zal de cursus metaalbewer king en electrotechniek omvatten en voor de meisjes algemene vrouwelijke vorming, voort te zetten met een oplei ding naaldvakken en een opleiding al gemene materiaalverwerking. Er is echter nog een ander plan in uitvoerii>g, nl. de bouw van een klein, maar volledig geoutilleerd revalidatie- ziekenhuis, annex een hoofdgebouw voor de medische en economische di rectie en de maatschappelijke dienst. In het ziekenhuis komen 22 bedlden plus de nodige dienstruimten, behande lingskamers, röntgenkamer, apotheek, laboratorium enz. De kosten voor ge bouw en inrichting belopen twee-en-een kwart miljoen gulden. Men hoopt het ge bouw In 1932 nog in gebruik te kunnen nemen. Dê tweede taak Naast al deze op de directe revalidatie gerichte activiteiten erkent de Johanna stichting echter nog een tweede taak, nl. die van huisvesting voor blijvend' min- der-validen. Hoezeer de ravalidatie ook is vooruit gegaan, toch zal er altijd een aantal ge handicapten blijven, dat de normale maatschappelijke samenleving niet kan bereiken en dus in een aangepaste eigen maatschappij zal moeten leven. Aangezien het nodig zal zijn zulk een aangepaste kleine maatschappij te stichten in de onmiddellijke omgeving en in nauwe samenwerking met een vol ledig geoutilleerd revalidatiecentrum, wil de Johannastichting het zich tot een taak achten zulk een klein dorp te stichten op haar terrein. Voorlopig wordt gedacht aan een dorpje voor 300 mlnder-vallden, al zal men kleiner moeten beginnen. Dit zal een kleine maatschappij worden voor minder validen van alle gezindten en van alle leeftijden. Dit betekent, dat de inwoners van dit dorpje zo normaal mogelijk moeten kunnen leven en dus ook arbeid' verrich ten, die zij kunnen doen. Men denkt daarbij aan thuiswerk of aan ..super-be schutte arbeid" in gezamenlijke ruim ten. Voor de verwezenlijking van dit plan zal de Johannastichting aankloppen b(j het Nederlandse volk, onder het motto ..Een volk d'at zijn welvaart waajd is, zorgt ook voor zijn blijvend-invaliden!" Dat deze „tweede taak" van de Johannastichting een dringende aangelegenheid is, behoeven wij nauwelijks meer te zeggen: er be staat grote behoefte aan verant woorde huisvesting van blijvend minder-validen en daarom is het initiatief van de Johannastichting allezins loffelijk en ieders steun ten volle waard. (Van een onzer verslaggevers) Nadat ijj eerst enige dagen gele genheid tot commissievergaderin gen had gegeven, is de generale synode van de Gereformeerde ker ken (vrijgemaakt) te Assen giste ren in plenaire zitting samengeko men. Men behandelde eerst in be sloten vergadering het rapport van de deputaten voor de correspon dentie met de hoge overheid en ging daarna over tot de openbare afwikkeling van een aantal klei» nere zaken. Aangaande het rapport van deputa ten voor de hoge overheid deelde de praeses, ds. J. van Bruggen te Assen, mede dat de synode zich graag had aangesloten bij de woorden van waar dering voor het werk in deze verricht door wijlen mr. J. W. Bast te Meppel. Er zullen opnieuw deputaten benoemd worden, die dezelfde opdracht ontvan gen zoals door de synodes vanaf 1893 inzake de correspondentie met de hoge overheid zijn gegeven. Twee leden van de kerk te Maassluis hadden aan de synode verzocht de naam der kerkgemeenschap te wijzi gen. Ter synode van Spakenburg, 1958, de Arbeid ro trots is geweest. We menen dan ook, dat de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid er goed aan zal doen op dit ene punt voortdurend te hu- meren, het is de overgenomen inboedel van een vorig falend bewind waarin hij moot trachten orde te aeheppen. Men kan van deze minister niet zeggen, dat hij niet zijn uiterste best doet de ver- nen van het verleden goed te maken. Want ean veel groter contingent woningen dan vroeger is gereserveerd voor de goed kope sector, ook al gaat dit ten koste van de andere sectoren, zoals de jonge gezin nen uit de middengroepen. Verontrustend blijft het in dit verband echter, dat de mi nister en de regering de indruk wekken hiermede in het defensief te zijn ge drongen. Het is daarbij zo, de Partij van de Arbeid, braaf gcsecundeerd door groepen uit de confessionele partijen ver wijten de regering dat zij de goedkope bouw afremt, dat de arbeiders met voor hen onbetaalbare huren komen te zitten. Daarentegen verweert de minister sich voortdurend, het moet gezegd worden met klem van redenen. Maar verdediging is altijd een hachelijke zaak, de overheid beheerst immers lang niet alles, zij kan wel optreden togen excessieve winsten, maar zij heeft de bouwprijzen die ge deeltelijk van het buitenland afhangen niet altijd in de hand. De werktijdverkorting veroorzaakt produktievrrlie», de overspan nen arbeidsmarkt maakt dat er extra- tjee gegeven moeten worden enz. Dit zijn allemaal zwakke punten voor iemand die moet ingaan op eerder geuite verwijten". was besloten de postale aanduiding „on derhoudende artikel 31" te laten ver vallen en alleen te spreken van Gere formeerde kerken. Hiei^nee, aldus de inzenders, is de verwarring niet weg genomen. Ter onderscheiding van de andere Gereformeerde kerken gebruikt men in de pers doorgaans de aandui ding „vrijgemaakt", die echter ook wel in het spraakgebruik door de eigen le den der kerken gebezigd worden. Om aan alle misverstand een eind te maken stelden de twee Maasslulze- naars voor een nieuwe naam aan te nemen, namelijk „Christelijke kerken". Het element „gereformeerd" ver dwijnt dan uit de naam, maar, zo meen den de heren, hier geldt: wees niet al te rechtvaardig; in do zin van: sta niet te veel op uw recht om in de naam der kerken vast te houden aan de aan duiding „gereformeerd". In de naam „Christelijke kerken" die nog vrij is ligt eigenlijk alles uitgedrukt wat een kerk bedoelt te zijn. De synode overwoog dat een naams verandering van zo ingrijpend belang Is. dat zulk een zaak eerst in de min dere vergaderingen aan de orde dient te komen, zodat zij besloot dit voorstel niet in behandeling te nemen. Dezelfde weg ging een voorstel van de particuliere synode van Overijssel- Gelderland inzake het veranderen van de peremptoire en praeparatoire exa men. Hierin werd o.a. voorgesteld het gebruik der grondtalen te laten ver vallen en niet meer afzonderlijk dog matiek te examineren maar dit onder te brengen bij de confessie. De synode oordeelde dat dit voorstel pas was ingediend na het verschijnen der voorlopige rol van werkzaamheden, zodat de andere zeven particuliere res sorten zich niet genoegzaam hierop had den kunnen voorbereiden. Een beslis sing in een dergelijke belangrijke zaak ware slechts juist, wanneer men dit rijpelijk had overwogen. Deze mening deelden de hoogleraren-adviseurs, zo dat het voorstel niet in behandeling kwam. Jodenzending Op een verzoek uit Velp om een 1 dikant te beroepen voor de zending onder de joden, antwoordde de synode dat zending geen aangelegenheid is van de kerken in het algemeen, maar van de plaatselijke kerken, desgewenst in samenwerking met zustergemeenten. Een klacht van dezelfde vragensteller over het ontbreken van het gebed in de eredienst voor de bekering van het oude bondsvolk, meende de sy node niet te kunnen beoordelen. Nog een andere vraag kwam niet voor behandeling in aanmerking. Iemand uit Ma rum informeerde naar de doops- erkenning van andere kerken. Hij vroeg zich bijv. af of men de doop in de „ge bonden gereformeerde kerken" wel er kennen mocht, want men vraagt daar ..ten andere belofte, die in wezen in strijd is met Schrift en belijdenis". Aan gezien dit verzoek niet ondersteund werd door enige kerkelijke vergadering achtte de synode zich niet geroepen om er op in te gaan Dinsdag 18 april zet de synode baar werkzaamheden voort Ministers van onderwijs willen onderwijs moderne talen intensiveren De ministers van onderwijs en cul tuur van de vijftien landen van de Raad van Europa en van Spanje heb ben vrijdag hun conferentie te Ham burg beëindigd met de eis het talen onderwijs aan de scholen te intensi veren. Verder wensen de deelnemers aan de conferentie modernisering van het Europese onderwijsstelsel en de gelijkstelling van academische gra den. De ministers achten het wenselijk dat elke leraar minstens een vreem de taal beheerst. Elk land moet het taalkundig en psychologisch onderzoek ter verbete ring van het moderne onderwijs in vreemde talen bevorderen. De ministers bevalen aan dat het contact tussen jonge scholieren van de verschillende Europese landen niet alleen door brieven maar ook door ge luidsbanden wordt versterkt. In de toekomst moeten onderwijs deskundigen onder auspiciën van de Raad van Europa bijeen kunnen ko men om te spreken over coördinering van het talenonderwijs. De ministers zeggen in een resolutie dat de Europese jeugd op zo goed mo gelijke wijze -moet worden uitgerust in een wereld waarin de concurrentie steeds sterker en de internationale sa menwerking steeds noodzakelijker wordt. Zij hopen schoolsystemen te kunnen ontwikkelen die met behoud van het eigene van het nationale cultuurleven de Europese samenwerking bevorderen. De ministers willen zich in de toe komst voortdurend van de vorderingen van hervormingen op de hoogte stellen en de resultaten van de nationale werk zaamheden op het gebied van het onder, wijs uitwisselen. Ambtsaanvaarding Gisteren heeft prof. ir. A. Heetman zijn ambt als gewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool in Eindho ven aanvaard met het uitspreken vn een rede over „communicatie en infor matieverwerking". Advertentie) Overzicht van de zich steeds uit breidende Johannastichting in Arn hem, met de nieuwe paviljoens. Het gaat God om de gehele wereld. Denkt u beslist niet, dat Hij genoegen neemt met een klein stukje of met een geselec teerd groepje. Van zee tot zee en van land tot land strekt zich Zijn territoir uit en wie mocht menen, dat Hij het beleid uit handen geeft, die vergist zich ernstig. Nu is het de vraag, of wij dat niet alleen in theorie maar ook in de praktijk van ons alledaagse leven erkennen. De profeet Jesaja ziet dit adembenemende beeld: „En men zal van waar de zon onder gaat de naam des Heren vrezen en van waar zij opgaat zijn heerlijkheid, want Hij komt als een onstuimige rivierdoor de adem des Heren voortgezweept." U hebt gelijk: u ziét er niet zoveel van en met die vrees van naam des Heren loopt het nogal los. En toch komen zij van alle windhoeken en van alle huidskleuren, van waar op dit moment de zon opgaat en van waar zij ondergaat. Dat kan niemand tegenhouden, omdat God Zelf ervoor zorgt. Dat is nu al zo en eenmaal wordt wat nu nog ten dele perspectief is totale werkelijkheid. Bekijken wij de wereld niet veel te weinig in dit licht, omdat wij ach ter de ontkenning en de negatie van God niet zien, dat Hij dwars daardoorheen komt als een onstuimige rivier? Toe komstmuziek èn vervulling beide want God heeft en houdt de wereld in Zijn eigen hand. (Advertentie) HOE GEIUKKIG TE 1EVEN MET REUMATIEK Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn, reumatiek, Ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal is veilig voor de maag. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. TAE „Bergse ziekenhuiskwestie" is in een accuut stadium ge komen. In de vandaag versche nen „Officiële Kerkbode van de Parochies van Bergen op Zoom, De Vreugdebloem" heeft het be stuur van de Stichting St. Elisa- beth-Ziekenhuis medegedeeld, dat het niet akkoord kan gaan met het voorstel van de protestants- christelijke stichting een zieken huis te laten verrijzen, dat een al gemeen christelijk karakter zou dragen. Geen bezwaar ontmoette het laatste deel van het voorstel, namelijk, dat zowel in het bestuur van een nieuw in het leven te roepen stichting als in de bezet ting door artsen en verpleegsters, een verhouding van zeven rooms- katholieken en drie protestanten zou worden aangehouden om zo te komen tot één ziekenhuis van 350 tot 400 bedden- Het r.k. stichtingsbestuur zegt in zijn verklaring, dat het onaanvaardbaar is, dat, na al hetgeen bereikt was, een ziekenhuis gebouwd zou worden waarin alle partijen zich aan een moeilijk te definiëren algemeen-christelijke sfeer zouden moeten houden. Er wordt voorts aan herinnerd, dat ruim twee jaar geleden aan de protes tanten was voorgesteld om tezamen met de rooms-katholieken een ziekenhuis op te richten op algemeen-christelijke grondslag. Toen wensten de protestan ten, zo staat in de verklaring, daar niet op in te gaan. Nu, na twee jaar, nu wij de principiële goedkeuring heb ben voor een eigen ziekenhuis, zijn wij tegenover de rooms-katholieke bevol king van Bergen op Zoom en omgeving niet verantwoord als wij hierop zouden terugkomen. Provincies willen per 1 mei de „vijfdaagse" De dagelijkse besturen van de elf pro vincies hebben deze week een onderhoud met de minister van binnenlandse zaken gehad naar aanleiding van diens circu laire, waarin wordt gesteld dat de over heidsorganen, wat de invoering van de vijfdaagse werkweek betreft, niet voor uit dienen te lopen op de rijksregeling van dit vraagstuk. Aldus is meegedeeld ln de vergadering van provinciale sta ten van Overijssel. De provinciale be sturen zijn namelijk voornemens en bloc ingaande 1 mei 1961 de verkorte wehkweek voor hun personeel in te voe ren, zo werd gezegd. Beroepingswcrk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Leeuwarden, toez.: A. Groenenboom te Pernis. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Zeist: A. Corporaal te Edam en Jac. v. d. Wal te Vrouwenpol der. Aangenomen naar Coevorden: W. v. d. Kolk te Kitchiner, Ont. Canada, Chris tian Ref. Church, voorheen te Beilen. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te De Krim: W. de Ruiter te Baarn en J. M. Visser te Dokkum. Beroepen te Toronto, Ont. Canada, Free Christ. Ref. Church; E. Venema 'te Zwijndrecht. Omdat de onderhandelingen dreigden te mislukken, zo gaat de verklaring verder, wilden wij nog een laatste po ging wagen om tot overeenstemming te geraken. Daarvoor werd onze stich tingsakte zodanig herzien, dat wij ga randeerden, dat in ons ziekenhuis de protestants-christelijke zowel als de rooms-katholieke beginselen zouden worden geëerbiedigd. Tevens werd vastgelegd op welke wijze wij de mede werking van niet-katholieken in de be stuurlijke sector dachten, terwijl de praktische uitvoering van vroegere voorstellen werd gehandhaafd. Deze voorstellen zijn later nog mondeling toegelicht. Bij schrijven van 5 april is ons echter bericht, dat alleen een alge meen-christelijk ziekenhuis voor de prot-Christ, stichting aanvaardbaar is. Wij behoeven niet te zeggen hoezeer wij dit betreuren, want wij geloven niet, dat twee ziekenhuizen in onze stad in het belang van de volksgezondheid zijn. Antwoord Naar aanleiding van deze verklaring van het bestuur van het St. Elizabeth- ziekenhuis deelde de voorzitter van de prot.-christelijke stichting, ds. A. G. v. d. Stel ons mee, dat verschillende pun ten in deze verklaring niet geheel juist zijn, waarop men echter nog nader te rug zal komen. O.m. heeft de minister van Sociale zaken en Volksgezondheid er de voorkeur aan gegeven, dat er een gezamenlijk ziekenhuis gebouwd zou worden. Voorts heeft het niet in de bedoeling gelegen een protestants-chris telijk ziekenhuis van 300 a 400 bedden te bouwen, maar een van 150 a 200 bed den. Toen men hoorde, dat de stichting St. Elizabeth-ziekenhuis een verklaring zou afleggen, toonde men zich in pro testants-christelijke kringen wel erg verrast; men had het beter gevonden wanneer dit gedaan was in gezamen lijk overleg, zodat men dan een ver klaring had gekregen die een juister beeld van de situatie gaf. De bespre kingen waren steeds in een goede sfeer gehouden, daarom geeft de verklaring wel een zeer vreemde indruk. Volgens de voorzitter van de protes tants-christelijke stichting zijn er drie punten, waarover men niet tot overeen stemming kon geraken: 1. De duidelijk rooms-katholieke signa tuur, die het gezamenlijke ziekenhuis zou moeten krijgen; 2. Het ontbreken van een voldoende „ei gen sfeer"; 3. De uitdrukkelijke voorwaarde, die door de r.k. stichting is gesteld, dat de doktoren in het rooms-katholieke ziekenhuis ook gebonden zouden moe ten zijn aan de rooms-katholieke me dische moraal. Het overleg zal er op uitlopen, dat nu gestreefd zal worden een eigen pro testants-christelijk ziekenhuis te stich ten. (Advertentie) DE eChte PIJNSTILLER Hoofdpijn... maar ook andere pla gende pijnen verdwijnen snel met Witte Kruis. tabletten, poeders of cachets I TT^E moeten vanavond naar oom Piet en tante Nel. We hebben geen zin, we moeten. We moeten dan ook weer alle brave verhalen aan horen over hun oppassende zonen, die altijd alles doen wat moet en laten wat niet moet. Ze stude ren zonder ooit voor een examen te zakken, al les loopt gladjes, gladjes maar saai. Net als bij oom en tante zelf. Er slingert in hun huis nooit iets rond, geen krant, geen pijp. De plan ten doen het allemaal zonder één geel blaadje, maar ze zijn zo saai, alsof ze toch niet echt le ven. Bij tante Nel kookt nooit de melk over, tan te Nel laat nooit èèn steek vallen, zowel in haar breiwerk als in haar leven niet. Het hele huis van oom en tante, hun hele be staan is zo steriel als een pas uitgekookte jam pot. Ik voel me altijd een soort zigeunerin als ik er binnenstap, getrouwd met een beer. Maar zin of geen zin, we moeten erheen. En geheel volgens het vaste patroon begint het. De zonen studeren nog steeds stug en vol harden de vreugde van hun ouders te zijn. Eén heeft nog wel tijd gehad om tussen al dat gestu- deer door een meisje te engageren (ifc citeer oom) niet zo'n modern ding (ik citeer tante) maar echt een keurig meisje. Daarna moeten we dia's bekijken van hun Spaanse reis. Ik zeg moeten, want ook daar heb ik geen zin in. Ik ben niet zo bekrompen om geen interes se te hebben voor dingen buiten onze grenzen, maar eindeloos folder-achtige plaatjes zien van blauw water en bruine rotsen trekt me totaal niet aan. Want als je drie keer hebt gezegd." i»Wat een kleur hé?", dan u je juichensstof op, maar ook de belangstelling. Bovendien lijkt al les op elkaar als je er zelf niet geweest bent. Eigenlijk vind ik het zo opdringerig om van je gasten te verwachten, dat ze alles maar mooi vinden, omdat je er zelf geweest bent. Ik zou het niet in mijn hoofd moeten halen om, als Oom en tante bij mij zijn, ook maar èèn grammofoon- plaat af te draaien van het genre, dat oom ver afschuwt en ik bewonder. Hij zou, zo keurig als hij is, zeggen: „Nicht, nu alles goed en wel, maar zet alsjeblieft dat ding af". Maar nicht moet wél al zijn plaatjes zien weer blauw water en bruine rots. Geen stier Geen toreador. Geen ballerina. Blauw water bruine rots. Zoals alle dia-vertoners speelt oom voor expli cateur. Bij de 26ste bruine rots zegt hij: „Dit ivas ons uitzicht uit Hotel Costa Brava in Ba gur". „Nee", zegt tante, „dit was vanuit Riche in Palamos". Maar oom geeft natuurlijk niet toe. „Nee Nel, dit was op dinsdag, weet je nog wel, 's maan dags hadden we te veel gegeten en toen hadden we de volgende dag allebei hoofdpijn. Nou en toen hebben we aan die ober Carlos nog om as pirine gevraagd. En Carlos zat in dat hotel in Bagur". Jiee", weet tante zich te herinneren, „ik ben er zeker van dat dit Palamos is, want jij wou toen zo graag zwemmen en je zwembroek was nog nat en toen heb je daar nog een nieuwe er bij gekocht. In Bagur waren helemaal geen win kels." Oom verlost ons van deze bruine rots en schuift er een andere voor in de plaats en zegt: „Dit was Palamos." Dan wordt tante wijs: „Ach, wat doet het er ook toe, we hadden het overal heerlijk". Dan knipt oom abrupt alle lampen aan, strijkt tante over haar keurige haar. Er komt zowaar wat Spaans vuur in hem als hij zegt: „Zo zit dat jongens, we hebben het samen overal heerlijk. En waarom? Omdat we van elkaar houden". Ik hap min of meer naar adem. Dat deze mensen met al hun keurigheid gewone mense- 'ijke dingen tegen elkaar zeiden, was me nooit pgevallen. Het frappeert me zo, dat ik er wat evangen van raak. Dan voel ik me ontspannen en op mijn gemak en kruip lekker in de stoel, waarvan ik eerst maar het puntje durfde innemen en schop zeljt een knellende schoen uit. Dat kan. Al» dt mensen van elkaar houden. MINK VAN RIJSDIJK

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2