C D Hoe prinses Tirala een bruidegom koos yv ZONDAGSBLAD ft ft ft KORT VERHAAL - KORT VERHAAL - KORT VERHAAL - KORT VERH ZATERDAG 15 APRIL 1961 VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JE De zeven zusters ZE was de oudste van de seven zusters en se heette Mary-Ann, naar haar grootmoeder van va derszijde, die een Engelse was, maar haar leven lang en ze werd tachtig: jaar was ie niet een keer Mary-Ann genoemd. In de kring van haar familie en van haar kennissen heette ze Zus, gewoon Zus. Het was allemaal vanzelf gegaan. Toen *e nog als baby in de wieg lag, had een neefje, dat naar dat roze hoop je mens was komen kijken, vol bewonde- decing in zijn brabbeltaaltje uitgeroepen: Wat een aardig zussle is dat. en de va der ca de moeder, in hun geluk over hun eerstgeborene zeer ontvankelijk voor el ke loftuiting hadden dat zo grappig ge vonden, dat ze haar van dat ogenblik aanspreken met Znssie en later gingen met Zui En dat was zo gebleven. Ze werd ook voor de zes zusters, die na haar kwa men, Zus. Die zes zusters hadden als zij mooie namen. Ze heetten Louise. Charlotte, Magda, Anne-Marie, Jenny en Geraldine. en toen ze enigszins bewust gingen leven stonden ze er ook op, dat rij bij die naam werden aangesproken. Maar Mary-Ann bleef Zus, hoe fel zelfs ee zich tegen die benaming verzette. In het begin had dat in huis veel strijd ge geven. Een tijdlang hield ze koppig vol niet te reageren als er Zus werd geroe pen. Dat werd haar kwalijk genomen. De zee zusters èn haar vader en moeder vonden die reactie dwaas en, even kop- Pfc. weigerden ze halsstarrig te breken met een ingewortelde gewoonte. Later gaf ze de strijd op en berustte «e in de haar toebedachte naam. Ze ging het heel gewoon vinden, dat ze, als er beroete kwam, werd voorgesteld: «o dat ia dan Zus, onze oudste". ZE berustte er in. maar in haar hart bleef de hunkering eens iemand te ontmoeten, die haar bij haar naam zou noemen, maar naarmate ze ouder werd vervloog die hoop in rook. Toen gaf ze de strijd helemaal op. En het was alsof ze met het opgeven van de strijd om haar naam geestelijk een vernedering onderging. Ze betrapte er zich meermalen op, dat ze tegenover al les en iedereen apathisch werd. Ze ging elles goed vinden, ze ging de kracht missen zich te verzetten tegen maatre gelen, die haar in wezen niet bevielen. Toen ze van school kwam en haar werd gezegd, dat ze voortaan in het druk ke gezin een handje zou moeten gaan meehelpen, vond ze het best. Het erger de haar al niet meer, dat haar niet werd gevraagd, wat ze graag zou doen. Ze kwam thuis, en ze waste en kookte en nam stof af. Ze vond het best, dat haar zusters la ter de gelegenheid kregen te studeren en hun eigen weg in het leven te zoeken. Ze vond het best, dat haar zusters thuis vriendinnen mochten ontvangen en allerlei pleziertjes mochten najagen. Ze verzette er zich niet tegen als zij dan thuis moest blijven, omdat er altijd wel wat te doen was. Ze werd makkelijk in de omgang, en daar door het sloofje van de familie, want de zes zusters maakten handig van haar toe gevendheid gebruik. Zus deed wel even dit en Zus deed wel even dat. Zus haalde wel boodschappen. Zus streek de jurk wel even op. Zus wilde wel naar de bibliotheek gaan. Zus was wel zo vriendelijk er voor te zor gen dat..,. 7US WAS wel zo vriendelijk. Ze was vriendelijk tegen de verloof den van haar zusters, die haar met een spottend oog bekeken. Ze was vriendelijk tegenover de kennis sen. die feitelijk niet goed wisten wat zij aan haar hadden. Ze was vriendelijk voor iedereen. Ze was geen lid van een vereniging, maar elke vereniging wist haar te vinden als er werk aan de winkel was. Zus zou zeker wol even een paar honderd adressen willen schrijven? Zou Zus even voor de vereniging een paar kwitanties willen in nen? Zou Zus niet wat costuums willen naaien voor een voordrachtje, dat op de jaarvergadering werd opgevoerd? En Zus zei overal: ja. op. Eén keer zei ze hard: nee. en dat was aan het einde van een week, waarin ze steeds voor iedereen had klaargestaan, en toen haar werd gevraagd een karweitje op te knappen, waarin ze geen lust meer had. En dat: nee, werd haar kwalijk geno men. Ze joeg er iedereen mee in het har nas. Je moet, werd haar verweten, voor anderen wat over hebben. Je moet, werd haar verontwaardigd gezegd, leren, dat je er in het leven bent voor anderen. Ze haalde haar schouders op, en ging weer aan de slag. Ze vond het heel gewoon, dat al haar zus ters een beroep op haar deden toen zij trouwden. Ze maaktë achtereenvolgens zes bruidsjaponnen, ze maakte voor de a s. echtparen huizen schoon, ze kroop op haar knieën met een natte dweil over vuile zol ders en door vuile kamers en ze was al tevreden als haar als dank de opmerking werd toegevoegd: „Als we Zus toch niet hadden..." "VTA VERLOOP van jaren was ze weer -'■''de enige thuis, maar toen ze dacht, dat ze het nu makkelijker zou krijgen, werden de eerste neven en nichtjes gebo ren en opnieuw werd er een beroep op haar gedaan. Ze begon met het maken van kinderkleer- tjes, later kreeg ze die om te verstellen, en nog later had ze haar avonden te vul len als baby-sit. Haar neefjes en nichtjes mochten haar wel. Ze was niet zo streng als hun vader en moeder. Ze zag veel door de vingers en ze hielp hen een gat in een broek, op gelopen bij een vechtpartijtje op straat, of een gat in een kous. ontstaan bij een val partij. voor hun oudera verborgen te houden. in blijven wonen. Dat was het enige mo gelijke. Een eigen flat! Stel je voor. Geen kwestie van. Ze berustte er in. Ze zei maar weer: ja. Ze zou het ouderlijk huis intact houden. Werken hoefde ze niet. Er was geld ge noeg. Zuinig aan levend, kon ze best hon derd worden. Ze zei: ja. Ze zei ook: ja, toen een van de zwagers er de volgende dag op aan drong hem een gedeelte van haar erfenis te lenen, omdat hij zijn zaak wilde uitbrei den en hij op dat ogenblik wat slecht in zijn contanten zat. IET het klimmen der jaren werd het 1 leven voor haar niet gemakkelijker. Ze was net zestig, toen het eerste achternicht je werd geboren en zij weer te hulp werd geroepen. Het was alsof iedereen zich Zus en tante Zus herinnerde zodra de handen uit de mouwen moesten worden gestoken. Ze begon weer kinderkleertjes te naaien, en ze werd weer baby-sit, ze werd weer te hulp geroepen op verjaardagen en ze paste weer op allerlei dieren als de neef jes en de nichtjes met vakantie gingen. Toen ze eens ziek was, weigerde ieder een dit te geloven. Het zal wel overgaan kreeg ze te horen, toen ze haar klachten uitte. Ziek? Stel je voor. tante Zus ziek. Wat zou er dan moeten gebeuren? Ze sleepte zich met een bronchitis door een koude avond. Ze kreeg longontsteking, en ze moest bed houden. Ze lag drie da gen op bed voordat toevallig een van de zusters ervan hoorde. Het duurde echter nog twee dagen voordat ze bij Zus gingen informeren hoe het er mee stond. Toen ze na de vijfde dag kwam kijken zat Zus in een stoel bij de kachel, en dat deed er de zuster van afzien naar haar gezondheid te vragen. Toen ze zeventig werd, was ze bij één van de zusters, die rust moest houden en het huishouden niet kon doen. Niemand wenste haar geluk. Niemand scheen het ook te weten. Toen ze terloops vertelde, dat ze die dag zeventig was ge worden, keek men haar verbaasd aan. Ben jij vandaag jarig? vroeg haar zwager, als of hij wilde zeggen: waar haal jij de moed vandaan. En na een poosje: Ja, dat is Bij tante Zus, zeiden de neefjes en nicht jes onder elkaar, kun je altijd terecht. Als er moeilijkheden zijn, zeiden ze, weet zij wel een oplossing. En de tweede generatie ging misbruik van haar toegevendheid maken. Ze schreef strafregels, ze copieerde dic taten, ze maakte uittreksels uit boeken, ze zocht planten en bloemen, ze kaftte boe ken alles ten gerieve van de neefjes en nichtjes. En als dank hoorde ze: „Tante Zus, als we u toch niet hadden...." Tante Zus hielp op de verjaardagen van de zes zusters cn hun kinderen de druk te verlichten. Ze schonk koffie en thee, en waste na afloop, als de visite huiswaarts was gekeerd, de kopjes en de glaasjes. Ze paste op de hond, de poes en de ka narie als de zes zusters met vakantie gin gen. Uren achtereen zat ze te luisteren naar de vakantieverhalen van anderen. Er was nooit iemand, die vroeg of zij met vakan tie ging, was geweest of dat zij soms va kantieplannen had. Het was vanzelfsprekend, dat haar be langen niet telden, dat met haar wensen en verlangens geen rekening behoefde te worden gehouden. EEN tweede maal scheen voor haar een ander leven te zullen gaan beginnen, toen kort na elkaar haar ouders stierven. Op een avond kwamen de zusters met hun mannen in het ouderlijk huis bijeen om de erfenis te regelen. Zij voerden het hoogste woord. Ieder van hen zei hoe hij het zich had gedacht. Haar mening werd niet gevraagd. Ze mocht koffie schenken en antwoord geven op de enkele vraag, die haar werd gesteld. Daarmee was het afgelopen. Toen zij voorstelde het huis en de inboe del te verkopen, ging er een storm van verontwaardiging op. Natuurlijk werden huis en inboedel niet verkocht. De tijden waren er op het ogenblik niet gunstig voor. En trouwens, wat zou er dan met haar moeten gebeuren. Toen ze zei, dat ze van haar aandeel in de erfenis een flat wilde kopen en wilde proberen werk te vinden, ging er een ho merisch gelach op. Gek was ze. hoe kwam ze op zo'n idee, Het huis werd niet verkocht en zij zou er Ze lachte toegevend. Een geschenk kreeg ze niet. Ze had dat trouwens ook met ver wacht. Geschenken waren altijd zeld zaam geweest in haar leven. Vijf jaar later organiseerde zij op haar verjaardag een feest. Zij nodigde al haar zusters, zwagers, neefjes en nichtjes uit. Ze had er zich veel van voorgesteld. Een dag voor het feest kwamen de excuses bin nen. Jammer, maar het ging niet. Er speel de een stuk in de schouwburg, en daar moesten ze 's avonds heen. 's Middags kwamen er vier zusters en een paar neefjes en nichtjes een kopje thee drinken. En daar bleef het bij- 7E stierf onverwacht. In hetzelfde jaar, 'J waarin ze tachtig was geworden. Ze was het leven moe, en toen ze haar einde voelde naderen had ze er vrede mee. Nog eenmaal kwamen alle zusters en zwa gers in het huis bij elkaar om de begrafe nis te regelen. Ze heeft een mooi leven gehad, zei een van de zusters. Een rustig leven, beaamde' een van de zwagers. Ik zou er best voor willeta 1 tekenen, zei een van de nichtjes. Toen werd begonnen met het opstellen van de overlijdensOcaart en -advertentie. Het begin vlotte wel. Heden overleed onze geliefde zuster, schoonzuster en tante.... Hoe was ook al weer haar eigen naam? vroeg de zwager, die de aankondiging schreef. Ze heette naar grootmoeder, zei een van de zusters. O ja, zei een andere, ze heette naar grootmoeder. Mary.... Mary.... en nog er iets 'achter. Mary-Ann, herinnerde de eerste zuster zich plotseling. Zo. zei een van de zwagers, Mary-Ann, een mooie naam. Waarom hebben we dan altijd Zus gezegd? MURR, DE KATER EN ZIJN VRIENDEN 20. Krakend geven de planken van de deur mee en Egel is gelukkig weer vrij. Hij stapt binnen en zegt: ,Jié, jij lijkt wel een broer van Murr. Waarom heb je zo'n raar pakje aan?" Klaus antwoordt niet, want Zwijntje roept: „Jongens, de zeerovers blazen de aftocht. Ze nemen Murr mee als hun gevangene. We moe ten hem bevrijden." Ze overleggen, hoe ze dat zullen doen. Klaus stelt voor om door de geheime gang te gaan. En dat doen ze. W IP??' I WA" 21. Het is er erg donker, maar aan het eind van de gang zien ze al heel gauw licht. En juist als ze de geheime gang verlaten, komt een draagstoel voor bij, die door twee lakeien wordt getrans porteerd. „We zoeken een paar zeerovers die onze Murr gevangen genomen heb ben", zegt Benjamin. „Komt u van het kasteel, edele heren?" vraagt één van de lakeien en als Egel ja heeft gezegd, buigt het tweetal diep en vraagt dan: „Wilt u dan maar in onze draagstoel stappen, edele heren?" (Vervolg) O, wat mooi, riep ze, toen ze het geschenk ont waarde. Het was een schaakspel. Het schaakbord was van ebbehout, inge legd met ivoor. De schaak stukken waren van goud en zilver. Het prinsesje nam de stukken één voor één in de hand en bewonderde ze van harte. Toen keek ze de prins aan. Ik dank u wel, prins Fico. Dit is een prachtig geschenk. Jammer, dat ik niet schaken kan. De prins boog diep. Lieve prinses, zei hij vriendelijk. Ik wist dat u nog nooit met een schaak spel had gespeeld. En toch is het een heerlijk spel, waarvan een mens nooit genoeg krijgt. Zelf doe ik de hele dag niets anders dan schaken. Het zal me een eer en een genoegen zijn, u het schaakspel te leren. En hij begon meteen de spelregels uit te leggen. Maar nog eer het prinses je er alles van had begre pen schalden opnieuw de klaroenen en buiten voor door Thea Beekman het paleis kwam de twee de koets aan, met de twee de prins. Dit was prins Romu, uit het Noordland. Ook hij werd gevolgd door een dienaar die een geschenk droeg. Diep boog hij voor de ko ning en de jarige prinses en liet zijn lakei het ca deau overhandigen. Ver heugd begon Tirala het pak open te maken. Toen zag zij een paar schaatsen, ge maakt van het beste staal en beste hout ter wereld, met goud/ bestikte riemen en met juwelen bezet. Mooi, héél mooi, riep ze uit. Ik dank u wel, Srins Romu. Jammer dat niet kan schaatsenrij den. Lieve prinses, zei Ro mu trots. In mijn eigen Noordland is het zeven maanden van het jaar win ter, daar kunnen alle men sen schaatsenrijden. Ze houden dan wedstrijden. Ikzelf ken niets heerlijkers dan op schaatsen over het ijs zwieren. Ik oefen de he le winter en ben kampioen hardrijder op de schaats van het Noordland. Het zal mij een eer zijn, u d< kunst van het schaatsenrij den bij te brengen. Heel graag, prins Ro- mti, zei de prinses en ze keek naar zijn lange benen en brede schouders. Maar in ons land vriest het nooit, we hebben hier geen ijs. Wanneer prinses Tira la mij de eer aandoet met mij te trouwen zullen we in de wintermaanden dikwijls naar het Noordland reizen om daar aan de winter sport mee te doen, kondig- dé de trotse Romu aan. Terwijl de prinses nog bezig was de prachtige schaatsen te bewonderen, klonk er voor de derde maal klaroengeschal. Prins Towi, uit de Zes-eilanden was aangekomen. Hij be trad de grote zaal, gevolgd door een dienaar met een pakje. Na de begroeting bood de dienaar prinses Ti rala het pakje aan. (wordt vervolgd) Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Vrederustlaan 176 Den Haag. Oplossingen 614 (Arie v. d. Stoept. Zwart: 6. 7. 9,13. 15. 17. 19. 25. 35/38. 41. Wit: 16, 21. 22. 24, 26/28. 30. 32. 34. 39. 43. 44. 46. 47. 50. Opl 34—29 25x23. op 38x40 volgt 39. 33 enz.). 2420 39- 33, 47=42. 46x37 26x37. 27—21. 37—31. 50—45 45x3, 3x44 (11—17), 44x2 35—40), 2—35 (40—45). 3544 (6-11), 16x7 (45—SO). 44—6 •nz, cn wint. Fraai „slagwerk". 615 (Idem). Zwart: 1. 7/9. 12. 14. 17. 19, 26. 28. 33. Wit: 6. 18. 21. 23. 30. 32, 36. 37. 40. Opl.': 30—24. 4338. 36x27 40—35, 35x22. 18x7. 2722, 6—1 met het bekende motief van lr. Viergever, dat ook voorkomt ln het nieuwe Ïrobleem 623 Zo nodig geven we t.z.t. hiervan e oplossing. 616 (Hans Rotteveell. Zwart: 5. 8. 11. 13. 14. 18 20. 23. 25, 26 36. Wit: 33/35. 37/44. Opl: 33—29 29—24 37—31. 35—30. 39x10. 34x3 3—25. 25x6 Keurig! 617 (M v Dijk) Zwart: 6. 8. 11. 14. 16. 19. 20. 24, 27. 29. 30. Wit: 15, 17. 21. 32. 33. 37/39. 44. 49, 50 Opl 44—40. 40—34. 49—44. 21—17, 32x21 (49x461. 33—29. 15x2. 2x5 enz. wint. Middenspelcombinatie 622 gekenmerkt door een massale stand, waar in toch de kleuren redelijk goed gescheiden zijn gebleven. De oplossing loopt deze keer na de eerste zetten eigenlijk automatisch af. waarna een bekend slotmotief ontstaat, dat men in de bcginstand zeker niet zou vermoeden. Ook aan probleem 623 ls de naam Viergever verbonden. Dit probleem werd nl. door Leen de Rooy gecomponeerd op een slotmotief van de Amersfoortse ingenieur. Het belangwekken de van deze constructie is. dat alle motief schijven tijdens de afwikkeling „gebracht" worden. No 622 ir. J. Viergever, Amersfoort M m (Sr Q S si a 1 1 s Si 3 §g' c ft ft a 1 e e ft e' ,1 m m 1 9 MM jgÜ jjj m m SI ft 0 JpjP pi 0 3 ft i ft Dag nichten en neven. Hoe is de eerste week op school geweest? Nogal meegevallen? De meeste van jullie hebben maandag nog heerlijk van het mooie weer kunnen genieten. Maar troost je maar hoor, wantover een paar weken hebben jullie weer vakantie en dan is de grote vakantie al weer in zicht. Hebben jullie al vakantieplannetjes gemaakt? We kunnen dan al zoveel van de voorpret genieten. In leder geval weer veel sterkte hoor meisjes en jongens! Vonden jullie echt de puzzel van vorige week een beetje moeilijk? De oplossing is: horizontaal, aal, dra, pet, aar, ios, ras, roe en mol. Verticaal, dus van boven naar beneden, pad, sla, ar, park, Tea, tram, lor, s.o.s., arm, vel en oog. De hoofdprijs gaat naar Lidy van Dorp. De troostprijzen krijgen thuisgestuurd Clasina de Best, Wout Dankers en Nellie V. d. Eijk. Hiep-hiep-hoera, we gaan nu eerst onze jarigen feliciteren. Adrie van Andel, Joke van Dam, Wilma Kalkman, Ria Vermaas en Marja Verwijs, allen van harte gefeliciteerd van de nichten en neven hoor! Zwart: 1. 9. 12. 16. 17. 19. 21, 23 24. 27 2 31. 36 Wit: 26. 30. 34, 37 43, 45. 47. 50 No. 623 L. de Rooy, Amsterdam Wit wint door: 1. 47—41!. 25x34: 2. 40x20, 15x24: 3. 27—22. 18x27 4. 32x21. 23x32; 5. 37x28. 2SK40; 0. 21—16. 46x23: 7. 16x20. Nieuwe opgaven Het probleem van lr Viergever, dat we nu een plaatje geven, is het laatste vraagstuk van deze auteur, dat we in portefeuille hebben Jammer genoeg zijn „Viergevers" de laatste tijd betrekkelijk schaars. Wij weten uit erva ring. dat vele van onze geroutineerde oplossers deze ateods bijzonder op pnjs stellen. Zoals «Mpral Jlte eompoettlea van Vlargeva* te ook e W mm f r/TM 0 Horizontaal: 1. wijnsoort, 5. langzaam (muziek), 9. gekleurde plaat, 13. rekening. 15. ontkenning (Eng), 16. ovenkrabber, 17. in houdsmaat (afk), 19. bijwoord, 21. weddenschap, 22. voornaamw., 23. niet dicht opeen staande, 25. voorschrift, 28. dof. 29. taaie aard soort, 31. bijwoord, 32. plechtige gelofte, 33. speer, 34. welgevormd, 36. muiter, 38. voorlichting, 40. stad in Duitsland, 42. opstootje, 43. gem. in N. Brab., 45. water in Friesland, 47. bijrivier v. d. Tiber, 49. spoorrichel, 50. voorzetsel. 51. kan men uit drinken. 52. smal deel ener vloot, 53. overal, 54. maanstand, 55. gebloemd katoen, 57. kiem. 59. voornaamw., 60. lichaamsdeel, 61. berg, 63. gem. in Gelderl., 65. venster, 66. voegwoord. 68. kenteken, 70. tweetal, 71. duw. 72. bedrog (bargoens), 74. zuiver, 76. gemalin van de zeegod Aegir, 77. lipbloemig onkruid, 78. ontkenning (spreekt.), 81. bij woord. 82. meisjesnaam. 83. aanloop, 85. rijksgrens (afk), 86. adel lijke titel in Engeland, 87. vaarwel, 89. insekt, 91. gebak, 92. gem. in Utrecht, 93. palmriet (Mal). Verticaal: 1. bast, 2. scheikundig element (afk), 3. familielid, 4. hemellichaam, 6. voegwoord, 7. ongaarne, 8. geheel de uwe (afk. Lat), 9. wijnsoort, 10. koor van zangers, 11. voegwoord (Fr), 12. deel van een schrijfmachine, 14. levenslucht, 16. vaste bodem, 18. gem. in Groningen, 20. zijtak Elbe, 21. Jtreek op de grens van N. Brab. en Limb., 22. korf. 24. rivier in O. Siberië. 26. bereide dierenhuid, 27. bakt men brood van, 28. rivier in Nederl., 30. be woner van Z.W. Celebes, 33. bewoner van Lapland. 35. puntig voor werp. 37. voldaan, 38. bekend gebouw in Amsterdam. 39. voor schrift, 41. onbep. voornaamw.. 43. gem. in Groningen, 44. deel van een huis. 46. ieder. 48. gem. in N. Brab.. 49. latwerk, 50. bijwoord. 56. zijtak Saaie, 58. deel van een auto. 60. hoenderachtige vogel, 61. karakter. 62. huis, 64. iemand de achting geven, welke hem toe komt, 65. zonderling, 66. slaapziekte, 67. zwakke, 69. nauwe ope ning, 70. gekleurde plaat, 71. oud gewicht, 73. boom der tropen, 75. telwoord, 77. tweehoevig zoogdier, 78. reinigingsmiddel, 79. eer lijk, oprecht (Eng), 82. oude lap. 84. nieuw (Gr), 86. muzieknoot, 87. water in N. Brab., 88. bijwoord, 90. rijkstelefoon (afk). 3. li. 4. Samara, 5. ed. 6. rek, 7. net. 8. om, 9. Athene, 10. Dr, 11. Eede. 12. meettor. 15. sap, 19. bagno. 21. noest. 24. la, 25. Gotenburg. 26. Heemskerk. 27. p.e., 29. si. 30. PH. 32. Arkel. 34. trede, 35. donor, 37. aan, 40. pad. 44. passage, 45, regie, 47. akant, 49. festoen. 51. mergel. 52. Ie, 53. b.d., 54. emotie, 56. Se, 58. A.E., 60. mand, 61. wal, 63. stee, 66. Dan, 67, sta. 71. o.e., 72. ma, 73. as, 75. Dr. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen 2J0. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. bolster, 7. no maden, 13. Elia, 14. desem, 16. tree, 17. r.i., 18. m.b., 20. kat, 21. N.H.. 22. de. 23. omlaag, 26. hoepel, 28. Argos, 30. Peene, 31. ra. 33. antithese, 35. do, 36. dra. 38. o.e.. 39. mt, 40. por, 41. kap, 42. Niers. 43. man. 44 pen. 45. RB. 46. ka. 48. dof. 50. al. 51. Meulebeke. 55. re. 56. Se- gre. 57. drama. 59. smerig. 62. knoest. 64. Aa. 65. ge. 66. das. 68. t.t.. 69. To. 70. gnoe. 72. Mal ta. 74. idee, 76. edelman, 77. Asperen. Verticaal: 1. baroard, X. olim, «en van I- an twM Jan van Aalsburg, schrijf jij de volgende keer een lange brief? Jij ook Johan Adrlaanse? Jammer dat ook jij er geen briefje bij deed Joop Alblas. Jullie hebben wel in de Cineac genoten heb ik uit je brief be. grepen Janneke Baak. Fijn dat Jij al zo van het spel hebt geno ten. Is Marianne een vriendin van jou? Wanneer is Loesje weg gegaan? Is jouw zusje weer beter Llda Baardman? Mag je nu weer bij haar slapen? Het is hier ook erg mooi weer geweest hoor! Jammer dat jullie weer naar school moesten, Jij bent heerlijk bij opa aan het logeren geweest. Joke Baars. Heb je het naar je zin gehad? Wanneer ben J- thuisgekomen? Waar woont jij ze nog geverfd? Hoe heet jouw vriend? Vond je de puz zel echt te moeilijk, Lenie Berg- werff? Bedankt voor je tekenin gen hoor! Wat leuk dat tante Ma rie voor een maand uit Canada is gekomen. Hoe vinden je nicht jes het hier ln Holland? Ik ben zeer benieuwd wie er een prijs wint hoor! Schrijf jij de vol gende keer een lange brief. Mar- greet Bersma? Dan moet Je nog erg veel leren Clasina de Best. Het is een heel mooi be roep hoor! Doe Je ook de harte- beetje weten hoe laat het is. Jullie hebben nu zo maar 23 konijntjes gekregen Juri den Bes ten. Dat ls heel wat! Mag je ze allemaal houden? Welk eten krij gen ze? Kan je de oal niet van het dak halen. Leo Biest? Heb je hem er zelf opgeschopt? Was het verleden week groot feest? Had je mamma's stoel versierd? Wat jammer dat jij er helemaal niets bij schreef. Klaas Bill. Ik miste het vak rekenen op jouw rapport, kan dat Inge v. d. Blij? Groeit de ba by goed? Ga je wel eens rijden? „De Zwerver" ls een heel mooi boekje Hans Blijlcven. Ja hoor, tante Jos leest ook heel graag. Wat heb je al van de lego gebouwd? Ik miste ook jouw brief Garrle Boonstra. Wist jij helemaal niets te schrijven? Jij schrijft de volgende keer een lange brief. Stineke Borstlap? Jammer dat de vakantie om ls en jouW vriendin weer naar huis moest Ada Bos. Hebben jullie veel gefietst? Hoe heet Je vrien din? Fijn dat jullie met Pa sen naar oma en opa zijn ge weest. Lenie den Boer. Wonen ze ver weg? Hebben jullie genoten? Leuk hoor dat jij nog van die kleine zusjes hebt, vind je niet? Hartelijk bedankt voor het leuke fotootje Anneke Bos. Ik vind het erg mooi! Ja. tante .Tos heeft al heel wat fotootjes van de nichten en neven gekregen en ik vind het altijd erg leuk. Jullie hebben de club een mooie naam gegeven, maar wat gaan jullie nu op die club doen? Was je vriendin blij met het cadeautje? Jij mocht weer op het mooie postpapier van je pappa schrij ven Davld Bouw. Geweldig zoveel auto's hoor! Wat zijn jullie ver wend met zo'n prachtig jack. Heb je het al aangehad' Woont oma en opa dichtbij jullie? RU Braafhart, schrijf jij de vol gende keer een lange brief? Vis Jij zo graag Corrle Brander- horst? Geweldig dat jij het babie- tje al zo gauw mocht zien. Hoe heet het? Jij hebt dus al vakan tieplannen gemaakt. Leuk hoor! Tante Jos is toch geen me neer. Ineke Brandsma? Heb jij al veel sigarenbandjes? Ga jij iede re week zwemmen? Is opa nu weer een klein beetje beier, Cla- rie Breederland? Hebben jullie dinsdag fijn feestgevierd? Mag jij ook wel eens met Lenie rij den? Hebben jullie de puzzel al afgemaakt? Is hij mooi? Heeft Jopie mamma ook zo goed ge holpen? Wat heeft paopa jouw verwend Tineke de Bruin. Zit jij vaak op de motor? Je hebt al leen kans op een prijs als je let- ter aan de beurt is Lenie Coen- radle. Is de kleurplaat mooi ge worden? Vind jij geschiedenis een Wat kijkt die kat toch rustig naar de muizen. Zou hij soms een beetje ziek zijn, want anders bleef hij toch niet zo rustig zitten? Jullie moeten nu met deze uf'oeei- dingen en woor den een spreek woord maken. Heel gemakkelijk hoor! De oplossing moet voor dins dag IS opril wor den ingezonden dn *5? *'a£é ld (fy fijn vak? Ben jij wel geslaagd voor het verkeersexamen, Jenne- ke Cornet? Leuk dat jullie sa men mochten logeren. Was het leuk? Naar welke school ga jij met september? Volgende week zondag is het groot feest Adrie Dankers. Komen er veel vriendinnen? Het is een héél leuk spel hoorl Heeft je broer het al verteld? Fijn dat Teuni bij jullie mocht logeren. Héél veel plezier volgende week zondag hoor! Wat gaan jullie met al die boot jes doen Wout Dankers? Jouw vriendje wordt maar verwend hoor! Wat is dat. paparillen? Is de ruit weer gemaakt? Heb jij het naar je zin gehad in de Biesboseh, Willy Delleman? Je schrijft er helemaal niets over. Heb je al veel met het kwartet spel gespeeld? Is oma al bij Jullie geweest. Hans Doesburg? Fijn dat jij zo goed je best hebt gedaan. Hoe vind je het nu weer op school Anneke Dom burg. Ben je weer helemaal be ter? Jullie hadden le Paasdag wel dubbel feest. Bedankt voor je rijmpjes hoor! Jammer dat jij nu net op je broertjes ver jaardag naar school moest, Lidy van Dorp. Ben je nog naar hot hertekamp geweest? Leuk dat Jouw kleine broer zo'n mooie ver rassing had. Heerlijk dat jij zo dichtbij het Kolpabad woont, dan kan je af en toe eens fijn een duik nemen. Hartedjk welkom Wil ly Driessen bij de nichten en ne ven. Heb Jij al lang orgelles' Fijn dat jij pappa ,n de vrinkel mag helpen. Ik hep de brief ge kregen hoor! Jij bent maor verwend hoor door minima en pappa Ada van Es. Heb jij een fijne vakantie gehad? Mag jc mamma al een Klein beetje hel pen? Wanneer Den jij precies geboren Marianne Eygenraam. Heb jij nog meer broertjes en zusjes? Jouw vorige brief was te laat Hannic Eygeiiraain. Har telijk welkom hoor bij de nichten en neven. Waar heb jij de tas van gemaakt? Wordt het poppe- rokje mooi? Hartelijk bedankt voor je gedicht. Heb je het zelf gemaakt? Wat heerlijk dat je in de vakantie mocht logeren Nellie v. d. Eijk. Jij bent een verschrikkelijke boffert hoorl 'k Geloof best dat je er erg blij mee bent. Hoe vond je net in Rotterdam? Zijn er al kleine eendjes? Hoe heb jij het op je verjaardag gehad. I'etcr Faas? Je schrijft er helemaal niets over. Heb jij veel boeken? Schrijf jij nu de volgende keer echt een lange brief. Joke v. d. Feijst? Hebben jullie iieeriijk gespeeld op de veiling. Piet van Gaaien? Mochten jullie ook wel eens meerijden of -varen? Hoe vind je het nu weer op school? Ook jij bent hartelijk welkom bij de nichten en neven Hans van Gelder. Jij bofte maar met zo'n prachtige fiets. Heb je nog meer broertjes en zusjes? Hartelijk bedankt voor de mooie zegels die je mij stuurde Trudic de Graal. Je schrijft toch nog wel al is je mooie postpapier op? Vond je dc puzzel echt zo moeilijk? Harte lijk bedankt voor je mooie teke ning hoor! Je krijgt nog wel ver der bericht. Heb jij de teke ning helemaal alleen gemaakt Corrle v. d. Graaf. Hartelijk be dankt hoor! Grappig dat jullie een goudvissenvijver hebben. Zijn de fazanten ook van Jou? Schrijf jij de volgende keer een lange brief Miep de Groot? Leuk dat jij al mag leren bordu- •cn Coble Haasnoot. Vind je het moeilijk? Ben je a1 naar het strand geweest? Wat ben jij verschrikkelijk verwend Arie Haasnoot. Jij hebt prachtige boe ken gekregen! Om te smullen! Is de bouwplaat al klaar? Wat is een doolhofje? Krijgt jouw pop vaak een bad. Riekje Hagcndljk? Leuk hoor. al die spelletjes. Heb thuis geen vriendin? Hoe heb jij het op je verjaardag ge had. Bram Hamel? Zijn je vrien den niet geweest? Je schrijft er helemaal niets over. Is jouw „hik" al weer over Tiny Hans- ™IJ.k7..JHoe kwam het eigenlijk? Heb jij nog meer broertjes en zusjes?Bedankt voor je teke ning Lid* den Hartog. Jij bent hartelijk welkom hoor bij de nichten en neven. Welke naam het P°es^e gegeven? Wat ben jij een boffert met Je prachtige nieuwe sportfiets Leo de Hay. Rijdt hij fijn? Ondanks de regen hebben Jullie toch veel plezier gehad begreep lk wel. net is mooi postpapier Bepple 3'd', Heuvel- Leuk dat je het kreeg. Verkoop je de zegeltjes ook? Hoe 1* het met Sjanl? Wat zijn jullie fijn uitgeweest Thera v. d. Heuvel. Wat was er te zien op de markt in Gorkum? Wat is dat het „paar- dewater"? Prachtig zo'n park verlicht! Jij hebt wel genoten hoor! Fijn dat ik weer eens een briefje van je kreeg Saarijc v. d. Heuvel. Leuk dat jc nu de Koningin héél goed hebt gezien. Geweldig zoveel auto's. Jouw pappa was wel gelijk heel erg arm Jannie Hofstee. Jij bofte maar hoor! Het te leuk postpa pier, Jannie! Hebben jullie ook zo'n mooie tuin? Schrijf Jij de volgende keer een lange brief Els Hoogterling? Jij bent neerhjk aan het logeren geweest Adrlaan van Houwelingen. Ben jij wel eens een klein beetje ondeugend? Goed je best maar doen, hoor Adrlaan! Heb jij helemaal geen zusjes, Gerard Hulsman? Wat hebben julie in je tuintje ge zaaid? Fijn dat Jij zo goed voor uit bent gegaan. Hebben Jullie veel dinky-toys? Jongens en meisjes de brieven bus ls helemaal leeg. Alle brie ven zijn beantwoord. Zorgen Jul lie cr voor dat hij volgende week weer helemaal vol ls? De letters 1 t.-m. R zijn deze week aan de beurt. Veel plezier en genieten jullie maar veel van de zon, nichten en neven! Tot de volgende week, 'o-S

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 20