geihsct)e (Garant Angst bij Papoea's Maak gratis proefrit Auschwitz bijna gebombardeerd NIEUWS in één oogopslag- toxopeus terug Ivoor Indonesië Britse interesse voor de Europese markt Twijfel aan ruimtereis van Gagarin blijft Stoere brommer Plan van Prins Bernhard voor Mexico Leidse vërfhandel „de Valk' Memorandum aan E.E.G.-landen Drie kinderen omgekomen Engelsen tekenen protest aan Helikopter stort neer: 4 doden li II ZATERDAG 15 APRIL 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. TweeënveertipMe jaargang no. 12150 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: DT. B. DIEMEB CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD .Stantvasticfi Is ghtblma mgn bert in Ugljenspatt" Een nieuw lied voor de Heer Zie Zondagsblad Minister Toxopeüs heeft bij zijn terugkeer op Schiphol ver klaard geconstateerd te hebben, dat de Papoea's tegen aanslui ting bij Indonesië zijn en angst koesteren voor Indonesische dreiging. Het wordt steeds duidelijker, dat de Sow jets met de ruimte reis van majoor Gagarin een enorme show hebben opgevoerd. Niemand weet nog waar het ruimteschip is gelanceerd en uit mededelingen uit Moskou is nu weer gebleken, dat Gagarin niet in de ruimtecabine, maar per parachute is geland. Engeland heeft gisteren de zes landen van de Europese Economi sche Gemeenschap uitgenodigd besprekingen te openen over de toekomst van de geassocieerde gebieden, hetgeen uitgelegd mag worden als een stap tot toenadering tot de E.E.G. Prof. Vaes, die de financiële gestes van de E.G.K.S. controleert, heeft in een rapport geconcludeerd, dat de Europese instellingen nog meer zuinigheid kunnen betrachten en dat o.m. gewaakt moet worden tegen het bijverdienen van hoge bedragen door het maken van overuren door de ambtenaren. Vanwege de schade als gevolg van de Planta-epedemie van vo rig jaar is thans een bedrag van f 770.000 uitbetaald. De aanvra gen tot schadevergoeding belopen een bedrag van bijna twee miljoen. Daarbij zijn twee claims van meer dan honderdduizend gulden. Toen rijkspolitiemannen gisteren in het Ambonezenwoonoord te Westerbork twee personen, die tot gevangenisstraffen waren veroordeeld, wilden arresteren, is de kampbevolking slaags ge raakt met de politie, die van gashandgranaten gebruik moest maken. TAE Zweedse jeugd is -L* al net zo gek met de bromfiets als de Ne derlandse en waarom ook niiet? Want afgezien van het gevaarlijke spel dat er dlilkwijls met dlit door zijn snelheid lang niet ongevaarlijke voertuig wordt gespeeld zo'n brommer heeft mogelijk heden. .Mogelijkheden om indruk te maiken op je kornuiten en mogelijkheden om indruk te maken op het schone ge slacht. En dat is in een be paalde periode van het leven Iheel belangrijkIn de leeftijdsklasse die men pleegt aan te duiden als „tussen tafellaken en ser vet" zoekt menigeen het in het bizarre of in de bra voure! Maar dat ook op dit punt de smaken verschillen be wijst deze foto: een trotse bromfietsbezitter uit Zwe den toont zyn pronkstuk! Heel wat anders dan wat het hart van de Nederland se bromfietsjeugd in gloed zet, want bij ons zoekt men het meer in de stroomlijn. En deze jongen heeft het met zijn stuur in de höogte en in de breedte gezocht. En verder vooral alles wat maar interessant is: spiegels en knipperlichten en een schijnwerper en zelfs een ouderwetse „toeter"'. Een pronkstuk voor wie er oog voor heeft! Ouder wordend verliest men meestal wel iets van die jeugdige bravoure en die jeugdige trots. Wel iets, maar gelukkig miet alles. Gelukkig zijn er nog velen trots (en nu nemen we een voor de hand liggend voor beeld!) op hun eigen chris telijke krant. Die klein be gonnen christelijke pers is uitgegroeid tot kranten die er wezen mogen. Die men met trots kan tonen als „onze krant". En gelukkig zijn er ook nog velen die er wel een bravo urestukje voor willen uithalen of eigen lijk: veel bravoure is er niet voor nodig om te zorgen dat de bon wordt ingevuld, zodat wéér een gezin is binnen gevoerd in de kring van onze abonnees. Toch is iedere bon voor ons een bewijs dat u dat jeugdige enthousiasme voelt voor krant. En dat is een pret tige gedachte die stimule rend werkt! U kont noteren als nieuwe abonnee: (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ls). (straat) (woonplaats) Prirw Bernhard heeft volgens Ass Press een jndustriaLisa tieplan bekend ge maakt, dat door vier landen, wordt ge steund. Bij zijn vertrek van Mexico naar Jx>s Angeles deelde hij mede, dat 360 miljoen pesos of ƒ104 min. geïnvesteerd zal worden in de havenstad Matamoros, die naar verwachting de noordelijke exportstad van Mexico zal worden. Met de Mexicaanse regering zal onderhan deld worden over vestiging van nieuwe chemische en elektronische industrieën met Mexicaans, Nederlands. Belgisch en Duits kapitaal. Leden van het Eurpoese bankconsortium zullen helpen bij de mo dernisering van de haven. DE MINISTER van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, die gisteren op Schiphol is teruggekeerd van zijn bezoek aan Nieuw-Guinea, heeft verklaard dat slechts een te verwaarlozen minderheid der Papoeabevol king aansluiting bij Indonesië voorstaat. „Ik heb er zelf nooit een ont moet", zed hij, .integendeel, ik heb bij de Papoea's alleen een stroming van angst opgemerkt, angst voor Indonesië." Indonesië, dan zon niemand dat verhin deren. „In Nederland wordt Immers ook de communistische partU toegelaten", zei hij. Met nadruk sprak de minister tegen dat staatssecretaris mr. Th. H. Bot de in de wereldpers zo gewraakte uitlating ge daan zou hebben, volgens welke Amerika, Engeland en Australië terstond aan Ne derland hulp zouden verlenen, wanneer Indonesië Nieuw-Guinea zou aanvallen. Minister Toxopeus zei er geen idee van te hebben of in de toekomst Nederlands en Australisch Nieuw-Guinea zouden worden samengesmolten tot een gebieds deel. Maar wel had hjj redenen aan te nemen dat de Papoea's uit de belde ge bieden soortgelijke verlangens koesteren. De minister noemde de installatie van de Nieuw-Guinearaad „bijzonder feeste lijk en goed georganiseerd". De eerste vergadering van de raad was goed ver lopen en de moeilijkheden rondom de verkiezing der commissie van gedelegeer den waren intussen opgelost „Het is goed geweest, dat vele buitenlandse journa listen de installatie hebben kunnen gade slaan. Wij hebben daarmee gedaan wat we kunnen doen: voor het forum van de wereld demonstreren, dat het ons ernst is met het verlenen van zelfbeschikking aan de Papoea's". Desgevraagd zei de minister, dat de Nederlandse regering op Nieuw-Guinea geen anti-Indonesische propaganda voert. Ook hier wordt een van de eerste prin cipes der democratie gehandhaafd: indien er Papoea's zouden zün die een politieke partjj zouden wensen op te richten met als doel aansluiting van het eiland b(j Officiële dealer v Verf van Vettewinkel Tokion Lakken Nemi Muurverven Wienese ladders Sphinx kwasten Sata Pistolen LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend engros LEIDEN. Tel 33909 De Britse regering heeft gisteren een memorandum overhandigd ieder van de zes hoofdsteden van de E.E.G.-landen, waarin voorgesteld wordt spoedige onderhandelingen te beginnen over de toekomst van de geassocieerde gebieden, aldus werd uit betrouwbare bron vernomen. Krachtens het verdrag van Rome ge nieten deze niet-Europese geassocieerde gebieden een voorkeursbehandeling en ontvangen steun uit een ontwikkelings fonds van 2.103.220.000 gulden voor sociale en economische ontwikkeling. De zes leden staten van de EEG zijn verplicht jaarlijkse contributies te betalen voor dit fonds tot eind december 1962. Aangezien vele van deze geassocieerde gebieden sindsdien onafhankelijk zijn ge worden, moet hun verhouding tot de EEG herzien worden. De kwestie is of de geassocieerde ge bieden de voorkeursbehandeling zullen blijven genieten, want dit gaat soms ten koste van andere pas onafhankelijke ge bieden, zoals bijvoorbeeld de vroegere Britse kolonies in Afrika. De Nederlandse regering met name heeft herhaaldelijk verklaard dat in de toekomst alle Afrikaanse landen gelijk behandeld moesten worden. Enkele bronnen beschouwden gisteren de Britse stap als een eerste toenadering tussen Groot-Brittannië en de zes. Zij verwezen naar persberichten, waar in gesteld wordt dat Groot-Brittannie voor eind mei het lidmaatschap van de Europese markt zal aanvragen. De vice-voorzltter van de Europese commissie van de EEG, dr. S. L. Mansholt, heeft op een vergadering van de land- Vraag de dealer of schrijf aan Daf Eindhoven. bouwcommissie van het Europese parle ment in Brussel verklaard, dat de land bouw niet zal mogen worden uitgesloten indien Engeland inderdaad wil toetreden tot de Europese economische gemeen schap. Hij betoogde, dat inderdaad grote moeilijkheden zouden moeten worden overwonnen om het in Engeland toege paste landbouwbeleid waarbij meer dan de helft van het inkomen der boeren door de staat wordt gesubsidieerd en de landbouwpolitiek in de zes EEG-lan- den aan elkaar aan te passen, doch dat dit niet zal mogen leiden tot een uitzonde ringspositie voor de landbouwsector in een eventuele overeenkomst tussen de EEG en Engeland. In Geleen is het twee-jarig zoontje van de familie Romer in een rioolputje achter de ouderlijke woning geraakt en verdronken. In Meppel viel het bijna tweejarig dochtertje van de familie Blokzijl in de Oude Vaart. Het kindje was even aan de aandacht van de moeder ont snapt, waarna men het verdronken in het water vond. In Valburg (Betuwe) ten slotte liep de driejarige Henkje Visée onder een vrachtauto. Hij was op slag dood. Het Indonesische persbuerau Antara deelt mede dat bezuiden Djakarta een conferentie wordt gehouden van verzets groepen in Nederlands Nieuw-Guinea, die drie dagen zal duren en alle organisaties moet bijeenbrengen om de „bevrijding" te bespoedigen. Voorzitter Silas Papare zeide, dat de bevolking van Nieuw-Guinea de Nieuw-Guinearaad afwijst. Generaal Nasution was bij de opening. Het eerste bataljon van de King's Onn Scottish Borderers is na twee jaar diensttijd in West-Berlijn naar huis vertrokken. Op het station Berlijn-Spandau zorgden burgemeester Brandt en vele of ficieren voor het officiële afscheid. Het niet-officiële gedeelte van het afscheid was evenwel veel moei lijker: daar kwamen zelfs acro batische toeren bij te pas. Van de Britse militairen zijn er 36 met Westberlijnse meisjes getrouwd geraakt. Twee groten der aarde ontmoetten elkaar deze week in Washington de oude bondskanselier dr. Konrad Adenauer en de jonge Amerikaanse president John Kennedy. Na afloop van de besprekingen las Kennedy op het bordes van het Witte Huis een perscommuniqué voor. Hij noemde daarin Adenauer (die hier over de schouder van zijn gastheer kijkt) een vriend, een groot Europeaan en een eminent leider van zijn land". Terwijl Chroesjtsjef in het Krem lin een brallende redevoering hield en men in de gehele wereld nog na- huldiging van de Russische majoo^ praatte over die indrukwekkende op het Rode Plein in Moskou, was het nog steeds de vraag, welke waarde moet worden gehhecht aan de Russische beweringen. Want deze zijn soms volkomen met elkaar in tegenspraak, zo zelfs, dat de Britsë jurist Christopher Shawcross, voor zitter van de Britse afdeling van het Int. instituut voor ruimterecht pro test heeft aangetekend tegen de er kenning van Gagarins vlucht als een werel d-hoogte-reoord. Daar komt nog bij, dat de Russische professor Blagonrawof, die een ruimte vaartcongres in Florence in Italië bij woont, gisteravond opnieuw met klem heeft verzekerd, dat Gagarins ruimte cap sule geen patrijspoorten of vensters had. waardoor de majoor naar buiten kon kijken. Hij sprak het vermoeden uit, dat Gagarin de aarde en het uitspansel „ge zien" heeft via een radiostelsel. meraden, er was een kleine technische storing. Daarop hervatte hij ondeT bulderend gelach, waaraan ook Gagarin meedeed zijn pogingen, de tuniek van Gagarins uniform te doorboren. Het was duidelijk dat de gehele ver welkoming de ontvangst op het vlieg veld, de parade van honderdduizenden op het Rode Plein en tenslotte de uitzon derlijke receptie in het Kremlin, vele da gen lang moet zijn voorbereid. Ook de woorden, die Gagarin sprak, waren vele malen gerepeteerd. /AVER HET aprilweer de laatste dagen niets dan lof. Ook het komende Vier leden van de Westduitse lucht macht zijn gisteren om het leven geko men toen een helikopter waarin ze waar nemingen deden, tegen een hoogspan ningsdraad vloog en neerstortte. Aan boord bevonden zich behalve de piloot, een luitenant-kolonel, een kapitein en een sergeant majoor. Ooggetuigen zagen hoe de helikopter, die zeer laag vloog, de kabel raakte. voorover dook en met de neus omlaag Maar hy weigerde een nadere toelich- neerstortte, ting te verstrekken of uit de doeken te. doen, hoe Gagarin kleuren kon onder scheiden. Op dat ogenblik verdween hij uit het gezelschap journalisten, dat hem vragen had gesteld. Amerikaanse ge leerden in Florence twijfelen, of Gaga rin inderdaad alles heeft gezien. wat Tass hem in de mond heeft gelegd. Tenzij hem een elektronisch visueel stelsel ter beschikking stond. PARACHUTE In een uitzending van Radio-Moskou is medegedeeld, dat Gagarin de landing van zijn ruimtevlucht verrichtte met een parachute en niet In een cabine, zoals aanvankelijk werd medegedeeld. Ook dit is een opmerkelijk verschil. Een ver slaggever haalde de woorden aan van landarbeider, die Gagarin aan een parachute had zien neerkomen. Voorts valt het op, dat nog steeds angstvallig wordt verzwegen in welk deel van de Sowjetunle Gagarin terecht zou zijn ge komen. Gagarin werd gisteren onderscheiden als held van de Sowjetunie en held van de luchtmacht. De decoraties werden tijdens een receptie in het Kremlin op gespeld. President Brezjnef had met dit opspelden meer moeite dan Gagarin met zijn beweerde ruimtevaart. Onder grote hilariteit van de ongeveer 2500 bezoekers wendde hij zich tot de microfoon en zei glimlachend: een ogenblikje geduld, ka- TAE EERSTE WEEK van het proces- Eichmann is voorbij geconstateerd kan worden dat er tot dusverre niet dat gene is uitgekomen wat men er van had verwacht. En geconstateerd kan ook wor den dat dr. Servatius, Eichmann's verde diger, misschien wel de bewondering oogst van juristen maar niet de sympa thie van de wereld. Dit laatste naar onze mening ten onrechte. De grote verdienste van dr. Servatius is dat hij dit proces in Jeruzalem ook inderdaad tot een proces maakt en niet tot een schijnvertoning, van te voren zorgvuldig geregisseerd en met een van te voren vaststaande uitslag. Na tuurlij kkan men zich op het standpunt stellen dat dit laatste misschien toch beter was geweest. De schuld van Eichmann staat immers onomstotelijk vast men kan dus de opvatting huldigen dat dit proces gezien moet worden als een de monstratie tegen een onmenselijk systeem en daarme af. Dan heeft de stem van het wereldgeweten gesproken en is aan het gevoel voor rechtvaardigheid van de massa voldaan. Wie dit gevoelen is toegedaan moet zich realiseren dat het invoeren van zulk een „rechtsgeding" een gevaarlijke bezigheid is. „Stelt u zich eens voor", zo argumen teerde dr. Servatius zijn standpunt, „dat alle nieuwe staten strafbepalingen in het leven gingen roepen tegen hun vroegere koloniale overheersers. Neem het meest recente voorbeeld: BelgiëKongo. Stel voor dat de zeer anti-Belgisch gezinde Loemoemba (in leven gebleven zijnde en aan de macht gebleven) een aantal wetten had laten aannemen die hem in staat zouden stellen een vroegere Belgische mi nister van koloniën te berechten. Stel voor dat hij kans zou zien op slinkse wijze die minister te kidnappen en naar Kongo te laten overbrengen. Dan zou hij hem volgens de pas aangenomen wetten kunnen berechten zou de wereld dit alles als rechtsgeldig moeten aanvaar den?" Men kan, niet ten onrechte, stellen dat de misdaden van Eichmann toch wel in een heel ander vlak liggen dan datgene wat dr. Servatius als voorbeeld stelde. Eichmann heeft misdaden begaan die in gaan tegen wat men het natuurrecht zou kunnen noemen, waarbij dat natuurrecht dan beperkt moet worden tot de opvat tingen die onder beschaafde volkeren heersen. Maar dat zijn meer argumenten die het gevoel bevredigen dan dat zij juridisch overtuigend zijn. Want wie zal uitmaken wat „beschaafde volkeren" zijn en wie zal dus uitmaken waar het „na tuurrecht" begint en ophoudt? Men moet dr. Servatius dankbaar zijn dat hij het doet zoals hij het doet. Want dit proces is niet slechts van historische betekenis, omdat hier een vertegenwoor diger van een onmenselijk systeem terecht staat het is ook van historische bete kenis uit juridisch oogpunt. Op wat hier gezegd en gedaan wordt zal straks wor den teruggegrepen en wee als de rechtsvorm wordt losgelaten en plaats moet maken voor een schijnvertoning. Als het recht geen recht meer is wordt de westelijke vrijheid niet anders dan een mooi woord zonder inhoud. (rita) „Er moeten toch heus nog een paar snoepjes bij, voordat de wijzer precies op 250 gram staat...." weekeinde zal goed voorjaarsweer zien geven. Via Engeland bereikt morgen een lucht van hogedruk waarin het weer vry zonnig is. De wind blijft zwak en de temperatur schommelt in de middag bij 13 i 13 graden. Eerst na zondag kan ons weer wat zachtere lucht bereiken. Zomers warm ts het in miden- en zuid-Europa waar middagtemperatu- ren van 20 tot 25 graden vaorkomen. Tot nu toe is april nog bijna twee gra den warmer dan normaal en dat is een mooie prestatie. De Bilt verwacht tot zondagavond: In de kuststreken vrij zonnig, in het bin- nenland meer bewolking en op de meeste plaatsen droog. Weinig verandering van station temperatuur. Overwegend zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Tendens: langzaam stijgend HET WEER DN EUROPA D. Helder Ypenburg Zondag: zon op 5.42, onder 19.38 uur; 5™.*? maan op 6.44, onder 2109 uur. ,e o".. Maandag: zon op 5.40, onder 19.40 uur; Twente i op 7.14, onder 22.18 uur. april: Volle Maan. DE122W,ET!IN? hfeft in NewarlL ®venin* News ^te- ..Het plan kwam tot de joden in een tempo van 12.000 den moeten voorwenden dat 1944 een joods plan ge- ren publiceerde. hoogste oorlogsraden, waar per dag afgemaakt werden, zij het nazi-aanbod aanna- torpedeerd dat de bedoeling Brand, die ook door de de Russen er hun veto over Hij zei dat de joden beseft men om een miljoen joden had om het concentratiekamp Hongaarse joodse gemeen- uitspraken, omdat zij het hadden dat bfj een bomaanval uit te wisselen tegen 10.000 Auschwitz te bombarderen, schap en Eichmann afgevaar- kamp toch spoedig zouden duizenden om het leven zou- vrachtwagens voor het ooste waardoor de Duitsers geen digd werd om met de gealli- veroveren en zij de omrin- den komen, maar dat bere- lijk front, gelegenheid voor massale eerden te onderhandelen over gende industriële en mili- kend was dat een veelvoud Brand zei dat dit aanbod vernietiging meer hadden ge- de uitwisseling van joden taire installaties in stand wil- gered zou worden omdat de gedaan was door Heinrich had- tegen vrachtwagens, ver- den houden voor hun eigen nazi's dan niet meer over de Himmler, de chef van Eich- A klaarde verder dat hij in het gebruik." faciliteiten zouden beschikken mann. Dit was de strekking van geheim het joodse plan Brand zei dat in de hon- om hun slachtoffers aan de De geallieerden weigerden een vraaggesprek met Joel Auschwitz te bombarderen derd dagen die verstreken lopende band af te maken. op dit aanbod, dat zij als Brand, een getuige in het aan de Britten voorgelegd tussen het veto en de bezet- Brand was verder van me- chantage en verraad aan de proces Eichmann, dat de had. ting door het rode leger de ning dat de geallieerden had- Russen zagen, In te gaan. Einde. Zd.-Llmb Helsinki Stockh Oslo Kopenh Aberdeen Londen Adam Brussel Luxemb Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen ZUncb Genéve Locarnc Wenen InnsbrucK Belgrado Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon 3 Tempei zw. bew. zw. bew. mist zw. bew. zw. bew. mist zw. bew. regen zw. bew. mist gh bew zw. bew onbew. regen 1. bew. h. bew zw. bew. 1. bew. mist regen gh bew regen zw. bew regen onbew >w bew onbew onbew. zw. bew regenb. 1. bew. h. bew. windstil windstil windstil windstil nno nno wzw

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1