ZUID-WEST-VELUWE VENTERTAL, Noordzwitserse Rijnstadjes noden tot een bezoek Klein stuk Holland in Engeland I Naar toppen, gletsjers en j I berghutten j centrum voor voettochten LINCOLNSHIRE, STOER EN VRLCHTBAAR LAND Van oorsprong sandbank in delta der grote rivieren Nu nog kan men daar uren ronddolen zonder iemand te zien Amsterdam-Parijs eind 1962 per elektrische trein Per boot naar Israël Brussels stadhuis wordt nagezien Biermuseum in München 1\0G nimmer heeft eet autobus door het Ven- tertal in Oostenrijk gereden. Zelfs de gele Oostenrijkse postautobussen hebben daar tot nu toe verstek \aten gaan. En toch ligt aan het einde van dit prachtige hoogtedal een niet weg te denken dorp: Vent. Hoe komt men in Vent, zal men dan vragen. Ten slotte leeft daar een dorps gemeenschap en komen er iedere zomer vele toeristen in de zes hotels, die met elkaar zo'n 350 bedden heb ben. Welnu! De sneltreinen, die van Innsbruck, de hoofd stad van Tirol, in westelijke richting door het Inntal in de richting van Feldkirch rijden, stoppen alle na on geveer 45 km bij een station, in welke onmiddellijke om geving men tevergeefs naar een dorp zal zoeken. Hel station staat aan het begin van een der fraaiste Oosten rijkse hoogtedalen, het ötztal, waarnaar het station dan ook is genoemd. Alle dalbewoners zijn erop aan gewezen en dus staat steeds een postbus gereed om de treinreizigers verder te brengen, het dal in, waar een hele serie aardige dorp jes liggen. De bus rijdt via Solden het bekendste en belangrijkste dorp naar Zwi eselstein, waar het ötztal zich splitst. De ene tak, het Gurgltal, is ook voor autobussen berijdbaar Zij gaan tot het einde, waar Obergurgl ligt, het hoogste kerkdorp van Europa op een hoogte van 1930 meter. De andere tak, die eveneens bij Zwieselstein begint, is het Ventertal; aan het einde waarvan 1900 meter hoog Vent is gelegen. Door dit dal is autobus- verkeer onmogelijk, doordat bij de aanleg van de weg enkele tunnels moesten wor den geboord, die thans nog te laag zijn voor moderne autobussen. Daarom staan in Zwieselstein altijd enkele jeeps gereed om de reizigers met hun bagage over te ne men. Alleen per jeep (of per kleine bus) is Vent dus bereikbaar. Overigens geldt voor het gehele Ventertal eenrichtingsverkeer. Men mag alleen op bepaalde uren vanuit Zwieselstein of van uit Vent de tocht door het 13 km lange dal onder nemen. T/ENT! Wat een ongekende weelde wacht hier de bergsportliefhebber. Diep in de majestueuze Alpenwe reld, ver weg van het ver- keersrumoer en van de drukke bedrijvigheid van het dagelijks leven, worden daar ongekende mogelijk- LANGS de Engelse oostkust, ten zuiden van de rivier de Humber tot aan het grote stuk Zuidengels grondgebied, dat met een grote boog ver in kde Noordzee dringt, ligt het graafschap Lincolnshire. Ten noorden vindt men Yorkshire en ten zuiden Norfolk, terwijl aan zijn westgrens de aan industrie zo rijke Midlands beginnen. heden voor voettochten ge vonden, mogelijkheden om de hoogste gletsjers en berg hutten van de Oostenrijkse Alpen te bereiken zonder dat men een all-round ge oefend bergbeklimmer be hoeft te zijn, voor wie pik houweel en touw onafschei delijke attributen zijn. In een halve dag loopt men vanuit Vent gemakke lijk heen en terug naar tal rijke fraaie uitzichtspunten in de onmiddellijke omge ving, zoals Ramolalm, Feld- kögelè, Rofen, Biichele en Stabtein. Onbekende namen, die na een verblijf van slechts enkele dagen reeds vertrouwde klanken zijn. Maar de berghutten wachten. In zuidelijke rich ting, voorbij de Ochsenhütte, ligt aan de voet van de Marzell-gletsjer, die van de 3606 meter hoge Similaun komt, de Samoarhiitte op 2525 meter hoogte En in westelijke richting bereikt men na drie uur a' de Bres- lauerhütte aan de voet van de 3774 meter hoge Wild- spitze. Is het wonder, dal de jeeps die door het Ven tertal rijden, de Wildspitze- expres worden genoemd? J?R IS echter nor meer. Het is een wandeling van vier uur, maar een wande ling die de moeite meer dan loont, wanneer men naar de Vernagthütte gaat aan de voet van de Vernagtglelsjer die tegen de 3580 meter hoge Vernagtspitze lig' En wie zal dan weerstand kunnen bieden aan een wandeling van twee uur over de gletsjers naar de hoogste Alpenhut, het Brandenbur- gerhaus op 3277 meter hoog te gebouwd op een smalle rotspunt die geheel door eeuwige sneeuw en ijs is omgeven? Ga er heen, maar per berggids, die precies de weg tussen de gletsjerkloven door kent. Blijf daar dan overnachten Om de gezel lige sfeer die er heerst, maar ook om des morgens heel vroeg, wanneer de grote, steden nog slapen, de bedrijvigheid rond de hut te beleven van al diegenen die de zonsopgang willen zien. Ten slotte kunnen er 65 mensen in hel Brandenbur- gerhaus overnachten. 7ELFS KAN men via een andere weg, over andere gletsjers weer naar Vent terug Bijvoorbeeld via Hochjoch Hospiz, een berg hut op 2412 meter hoogte aan de rand van de gletsjers met een onvergetelijk uit zicht op de talrijke bergtop pen en gletsjers rondom. Wij deden slechts een greep uit de mogelijkheden. Want dat Vent veel hut ten, toppen en gletsjers in zijn onmiddellijke nabijheid heeft, bewijzen de cijfers, die nauwkeurig zijn bere kend. Binnen vier uur kan men vanuit Vent zeven Al penhutten bereiken en bin nen een straal van 15 km liggen daar 18 Alpenhvtten, 75 bergen boven 3000 me ter, 12 bergen boven 3500 meter en liefst 48 gletsjers Wie durft dan nog van geringe mogelijkheden spre ken? Op Ede's grondgebied in de omgeving van Otterlo nabij de verkeersweg naar Arnhem vindt men een bekend Jenever- bessenbos, dat gemakkelijk te voet of via fietspaden is te bereiken en ieder jaar weer het doel van vele over de Veluwe dwalende vakantiegangers is. In België is een begin gemaakt met de elektrificatie van het spoorwegtra ject Brussel—Bergen—Quévy. Wanneer deze elektrificatuewerkzaamheien einde 1962 gereed zullen zijn, kan de reis van Amsterdam naar Parijs geheel iei elek trische trein worden gemaakt. Voorts is de elektrificatie van de lij nen Erquelinnes—Charleroi en Namen Lui'k—Herbesthal in studie. Dit zijn twee belangrijke schakels in de inter nationale lijn, die Parijs met Keulen verbindt en dwars door Belg.c loopt. Momenteel zijn van de 4600 km. hoofdlijnen van het 3elgische spoor wegnet. waarvan 1200 km. uitsluitend voor het goederenverkeer wordt geëx ploiteerd. in totaal 970 km. of 21'/. geëlektrificeerd. Na de genoemde elek- trificati eui tbreidangen van de interna tionale lijnen, zal het geelektrificeerde spoorwegnet in België op 1250 km. ko men. of 27V. van de totale lengte. Deze 1250 km. wordt echter door 65»/« van het totale reizigersverkeer gebruikt. Ten siotte zijn er nog plannen in stu die een hangbrug over de Schelde bij Antwerpen ten behoeve van de spoor wegen te bouwen. Hierdoor zou een rechtstreekse spoorwegverbinding met de haven van Antwerpen vanuit Noord- Frankrijk via Gent en St. Niklaas tot stand kunnen wonden gebracht. ~\TOLGENS een oude kroniek van een eeuw ge- leden kon „een eekhoorn de Veluwe van oost naar west doortrekken zonder op de grond te komen". Zoveel bos was daar vroeger. Maar de mens kwam er zich vestigen, vooral op de zuid- west-Veluwe. Hij had hout nodig voor zijn huis en voor nog vele andere doeleinden. De hout opstand werd daardoor snel minder, doch men heeft gelukkig tijdig ingegrepen en zo zijn vele bossen behouden gebleven. Lincolnshire heeft beroemde steden; het heeft ook beroemde mannen voort gebracht: pioniers, godsdienstige her vormers, dichters en geleerden, maar het graafschap zelf is tot nu toe ontsnapt aan populaire „ontdekking". En dus heeft het nog een rijkdom aan aantrek kelijke plekjes; het handhaaft typische Engelsche gewoonten en het bezit een vredige charme. Lincolnshire is in drie districten te verdelen. BOLLEN tracht hadden het land Illegaal te ver laten. WESLEY De predikant John Wesley, die de Metihodistenkerk heeft gesticht, is af komstig uit Lincolnshire. Zijn vader, die ook dominee was, woonde in Ep- worth bij de rivier de Trent in het noorden van het graafschap. Daar in het Noorden aan de Humber ligt ook de bekende vissersplaats Grimsby en iets zuidelijker de zonnige bad plaats Skegness. ROMEINSE POORT Lincoln is de centraal gelegen hoofd- stad en een ideaal uitgangspunt voor uitstapjes. Het was eens een belang rijke Romeinse nederzetting en een ge deelte van de Romeinse muren is blij ven bestaan in de Newport Aroh, de enige Romeinse poort in Engeland die nog een straat overspant. In de middel eeuwen was het een bekend kerkelijk centrum en een wölstad. De oorspronke lijke kathedraal is door een aardbeving verwoest. Het tegenwoordige prachtige bouwwerk is een melange van Norman- disohe en Gotische architectuur. Van Lincoln kan men de rivier de Witham volgen tot Boston, waar vroe ger de pel grim vaders scheep gingen om aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan een nieuw vaderland te zoeken. In de Guildhall zijn nog de cellen te vinden waarin sommigen hunner ge vangen werden gehouden omdat zij ge- A T C 1—nnwl—111,1.1,., JmV.am1.1a. nln nl Jnl Jn D ll..,.nl„...l -11 ALS in onze aardrijkskundeboekjes staat dat de Rijnwaterval zich bij Schaffhausen bevindt, is dat niet helemaal juist. Zeer tot ongenoegen van het stadsbestuur van Neuhausen heeft men Schaff hausen de eer gegeven die prachtige waterval binnen zijn territoir te bezitten en daarom noemt men Neuhausen, waar de waterval wél is, thans Neuhausen am Rheinfall Die waterval, 5 km ten westen van Schaffhausen, moet men overigens eens bezoeken. Zij is niet minder dan 150 meter breed en het water bruist van een hoogte van 21 meter in een bekken, dat liefst 13 meter diep is. Ruim 1000m3 water per seconde pas seert de val en dat is altijd weer een imponerend gezicht. Om de attractie nog groter te maken, heeft men de rots die zich midden in de waterval bevindt, toegankelijk gemaakt. Vanaf het slotrestaurant Wörth varen boot jes naar de rots. die men tot de top toe kan beklimmen, daar waar het la waai van het kolkende water het luidst is. Overigens is het niet zo vreemd dat Schaffhausen in verband met de waterval wordt gebracht. Vroeger vond men nog veel handelsscheep vaart op de Rijn, die daar tussen Zwitserland en Duitsland stroomt. De schepen, komende van het Boden- meer. voeren tot Schaffhausen. Daar werden de goederen uitgeladen en opgeslagen om na korte of lange tijd over de weg naar Neuhausen te wor den vervoerd. Hier lagen dan onder de waterval andere schepen gereed om de goederen verder te transpor teren. Ier heeft geïnspireerd tot zijn „Das Lied von der Glocke". Op de voorgevel van het Haus zum Ribter heeft men nog niet zo lang geleden onder enkele lagen verf prachtige fresco's gevonden. En boven de stad troont de Munot. een oude ves ting, die ontworpen is door de Duitse schilder Dürer. Maar dan toch ook per boot over de Rijn langs de grillige grens, die tjj- v sgfe' dens de oorlog zoveel verwarring heeft gebracht. Srhaffhausen is dan ook op 1 april 1914 gebombardeerd. Toen de vliegtuigen naderden en de Zwitserse luchtafweer de bommenwerpers meld den, dacht men aan een 1-aprilgrap. Het was werkelijkheid: 60 hulzen to taal verwoest. Wat weten die Amerika nen ook van de aardrijkskundige gren zen In Europa, zeggen die van Schaff hausen thans. Blijf echter niet op de boot zitten. Stap er eens af. U zult langs dit stukje van de Rijn aardige, rustige stadjes vinden, waar de bevolking nog tijd voor een praatje heeft. Vergeet in ieder geval Stein am Rhein niet. vindt daar een beroemd raadhuisplein met prach tige huizen, voorzien van sierlijke ge vels. schitterende erkers en mooie fres co's. En bij het vroegere klooster, dat thans Heimatmuseum ls. zult u 'n welis waar oude, doch daarom niet minder enorme wijnpersbak vinden. Want vroeger al dronk men een goed glas wijn in die Noordzwitserse Rijnstad jes. En thans is het niet anders 0 Bootjes op weg naar de grote rots in het midden van de 21 meter hoge Rijnwaterval bjj Neuhausen am Rhein fall. Omstreeks het midden van de vorige eeuw waren op de Veluwe echter ook vele zandvlakten. Dr. O. G. Heldring de man van Zetten be- sohreef deze in een Gelderse almanak als „de eeuwige vlakten, waar men uren doolt en geen hut vindt". Hij voegde er evenwel aan toe: „Bij Delen vond ik een heerlijk gelegen heideveld". Bossen, zandverstuivingen en heidevelden zijn thans nog het kenmerk van de Zuid-West-Veluwe en dus is dit gebied een geliefd oord voor de rust en ontspanning zoekende vakantieganger. Nu nog kan men daar uren dolen zonder iemand tegen te komen. Er mag dan wat minder bos zijn en de in 1888 opgerichte Ned. Heidemaatschappij, die zijn zetel nog in Arnhem heeft, moge dan verscheidene stukken onvruchtbare grond hebben ontgonnen, onder meer het gebied langs de Barneveldse beek dat overigens nog 't Woud heet de Zuid- West-Veluwe biedt nog vele mogelijkheden voor een rustig en heerlijk vakantieverblijf. In het zuiden bevindt zich een laag- liggend landbouwgebied, omgeven door kanalen. Dit deel wordt „Holland" ge noemd. Catastrofale overstromingen, veroorzaakt door zee en rivieren, heb ben er vroeger tragedie en verschrik king gebracht. Thans eohter is deze streek bekend om zijn bloemen en bol len en in het voorjaar wordt vooral het stadje Spalding, niet ver van de Wash- baai bezocht, omdat de kleurige lappen deken in de omgeving ervan slechts weinig onderdoet voor de Hollandse bollenstreek.... Het midden van Lincolnshire Kest- even heeft een golvend landschap, dat vroeger voornamelijk uit bosterrein be stond. En in het noorden Lindsey- district vindt men de krijtstenen- heuvelrug, de Wolds, vanwaar men een prachtig wijd uitzicht over het gehele graafschap heeft NEWTON En in het zuiden van Lincolnshire staat Woolthorpe Manor, een gebouw uit de zeventiende eeuw dat het geboor tehuis is van de grote geleerde Newton. In de tuin van dit huis zag deze eens een appel van een boom vallen, hetgeen hem aan het peinzen bracht over de theorie van de zwaartekracht. Dit bui tengoed kan iedere maandag, woensdag en zaterdag worden bezichtigd. H;t bevindt zich dicht bij het oude stadje Grantham, dat zicih kan beroemen op bekende herbergen, daterende uit de tijd van de postkoetsen Lincolnshire ademt overal zijn eigen sfeer, een sfeer van een stoer en vrucht baar land. Verscheidene scheepvaartmaatschap pijen zullen binnenkort nieuwe dien sten openen op Israël. Zelfs zal in mei van dit Jaar op de route ItaliëHaifa een veerboot voor auto's in bedrijf worden genomen. Hier voor zijn twee schepen van de Epirotiki- lijn, die 8500 ton meten, in gereedheid gebracht. Zij zullen alle elf dagen Haifa aandoen en vertrekken van Venetië om via Piraeus, Rhodos en Cyprus naar Israël te varen. Elk schip zal plaats bie den aan 120 personenwagens en een ac commodatie voor verscheidene honder den passagiers in een eerste en een toe ristenklasse hebben. Andere scheepvaartlijnen, die binnen kort Israël zullen aandoen zijn de Cie. Francaise de Navigation, die eind maart gaat varen op de route MarseilleVe netië—Haifa; de Typaldos-Lines, die midden mei begint op de route Venetië BrindisiPiraeusHaifa e tenslotte de Zim-Line, die vanaf eind juli de dienst op Israël vanaf Marseille gaat on derhouden. Een doorkijkje naar de kathe draal van Lincoln. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiiiniiiii Een grondig onderzoek wordt in het Brusselse stadhuis ingesteld, omdat men tijdig de schadelijke inwerking van weer en wind, damp en rook, die ten lange leste de steen aantast, wil her stellen. De bouwkundige toestand van dit ver maarde stadhuis, dat in 1402 werd ge bouwd en waarvan Karei de Stoute in 1444 de eerste steen voor de rechter vleugel legde, maakt een dergelijk on derzoek noodzakelijk, want Brussel waakt over dit nationale bouwwerk, dat ieder Jaar weer vele toeristen trekt. En het stadhuis mag niet ongunstig afsteken tegen de overvloedige sculptu rale weelde van de gevels der andere gebouwen aan de Grote Markt, die aan gelegd werd op een uitgedroogd moeras. Aan dit moeras dankt Brussel ook zijn naam. De stad heette vroeger Broeksele. Broek betekent moeras en sele wil zeggen woning of verblijf, zo dat de betekenis van de naam Brussel eigenlijk „verblijf in het moeras" is. Het Staatsbosbeheer heeft enkele zandverstuivingen bebost, zeker, maar er zijn er udit hert oogpunt van na tuurschoon nog verscheidene behou den gebleven. GOEDE KLANK In Mossel, ten noordoosten van Ede, woont thans de grootste boer van Gel derland. Rondom zijn uitgestrekte landerijen zijn echter beboste heuvels en heidevelden, welker namen voor de natuurliefhebbers een goede klank hebben. De oorsprong van de naam Westerbergen, een prachtig gebied ten noorden van de verkeersweg Ede- Arnhem, zal geen moeilijkheden on dervinden, doch waar komt de naam „Kruiponder", een heuvelachtig ter rein tussen de Westerbergen en Mos sel vandaan? Het is niet bekend, even min als de betekenis van de naam Mossel zelf. En hoe komt men aan de naam „Boddegat", een stuk hei ten zuiden van dc reeds genoemde ver keersweg, of aan „Mechelse Kuil", een vennetje, ergens in de bossen, even eens vlak bij deze weg? Op deze vragen zal wel nfimmer een antwoord komen. Het is er alleen maar romantischer om. Koning stadhouder Willem III noemde Ede in zijn jacht verhalen Ee. En er zijn in de loop der eeuwen wat jachtverhalen op de Zuid-West-Veluwe ontstaan, want er was wild bij overvloed. SCHAPENTEELT De Zuid-West-Veluwe was vroeger geen streek van overvloedige oogsten. Alleen de schapenteelt was de moeite waard. Het geslacht Van Delen, af stammend van een aanvoerder van de Saksische veroveraars ten tijde van de volksverhuizing, heeft lange tijd het oostelijk deel van 't Ambt Ede be heerst. Het had twee ramskoppen in zijn wapen en werd de herdersvorst van de Veluwe genoemd. Dank zij de uitgestrekte heidevelden konden grote kudden schapen er voedsel vinden. De schapenteelt leverde schatten op. Een bewijs? Een Van Delen bouwde omstreeks 1700 aan de Langestraat in Nijmegen een huis, dat de eeuwen heeft getrot seerd. Thans is er een bankgebouw in gevestigd, doch de deftige voorge vel bleef behouden. Toen de bouw kosten eenmaal de f 100.000.waren gepasseerd voor die tijd een ver mogen werd geen aantekening meer van de overige kosten gehouden. En vindt men in Nijkerk soms niet een Van Delensstraat, genoemd naar een Van Delen, die daar een hofje voor weduwen heeft gesticht? HEETWEG Dat er vroeger talrijke kudden schapen op de Veluwe graasden, be wijst ook het feit, dat in vrijwel elk dorpje een Heetweg is te vinden. Zelfs de tegenwoordige verkeersweg van Kootwijk naar Harskamp heet zo. De jonge heide noemde men vroeger algemeen „heet" en waar deze heet werd gevonden, graasden de schapen, want het was uistekend voedsel. Komt U ergens op de Veluwe een Heetweg legen, weet dan, dat daar eens grote kudden schapen voedsel hebben ge vonden. En hoeveel wegen vindt men er ook niet, waarvan de naam Schaaps- weg is. Tenslotte kon men niet iedere weg Heetweg noemen. En ziet U ergens de naam Koeweg de oude weg van Ede naar Otterlo heet aldus dan wijst dat erop, dat daar in vroegere jaren in de herfst koeien graasden op zoek naar eikels en ander voedsel, omdat de toen nog schrale weidevelden geen voldoende gras meer boden. ZANDBANK Ga eens naar de Zuid-West-Veluwe, van oorsprong een zandbank in de del ta van de grerte rivieren. Bos, heide en zandverstuivingen zijn er in over vloed. Vergeet dan het Jeneverbes- senbos vlak bij de verkeersweg Arn- hem-Otterlo niet te bezoeken. Het is een zeldzame belevenis tussen de eeuwenoude bomen te wandelen of te fietsen, want fietspaden vindt u er overal. En met een goede kaart zult u geen moeite hebben het Mosselse veld te vinden. Claudius Civilis trok er in 69 na Chr. al heen. Niet voor ont spanning. doch om de in opstand ge komen Ba/tavieren te verzamelen voor de strijd in de Betuwe tegen de Ro meinse onderdrukkers. Want vrij wil de men altijd al zijn, daar op de Zuid- West-Veluwe. Het eerste biermuseum ter wereld Is ln een van de historische torens van de Isarpoort (Isartor) in München on dergebracht. Men krijgt in dit museum een indruk van de geschiedenis van het bierbrou- wen van de tijd der Babyloniërs tot heden. Bierviltjes uit de gehele we reld en talrijke eigenaardige bierpullen zijn eveneens in dit museum onderge bracht De Rijn tussen Zwitserland en Duitsland schreven we. 't Mocht wat. Wie denkt dat de grens de ri vier volgt, komt bedrogen uit. Schaffhausen en Neuhausen am Rheinfall liggen op een soort Zwit sers bruggenhoofd ten noorden van de Rijn, maar in dit bruggenhoofd ligt weer een Duitse enclave en ver derop is nog een Zwitsers bruggen hoofd in het Duitse territoir, zodat het weieens moeilijk is te bepalen tot welk land al die kleine aardige stadjes op de noordelijke oever van de Rijn behoren. Schaffhausen is dus Zwitsers, maar dan volgt in oostelijke richting Biisingen, dat Duits is. Even verder ligt Dörflingen, dat weer tot Zwitserland behoort. Vervolgens komen we Gailingen tegen, dat op Duits grondgebied ligt, waarna we Stein am Rhein vinden, dat Zwitsers is om. ten slotte öhnin- gen te bereiken, dat weer tot Duits land behoort. Die grillige grens behoeft evenwel geen beletsel te zijn al die stadjes te bezoeken. De boten die tussen Schaff hausen en de Bodensee varen, trek ken zich niets van de grens aan. Over al kunt u aan land gaan. Maar ga pas varen als u dé Rijnwaterval en ook Schaffhausen hebt bezocht. Schaffhausen dankt" zijn ontstaan echter wel aan de waterval. Het werd mede daardoor tot een verkeers knooppunt en bestond reeds in de elfde eeuw. Er staan talrijke oude huizen, waarvan er vele een naam hebben. Dat dateert nog uit de tijd toen men geen straatnamen en huis nummers kende. In het vroegere kloos ter, dat thans als museum is ingericht, hing de wereldberoemde klok, die Schil-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11