badhanddoek Radion KLM biedt voor f 1,7 spotkoopjes" miljoen aan 99* mm Geringe salarisverhoging voor ambtenaren AA-steun voör Indonesië i.z. Nw.-Guinea 'ethergolven Aparte radio- en tv- wet wenselijk? f De Zon gaat op i i-i Str aaltijdperk stoot het oude materiaal uit Verslagenheid bij Chr. bakkersbond Parkeermeters wettelijk geregeld Centrales contra de regering Bij de bejaarden Teleurstellend Wetten mogen geen huidige toestanden bevriezen dc<f Film en gesprek over Hiroshima VRIJDAG 1+ APRIL 1961 (Van een onzer verslaggevers) 70 ZOU HET in het advertentle- bloei kunnen staan: „Aange boden: „In ■prima staat verkerende Superconstellation met accessoires, motortjes in prima staat, in- en uit wendig schadevrij, deskundig onder zoek toegestaan, spotkoopje 1,7 miljoen. Te bevragen bij K.L.M." Nergens is deze aankondiging zó te vinden. Het luchtvaartjargon is anders dan dat van de auto-branche. Maar evenals daar bestaat ook in tweedehands vliegtuigen (sinds kort) een bloeiende handel. Als grimmige dode vogels staan op Schiphols startbanen de K.L.M.-Con- nies en -Supcrconnies. Veilig afgedekt in hun plastic cocons. De propellers rusten in vaanstand. De nauwsluiten de plastic „jas" laat weinig meer zien van de trotse zilvergrijze oceaanreu zen die nog maar enkele maanden ge leden van continent naar continent vlogen en de naam van de K.L.M. naar alle werelddelen droegen. Nu hebben ze afgedaan. Althans voor de K.L.M. Ze zijn uitgestoten uit de luchtvloot en wachten op nieuwe eige naars. Ruim dertig in totaal. Voor de K.L.M. werden ze te kostbaar. De straalvlieg tuigen hebben hun intrede gedaan. Ver ouderde machines moesten daarom ver dwijnen: Constellations, Superconstel- lations, D.C. 3's, DC6 b's en DC54's (de laatsten nog uit de oorlogsjaren). Schaak-vraag 8.1 Een leerrijk partijslot bevatte de party GrünfeldUhlmann, gespeeld in het Hoogoventornooi 1961. De Weense „Altmeister", met wit spe lend, stond niet best gemakkelijk is te zien dat Uhlmann met Lh4f het betere spel zou krijgen. Men oordeie: Ai li Ze staan thans in de uitverkoop, voor 35 miljoen gulden. Technisch zijn ze nog in beste staat, zegt de K.L.M., maar economisch zijn ze moeilijk meer te exploiteren. In de eer ste plaats omdat de produktie te hoog werd (een te grote vloot) en verder om dat de onderhoudskosten een niet onbe langrijke post vormden in de bedrijfs- kasboeken. De technische dienst moest alle onderdelen van deze in feite al ver ouderde vliegtuigen in huis hebben en bovendien moesten de bemanningen ge regeld getraind worden op de toestellen. De machines zijn in de jaren, dat ze dienst hebben gedaan bij de K.L.M., vol ledig afgeschreven tot residu-waarde en staan nu te koop voor een fractie van de nieuwprijs. Maar in de luchtvaartwereld lopen die fracties altijd nog in de hon derdduizenden. De DC6 uit '47 moet voor ruim 1,5 miljoen van de hand (nieuwprijs 2,5 mil joen), de Constellation voor 80.000 tot 160.000 gulden (nieuw 3,5 miljoen), de Superconstellation voor 1,7 miljoen (nieuwprijs 2,5 miljoen) en de DC54 voor 540.000 gulden (nieuwprijs 1,7 mil joen). Op het ogenblik zijn al zes machines naar andere eigenaars overgegaan. Klei ne chartermaatschappijen, die er nog ja ren mee kunnen doen, omdat zij niet hoeven te concurreren met de grote maatschappijen, die langzamerhand alle overschakelen op het straalvliegtuig. Zoals de K.L.M., die aan het einci van dit jaar een straalvloot zal hebben van 12 DC8's, 12 Electra's en 9 Viscounts. VEILINGEN Vooral in Amerika heeft de handel in tweedehands vliegtuigen de laatste jaren een grote omvang genomen. Er bestaan daar zelfs veilingen, waardcor de lucht vaartmaatschappijen zélf weinig bemoeie nis meer hebben met de verkoop. Het aanbod van het zuigermateriaal is groot. Groter dan de vraag. Ondanks de „gemakkelijke betalingsvoorwaar den". De K.LJVI. heeft liefst een kwart van de prijs contant. De rest kan in twee jaar worden afbetaald. Het wordt de kopers zo aantrekkelijk mogelijk ge maakt. Want de toestellen moeten de deur uit. Het straaltijdperk heeft ze weggedrongen. (Van onze socsecon. redactie) Geheel onverwachts is te Rotterdam op 48-jarige leeftijd overleden de heer J. v. d. Sterre. Grote verslagenheid be staat hierover in de kring van de Bond van Christelijke Bakkersnatroons, waar in de heer v. d. Sterre een vooraanstaand lid was. In de afdeling Rotterdam van de bond nam hij als voorzitter zeer ac tief deel aan de werkzaamheden van de organisatie. De heer v. d. Sterre. die kan didaat gesteld was voor het voorzitter schap van de landelijke bond. zou naar menselijke berekening de aftredende voorzitter, de heer P. Koning hebben opgevolgd. De algemene vergadering van de bond, die thans toch doorgang vindt, komt op woensdag 26 april in Zejst bijeen. De verkiezing van een nieuwe voorzitter wordt thans uitgesteld, maar wel neemt de heer Koning afscheid als voorzitter. De heer Koning heeft na het plotseling versoheiden van de heer v. d. Sterre de toezegging gedaan nog een zo kort mogelijke tijd de functie van voor zitter te willen waarnemen na zijn af scheid. (Van onze parlementsredactie) Binnenkort zal door middel van een ontwerp tot wijziging van de Motor rijtuigenbelastingwet worden voorge steld, de mogelijkheid te openen tot heffing van parkeergeld door middel van parkeermeters. Een wijziging van het Wegenverkeersreglement zal in voering van parkeerschijven mogelijk maken. Minister Korthals deelt dit mee aan de Eerste Kamer in de memorie van ant woord over zijn begroting van verkeer en waterstaat. De bewindsman betoogt, de parkeermeter en de parkeerschijf ge lijke kansen te willen geven. Speciaal op verzoek van de burgemeesters der grote steden wordt de mogelijkheid tot in voering van de parkeermeters geopend. Minister Korthals gaat in zijn memo rie uitgebreid op het parkeervraagstuk en de verkeerscongestie in de grote ste den in. Acht hij het enerzijds onmoge lijk, gehele stadscentra voor het auto verkeer af te sluiten, anderzijds meent hij, dat op den duur aan een onbeperkt parkeren in de grote steden paal en perk moet worden gesteld. Het zal, zo schrijft hij, tot de taak der gemeenten behoren, te zorgen voor geschikte parkeerplaat sen ten behoeve van de door de par keermeters en -sahijven verdreven lang- parkeerders. De door hem voorgestelde oplossing acht hij de enig mogelijke. (Van onze sociaal-economische redactie) TN DE centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenaren zaken hebben de samenwerkende cen trales van overheidspersoneel zich niet geheel kunnen verenigen met het standpunt van de regeringsdelegatie, wat betreft de verdeling van de zgn. Wit: Kei, De2, Tal en Thl, Lg2 en Lh6, Pc3, pi a2, b2, d5, e4, f4 en h3. Zwart: Kg8, Dd8, Ta8 en Tf7, Lc8 en Lf6, Pc4, pi a5, b7, c7, d6, g6 en h7. De zwartspeler zag echter een veel eleganter oplossing, die de partij in enkele zetten beëindigde. Vraag: wel ke is de beste zet voor zwart? Dam-vraag 82 De stand in ons vorige probleem was: Zwart: 5, 12, 13, 14, 21, 22, 28, 30. Wit: 29, 31, 37, 39, 40, 41, 42, 43. Wit wint aldus: 31—27, 21x32!; 39—33, 28x48; 37x10, 48x46: 29— 23!!, 46x14!!; 10x19, 5—10; 19—13, 10—14; 13—8, 14—19; 8—3 en wint. Bridge Zuid speelt een contract van 4 har ten (10 slagen). U bent West en na een uitkomst met ruitenboer, ziet u de volgende kaarten: 7 9B63 O A 9 2 A 10 8 7 5 2 H 8 3 C? H V 9 2 O B 10 8 5 94 Zuid neemt de le slag met ruiten aas, maakt schoppenaas en troeft een schoppen af. Hierna gaat Zuid met ruitenvrouw naar hand en troeft een 2e schoppen. Vervolgens wordt kla veraas gemaakt, een klaveren ge troefd en ruitenheer geïncasseerd. Zuid heeft thans 8 slagen en speelt uit de hand een kleine schoppen na. Wat is nu het beste tegenspel? Jack Diamond. Honigraat-puzzel Om de cijfers, te beginnen bij en in de richting van de pijltjes, woorden invullen die betekenen: 1. plaats in de schouwburg; 2. uit- barstingsmond van een vuurberg; 3. deel van een woord; 4. graveurs; 5. laakbare daad; 6. luxe; 7. brief (Fr.); 8. insekt; 9. jaargetijde. TAE RAAD van Afrikaans-Aziatische saamhorigheid heeft op een gis- teren in Bandoeng gehouden bijeenkomst de „voortgezette Neder landse bezetting van West-NieuW-Guinea" veroordeeld. Er werd een reso lutie aanvaard, waarin de „onverwijlde terugtrekking van alle Neder landse koloniale troepen" uit dit gebied wordt geëist. In de resolutie wordt stelling genomen en Aziatische volken om er bij hun tegen „alle hulp, die Nederland via de' regeringen op aan te dringen dat „niet N.A.V.O., de Z.O.A.V.O. en diplomatieke! toegestaan wordt dat de Nederlandse kanalen verkrijgt, om zijn overheersing! kolonialisten gebruik maken van hun m Westelijk Nieuw-Guinea te kunnen vliegvelden, havens en militaire instel lingen". De raad meent, blijkens de aanvaarde resolutie, tenslotte dat „het Nederlandse optreden in West Nieuw-Guinea onwettig is en de vrede in gevaar brengt". Hier aan wordt toegevoegd: „Indien er, ten gevolge van dit optreden, iets gebeurt, draagt Nederland hiervoor de volle ver antwoordelijkheid". OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. ellende, 2. gelegen, 3. stellig, 4. nevelig, 5. gedeeld. 6. vaandeL handhaven". De raad steunt „alle reeds door de Indonesische regering gedane pogingen om het hoofd te bieden aan de Neder landse militaire uitdagingen en alles wat zij in dit verband in de toekomst nog zal ondernemen". Hij doet een beroep op de Afrikaanse franjepot. Het meningsverschil gaat echter slechts over onderdelen van de regeling. De regering zal nu volgens eigen opvattingen de verdeling uit voeren. Dit houdt in dat de salarissen van de lagere- en middelbare ambte naren met ingang van 1 juli a.s. wor den opgetrokken met respectievelijk f 3 en f 7 per maand. Bovendien betekent de wijziging in de standplaatsaftrek voor een deel van het overheidspersoneel nog een extra ver betering van f 2,50 tot f 5 per maand. Over de periode van 1 maart 1960 tot 1 juli 1961 (15 maanden) zullen deze verhogingen in een uitkering ineens aan de betrokken ambtenaren worden uit gekeerd. De meningsverschillen tussen de amb- tenarenorganisaties en de regeringsdele gatie gingen om de volgende punten: De regeringsdelegatie wilde de nieuwe maximale standplaatsverschillen voor de ambtenaren, bezoldigd volgens bijlage a van het B.B.B.R.A. (jaarloners) hand haven op resp. f 8 en f 16 per maand. De organisaties meenden echter dat daarmee het uitgangspunt, nl. vermin dering van de gemeenteklasse-aftrek met 2 cent per uur met geheel was ge realiseerd. Wat betreft het politie-personeel was de regeringsdelegatie van mening, dat voor dit personeel nu in het kader van de franje-verdeling geen correctie in de schalen diende te worden aangebracht. Bij de herziening van de politie-salaris- sen per 1 januari 1962 zou automatisch door erking plaatsvinden van hetgeen thans voor de lagere en middelbare amb tenaren is geschied. De centrales waren van oordeel dat het politie-personeel reeds thans behoort te delen in dit stuk verdeling van de welvaart. Ook hier blijft de regeringsdelegatie op haar standpunt staar.. STAATSSECRETARIS Saholten hoopt, dat de „commissie radio- en televisiewetgeving" haar werkzaamheden over een jaar zal hébben voltooid. Mogelijk zal hij de commissie een. interim rapport vragen over de financiering van de Wereldomroep. De staatssecretaris heeft deze mededelingen vandaag gedaan in de rede, waarmee hij de commissie ten departemente installeerde. „Ieder die zich in de ontwikkeling van de televisie in ons land heeft ver diept, zal moeten toegeven, dat de vraag of het thans in 1961, nog mogelijk is de geluidsomroep wettelijk definitief (dat wil zeggen voor de eerstvolgende 20 a 30 jaar) te regelen zonder daarbij acht te slaan op de beeldomroep en op een eventuele wettelijke regeling daar van, een zeer legitieme vraag is", aldus mr. Scholten. „Op zichzelf dwingt een dergelijke vraag nog niet tot het instellen van een commissie, hoewel de zwaarte van de vraag, het feit, dat er over zaken van radio en televisie zo verschillend wordt gedacht en de historie, die ons leert, dat omstreden zaken juist door het bijeen brengen van vooraanstaande Neder landers met verschillend standpunt tot oplossing kunnen worden gebraoht, reeds in de richting wijzen van een com- missoriaal rapport". De doorslag heeft voor de staats secretaris gegeven, dat er tegelijkertijd nog andere vragen waren, die in het re cente verleden zijn opgekomen, even eens niet eenvoudig van aard, die het zelfde terrein van wetgeving betreffen. De ontwikkeling beperkt zich niet tot het terrein van de televisie. Het is een ontwikkeling der techniek, die het mo gelijk heeft gemaakt, dat de televisie haar terreinwinst boekte. Structuur van omroepverenigingen, van de We reldomroep of van anderen, aan wie zendtijd is toegewezen, in de commissie op te nemen. De regering acht het juis ter, dat de commissie zodanig is sa mengesteld. dat haar leden niet quali- tate qua, maar als persoon hun mening geven over de te behandelen materie. Het opnemen van vertegenwoordigers van deze organisaties zou er toe leiden, dat de commissie een zodanig aantal le den zou krijgen, dat aan de praktische eis van een niet te grote commissie niet zou worden voldaan. Namens de commissie beantwoordde haar voorzitter, prof. mr. L. W. G. Scholten de rede van de staatssecre taris. Hij zei dat de commissie eerst het bestaande dient te analyseren in het geen wezenlijk van betekenis en het geen slechts uitwendige verschijnings vorm is. En aangezien zowel radio als televisie zo nauw betrokken zijn bij het geestesleven van ons volk. betekent dit tegelijkertijd, dat de uitkomst van dit onderzoek geconfronteerd moet worden aan de primaire karaktertrek ken van ons volk, aldus de voorzitter. „Juist bij het in acht nemen van de noodzaak een regeling te ontwerpen, die in staat is een derde van een eeuw te omspannen, zal de commissie nauw lettend acht moeten geven op hetgeen bü deze ontwikkeling aanvaardbaar is en wat als In strijd met de fundamen- ten van het radio- en televisiebestel moet worden afgewezen". Com mentaal* Wanneer u donderdagochtend, in de gelegenheid was, te luisteren naar het radioprogramma van de K.R.O., waarin de bejaarden van de Arnhemse Soos optraden, zult u er zeker volop van hebben genoten. Mia Smelt bleek inderdaad niet te hoog te hebben gegrepen: het spontane programma kwam er best uit en de luisteraars zullen respect hebben ge kregen voor de dikwijls hoogbejaarden, die nog zoveel vrolijkheid in muziek cn zang wisten te brengen en dat 's moi- gens tussen 9 cn 10 uurl Behalve de dames van het U.V.V. die de leiding van De Soos hebben en de erepresidente mevrouw Matser, echtgenote van de burgemeester van Arnhem, kwamen vele bejaarden zelf ook voor de microfoon cn dat de ge sprekjes niet voorbereid waren, was duidelijk te horen. Op het moment dat er even een traan aan tepas kwam, liet Mia Smelt handig de studio in springen met een klaarliggend plaatje en dat gaf in de zaal voldoende ontspan ning om weer in vrolijkheid verder te gaan. Ongetwijfeld zullen vooral zeer vele bejaarden in heel het land plezier aan deze wélgeslaagde uitzending heb ben beleefd. Volgens de staatssecretaris zijn er onder meer een aantal vragen van structuur gerezen, waarvan het nood zakelijk is dat ze onder ogen worden gezien. H(j noemde hier punten als de samenwerkingsvormen van N R.U. en N.T.S., een eventuele toekomstige fusie, de samenwerking en eventuele positieve coördinatie van programma's de pooling van studio's, de samenwer king van de binnenlandse omroep met de Wereldomroep. Mr. Scholten vroeg speciale aandacht voor de erkenning van omroeporgani saties en de zendtijdverdeling, alsmede voor de rechten en verplichtingen ver bonden aan deze erkenning. Daarbij moet als uitgangspunt worden aan vaard het bestaan van omroepverenigin gen en dus niet het VPRO-plan voor een nationale omroep. „Ik meen, .dat dit klare wijn is, maar desondanks zijn er ook bij dit uitgangspunt een aantal ge- antwoorden op de vraag of het wichtige vragen aan de orde, indien men bedenkt dat een welgeeins voor wenselijk en mogelijk is de televisie de eerste 20 a 30 jaar moeten gelden, niet langer bij algemene maatregel De wetgever zal immers er rekening mee moeten houden, dat hij de nodige van bestuur te regelen, maar in openheid biedt voor nieuwe ontwikke. een radio_ en televisiewet. TTet enige wat we ten gunste van het A televisiespel „Malborough trok ten strijde" van Marcel Archard kunnen zeggen is, dat het vaardig werd ge speeld en fraai was aangekleed. Verder was het een inhoudloos stukje melo drama met uitgesponnen kwasi-pikante liefdesscenes en enig soldatesk gedoe, waarbij men zich waarlijk geen strijd toneel noch oorlog kon voorstellen. Dit gevoegd bij onaanvaardbaar ge spot met leven cn dood, het veel te opzettelijk invoegen van zoacnaamde „ondeugende woorden", en een regen van Franse vloeken maakte de VARA- televisie-voorstelling gisteravond tot een wel langduriae. maar allerminst boeiend of aantrekkelijk geheel. Wie gehoopt had op een echte kome die is bedrogen uitgekomen: gees tigheid kwam er geenszins aan te pas. Radio- en tv-couunissie geïnstalleerd "TVE vandaag geïnstalleerde „com- wetgeving radio en missie televisie" heeft nu reeds een aan vragen ter beantwoording ge regen. Allereerst zal men moeten kre lingen. Hij weet van te voren, dat indien hij een toestand uit het voor-oorlogse ver leden bevriest, hij in 1970 of 1980 wel spanningen moet opwekken Indien men echter een goede met het oog op de toekomst gerichte regeling maakt van erkenning, van zendtijdverdeling, van niet alleen de rechten, maar ook van de aan deze rechten verbonden verplichtingen, dan moet het mogelijk zijn deze spanningen te vermijden", aldus mr. Scholten. De regering heeft na zorgvuldige ovenveging besloten, geen bestuursle den.' directeuren of vertegenwoordigers OP VERZOEK VAN DUIZENDEN NU OPNIEUW DE BIJ F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN se De vrouw van Persson haalde meer melk. Im- ber wist niet, of zij naar Olof moest vragen of niet. Misschien was het beter te doen, alsof er niets gebeurd was en te wachten tot de anderen iets zeiden. „Judith is buiten bezig bij het vee". Imber hield op met kauwen. „Judith „Ja, die wordt onze schoondochter, zij lag gis teravond al in bed, toen jullie kwamen.' Het vuur sloeg Imber uit, zij sloeg de ogen neer om niet iets te verraden, dat de oude boerin niet mocht ontdekken. „Zij is bestemd voor Arme," ging de oude vrouw verder. „Zij is sinds Pasen bij ons, en de eerst volgende keer, dat de predikant in de Lappen- kapel komt moet hij hen trouwen." Imber was blij, dat Arnes moeder kort daar na naar de keuken ging. Iets in haar borst deed pijn, hoewel het geen pijn mocht doen. Zii adem de gejaagd en haar gezicht was nog rood. Plotse ling trok zij de wenkbrauwen op. Thomas had haar iets voorgelogen! Arne kon niet gezegd heb ben, dat zij zijn vrouw zou worden, als hij al een vrouw op Akkafjall had. Arne zou zich wel ver baasd hebben over haar gedrag, toen hij des tijds met de aardappelen was gekomen. Ze had hem bijna de deur uitgegooid! Maar waarom had hij haar dan ook niet gezegd, dat zij nu eem jonge vrouw op Akkafjall hadden? Imber brak er zich het hoofd over, maar de oplossing was zo diep verborgen, dat zij haar niet kon doorgronden. Zij "rukte zich los uit haar dromen. Wat had zij met Arne te maken? Zij wilde haar kind begraven en dan Het werd donker voor haar ogen, als zij aan „dan" dacht. Terug naar Berkendal nooit! Daar hing te veel bitterheid tussen de vier mu ren. Terug naar Tuna kon zij niet. Zo'n schande wilde zij niet over de hoeve van haar vader bren gen. Het enige, wat haar overbleef, was, dat zij zich ergens als meid verhuurde. Imber staarde naar de zoldering. Een meid had het niet gemakkelijk bij arme boeren die in de drukste tijd zelf bijna niet uit de kleren kwa men. Haar blik viel op een berenspies, die bo- in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH ven haar bed hing en ineens wist zij, dat zij in Arnes bed lag. Weer sloeg er een golf van warm te over haar heen; zij draaide zich om als om zich te beschermen tegen een gevoel, dat er niet mocht zijin. Zij hield zich voor, dat zij kinder achtig was. Wat had het nu te betekenen, dat zij hier lag? Een bed was toch alleen maar een bed. niets anders. Tegen de andere muur stond Olofs bed, maar dat was vannacht niet beslapen. Imber nam aan, dat de broers in een van de schuren hadden overnacht. Haar blik ging weer naar de beren spies; zij herinnerde zich, dat er vroeger meer dan één berenspies boven Arnes bed had gehan gen. Ook het lange jachtmes ontbrak, en het ge weer. Arne was zeker niet thuis Imber werd kalmer. Zij wilde Arne niet ont moeten. Alles zou gemakkelijker te dragen zijn, als zij hem niet zag. Zij mocht niets laten mer ken, want Arne had een vrouw met wie hij naar het altaar zou gaan. Na een poosje hoorde Imber, dat Judith in de keuken was. Haar pols sloeg sneller, zij deed ver geefse moeite haar gezicht een strakke, onbe wogen uitdrukking te geven. Haar blik bleef op de deur gevestigd. Zou Judith binnenkomen? Zij was bang voor een ontmoeting met de vrouw van Arne. Men zou aan haar kunnen zien. dat er een mes door haar hart ging. De vrouwen in de keuken praatten zachtjes. Imber kon niet langer wachten. Judithzij moest haar zien! Haastig trok zij de kleren naar zich toe; er stonden zweetdruppels op haar voor-, hoofd, toen zij eindelijk aangekleed was. Een paar minuten later stond Imber ademloos op het erf. De ontmoeting met Judith had haar getroffen als een zweepslag. Zij had gegroet maar verder had zij geen woord gezegd. Imber zag, hoe Persson iets tegen de muur van de stal spijkerde, maar zij ging niet naar hem toe. Zij moest een poosje alleen zijn; niemand mocht zien hoezeer zij gemarteld werd. Zij ver dween achter het huis en liep naar de tarwe-ak- ker en het aardappelveld. De zon stak haar in de ogen, maar zij had het toch koud. Zij beef de over haar gehele lichaam. Toen zij aan de rand van het aardappelveld ging zitten, lag er een hittere trek om haar mond. Zij hoorde weer de woorden, die de vrouw van Akkafjall eens tot haar gezegd had: Als je Arne aan een vrouw kunt helpen, krijg je twee koeien. Zij had twee koeien kunnen bezitten! O, zij her innerde zich de dagen bij de kapel nog zo goed. hoe had deze vrouw achter Arne aan gelopen! Er zouden niet veel woorden nodig geweest zijn om haar nog sterker aan hem te binden. Maar iets had haar ervan weerhouden. De vrouw was haar niet bevallenHaar manier van lopen, haar blik.... dat was geen vrouw voor Arne' En zij had het niet alleen op Arne gehouden. Imber had gezien, hoe zij als een kip uit een bos je was gekropen; dat zij daar niet alleen was ge weest, begreep een kind. Imber trok grashalmen uit. De kip van de ker- kedag in de Lappenkapel, vrouw van Akkafjall! Zij zou de garven op de akker binden, de aardap pelen rooien en oogsten, wat de aarde hier gaf; zij zou daarginds in het nieuwe huis wonen, het eten voor Arne klaar maken, zijn kinderen.... Imber ademde onrustig. Zij balde de vuisten, haar mond werd een rechte dunne streep. Plot seling schudde zij het hoofd. Zij kon er niets te gen doen, wat had zij op Akkafjall te zeggen? Waarom keek zij neer op Judith? Iedereen pro beerde toch het gemeste kalf te krijgen? En verder moest Arne zijn verdiende loon maar krij gen. Wie zijn ogen niet openhield, moest zich zelf maar aan zijn haren uit het moeras trekken, als hij erin was gelopen. (Wordt vervolgd) De commissie krijgt vervolgens het vetorecht van iedere omroepvereniging ten aanzien van gemeenschappelijke programma's, ook voor die van de NTS, te beoordelen, teneinde zo mogelijk een andere oplossing aan te geven. Men zal zich niet behoeven te beraden over het invoeren van reclame-televisie, maar wel over een wettelijke regeling voor de zendtijdverdeling bij de televisie. Een aparte vraag is die naar gewenste bepalingen voor uitzendingen van po litieke aard, via radio en televisie. De commissie zal verder moeten be oordelen of nog andere bepalingen voor draadomroep cn draadtelevisie, dan in het ontwerp-omroepwet staan, nodig z(jn. Daarbij zullen zowel het NRU- standpunt, dat de verzorging van de derde en vierde l(jn aan haar toekomt, als wel particuliere exploitatie van draadomroep en draad-t.v. bezien moe ten worden. Ook de regionale omroep zal de aan dacht van de commissie wetgeving radio en televisie vergen. Men zal moeten be- >ordelen of nog meerdere dan de thans bestaande regionale omroepen moeten worden gesticht. Ook over de duur van de regionale uitzendingen wordt een uitspraak gevraagd Bijzondere aandacht wordt voorts ge vraagd voor de plaats en de functie van de n.v. Nozema, die de zendinrichtingen bouwt en beheert. De staat heeft hierin 60 percent van de aandelen, de vier grote omroeporganisaties bezitten veer tig procent. De vraag is of deze situatie gehandhaafd kan blijven of dat ook an dere gebruikers van de zenders, ook die van televisiezenders, als aandeelhouders c.q. als leden van de Raad van beheer bij het zenderbeleid betrokken moeten worden. Ten slotte wordt nog de algemene vraag gesteld welke bepalingen verder nog in het ontwerp-omroepwet zouden moeten worden opgenomen of gewij zigd, indien de televisie bij dezelfde wet als de radio wordt geregeld. vanavond 0 Televisie krijgen we vanavond, na het weekoverzicht van de journaal- dienst, van de KRO Om 8.30 uur een korte kerkelijke uitzending en om 8.40 uur gesprekken met jongeren in „Test plaat" Joop Simons komt om 9.05 uur met een „artistiek" praatje uit Parijs op het scherm, dan volgt de sportru- briek en ten slotte de Nederlandse taal les. Om 10.05 uur epiloog door pater Leopold Verhagen. vanavond Zondagavond a.s. zal de NCRV- televisie een uur wijden aan het heden en de toekomst van Hiro- Ishima, de stad die door de eerste atoombom die viel, werd verwoest. Om kwart voor 9 zal eerst een film worden vertoond die getiteld is „Gloed i uit as" en in Hirosnlma werd opgeno- men naar een scenario van Robert Junglk, die over dit onderwerp ook een ;boek schreef. Robert Junglk is een in Duitsland ge- boren journalist, nu 48 jaar oud, die in 1933 op 20-jarige leeftijd uit het Hitler- Duitsland vluchtte en zijn studies in ;Zürich voltooide. Hij verwierf wereld- bekendheid met zijn eerste boek „De toekomst is reeds begonnen". I Zijn enorme belangstelling voor het sociale en politieke wereldgebeuren dreef hem naar Hiroshima, waar hij tal van onderzoekingen verrichtte naar de I gevolgen van d^ atoomverwoesting voor de mensen die het ontzettende ge beuren hebben overleefd. Eerst schreef hij daarover het boek „Gloed uit as" en daarna het filmscï- inario van die naam. De film geeft een beeld van het leven in de inmiddels herbouwde stad, dat op huiveringwek kende wijze tot bezinning maant. Na de vertoning van de film zal de vraag „Wat nu?" met betrek king tot Hiroshima worden over wogen door de heren F. Molenaar, kol. b.d., prof. ir. J. B. Le Poole en prof. dr. E. L. Smelik. Gespreks leider is prof. mr. dr. I. A. Diepen horst. Dit gesprek is tevoren op telerecording vastgelegd. 0 De VPRO wijdt om 8.10 uur een uitzending aan de dichter Paul Snoek en daarna draagt André van den Heuvel zeven gedichten van deze auteur voor. De VARA, eveneens op Hilversum I, zet om 9 uur de reeks „Gouden stem men van deze eeuw voort. O.a. zingt Marcel Witirisch. Om 9.50 uur weer het spelletje „Wie is het?" en om 11.10 uur de Muziekrevue. Over Hilversum H zendt de KRO uit. Na wat vrolijke plaatjes voor de militairen begint om 8.30 uur het col lege ovei Europa en om 9 uur de mu ziekrubriek voor „veertigers". Om 10.55 uur van alles over en van de lichte muziek in „Pirouette". Programma voor morgen ZATERDAG 15 APRIL 1961 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.23 Gram 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 Voor u cn uw gezin, lezing 900 Gym v d vrouw 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, praatje 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Gevar progr (herh) 12.00 Orgelspel 12.30 Land- en tulnbouw- meded 12.33 Nwe gram met comm 13.00 Nws 13.15 VARA-Varia 13.20 Sportultz 13.45 Lichte muz 14.05 V d Jeugd 14.40 Promena de ork, radiokoor en sol 15.29 Boekbcspr 15.49 Omr ork en soliste 16.45 Van do wieg tot het graf, vragenbeantw 17.00 Jazzmuz met comm 17.30 Weckjourn. 18.00 Nws cn comm 18.20 Jazzmuz 18.35 Zlgcunerork 19.00 Kunstac!. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing 19.40 Tussen Pasen cn Pinksteren, leznlg 19.55 Deze weck. lezing. VARA 20.00 Nws 20.05 Gevar progr 21.15 Tekst en uitleg, comm 21.30 Lichte muz 22 00 De rechtzaak der pioniers, hoorspel 22.20 Interview 22.30 Nws 22 40 Cabaret 23.05 Oude gram 23.25 Gram 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gewijde muz 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en overwe ging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d vrouw 10.00 V d kleuters 10.15 Kamermuz 11.00 V d zieken 11.45 Orgelspel 12.00 Middag klok-noodklok 12.04 Gram 12.30 Land- cn tuinbouwmeded 12.33 Gram 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muziek 13.50 V d jeugd 14.00 Gemengd koor 14.20 Lichte muz 14.40 Metropole-ork en solist 15.10 Franse les 15.30 Gram 16.00 Grego riaanse zang 16.30 Instrum octet cn solistes 16.50 Sportoct 17.00 V d Jeugd. 18.00 Kunstkron 18.30 Zang cn gitanr 18.45 En nu Wij cn Zij, lezing 19.00 Nws 19.10 Act 19.25 Memojandum 19.30 Amateursprogr 19.'0 Lichtbaken, lezing 20.00 Radiofllharm ork 20.50 Gram 21 00 U bent toch ook van dc partij? lezing 21.10 Gevar progr 22.25 Boekbespr 22.30 Nws 22.40 WIJ lulden de zondag in 23 00 Meesterwerken van de religieuze muziek, muzik lezing 23.55—24.00 Nws. Televisieprogr. AVRO: 17.00—17.30 V d kind. NTS: 20.00 Journ cn weeroverzlcht. AVRO: 20.20 AVROs Europees danstoernooi 21.00 Hou je aan Je woord, literaire quiz 21.40 Het is zover. TV-flim 22.3023.30 AVROs Europees danstoernooi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9