Eerste doorlaatcaisson ligt in Veersegat Bezwaren tegen streekplan bollengebied beantwoord dooi- Gedeputeerde Staten Prachtig werk in 25 jaar van borgstellingsfondsen Kladderaars van anti- Joodse leuzen gepakt Hausner: Eichmann maakte zelf plan Samenzweerders stonden in Merauke terecht Volgende week nummer twee Jeugdleiders kregen KNVB-basisdiploma Boycot BBC-technici Vijfdaagse in bouwbedrijf? Westen twijfelt Straffen van half tot zes jaar Nog geen beslissing over de 2500 extra woningen Verrassingen ook in derde ronde NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 13 APRIL 1961 T"\E eerste van de zeven torenhoge doarlaatcaissons ligt in het Veersegat Sleepboten hebben gisteren, aan het begin Van de avond, de kolos op haar plaats gebracht, drie dagen na dood tij en een dag over tijd. Een kleine week zal het gevaarte 45,5 meter lang, 20 meter breed, 20 meter hoog hier op z'n eentje blijven liggen. Volgende dinsdag hoopt-men nummer twee er precies naast te zetten. Deze tussenliggende tijd is uit getrokken voor een .generale repetitie", zowel voor het plaatsen van de caisson als voor de uitvoering van de omvangrijke bijkomende werken. Bovendien wordt daardoor de tweede fase van de sluiting, het plaatsen van de andere caissons, ontlast. staan als gevolg van het grote verval van het water. Mem kan dit risico ver- minderen door ervoor te zorgen, dat na de sluiting de vervallen kleiner zijn. Dat kan worden bereikt door te sluiten bij een stand van het binnenwater (achter de dam dus) van Omstreeks N.A.P. Het verval wordt dan nöoit groter dan onge veer anderhalve meter en wel bij hoog water van buiten naar binnen (bij laag water net omgekeerd). De schuiven kun- nen echter Slechts op of omstreeks de stroomken te ringen worden neergelaten en deze vallen in het begin praktisch samen met hoog- en laagwater. Zeer nauwkeurig is het schema van sluiting door Rijkswaterstaat uitge kiend. Nauw is daarbij samengewerkt' met de wiskundige afdeling van de directie Waterhuishouding en water beweging van de dienst, de water loopkundige laboratoria in Delft en de Noordoostpolder, het laboratorium voor grondmechanica in Delft, de ge ologische stichting te Haarlem, het bureau van het K.N.M.I. in Zierikzee en met de N.V. Dijksbouw, die het werk uitvoert Omdat in de periode tussen het plaat sen van de eerste en de laatste caisson de kans op aantasting van de zeebodem door de stroom het grootst is moeten de caissons zo vlug mogelijk op hun plaats worden gebracht. Maar plaatsing van meer dan een caisson per dag is niet uit voerbaar. Juist enkele dagen na het plaatsen van de eerste caissons is het springtij, maar uit onderzoekingen is ge bleken, dat de aanwezigheid van deze caisson geen moeilijkheden behoeft op te leveren. De laatste Op 24 april a.s. is het doodtij en op die dag dient het te gebeuren: de zevende cn laatste oaisson moet worden geplaatst. Maar dan zal het nog drie dagen duren, ook weer in verband met allerlei bij komende werken, voordat de laatste schuiven zullen dichtgaan en dus van sluiting kan worden gesproken. Op die 27e april is het een gemiddeld tij. Dat op het schema niet alleen het ge tij, maar ook de weersgesteldheid van grote invloed is, spreekt vanzelf. Elke dag komen tijdens de periode van slui ting in de direotiekeet van Rijkswater staat bij Vrouwenpolder gedetailleerde weerrapporten met de verwachtingen binnen. En van die verwachtingen zal het afhangen, of het schema precies zal kun nen worden afgewerkt. Mochten er zeer abnormale weersomstandigheden in aan tocht zijn, dan zal besloten moeten wor den de slultnigswerkzaamheden naar een volgende dood tij-periode te verzetten. De plaatsing van de caissons zal uiter aard de doorstroomopening in het gat steeds meer verkleinen. Het gevolg daar van is, dat de stroomsnelheden zullen toenemen. Berekeningen hebben echter uitgewezen, dat deze toeneming vrijwel steeds wordt gecompenseerd door het zwakker worden getij, men werkt immers naar een doodtij toe. Het schema het invaren van de zevende cais son wordt rekening gehouden met een stroomsnelheid van ongeveer 3,3 meter per seconde. Om nog even het RChema van plaatsing te releveren: De tweede caisson gaat op 18 april aan de Walcherse kant omlaag, de derde op 20 april aan de Bevelandse zijde, waarna op 21, 22 cn 23 april, ook weer aan de Bevelandse kant, dc vierde, vijfde en zesde caisson zullen volgen. De sluitcaisson volgt op 24 april aan de Walcherse zijde. Deze volgorde van plaatsing is ook weer met opzet gekozen. Men zal begrij pen, dat de benedenstroom wordt be- invloed door de komst van de caissons: er kan een uitschuring van de bodem juitstaan, zodat de drempel, waarop de kolossen moeten komen te staan, wordt aangetast. Nu is bij onderzoekingen ge bleken, dat zich aan de noord-oostzijde van het sluitgat in de ondergrond een laag fijn losgepakt zand bevindt, die, als daar ontgrondingen zouden optreden, ge varen oplevert voor verzakkingen in het dijkhoofd aan de Noordbevelandse kant en in de drempel van het sluitgat. Om nu vooral in deze hoek mogelijke ontgrondigen tot het uiterste te beper ken is het schema zodanig opgesteld, dat in principe van oost naar west, van Noord-Beveland naar Walcheren, wordt gewerkt. Daarmee worden de aanvallen van het water steeds verder van de ge vaarlijkste plek afgebracht. De schuiven In totaal zullen straks 56 schuiven moeten worden neergelaten, af, als men de boven- en onderschuiven apart telt, 112 stuks. Zouden zij alle ineens worden gesloten, dan zouden grote risico's ont- Temperen Als men nu reeds bepaalde schuiven laat zakken op een of meer voorafgaande stroomkenteringen is het mogelijk de getijbewoging aan de binnenzijde van de caisson min of meer te temperen en ten slotte een kentering te krijgen bij een waterstand van omstreeks N.A.P. Ondertussen zal zeker door de nog open sahuiven een felle stroming optre den, maar dit kan schade aanrichten, om dat zij in de bodembak van de caissons „duikt". Het is de bedoeling op 26 april alle onderschuiven neer te laten, op 27 april gedeeltelijk de bovenschuiven en een uur of adht later op dezelfde dag deze bovenschuiven geheel te sluiten. Daarmee is het Veersegat dan geblok keerd. De dag van gisteren, toen er dus de eerste caisson op z(jn plaats werd ge. bracht, was gelukkig heel wat minder zorgelijk dan de dag daarvoor, toen de caisson strandde. Men had toen de kracht van de stroom tegen de caisson ernstig onderschat Vier sleepboten werden wel voldoende geacht om het karwei voor el kaar te brnegen, maar dat bleek een ver gissing. Dc vier sleepboten hebben slechts met grote moeite kans gezien de 5000 ton metende betonkolos te „parke ren" in het Veersegat, waar de caisson de nacht heeft doorgebracht. Onmiddellijk heeft Rijkswaterstaat een vijfde sleepboot aangevraagd. Piet Smit uit Rotterdam heeft direct de nieuwe sleepboot Azië (welke nog niet eens aan de rederij was overgedragen) naar het Veersegat gestuurd, zodat in totaal 4000 pk kon worden ontwikkeld. In de loop van gisteren is de cais son opnieuw naar buiten gebracht. Daar werd hij, maar nu in dieper wa ter, uren lang op stroom gehouden, zodat er geen gevaar voor een nieuwe stranding bestond. Tegen het kenteren van het tij, omstreeks kwart over vijf gistermiddag, voeren de vijf sleepbo ten met hun sleep het sluitgat binnen. Een kwartier later, toen de strooms nelheid 80 tot 90 centimeter per secon de bedroeg, werd het gevaarte dwars op de stroom getrokken en naar het betonnen landhoofd geduwd. Kwart voor zes lag de Caisson op zijn defini tieve plaats, maar toen moest hij nog tot zinken worden gebracht. Daarmee werd om vijf minuten voor half zeven begonnen. Op dat moment was de stroomsnelheid teruggelopen tot 39 centimeter per seconde. Vijf minuten later stond de caisson 3,5 meter lager en was de operatie voltooid. De schui ven werd omhooggetrokken, zodat het water weer vrij spel had. Direct werd begonnen met het aanbrengen van zand op de caissonbakken en met stor ten van zand en grint aan de binnen zijde van de caisson. (Van onze soc.-econ. redactie) De borgstellingsfondsen voor de middenstand bestaan deze maand 25 jaar. Deze fondsen waarvan er op het ogenblik in Nederland 35 zijn, samen werkend in de Vereniging van Borg stellingsfondsen voor de middenstand gaan hét jubileum op woensdag 26 april feestelijk vieren in het Rijnhötel te Rotterdam. Behalve de verlenging van financiële hulp in moeilijke omstandigheden hel pen in de borgstellingsfondsen de mid denstanders OOk met het uitvoeren van saneringsmaatregelen, het regelen van moeilijkheden met crediteuren en met de fiscus, het reorganiseren van admi nistraties en soms wijziging van de gehele bedrijfsvoering. Op het ogenblik wordt er sterk de nadruk op gelegd dat de mid denstander zich de nodige kennis moet eigen maken om zijn bedrijf op verant woorde wijze te kunnen voeren. In de loop van de jaren zijn de maxi male kredieten die verleend worden ge stegen van ongeveer f 500 in 1936 tot f 5000 per geval thans. Van de ruim 90.000 gevallen die men in de loop van de jaren te behandelen heeft gehad wer den er ongeveer 11.000 tijdens behande ling ingetrokken, een kleine 30.000 afge- Onderzoek of aarde rond is in Nieuw-Guinea Een Amerikaans geoloog, de heer T. Laudon is eind maart te Hollandia aan gekomen voor een onderzoek naar de vraag of de aarde niet rond is maar el lipsvormig. Met dit deel wil hij een kwartier tot twintig minuten lang op- metingen doen in Genjem en vervolgens op het klappereilandje Sarmi. Hij werd voor dit doel uitgezonden door de univer siteit van Wisconsin en bracht vrij ge- makkelijk te vervoeren instrumenten mee. Hij verrichtte reeds metingen aan de zuidpool en zal op een zeer groot aan tal plaatsen over de gehele wereld on derzoekingen verrichten. Daar alle hotels bezet waren in ver- band met de opening van de Nieuw-Gui- nearaad, kreeg hij gastvrijheid bij een Nederlandse familie. Op 10 april is hij van Biak naar Manilla vertrokken. Communisten de aanstichters? (Van onze correspondent) rPWEE metselaars, wier namen de A politie niet bekend heeft ge maakt, zijn in de stad Remscheid in arrest gesteld. Zij hebben bekend ln de nacht voor het begin van het Eichmann-proces op enkele huizen in Remscheid anti-Joodse leuzen en SS-tekens te hebben geklad. Bij het zoeken naar de daders riep de politie de hulp van de bevolking in. Dit le verde snelle resultaten op. De metse laars horen thuis in de naburige dor pen Wermölskirchen en Dabxing- hausen. Uit vrees dat de kladderijen aanleiding zouden kunnen worden tot een hernieuw de golf van anti-Joodse activiteiten die men in Westduitse kringen overigens ter gelegenheid van het Eichmann-proces wel had verwacht wordt aan de arres tatie van de twee metselaars niet al te veel publiciteit gegeven. De radio heeft bijvoorbeeld tot vanmorgen er nog hele maal geen melding van gemaakt. Er wordt nog onderzocht of hun daad poli- tieko achtergronden heeft. Het ls de Westduitse geheime dienst namelijk be kend, dat communisten in Oost-Duitsland het plan hadden om tijdens het Eich- wezen, 18.000 afgedaan met sanering en in 31.000 gevallen werd inderdaad krediet verleend. In een aantal gevallen is wel het advies gegeven de zelfstandigheid van het bedrijf prijs te geven en maar in loondienst te gaan werken. Medewer king woedt verleend door de rijks-, de provinciale en de gemeentelijke over heden. Een goed samenspel bestaat er met de Kamers van Koophandel en de middenstandsorganisaties. Het verlies dat de fondsen in de loop der jaren leden is langzamerhand gedaald van 5 pet tot minder dan 1 pet over het uitstaand krédiet van meer dan f 47 miljoen per 31 december 1960. Over 1960 bedroeg het gemiddelde krediet f 3167. Mr. J. J. dc Jong, voorzitter van dc afdeling Lelden van de KNVB heeft gis teravond in de bovenzaal van cafc-restau- rant „Zomerzorg" aan 28 cursisten-jeugd leiders het KNVB-baslsdiploma jeugdlei der uitgereikt. Het afdelingsbestuur had aan deze avond een feestelijk tintje ge- geven. De geslaagden zün: M. van Laarhoven (LFC)J. v. d. Leest (Leidse Boys); J. de Roo (Lugd); G. Crama (Noordwijk)A. van Duyvenbode. J. v. d. Oever en G. van der Bent (allen Quick Boys); W. Kesting (Woubrugge); H. v. d. Luit (Or. Groen); W. Blijleven (Roodenb.); J. Weber (ZLC); H. v. d. Sluis (Haz. Boys); J. de Graaf (Alphen); H. van Dongen en P. Noorlander (Al- phia); F. Eppink, W. Goedhart en W. Helversteyn (allen Alph. Boys); G. v. d. Vliet (Teylingen)J. de Jong (VNL); J. Nijssen, L. II. Dingjan en J. Toebosch (allen van DOCOS); W. Schoo (Rijpwe- tering); Th. Hlllebrand (DOSR); C. Ro- meyn, J. van Gijlswijk en C. Peters (allen WSB). Vier kandidaten moesten worden afge wezen, twee kandidaten lieten bij het examen verstek gaan. De heer Peters (WSB) sprak aan het slot van de avond, namens de geslaagden een dankwoord tot de docenten. Volleybal Opstellingen van Leidse dames- en lierenteam De opstelling van de teams die Leiden vertegenwoordigen tegen Delft is: Dames: T. van Eybergen (K.V.C.), van dc Plas (K.V.C.), J. Fuchs (Oranje Groen), K. Jonker (Oranje Groen), A. Rijsbergen (Argos), M. Selier (Nieuw Brunhilde), L. v. d. Eist (Kangeroes). A. Zonderop (P.W.) Heren: J. Boutje (P.W.). C. Carstens (F.W.), R. Baronner (V.V.S.). D. Ouds hoorn (V.V.S.), D. Bonnet (H.V.L.), A de Weijert (H.VX.), T. Tieleman (H.V.L J Vink (Kangeroes). De wedstrijden worden 15 april in Delft gespeeld. Belgisch Limburg won van Ned. Limburg (0-1) In het Geleense stadion speelden Ne derlands- en Belgisch Limburg woens dagavond een vlotte en aantrekkelijke partij voetbal, die uiteindelijk beslist wérd door het ene doelpunt, dat de Kon- golees Lolinga in de 37e minuut van de eerste helft seoo:rde. Het verband in de Belgische ploeg was veel hechter dan bij de Nederlanders, waar het gróte werk in de voorhoede hoofdzakelijk van Wllkes moest komen. Hij ondervond echter al leen steun van Lenz (Rapid JC) omdat de Venlose vleugel TeeuwenSdhattorje volkomen faalde. Schaken De Argentijnse grootmees ter Miguel Najdorf heeft met 12Mt punt uit 15 partijen het internationale schaak toernooi te Mar del Plata gewonnen. Na hem klasseerden zich ex èequo met 11',i punt, Byrne (V.S., Filip (TsJ. SI.) Matanovic (Z. SI.) en Rosetto (Arg.). Op hen volgden Letelier (Chili) met 9. Bie- licki (Arg.) met 7% en Dominquez (Arg.) met 7 punten. Tijdens de gistermiddag gehouden zitting van het hof te Jeruzalem heeft de openbare aanklager Hausner ge wezen op Israëls bijzondere status als vertegenwoordiger van het Joodse volk. Hij zei, dat deze status erkend was in een internationaal document, toen de drie westelijke mogendheden de Israëlische regering hadden bena derd in verband met de beëindiging van de staat van oorlog met West- Duitsland. Eichmann, die gistermorgen Ijverig mann-proces een nieuwe klad-actie ln de bondsrepubliek te ontketenen, teneinde op deze wijze het aanzien van West- Duitsland nog meer schade te berokke nen dan eventueel door het Jeruzalemse proces reeds het geval zou kunnen zijn. Men denkt in justitionele kringen bij de kladderijen in Remscheid derhalve niet in dc eerste plaats aan de activiteit van neo-nazistische groeperingen in West- Duitsland, doch aan een nieuwe actie door de Oostduitse communisten. De Deutsche Gewerkschaftsbund heeft intus sen in Remscheid protest-meetings tegen de kladderijen georganiseerd. Elektro-technici van de BBC hebben gisteren besloten om drie t.v.-program- ma's die altijd bijzonder veel kijkers trek ken, te boycotten waardoor de uitzending van de programma-onderdelen „Panora ma", „Tonight" en „This is your life" gis teravond niet door kon gaan. De 140 technici zijn zaterdag te mid dernacht met hun serie van korte werk onderbrekingen begonnen om eisen voor wijziging der werktijden kracht bij tc zetten. Op een bespreking met de BBC- dircctie wezen ze gisteren een verzoek van de hand om in afwachting van be sprekingen met hun vakbondsfunctiona rissen de staking op te schorten. Vervolg van pagina 1) Voorts vraagt men zich af wat de rege ring met een beperking van de werktijd verkorting voor de bouw denkt te be reiken? Het is eén bekend feit dat verschillende grote gemeenten in hef land ook reeds tot werktijdverkorting en een vijfdaagse werkweek voor haar ambtenaren hebben besloten. Het is eveneens niet onbekend gebleven dat minister Toxopeus deze snelle ontwikkeling bij de gemeenten met enige bedenking gadeslaat. Maar de regering komt niet sterker te slaan tegenover de gemeenten, aldus de opvatting in de kring van de vakbewe ging, indien voor de bouwvakken de 45-urige werkweek zou worden tegen gehouden. In de bouw gaat immers de vijfdaagse werkweek toch door, hetzij met 45 uur per week of meer. En de ge meenten gaat het juist primair om de vijfdaagse werkweek, het aantal uren komt op het ttoeede plan. was begonnen aantekeningen te maken, begon tijdens de middagzitting tekenen van vermoeidheid te vertonen. Herhaal delijk stveek hij door zijn dunne haar cn wiste zijn gezicht af. Strak en met koude, onbewogen ogen keek hij naar Hausner, die met kalme stem sprak, doch soms Uitschoot. Dat was vooral toen hU betoogde, dal het niet het nazi-systeem ls dat schuldig ls ln de eerste plaats, maar dc beklaagde, die zelf de plannen beraamde om het Jo denvraagstuk „op te lossen". De zitting werd gesloten nadat Hausner had meegedeeld, dat hij vrijdagmorgen zijn samenvatting zou besluiten. Presi dent Mosje Landau verzocht daarop de verdediging om een beknopt antwoord op de verklaring van Hausner voor te bereiden. Dr. Servatius heeft al aange kondigd. dat zijn beantwoording niet langer dan een half uur zal duren. Om kwart over vier gistermiddag is de tweede zittingsdag gesloten. Vrijdag ochtend om acht uur wordt de behande ling hervat Oost-Duitsland heeft gisteren een schrift van 93 bladzijden over Adolf Eichmann naar Israël gezonden. Hierin worden 32 Westduitsers genoemd, die me deplichtig worden geacht aan Eichmanns misdaden in de oorlog. Twintig van hen zouden nog steeds regeringsfuncties be kleden. Een Hongaarse woordvoerder heeft eveneens verklaard dat sommige van Eichmanns naaste medewerkers een comfortabel leven leiden ln West-Duits- land. Welk nut had verklaring van inr. Bol Het lid der Eerste Kamer, de heer R. Akgra (a r.p.) heeft de minister-president en de minister van binnenlandse zaken gevraagd of het waar is dat staatssecre taris mr. Th. II. Bot in Nederlands Nieuw- Guinea een verklaring heeft afgelegd, waarin een limiet van duizend gesteld wordt aan het aantal infiltranten, het welk door een Nederlandse strijdmacht kan worden tegengehouden. Zo het antwoord bevestigend luidt zouden dan de ministers enige toelich tingen kunnen geven omtrent het nut van dergelijke verklaringen, welke na tuurlijk ook ln Indonesië worden gepu bliceerd, aldus de heer Algra. Volgens het Indonesische persbureau Antara heeft „de verzetsleider Paulus Mambor die kort geleden uit Westelijk Nieuw-Guinea in Djakarta is terugge keerd, meegedeeld dat verzetsstrijders thans een aantal plaatsen in de omge ving van Kaimana in Westelijk Nieuw- Guinea onder controle hebben". Voorts zei hij dat „de verzetstrijders zich snel verplaatsen naar Manokwari". Van bevoegde zijde in Den Haag wer den deze medelingen „lachwekkend" ge noemd. NA het door een oommissie van rapporteurs uitgebrachte verslag omtrent het ontwerp van de vaststelling van het streekplan voor de bollen streek hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een memorie van antwoord het licht doen zien, waarin allereerst woorden van dank worden geuit voor de waardering die het streekplan allerwegen heeft gevonden. Voor wat betreft dc ingebrachte be zwaren in verband met de agrarische be langen, die velen niet voldoende in het plan opgenomen achtten, zijn Gedepu teerde Staten zich ervan bewust, dat zij terecht onder dc aandacht zijn gebracht aangezien het karakter van de streek zo overwegend agrarisch is. De genoemde cijfers onderstrepen de grote waarde van de streek voor de bollenteelt en het is dan ook van belang, dat het bestaande areaal zoveel mogelijk wordt gespaard. Compensatie bij verlies van cultuurgrond zal immers slechts ln geringe mate moge lijk zijn. Behalve de beteclde 2800 ha (waarvan 14 pet voor hyacinten, 35 pet voor tulpen, 24 pet voor narcissen en 27 pet voor an dere produkten wordt gebruikt) is er in het gebied een reserve van ongeveer 500 ha bollengrond. In totaal dus 3300 ha, waarvan bij normale cultuur 1/3 gedeelte braak behoort te liggen. Door het grote gebrek aan grond gaat men naar elders of men behelpt zich met de grond, die braak zou moeten liggen. Deze mogelijk heid tot continu-gebruik bestaat ten aan zien van de hyacint het minst, daar in een dergelijk geval de grond snel on bruikbaar zou worden. Onvervangbaar De bestaande ca. 400 ha goede hyacint- gronden zijn dus onvervangbaar en zij dienen dan ook zoveel mogelijk te wor den gespaard. In de reserve van 500 ha zit, zo verwacht men, nog een gering aantal hectaren voor hyacintgronden. Van de uitbreiding van de bollengron- den sinds 1950 met ongeveer 20 pet is een 350 ha verkregen door grondverbete ringen en 120 ha door ruilverkaveling Langeveld. Bij dit percentage is de 50 ha bollengrond, die verloren is gegaan bij de realisering van de uitbreidingsplannen, in mindering gebracht. Behalve dc industrie is ook de bollen teelt en -handel toegenomen. Er lijken soms belangrijke verschillen te bestaan tussen de lonen van de arbeiders van beide groepen. De lagere beloning in de industriesector wordt echter gecompen seerd door gunstige arbeidsvoorwaarden (diplomatoeslag, toeslag bij ploegendienst, enz.), waardoor de lonen in feite iets boven die ln de bloembollensector kun nen uitkomen. Dit verschil is echter niet van dien aard, dat de industrie zich hier door ten koste van de bollencultuur zal ontwikkelen. Forensen Het percentage van 30 voor het deel van de arbeidende bevolking, dat buiten het bollengebied zou werken, moet, vol gens Gedeputeerde Staten, op een mis verstand berusten. Uit beschrijvingen bleek, dat de mannelijke beroepsbevol king in 1959 in het gebied en de gemeen ten Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg 30.100 personen omvatte, waarvan, onge veer 9 pet buiten het gebied werkte. Te genover het aantal werkforensen staat een aantal woonforensen, dat de woon- (Vervolg van pagina 1) En dan dat liedje, dat binnen enkele minuten na het tijdstip, waarop Gagarin veilig zou zijn geland, via de tv ten gehore werd gebracht en dat aan hem was opgedragen. Eveneens binnen enkéle minuten had de communistische jeugd bond blijkbaar tijd gevonden, bijeen te komen en met algemene stemmen te be sluiten de naam van de majoor op te nemen in het Gouden Boek van de be weging. Ook het centrale comité van de communistische partij was er als de kippen bij. Het gelukwenstelegram van Chroesjtsjef werd ook binnen enkele minuten na de aankondiging voor de radio voorgelezen. Alles gaat wel bijzon der snel in de Sowjetunie Een Amerikaanse woordvoerder heeft echter verklaard, niet te twij felen aan de juistheid van dé Rus sische berichten. Amerikaanse des kundigen zouden tot deze conclusie zijn gekomen aan de hand van alle gegevens en andere bronnen die de regering te Washington ter beschik king staan. Naar aanleiding van de berichten uit Moskou zei president Kennedy, dat het enige tijd zal vergen, voordat de V.S. Rusland hebben ingehaald op het gebied van het ruimte-onderzoek. Hij gaf uiting aan zijn bewondering voor de Russische prestatie en herhaalde de gelukwensen, die hij eerder op de dag aan Chroestsjef had doen toekomen. Te Merauke zijn zeventien samenzweerders veroordeeld tot gevangenis straffen. Zij behoorden tot twee organisaties, waarvan de eerste de Persa- toean Semangat Pemoeda (vereniging van geestkrachtige jongelieden) de gevaarlijkste was. Deze stond onder leiding van de Keiees Benjamin Felu- bun, gewezen klerk van de rooms-katholieke missie, die zes jaar kreeg, terwijl 8 jaar geëist was. Er waren meer dan honderd bewijs, stukken, waaronder een compleet orga nisatieschema en een veldtochtplan voor een gewapende aanval op Merauke. Men wilde bij die aanval de huizen van de voornaamste gezagsdiagers met Molotof-cocktalls (flessen benzine) be stoken cn vervolgens de vluchtelingen met speren afmaken. Dit had in augustus 1960 moeten geschieden. De magistraat zelde dat het een zeer doelbewuste cn gevaarlijke organisatie was geweest, hoe wel dc Kelëzen door hun hooghartige houding weinig aanhang onder de Pa poea's hadden. Andere straffen varieerden van 4% tot een jaar. De andere pro-Indonesische organisa tie, de Tentara Tjenderawaai Tjendengan was minder gevaarlijk. Deze werd ge leid door Indonesiërs, die amuletten ver kochten onder dc Papoea's. De drie lei- der* werden veroordeeld tot een half, twee en half en anderhalf Jaar. Aantal geboorten 3,5 pet. hoger In de eerste twee maanden van dit jaar waren er in Nederland 9554 huwe lijken tegen 9803 in de eerste twee maan den van 1960. Het aantal levendgeborenen steeg van 38.275 tot 39.603 in dezelfde perioden (een stijging van bijna ZVz pro cent) en het aantal overledenen daalde van 16.547 tot 15.630 Het aantal immigran ten steeg van 5.749 tot 7.071, het aantal emigranten daalde van 8.722 tot 8.304. Op 1 maart waren wij mot z'n 11.578,502-en. werkbalans een overwicht van 3 pet aan de kant van het wonen verschaft. Dit is in verband met de ligging van het gebied tussen Leiden en Haarlem een zo gering percentage, dat hierin geen aanleiding ligt tot het bevorderen van een sterkere Industriële ontwikkeling dan waarvan men in het streekplan is uitgegaan. De aangegeven uitbreiding van rond 40 ha komt Gedeputeerde Staten tot 1980 voldoende voor, zodat er geen aanleiding is daaraan nog 20 pet toe te voegen. Industrie Voor Sassenhelm zijn, ln vergelijking met het oorspronkelijke plan, uitgebrei dere mogelijkheden voor de industrie aangegeven. De vergroting van Sassen- heims gebied tot voorbij de Wasbeker laan, op welk punt het ontwerp ls gewij zigd, kan eventueel ruimte bieden voor nieuwe vetsiging. Gezien de concentratie van bedrijven ln Sassenheim en de goede verbindingen met Leiden wordt industrie vestiging in Voorhout niet noodzakelijk geacht, aangezien zij bovendien een on gewenste spreiding van industrie over het platteland zou bevorderen. De afstand van het Langeveld Noord wijkerhout (ongeveer vier km) vormt geen aanleiding tot het stichten van een verzorgingskern naast het ter rein van het waterleidingbedrijf van Noordwijk. Een dergelijke kern in een streekplan opgenomen zou spoedig het karakter van een „buurtschap" krijgen, hetgeen sociaal weinig aanbevelenswaar dig is en landschappelijk onaantrekkelijk. Het adres van Noordwijk, waarin voor een verdere uitbreiding in de Noorddui nen wordt gepleit, achten Gedeputeerde Staten, ondanks de aanvaardbaarheid Uit gemeentelijk oogpunt, niet voor opne ming in het streekplan vatbaar. Lokale belangen moeten wijken voor die van het vrijhouden van duingebied ten noor den van Noordwijk ten behoeve van Zuid-Holland en geheel Nederland. Er moet ergens een grens aan de bebouwing worden gesteld, ln verband met het grote tekort aan dergelijke gebieden. Indien de grens naar het noorden zou worden verlegd, zou zich bin nenkort eenzelfde probleem voor doen, aangezien de ruimte spoedig volgebouwd zou zijn. Weliswaar ligt er lussen Noordwijk en Zandvoort een strook van twaailf kilometer, maar die is niet over de volle lengte voor recreatie beschikbaar. Het streekplan stelt voor Noordwijk aan Zee en Noordwijk-Binnen 59 ha voor woningbouw beschikbaar, hetgeen voor vele jaren voldoende is voor de huisvesting van de groeiende autoch tone bevolking en voor de noodzake lijke krotopruiming. Men zal spoedig aandacht 6chenken aan de beplanting langs de Gooweg, Lool- terweg en de provinciale weg no. 1, aan gezien men van mening is dat een be paald landschapsplan in het bollengebied van belang ls. Over deze en andere bezwaren tegen het streekplan zullen Gedeputeerde Sta ten op 18 april zich nader beraden cn beslissingen nemen. (Van anzé parlementsredacbie) PR IS nog geen beslissing genomen over de uitbreiding van hert woning- bouwprogramma-1961 met nog eens 2500 goedkope gesubsidieerde woningen, zo deelde monaster Van Aartsen (volkshuisvesting) gastere^ in de Eerste Kamer mee bij de behandeling van zijn begroting. Hij zei dat de regering druk bezig is te onderzoeken of de uitbreiding mogelijk is in verband met de conjunctuur en de situatie op de bouwmarkt. Het resultaat van dit onderzoek zal vóór 1 juni a.s. in een nota aan de Tweede Kamer worden meegedeeld. Het zou vol gens de minister staatsrechtelijk niet Juist zijn om de beslissing, wanneer deze een maal is genomen, aan de Eerste in plaats van aan de Tweede Kamer mee te delen. Op de vraag van de c.h. senator ir. Geuze of hij optimistisch gestemd was over de uitslag van het regeringsberaad, zei de bewindsman:. ,Jk ben vap nature opti mist, anders zou ik hier niet staan". Hij mogelijk" zal wórden genomen. De minister was er bepaald niet onge rust over, dat het voorlopig vastgestelde aantal van 67.500 gesubsidieerde wonin gen niet zal worden gerealiseerd. Het aantal aanvragen voor premlewonlngen in de A-sector Is eerder te groot dan te klein. In leder geval kan worden gesteld, dat nog nooit zoveel goedkope woningen z(jn gebouwd als onder dit kabinet. Met de drie grote steden beloofde de minister contact te zullen opnemen over de vraag of er wat kan worden gedaan aan het in die gemeenten bestaande huur- verschil tussen premiewoning-A en wo ningwetwoning. Dit verschil is ln Am sterdam, Rotterdam en Den Haag inder daad te groot (f 2,50 per week). In de overige gemeenten is het te gering om er moeilijkheden over te maken. De mi nister beloofde verder te zullen bezien of de bouw van premiewoningen in de B-sector misschien wat kan worden ge stimuleerd. Voor wat betreft de C-wonin- gen heeft dat geen zin, omdat het ver schil tussen dit type en de vrije sector tc gering is. De bewindsman stond sceptisch, om niet te zeggen afwijzend tegenover de gedach te van de heer Kraayvanger (kath. v.) een prijsbeheersing in de vrije sector in het leven te roepen. Dit zou een terug draaien van het beleid zijn. In de praktijk is een goede controle op de prijzen nau welijks mogelijk gebleken. sterke groei van de vrije sector vervulde de minister naar zijn zeggen met grote zorgen. Objectief gezien is het een verheugend verschijnsel, maar met het oog op de dreigende overspanning van de bouwmarkt verontrust het In de aangekondigde nota over de 2500 extra woningen zal dit punt aan de orde wor den gesteld. De minister wilde er nog wel eens op wijzen, dat in de vrije sector bepaald niet alleen uitzonderlijke dure huizen worden gebouwd. In de eerste twee maanden van dit jaar vond een verdere verschuiving naar de goedkopere klasse plaats. In 1960 had 25 pet van de aanvragen voor de vrije sector betrekking op woningen, waarvan de bouwkosten beneden de f 17.000 liggen (in de eerste twee maan den van '61 was dit percentage 35). In de vrije sector worden dus woningen ge bouwd, die zonder moeite in aanmerking zouden kunnen komen voor subsidiëring. Veel voelde de minister niet voor de suggestie van ir. Kraayvanger een rege ling in het leven te roepen, op grond waarvan voor huurders van woningwet woningen dc subsidie kan worden ver minderd of zelfs opgeheven, als zij de economische huurprijs kunnen betalen. Om dit te verwezenlijken zou men het Nieuwzeelands minister gebelgd over druk t-b.v. zelfbestuur De minister van binnenlandse zaken van Nieuw-Zeeland, Goltx, heeft gezegd dat hij gebelgd was over de druk op Nederland en Australië om zelfbestuur te verlenen aan primitieve volken die niet in staat zijn zichzelf te regeren. Hij zei dit bij zijn terugkeer van Nieuw-Guinea waar hij de plechtige bijeenkomsten van de Nleuw-Guincaraad' in Hollandia en dc wetgevende raad ln Port Moresby heeft bijgewoond. Hij zei dat Nederland en Australië de inheemsen pogen op te leiden tot enige verantwoordelijkheid voor het besturen van Nieuw-Guinea; dit zou echter een langdurige zaak zijn. bestedingspatroon moeten controleren cd dat is vrijwel niet doenlijk. Er wordj reeds op toegezien, dat minstens 80 pet van de w.w.-woningcn aan inkomenstrek» kers beneden de welstandsgrens wordeó toegewezen. De minister deelde mee, dat aan dg stichting Ratiobouw advies is gevraagd over het aanbrengen van geluidsisolatie in de nieuwe woningen. Gevraagd is naaï een oplossing te zoeken, waarvan d| kosten redelijk zijn. Het kostenelement wanneer men in aanmerking neemt dat de volkswoningen toch met een zo hoge subsidie zijn belast In de reeds tot stand gekomen woningen valt aan de geluids isolatie niet veel meer te doen. Aan de gemeenten, waarin klachten zijn geuit over (na extreme weersomstandigheden gebleken) kwaliteitsgebreken aan de Wo ningen, heeft de minister een rapport ge waagd. De minister achtte het voorbarig om nu reeds een uitspraak te doen over de oplossing van het vraagstuk der verdere huurverhogingen. De S.E.R. heeft drie suggesties gedaan. Misschien zal de rege ring daaruit een keuze doen, misschien zal zij een vierde weg moeten Inslaan. Zij zal haar plannen 'zo gauw mogelijk be kend maken. Wereldtitel tafeltennis Niet minder dan negen vertegenwoor digers van commu nistisch China heb ben zich geplaatst voor de achtste fi nales van het he ren-enkelspel. Dit aantal zou nog gro ter geweest zijn als wereldkampioen Jung Kuo Tuan en de eveneens ge plaatste Wang Chuan Yao niet onver wachte nederlagen hadden geleden. Van de geplaatste spelers werden voorts de Znldslavlër Markovlc cn de Zweed Hans Alser uitgeschakeld. De Europeanen wt: ren trouwens toch de grote verliezers, want slechts drie van hen overleefden de vierde ronde. In het damesenkelspcl verliep alles aanmerkelijk regelmatiger. Slechts een senaatle van de eerste orde viel er te no teren: de als tweede geplaatste Japanse Kauzulco Itoh vond in dc derde ronde het Waterloo tegen de Chinese Wang Ohien. Wereldkampioen Kimiyo Matsu- zaki cn new-comer Masako Seki moeten nu op dit onderdeel verder de Japanse kansen verdedigen. In het gemengd dubbelspel gebeurden enkele schokkende dingen. De favoriete paren Berczik/Kerekes (Hongarije) en Sido/Koczian (Hong.) gingen ten onder tegen resp. Saunoris/Paisjarv (Rusland) en Vyhnanovsky/Kroupova (Tsj.-Slowa- kUe). De Japanse hoop ln het damesdubbel spel de titel te winnen, werd de bodem ingeslagen door de Roemeensen Maria Alexandru en Geta Pitica, die met 24 22 18—21 21—12 cn 21—16 zegevierden over Kimiyo Matcuzaki en Kazuko Itoh. Matsuzakl en Kazuko Itoh. In de halve finales zullen behalve dc Roemeense dames drie Chinese dubbels uitkomen. De strijd ln het herendubbelspel ls bij zonder fél. Dat ondervonden onder an dere de Tsjechen Stanek en Polakovle, die niet opgewassen waren tegen de Chi nezen Chu Yen Ling en Ma Chin Pao. Voetbal In de returnwodstrljd voor dc voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal heeft Mexico woensdagavond in Mexico City met 4—1 gewonnen van Costa Rica. Aan gezien de eerste ontmoeting tussen beide landen een 1—4) zege voor Costa Rlca had opgeleverd, staan dc beide teams na drie wedstrijden met elk vier punten boven aan in de linalegroep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9