J Gagarin had het minder zwaar dan Columbus Telefoongesprek met Chroesjtsjef Wapensmokkel naar Katanga ontdekt Aan Algerijnse probleem moet een einde komen Westduitse ambtenaren mogen ook zelf denken Hopeloos verziende EEN MAN MET UNIEKE ERVARINGEN President De Gaulle op tournee Sensationele vondst van de Scandinavische stranden Record-bruin in record-tijd TOCH IS BET ZO! Noord-Korea mag in V.N. deelnemen aan Korea-debat DE JAM VOOR MANNEN ZWAARDEMAKER Gagarin wilde eend" be tekent de nogal toepasselijke naam, die in een slag bekend ge worden is in heel de wereld. Een jonge arbeider, die zich in een paar jaar ontwikkelt tot een dei- beste Russische straaljagerpilo ten. Onbekend, maar in stilte uit verkoren de eerste ruimtevaarder te worden. De eerste mens die uit eigen ervaring kan vertellen hoe men zich voelt als men by de lan cering het dubbele van normaal weegt en daarna volkomen ge wichtloos is. Die vertellen kan over zyn reis om de wereld in 108 minuten onder een hemel die zwart is in plaats van blauw. Gagarin „Columbus van de twintigste eeuw", heeft men al ge zegd. Wel, hij moet in lichamelijke en geestelijke topconditie zijn ge weest, maar ongetwijfeld heeft Co lumbus het op zijn barre reis heel wat moeilijker gehad. Niettemin, beiden hebben een belangrijke blad zij in de geschiedenis van de mens heid omgeslagen. Beiden hebben ver moedelijk veel nieuwe dingen ge zien. En beiden hebben een oude droom van de mensheid verwezen lijkt. Tot nu toe was het voorspel, hoe spectaculair ook. Gisteren is de ruim tevaart begonnen. Ja. tenzij de Amster damse professor Dr. G. v. d. Bergh ge lijk heeft, die ook gisteren nog zei, dat hij ruimtevaart waanzin vond. forumgesprek van een krant heeft hij het onlangs uitvoerig verklaard: Aan het welslagen van een experiment zoals de Russen het nu hebben uitgevoerd, heeft bij nimmer getwijfeld. Maar het ruim teschip Wostok heeft zich slechts tot een tweeduizendste deel van de afstand van de aarde tot de maan verwijderd: twee millimeter buiten een globe van j twintig centimeter middellijn. „Het is gelukt, maar het betekent ei genlijk helemaal niets. En nu zegt men: naar de aarde is teruggekeerd. In wer kelijkheid heeft hij zich ternauwernood van de aarde verwijderd. Ik zie dit al leen ais een onderdeel van de koude oorlog tussen Rusland en Amerika ln vijftig jaar De koude oorlogwe komen er straks op terug. Maar Gagarins reis spreekt toch maar tot de verbeelding, j Vijftig jaar geleden vloog een Frans man. Pierre Prier, van Londen naar i Parijs in 4 uur en 8 minuten. Gisteren maakte de Sowjetarbeider Joeri Gaga- i rin een omwenteling om de aarde in 108 minuten. En hij landde weer, gezond en wel zoals de Russen verklaren. Want dat is (prof. v. d. Bergh geeft het toe) het interessante en knappe: de landing. Geleerden uit vele landen menen dat het technisch mogelijk is, een reis naar i bijvoorbeeld de maan te maken. Wat de ruimteschepen betreft, heeft Rusland dat bewezen met Loenik II, die op 13 september 1959 de maan bereikte. Al leen, de Loenik werd op het maanop pervlak verpletterd. Het grote pro bleem is: hoe landen we op de maan, hoe komen we er van af en hoe landen we dan weer op moeder aarde? Of des- I noods wat minder verstrekkend: hoe vliegen we om de maan heen en keren dan behouden terug? Wie nadenkt, be kruipt het gevoel dat de Russen met i de vlucht van gisteren wel iets gewel digs gepresteerd (of gewaagd?) hebben, maar tegelijk dat het hoe kan het anders maar een eerste stap Eén omwenteling om de aarde, een reis van zeven kwartier, tot op een i hoogte van maximaal 302 kilometer. De mensheid verlangt meer, en is licht geneigd te vergeten dat Rusland sinds 1959 reeds 14, Amerika 38 kunst manen heeft gelanceerd. Dat de eerste Spoetnik op 4 oktober 1957 maar 84 kilo woog en tot 950 km. hoogte kwam, en dat de ruimtevaart sinds- I dien met een hem passende duizeling- wekkende snelheid is opgeschoten. Dat er momenteel één Russische en maar Een oude droom verwezenlijkt liefst 22 Amerikaanse kunstmanen in een baan om de aarde zijn. Dat daar enboven twee Russische en twee Ame rikaanse raketten om de zon cirkelen, inclusief de Russische Venusraket. Dat er ruimte-foto's van de maan gepu bliceerd zijn, al wordt de echtheid daarvan wel betwist. Dat de stem van Eisenhower uit de ruimte klonk. Dat de kabine man Spoetnik V in au gustus 1960 veilig op aarde landde met twee ongedeerde honden aan boord, om maar een paar voorbeel den te noemen. Deze winter werd de spanning gaan deweg groter. Op 4 februari bereikte een Russische satelliet van zeven ton een hoogte van 320 km. Toen werd van westerse zijde al verondersteld dat bij volgende lanceringen een mens mee zou gaan. Acht dagen later- werd een meer- trapsraket met een interplanetair stati on van een halve ton in de richting van Venus geschoten. De raket bracht een nieuwe Spoetnik in een baan. Van die Spoetnik af werd een nieuwe raket gelanceerd, en die vuurde op zijn beurt de Venusvaarder af. Half mei kan dit station in de buurt van Venus zijn, 50 miljoen km. van de aarde. Op 9 maart ging het hondje Tsjernoesjka met een vijf tons ruimteschip omhoog.. De hond kwam beneden zonder zicht-', baar letsel. En nu, 12 april 1961, een paar wilde geruchten over eerdere ruimtevluchten, haalde Joerr Gagarin dé tocht. Nu eens Rusland, dan weer Amerika het is duidelijk dat de Russen voor liggen. Technisch misschien niet, want ook de Amerikaanse successen zijn groots. Amerika lanceerde bijna drie maal zoveel kunstmanen als Rusland. Amerika heeft er op dit moment 22 om de aarde. En toch, in de koude oorlog wegen de Russische successen zwaar der. Eensdeels doordat Amerika trouw ook alle mislukte lanceringen bekend maakte, hetgeen de Russen wijselijk na lieten. Anderzijds doordat de Sowjets er niet alleen letterlijk maar ook fi guurlijk vuurwerk van gemaakt heb ben: zij hebben het vooral op de sterke motoren gegooid, Amerika op de nauwkeurigheid. De Russen werken met wekkers, de Amerika nen met polshorloges, zoals prof. Oberth zei. Ondanks alle schone woorden van „dienst aan de mens heid" zullen de Russen niet nalaten, zoveel mogelijk propagandamunt te slaan uit hun jongste ruimtevaart succes. En in die oorlog is de jonge Joeri Gagarin slechts een instru ment. FOTO BOVEN: De Russische ruimtevaarder Gaga rin, met zijn echtgenote Velentina en zijn dochtertje Lena. Hero is wat u verwacht van een zomerdrank: tintelend, verkwikkend, verfrissendDrink en genietontdek uw' favoriete smaak. Want zóveel smaken heeft Hero dat dlè er altijd bij is! Naar van gezaghebbende zijde in Leopoldstad werd vernomen, hebben de Ver. Naties daar een vliegtuig in beslag genomen dat meer dan zeven ton wapens en munitie voor de Katangaanse strijdkrachten heeft vervoerd. De wapens zouden in Brussel zijn ingeladen. De bemanning, die naar gemeend wordt uit Duitsers bestond, werd in Leo poldstad ondervraagd, doch niet aangehouden. De woordvoerder der Ver. Naties deelde mede dat volgens de bemanning van het vliegveld dit geen op zich zelf staand geval van wapensmokkel was, doch dat deze reeds enige tijd aan de gang is. In een door de Ver. Naties aangenomen resolutie is het zenden van militaire hulp aan Kongo op an dere wijze dan door tussenkomst van de Ver. Naties verboden. Het betrokken DC4-vliegtuig, dat eigendom is van een Duitse maat schappij, arriveerde maandag in Kol- wezi, ongeveer 320 kilometer ten westen van Elisabethstad. Het toestel was de vlucht vanuit Hamburg begonnen. De bemanning verklaarde de wapens in Kolwezie te hebben afgeleverd, waar voor de ontvangst werd getekend door een blanke vrouw van onbekende na tionaliteit. Minimum-leeftijd voor doodstraf blijft 18 Met 229 tegen 144 stemmen is in het Britse Lagerhuis een motie van de La- bour-fractie verworpen, waarin werd voorgesteld, de doodstraf in Engeland te beperken tot moordenaars boven 21 jaar. Thans kunnen reeds 18-jarigen tot de doodstraf veroordeeld worden. De Britse minister van binnenlandse zaken, Butler, zei, dat een van de rede nen waarom de regering de wijziging ongewenst acht. de huidige stand van de misdadigheid in Engeland is. Staking omvat thans 135.000 werknemers In Denemarken is gisteren het groot ste arbeidsconflict van deze eeuw uit gebarsten, toen 135.000 metaalbewerkers, havenarbeiders, zeelieden en transport arbeiders het werk neerlegden om aan eisen vc-or hogere lonen en betere sociale voorzieningen kracht by te zetten. In de ijzer- en metaalindustrie wordt voor 75 procent gestaakt, terwijl de in- en uitvoerhandel vrijwel geheel stil ligt. In het parlement heeft de oppositie een wetsvoorstel ingediend, waarin geëist wordt dat de staat ingrijpt in het geschil. De uit socialisten en radicalen bestaan de regering heeft echter verklaard, dat zij niet tussenbeide zal komen. Er dreigt door het wetsvoorstel een breuk in de coalitie te komen, doordat de radicalen voor inmenging voelen en de sociaal democraten niet Premier Kampmann heeft een voor genomen bezoek aan Oslo met het oog op de toestand afgezegd. Op zijn vyfdaagse reis door Zuidwest-Frankryk heeft presi dent De Gaulle in Dax zyn eerste grote redevoering gehouden, waarin hy vooral sprak over de „vernieuwing" van het land. In de eerste plaats richtte hij zich tot de jeugd „die verantwoorde lijkheid van Frankrijk zal dragen op een tydstip waarop de ouderen het hunne zullen hebben gedaan voor een schoner en beter Frank rijk". Verder verklaarde De Gaulle dat Frankrijk de hand reikt aan ieder die met Frankrijk de vrede en een samen gaan willen. „Ons doel naar buiten is de vrede en een samengaan. Aan hen die dit met ons willen bereiken, reiken wij de hand", aldus De Gaulle. Later op de middag sprak De Gaulle nog in Mont-de-Marsan, waarbij hij herhaalde, dat aan het langdurige en moeilijke Algerijnse vraagstuk een einde moet komen. „Met meer kracht en overtuiging dan ooit, bieden wij vrede en samenwerking aan", zo zeide De Gaulle, daaraan de hoop toevoe gend dat ook de andere partij zulks wenst. Klacht tegen Italië De Europese commissie van E.E.G. heeft bij het Europese hof van justitie in Luxemburg een tweede klacht aanhangig gemaakt tegen Italië. Italië wordt beschuldigd van een twee de schending van het E.E.G. -verdrag. Het gaat om rechten, die aan de Itali aanse grens wordt geheven op buizen voor radio-ontvangers. pHROESJTSJEF, die met va- Li kantie in Sochi aan de Zwarte Zee verblijft, heeft spoedig na de succesvolle lan ding van de 27-jarige SjoerI Gagarin, een telefoongesprek met hem gevoerd. Op Chroesj- tsjef's vraag of Gagarin zich goed voelde, antwoordde de ze: ..Ik voe'de mij best. De vlucht was erg succesvol. De apparatuur van het ruimte vaartuig functioneerde naar behoren. Op de vlucht zag Ik de aarde van een grote hoog te. Ik kon de zeecn. de ber gen. grote steden, rivieren en wouden zien." Chr.: „Dus wij kunnen aan nemen, dat u zich goed voel de?" G.: .Jazeker, precies zo afs thuis." Chr.: „U heeft een presta tie geleverd, die eeuwenlang bekend zal blijven. U hebt uzelf onsterfelijk gemaakt, omdat u de eerste bent, die in dc ruimte bent doorgedron gen. )k zal u in Moskou ont moeten. U en ik en ons gehe. ie volk zullen dit grote feit In dc verovering yan de ruimte plechtig vieren. Laat de gehe le wereld weten, wat ons land kan doen, wat ons volk en on ze Sowjetwetenschap kunnen verrichten." G.: „Laten de andere lan den maar proberen ons in te halen." Chr.: ,,U heeft gelijk, laten de kapitalistische landen pro beren in te halen. Wij hebben de weg in de ruimte gebaand en wij hebben de eerste kos monaut gelanceerd." G.: ,,Ik hen het met u eens." Chr.: „Vertel mij eens, hebt u vrouw en kinderen?" G.: ,,Ja. Ik heb een vrouw, Va'entina en (wee dochters Yelcna en Galia." Chr.: „En wist uw vrouw dat u de ruimte in zou gaan?" G.: „Ja, dat wist zij." Chr.: „Groet u alstublieft uw vrouw en kinderen hartelijk van mij. Laat uw dochters op groeien en trots zijn op hun vader die deze prestatie gele verd heeft in de naam van ons Sowjetvaderland." G.: „Ik dank u nogmaals voor uw hartelijke gelukwen sen en uw groeten na de suc cesvolle vlucht." Chr.: „Brengt u ook mijn hartelijke gelukwensen aan uw vader cn moeder over; zij G.; „Hartelijk dank. Ik zal uw woorden aan mijn vader en moeder overbrengen. Zij zullen gelukkig zijn en dank baar aan u, de party en regering." Chr.: „Niet alleen uw ouders, maar ons gehele volk is trots op u. Ik groet u nog maals cn ik verlang naar ze spoedige ontmoeting Moskou." Het telefoongesprek werd gisteravond over radio Mos kou uitgezonden. De wapens waren verpakt in elf kis ten. die de aanduiding „politiewapens" droegen. Het waren geen kisten van een standaardmaat en er konden, vol gens een lid der bemanning, alle soor ten wapens in hebben gezeten. Na het vertrek uit Kolwezi vloog het toestel naar de VN-basis in Kamina. waar om brandstof werd gevraagd, welk verzoek niet werd ingewilligd. Hierna vloog het toestel door naar Leopoldstad. waar VN-functionarissen verdenking opvatten na ontvangen be richten over wapensmokkel per vlieg tuig. De bemanning werd voor onder vraging naar het VN-hoofdkwartier overgebracht, doch niet aangehouden. Het vliegtuig zal voorlopig echter geen toestemming krijgen om uit Leopold stad te vertrekken. De VN-woordvoerder zei overtuigd te zijn dat de bemanning niet op de hoogte was van de juiste aard van de lading. Een woordvoerder van de Sabena in Brussel heeft categorisch tegengespro ken, dat de maatschappy een buiten lands vliegtuig zon hebben gecharterd voor het vervoer van wapens naar Ka- tanga. Genève: Rusland blij ft bij 15 controleposten kin, heeft opnieuw verklaard, dat Sowjetunie staat op een maximum 15 controleposten in de Sowjetunie. Het Westen heeft als compromis 19 voorge steld'. Tsarapkin zei ook, dat de inspectie niet eerder dient te beginnen dan vier jaar na de ondertekening van een ver drag. De door het Westen voorgestelde periode is twee jaar. De Britse afgevaardigde Sir Michael Wright zei. dat de Sowjetunie dezelfde kracht en bekwaamheid tot het overwin nen van hinderpalen op de weg naar een verdrag aan moet wenden als zij gebruikt had om haar doorbraak in de ruimte tot stand te brengen. Hij wenste overigens de Sowjetregering geluk met de lance ring van de eerste mens in de ruimte. De Amerikaan Arthur Dean deed' dit eveneens. Samenwerking K.L.M. en Surinaamse mij.? De Surinaamse minister van open bare werken en vervoer V. M. de Mi randa, die gisteren op Schiphol is aange komen, zal met de directie van de K.L.M. en na diens terugkeer uit de West ook met drs H. A. Korthjfls, minis ter van verkeer en waterstaat, bespre kingen voeren over samenwerking tussen de K.L.M. en de Surinaamse Luchtvaart maatschappij S.L.M. Bij zijn aankomst vertelde de heer De Miranda dat de S.L.M. thans over een negental kleinere vliegtuigen beschikt, die vrijwel uitslui tend voor het binnenlandse luchtnet wor den gebruikt. Welke vorm van samen werking Suriname voor ogen heeft, wilde hij nog niet zeggen. Uit Scandinavië (waar de winter nbg langer duurt dan bij ons en men nog zuiniger moet zijn met de zon) komt de sensationele vondst om record-bruin te worden in record-tijd: NAVIX SUN-FOAM. NAVIX SUN- FOAM geeft Uw huid heel snel een gezonde bruine vacantie-kleur en is, omdat 'teen schuim is, verbluffend zuinig. NAVIX SUN-FOAM Iaat zich heel licht in de huid werken, zodat U een uitstekende bescher ming verkrijgt tegen de zonnestralen zonder enig „plakkerig" enjof „zanderig" gevoel. De sterk geconcentreerde lanoline en de siliconen in NAVIX SUN-FOAM maken dit produkt ideaal om het uitdrogen van de huid tijdens het zonnen te voorkomen. Het meest aantrekkelijke van SUN-FOAM is de uiterst snelle werking („record-bruin in record-tijd") en dc grote zuinigheid. Heel weinig is al voldoende voor heel veel zon. Neem NAVIX SUN-FOAM. Tien duizenden zonnebaders in Scandinavië ge bruiken 't elk weekend romdatNAVIX SUN- FOAM zo goed is, zo veilig, cn zo zuinig. Heel weinig NAVIX SUN-FOAM is voldoende voor heel veel zonl Gerecht in Sleeswijk-Holstein (Van onze correspondent in Bonn) D jE WESTDUITSE ambtenaar mag zelfstandig denken. Daarvoor wordt hij betaald. Een ambtenarengerecht in Sleeswijk- Holstein heeft dat twee ambtena ren der justitie schriftelijk en na drukkelijk verklaard. Het gevolg is. dat de deelstaat Sleeswijk- Holstein dat op justitioneel ge bied al vele scheve schaatsen heeft gereden de beide zelfstandig denkende ambtenaren in een ho gere bezoldigings-klasse moet in delen en dienovereenkomstig sa lariëren. Het begon er mee, dat de beide jus- titiedeskundigen Kiels en Maack gehe ten op de griffie van het Kantongerecht in Kiel werkzaamheden verrichtten, die normaal door hogere, met de rechtsbe deling belaste ambtenaren zouden moe ten worden gedaan. Het ging daarbij o. a. om zelfstandige, geestelijke arbeid, zoals het treffen van beslissingen om trent arrestatie-bevelen en over de vraag of een bepaalde aangelegenheid een misdaad dan wel een overtreding was. Hiermede namen Kiels en Maack Dat is pas je ware beleg: Sandwichspread van Calvé: smeuïg en vers uit de vacuumpot: pssst... proef! U MAAKT ER MÉÉR VAN MET CALVÉ 570) Het kost zeer zeker een do sis zelfoverwinning om onder water de ogen open te houden. Velen vin den het nogal meevallen, maar on dergetekende moet eeriyk bekennen dat hy het een verscbrikkelyke er varing vindt. In de eerste plaats van wege de stekende pyn in je ogen cn vervolgens omdat je totaal niets kunt zien. In dit laatste geval staan wo gelukkig niet alleen. Want, hoe wel er uiteraard individueel ver schillen zyn, laten toch de beste mensen-ogen verstek gaan zodra ze onder water moeten functioneren. Alle voorwerpen worden zö vaag, dat we ze vlakby moeten halen om de wazigheid van de omtrekken niet als al te hlnderiyk te ondervinden. Een cent wordt pas zichtbaar op arm lengte en buiten een straal van 10 meter kunnen we zelfs niet eens Ie mand zien voorny zwemmen. De oorzaak van dit slechte zien is niet gelegen ln de toestand van het water. Uiteraard zullen troebelingen wel van enige in vloed zyn, maar ook ln het helder ste water zal biyken dat we alten hopeloos verziende zyn geworden. Dit ls een gevolg van de bouw van ons oog. waarvan een gedeelte der lenzen bulten werking wordt gesteld. Het sterk gekromde hoornvlies "an ons oog vormt immers met het vocht dat zich In de voorste oogkamer be vindt een krachtig straalbrekend lenzensysteem. Maar omdat het vocht ln dc oogkamer ongeveer dezelfde brekingsindex heeft als het water waarin we zwemmen, wordt by het zien onder water het hoornvlies In feite bulten werking gesteld. Op het scheidlngsvlak van water en oog vindt immers practisch geen straal breking plaats en de evcnwydig in- vanende lichtstralen worden dus nauweiyks omgebogen, zodat zy zich niet tot één bundel kunnen verza melen, zoals by het zien in de at mosfeer het geval ls. Onder water wanneer dus de werking van het hoornvlies is vervallen kan al leen de lens die achter de voorste oogkamer gelegen lr haar functie vervullen, maar deze lens is op zich zelf onvoldoende om ons duldeiyk te doen zien. Het enige wat ons van onze ver ziendheid onder water zou kunnen genezen, is een byzonder sterke bril, die dan echter di rect tegen het hoornvlies zou moe ten worden ge drukt Bovendien worden brllleglazcn onder water tot 25 procent verzwakt. Rekening houdende met al deze tegen slagen, zouden we een lens moeten bezitten met een sterkte van 100, dus met een brand puntsafstand van cm. Dat Is wel een buitengewoon sterke lens voor een doodgewone bril. Nu we dit weten, is het ons vol komen duldeiyk waarom de ooglcns van de ln het water levende dieren vrywel bolvormig ls en waarom op het land de meer afgeplatte oog- lenzen voorkomen. Maar wat nu te denken van de samengestelde ogen die vele Insec ten bezitten en waarvan sommige ruim 10.000 facetten tellen? Daarover een volgende keer! de heren reohters en substituten veel werk uit handen. Aangezien deze weekzaamheden van hen „zelfstandig denken" vorderden, dienden zij medio vorig jaar bij hun su perieuren het verzoek in om in een ho gere ambtenarenklasse te worden inge deeld, teneinde in het genot te komen van een betere bezoldiging. Wat op dit verzoek volgde, hadden zij zeker niet voorzien: hun werd door hun onmiddel lijke superieur, de justitieambtenaar Nielsen, schriftelijk medegedeeld, dat zij zich onder bedreiging met een disci plinaire straf „van iedere zelfstandi ge arbeid en geestelijk initiatief hadden te onthouden". Gedegradeerd Aangezien Kiels en Maack zich hier door gedegradeerd achtten tot het ni veau van eenvoudige klerken, dienden zij bij het Ambtenarengerecht een els ln tot hogere bezoldiging van hun (naar hun oordeel) verantwoordelijke werk zaamheden. Deze zaak heeft thans voor het Ambtenarengerecht ln Kiel gediend. Een vertegenwoordiger van de rege ring van Sleeswijk-Holstein wees er op, dat het invullen van formulieren van de beide klagenden geen enkele vorm van eigen denken vereiste. De voorzitter van het gerecht meende hieromtrent: „Wanneer men een werknemer ver biedt eigen geestelijk initiatief te ont plooien, kan men van hem ook niet ver wachten dat hij onderscheidt of de door hem verrichte arbeid een geestelijke is of niet. Wanneer de werknemer deze onderscheiding wél moet maken, is hij daarmede geestelijk actief geworden." Met andere woorden: de heren Kiels en Maack mogen wel degelijk zelf den ken en moeten dienovereenkomstig wor den betaald. De landsregering van Sleeswijk-Hol stein werd veroordeeld hen beiden met terugwerkende kracht tot 15 januari 1960 in een hogere bezoldigingsklasse in te delen en hun het salaris uit te beta len, waarop zij als zelfstandig denken de ambtenaren met een eigen geeste lijk initiatief recht hebben. De politieke commissie van de V.N. heeft besloten een voorwaardelyke uit nodiging te richten tot Noord Korea om deel te nemen aan een debat in de V.N. over Korea's eenwording. De voorwaarde was dat Noord Korea de bevoegdheid van de V.N. om zich bezig te houden met de Koreaanse kwes tie zal erkennen. Deze voorwaarde was door de V.S. voorgesteld in de vorm van een amen dement op een Indonesisch voorstel om zonder meei Noord Korea uit te nodigen. Het Amerikaanse amendement werd met 59 tegen 14 stemmen en 22 onthou dingen aangenomen. Kennedy en Adenauer spraken over NAVO De wereldproblemen, die gisteren tus sen Kennedy en Adenauer by het be zoek van de bondskanselier aan de Ame rikaanse president, werden besproken, waren de betrekkingen tussen Oost en West, de ontwapening en de hulp aan de onderontwikkelde gebieden. Volgens Duitse kringen zouden de pre sident en de bondskanselier het er over eens zyn geweest, dat het Noordatlan- tisch verbond moet worden versterkt cn geconsolideerd als noodzakeiyke voor waarde voor een westerse vredespolitiek. Advertentie neemt vaker

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5