lliruivc geihirtfe (üonranl Westen twijfelt aan datum ruimtereis Commentaar NIEUWS in één oogopslag- Geen beslissing over vijfdaagse bouwbedrijf Amerika bemiddelt niet inzake Nieuw-Guinea Moeder doodt twee zoontjes Zal regering aanwijzing geven Tenzij er om wordt gevraagd Oud-N ederlander volgt Ford op 100,- c&C^éi DONDERDAG 13 APRIL 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. 'Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMZÏt Hoofdredacteur: Pr. E. DIEMEB CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD „5tant»Qstith Is gebleven mgn bert in IcgJjcnspotl" Tweeënveertigste jaargang no. 12148 Forumgesprek over: Kerkgang een feest Zie pagina 7 Sommigen achten het waarschijnlijk, dat de Russische majoor Gagarin reeds vrijdag j.l. een ruimtereis heeft gemaakt. Nauw keurige analyse door westerse deskundigen van de in Moskou verstrekte gegevens wijzen erop, dat bv. Gagarins meldingen uit de ruimte van tevoren moeten zijn opgenomen. De Verenigde Staten zullen hun goede diensten of bemiddeling inzake het geschil Nieuw-Guinea niet aanbieden, tenzij zowel Nederland als Indonesië daarom vragen. Engeland heeft geen verplichtingen ten opzichte van Nederland aanvaard bij een eventuele Indonesische aanval op Nieuw-Guinea. De Ver. Naties hebben in Leopoldstad een Westduits vliegtuig aangehouden, dat met een zending wapens onderweg was naar Katanga. President De Gaulle verklaarde, dat Frankrijk met meer kracht en overtuiging dan ooit de Algerijnen vrede en samenwerking aanbiedt. De regering overweegt Rijksbemiddelaars een algemene aan wijzing te geven inzake de werktijdverkorting in de bouwnijver heid. Waarschijnlijk zal daarin gesproken worden over 4614 uur per week. Werkgevers en werknemers zijn het eens over 45 uur. Het eerste doorlaatcaisson staat sinds gisteravond in het Veer- se Gat. Vijf sleepboten hebben het gevaarte op zijn plaats ge duwd. Dinsdag volgt het tweede. De ideale oplossingVoor de werktijdverkorting in de melk- detailhandel is de aanwezigheid van een koelkast in elk gezin Het niet bezorgen van melk op zaterdag of maandag zou dan geen bezwaar meer zijn, heeft de voorzitter van de Bond van chr. melkhandelaren verklaard. BAL in de hand, het fluitje aan de vinger, zo stapte vorige week Hannelore Schidniogrotz- ki het voetbalveld op er- gens in de buurt van Ber lijn. En toen ze na zeven kwartier weer floot had ze als jongste vrouwelijke scheidsrechter haar eer ste voetbalwedstrijd ach ter de rug. Want Hannelore is 17 jaar en iheeft eerst enkele we ken .geleden de Westduitse voetbalbond afgelegd. Voor Hannelóre moet mo:i alle bewondering hebben. Misschien hebt u wel eens voetbalverslagen gelezen u zult ontdekt hebben dat een keeper wel eens een foutje maakt, dat de spil wel eens loopt te treuzelen en dat de midvoor het vij andelijk doel wel eens op de tribune zoekt (zo heet dan dan!), maar dat een scheidsrechter die een fout maakt, onherroepelijk wordt aangewezen als „de slecht ste man van het veld!" En dat zijn dan nog de ver slagen waarin naar objecti viteit wordt gestreefd vraag niet hoe het club- lievend publiek over de scheidsrechter pleegt te oor delen. Ziet hij een overtre ding over het hoofd dan is hij partijdig en straft hij die overtreding dan is hij ook partijdig! In de ogen van de clubfans is hij de man die nooit ziet dat de tegenpartij buitenspel staat, die altijd de voordeelregel verkeerd toepast en er is nog nooit een scheidsrechter ge weest die met het toeken nen van een strafschop do juiste beslissing nam! En als de goede man niet op- past, loopt hij de kans niet alleen veroordeeld te wor den, maar ook ter plaatse de straf te moeten onder gaan, want welke scheids rechter heeft nog nooit iets naar zijn hoofd geslingerd gekregen! Goed, we hebben het alles een beetje overdreven voor gesteld laat niemand er zich aan stoten. We hebben het zo geschreven om onze bewondering voor Hanne lore te doen begrijpen. Voor de vrouw die de teugels in handen neemt als de man nelijke voetbalsport wordt bedreven, Tien tegen een dat het lang niet slecht gaat. Trouwens, in die gezinnen waar de vrouw de teugels in handen neemt als het .over de keuze van de krant gaat. loopt het voor onze t krant meestal ook uitste kend. Voor een niet gering deel bepaalt de vrouw de sfeer van haar gezin zij weet onze krant te kiezen als de krant die in die sfeer past. U kunt noteren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). (naam) (straat) (woonplaats) In ccn vlaag van verstandsverbijs- 'ering heeft een 36-jarige Amster- Jamse hulsmoeder haar twee zoontjes, de vierjarige Freddy en de zevenja rige Harry, door gasverstikking om het leven gebracht. Omstreeks elf uur gisteravond roken buren in de Carillonstraat? toen zij gas ten uitlieten een sterke gaslucht uit een woning. Zij probeerden tevergeefs bin nen te komen en waarschuwden de po litic. Agenten, die via een balkon de woning binnenkwamen, vonden In de keuken, waarvan de gleuven bij deuren en ramen met proppen papier waren afgesloten, de twee in dekens gewik kelde kinderen. De drie gaskranen ston den wijd open. Pogingen om de levens geesten op te wekken bleven zonder re sultaat. De moeder van de kinderen ls in zorgwekkende toestand in het W.G. opgenomen. De vader, die tegen midder nacht van zijn werk thuiskwam, werd door agenten opgewacht en naar het politiebureau gebracht, waar men hem heeft trachten te kalmeren. De rechtbank in Rotterdam heeft van morgen de 23-jarige los werkman L. C. P. en de 22-jarige los werkman M. van G. wegens diefstal met geweld veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. HOEWEL MEN ZICH nog niet afvraagt, of de Russische majoor Gagarin inderdaad een vlucht van een uur en 48 minuten door de ruimte heeft gemaakt, bespreekt men in de westelijke kolonie te Moskou toch de vraag, of de majoor gisteren öf vrijdag j.l. die reis heeft gemaakt. Hierbij wordt uitgegaan van de gedachte, dat een regering ais de Russische, <üe zich zo bewust is van de waarde van propaganda, nooit het risico genomen kan hebben, te moeten toegeven, dat het niet gelukt zou zijn een mens levend uit de ruimte te doen terugkeren. Men vindt allies te goed gerepeteerd om werkelijk spontaan te kunnen zijn. Daar komt nog bij, dat het Britse com munistische blad Daily Worker blijft vasthouden aan zijn lezing, dat de Sowjetunie vrijdag j.l. een man in de ruimte Heeft gelanceerd. „Ons verhaal kwam uit een goede bron en er is geen reden om aan de waarheid er van te twijfelen", zo schreef het blad. Het is zeer merkwaardig, zo zegt men in de westelijke kolonie te Moskou, dat de westelijke journalisten gisterochtend de tip kregen, ervoor te zorgen om 8 uur naar de radio te luisteren. Deze tip werd verspreid om half acht, nog geen half uur na 't tijdstip, waarop Gagarin zou zijin gelanceerd. Radio Moskou deel de-om acht uur mede, dat de jonge ma joor nog rondom de aarde cirkelde. De spanning werd systematisch opgebouwd door tweemaal boodschappen van hem uit te zenden, toen hij zich resp. boven Zuid-Amerike en Afrika zou bevinden. Toen kwam de dramatische mededeling, dat het ruimteschip naar de aarde terug geroepen was. Voorts wijst men er in de westelijke kolonie op, dat het voor de Sowjetunie hoogst ongebruikelijk is, ruchtbaarheid te geven aan een ruimte- vluoht, voordat men zeker is van het succes, zelfs wanneer er niet zulke grote belangen (op het gebied van de pro paganda....) op het spel staan als deze keer. Bij de stortvloed1 van materiaal. /AVER een werkweek van 45 uur in het bouwbedrijf staat nog niets vast. De regering overweegt inzake' de arbeidstijdverkorting in de bouw nijverheid een aanwijzing te geven aan het college van Rijksbemiddelaars. Gebeurt, dat, dan mag met grote ze kerheid worden verwacht, dat de par tijen hiervan voor woensdag a.s. op de hoogte worden gebracht. Op de vergadering van de partijen die be trokken zijn bij de wijziging van de c.a.o. in de bouwnijverheid en de loon- commissie van de Stichting van de Arbeid die gistermiddag in Den Haag gehouden werd, werd een en ander besproken. Als de aanwijzing van de regering wordt gegeven opent dit, volgens rijks- bemiddelaars die deze kwestie behan delen, de mogelijkheid tot een arbeids week van 46'4 uur. De organisaties van werkgevers en werknemers in het bouw bedrijf hadden reeds overeenstemming bereikt over een 45<urige werkweek. Een datum van ingang was echter nog niet vastgesteld. Deze vertraging heeft dan ook by werkgevers en werknemers teleurstel ling gewekt. De Raad van bestuur bouw bedrijf zei in een communiqué, dat de vertegenwoordigers van de werkgevers organisatiesin een op dinsdag gehouden bespreking duidelijk hebben gesteld, „dat de gevolgen van dit verdere uitstel een ongunstige invloed op de produktiviteit in het bouwbedrijf hebben". Bevreemding De situatie die thans is ontstaan heeft nogal wat bevreemding gcuxkt. Blijkens de mededeling van hel College van rijksbemiddelaars overweegt de regering een algemene wijzigine zon der dat hel bedrijfsleven daar nog iets van weet, laat staan dat er overleg gepleegd zou zijn. Het College wordt bovendien gedegradeerd tot een door- geefstation tussen reegring en be drijfsleven. Het Colege lijkt zelfs niet meer zelf standig te mogen beslissen op grond van de bestaande richtlijnen van de regering. Wat betreft de positie van de Slich ting van de arbeid, waarin alle groepe ringen van het bedrijfsleven zijn ver tegenwoordigd, worden dan ook enkele vraagtekens geplaatst. In de kring van het bestuur van de stichting vraagt men zich af wat voor zin het heeft op grond van de bestaande richtlijnen adviezen aan het College te verstrekken, naar aanleiding van bepaalde voorstellen van het bedrijfsleven, indien er toch geen enkele garantie bestaat, dat deze advie- Halve gebr. kip Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 zen serieus worden genomen. Bij het stichtingsbestuur bestaat het voornemen zich nader over deze kwestie te beraden. De heer J. van Eibergen, voorzitter van de Ned. chr. bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid, had wel begrip voor de moeilijkheden waarmee de regering tc maken heeft. Maar hij vroeg zich af of het nu wel rechtvaardig is om het bouwbedrijf de dupe te laten worden van de moeilijkheden die ten ge volge van de werktijdverkorting in èn- dere bedrijfstakken thans dreigen. Bo vendien zijn er reeds vergunningen afge geven voor een vijfdaagse werkweek. Zowel de reacties onder de werkgevers als de werknemers zijn bijzonder fel. Op de werken dreiger. al moeilijkheden. Bovendien is een arbeidsdag van 9 uur en 18 minuten langer dan in het S.E.R- advies toelaatbaar werd geacht. De regering zou dan maar 46 uur kun. nen toestaan, maar voor dit ene uur achtte de heer Van Eibergen al deze drukte onnodig. Hy geloofde bovendien dat de invoering van de vUfdaagse werk week eerder de bouwprestatles zal ver hogen dan verlagen. Op het ogenblik is de sfeer op de bedreven slecht, waardoor de arbeidsprestaties ongunstig worden beïnvloed. Een vyfdaagse werkweek zou ongetwyfeld hierin enige verbetering brengen, aldus de heer Van Eibergen. (Zie vervolg op pagina 9) dat pers, radio en tv geven, zijn nog steeds geen juiste inlichtingen over de plaats van de lancering of van de lan ding. Eigenlijk beschikt men slechts over inlichtingen, welke van overheidswege worden verspreid en die men maar zon der meer als waar moet aanvaarden. En zelfs dit laatste wordt moeilijk, wanneer men allerlei tegenstrijdigheden voegt bij het feit, dat de Russen te openlijk met de ruimtereis van Gagarin zijn omge sprongen om die helemaal echt te doen lijken. ALLES TE VLOT Verschillende Britse bladen trekken de juistheid van de Russische berichten eveneens in twyfel. Ook zü menen, dat de vlucht al enkele dagen van tevoren had plaats gevonden. De wetenschappelijke mede werker van de Daily Telegraph schrijft, dat het officiële tydschema niet kan kloppen en dat majoor Gagarin niet in de beschreven baan om de aarde kan zUu gegaan. „Wanneer het ruimtevaartuig in het westen van de Sowjetunie is gelanceerd (waar alle andere Spoetniks vandaan kwamen) in een hoek van 65 graden en 4 minuten van de evenaar, dan kon hij onmogelijk vijftien minuten na het lan ceren boven Zuid-Amerika zyn". Vol gens het blad had de ruimtevaarder, op grond van voorafgaande proeven, slechts een kans van vijftig procent, de vlucht te overleven. De Daily Sketch publiceer de het verhaal onder de kop „Moskou's ruimte-leugen" en de Daily Express schreef, dat de verklaring, die Gagarin na zijn ruimtevaart zou hebben afgelegd, door een functionaris in Moskou ge schreven lijkt te zijn. Ook kloppen de woorden, die Gaga rin van de ruimte uit zou hebben ge sproken over hetgeen hij zag (een zwarte hemel en een blauwe aarde ik zie de aarde onder mijniet met de mededelingen, die de Russische ruimte vaartdeskundige prof. Blagonrawof in Florence heeft gedaan, nl. dat „de ruimtevaarder niet naar buiten heeft kunnen kijken". Hij kon alleen maar bepaalde handgrepen bedienen en seinen naar de aarde zenden, maar hij zag niets. Niettemin zond Radio-Mos kou de stem van Gagarin uit, die tel kens zei: „Ik kijk naar de aarde ik kan alles ziensommige stukken gaan schuil achter de stapelwol ken (Zie vervolg op pag. 9) Het is gisteren gelukt: de eerste caisson kreeg zijn plaats in het sluitgat van het Veerse Gat, na dat het gevaarte dinsdagavond in de mist was vastgelopen. De foto laat zien hoe de machtige sleepboten de kolos op zijn plaats drukken. Verslag op pagina 9. (Luchtfoto ANP) Geen van de passagiers werd ernstig gewond bij dit treinongeluk in Amerika, dat toch nogal flink moet zijn aangekomen. Bij Terre Haute in de staat Indiana ramde de trein een tankauto. Een van de rijtuigen kwam in een maïsveld terecht, maar de wielen bleven ergens hangen X>RESIDENT Kennedy heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de Verenigde Staten niet hun goede diensten of be middeling zullen aanbieden in de verhouding tussen Nederland en Indo nesië, tenzij bedde partijen hierom vragen. Een der journalisten had de president de vraag gesteid in welke mate de Ver enigde Staten hun goede diensten zouden kunnen verlenen in geschillen tussen nieuwe staten en de landen die deze vroeger koloniseerden, en wel in het bij zonder wat betreft de toekomst van westelijk Nieuw-Guinea. De presiden' antwoordde er zeker van te zijn. dat dit een van de zaken zal zijn die zullen wor den besproken met president Sukarno, die einde van doze maand een bezoek aan Washington zal brengen. Hij voegde hieraan toe. dat dit ook een der kwes ties was die de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Luns, die maan dag op het Witte Huis was ontvangen, had aangeroerd. De heer John Dykstra is benoemd tot opvolger van Henry Ford II als pre sident van de Ford Motor Company. HU werd 16 april 1898 te Stlens In Friesland geboren en heette toen nog Johannes Dykstra. Later ging hy naar Amerika. Voor zyn jongste benoeming was hy vice-president cu hoofd \an de fabricage-afdeling. De 31-jarige Nederlandse hotelhouder C. ten H„ die in Leijland in Engeland woont, is gisteravond in Rotterdam ge arresteerd nadat hij onder invloed van sterke drank met een auto op Rijksweg 13 over de kop was geslagen. Zyn 26- jarige echtgenote, die naast hem zat. moest met hoofdwonden in het Dykzigt- ziekenhuis opgenomen worden. Toen de politie de hotelhouder zijn rijbewijs wil de ontnemen, bleek dit verlopen te zijn. Het is voor de Verenigde 'Staten vrij moeilijk hun goede diensten aan te bieden, tenzij beide partijen hierom vragen. Voor zover mij bekend heeft geen der partijen ons gevraagd in dit geschil te bemiddelen, aldus presi dent Kennedy. ALS U DEZE WEEK NOG f 100,- KUNT BESTEDEN... U bent goed af als u deze week zon kostuum uit onze befaamde Twen-kollektie kiest voor uw f 100,-. Zoveel voordeel zult u zelden in een maal binnenhalen, 'n Spe ciale aanbieding die alleen deze week geldig is. TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK TWEN-COSTUUM HOOGSTRAAT 1-2 LEIDEN JJET IS VERSTANDIG dat de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid zich door de Eerste Kamer nog geen beslissing heeft laten afdwingen inzake de bouw van de befaamde 2500 goedkope woningen extra. In de eerste plaats om dat minister Van Aartsen zich terecht op het standpunt stelde dat niet de Eerste maar de Tweede Kamer het xecht heeft die beslissing het eerst tc vernemen, maar vooral omdat er nog een andere, moeilijke beslissing aan vooraf zal moeten gaan. namelijk die over de arbeidstijdverkor ting in de bouwnijverheid. Dat dit een moeilijke zaak Is, is dui delijk. Aan de ene kant wordt er terecht op aangedrongen de bouwactiviteit zo hoog mogelijk op te voeren, aan de an dere kant is het uitgesloten dat de werk tijdverkorting-werkweekverkorting aan de arbeiders in de bouwnijverheid voorbij zou gaan. Om sociale redenen is dit uit gesloten, maar ook om psychologische redenen: om zoveel mogelijk te kunnen bouwen heeft men zoveel mogelijk bouw vakkers nodig en dus behoren de arbeids voorwaarden zeker niet minder aantrek kelijk te zijn dan elders. Maar hoe men het nu keert of wendt: als men korter gaat werken gaan er ar beidsuren verloren en de vrees van minis ter Van Aartsen lijkt niet ongegrond dat produktieverlaglng hiervan het gevolg zal zijn. In vele andere sectoren van het bedrijfsleven kan men door verdergaande mechanisatie, door aanschaf van betere machines, door efficiency-studies de pro duktiviteit wel zo opvoeren dat de ge volgen van arbeidstijdverkorting niet of nauwelijks waarneembaar zijn in de bouw komt de mechanisering nog altijd maar moeilijk op gang en efficiency-stu dies hebben nog niet tot heel veel resul taat geleid. Men mag hieruit geen enkel verwijt lezen de tijd moet hierin ver andering brengen. Aan bereidheid en aan inspanning ontbreekt het in de bouwwe reld zeker niet. Waar dit zo ligt rijst de vraag of de regering moet gaan ingrijpen. Geruchten willen, dat men overweegt aan het Col lege van Rijksbemiddelaars een algemene aanwijzing te geven van deze strekking dat in de bouwnijverheid de werktijd niet tot 45 uur maar tot 46}£ uur mag worden verkort. Vanzelfsprekend zijn deze geruchten a! voldoende om de gemoederen op te zwe pen en de Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft al laten weten dat alleen al hier door de produktiviteit der arbeiders zo Is gedaald, dat een 45-urige werkweek alleen maar een verbetering zou zijn. Nu is dat niet een redenering waarvan we sterk onder de indruk zijn men mag toch aannemen dat er in de bouwwereld, bij werkgevers cn werknemers, het besef leeft dat juist van hen grote prestaties worden verwacht, omdat zij soulaas moe ten brengen in een noodsituatie. Desalniettemin hopen we dat een der gelijke algemene aanwijzing vermeden zal kunnen worden. Hopen we dat de re gering zoveel vertrouwen zal (kunnen) hebben in het verantwoordelijkheidsbesef in de bouwwereld, dat men het kan kla ren zonder dit drastische ingrijpen. Waar bij vooropgesteld moet worden: de bouw activiteit mag er niet onder lijden. Te veel mensen wachten nog. Op Schiphol is gistermiddag, ter gelegenheid verscheidene landen aan ons land, voor het eerst van het bezoek van luchtvaartjournallsten uit een proef genomen met de nog niet officieel in gebruik zijnde telescopische brug voor lucht reizigers. De brug. „Aviobridge", zan van 1 mei af alle Douglas DC-8 vliegtuigen, die van Schiphol vertrekken, bedienen. De proefneming slaagde tenvolle. Zy was de bekroning van vele jaren werk van Neder landse deskundigen en een wereldprimeur. De Aviobridge" is verrolbaar en in hoogte ver stelbaar, zodat het mogelijk is de uitschuifbare kop van de brug 90 graden naar links en tot 90 graden naar rechts te laten zwenken. Er is met het prototype van deze brug, die thans op Schiphol voor gebruik gereed wordt ge maakt. derhalve zo te manoeuvreren, dat het er niet toe doet of het vliegtuig precies voor de uitgang of ingang van het stationsgebouw staat Deze bewegelijkheid mist de soortgelijke brug in de Verenigde Staten. Crita) „Alles zit me tegen vandaag, Mam. Wacht asjeblieft tot morgen om hier over te praten /\VER Schotland trok een depressie naar het noordoosten, waarvan het front vanochtend Nederland bereikte. Het erbij behorende regengebied was toen echter vrijwel verdwenen. Tegelijkertijd naderde een andere de pressie. die gevuld is met onstabiele lucht, in een langzaam tempo Ierland. Deze storing zal de kans op enkele buien later doen toenemen. Het wordt daarbij wat minder zacht. De Bilt verwacht tot vrydagavond: Vcranderlyke bewolking met plaatseiyk enkele buien. Iets minder zacht. Matige tot vry krachtige znidwesteiyke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag zon op 5.47, onder 19.35 uur; Tendens: stationair maan op 5.49, onder 18.41 uur. Nieuwe Maan 15 april..

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1