Onzekere Tal heeft thans achterstand van 4 punten Minister laat zich geen uitspraak ontlokken GATSONIDES UIT DE PERFORMANCE TEST Melkhandel pakt verkoop kruidenierswaren aan Gesprek van deskundigen over ronselpraktijken Verdiende zege van Ned. zaterdagelftal (4-0) P.v.d.A.-motie bleef uit Geen hoger loon in melkhandel Eerste Kamer steunt Nieuw-Guinea-beleid Greaves naar Milan Wales versloeg Noord-Ierland 143.677 M-BRIGADIERS VROEGEN REEDS HET LOGBOEK 1961 AAN! M-JBOM Tweekamp in kritiek stadium Botwinnik - in topvorm - kent geen tijdnood meer Barcelona versloeg Hamburger S.V. Ter Leede speelde pittige wedstrijd NIEUWE LEIDSCHE COURANT 17 DONDERDAG 13 APRIL 1961 (Van onze parlementsredactie) Dc Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming de begro ting van volkshuisvesting en bouwnij verheid aangenomen. Dat geschiedde na dat enkele senatoren tUdcns de repiieken nog eens tevergeefs hadden geprobeerd minister Van Aartsen een uitspraak te ontlokken over het al of niet uitbreiden van het woningbouwprogramma met 2500 goedkope woningen extra. De Senaat zal moeten wachten op wat hierover vóór 1 juni per nota aan de Tweede Kamer zal worden meegedeeld. De K.VP.-senator Kraayvanger twijfelde er eohter geen ogenblik aan, dat de 2500 I extra woningen cr zullen komen. Deze spreker leek enigszins geschrokken van de instemming, die de kritische toon van 1 zijn dinsdagmiddag gehouden betoog bij de socialist Broeksz had gevonden. Na I het antwoord van de minister compli menteerde hij deze nadrukkelijk met de verdediging van zijn beleid. Tot de heer Broeksz zei hij, dat er tussen K.VP. en P.v.dA. geen verschil van mening be- staat over wat er in sociaal opzicht voor de huisvesting van de minder draag- I kraclrtigen moet worden gedaan. De we- Samenwerking KLM en Surinaamse mij De Surinaamse minister van openbare werken en vervoer, de heer V. M. de Miranda, die gisteren op Schiphol is aan- 1 gekomen, zal met de directie van de KLM cn na diens terugkeer uit de West ook met drs H. A. Korthals, minister van verkeer en waterstaat, besprekingen voe- j ren over samenwerking tussen de KLM en de Surinaamse Luchtvaartmaatschap pij SLM Bij zijn aankomst vertelde de heer De Miranda dat de SLM thans over een negental kleinere vliegtuigen be- j schikt, die vrijwel uitsluitend voor het binnenlandse luchtnet worden gebruikt. Welke vorm van samenwerking Suri- name voor ogen heeft, wilde hij nog niet zeggen. (Van onze soc.-econ. redactie) De goede verhouding lussen de organi saties van werkgevers en werknemers In de melkdetailhandel is volkomen ver broken. Tengevolge van het door de overheid gevoerde niargebeleid achten de werkgevers het onraogelük tegemoet te komen aan de gerechtvaardigde ver. langens van de werknemers. In het ka. der van de gedifferentieerde loonvorming wordt geen „ruimte" aanwezig geacht. In de jaarvergadering van de Prot. Chr. Bond van handelaren in melk en zuivel- produkten verklaarde gisteren de heer A. van Buuren, niet te hopen, dat de re gering zal volharden in haar afwijzing van verruiming van de winstmarge voor ,de melkhandel. De houding van de werknemersorga nisaties is bovendien tegengevallen. De werkgevers hadden verwacht dat, et meer begrip zou zijn voor de moeilijke positie, waarin de ondernemers verkeren. Het werd echter uitsluitend een aangelegen heid van de werkgever geacht hoe deze aan een beter bedrijfsresultaat moet ko men. Een extra tegenvaller is het nog, dat de werknemers nu proberen plaatse lijk toch nog resultaten in de wacht te slepen, aldus de voorzitter van de P.C.B. De heer Lou Lichtveld, gezant op de Nederlandse ambassade te Washington,, is dezer dagen naar zijn standplaats ver- i trokken. gen van beide partijen gaan uit elkaar waar het gaat om de verdeling van wo ningwet- en premie-A-woningen. De heer Kraayvanger zei precies te hebben weergegeven wat in zijn partij leeft. De heer Broeksz zag echter nog niet in, dat de K.V.P. zal instemmen met de bouw van 70 000 volkswoningen Dat zou betekenen, dat een grotere sub sidie moet worden verleend voor de premie-A-woninigen. Met spanning maar tevergeefs had de socialistische woord voerder op een desbetreffende K.V.P.- motie gewacht. Zelf liet hij echter een motie waarop hen in eerste termijn nog had gezinspeeld achterwege. Volgens minister Van Aartsen is er goede hoop. dat dit jaar 10.000 zeer goedkope woningen (met een extra suh- sidle van f 2 per week) zullen worden gebouwd. Hierin zijn ook begrepen de 2500. die vorig jaar niet gereed kwamen Of die woningen inderdaad zullen gaan naar de mensen met de laagste inko mens hangt van de gemeenten af. De situatie op de bouwmarkt noemde de minister nog eens „gespannen om niet te zeggen overspannen". Voor een stijgen van kosten en prijzen toonde hij zich uitermate bevreesd. Het gedeelte van het ministeriële be toog over de ruimtelijke ordening open de geen nieuwe gezichtspunten. De re gering houdt na de sceptische reactie van de Tweede Kamer op de nota-Wils- veen alle mogelijkheden open. Uitbrei ding van kernen als Leiden, Delft en Zoe- termeer ligf voor de hand. Wel dient de uitbreiding gecontroleerd te worden, omdat het „groene hart" van Zuid-Hol land open dient te blijven. (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft ln z(jn voor. loplg verslag over de begroting van bui tenlandse zaken aan minister Luns een groot aantal vragen over het Nieuw- Guineavraagstuk gesteld. Door de rege. rlngsgezinde fracties wordt het Nieuw- Guineabeleid van de regering in grote lijnen gesteund. Slechts de socialisten zijn van mening, dat de regering „achter de feiten aanloopt" en reeds lang al haar kracht had moeten inzetten voor een overdracht van de souvereintteit over Nieuw-Guinea aan de V.N. De K.V.P.-senatoren blijken van me ning, dat de in Nederland algemeen aan- vaarde opinie, n.l., dat onze aanwezig heid in Nieuw-Guinea een tijdelijk ka rakter draagt, toch op den duur de mo gelijkheid zou moeten openen om te ko men tot een redelijke en aanvaardbare oplossing van het geschil tussen ons land en Indonesië. Deze leden steunen ove rigens de opvoeding der Paooea's tot zelf beschikking. De antirevolutionaire Eerste-Kamgr- leden blijken van mening dat te lang moet worden gewacht op een antwoord op de Nederlandse brief aan secreta ris-generaal Hammarskjöld, waarin werd verzocht een V.N. vertegen woordiger naar Nieuw-Guinea te sturen. Huns inziens kan Nederland op een beoordeling van de zijde van de V.N. als volwaardig lid van deze we reldorganisatie aanspraak maken. Sommige senatoren informeren of de kans bestaat, dat Engeland en de Ver enigde Staten binnen aannemelijke ter mijn alsnog klare wijn aan Nederland en aan Indonesië zullen schenken. Enkele van een vastbesloten houding te dezen getuigende woorden van de V.S. zouden huns inziens voldoende zijn om de In donesische agressiviteit voorgoed de kop in te drukken. Enige leden ten slotte dringen aan op samenwerking met Australië en een zo groot mogelijke publiciteit over de Ne derlandse activiteiten op Nieuw-Guinea. (Van onze soc.-econ. redactie) Ten behoeve van de melkdetailhan' del is een centrale Handelsvereni ging in het leven geroepen, die spe ciaal de commerciële belangen van de melkhandel zal jbehartigen bij de uitbreiding van het assortiment met kruidenierswaren. Er is hierover al overeenstemming bereikt met de de taillistenorganisaties in de melkhan del. Plaatselijk cn regionaal zullen er zelfstandige groepen van slijters wor den gevormd, die elk een afzonderlij ke inkoopvereniging stichten en die met elkaar deel uitmaken van de Centrale Handelsvereniging- Voor de melkdetailhandel zal de melkverkoop weliswaar hoofdzaak blijven, maar daarnaast wil men de mogelijkheid kruidenierswaren te verkopen, zoveel mogelijk uitbuiten. De melkhandel denkt daarbij in het bijzonder te kunnen profiteren van zijn dagelijkse bezorging aan huis bij de consumenten. Mr. W. P. Bijleveld deed hiervan gis termiddag mededeling in een réferaat op dé jaarvergadering van de Prot. Chr. Bond van handelaren in melk- en zuivel- produkten te Utrecht. Mr. Byleveld, die sprak over de toe komstige mogelijkheden voor de melk handel inzake een centrale commerciële inkoop, wees het vrijwillig filiaalbedrijf voor de melkhandel af, omdat men dan maar al te gauw in handen zal vallen van de kruideniersorganisaties. Er dreigt dan een inkapseling van de melkdetail handel, die ten koste van de zelfstandig heid zal gaan. Grote aandacht vroeg de heer Bijleveld (Van onze correspondent) In Venlo is gisteren een bespreking gehouden tussen Duitse en Neder landse autoriteiten over arbeidsbe middeling. Aan dit overleg werd deelgenomen jdoor de hoofdinspecteuren-directeuren voor de arbeidsvoorziening in de pro vincies Limburg. Gelderland en Over- jijssel, de directeuren van de arbeidsbu reaus Venlo en Winterswijk (deze plaatsen vormen nl. de twee centrale punten in ons land voor de samenwer king met Duitsland); van Duitse zijde werd deelgenomen door twee vertegen woordigers van het Landesarbeitsambt dat een rayon heeft met zeventien mil joen inwoners, alsook de directeuren van po arbeidsbureaus in Aken, Erkelens, Kempen, Krefeld en nog enkele kleinere plaatsen. Voorts werd de bespreking bij gewoond door de heer J. C. Visser, de perschef van het ministerie van sociale eaken; deze laatste was er als waarne mer en nam niet deel aan de besure- Ringen. Na afloop van de bespreking bleek geen van de heren bereid om iets te (vertellen omtrent hetgeen wat er be sproken was. Er was geheimhouding op gelegd. zo werd verteld. Derhalve heb ben wij ons woensdagavond in verbin ding gesteld met de heer A. J. M. Röve- kamp, hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in de provincie Limburg. Geheimhouding is inderdaad gewenst, want perschef Visser aldus de heer Rövekamp had van de minis ter opdracht gekregen hem te informe ren omtrent hetgeen wat er in Venlo besproken is. Het zou dus onplezierig kunnen zijn wanneer er bepaalde afspra ken in de krant kwamen te staan voor dat de minister ervan op de hoogte is. j Jimmy Greaves, de rechtsbinnen van bet Engelse elftal en van Chelsea, gaat Voor Milan spelen. Voor een bedrag van 800.000 gulden hebben de Italianen de 2l-jarige Greaves, wie een jaarsalaris is gegarandeerd van 8000 pond sterling (ruim 80.000 gulden), tot zich getrokken, net jaarsalaris van Greaves bedroeg in Engeland 1500 pond Greaves zal ech ter beschikbaar blijven voor de Engelse hationale ploeg in het toernooi om het pvereldkampioenschap. Eng. voetbal Voor de eerste divisie van de Eng. league werd gisteren ge- •kL Manchester UnitedBurnley 60. Er wordt dan al een publieke opinie ge vormd en dan is de minister al een beetje gebonden aan dingen waar hij zelf niets mee te maken heeft gehad. Dat was eigenlijk bedoeld met de geheim houding. In de bespreking is gezocht naar mo gelijkheden om aan de praktijken van ronselaars (Sehlenverkaufer noemt men ze in Duitsland) een einde te maken. Het voetbalelftal van Wales heeft woensdagavond te Belfast met 5—1 ge wonnen van Noord-Ierland. Wales had bij rust reeds een veilige 3—0 voorsprong. Het vonnis over Noord- Ierland was binnen drie minuten voltrok ken, want in die korte periode hadden Mei Charles (Arsenal) en Ivor Allchurch (Newcastle) doelman McClelland reeds tweemaal de trieste gang naar het net laten maken. Halverwege de eerste helft bracht middenvoor Ken Leek (Leicester City) de stand op 3—0. Rechtsbuiten Cliff Jones (Tottenham Hotspur) zorgde drie minuten na de her vatting via een strafschop voor nummer vier en pas toen kon Noord-Ierland zich enigszins aan de druk ontworstelen, het geen na 63 minuten resulteerde in een tegendoelpunt van Derek Dougan. Twin tig minuten voor het einde zorgde Jones voor de eindstand: 5—1. voor een verdere rationalisatie van de bezorging. Hij geloofde dat voor deze bedrijfstak het vraagstuk van de parallel lisatie in het niet valt bij dat van de werktijdverkorting. Een nog beter be nutten van de bezorging door o.m. de verkoop van kruidenierswaren zal het bedrijfsrendement aanzienlijk kunnen opvoeren. Ook zal er meer samengewerkt moeten worden met de standaardisatiebedrijven en zullen de slijters hier niet alleen een economische tegenstander moeten zien. MEER KOELKASTEN In zyn openingswoord op de 35ste jaarvergadering van de bond, zag de voorzitter, de heer A. van Buuren, als de meest ideale oplossing voor dc werk tijdverkorting in de melkdetailhandel de aanbrenging van een koelkast in ieder huisgezin. Geen bezorging op zaterdag of maandag zou dan geen bezwaar meer zUn. Voorlopig leek de heer Van Buuren echter nog het best aan het personeel in het midden van de week extra vrije tijd te geven. In de vergadering werd voorts biel- ding gemaakt van een hoogst onaan gename houding van de algemene bond van melkdetailhandelaren, de C.M.O., welke een bundeling is van algemene provinciale bonden. Door een overeenkomst met een margarinefabrikant zijn in Overijssel alleen de leden van de Overijsselse bond van de C.M.O. in de gelegenheid een bepaald merk margarine te verko pen. Een melkslijter in Deventer die tevens aangesloten was bij de P.C.B. is zelfs gedwongen voor de christelijke bond te bedanken. Ook kunnen uitsluitend de leden van de Overijsselse bond deelnemen aan en- de voordelen genieten van een geza menlijke inkoop. Aan het lidmaat schap van de algemene Overijsselse bond worden voorts voor de leden be paalde sociale verzorgingen verbon den. In Groningen bestaat op het ogen blik een zelfde situatie bij de Vereni ging De Eendracht, eveneens aange sloten bij de C.M.O. Hier mogen ech ter ook leden van andere bonden het bewuste margarinemerk verkopen, maar de fabrikant doet voor deze ver koop dan een uitkering tèn behoeve van de kas van De Eendracht. Het bestuur van de P.C.B. ziet in deze ontwikkeling een bedenkelijke vermenging van het commerciële be lang met de ideële opzet van de vrije organisaties. (Advertentie) Wanneer iemand aanspraak kan maken op dc titel van „De Man Die Het Hardst Aan Paas-Vakantie Toe Was", dan is dit ongetwijfeld dc chef van de postkamer van het Hoofdkwartier van de M-Brlgade! In een ononderbroken stroom dwarrelden, gedurende de weken voor Pasen, de enveloppen neer op zijn arme hoofd. Geen honderden, geen duizenden, maar tienduizenden! Om precies te zUn: 143.677 stuks. Allemaal M-Bonnen, allemaal aanvragen van M-Brlgadiers voor het Logboek 1961. Internationaal M-paspoort Het enthousiasme van de M-Briga- diers voor dit nieuwe Logboek is alleszins begrijpelijk. Want elke M-Brigadier, die het Logboek in vult en inzendt, ontvangt niet al leen een nieuw M-embleem, maar ook het Internationale M-Pas- poort: een belangrijk nieuw doku- ment dat gratis toegang verschaft tot talloze boeiende bezienswaar digheden in Nederland en in België. De overstelpende drukte heeft tevens aanleiding gegeven de in zendtermijn van het Logboek te verlengen. In het Logboek staat vermeld inzenden vóór 1 mei". Lees hiervoor in de plaats „inzen den vóór 1 JUNI a.s:\ Gratis abonnementen op het weekblad voor M-Brigadiers Bovendien kunnen de inzenders van het nieuwe Logboek meedin gen naar een van de 10.000 gratis abonnementen op het leuke week blad voor M-Brigadiers. 32 Pagina's in kleurendruk met él het M-Bri- gade-nieuws, machtige strips, ver halen puzzels en prijsvragen! Voor alle zekerheid De vloed van aanvragen is nu weg geëbd, de Logboeken zijn verzon den. Maar de drukte was zo over stelpend dat hier en daar misschien een enkele aanvraag „in de ver drukking" zou kunnen zijn ge raakt. (Bij zulke enorme aantallen zit die kans er nu eenmaal altijd in.) En natuurlijk zou het Hoofd kwartier het bijzonder vervelend vinden, wanneer er ergens in Ne derland ook maar één M-Brigadier tevergeefs op zijn Logboek zou zit ten wachten. Daarom wordt, voor alle zekerheid, hierbij nogmaals een M-Bon geplaatst. Met andere woorden: aan die M-Brigadiers die wél een M-Bon hebben inge zonden. maar tot op heden nog géén Logboek ontvingen op rechte verontschuldigingen en het verzoek opnieuw een M-Bon in te vullen en op te zenden (zie hieronder). ZU ontvangen dan, per omgaande, alsnog het be geerde Logboek 1961. Achternaam: Voornaam v/h kind: Straat: Plaats:Prov.: verzoekt de M-Brigade hem/haar het nieuwe Logboek te sturen, waarmee hij/zij het Internationale M-Paspoort en het nieuwe M-embleem kan krijgen - plus een kans op één van de 10.000 gratis kwartaalabonnementen op het weekblad „Fix en Fox", het lijfblad voor M-Brigadiers. (Deze bon in open envelop, ge frankeerd met 4 ct. postzegel, opsturen aan Hoofdkwartier M-Brigade, Postbus 1131, Den Haag.) Amateurs verloren kansloos (Van onze sportredactie) HET Nederlands zaterdagelftal heeft gisteravond in Ede zijn zegetocht voortgezet met een ruime 40 overwinning op het Nederlands ama teurteam. Na de goede resultaten tegen Haarlem en het militaire elftal trokken de mannen van Sterk zich ook gisteravond niets aan van de repu tatie die spelers als Hainje (Heerenveen), Snoeck (Xerxes) en Van Zanten (ZAC) hebben. Opnieuw werd er gezegevierd door een enthousiast spelende en hard werkende formatie. De ruim 6.000 toeschouwers hebben een half uur moeten wachten op doeltreffen de combinaties. Het bleef over en weer een verkennen van eikaars krachten. Aan beide zijden werd er goed gecombi neerd doch het beslissende schot bleef voorlopig uit. De in rood-wit-blauw ge streept shirt gestoken zaterdagvoetballers vlogen in deze eerste fase nogal eens in de listig opgezette buitenspelval. In de zesde minuut startte Jan Nieuw- straten iets te vroeg op een dieptepass van Wim Verbrug en een paar minuten later overkwam middenvoor Van Dalfsen hetzelfde. Hoewel rechtsbinnen Hainje en mid denvoor Snoeck in deze periode nogal eens voor het doel van Woudsma op doken bleef het zatcrdagelftal gevaar lijker. In de 17e minuut passeerde de uitstekend spelende linksbinnen Verweel drie verdedigers maar toen men dacht dat er een doelpunt zou komen schoot hij naast. Doordat de middenlinie bergen werk verzette kwam het accent steeds meer op de aanval te liggen. Nadat in de 27e minuut eerst Van Dalfsen een doelpunt wegens buitenspel afgekeurd zag was het acht minuten later eindelijk raak. Stimulans Scherpenhuizen legde met Van Dalfsen de grondslag voor dit openingsdoelpunt De middenvoor lanceerde de vrijstaande rechtsbinnen Nieuwstraten en op diens schot had doelman Van Zanten geen ant woord. Deze 10 voorsprong was ken nelijk een stimulans want twee minuten later werd de steeds groter wordende druk in een tweede treffer uitgedrukt. Linksbinnen Verweel ondernam een rush door het midden en voor de amateurs er erg in hadden was de bal in het net tot rust gekomen. Verder kwam het in de eerste drie kwartier niet Na de hervatting zette de gewijzigde amateurploeg een verwoed offensief in. De voor middenvoor Snoeck ingevallen Berends en Hainje kwamen driemaal oog in oog met Woudsma maar gescoord werd er niet Verrassend In de 15e minuut kwam de zaterdag- ploeg met een uitval onder de druk uit Een snel uitgevoerde combinatie tussen Nieuwstraten en Verweel bekroonde Van Dalfsen met een derde treffer op het mo ment dat men een tegentreffer van de amateurs verwachtte. Toch gaven de amateurs zich nog niet gewonnen; twee minuten later had men beslist over pech te klagen toen rechts binnen Hainje bulten bereik van Wouds ma het latwerk op de proef stelde. Ilct bleef echter bij enkele uitvallen waartegenover het zaterdagteam een ware belegering stelde. In de 22e minuut kon Van Zanten slechts met uiterste krachtsinspanning een felle schuiver van rechtshalf Scherpenhuizen tot corner ver werken. In de 35e minuut ontkwam het doel van Woudsma opnieuw aan doorboring; een door rechtsbuiten Rooseboom hard ingeschoten bal stuitte van het lichaam van Woudsma voor de voeten van de toestormende Hainje. De rechtsbinnen van de amateurs faalde echter voor open doel. Bij het scheiden van de markt zwenkte de snelle linksbuiten Slagboom naar rechts, dc in vrije positie staande Nieuw straten kon daarop gemakkelijk de stand op 40 brengen. Dc spelers wit' heeft het initiatief. 17. a2a4 Pf6—d7 13. Lf4d6 Doelwit is in eerste instantie uiteraard zwarts a-pion. 18Pd 7b6 19. Ld6c5 Lf5d3 20. Pc6xa7 Voor de hand ligt hier 20. a5, teneinde Nu Ta! ook de elfde par,ij heeft verloren - he, gehee. duurde 42 zetten kan zonder al te grote reserve worden opgemerkt, dat hot behoud van de titel aan een zyden draad hangt, misschien zelfs nog minder. De experts in de perskamer van het variététheater te Moskou het was opnieuw stampvol geven de 24- jarige grootmeester uit Riga nauwelijks meer een kans. Ze wijzen erop, dat Botwinnik in topvorm verkeert, dat een achterstand van vier punten zonder meer fataal is, en dit acht men zwaarwegend dat het ver toonde spel van Tal geen hoopgevende lichtpunten te zien geeft. De oud-wereldkampioen blijkt zich tien maanden lang zeer veelzijdig en zeer grondig te hebben voorbereid. Zijn ope ningsrepertoire is breed geschakeerd en legen een verrassing bestand. Zijn tempo (geen tijdnood meer) ligt hoog. Zijn afspelen van positionele partijen heeft weer de legendarische feilloosheid. En Tal? Tot nu toe kon hij maar in één partij een plus uit de opening overhouden. De jonge wereldkam pioen is nerveus. Hij rookt gedurig Eur. voetbalbeker In de eerste wedstrijd vodr de halve finales van het toernooi om de Eur voet- baibekcr heeft FC Barcelona woensdag, avond op eigen terrein met I—0 gewon, nen van de Hamburger Sport Vereln (Dnitsland). De ruststand was 00. Het beslissende doelpunt werd dertig seconden na de hervatting door de Spaan, se middenvoor Evaristo gesooord De zege kwam de Spanjaarden, die tech- nlsch superieur waren, wel toe. maar de strijdlust van de Duitsers vormde een zeer sterk wapen Door het uitstekende spel van doelman Schnoor werd een groter nederlaag voorkomen. (Van onze speciale verslaggever) De strafpunten kunnen hier en daar nog wel enige verandering brengen, maar het beeld van de vijfde Caltex Performance test begon zich gisteravond in Luxemburg al wazig af te tekenen. Gatsonides, al gemeen winnaar 1958 en 1960. bleek voor de rest van de rit (Schevenln- gen - Namen - Parijs - Luxemburg Lübeck Parijs - Kopenhagen) kans loos te zijn. De Nederlander heeft op minder dan de helft van het traject (totale lengte ruim 2200 km) veertien liter benzine meer gebruikt dan zijn grote concurrent, de Fransman Favière, die de zuinigheids- rit in Panhard L4 riidt. De achterstand die hierdoor is ontstaan, kan niet meer worden ingehaald, hoewel Gatsonides nummer een in zijn klasse werd tijdens de in Zandvoort gehouden snelheidstest en de heuvelkllm naar de citadel van Namen. „Ik heb pech gehad", zei Gatsonides gisteravond. ..Eerst ben ik door een lek kende benzinedop in m'n Panhard PL-17 de nodige brandstof kwijtgeraakt, later stond m'n ontsteking verkeerd. Omdat ik geen amateur ben. maar een profes sional de enige in mijn branche in Ne. derland rijd ik de rit niet uit. Tijd ls voor mij geld, en ik kan de komende dagen hier in Luxemburg beter gebrui ken. Het wordt trouwens hoog tijd dat ik helemaal met rallyrijden ophoud. Ik ben nu vijftig. Hoewel ik als een gefor tuneerde amateur begonnen ben. ben ik au een berooide professional. Ik zou m'n gezin te kort doen, als ik mijn eigen pro ject de Gatsometer niet verder ging ontwikkelen. In die sector kan ik op het ogenblik veel verdienen. Favicre, die Gatsonides uit het veld gedrongen heeft, Is er overigens nog niet. Het Nederlandse equipe Berk-Govers (Renault Gordinl) zit hem na op dc hielen, niet alleen wat zyn brandstof verbruik betreft de Nederlanders stookten nog geen liter meer maar ook op het zwaar tellende terrein van de prestatieproeven. Bovendien moeten de strafpunten nog worden ingecalcu leerd, waarvan Favière cr heel wat schijnt te hebben. Ook in de andere klassen zijn er nog Nederlanders met kansen. In klasse <1000 tot 1300 cc) leidt Septer in Volks wagen. In klasse E. (1630 tot 2000 cc) ligt Meyer in Citroen ID. 19 aan de kop en in klasse F. (2000 tot 3000 cc) Van Helden in Ford Falcon. Van de vierenzestig deelnemers zyn er vier gediskwalificeerd of uitgevallen. Er zijn alleen materiële schade en twee equipes hebben met bandenpech te kampen gehad. Vandaag Is wel de zwaarste dag van de vijfdaagse zulnigheidsrit. Een mon- stertocht van 833 km, die vla de Eiffel cn de Harz naar Lubeck voert en waar- In op de Nurnburgrlng een laatste snel heidstest is opgenomen, staat op het program. De eerste start was vanmorgen om half vijf, de laatste finish Is voor van avond tien uur gepland. Voetbal De voetballeague van Oos tenrijk heeft woensdagavond te Basel met 5—0 gewonnen van de Zwitserse league. De ruststand was 4—0. vroeger zelden of nooit is rusteloos en maakt geen zekere indruk. Of hij ziek is? Of dat de Bowinnik-in-top- vorm hem onzeker maakt? Er valt moeilijk een diagnose te stellen. Feit is, dat hij met de rug tegen de muur vecht en door dit defensief gevaar loopt uit „psychologische balans" raken. En Botwinnik is een psycholoog. Derig jaar toernooischaakervaring le vert een „leeftijdminus" op, maar ook een geduchte „ervaringsplus". De twaalfde partij wordt vrijdagavond gespeeld. Tal, die dan wit heeft, moet een txk3'A achterstand bestrijden. Wit: dr. ir. M. M Botwinnik zwart: M Tal Slavische ruilvariant 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2c4 c7c6 3. Pblc3 d7d5 4. c4xd5 c6xd5 5. Pgl—f3 Pb8—c6 6. Lel—f4 Lc8—f5 7. e2e3 e7—e6 Deze variant geraakte omstreeks 1950 min of meer in onbruik en wel naar aan leiding van de partij Botwinnik—Trifu- novic, Moskou 1947. In deze partij toonde zwart aan dat de, nu ook door Tal ge speelde, symmetrische zettenreeks mo gelijk is. Voordien meende men. dat door e6 de damelooer moest worden uit gesloten. 8. Lflb5 In de perskamer van het variététheater in Moskou volgde hierop enige discussie, temeer daar Tal antwoordde met 8Lf8b4 Het geloof in 8Pd7 is namelijk in theorie-kringen nog niet aangetast. Daarom geeft de theorie als „preciezer" 8. Db3, Lb4, 9. Lb5, 0—0, 10. 0—0, aldus BotwinnikTrifunovic met spoedige re mise. 9. Pf3—c5 Door 9. Db3 had Botwinnik zijn partij met Trifunovic kunnen repeteren. Met de tekstzet doet hij een poging van Tals teren. Lb4, i.p.v. 8. Pd7 te profi- Dd8a 5 b7xc« Lb4xc3 Pcö heeft wit uit- 10. Lb5xc6t 11. 0—0 Na 11. c5 12. stekend spel. 12. b2xc3 Da5xc3 Indien 12c5 dan 13. g4. Lg6 14. h4, cn zwart verkeert in moeilijkhe den. 13. Ddlcl Dc3xcl 14. Tflxcl 0—0 15. FfF2 h7h6 Dreigt 16. g4, gevolgd door h4. 16. Pe5xc6 TfOc8 De openingsfase ls hiermede afgesloten, lopers op het bord te krijgen. Zwart antwoordt echter 20Pd7, 21. La7: Lb5(!) en wit verkeert plotseling in moeilijkheden. Een mooie valstrik. 20Ta8xa7 21. Lc5xb6 Ta7a6 Wint een tempo voor de sluiting de c-lyn. In het nu volgende eindspel heeft wit uiteraard slechts goede kansen. Het gaat erom, of hij nog een „punt" ln het zwarte spel kan creëren, dat aan- valsobject kan worden. In dat geval zijn er reële winstkansen. 22. a 4a5 23. Tal—a3 24. e3e4 25. Kgl—f2 26. Kf2e3 27. Ta3c3 Er dreigde 27. Ld 3c4 17—16 Kg8f7 Ta6a8 Te8b8 TbG:. Tb3c8 28. g2g4 De stelling op de damevleugel is lopig bevroren. Op de koningsvleugel dient wit thans terrein te winnen en te pogen het spel te openen. 28Ta8b3 29. h2h4 Tc8c6 30. h4h5 Tb 8c8 31. e4e5 Nu staat wit klaar voor de opmars (3£4, waarna hem diverse mogelijk heden ter beschikking staan. Terloops z(J opgemerkt; dat de h-pion ook in dit to- reneindspel weer een pioniersrol vervult 31g7—g6 Geen prettig besluit, maar er is even min reden wit zyn gang maar te laten gaan. Daarvoor is de dreiging van de oprukkende pionnen te reëeL 32. h5xg6t Kf7xg6 33. Tc3c2 De voorbereiding tot de slotaanval. Wit dreigt torenverdubbeling op de h-lijn Zwart kan zich hiertegen niet met Th7 en Th8 teweer stellen, daar wit met Th5 en g5 beslissende extra aanvalskrachten kan ontwikkelen. Dit verklaart het vervolg. 33. £6xe5 34. d4xe5 Tc8—h8 35. Tc2h2 Tc0c8 36. Ke3d2(!) Maakt veld e3 vrij voor de loper. 36Lc4b3 37. a5a6 Lb3—c4 Ruil op cl maakt geen verschiL Wit wint, omdat hij op twee fronten kan blU- ven ageren. 38. a6a7 Th8—h7 39. Tel—al Tc8—a8 40. Lb6—e3(?) Winnend. 40Th7b7 Wanhoop, maar wat moet zwart spe len? na 40h5 ruilt wit eenvoudig tweemaal cn wint door Tbl, enz. 41. Th2xh6t Kg6—g7 42. Tal—hl Leidt ook nog een mataanval in. 42Tb7—b2t zwart geeft het tegelijkertijd op. De slotstand luidt: Wit: Kd2, Thl, Th6, Le3, pionnen: a7, e5. f3 en g4. Zwart: Kg7, Ta8, Tb2, Lc4, pionnen: d5 cn eC. Woudsma maakte als doelman een be trouwbare indruk. Het back-probleem waar de TC lange tijd mee geworsteld heeft blijkt opgelost te zijn. Koelewijn speelde naar onze smaak iets sterker als zijn collega Korving. De SHS-er drong voor de rust nog al eens te ver op waar op stopper Visser moest assisteren. In de middenlinic werd de geblesseer de Floor van Duyn gemist. De linkshalf plaats werd nu gewonnen door Verburg van CSCA. De Amsterdammer verzette veel werk, won menig duel van Hainje, maar plaatste over het algemeen slecht. Scherpenhuizen viel in de tweede helft iets terug. Stopper Visser was ook nu weer de centrale figuur in de verdediging. In de voorhoede was de linkervleugel onge twijfeld het beste. Linksbuiten Slagboom was door zijn snelheid rechtsachter Kruemietch keer op keer te vlug af. Ver woei heeft zich als linksbinnen door su bliem spel een plaats in het team ge speeld. Henk van Dalfsen was als middenvoor voor rust aanmerkelijk minder dan na de hervatting Nieuwstraten maakte twee doelpunten en speelde niet onaardig: hij vergat echter rechtsbuiten Bout in het spel te betrekken waardoor dc speler van Huizen enigszins uit de toon vieL Zaterdagelftal: d. Woudsma; a. Kor ving cn Koelewijn: m. Scherpenhuizen. Visser en Verburg; v. Bout. Nieuwstra ten, v. Dalfsen, Verweel en Slagboom. Amateurs: d. v. Zanten (ZAC): a. Krue mietch (Vitesse) en Werdens (Sittardia); m. Zinnemers (Rheden), Quadeckers (Hoensbroek) en Ter Braak (ODC); v. Rooseboom (Ede), Hainje (Heerenveen), Snoeck (Xerxes), Geraets (SC Irene) en Hersche (ONA). Bijster goot was dc belangstelling niet gisteravond In het gemeentelijk sport park aan de Menneweg te Sassenhcim voor dc voetbalwedstrijd Ter Leede te gen het Haagse Amateur K.N.V.B.-elflal. Toch werd cr een aantrekkelijk spelle tje voetbal weggegeven. Ter Leede zagen wij ln een betere vorm dan sinds lango tyd het geval is geweest. Er werd fris en pittig gespeeld. De krachten waren aanvankelijk aardig verdeeld. Maar langzamerhand groeide dc meerderheid van Ter Leede hoewel het doel onbereikbaar bleef. Enkele opge legde kansen werden vakkundig om zeep geholpen. Na twintig .minuten spelen kwam via een breed opgezette aanval over rechts dc bal voor het doel. Uit de schermutseling die daar ontstond pik te de jeugdige rechtsbuiten D. van Biezen de bal op en zond deze met een magni fiek boogje, onbereikbaar voor de kee per, in hel doel: 1—0. De Haagse amateurs probeerden toen alles om de achterstand ongedaan te maken, maar de goede kansen werden door onnauwkourig schieten slecht af gerond. Het spel werd weer wat verlegd en zes minuten voor de rust scoorde linksbuiten Molema na een grove blun der van de Haagse achterhoede het tweede doelpunt voor Ter Leede. Na de rust trokken de Hagenaars we derom hard van leer. Maar als het ging om kansen benutten was er niemand thuis. Het overwicht van de ooievaar spelers was echter van korte duur. De tweede helft was tien minuten aan de gang toen de Jeugdige Van Biezen vrij voor de keeper kwam en dus leidde Ter Leede met 30. Een minuut later bracht de uitstekende Haagse mid voor Dat uit Celebes de stand op 31. Het tempo liep nu wat terug en men ting het wat kalmer aan doen. Kennelijk was men in de eerste helft wat te snel van stapel gelopen. Maar een kwartier voor het einde, bloeide het voetbal zoals we het in de eerste helft hadden gezien weer op. Dat was toen Manus Molenaar uit een voorzet de stand, weer door een fout in de Haagse verdediging, er 4—1 van maakte. De Hagenaars wilden graag nog een doel- puntje maken. Toen bleek wel overdui delijk waar de zwakke plek zat in de Haagse ploeg. Want naast een uitste kende, snelle voorhoede stond een ach terhoede die herhaaldelijk bedenkelijke steken niet vallen. Tien minuten voor het einde maakte de flitsende Haagse mid voor het tweede doelpunt voor zijn ploeg. Vermoede pogingen van de Hage naars mochten niet meer baten. Ter Leede won, zij het wat geflatteerd, ver diend met 4—2. Voetbal De opstelling van „Oegstgeest" voor zaterdag tegen Spirit (Ouderkerk aan den IJssel) luidt: W. Hiliebrand, C. de Bekker, P. C. Slootweg; J. Hogewoning, H. Sclier, J. Annard; B. Heshusius. R. van de Valk. J. van do Voort. P. Jansen, N. Hollander. Aanvang 4.15 uur, terrain Laan van Alkemade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 17