Ziekenhuisplan Alphen nu dicht bij verwezenlijking Officiële opening Alpha in Alphen grandioos feest Alle werknemers gaan thans in de winst delen VERKOOPSTER en LEERLING-VERKOOPSTER „Koningin Juliana" - Huishoudschool NIEUWE LE1DSCHE COURANT 13 DONDERDAG 13 APRIL 1961 Duizend gulden voor Alphens ziekenhuis Gisteravond was het niet zo druk, maar we kunnen een bezoek aan deze school hedenavond sterk aanbevelen. Men zal er geen spijt van hebben. Winst voor DES-dames De dames I van de volleybalclub DES hebben ook de voorlaatste wedstrijd, tegen Nieuw Brunhilde 2 te Leiden, in winst omgezet. Het was een heel prettige en sportieve ontmoeting. De Alphense dames wonnen de eerste game. maar de volgende was voor Brunhilde. Toen kwam DES op 21. In de vierde game had men eerst een achterstand doch het gelukte die weg te werken. Nu rest nog de wedstrijd tegen Teylin- gen te Sassenheim. Bij een gelijk spel DES kampioen. LEMUIDEN Raadsagenda De gemeenteraad van Leimuiden komt vanavond om 8'uur in openbare vergade ring bijeen. Behandeld worden: een on derzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid W. Muys en zijn toe lating tot lid van de Raad; benoeming van een lid van de commissie woonruim- tewet en commissie technische dienst in de vacature van de heer W. Vonk; voor stel tot verhoging huur van de verpach te tuintjes; verdaging van de beslissing op het uitbreidingsplan in onderdelen re gelende de bestemming van gronden na bij Oude Wetering; voorstel tot verkoop van grond in het uitbreidingsplan West; tot het beschikbaarstellen van een kre diet voor de restauratie van de gemeen tetoren; tot wijziging van de salarisver- ordening; tot verhoging van het krediet woning hoofd technische dienst; tot het toestaan van een krediet ten behoeve van het bouwrijp maken van terrein voor speeltuin „De peppel"; tot intrekking van het besluit inzake onteigening gronden langs de Nokweg; inzake wedden wet houders; wijziging gemeentebegroting. VAN DE officiële opening van haar nieuwe bedrijfsgebouw aan de Van Foreestlaan te Alphen aan den Rijn heeft de N.V. Alpha muurverf- fabrieken een grandioos feest gemaakt, dat gisteren de hele dag in beslag nam. Zoals we reeds meldden, had om te beginnen de ingebruikstelling plaats door drs. A. M. Mees, de directeur van de Sikkens Groep N.V. Daarna maakten de talrijke genodigden een rondgang door het gebouw, men zag de première van de door Profilti vervaardigde kleurenfilm Pro bleem en Oplossing, er was een diner in Avifauna en ten slotte hield men een geanimeerde receptie, waarop velen gelukwensen kwamen aanbieden. Naarmate de tijd voortschreed kreeg de fabriek meer en meer het aanzien van een bloemenzaak. De directie werd overigens met de meest uiteen lopende geschenken verrast. Directeur G. J. Kooy schetste 's mor gens de geschiedenis van het bedrijf. Het is allemaal heel klein begonnen. In 1904 verrichtte de 30-jarige Marinus Klaverweiden op de zolder van zijn va ders kaaspakhuis te Amsterdam op pro visorische wijze proeven om nieuwe mogelijkheden voor caseïne, het bijpro- dukt van de kaasbereiding, te vinden. Hij richtte een fabriekje op in Gouwsluis, de produktie breidde zich uit, men ver huisde in 1929 naar de Alphense Oranje- Gevraagd voor zo spoedig mogelijk voor onze tcxticlafdeling Fa. P. HOUWELINC Hooftstraat- 187 - Alphen a/d. Rijn - Tel. 01720-3253 LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS Jongkindt Coninckstraat 102 Alphen aan den Rijn TELEFOON 01720—2958. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN voor de opleidingen, die na de zomervakantie beginnen. 1. PRIMAIRE DAGOPLEIDING, voor meisjes die 6 klassen van de lagere school hebben doorlopen. 2. ASSISTENTE i. d. HUISHOUDING, toelating na tenminste 2 jr ulo, v.g.1.0. of primaire opleiding. 3. ASSISTENTE IN INRICHTINGEN, voor meisjes met diploma huishoud- assistente. 4. OPLEIDING COSTUMIÈRE, getuigschrift primaire opleiding vereist. 5. VORMINGSKLASSE, éénjarige huishoudelijke opleiding, toelatingseis: diploma ulo of tenminste 3 jaar middelbare schooL straat, in 1941 naar de Wilhelminalaan nu dan naar de Van Foreestlaan, nadat Alphia in 1954 tot de Sikkens Groep was toegetreden. Voortreffelijk Drs. Mees gaf als zijn mening te ken nen, dat de huidige directeuren van Alphia, de 'heren Kooy en A. H. Ooskam, hun taak voortreffelijk hebberi vervuld. De snelle groei van de omzet bewijst het voordeel van de groeosvorming. Uitbrei ding van de mogeüjkneden is niet alleen van belang voor aandeelhouders en di rectie, maar ook voor de werknemers. De heer Mees kondigde in dit verband een winstdelingsregeiing af voor alle Alpha-werknemers. Hij noemde dit een goed middel om de saamhorigheid te ver groten, terwijl tevens aan een eis van so cial e gerechtigheid wordt tegemoetge komen. i Nadat de Sikkcns-directeur namens de andere groepsbedrUven een re- clameverltchtlng had aangeboden, drukte hij op een knop. die een sirene in werking stelde. Het volgende ogen- blik werd een vorkheftruck naar binnen gereden, waarop zich voor een waarde van f 500 aan verf bevond, bewaakt door een lief tnelske. De burgemeester van Alpben aan den R(jn. de heer Z. Bruins Slot. mocht deze verf naar eigen goeddunken uit delen. Hü koos als bestemmingsadres sen de Martha-stichting en een nog nader aan te wijzen rusthuis voor bejaarden. Bij de bezichtiging oleek, dat het nieu we fabrieksgebouw ruim en modern van inrichting is. Fabriek en laboratorium beslaan een oppervlakte van drieduizend vierkante meter, het op betonnen kolom men, gedeeltelijk boven de fabriek ge bouwde kantoor is 360 vierkante meter groot. In het dak van de fabriek zijn tal van dubbele glastegels aangebracht, waardoor ter plaatse geen condens kan ontstaan. De zuidelijke wand bestaat voor het grootste gedeelte uit glas. Hoogte fabriek 4.80 meter, vrije werk- hoogte 4 meter. Een klein gedeelte is 6 meter hoog in verbana met de vol-auto- matische meng- en vulinstallatie. M uursch ihleri ngen Op het terrein (8000 vierkante meter) zijn een dienstwoning met één verdie ping, een garage en een rijwielstalling gebouwd. Architect was de heer Joh. Visser te Alphen'aan den Rijn, aannemer de Alphense firma Gesman en Zoete- meijer. Opvallend zijn een door Lex Horn vervaardigde sgraffitto in de hal van het kantoor en twee muurschilderingen van Click Bos. De fabriek is één grote prodüktie-een- vnrmingsleider held; waarm een logische prodtiktlfegan/-*^ gSle' is opgebouwd. Aan het interne transport is veel aandacht oesteed. Nadat het suggestieve, goed aan zijn doel beantwoordende reclame filmpje was gedraaid, toog het gezel schap naar Avifauna om aan een uren durend diner aan te zitten. Er werden vele toespraken gehouden, onder meer door burgemeester Bruins Slot (Alpha is mood visite- De ingang van het kantoorge- kaartje voor Alphen) en de direc teuren Oskam en Kooy. De burge meester kreeg van de directie een cheque ad 1000 voor het nieuwe Alphense ziekenhuis. De burgemees ter schonk op zijn beurt een sier- vaas. De wederverkopers boden een schilderij van Kees Keus en een beeldje aan, de architect zei het met bloemen. De Alpha-directie schonk directeur Mees een boek. Voor de kleuterschool- Deze plattegrond geeft een beeld van de indeling van de gebou wen. De beide vleugels zijn ge richt naar de Oudshoomseweg en zijn, evenals het gehele com plex, twee verdiepingen hoog. Daarachter is het zg. behandel- huis met rechts als een rond ge bouw geprojecteerd de keuken, van waaruit ook gemakkelijk alle afdelingen kunnen worden bereikt. Aan de noordzijde wordt het ziekenhuis begrensd door de Oranje-Nassausingel. Links de Delftzichtweg met voor het zie kenhuis een ruime parkeerplaats en de hoofdingang. bouw, dat vier meter boven het straatniveau ligt. Links ziet men een door Lex Horn vervaardigde sgrafitto. jeugd waren er repen chocolade in Al- pha-verpakking (vervaardigd bij buur bedrijf Baronie). Landbouwjongeren vergaderden Gisteravond kwamen de leden van de Alphense jongerenafdeling van de Hol landse Maatschappij van Landbouw voor de laatste maal in dit seizoen in hotel Centraal bijeen, onder leiding van voor zitter A. Kroes. De voorzitter maak:e bekend, dat met de afdelingen Nieuw- veen, Sassenheim en Oud- en Nieuwer Amstel in de Haarlemmermeer, vermoe delijk Hoofddorp, een vengadering zal worden belegd, waarop ir. Sj. de Haan spreekt over de vestigingsmogelijkheden voor jonge boeren in de Flevopolder. In verband met het aanstellen van een door het hoofdbestuur werd de contributie verhoogd. Vervol gens werd als nieuwe voorzitter geko zen de heer C. Kroes te Woubrugge, die de plaats zal gaan innemen van de heer A. Kroes Tot afgevaardigde naar het kringbestuur benoemde men de heer KI. HarteveJd. Het zomerprogramma 1961 zal onder meer een excursie omvatten, een gezel lige avond en sportmiddag in kringver- band en een sport- of wedstrijdmiddag in samenwerking met de beide andere plaatselijke boerenjongerenorganisaties. De avond werd besloten met enkele gezelschapsspelen. Telefoonpaal brak Bij het verrichten van werkzaamheden langs de Molenvliet zijn gisteren twee monteurs van de telefoondienst, de heren F. Ditmar en W. de Rijk. gevallen. Een telefoonpaal, waartegen zij een ladder hadden geplaatst, brak af. De heer Dit mar liep een bloeduitstorting aan de neus en schaafwonden op. De heer De Rijk brak een enkel en werd naar het academisch ziekenhuis te Leiden ge bracht. Feestelijke schoolavond Gisteren is in de grote zaal van gebouw Nabij een feestelijke schoolavond gehou den voor de leerlingen (en hun ouders) van de landbouwhuishoudschool Koningin Juliana. De leerlingen van de vormings klasse gaven in samenwerking met en kele leerkrachten een uitstekende opvoe ring van het blijspel In andermans schoe nen. van Dom de Gruyter. Het stuk speelt zich af in huize Den- nenzicht, een damespension van Mathilde Vermeer. Dienstboden moeilijkheden lei den ertoe, dat de nieuwe dienstbode Nelly Dupont het huis betreedt. Er doen zich daarna allerlei verwikkelingen voor. Een dankbaar applaus viel de mede werkenden aan het slot van de avond ten deel, alsmede een cadeautje van het schoolbestuur. Het toneelspel werd afgewisseld met zang. TTET IS voor de rechtgeaarde Alphenaar wel een tijd, die hem voort- A durend een feestelijk en blij gevoel geeft In alle richtingen wordt de gemeente uitgebreid, herhaaldelijk hebben belangwekkende openings plechtigheden plaats en.er komt nog veel meer. Op de vraag, die bij herhaling gesteld wordt: Hoe staat het nu met de voorgenomen bouw van een ziekenhuis in onze gemeente?, is nu ook een meer positief antwoord te geven. Want het daartoe ontwikkelde plan heeft de goedkeuring van het departement van Sociale Zaken verkregen en het wachten is nu nog alleen op het bericht van de regering: u kunt gaan bouwen! En er bestaat een stille hoop, dat het over enkele maanden zover zal zijn, waarna on geveer eind 1962 de ingebruikneming zal kunnen plaats hebben. We hoorden dit gisteren op een pers conferentie in het raadhuis. Daarbij wa ren aanwezig burgemeester Z. Bruins Slot. ditmaal niet zozeer in zijn kwaliteit als hoofd der gemeente, maar als be stuurslid van de Vereniging voor Chris telijke ziekenverpleging in Nederland, de heer J. Holtrust uit Ermelo. penning meester van genoemde vereniging, en de ontwerper van het aantrekkelijke bouw plan, architect A. van der Linden uit Elspeet Ter informatie diene, dat genoemde vereniging ongeveer zeventig jaar be staat. Men exploiteert ziekenhuizen te Hoogeveen en Ermelo (waar men ook een inrichting heeft voor astma-patiën ten) en men heeft ook bouwplannen voor Apeldoorn en Stadskanaal Het is ver meldenswaardig. dat men niet bouwt met overheidsgeld. Voor het ziekenhuis te Alphen beschikt men zelf over een be hoorlijk kapitaal en daarnaast zal men een obligatielening sluiten. TER AAR Poldervergadering Gisteravond hielden de stemgerechtigde Ingelanden van de Uiteindse- en Middel- poldeT èn van de Uitemdse Droogmake rij een openbare vergadering in café Van Aoker te Aardam. Bij (Je aanvang werd de steiwbus opengemaakt; alle stemmen bleken te zijn uitgebracht op de heer A. Hoogstraten. De rekening over 1960 werd goedgekeurd. Uit de cij fers bleek dat de uitgaven nogal aan de 'hoge kant waren door een ongeval van de machinist. Ook de begroting voor 1961 werd zonder bespreking goedge keurd. Deze sluit met f 5807,96. Het be stuur werd machtiging verleend tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrotingsposten en tot het doen uit voeren van werken in eigen beheer of onderhantise aanbesteding. De polderlasten bleven voor de Uit eindse - en Middelpolder gehandhaafd op f 25 per ha. Over de slechte toestand van een uitlaatduiker in de Droogmake rij werd geklaagd. Als na onderzoek zal blijken dat hierin verandering aan gebracht moet worden, dan zullen de lasten van de Droogmakerij verhoogd worden van f 9,tot f 13 per ha. In de kascommissie 1961 werden benoemd de heren P. Langhout, C. Esveldt en G. Boekensteyn. Verder werd het bestuur machtiging verleend tot het aangaan van een kasgeldlening van f 6000 voor 1961, dit in verband met de vernieuwing van het sluisje aan de Aardamseweg. De hef fing op het lozen van afvalwater in de sloten van de polder, wend opnieuw f 3,— per perceel. Daar er ingelanden zij in die misbruik maken van het inlaten van water door middel van duikers, werd voorgesteld het bedrag op f 15 per dui ker te brengen, wat door ingelanden werd goedgekeurd. Bij de rondvraag kwam de algemene klacht van de pol ders naar voren: de vervuiling van het polderwater door lozing, in dit geval door een fabriek. Verder zouden de in gelanden graag zien, dat bij veel regen de bemalingsmachine eerder in werking werd gesteld. Filmavond De belangsteling voor de filmavond van het Rode Kruis was dinsdag beslist niet groot, ondanks het feit dat de ver toonde film „De Citadel" heel mooi en spannend was. In de middag was een zeer spannend en leuk kinderprogramma vertoond, waarvoor wel veel kijkers wa ren opgekomen. Uitvoering Zaterdagavond half acht geeft de Chr. em. Zangvereniging „Looft den Here" >n uitvoering in het gymnastieklokaal, mvang 7.30 uur. Ook het meisjeskoor il medewerking verlenen. De directie is i handen van de heer M. J. Markus te .lphen aan den Rijn. Burgerlijke Stand GEBOREN: Pieter A. z. v. J. Doorne- imp en M. W. Schijf, Zevenhovenseweg Johanna J d. v. J. H. Sassen en M. den aan. JHoemenstraat 52, Jacobus J. z. v. F. Lek en M. H. Woerde, Schilkkade 5, mon P. z. v. S. P. v. d. Zwan en A. .luider, Korteraarseweg 75, Elisabeth C M. d. v. H. J. Kalman en E. A. E. v. d. aon, Langeraarseweg 134, Cornelia M. J. v. P. Sanders en A. C. van der Hoorn, \angeraarseweg 180, Wilhelmina H. M. i. v. W. J. van Rijn en A. M. Verdon- :hot, Langeraarseweg 87. ONDERTROUWD: W. F. H. Vonhout, 5 j. en T. van Eijk, 23 j„ J. J. van Haas- ar. 33 j. Stompwijk en Th. A. G. v. d. liogaard, 25 j., C. P. Koeleman, 45 j. en s. J. Oorschot, 42 j. Blik op de hoofdingang aan de Délfzichtweg. In het midden de ingang voor de binnen te bren gen patiënten. De ziekenauto's kunnen langs een aflopende rij baan tot de beneden de begane grond gelegen afdelingen komen, vanwaar de patiënten naar de onderscheiden afdelingen op de verdiepingen door middel van een lift kunnen worden getrans porteerd. De heer Bruins Slot verklaarde ook ditmaal met nadruk dat het een prot.- christelüke inrichting wordt, maar dat de opneming geschieden zal zon der onderscheid en dat ook de gees telijkheid van alle richtingen er toe gang zal hebben voor bezoek der eigen patiënten. Hij schetste de moeilijkheden die overwonnen moesten worden (de burge meester zei te dien aanzien wel wat te optimistisch te zijn geweest toen hij zich er ongeveer drieënhalf jaar geleden aan ging geven). Er was ronduit tegen werking van zich bedreigd voelende zie ken i nriehiti ngen. Het eerste schetsplan werd in februari 1960 ingediend. De architect kreeg er een pluim voor. ook van het bestuur. En het wachten is nu op de vorig jaar oktober aangevraagde rijksgoedkeuring. Het is de bedoeling, dat direct tot de vaste staf gaan behoren een internist, een chirurg en verscheidene specialisten, die ook polikliniek zullen houden. Het plan voorziet in een ziekenhuis met voorlopig 128 bedden. Wij zeggen: „voorlopig", want de verwachting is ge wettigd, dat spoedig uitbreiding nodig zal zijn. en die is dan ook mogelijk, zon der belangrijke kosten. Zoals bekend, komt het ziekenhuis te staan in de driehoek Oudshoomseweg. Delftzichtweg, Oranje-Nassausingel. Het gebouw komt met het front op het zui den. dat is naar de richting van de Rijn, te staan en de hoofdingang komt aan de zijde van de Delftzichtweg. De inrichting is heel modern en demiate aantrekkelijk dat het departement van Sociale Zaken vrijwel geen bezwaren had tegen het ont werp en dat is dan toch wel een compli ment voor de heer Van der Linden. De woning die voorheen bewoond werd door dokter Van Wermeskerken en nu weer een gezin tijdelijk onderdak ver- RIJHSATERWOÜDE Veilig verkeer tien jaar De Vereniging voor Veilig Verkeer hield de jaarlijkse propaganda-avond in het Nutsgebouw. Het was een tweede lustrum van de V.V.V. en daarom droeg deze bijeenkomst een feestelijk karakter. De heer D. Broere sprak een bijzonder welkomstwoord tot burgemeester B. Kammenga, oud-burgemeester J. A. Bak huizen (erelid), adjudant Van Dijk (groepscommandant), wachtmeester Ie klas De Jong, beiden uit Roelofarends- veen, de heren Van de Have, Van Nieuw- poort en Van Duin van het plaatselijke politiekorps, alsmede de heer l'Ami, die een vurig propagandist is. De voorzitter memoreerde de groei van de vereniging. Bij de oprichting in april 1951 konden direct al 30 leden wor den ingeschreven, in 1952 waren er 60 le den, in 1953 al 270 en in 1954 was het le dental tot 300 ges'egen. In 1955 werd de verkeerstafel aangeschaft en in 1956 werd gestart met de eerste veilig verkeerscur- sus. Het ledental is thans gestegen tot 400. In de afgelopen tien jaar is het be stuur menig keer gewijzigd. Het bestaat thans uit de heren D. Broere (voorzitter), D. J. Oggel (secretaris), E. R. Behrend (penningmeester), C. A. W. Buikx (2e voorzitter), J. P. Jongejan (2e secreta ris), J. H. A. van de Geest (2e penning meester), A. J. Jansen (algemeen ad junct), J van de Have (lid en instruc teur) en A. Los (bestuurslid). Burgemeester Kammenga vond het een grote prestatie het ledental steeds maar omhoog te stuwen en bovendien steeds weer een cursus te organiseren, die veel inspanning vergt. De activitei ten van deze vereniging worden dan ook in vele gemeenten gewaardeerd. Spreker deed zijn gelukwensen vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Voorts richtte burgemeester Kammenga zich tot de belangstellenden en vergeleek de die renbescherming met de verkeersbe- •cherming. De voorschriften behelzen ook een verkeershoffelijk'heid. Sommige mensen zijn op de weg een gevaar voor zich zelf en voor de ander. Oud-burgemeester Bakhuizen reikte aan twintig cursisten, die onlangs ge slaagd waren, het verkeersdiploma uit met een voor ieder toepasselijk woord. De geslaagden waren: A. A. v. d. Berg, J. Brus, J. L. de Koning, Th. Koek, mej. L. Vet, J. Jansen, mevr Jongejan-Hak- ker, A. A. Pet-Brouwer, M. Vis-Beukers, Th. M. Obdeyn, A. de Jong, N. J. de Koning, mej. C. H. M. Jansen, L. W. van Stralen, J. A. Visser, A Vrolijk, A. v. d. Boon-Binhendiik en mevr. W. v. d. Ak ker-Vos. Namens de geslaagden dankte de heer Obdeyn instructeur Van de Have en bood hem een fototoestel aan De Vereniging voor Veilig Verkeer overhandigde hem een blitzapparaat, terwijl mevrouw Van de Have een bloemstuk werd aange boden. De heer Van de Have dankte voor de geschenken en kwam nog even op het doel van de cursus terug. De kennis van de verkeersregels is bittere noodzaak. Iedereen kan deze regels leren. In het tweede deel van deze bijeen komst brachten conferencier Henk Bec ker (met accordeon), Karei Oostheim en Johnny Muller (zang) uit Amsterdam' er de stemming in. Een quiz waaraan tien ochoolkirtderen deelnamen en een voor de geslaagde cursisten, brachten afwis seling. leent, zal t.z.t. worden ingericht als zus terhuis. De vereniging dde het ziekenhuis laat bouwen, heeft intussen nog een ander plan. In een onlangs gehouden vergadering van de Provinciale Sta ten onzer provincie werd gewezen op de noodzaak van een verpleeg inrichting voor chronisch zieken in deze provincie. De vereniging heeft Ged. Staten bericht, dat men die te Alphen aan den Rijn wil doen bouwen, op een terrein in de uitbreiding Alphen- noord. Onderwjjs-expositie De expositie in de christelijke school voor V.G.L.O. is stellig een bezoek waard. Men spreekt liever van A.V.O. en inder daad is het onderwijs van deze school, die een overbrugging wil zijn, algemeen vormend. Want behalve het onderwijs dat men kan zien als voortzetting van het Ï.O., zijn er toch heel wat nieuwe zaken voor de jongelui te leren. We den ken aan scheikunde en bevordering van handvaardigheid. Hoewel de specifieke meisjesscholen uiteraard met de „massa" gaan strijken, zijn ook nog wel meisjes de school trouw gebleven. De leraressen, mevrouw Buter voor koken en mej. Karssen voor de naaldvakken kunnen deze meisjes extra goed „africhten". Aangifte elke maandag- en woensdagmiddag van 24 uur en dinsdagavond van 7.309 uur gedurende de maanden april, mei cn juni, of na telefonische afspraak. Bezoekt de OPENBARE LES op woensdag 26 april van 2.305 uur n.m. en 7—9 uur n.m. op donderdag 27 april van 2.30—5 uur n.m. Tentoonstelling en Show van het werk der leerlingen. Alle belangstellenden zijn hartelijk welkom! R. C. DE VRIES, direktrice.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13