Dat doen we nooit meer zeiden de infiltranten Botwinnik kon overwicht rustig in winst omzetten Dagziekenhuis in Velp voor licht zenuwzieken De Zon gaat op X I i. #A AAA A Al mm k A iÜJL \m i §j WE d pal Dara gezonken Benoeming van mr. D. Stikker vrijwel zeker Nog geen fractievorming in Nieuw-Guinearaad Primeur voor Nederland Afgevaardigde is teleurgesteld en vraagt ontslag Jeruzalem waelit gelaten proces Eichmann af Caltex performance test - voor de vijfde maal Heden start in Scheveniugen 61 7 MAANDAG 10 APRIL 1961 Schaak-vraag 81 Duitslands „good old man" Rellstab is een vos die nog altijd vol spitsvon digheden zit. Nog onlangs, in een be kerwedstrijd te Hamburg, verraste hij „ijn tegenstander, een zekere Farwig, toen deze argeloos een pionnetje op speelde in de vaste overtuiging dat hij lang niet slecht stond. A f: A 1 Wm Wit: Kgl, De2, Tel en Tdl, Lb3 en Lc3, Pe4, pi a2, b2, e3, f2 en h2. Zwart: Kg8, De7, Ta8 en Tf8, Lb7 en Lb6, Pc6, pi a6, b5, e6, f7, g7 en h7. De heer Farwig was met zwart aan zet en speelde 1 b5b4. Vraag: hoe kan wit hem afstraffen? Dam-vraag 80 De stand in het probleem van de heer A. J. M. J. Bote was: Zwart: 7, 9, 14, 17, 18, 19, 22, 23, 24, 25, 26, 29, 31. Wit: 30, 32, 33, 35, 38, 40, 41, 43, 45, 47. 50. Dit is de oplossing: 4136, 25x34; 36x27, 22x31; 32—28, 23x32; 38x36, 29x49; 40x20, 14x25; 36—31, 26x37; 47—42, 37x48; 50—44, 49x40; 45x34, 48X30; 35X2. Bridge VB V B 9 3 O 7 5 A H V B 2 6 5 4 3 2 10 OH 8 1 10 7 6 5 A H 10 7 C A 8 6 5 2 O A 3 8 4 Zuid speelt een contract van 6 har ten (12 slagen). West komt uit met ruitenvrouw, welke met het aas wordt genomen. Hoe kan Zuid hierna het spel win- nen, ondanks de beste verdediging? JACK DIAMOND. Dl-puzzel Woorden invullen waarin de letter „N" als nevenstaand voorkomt. IN 2 N 3 N 4 N 5 N 6N 7N 1. volgens de regel; 2. beneden in iets; 3. machtiging; 4. kleine deur in een poort; 5. plantaardig voedsel uit de moestuin; 6. bovenste deel van de dobber (hengelsport); 7. gemeen te in Limburg bij Venlo. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. patat, 5. Est, 8. Oder, 9. dito, 10. neg, 11. manie, 12. reden, 13. Lt, 16. a.v., 18. Regen, 20. tegen, 22. Gen, 24. eten, 25. mede, 26. les, 27. renet Verticaal: 1. pon, 2. ader, 3. tegel, 4. ar, 5. ein, 6. stil, 7. toets, 9. Dan, 11. Meden, 14. ratel, 15. zegen, 17. vete, 18 ren, 19. Nede, 21. ges, 23. net, 25. me. Met een motorboot waren de drieën- twintig infiltranten uit Dono op de Aroe- eilanden vertrokken. Zij hadden hand. granaten, tien stenguns, een brengun, twee Amerikaanse mortieren en leeftocht voor een lange mars bij zich. Zij waren gekleed in groene uniformen van het In donesische leger, jungleschoenen en pet jes. Op 18 november landden zü In de Etna- baai en het duurde een week voordat zij door de Papoea's ontdekt werden. Dezen waarschuwden de politie. Daarna hadden Papoea.agenten twee uur lang met hen gevochten, waarbij een infiltrant sneu velde en een ander gewond werd. Hierop vluchtte de troep het oerwoud in. Twee maanden lang trokken zij van dorp tot dorp en zij werden door de bevolking goed behandeld. De 25-jarige Suad Abdul Rasach uit Elak in Indonesië voegde er echter aan toe: „Maar de Papoea's had den nog nooit van Indonesië gehoord". Krokodil Onder een middagmaal werden zij door de politie verrast. De troep splitste zich toen in tweeën en het zevental behoorde tot een troep van dertien man onder de oorspronkelijke aanvoerder, tweede luite nant Hengie Willem Anteribaba. Zij lie ten op de vlucht het grootste deel van hun wapenen achter. Een man stierf aan malaria, een ander verdronk bij het Naar Port Moresby Minister Toxopeus, staatssecretaris Bot, gouverneur Platteel. de Nederlandse parlementaire delegatie, zes leden vaD de Nieuw-Guinearaad en anderen zijn naar Port Moresby gevlogen, waar heden de gewijzigde wetgevende raad van Aus tralisch Nieuw-Guinea zou worden ge opend. Mr. Toxopeus, staatssecretaris Bot en het lid der Eerste Kamer dr. W. P. Berg huis bezochten zaterdag Seroei De parle mentaire delegatie zal een rondreis ma ken door Australisch Nieuw-Guinea, za terdag naar Hollandia terugkeren en maandag naar Nederland vertrekken. (Vervolg van pagina 1) Zij werden onmiddellijk met vracht auto's naar een door Britse troepen ingericht tentenkamp overgebracht om wat op verhaal te komen. Een Engelse machinist, Ramsey Birrell, verklaarde o.m., dat hij, toen hij op wacht stond, een hevige explosie hoorde. Het licht ging uit, maar direct werd de nood verlichting ingeschakeld. Binnen twin tig minuten stond het schip in lichter laaie. Er waren vele gewonden. Red dingboten waren overvol. Eén zonk er onmiddellijk, een andere reddingboot kapseisde. In de loop van zaterdag en zondag zijn vele pogingen ondernomen om aan boord van de Dara te komen. Tot tweemaal ge lukte het, maar als gevolg van de hitte moesten de brandweerploegen (van drie Britse fregatten en van een Amerikaanse oorlogsbodem) weer spoedig het schip verlaten. De gezagvoerder van de Dara voer in een kleine boot rond het schip om zodra dat mogelijk zou zijn aan boord te gaan. Gisteravond laat werd gemeld, dat de brand grotendeels was uitgewoed, maar dat men zou doorgaan met het wer pen van watermassa's op het schip tot het zo ver zou zijn afgekoeld, dat het betre den kon worden. De Dara die slagzij maakte, zou naar Bahrein worden ge sleept, nadat een Brits oorlogsschip kans had gezien een verbinding tot stand te brengen. Vanmorgen kwam echter het bericht, dat de Dara om tien minuten voor half acht Nederlandse tijd is gezonken. Het was niet bekend, of zich toen nog be manningsleden aan boord bevonden. De vijfjarige jongen M. A. M. uit Vlissingen is zaterdag bij het beklimmen van een groentewagen gevallen en onder de wielen terecht gekomen. Het kind overleed korte tijd later. 'VEVEN GEVANGENGENOMEN Indonesische infiltranten hebben in de JU gevangenis te Hollandia een gesprek gehad met Ass. Press en zenden, dat zij uit „eigen vrije wil" Nieuw-Guinea waren binnengedrongen. Zij vertelden maar al te graag van hun barre tocht door het binnenland. De benoeming van mr. D. U. Stikker tot secretaris-generaal van de NAVO Is thans, naar uit gezaghebbende bron ver nomen wordt, zeker. Ook de Franse re gering die er tot nu toe niet mee akkoord was gegaan heeft er haar goedkeuring aan gehecht. Volgens bedoelde bron zal een officiële mededeling niet lang op zich laten wachten. Hoog op de lijst van de kandidaten om StLkiker op te volgen als permanent ver tegenwoordiger van Nederland bij de NAVO staat H. N. Boon, gewezen secre taris-generaal vain het ministerie van buitenlandse zaken en tihans ambassa deur van Nederland bij Venezuela. oversteken van een bergstroom en een derde stierf aan voedselvergiftiging. Van de andere troep ontdekten zij slechte één man, die met een gewonden enkel was achtergelaten aan de oever van een ri vier. Later verklaarde de politie, dat zij deze man nooit gevonden heeft, doch slechts de sporen van een krokodil. Eindelijk werden zü ingerekend op drie dagmarsen van de kust bij Weinami. Zij konden geen voet meer verzetten. Zij waren er bijna in geslaagd Nieuw-Guinea over te steken een mars van verschei dene honderden kilometers. Ook de an dere troep werd gevangengenomen na een aantal mannen door ziekte en ver drinking verloren te hebben. De Nederlandse inspecteur van politie Frits Stroobant zeide dat zijn Papoea sergeant de aanvoerder van de infiltran ten moest beschermen omdat de Papoea agenten hem in hun woede zouden heb- ben gedood. Goed behandeld De infiltrant Rasach zeide: „Iedereen weet dat Nieuw-Guinea deel uitmaakte van Nederlands Oost-Indië en wij zullen moeten vechten om het terug te krijgen". De infiltranten zeiden dat zij in de ge vangenis goed behandeld werden. Zij wachten op het proces, dat waarschijn lijk zal gaan over onwettig betreden van grondgebied, wapenbezit en andere over tredingen. De aanvoerder en verscheidene anderen worden nog steeds ondervraagd Op de vraag of zü opnieuw zouden In- filtreren, schudden allen het hoofd en een zei: „Dat zouden wü niet, zelfs al werd het ons bevolen". Het zün Jonge recrutcn met een opleiding van twee maanden cn grüze veteranen met tien jaar diensttijd in het leger. _i De 19-jarige monteur H. P. Moltzer uit Schiedam is zaterdag in Rotterdam met zijn scooter geslipt en later thuis overleden. (Van onze speciale verslaggever) ZATERDAGMORGEN heeft de Nieuw-Guinearaad uit zijn mid den het college van gedelegeerden gekozen, te vergelijken met onze ge deputeerde staten uit de Provinciale Staten. De raad kan uiteraard niet voortdurend bijeen zijn: de gedele geerden dienen dan voor de lopende zaken te zorgen. De samenstelling van het college is met enige belang stelling tegemoet gezien, omdat men er een enkele conclusie uit zou kun nen trekken voor toekomstige aan eensluiting onder de leden van de raad. Veel gevolgtrekkingen voor de fractie- vorming zyn echter thans nog niet mo gelijk. Fractievorming komt vermoede lijk nader aan de orde, wanneer, op 17 april, de raad naar Nederlands model overgaat tot een splitsing van zichzelf in drie afdelingen, zulks ter voorbehan deling van de onderwerpen die vervol gens in de openbare vergadering zullen komen. Eventuele fracties zullen wel licht hun leden in elk der afdelingen willen hebben. Dat deze splitsing in af delingen eerst op 17 april za) geschieden vindt zijn oorzaak in het feit dat de raad, wegens de installatie in Australisch Nieuw-Guinea van een vergelükbaar lichaam, volgende week niet vergadert. Bij deze installatie te Port Moresby zal de raad zich laten vertegenwoordigen door zün voorzitter cn de leden: dr. Kamma, Maturbongs, Torey, pater Van den Berg en Tanggahman en Womsiwor. Tot de gedelegeerden dan zijn gekozen de heren Kaisiepo, mr. De Rijke. Jouwe, dr. Kamma. Torey. pater Van den Berg en Tanggahman. Aan deze verkiezing waren tal van besprekingen binnenska mers voorafgegaan. Twee lüsten met kandidaten waren in gediend, waarvan een afzonderlijke lüst N VELP is dezer dagen het psy- chiaitrisch dagziekenhuis „Wel gelegen" in gebruik genomen, dat voorziet in een leemte In de verple ging van zenuwzieke en licht geestes zieke patiënten. Zoals de naam aan geeft zullen de patiënten overdag In Welgelegen behandeld worden en de avond en nacht in hun eigen milieu doorbrengen. Het Velpse dagziekenhuis, een primeur voor Nederland, is ontstaan uit een ini tiatief van dr. H. van der Drift, genees heer-directeur van het psychiatrisch zie kenhuis Wolfheze, dat is aangesloten bij de vereniging tot christelüke verzorging van geestes- en zenuwzieken. Het wordt beheerd en geleid met gebruikmaking de ervaring en diensten die daar ter beschikking staan. Het ziekenhuis biedt als vooruitge schoven post van Wolfheze vele interes sante mogelijkheden voor de behande ling en genezing van overspannen, ze nuwzieke of licht gestoorde patiënten voor wie geen algehele ziekenhuisopname nodig is maar voor wie een uitsluitend poliklinische behandeling ook geen op lossing betekent De behandeling zal plaats vinden in nauwe samenwerking met de Stichting voor Geestelüke Volksgezondheid in Gel derland. Zij omvat arbeids- en bewe gingstherapie, creatieve therapie en cul turele therapie. Indien mogelijk en nood zakelijk zullen personen uit de omgeving van de patiënt aan de behandeling deel nemen. Men hoopt op deze wyze een snellere ontslagmogelükheid voor de patiënt te bereiken en de dikwyls zeer grote weer standen te overwinnen. Tenslotte heeft men in Engeland met name reeds opmerkelüke resultaten be reikt met deze soort van therapie. der in totaal acht r.k. leden. Beide laatst genoemde gekozenen zün r.k., de overigen zün protestants, doch willen, zo is onze indruk, niet geacht worden een protes tantse aaneensluiting te vormen. In de raad staan althans verscheldencn gereser veerd tegenover wat genoemd wordt een al te gemakkelijk samentreffen van gods dienst en politiek. Zoals reeds opgemerkt moet eigenlijk fractievorming zich eerst later voltrek ken. Wel bevat de verkiezing van de gedelegeerden mogelijk reeds de aanwij zing. dat een C.D.U. kennelijk voorshands tot de waarschünlijkheden behoort. Voor het overige mag worden vastgesteld, dat de raad zich reeds bedachtzaam doch met toewijding aan de parlementaire ar beid heeft gezet. Nu en dan kan men van de voorzitter, die met grote wüsheid leidt, of uit de raad zelf een voordracht beluisteren over de parlementaire ge bruiken, waarbij veelvuldig naar Neder land wordt verwezen. De officiële voer taal van de-raad moge Nederlands zijn, er wordt ook veel in het Maleis gespro ken, hetgeen onder de bestaande omstan digheden begrijpelyk moet heten. De belangstelling van het publiek is nog bescheiden: Die politiek geïnteres seerd zijn, hebben als regel andere bezigheden. En voor de bevolking be tekent het bovendien enige zelfover winning, zo maar het geböuw binnen te stappen. Doch ook dit zal beteren. De raad heeft zijn eerste week van vergaderen achter de rug en achtte zich kennelijk aan een vrije zaterdag nog niet toe. Zaterdagavond heeft Eliezer Bonai, de gekozen aflgevaardigde van het kiesd<s- trict Japen-Waropen, in een brief aan de voorzitter van de Nieuw-Guinea-Raad zün ontslag aangeboden. Volgens Bonai waren de leden van de Nieuw-Guinea-Raad „theoretisch partij loos. maar in de praktijk hebben pater Van den Berg en dominee Kamma kans gezien om op grond van religie mensen rondom zich te verzamelen en zodoende zetels voor zich te verwerven in het college van gedelegeerden." „Evenzo." aldus Bonai, „hebben de Papoealeiders Jouwe en Kaisiepo zeteis in dit college bezet zodat de jongeren geen kans hebben. Ik ben van mening dat door deze gang van zaken de raad geen nut heeft voor de Papoea's aange zien de bedoeling van de raad is om de Papoea's veel te lereh voor de toekomst". Volgens de wet zullen nu nieuwe ver kiezingen moeten worden gehouden in het kiesdistrict Japen-Waropen. Inmiddels oefenen andere raadsleden druk uit op Bonai om rijn ontelagaan vrage in te trekken. De Finse communisten hebben on verwacht in het parlement verklaard al het mogelijke te zullen doen om Fin- lands toetreding tot de E.V.A. (Europese Vrijhandelsassociatie) te verhinderen. Zij hebben 50 van de 200 zetels en kun nen het voorstel niet tegenhouden, doch wel kunnen zij obstructie voeren. De Deutsche Bundesbank zal de schuld aan Frankrijk, groot 5.3 miljoen of f 19 min vervroegd aflossen. Een dag voor het proces-Elchmann In Jeruzalem begint ls het opmerkclük rustig ln de stad. Er verzamelen zich geen menigten voor het Belt Ha'am, het gemeenschapscentrum, dat veran derd Is ln een reusachtige rechtszaal. Slechts een paar teenagers blüven zo nu en dan staan en worden na verloop van tüd gemaand door te lopen. Voor het proces zelf zou men eigenlük gebruik moeten kunnen maken van de getuigenissen van enkele van de naaste medewerkers van Eichmann, die even wel nog steeds voortvluchtig ztJn. Een van de belangrükste vluchtelingen Is Franz Rademacher, die het plan op stelde alle Joden naar Madagaskar over te brengen ln de hoop dat door het slechte klimaat de gedeporteerden het leven zouden laten. Ook wordt Jacht gemaakt op Brunner, een SS-er die de leiding had van de deportatie van dc Griekse Joden. Men vermoedt dat hü zich schuil houdt in het Midden- Oosten, evenals de SS-er Dannecker, die in Frankrijk, Bulgarüe en Italië het Joden-probleem op moest lossen. (Van onze speciale verslaggever) OP DE SCHEVENINGSE boule vard is vanmorgen het start sein gegeven voor de vijfde Caltex Performance Test. De rit, een zuinig heids- annex prestaitierit, is 2.243,2 kilometer lang. Hot traject voert over Namen, Parijs, Luxemburg en Lübeck, en eindigt vrijdagavond in Kopenhagen. Vierenzestig équipes Hoewel P.K. de motor van de B.M W. links telt, durven we zo niet uit het hoofd te zeggen, maar in elk geval zün het er heel wat meer dan dc twee P.K. van P. v. d. Touw uit Den Haag die vanmorgen met een jacht- brlk de start op de Schevenlngse bou levard opluisterde. Maar of de twee P.K. nu inderdaad zo veel zuiniger rijdt hebben ingeschreven, te weten vijf tien Nederlandse, zes Belgische, elf Franse, acht Duitse, drieëntwintig Deense en één Zweedse. Voor een aardig spektakelstukke zorg de de firma Piet van der Touw uit Den Haag. Met de eerste en oudste paardc- krachtcn twee prachtige vossen, die voor een antiek brikje gespannen waren ildc een heer met een grüze hoge hoed zich door een autoriteit laten af- vlaggen, maar dit lukte niet. Hoewel da menner zich bü voorbaat als de zuinigste rüder kwalificeerde, werd hü gediskwa lificeerd omdat hü de vereiste gemiddel de snelheid van 40 km per uur niet kon halen Dc Performance Test, nu al voor de rijfde maal georganiseerd door Caltex, staat onder auspiciën van de Koninklüke Deense Automobiel Club. In de jury heb ben vertegenwoordigers van Automobiel Clubs zitting, die domicilie houden in de landen, waar de rit doorheen voert Voor Nederland is dit de K.N.A.C. Winnaar zal de deelnemer zy'n, die het beste prestatiecyfer behaalt in vier voor geschreven proeven. De eerste is een brandstofverbruiksprocf voor de hele uit geschreven route. Daarnaast is er een wegliggingsproef (vanmorgen op het circuit van Zandvoort gehouden), een ac- celeratieproef (een heuvelklim naar de Citadel van Namen) cn een maximum snelheidsproef (te houden over een af stand van vijfhonderd meter op de Nürn- bergringh In elke cc-klasse er zijn er zeven zal nog een winnaar voor het laagste brandstofverbruik worden uitgeroepen. Vingerhoed jes Deze vyfde Performance Test belooft uitermate spannend te worden. Het zal om vingerhoedjes benzine gaan, want, vooral van Nederlandse zijde, wordt door equipes deelgenomen, die menige over winning in zuinigheidsritten en ook wel in andere rallyes op hun naam hebben staan. De prestaties in klasse B (7001000 cc) zijn waarschünlük de grootste belangstel ling waard. Beproefde rijders als Maus Gatsonides (Panhard), Hans Kreisel (Re nault Ondine), Han Bouvy (Renault On- dine) en Gijs Berk (Renault Ondine) zul len het gedurende vijf dagen tegen elkaar opnemen. Ook Favières, verschillende keren winnaar van Franse zuinigheids- ritten, doet in deze klasse een gooi naar de eerste plaats, en wel met eenzelfde type Panhard als dat, waarin Gatsonides rijdt. Als het zwaarste traject van de rit geldt dat van donderdag. Op die dag zal via de Elfel en de Harz van Luxemburg naar Lübeck moeten worden gereden, een af stand van 832,9 kilometer. Een eerste start 's morgens om half v(jf en een laat ste finish 's avonds om elf uur zullen het begin en het einde van de dagroute zün. Ook enkele vrouwelijke equipes zün vanmorgen In Scheveningen gestart. On der hen bevindt zich de Deense prinses Brigitte de Bourbon Panna, die een Volvo Amazon bestuurt. Vereniging gescheiden vrouwen opgericht In Utrecht is zaterdag de „Vereniging van gescheiden vrouwen" opgericht. Er gaven zicb zestig dames als lid op. Het doel van de vereniging is de belangen van de gescheiden vrouw langs wette- Hjke weg te behartigen. Men zal de leden onder meer voorlichten over vraagstuk, ken op juridisch terrein en voor morele steun zorgen. Mevrouw E. S. Groeneveld uit Ter Apel is tot presidente gekozen. Tal verloor en staat nu 2 punten achter Dc negende party van de schaak tweekamp om het wereldkampioen schap tussen ti telhouder Tal cn uitdager Botwin nik, die vrijdag na de 40e zet van Tal (zwart) was afgebroken, is za> terdag in Moskou voortgezet en bij 62 Daar boven bewoog zich iets! Hij verborg zich achter een steen om onzichtbaar te zijn en tuurde tot zijn ogen hem pijn deden. Ja, het was een man, die zijn weg zocht tussen de rotsen en stenen door. Erland stond op het punt heimelijk weg te slui pen, toen het door hem heenschoot, dat het veel verstandiger was Arne kort en bondig de waarheid te vertellen. Het kon immers niemand anders zijn dan Arne. Imber met een dood kind in de hut Arne zou er natuurlijk direct heengaan om zich over haar te ontfermen. De man daarboven klauterde snel naar beneden, verdween achter een paar rotsen en kwam weer te voorschijn. Erland riep, want het leek, alsof de ander hem nog niet gezien had. hoewel hij in zijn volle lengte bovenop een steen stond. De man bleef staan, hield zijn hand voor de ogen en keerde zich Kort daarna zag Erland, dat het Olof was. Hij had een geweer bij zich, een berenspies en een lichte weitas. Olof toonde zich allerminst verheugd over de ont moeting. Met een blik naar Erlands last vroeg hij waarheen hij ging. „Naar Noorwegen." „Voor goed?" Erland antwoordde: „ja". Olofs ogen bevielen hem niet. „En je vrouw?" Olofs stem was rauw en afge beten. „Die gaat naar Akkafjall." „Op Akkafjall zijn al vrouwen." „Ja, je moeder. Maar jullie moeten wat jongs hebben. Je weet best, dat Arne Imber achterna heeft gelopen. Hij kan d'r krijgen." „Wij hebben al een jonge vrouw op Akkafjall. zei Olof somber. Erland staarde hem met open mond aan. „Hebben jullie een jonge vrouw? Wie dan?" „Een uit Granvik." „Is die voor Arne gekomen?" „Ja." Erland ging zitten. Hij hapte naar lucht, want Olofs onthullingen gaven hem heel wat te denken. I „Is zij d'r al lang?" in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH „O ja, sinds Pasen." „Arne heeft er niets over gezegd, toen hij met de aardappelen bij ons was." Olof mompelde binnensmonds; hij was toch zeker niet verantwoordelijk voor wat Arne deed of niet deed. Hij vroeg zich af, of Arne iets tegen Imber zou hebben gezegd. Erland floot zachtjes. Nu pas schoot het hem te binnen, dat Imber de laatste tijd al zo vreemd was geweest. Zij had iets geweten. Daarom had zij zo mooi gesmoesd, dat zij bij elkaar moesten blijven... ter wille van het kind natuurlijk Eigenlijk haar verdiende loon, dat Arne een ander had genomen. Toch maakte deze zekerheid Erland niet vrolijk, want nu liep zijn eigen grootmoedigheid vast Hij kon zich nu niet langer op de borst slaan, zeggend, dat hij zich had opgeofferd, opdat Arne Imber zou krijgen en Imber zou kunnen melken en in de aarde wroeten. „Zij heeft mij d'r uit gegooid." mompelde hij. Olof keek hem doordringend aan. „Er uit gegooid?" „Ja." „Dan zal Arne haar wel niets over Judith hebben gezegd." Erland had het gevoel, dat er een strop om zyn hals werd gelegd. Zou hij dan toch weer moeten omkeren om zich het lot van Imber aan te trekken? De mensen zou den hem vervloeken en de wraak van de hemel over hem afsmeken, als Imber alleen met haar do de kind naar het kerkhof kwam. En dat zouden zy hem ook in Noorwegen laten voelen. Het was veel te dicht bij! „Zij heeft mij er uit geschopt", herhaalde hij somber. „Zij zei, dat zij het kind naar de Lap- penkapel zou brengen." „Voor de doop?" „Neen, het is dood. Ik wilde met haar meegaan en haar helpen dragen, maar zij wilde er niets van weten. Een mens heeft wat te stellen met die vrou wen, ze laten je in een hel leven. Jij bent een ver standig man, bemoeit je niet met vrouwen. Van daag willen ze worden aangehaald en morgen spu gen ze je in je gezicht." Olof vermeed het Erland aan te kijken. Zijn hart bonsde, Erland merkte niet, dat Olofs gezicht een paar diepe, scherpe rimpels had gekregen. Hij liep naar een steen, en zei, dat het allemaal verduiveld vervelend was. Maar hij kon er niets aan doen. Een man kon zich nu eenmaal niet opdringen aan een vrouw, als die haar eigen weg wilde gaan. Olof luisterde zwijgend en somber en Erland merkte, dat zijn verbittering geen weerklank vond. Zijn blik viel op Olofs geweer. „Ben je op jacht?" Olof knikte met tegenzin. Ja, er waren beren in dc buurt. „Heb je geen hond by je?" Olof bromde half binnensmonds, dat hy geen hond nodig had om een beer te pakken te krijgen. Hij vond Erlands vragen vervelend. Zij hinderden hem bij het denken. Ook Erland raakte nog meer ontstemd, toen hij hoorde, dat er beren waren. Het leek wel. alsof hij onder geen beding naar Noorwe gen mocht. Beren in de buurt van de nederzetting. En Imber had geen ander wapen dan een mes. Maar hij stelde zichzelf weer snel gerust. Zelfs een geprikkelde beer viel geen lijkstoet aan; zij kon dus rustig in d'r eentje gaan. Lijken waren het beste middel om beren op een afstand te houden, dat had hij talloze malen gehoord. Olof schraapte ongeduldig met zijn voet over dc grond. Het was niet verstandig hier zo lang te blijven staan zonder iets te doen. Erland stond op. Hij wist nog niet, wat hy moest doen. Plotseling stak hij zijn hand in zijn zak. (Wordt vervolgd) de 73e zet gewonnen door Botwinnik, die thans met 5'/i3'/2 leidt. Het eindspeloverwicht. dat Botwinnik in deze negende party in winst kunnen omzetten. De negende party werd in de volgende positie afgebroken: Wit: dr. ir. M. M. Botwinnik: Kei, Tdl. Td4, Le4, pionnen: e2, f2. g3, h3. Zwart: M. Tal: Kg7, Tb2, Tc3, Pe5, pionnen: f6, f7, h6. De afgegeven zet van Botwinnik luidde: 41. Tdl—d2 Een kleurloze zet, duidelük gedaan om tyd voor huisanalyse te vinden. 41Tc3clt 42. Td2—dl Tel—c3 43. f2—f4 f6—f5 De verrassing van de hervatting: zwart offert een pion om „spel" te behouden. Botwinnik nam, na vrij lang denken, het geschenk aan. De stampvolle centrale schaakclub analyseerde verrast, zü het met de nodige scepsis. 44. Le4xf5 Pe5—c4 45. Td4d3 Wit mag een invasie op de derde lyn niet toelaten. 45. Tc3c2 46. Lf5g4 Tb 2a2 Zwart kan zijn positie moeiUjk verder versterken. Wit heeft beslissend materieel overwicht, moet echter „uit de omklem ming". Dat kost tijd. Men lette in het ver volg op tijdwinnende zetherhalingen- en precisie-arbeid. 47. Td3—b3 Kg7—g6 48. Kei—f2 Pc4—d2 49. Tb3e3 Pd2—c4 50. Te3b3 Pc4—d2 51. Tb3e3 Pd2—c4 52 Te3e8 Pc4—d2 53. Te8e5 Kg6—f6 54. Te5—f54- Kf6—g6 55. Tf5—e5 Kg6—f6 56. Lg4h5 Tc2c3 Een nieuwe fase. Zwart moet reeds op dc derde en vierde horizontaal ageren. Wit's stukken staan zodanig opgesteld, dat het oprukken van de pionnen in prin cipe stellingskenmerk is geworden. De partij is daarmede in feite beslist 57. h3h4 Tc3c4 58. Lh5—f3 Tc4c2 59. Lf3d5 Ta2a4 60. Ld5—f3 Ta4—a2 61. Tdl—el Ta2a4 62. h4h5 Ook voor deze stelling geldt de alge mene regel, dat het goed is in toreneind spelen de h-pion te doen oprukken. 6 2Tc2c3 63. Lf3g2 Indien wit op de f-lyn een dubbel- pion zou krijgen kon de winst wel eens een probleem worden. 6 3Tc3c2 64. Tel—dl Ta4a3 65. Lg2d5 Ta3a4 66. Kf2— el! Ta4—d4 Als het paard wykt wordt het geruild en is de party beslist 67. Ld5—g2 Pd2b3 Er dreigde 68. Td5! met directe winst. 68. Tdlxd4 Pb3xd4 69. Kei—f2 Pd4e6 Zwart heeft de greep op de stelling verloren. 70. Lg2e4 Tc2b2 71. Te5f5 Kf6—g7 72. Tf5d5 Kg7—f6 73. Kf2—13 Wit kan nu rustig met de pionnen op rukken. Tal wachtte dit eenvoudige tech nische gedeelte niet af. Zwart geeft het op. De slotstand luidt: Wit: Kf3, Td5, Le4, pionnen: e2, f4, g3, ,5. Zwart: Kf6, Tb2, Pe6, pionnen: f7, hfl. „Spookschip" African Queen in Antwerpen (Van onze correspondent) In de afgelopen nacht ls de beruchte tanker African Queen de Westerschelde opgevaren, gesleept door de Nederlandse sleepboot Elbe van L. Smit en Co's in ternationale sleepdienst. Enige tüd ge leden was dit spookschip dagen lang in het nieuws, nadat een sleepboot deze tan ker had verloren en het schip geruime tüd spoorloos bleef. De African Queen werd aanvankelük getrokken door een Canadese sleepboot, die het schip ver schillende keren kwijt raakte. In dc buurt van de Azoren bleef deze tanker, bemand met een aantal runners, dagen lang onvindbaar. Bij een brand is de African Queen destyds in tweeën gebro ken. Het achterschip is nu getrokken door de Elbe, op wog naar Antwerpen. Vanmorgen om 6 uur passeerde het schip Vlissingen. Na een onderzoek van Rijks-» waterstaat, die wilde weten of het schip zonder gevaar de Westerschelde kan pas seren, zette de African Queen zün reis voort naar Antwerpen, waar het ln dc loop van de dag aan zou komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7