Verzoening vlot nog niet erg NIEUWE OBSTAKELS IN MOSKOU Een tweede internationale wedstrijd Bijbelkennis Kennedy en Macmillan in hoofdzaken eensgezind Afrikanen over sociale en politieke problemen /a eeft daafce Ky Oudste novelle Radio programma Ex-koning Zog I van Albanië (65) overleden Kasavoeboe is afgezet 61 Koning Zog I, vroeger heerser van Al banië is gisteren na een langdurige ziek te op 65-jarige leeftijd in een voorstad van Parijs overleden. De 22-jarige prins Leka. is de erfge naam van zijn vaders titel. De koning, eenmaal bekend als de .Napoleon van de Balkan" is overleden in het ziekenhuis Foch in Suresnes. De erfopvolging werd bekendgemaakt door de „eerste minister" Messare. Zog ging in 1939 in ballingschap, toen de troepen van Mussolini hem dwongen afstand te doen van de troon. De laaste jaren leefde hij als een klui zenaar, verzorgd door zijn echtgenote, de 20 jaar jongere koningin Geraldine. Een week geleden werd Zog in het zie kenhuis opgenomen met een ernstige maagzweer en een leveraandoening. Ahmed Bey Zogu was de eerste en de laatste koning van zijn land, dat na de oorlog communistisch werd. In 1929 nam hij de naam Zog aan. In 1912 werd Albanië, dat 500 jaar deel had uitgemaakt van het Turkse rijk, auto noom. Aan het hoofd van een klein legertje trok Zog op tegen de Serven. Hij werd premier, president en in 1928 koning. Jaar 1959/1960 door records gekenmerkt In het jaarverslag van de Verenigde Naties over grondstoffen en -prodirkten wordt medegedeeld, dat het jaar 1959/'60 zich kenmerkte door nieuwe records voor produktie, verbruik en handel. Boven dien kon echter een niet ten volle gebruik maken van produktiecapaciteiten worden waargenomen, alsmede de neiging tot het vormen van zeer grote voorraaden in be paalde categorieën. Hoewel het indexcijfer voor de betrok ken produkten in het eerste kwartaal van 1960 ongeveer 3 pet. hoger was dan dat voor dezelfde periode van 1959, toen het nog op zijn laagste niveau lag. zijn de prijzen in 1960 niet verder gestegen en bestond er wel eens een neiging tot prijs daling. De produktie was gemiddeld 8 procent groter dan die van het vooraf gaande jaar. De produktiestijging bedroeg aan het eind van het jaar voor bewerkte produkten echter slechts 4 procent TTET wil nog niet erg met de verzoeningspogingen, die door de burgerlijke en militaire autoriteiten in de verschillende delen van Kongo worden onder nomen. Gisteren zouden op de grens van Evenaars- en Oost- provincie besprekingen zijn be gonnen tussen Jean Bolikango (vice-premier van de centrale regering te Leopoldstad) en zijn minister van binnenlandse zaken Adoela enerzijds en Antoine Gizenga (premier van het rebel- lenbewind in Stanleystad). Ook Kamitatoe, gouverneur van de provincie Leopoldstad, zou de reis meemaken. Voorts zouden de generaals Moboetoe en Loen- doela, die de Kongolese leger groepen in Leopoldstad Stanleystad vertegenwoordigen, bijeen zijn gekomen. Al deze besprekingen zijn niet door gegaan, omdat men in Stanleystad op het laatste ogenblik bezwaren maak te. Gizenga liet afweten, omdat hij vernomen had. dat Moboetoe vier vliegtuigen met militairen naar de grens met Oostprovincie zou hebben gezonden. Hij verklaarde, zich met zijn mede-onderhandelaars nauwe lijks veilig te kunnen voelen, wanneer zoveel militairen van de tegenstander zich in de nabijheid van het confe rentieoord Boendoki zouden bevinden. Men hoopt nu, dat spoedig een nieu we afspraak kan worden gemaakt. Nog geen gesprek over Laos Er zijn in Moskou geen teke nen die wijzen op een spoedig aanvaarden van de Britse voor stellen voor vrede in Laos door de Sowjetunie. Er zijn echter wel tekenen die wijzen op nieu we hinderpalen. Sedert woens dag heeft de Britse ambassa deur Sir Frank Roberts geen contact gehad met de Russische regering. De ambassade heeft verklaard dat niets wijst op een snelle hervatting van o'e besprekingen. De regering en de pers in Moskou zwijgen, maar de bladen plaatsten in grote opmaak een rede van kapitein Kong Le. waarin de Laotiaanse parachutistenofficier die vorig jaar zomer de linkse staatsgreep leidde eisen stelde d'ie de hoop op een snelle wapenstilstand zouden kunnen doen vastlopen. Tass maakte ook melding van zivare eisen die zouden zijn gesteld in een radiouitzending van „de stem van de Pathet-Lao". In de uitzending zou zijn gezegd dtat alleen de regering van Soe- vanna Fhoema recht heeft een confe rentie van betrokkenen bijeen te roe pen. Als de Sowjetunie zich bij deze eis aansluit, wordt er een nieuw element gebracht in de onderhandelingen. In de uitzending werd ook aangedrongen op het eenzijdig stopzetten van Ameri kaanse hulp zonder de garantie dat ook de Russische hulp wordt stop gezet. De New-York Times bericht, dat president Kennedy en de Britse pre mier Harold Macmillan van mening zijn dat zo spoedig mogelijk een nieuw kabinet in Laos moet worden gevormd', waarin de verschillende Laotische po litieke stromingen zijn vertegenwoor digd. Premier beschuldigd van plichtsverzuim De Finse premier. Sukselainen, is za terdag met een aantal andere vooraan staande Finnen door de openbare aan klager in Helsinki beschuldigd van plichtsverzaking, zulks in verband met het uitgeven van bouwleningen tegen een te lage rente aan employés van de Natio nale pensioenraad. Sukselainen is direc teur-generaal van deze raad. Op het ogenblik heeft hij echter als zodanig ver lof. In januari werden de minister van buitenlandse zaken, Toerngren. en negen anderen van hetzelfde beschuldigd. Za terdag werden dertien mensen, onder wie de eerste minister genoemd. Ondanks maatregelen weer bomaanslagen Ondanks de scherpe maatregelen van de regering van De Gaulle tegen de rech terzijde hebben ondermeer in Parijs de ruiten weer gerammeld van de ontplof fingen van plastic-bommen, het geliefde wapen van de rechtse extremisten. Ook in Algerije waren de „plastiqueurs" ac tief. Er was grote schade aan gebouwen, maar er zijn geen meldingen van gewon den bij de serie aanslagen op de politiek van De Gaulle om een einae te maken aan de rebellie in Algerije. De Gaulle is niet zoals gebruikelijk voor het weekeinde de stad uitgegaan. De meest spectaculaire bomaanslag was die voor het hoofdkwartier van de MRP, de republikeinse volksbeweging, op de linkeroever van de Seine. Een gepar- kerde auto werd beschadigd en tientallen ruiten in de buUrt vlogen aan scherven. In de voorstad Rueiol-Malmaison ont plofte een bom voor de woning van een vice-buBgemeester. Enkele uren later zette in Marseille een plasticbom de auto van een Algerijn in brand. Er zijn vele per- tonen gearresteerd. Volgens bronnen in Washington wordt verwacht dat koning Savang Vathana een belangrijke rol zal spelen in de vorming van een regering van nationale eenheid. Aangenomen wordt in Brits-Amerikaanse regeringskringen dat ook de vroegere premier Souvan- na, die afgelopen december naar Cam bodja gevlucht is, een belangrijke rol zal vervullen in het nieuwe kabinet, hoewel niet noodzakelijkerwijs als mi- nisterpresidene. V.S.-journalist moest Guatemala verlaten Paul Kennedy, de correspondent van de New York Times in Mexico er Centraal-Amerika is uit Guatemala uitgewezen. Kennedy zei, dat hiertoe besloten werd vanwege berichten die hij ver zonden had waarin werd meegedeeld, dat een anti-Castro invasieleger opge leid wordt in Guatemala. Kennedy werd gisteren op het bu reau van kolonel Francisco Ardon, de chef van de politie ontboden waar hem werd meegedeeld, dat president Mi guel Ydigoras zijn uitwijzing bevolen had. Kennedy is per vliegtuig nanr het aangrenzende El Salvador vertrokken. De New York Times heeft vanmor gen geen commentaar op de uitwijzing gegeven. De Britse De Hauilland-vlieg- tuigfabrieken hebben een vlieg tuig ontworpen, dat speciaal be doeld is voor de haastige zaken man: een machine met twee straalmotoren, die voor een snel heid van ongeveer 750 km per uur kunnen zorgen. Intussen heeft het regiem in Stan leystad officieel laten weten, dat het Joseph Kasavoeboe niet langer als president van Kongo erkent. Totnog toe hadden Gizenga en de zijnen zich beperkt tot de weigering, de centrale regering in Leopoldstad te erkennen, maar dit is de eerste keer, dat mel ding wordt gemaakt van het niet meer erkennen van Kasavoeboe als presi dent. In Stanleystad beschouwt men alle door Kasavoeboe sinds 5 decem ber 1960 getekende overeenkomsten van nul en gener waarde. Vermelden we nog, dat zich in het Noorden van Katanga een botsing heeft voorgedaan tussen Ethiopische VN-troepen en een (uit blanken be staande) Katangaanse leger-afdeling, die de stad Kabalo trachtte te bezet ten. Een Ethiopiër werd gedood. Niet minder dan 32 leden van de Katan gaanse legereenheid werden gevangen genomen maar volgens niet bevestig de berichten later vrijgelaten. Angst en vrees waren door Ansbach Angst en vrees gaan om in het Opperbeierse stadje Ansbach met zijn 35.000 inwoners: reeds drie Ansbachers zijn door de pokken aangestoken, namelijk behalve de 28-jarige foto graaf Kurt Eicholz die de ziekte in India heeft opgelopen bij het maken van een fotoreportage over het evan gelische hulpwerk zijn vader en zijn moeder. De ouders waren reeds enige dagen geïsoleerd in een Ansbacher school, die als quarantainestation was ingericht, nadat bij hun zoon de ver schijnselen van de ziekte waren opge treden. In de school bevinden zich veer tien directe contactpersonen in quaran taine en in Augsburg zijn vijf mensen geïsoleerd, die patiënten waren van Kurt Ficholz' dokter. Nadat in de afge lopen week in Beieren voor tien steden „pokken-alarm" was gegeven en voor zorgsmaatregelen ingeleid, is dit alarm thans ook buiten Beieren gegeven. Pokken-gevaar bestaat nu ook voor Frankfort aan de Main, Heppenheim en LimDurg. Ansbach zelf, waar een derde deel der bevolking zich inmid dels heeft laten vaccineren, is door de Wereldgezondheidsorganisatie in Genève tot besmet gebied verklaard, hetgeen de reisvrijheid der Ansbachers sterk be perkt. Krachtige aardbeving in Californië Een krachtige aardbeving heeft gister avond het noordelijke deel van Califor nië en in het bijzonder de omgeving van de baai van San Francisco getroffen. De aardbeving werd het hevigst gevoeld in Hollister, 140 kilometer ten zuiden van San Francisco. Persoonlijke ongelukken zijn niet gemeld. NCRV doet weer mee De Israëlische radio-omroep Kol Israel in Jeruzalem heeft op nieuw een internationale wedstrijd in Bijbelkennis uitgeschreven en de N.C.R.V. doet weer mee. U zult zich nog wel herinneren, dat de eerste wedstrijd werd uit geschreven in 1958, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de staat Israël, en dat toen een Haagse deelneemster als Nederlandse finaliste de eindwedstrijd tussen vertegenwoordigers van 14 landen in de Hebreeuwse universiteit te Jeruzalem meemaakte. foon aan de nationale wedstrijd mee tc doen. Wij herinneren er nog eens aan, dat er in 1958 geen „Bijbel-quiz" werd gehouden, maar dat het een ernstige ondervraging gold. Ook nu wordt dit principe aangehou den. Het gaat niet om „een spelle tje met de Bijbel", maar om het werkelijk toetsen van kennis om trent de Bijbelse geschiedenis van het oude volk Israël. In Den Haag zijn zaterdag twee leden van de Club van Lange Mensen, de heer Dijkstra en mejuffrouw Broekmeijer, met elkaar in het huwe lijk getreden. Vele clubleden waren bij de plechtigheid aanwezig en de stadhuisbode voelde zich maar klein President Kennedy en premier Macmillan hebben een gezamenlij ke verklaring uitgegeven, waarin zij zeggen dat hun „openhartige en vriendschappelijke", gesprek ken „hun gezamenlijke verbonden heid met hen die de vrijheid ter harte gaat hebben verduidelijkt en bevestigd". „Wij hebben een zeer grote mate van overeenstemming bei'eikt over de aard van de problemen die wij het hoofd moeten bieden. Wij zijn het volledig eens over de ernst van de gevaren van de huidige internationale situatie voor die landen die hun onafhankelijkheid en onschatbaar waardevolle zelfbeschikking willen behouden. Conferentie Studentenzendingscommissie De derde dag van het congres van de Nederlandse Studenten Zendings Commissie in Oegstgeest over „Communicatie" werd gevuld door buitenlandse sprekers. Ibrahim Girgis Rizk uit Cairo was de tolk van zijn Koptische Kerk. De heer Rizk, die in Duits land chemie studeert, legde er nadruk op dat de westerse christe nen niet aan deze zeer oude kerk mogen voorbijgaan bij het zoeken van contakt met de Islam. De Koptische Kerk, die volgens de traditie teruggaat, op de evan gelist Marcus heeft bij de dogma vorming in de eerste eeuwen een zeer grote rol gespeeld. Ze ver zette zich volgens de spreker tegen het byzantinisme in de kerk en tegen de synthese van het evan gelie met het Griekse denken. Gelukkig is er door de oecumenische beweging meer zicht gekomen op de wezenlijke trekken van de Koptische Kerk. Het verfoeilijke proselytisme van de westerse zending onder de Kopten, bij gebrek aan succes onder Moslims, begint plaats te maken voor een vrucht bare samenwerking. De eigenlijke dia loog met de Islam, die jammer genoeg nog slechts sporadisch plaats vindt, komt daardoor in een juister perspectief. De heer Rizk wees voorts op de moei lijke positie van de Kopten als minder heid in Egypte. Dit kwam o.a. vooral tot uiting toen de regering voorschreef dat de zaken op vrijdag en niet op zondag gesloten moesten zijn. Onder de Kopten zijn vele zakenmensen. De spreker op zaterdagavond Henry F. Makulu uit Noord-Rhodesia stelde een heel andere serie vragen aan de orde. De heer Makulu, die een der directeuren is van het oecumenisch instituut van de Wereldraad van Kerken te Genève sprak over sociale en politieke problemen in Afrika. Zijn betoog was vooral toege spitst op Noord-Rhodesia als onderdeel van de Centraal Afrikaanse Federatie. Hier ziet men in scherpe contrasten, hoe het Afrika van gisteren met zijn familie- en stamstructuur totaal wordt afgebroken. Moderne steden en industriecentra komen hiervoor in de plaats. De economische macht, zowel in Noord als Zuid-Rhodesia is in handen van de blanken. Daarom wil het arme Nyassa- land uit de overigens rijke federatie weg, omdat men in de toekomst liever arm is èn vrij, dan rijk en niet vrij. De heer Makulu betreurde dit zeer en vond het de gemakkelijkste oplossing van deze uitdaging. We moeten de moei lijker weg zoeken van de communicatie tussen de raciaal bepaalde groepen, die tot nu toe bijna niets over elkaar weten. De mythevorming die er wederzijds plaatsvindt moet verdwijnen. Een goed initiatief in deze richting is reeds een multiraciale universiteit voor de hele federatie. De gedachte van rechtvaardigheid en fair-play moet van hieruit doordringen in de hele maat schappij. Ook de kerken kunnen niet tolereren dat in dit gebied aan de noord grens van Zuid-Afrika het zwarte natio nalisme gaat discrimineren. Voor de ontwikkeling van kerk en land zal men blijvend behoefte hebben aan oecumenisch contact en aan een vrije communicatie met de wereld gemeenschap. De tijd echter om onge vraagd in Afrika te komen is voorbij. Mevrouw Roosevelt moet rust houden De lijfarts van mevrouw D. Roosevelt, de 75 jaar oude weduwe van wijlen de Amerikaanse president, heeft haar aan bevolen al haar persoonlijke afspraken te annuleren om volledige rust te kunnen nemen ten einde van een griepaanval te herstellen. I Aartshertogin Maria Annunciata, de laatste zuster van de in Seraje- wo vermoorde aartsher tog Franz Ferdinand van Habsburg, is op 84-jari- ge leeftijd in Liechten stein overleden. I De 80.000 Italiaanse art sen zijn zaterdag in staking gegaan uit pro test tegen de aangekon digde belastingmaatrege len, die zij een aantasting van hun beroepsgeheim achten. De advocaten staken reeds een maand om dezelfde reden. De artsen behandelen alleen spoedgevallen. I In de Sowjetunie is me degedeeld, dat honder den geleerden de aard korst tot op een diepte van 800 kilometer zullen gaan onderzoeken. De culturele raad van Deventer zal 31 oktober het feit herdenken, dat de staatsman Rutger Jan Schimmelpenninck twee honderd jaar geleden in Deventer werd geboren. Onder meer komt er een tentoonstelling. I De Franse leraren zullen geen „examenstaking" f->uden, die zij hadden aangekondigd. De rege ringsvoorstellen om hun salarissen per 1 mei te herzien, brachten een wijziging in hun stand punt. I Bij Ostia in Italië is gis teren een bus met Rus sische toeristen tegen een boom gereden. Zevenen twintig Russen werden gewond. I President Kennedy heeft eenenveertig interdepar tementale commissies ontbonden, ter besparing van tijd en geld. Hij had er al zeventien afge schaft. I President de Gaulle heeft zich bereid ver klaard als doopvader te fungeren voor Yvonne Lestinne, het veertiende kind van een mijnwerker in Lens in Noord-Frank rijk. I Beide staatslieden hebben de afge lopen dagen de internationale toestand besproken. Volgens het slotcommuniqué hebben zy uitvoerig stilgestaan bij de situatie in Zuidoost-Azië, met name Laos en Zuid-Vietnam en zijn zij doordrongen van het belang en de moeilijkheden van het bereiken van bevredigende betrek kingen met de Sowjetunie. Engeland en de Verenigde Staten zullen al het moge lijke in het werk stellen om met de Sow jetunie een verdrag te sluiten over het staken van proeven met kernwapens. Beide landen zullen de Verenigde Naties „krachtig" blijven steunen. In het communiqué wordt voorts ge zegd dat de N.A.V.O. de kern blijft van de westelijke weerstand tegen agressie. Daarom hadden beide mannen maat regelen overwogen om de samenhang van de Atlantische gemeenschap te verstevi gen. Deze maatregelen moeten dan samen met de bondgenoten uitgevoerd worden. (Advertentie) De wedstrijd heet ook nu weer „Tot ziens in Jeruzalem", want ook nu zal op 3 oktober a.s., de internationale finale in de hoofdstad van het Heilige Land worden gehouden. De NCRV heeft besloten, de Neder landse voorwedstrijden niet meer zoals de eerste keer, op zondag uit te zenden (de opnamen werden van tevoren ge maakt), omdat gebleken is dat op dat uur van uitzending in de vooravond vele kerkgangers nog niet thuis zijn en dus niet kunnen luisteren. Daarom worden de wekelijkse wed strijden nu, te beginnen op 10 mei. telkens op woensdagavond van 10 10.30 uur uitgezonden. Op woensdag 12 juli wordt het eerste gedeelte af gesloten en in september volgt de Ne derlandse finale. Deelneming aan de wedstrijd staat open voor iedereen, die zijn Bijbelken nis gedegen genoeg acht om vrij moei lijke vragen te beantwoorden. Ook theo logen en theologische studenten kunnen meedoen, want het gaat er om, dat de beste Bijbelkenner(ster) eind september naar Israël kan reizen om daar op 3 ok tober aan de finale deel te nemen. Evenals de vorige keer zullen de lan delijke finalisten in Jeruzalem gast zijn van de Israëlische regering en Kol Israël, en een korte rondreis door het land mogen maken. Kol Israël heeft meegedeeld, dat bij de finale de vragen beperkt worden tot de vijf boeken van Mozes, Jozua. Richteren, de beide boeken Samuël en de beide boeken Koningen. Daarom zal ook in Nederland bij de wedstrijd het accent op deze Bijbelboeken val len. Wie mee wil doen, kan zich vóór 21 april a.s. aanmelden bij de NCRV, die daarna regionale voorselectering gaat toepassen. Hierbij zullen allen, die zich hebben aangemeld, schriftelijk dezelfde vragen moeten beantwoorden bij wijze van test. Er worden dan 30 van de beste kan didaten uitgekozen om voor de micro- Tv uit Rotterdamse huishoudschool Woensdagavond a.s. zullen de televisie kijkers kunnen zien, hoe het toegaat tijdens de lessen op de Derde Chr. Huis houdschool in Rotterdam-Zuid. Dat gebeurt in een uitzending van de NCRV, die tot titel heeft „Twee scholen" Want er komt nog een tweede huishoud school aan te pas, nl. die van het Stede lijk Instituut voor Technisch Onderwijs no. 5 in Antwerpen. De bedoeling is, per televisie een ver gelijking te maken tussen Nederland en België en, al werd deze uitzending door mannen voorbereid, toch viel de keuze voor een te vergelijken object op de huis houdschool, die immers zoveel heeft te maken met het leven in de huiskamer, waar de televisie ook -wordt ontvangen. Hoewel de BRT niet zal meekijken, heeft zij toch alle medewerking gegeven. Tijdens de uitzending, die een schakel programma wordt, stelt de BRT een reportagewagen beschikbaar voor de NCRV. De uitzending begint woensdagavond om 8.45 uur. Zwitsers experiment met school-tv Hoewel de Zwitserse televisie de eerste jaren nog niet kan denken aan het verzorgen van schooltelevisie om dat er geld. technici en studioruimte voor ontbreken, zal de Duitse zender toch op 14 en 16 juni a.s. twee experi mentele lessen uitzenden. Deze uitzendingen zullen in 50 scholen, die daartoe tijdelijk met een ontvang toestel worden uitgerust, worden be keken en gecommentarieerd. Het ligt in de bedoeling volgend voorjaar nog eens zulk een schoolles uit te zenden. Men hoopt zich op deze wijze te kunnen oriënteren op wat er in de toekomst voor echte school-tv. nodig zal zijn. 567) Van de gedichten der middel eeuwse letterkunde die ons verhalen van de lotgevallen van Frankische koningen en helden, schijnt ons het Elegast is op een goede nacht ge volg geeft aan een geheimzinnige stem, die hem influistert uit stelen te gaan. Aangezien Karei niet weet gedicht van Karei ende Elegast het wat en waar hij moet stelen, treft het meest vermeldenswaard. Niet omdat de leerlingen van middelbare scholen hiermee zijn geconfronteerd, maar vooral omdat dit het enige volledig bewaarde gedicht is, waarvan boven dien geen Frans origineel bekend is, zodat we zonder tegenbewijs best kunnen aannemen dat het een oor spronkelijk stuk literatuur van Ne derlandse bodem is. Voorts is het ver haal beknopt en draagt het bet karak ter van een goede novelle, zodat het om die reden wel als de oudste Nederlandse novelle kan worden be schouwd. Maar onafhanke lijk van deze parti culariteiten, willen we ons eens wat dieper ingraven in deze Karelromans, die zich om Karei de Grote heten te groeperen. In het byzonder is daarbij het epos van Karei ende Elegast van belang. Zy die zich de gang van zaken niet nauwkeurig meer herinneren, mogen dan weten dat Elegast een soort roofridder is die de sympathie ke gewoonte heeft slechts de rijken te bestelen en als zodanig karakter trekken gemeen heeft met de Engelse figuur van Robin Hood. Maar nu la ten we ons weer van ons onderwerp afbrengen, want die vergelijking be hoort in het geheel niet tot de essen tie van het betoog. Van méér belang Is, dat Karei die leenheer van buitengewoon gelukkig dat hy op zijn tocht Elegast ontmoet, die van derge lijke dingen méér weet heeft. Na aan vankelijk enig geharrewar trekken Karei die incognito is en Ele gast naar de woonstee van Eggheric van Egghermonde, die behalve zwa ger, óók leenman van Karei is. In het slaapvertrek van Eggheric krijgen Karei en Elegast een gesprek tussen beide echtelieden te beluisteren, waaruit blijkt dat Eggheric een sa menzwering tegen het leven van leen heer Karei op touw heeft gezet. Het is natuurlijk niet leuk dat van je zwager te bemer ken. Maar goed. het hele plan wordt na tuurlijk verijdeld, Eggheric wordt in een tweegevecht ge dood en Karei schenkt zijn zuster, die hierdoor wedu we is geworden, aan de brave Elegast, die zich dan wel wat roofzuchtig had gedragen, maar in ieder geval altijd trouw ten opzichte van zijn leenheer was ge weest. En dit laatste woog zwaar in die dagen. Ook Roeland uit het Roelandslied was met een zuster van Karei ge trouwd en de epische literatuur ver meldt nog enkele zusters. Dit is alle maal fantasie en beeft met Karei de Grote niets uitstaande. Daarover een volgende keer! vanavond „Operatie Albatros" heet het hoor spel, cat de NCRV om 8 uur uitzendt. Henk Lokman vertaalde het uit het Duits en Werner Helmes is de schrij ver. Om 9.15 uur volgt een klankbeeld „Vogelschrik" en daarna hoort U de pianist Nikita Magaloff in composities van Liszt. Om 11.05 uur: moderne jazz. De AVRO zendt om 8.05 uur de Radio- scoop uit, ditmaal met Frank Sinatra in de rubriek „Groten van de kleine k", een klankbeeld over Zuid-Lim burg, zang door Rika Zaraï en artis- ten, die ontvangen worden door Henk en Teddy Scholten. Om 9.35 uur het hoorspel „De schouwburg" van Victor Lucas. Om 11 uur begint een uitvoe ring van de 25ste symfonie van Brahms: een nieuwe opname van het Columbia-orkest onder directie van bruno Walter. TIPS UIT HET BUITENLAND O Tussen 9 en 10.45 uur kunt U in het BBC-programma op 464 m. luisteren naar een concert, te geven door het Schots orkest van de omroep. Norman del Mar dirigeert werken van Chagrin, Stravinsky en Brahms. Brussel Nederlands vraagt om 8 uur aandacht voor een moderne composi tie van Willem Pelemans, getiteld „De nozem en de nimf'. Jozef Vereist dirigeert het omroep-kamerorkest en solisten. U kunt de uitvoering horen op 324 m. De Messa da Requiem van Verdi wordt tussen 7.30 en 9 uur uitgevoerd in fiet programma van de NDR op 309 m. U hoort dan he; omroep-symfonieorkest, het omroepkoor en solisten onder lei ding van Hans Schmidt-Isserstedt. Voor morgen Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws: 7.10 Gy.nn; 7.20 G:am; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gymn v d vrouw; 9,10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Morgenwijding: 10.00 Gram: 10.50 V d kleuters; 11.00 Orgelspel: 11.15 V d zieken; 12.00 Jazzmuz; 12.20 Re geringsuitzending: Uitzending voor de land bouw; 12.30 Land- en tulnb meded; 12.33 Metropole-ork; 13.00 Nws; meded en beurs- ber; 13.30 Lichte muz; 14.00 Kamerork en soliste: 14.30 Kamerkoor: 14.40 Schoolradio; 15.00 V d vrouw; 15.30 Kamermuz; 16.00 Het ezeltje van Tunesië knipoogt naar Europa, lezing; 16.15 Lichte muz; 16.30 V d jeugd; 17.30 Amateurprogr; 18.00 Nws; 18.15 Plano- spel; 18.30 Lichte muz; 19.00 V d kind; 19.05 Paris vous parle; 19.10 Gram; 20.00 Nws; 20.05 Quizprogr: 22 00 Pianotrio; 22.30 Nws, beursber v New York en meded; 22 45 Act; 23.00 Licht progr; 23.30 Studentenhaver; 23.55—24.00 Nws. Hilversum U, 298 zn. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; *7.30 V d jeugd: 7.40 Gram; 7.45 Mor gengebed en overweging; 8 00 Nws: 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.40 V d kind; 10.00 V d kleuters: 10.15 Lichtbaken, lezing: 10.25 Gram: 11-00 V d vrouw; 11.30 Gram; 11.50 Volaan vooruit, lezing: 12.00 Middagklok noodklok: 12 04 Ben Je zestig? 12 30 Land en tulnb meded: 12.33 Orgelspel: 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13 20 Platen- nieuws: 13.35 Lichte muz; 14 00 Gram; 14.35 V d plattelandsvrouwen; 14.45 Gevar progr (herh); 16.00 V d zieken; 16 30 Zlekenlof; 17.00 V d Jeugd: 17.40 Beursber; 17.45 Re- geringsuitz: Vraagbakens in het dagelijks le ven, door dr P C J van Loon, directeur- afdelingschef bij het Ministerie van Maat schappelijk Werk; 18.00 Instrum Octet; 18 20 Polit praatje; 18.30 V d jeugd; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19 25 Memojapdum; 19 30 Gram; 20.30 Avondcollege; 21.00 Zangrecital; 2'. .35 Kamerork; 21 50 Orgelconc; 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws: 22.40 Gehuwd en ongehuwd, le zing; 22.55 Ork conc; 23.55—24.00 Nws. vanavond Vanavond Is weer de VARA aan de beurt van uitzenden. Na het NTS- journaal ziet U eerst de actualiteiten rubriek en dan een nieuwe film uit de reeks .Interpol Calling". Jan Blokker presenteert om 8.55 uur de filmrubriek en besloten wordt om 9.20 uur met de eerste Bing Crosby-show. Televisie morgen Televisieprogramma's: NTS: 20.00 Journ; 20.20 Tekenfilm; 20.25 Korte film; 20.40—22.35 Speelfilm. Vrachtschip Kirk B. maakte water Een schip van de Amerikaanse kust wacht heeft het onder Panamese vlag varende maar uit Nederland afkomstige vrachtschip Kirk B. naar Mobile in Ala bama geëscorteerd, nadat het schip een lek had opgelopen. Volgens de kustwacht is er geen gevaar voor schip of beman ning. Het schip (490 ton), maakte zaterdag nacht melding van lekkage en verlegde zijn koers naar Mobile. Een kustwachtkotter bracht een pomp aan boord, waarna de bemanning het water in het schip op peil kon houden. Het schip heeft een lading boomstam men aan boord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5