ADOLF EICHMANN werd een boekhouder van de dood In één man staat het Derde Rijk opnieuw terecht „DE MAX IS DE MAX" Overal in het Derde Rijk en ook in de landen, die onder de laar zen van Hitiers vazallen ver trapt dreigden te worden, wer den de Joodse bewoners op de verschrikkelijkste manieren ge terroriseerd Deze foto werd gemaakt in het ghetto van War schau. Adolf Eichmann zal ook verantwoordelijk worden ge steld voor de zinloze moord op deze mensen. Op 10 april staat een man van aangezicht tot aangezicht met zijn rechters, die tot een volk behoren, dat, ondanks hem, nog bestaat. Gewetenloos en meedogenloos was deze man., een nazi en een antisemiet in hart en nieren, een massamoordenaar, die de zwartste bladzijden van de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog mede op zijn naam heeft staan. Zijn gemoedsrust wortelde in de ook vandaag nog gloriërende mythe „Befehl ist Befehl"; zijn persoonlijke verantwoordelijkheid wentelde hij op zijn opdrachtgevers af. Zes miljoen Europese joden werden door deze boekhouder van de dood als slachtvee bij elkaar gedreven, teneinde vernietigd te worden door gas of door lood. Vrouwen en kinderen, grijsaards en mannen in de bloeijaren van hun leven, bij duizenden, soms zelfs bij tienduizenden per dag, werden ze door zijn organisatie uit de weg geruimd. Hun angstkreten hebben zijn cynisme niet vermogen te verstoren; het onnoemelijke leed, dat hij veroorzaakte, heeft hem nooit bewogen. Tegen zijn vriend Dieter Wislicency in Neurenberg als getuige in het grote nazi-proces gehoord, en in 1946 wegens oorlogsmisdaden in Bratislava opgehangen moet hij, toen het droomrijk van Hitier op instorten stond, als een goedkope snoever gezegd hebben: „Als het zover is, zal ik lachend m'n graf inspringen. Het idee de dood van zes miljoen mensen op m'n geweten te hebben, is een bron van buitengewone voldoening voor mij". Mosje Landau, thans 49 jaar, ts het jongste lid van het Israëlisch Hooggerechtshof. Hij is uit Dantzig afkomstig en genoot zijn juridische opleiding in Engeland. Na de machtsovername van Hitier emigreerde hij naar Palestina, waar hij zich aansloot bij de joodse verzetsbeweging Haganah. Landau heeft de reputatie een man te zijn, die de wet toepast, zonder rekening te houden met de openbare tnening. Hij bewees dit in het beruchte Kafr-Kassem-proces. waarin een aantal Israëlische militairen ervan beschul digd werd aan de vooravond van de veldtocht in de Sinaï-woestijn (1956) 49 Arabieren te hebben neergeschoten, die, onwetend van de avondklok, die was ingesteld, naar huis terug keerden. Landau verwierp het pleidooi, waar in een beroep op een van hogerhand verstrekte order was gedaan dat er geschoten moest wor den om te doden. „Een dergelijk bevel is on menselijk", verklaarde hij. „Zelfs een soldaat dient te beseffen dat hij een geweten heeft Dr. Benjamin Halevy is 51 jaar. Hij is pre sident van de arrondissementsrechtbank te Izaak Raveeh werd 55 jaar geleden te Aurich in het Duitse Oost-Friesland geboren. Hij is president van de arrondissementsrechtbank te Tel Aviv, en was voordien politierechter te Jeruzalem. Raveeh voltooide zijn studies aan de universiteiten van Berlijn en Halle. Twee jaar lang was hij rechter in Berlijn, maar toen het nationaal-socialisme zich in Duitsland be gon te roeren, week hij uit naar Palestina. Hij werkte daar aanvankelijk in een kibboets, en werd een vurig ijveraar voor een onafhanke lijke joodse staat. Over de nazi-schanddaden verzamelde hij in de loop der jaren een macht van gegevens. Als lid van de ondergrondse be weging Haganah wist hij mede te bewerkstel ligen, dat de Britten hun mandaat over Pales tina opgaven. Raveeh staat bekend als een stille kamergeleerde, die zich graag in de fi losofie van het recht verdiept. Toen hij tot lid van het tribunaal werd benoemd, dat Eichmann zal moeten berechten, moet hij gezegd hebben: „Dit proces is geen historische zaak. maar al leen een juridisch geval." Gideon Hausner, de openbare aanklager, stamt uit Lemberg, dat na de Eerste Wereld oorlog bij Polen werd getrokken. Hij is 47 jaar, en ai op dertienjarige leeftijd trok hij met zijn familie naar Palestina. Hij bezocht het Herzl- gymnasium te Tel Aviv, en werkte enige jaren in een kibboets. In 1938 liet hij zich aan de universiteit van Jeruzalem inschrijven, waar hij (tegelijk) rechten, natuurwetenschappen en biologie studeerde. Evenals de andere magis traten spreek hij vloeiend Duits en Engels, daarnaast ook nog Hebreeuws, Arabisch en Pools Als lid van de Haganah vocht hij zowel tegen de Engelsen als tegen de Arabieren. Haus ner verwierf zich grote faam, toen hij in 1948 de leiders van de Jewish Agency verdedigde, die door de Britten in staat van beschuldiging waren gesteld In zijn proefschrift .Plichten en rechten van de mens in de moderne staat." legde hij een stelling neer, die hij als motto voor zijn taak als procureur-generaal heeft gekozen Zij luidt: „Het hoogste goed vormen recht en gerechtigheid." De gruwelijke massamoord was In feite al begonnen, en Eichmann werd er de uitvoerder van. HU joeg de joden ais slachtvee bUeen. HU ver zorgde de transporten naar vernieti gingskampen als Auschwitz. HU zag er persoonlUk op toe dat „de meest doeltreffende vernietigingsmethoden" werden gebruikt. HU had de hand in de aanleg van gaskamers en mobiele gasstations (transportwagens, waarin de ongelukkigen tUdens het vervoer werden gedood), in de Introductie van het snelwerkende blauwzuurgas, in de verzameling van gouden tanden en kiezen, en in het scheppen van mo gelijkheden voor meedogenloze me dische proeven. Zo zagen de Duitsers de „Endlösung der Judenfrage". de definitieve oplos sing van het door henzelf geschapen jo denvraagstuk. En onder Eichmanns su- -ervisie reden de treinen met vrouwen, „inderen en mannen af en aan. Binnen twee jaar werden er 2es miljoen mensen vermoord Toen het Derde Ryk tekenen van in storten begon te vertonen, en het zeker werd dat Hitier de oorlog verliezen zou, probeerde ook Eichmann in de anoni miteit te vluchten. Hij vernietigde sys tematisch alle hem compromitterende documenten, waarop hij de hand kon leggen. Maandenlang zocht hij de ar chieven af, teneinde foto's, .vaarop hij stond, te verbranden. En toen de op mars van de geallieerden niet meer te stuiten was, verwisselde hij zijn SS- uniform voor dat van een korporaal van de luchtmacht. Onder een valse naam liet hij zich toen door de Amerikanen gevangen nemen. HOUTHAKKEN li Hy ontvluchtte het krygsgevangenen- kamp na een jaar, en werd houthakker in de buurt van Celle. Zyn vrouw, die met drie zoons in het Oostenrijkse Linz woonde, onthield hy ook maar het ge ringste teken van leven, bang als hij was dat zyn achtervolgers hem op het spoor zouden komen. Met de hulp van een neo-nazistische organisatie vluchtte hij in 1950 naar Argentinië, waar hij onder de naam Ricardo Klement fa brieksarbeider werd. Zijn vrouw, eindelijk ingelicht om trent de verblijfplaats van haar man, reisde hem een paar jaar later met de kinderen na. En in de sombere wijk San Fernando van Buenos Aires, ver weg van de massagraven van het Derde Rijk, trachtten beiden zich een nieuw bestaan op te bouwen met de vergetel heid als alles bepalende richtlijn. Eichmann wilde vergeten, de jo den wilden gerechtigheid. Al onnild- dellijk na de oorlog waren uit Israel mannen naar Europa gezonden, die tot taak hadden de moordenaars van hun volk te vinden. Eichmanns naam stond bovenaan de lUst. Ja renlang zocht men naar hem: jaren lang volgde men sporen, die ten laatste dood liepen. Toen de hoop Eichmann ooit levend te vinden reeds lang was opgegeven, kwam er uit Argentinië een tip, die de Israëlische geheime dienst deed beslui ten drie agenten uit te sturen om ze kerheid te krijgen. Na maanden scha duwen en speuren kwam die zekerheid. In Adolf Eichmann zal het Derde Rijk opnieuw voor zijn rechters staan. Dit blijkt duidelijk uit de tenlasteleg ging, die vijftien punten behelst. Het driehoofdig tribunaal, waarvan Mosje Landau president is, zal de beschik king hebben over vijftienhonderd do cumenten. Het grootste deel van dit belastende bewijsmateriaal is uit nazi archieven afkomstig, die na de ineen storting van Duitsland naar Londen en Washington werden overgebracht. De rest werd geleverd door de parri- sanenkibboets Lochamei Hagettaot in Gallilea. en door het Jad Washem, het Israëlische bureau voor oorlogsdo cumentatie. De afdeling 06 van de Israëlische po litie heeft het vooronderzoek tegen Eichmann geleid. De commissarissen Abraham Selinger en Ephraim Hof- staedter hebben zich door de documen- tenberg heen geworsteld, en niet minder dan honderdtwintig getuigen gehoord Een andere politie-officier, hoofdinspec teur Avner Less, heeft zich uitsluitend op het horen van de jodenvervolger toegelegd. Zyn proces-verbaal beslaat liefst vierduizend pagina's, die alle door de laatste zyn gesigneerd voor een cor recte weergave van de feiten. Door de procureur-generaal, Gideon Hausner, zijn negenendertig getuigen charge gedagvaard. De mogelijkheid bestaat dat dit aantal nog wordt uit gebreid. De verdediging rust in handen van de Keulse jurist dr. Robert Ser- vatius, die geassisteerd wordt door zijn landgenoot dr. Dieter Wechtesbruch. Of zij erin geslaagd zyn getuigen h décharge te bewegen naar Jeruzalem te komen, is nog niet bekend. UITROEIING De eerste aanklacht van de tenlasteleg ging geldt als de belangrijkste. De acties ter uitroeiing van de Europese Op 21 maart 1960 verraste Eichmann alias Klement zyn vrouw met een gro te bos bloemen. „Ha-iesj hoe ha-iesj", seinden de Israëliërs nog dezelfde avond naar Tel Aviv, „De inan is de man". Uit het dossier bleek dat de Eichmanns die dag vyfentwintig jaar waren getrouwd DeIsraëliërs wisten hun lang ge zochte prooi te kidnappen, ze wisten hem tien dagen lang in het hartje van Buenos Aires verborgen te houdenze wisten hem Argentinië uit te smok*- kelen en in een chartervliegtuig naar Tel Aviv te brengen. En toen de he'.e operatie was gelukt, trotseerden ze een diplomatieke storm om de Duit ser, die ze, na Hitier en Himmler, als de voornaamste moordenaar van hun volk beschouwen, in eigen land te kunnen berechten. Verdediger dr. Robert Servatius. joden, welke door Eichmann werden geleid, worden er gedetailleerd in op gesomd. evenals de landen, waarin de door Hitier verordineerde „Endlösung der Judenfrage" in praktijk werd ge bracht. Dit zijn in volgorde van de be schuldiging, de volgende staten: Duits land. Oostenryk, Italië, Bulgarye, Bel gië, de Sowjetunie (waaronder Estland, Letland en Litauen), Denemarken, Ne derland, Hongarije, Joegoslavië. Grie kenland, Luxemburg, Monaco, Noorwe gen, Polen, Tsjechoslowakye, Frankryk en Roemenië. Wat Nederland betreft, de Joden vervolgingen hier, die tot de moord op honderdduizend landgenoten heb ben geleid, 7Un door het RUkslnsti- tuut voor Oorlogsdocumentatie In een dik dossier samengevat, en naar het Israëlische ministerie van justitie ge zonden. Hetzelfde ls gebeurd met een film, die door de Duitsers In het concentratiekamp Westerbork ls op genomen, en die het transport van joden naar het vernietigingskamp Auschwitz tot onderwerp heeft. Een document, dat ter sprake kan komen, en wel ter staving van de be schuldiging dat Eichmann er persoon- lyk op uit was elke jood te verdelgen, is een brief, waarin hij rijn veto uit sprak over een besluit van het mili taire gezag de bekende, Nederlandse jurist prof. dr. E. M. Meyers in de ge legenheid te stellen het door de Duit sers bezette gebied te verlaten. Hy schreef o.m. dat hij geen motieven ken den om, welke jood dan ook, naar een neutraal land te laten vluchten. Het feit. dat prof. Meyers tot de intelli gentsia behoorde, was voor hem reden te meer te beletten dat deze zyn lot zou kunnen ontkomen (de inmiddels overleden rechtsgeleerde ontsnapte zijn nazi-beulen, en heeft na de oorlog jaren aan de herziening van het Bur gerlijk Wetboek gewerkt). Behalve van misdaden tegen de loden wordt Eichmann ook nog van misdaden tegen de mensheid in het algemeen be schuldigd. In het negende, tiende, elfde en twaalfde punt van de telastelegging wordt de vroegere SS- en Gestapo-lei- der verantwoordelyk gesteld voor de deportatie van meer dan een half mil joen Polen, de deportatie van veertien- duizend Slovenen uit Joegoslavië, de deportatie van tienduizenden zigeuners en de uitmoording van een groot deel var) hen, en de moord op ongeveer hon derd kinderen in het Tsjechische dorp Lidice. Eichmann wordt vervolgd op grond van Israëls Nazi's- en Nazi-Collabora- teursstrafwet 1950. Hierin worden mis daden tegen het joodse volk behandeld, zomede misdaden tegen de mensheid en oorlogsmisdaden, waarvoor als zwaar ste straf, de doodstraf kan worden op gelegd. De eerste behandeling van Eichmanns zaak zal. naar verwacht wordt, zes a acht weken duren. Indien de rechtbank tot de doodstraf concludeert, is er beroep bij de Israëlische Hoge Raad mogelijk 'dr. Servatius heeft al verklaard dat zijn cliënt van dit recht gebruik zal maken). In laatste instantie kan er nog een verzoek tot herziening van het von nis worden ingediend echter alleen op grond van nieirw aangevoerd bewys- materiaal. Vast staat dat als deze hele procedure wordt gevolgd, het proces- Eichmann zich wel eens over een perio de van twee jaar zal kunnen rekken. Hun op spectaculaire wijze gekidnapte gevangene bewaken de Israëliërs al een jaar lang met de grootste zorg. Tiental len nauwkeurig uitgedokterde veilig heidsmaatregelen zijn getroffen op Srond van de volgende algemene richt- jnen: 1. De gevangene mag geen zelf moord kunnen plegen; 2. Ontvoeringsacties door mede plichtigen of wraaknemlngsacües door familieleden var slachtoffers moeten voorkomen worden; 3. De bewakers mogen niet In staat zUn de gevangene te doden terwUl omgekeerd de bewakers geen gevaar mogen lopen; 4. De gevangene moet llchamelUk zowel als geestelijk In een uitne mende conditie blUven teneinde de onderzoekingsambtcnaren de verde digers en de rechters onbelemmerd tegemoet te kunnen treden. Sinds de arrestatie van Eichmann in Buenos Aires zyn bU de regeringsdien sten in Tel Aviv en Jeruzalem duizen den brieven binnengekomen. In een deel hiervan wordt de Israëlische regering gecomplimenteerd met haar geslaagde opsporingsactie. Andere briefschrijvers spreken weliswaar hun afschuw uit over de door Eichmann begane misdaden, doch dringen erop aan genade voor recht te laten gelden. De meeste epistels zijn echter niets anders dan dreigbrieven. Het oog om oog en het tand om tand is het alles overheersende wraakmotief. Voor vervolg zie pag. 11 Jeiuzalem en werd in het Duitse Weissenfels geboren. Hij studeerde rechten aan de univer siteit te Berlijn, en emigreerde in 1933 naar Palestina. Een uitspraak, door hem in 1955 in de zaak Kasiner gedaan, was mede oorzaak van de val van het kabinet-Mosje Sjaret. De regering had een klacht ingediend tegen de Hongaarse pam- flettenschrijver Malkiel Greenwald, die Kast- ner een ex-Hongaar, die in de Israëlische &olitiek een belangrijke rol speelde ervan eschuldigde met Eichmann een soort koehan del op touw te hebben gezet. Hij zou zichzelf, zyn gezin, zijn familie en nog een paar hon derd vrienden en kennissen hebben vrijgekocht, doch dit zou de vernietiging van een half mil joen andere Hongaarse joden hebben verge, makkelykt. Halevy stelde de regering in het ongelijk, maar deze uitspraak is later door het Israëlische Hooggerechtshof in twijfel getrok ken. Kastner was toen al op de drempel van zyn huis door een geesteszieke vermoord. Adolf Eichmann als vervolger en verdelger van joden. tij aan, die reeds toen op „Anschluss" uit was. In hetzelfde jaar werd hy ook lid van Hitiers elitekorps: de Waffen-S.S. In 1933, toen hU wegens zyn nazi sympathieën ontslagen was, begaf hij zich naar Lechfeld in Duitsland, waar het Oostenrijkse Legioen werd getraind. HU kreeg een klein baantje op het S.S.- bureau in Passau, dat de verbinding met de nazi's in Oostenrijk onderhield. Zijn eerste werk daar was typerend voor de mensonterende arbeid, waarmee hij later zijn nazi-sporen zou verdienen. HU kreeg opdracht een kaartsysteem op te zetten en dit dag voor dag bU te houden. CARRIÈRE In 1935 huwde hU met de drie jaar jongere Vera Liebl, een Sudetenduitse uit het noordelijk randgebied van Tsje- choslowakije, dat Praag op laffe wijze verried. Eichmann werkte toen al bij de S.D., maar in rang betekende hij nog niets. Wel zag hU op zijn afdeling het zogenaamde Joodse Museum te Ber- lUn, dat een propagandistische instelling ter bevordering van het antisemitisme was mogelijkheden te over om car rière te maken. In 1937, toen hU sergeant-majoor was en zich met groot fanatisme in alle joodse vraagstukken had verdiept, bracht zUn latere vriend Dieter Wisljcency het volgende rapport over hem uit: UiterlUke raskenmerken: Noordely'k Arisch. Karakter: Betrouwbaar In zUn werk, zeer nauwgezet, goede kameraad. Wilskracht: Uitgesproken wilskrach tig type. Gezond verstand: Boven het gemid delde. Ontwikkeling: Goede algemene ont wikkeling. Inzicht: Goed. Nationaal-socialistische levensbeschou wing: Eichmann is een overtuigd nazi. Gedrag: Doet zUn werk zeer goed, persoonlijke levenswandel onberispelUk. Training: Bezit de sportmedaille van de SA. Kan pas in 1938 de sportmedaille van de SS veroveren, omdat hij. terwijl hii dienst deed, een arm gebroken heeft Komt hy in aanmerking voor bevorde ring?: Ja. De bevordering kwam. Nog in het zelfde jaar werd Eichmann tweede lui tenant. in 1938 eerste luitenant In 1939 werd hij kaptein, in 1940 majoor, in 1941 tenslotte luitenant-kolonel, een zeer ho ge rang voor een SS-officier, die uit- beschuldiging heeft opgesteld, en in feite het wereld geweten vertegenwoordigt, is procureur-generaal Gideon Hausner. „We zijn niet uit op wraak", heeft Izaak Raveeh gezegd. „Ik ben er zeker van dat de rechtbank haar uiterste best zal doen onbevooroordeeld te blijven. Wat de loop van het proces ook moge zijn, onze beslissingen zullen uitsluitend gegrondvest zijn op de bewijzen, die ons zullen worden voorgelegd". DAVIDSSTER Het is Adolf Eichmann, over wie in Jeruzalem recht zal wor den gesproken door een volk, dat hij ook maar de rudimenten van recht onthouden heeft. Hij zal er staan voor de door hem zo gehate Davidsster, waarmee hij, bezeten als hij was van rassenwaan, mil joenen mensen discrimineerde. Hij zal er geconfronteerd worden met zijn lugubere boekhouding, die hij, de nauwgezette en fanatieke bu reaucraat, tot de laatste jood heeft willen laten kloppen. Koud zUn de documenten met de vele eUfers en de hoogdravende, Germaanse volzinnen. Heet zUn de tranen, die wer den geschreid rivieren van tranen over Eiohmanns wreedheid en onmen selijkheid. Wie was deze man, die straks in Israël opnieuw het nazi-beest zal doen herleven? Wie was deze jodenvervolger en jodenverdelger, die de verontwaardi ging en de afkeer in elk mens zal moe ten doen trillen? Adolf Eichmann werd in 1906 in het Duitse Solingen (Rijnland) geboren. In 1915 verhuisden zUn ouders naar het- Oostenrijkse Linz, waar hy de lagere school bezocht, en vervolgens gedurende vier jaar de middelbare school. ZUn studie aan een hogere school voor elec- trotechniek en machinebouw moest hy na twee jaar afbreken. Geldgebrek was hier de oorzaak van en hU betrad het pad van een kantoorbediende. Verbittering over zUn sjofel bestaan, verbittering ook over de materiële gevolgen van de nederlaag van Duits land, manifesteerde zich ln hem als een neurose. Vooral tegen zUn familie keerde zich zUn haat. HU vond dat zUn vader een lafaard was, omdat hU Duitsland midden in de oorlog verla ten had en zich ln Oostenrijk had ge vestigd. Al in 1932 sloot Eichmann zich by' de Oostenrijkse nationaal-9ocialistische par- sluitend adminis tratieve werk zaamheden ver richtte. Toen Oostenrijk door de Duitsers bezet was,, werd Eichmann naar Wenen gezonden, en met de lei ding van het Cen trale Bureau voor Joodse Emigratie belast (enkele maanden tevoren was hij achten veertig uur in Pa lestina geweest om een contact tussen de Groot-Moefti van Jeruzalem en de nazi's te leg gen; de Britten be schouwden hem echter als een ge heime agent, en retourneerden hen- met het eerste schip). ZWERVEN] Ook in We nen viel Eich mann op door de nauwgezet heid, waarmee hij zich van z(jn taken kweet. De na zi's waren ln die periode nog niet zo ver dat ze alle joden zonder meer wensten te vernietigen. Voor veel geld en met achter lating van al hun bezittingen wer den honderden joodse families ln de gelegenheid gesteld het Derde RUk te verlaten. Schepen vol joden zwierven vlak voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog over de wereldzeeën, omdat beschaafde volkeren, de Britten incluis, wei gerden hun gastvrUheid te ver lenen Eichmann, die door Himmler al spoe dig als een specialist werd gezien, werd in 1940 met een functie beloond, die de weg naar de massamoord opende. Hij werd hoofd van het bureau IV B 4 van de Reichssicherheitsdienst de officiële naam voor het Gestapobureau voor Joodse zaken. In deze functie reisde hU alle bezette gebieden af. Wenen, Praag, Warschau, Den Haag, Brussel, ParUs, en uiteraard BerlUn, waar hij zijn hoofd kwartier had, behoorden tot zUn opera tieterrein, en knechting, beroving, ver sleping en later vernietiging tot zUn wapenen. Eichmann deed zich kennen als een goed organisator, die bezeten was van de gedachte Himmler perfekt te dienen. Door zUn fanatiek-bureaucratische in stelling kon geen detail hem ontgaan. Onthullend voor zijn karakter en voor de felheid, waarmee bU de joden ver volgde, is een brief, welke zich thans in het bezit van de Israëlische openbare aanklager bevindt. Duidelijk blUkt hier- Adolf Eichmann als gevangene van joden. uit dat Eichmann er persoonlijk op toe zag dat geen jood het door rassenhyste- rie gevlochten vangnet van het Derde Rijk ontkwam. „U gelieve de emigratie van de jood Max Auschnitt te Boekarest met alle middelen, waarover u beschikt, tegen te gaan", aldus het epistel van de boek houder van de dood aan het Duitse mi nisterie van buitenlandse zaken, „en er voor zorg te dragen dat er voor hem geen uitzondering wordt gemaakt op de algemene maatregelen, geldend voor jo den" WANNSEE Die algemene maatregelen waren in 1942 tot het uiterste verscherpt. Op een conferentie van nazi-kopstukken te Wannsee specialist Eichmann ont brak er niet was het misdadige be sluit genomen het joodse volk in zijn geheel uit te roeien. Bureau IV B 4 van de Reichssicherheitsdienst had lijsten opgesteld van de aantallen joden, die zich in de Europese landen, inclusief Engeland, bevonden. Men kwam tot een getal van 13,5 miljoen, die allen zouden zUn afgemaakt, als de Duitsers de oor log gewonnen hadden Het lot van Adolf Eichmann is In handen gelegd van vier Israëlische magistraten, die geen van allen bij de nazi-gruwelen betrokken zijn geweest. Het driehoofdige tribunaal zal bestaan uit Mosje Landau (president), Izaak Raveeh en dr. Benjamin Halevy. De man, die de acte van

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9