Gesprek over vorming Melanesische unie Alcoholproef in café trekt de aandacht i i f i^fl* _p e g: '8 |§J i V Mr. Bot gaat naar Noumea N.-Guinea definitief op weg naar zelfbestuur Oorzaak ramp in Tuindorp duister GOETHE'S VERSIE VAN EURIPEDES" DRAMA De Zon gaat op Eerste resultaat Nieuw-Guinearaad: DE T ariefsverhoging van huisartsen Te openhartig DONDERDAG 6 APRIL 1961 Dani'vruag 80 (Eerste publicatie) m m m m w W B u m m m '1 Zwart: 6, 17, 18, 19, 23, 29, 36 Wit: 27, 28, 31, 32. 37. 38. 39 Een miniatuur van A. A. Polman: ■weing stukken maar een zee van va rianten en daar gaat het dan ook in voudiger dan ze is! hoofdzaak om. De oplossing lijkt een- Opgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 80 De stelling in de partij Janzen Jaenisch was deze: Wit: Kgl, Db2, Tbl en Tb7, Pc3, pi a2, c2, f2, g2 en h2. Zwart: Kg8, Dc8, Ta8 en Tf8, Lc6, pi c5, d5, e6, g7 en h7. De heer Janzen won met deze fraaie combinatie: 1. Tb7xg7f, Kg8xg7; 2. Pc3xd5f (wat natuurlijk ook op 1 Kh8 was gevolgd), Kg7-h6 (Kf7 leidt in enkele zetten tot mat; op Kg8 of Kg6 volgt minstens dameverlies)3. Db2-clf, Kh6-g7 (na Kh5 wint wit door met de dame dichterbij te komen via schaakjes op dl, d2, e2, e3 en h3 om vervolgens te beslissen met f4t, Tf4; Dg3t, Tg4; h4, enz.); 4. Dcl-g5t, Kg7- h8; 5. Dg5-e5i, Kh8-g8; 6. Pd5-e7t, Kg8 -f7; 7. Pe7xc8 en wint. Bridge Het juiste bod in het biedprobleem dwat u werd voorgelegd, is: pas! Als Zuid weet u, dat Noord over een vijf- of zeskaaart schoppen be schikt. Hoewel het verleidelijk is om het doublet met 4 ruiten uit te ne men, kunt u met 2 troeven mee maar beter passen. In de praktijk werd 3 schoppen ge doubleerd gemaakt, zij het dan door foutief tegenspel Zó ldgen de kaarten: H 10 9 7 5 2 9 AVB2 O 9 4 7 V 8 O 5 H V B 10 7 6 2 10 8 3 Oost speelde klaverheer voor en t vervolgde met schoppenaas en schop pen na. Vanuit de dummy werd nu harten gespeeld. Noord sneed met de boer, Oost won met hartenheer. Kla veraas werd nagespeeld. Noord troef de af, haalde met schoppenheer de laatste troef en speelde listig ruiten 9 na! West had deze slag natuurlijk moe ten laten houden, maar maakte de fout te nemen met ruitenaas. Noord kon hierna met ruiten nog naar tafel komen, op de 3e ruiten verdween harten 2 en het spel was gemaakt. Had u liever met het Zuidspel 4 ruiten geboden? Bekijkt u dan maar eens, hoever u komt met de uitkomst: ruitenaas en ruiten na! Jack Diamond. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. vragend voornaamw.; 4. behoeftig persoon; 7. scheikundig element (afk.)8. planeet; 10. per ex presse (afk.); 12. vreemde munt; 14. stok; 15. meertje; 16. bijwoord; 18. mu zieknoot; 19. jongensnaam; 22. dorp punthoed; 26. zeer kleine drukletter; in Noord Brabant; 2. gezantschap; 25. 28. oude lengtemaat; 30. muzieknoot; 31. lichaamsdeel; 33. plomp; 35. eerste boek van Mozes (afk.); 37. soort on derwijs (afk.); 38. zwart in de wapen- ikunde; 40. boom; 41. legerplaats; 42. hemellichaam. j Verticaal: 1. flauw; 2. bergplaats; 13. voertuig; 4. vaarwel; 5. muzieknoot; 6. gem. in Gelderland; 7. kruipend dier; 9. roodachtig; 11. einde; 13. be kend Nederlands schilder; 15. overeen komst; 17. muiter; 18. oude Neder landse zilvermunt; 20. bastaarduit gang; 21. vernis; 22. boom; 23. rivier in Engeland; 25. sprakeloos; 27. speer; 29. zeehond; 32. tevens; 33. stuk stof; 34. gesneden steen; 36. telwoord; 38. stapelmeter (afk.); 39. muzieknoot. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. man, 5. dek, 8. do natie, 10 ever, 12. slap, 14. dem, 15. dor, 17. tra, 18. manie, 20. staal, 21. beker, 22. tegel, 24. nep, 26. nes, 27. via, 29, Aken, 31. deel, 32. regelet, 33. Est. 34. log. Verticaal: 2. adem, 3. nor, 4. baron, 5. dis, 6. eelt, 7. Ned, 9. spa, 11. ver trek, 13. Armenië, 15. Dalen, 16. ribes, 18. mat, 19. eel. 23 gevel, 24. nap, 25. pers, 27. veto, 28. alm, 30. net, 31. del. maandenlang hebben gevreesd. Het was een wat misleidend teken van gerust stelling toen dinsdag al twee torpedo jagers, de Amsterdam en de juist aan gekomen Utrecht, de Humboldtbaai bin nenliepen om rustig aan de kade voor anker te gaan. Wie daaruit de gevolgtrekking maak te, dat de patrouille-activiteit belangrijk werd ingekrompen, vergiste zioh ech ter, want een groot aantal patrouille boten van marine en politie heeft de laatste dagen constant in de wateren rond Nieuw-Guinea gekruist, terwijl langs de gehele zuidkust landmacht- patrouilles over een uitgestrekt gebied verspreid zijn en twee grotere marine- (Van onze speciale verslaggever) HOLLANDIA. Nog voor woensdag de feesten rond de opening van de Nieuw-Guinearaad met een knallend vuurwerk werden besloten, was tijdens het zeer nauwe internationale overleg, dat achter de schermen wordt gevoerd, het eerste positieve resultaat bereikt: staatssecretaris Bot zal volgende week im plaats van uit Port Moresby (Australisch Nieuw- Guinea) naar Hollandia terug te keren, doorreizen naar Noumea om met de leden van de Zuid-Pacific-commissie besprekingen te voeren over ver snelde samenwerking tussen de gebieden, die naar het oordeel van vele Papoea-leden van de Nieuw-Guinearaad te zijner tijd een Melanesische unie zouden moeten vormen. De reacties op de inhoud van de redevoeringen die in de efficiënte stadsgehoorzaal bij de opening van de Raad werden gehouden, waren bij de buitenlandse vertegenwoordigers opvallend gunstig en vooral spontaan. Er is niet het geringste verschil van mening over, dat het vooral de Pa poea-leden van de Raad. Nicolaas Jouwe en Herman Wonsiwor zijn ge weest, die met hun korte maar zeer weloverwogen toespraken, vooral de Australiërs onder de indruk hebben gebracht. Zeer gezaghebbende Australische ver tegenwoordigers verklaarden ons dat er in het gehele gebied van Australisch Nieuw-Guinea geen Papoea's te vinden zyn, die een dergelijke gedegen rede op zo vanzelfsprekende, vrijmoedige wijze zouden kunnen houden. Dat lijkt geen vleierij, maar een bedenkelijk gevolg van de Australische politiek in hun deel van Nieuw-Guinea, waar een weinig be grijpelijke rassen-politiek geleid heeft tot een zodanig gebrek aan contact met de ^Papoea's, dat die zich nauwelijks heb ben kunnen ontplooien zodat hun mo gelijkheden eigenlijk nooit zijn door grond. Wat dat betreft was voor de buiten landse gasten in de stadsgehoorzaal en tijdens de vele ontvangsten waar vele „Nederlandse" Papoea's zich bewogen, onthullend geweest. Het wordt vrijwel onontkoombaar geacht dat deze ontwik keling van Nederlands Nieuw-Guinea d'ie in de andere Zuid-Paoific gebieden zal meeslepen. Verwacht wordt dat tijdens de bespre kingen die staatssecretaris Bot met de Zuid-Pacific commissie' (waarvan* de Verenigde Staten lid zijn) gaat voeren de V.S.-vertegenwoordigers voor een gesloten front zouden komen te staan, indien zij in de lijn van Kennedy's be sluit om geen vertegenwoordiger naar Hollandia te zenden, hun medewerking aan de versnelde samenwerking van de Melanesische gebieden, waarvan Nieuw- Guinea deel uitmaakt, zouden weigeren. In dat verband is van belang, dat mr Bot na zijn besprekingen in Noumea via Washington zal terugkeren naar Den Haag. Geen incidenten Intussen is de installatie van de Nieuw- Guinearaad voorbijgegaan, zonder dat de Indonesiërs hebben gezorgd voor de onaangename verrassingen die velen schepen daar onafgebroken op patruille zijn. Er zijn in Hollandia echter geen berichten binnengekomen over enige verdachte activiteiten, en sedert vorige week de laatste Indonesische infiltranten door onschatbare hulp van de bevolking in de Vogelkop tot overgave werden gedwongen is er hier thans een onmis kenbaar gevoel van opluchting en een groter gevoel van gerustheid voor de toekomst. Telexdienst Wat Hollandia overhoudt aan deze historische gebeurtenis Is een onbetaal bare openbare telexdienst met Neder land, die door een enthousiaste PTT- ploeg, versterkt met speciaal uit Neder land overgekomen deskundigen, is op gebouwd. Woensdagmorgen, toen de stroom va» telex-berichten, die onmiddellijk na de Installatie van de Raad begon te vloeien, vast scheen te zullen lopen omdat er niet voor vier uur 's middags weer een directe vertunding met Nederland mo gelijk was, bleek de blijkbaar voor niets staande PTT-ploeg er nog voor de bul barstte in geslaagd te zijn een radio grafische telexverbmdmg om de Oost via Paramaribo tot stand te brengen, die zonder enige vertraging in Suriname de letters die in Hoillandia op de telex werden aangeslagen op hetzelfde ogen blik in de Nederlandse krantencentra op papier bracht, met een tijdwinst voor de kranten van 8% uur. Prof. De Quay voor de radio: INSTALLATIE van de Nieuw-Guinea Raad is voor het volk van Nederlands Nieuw-Guinea een nieuwe stap op de weg naar zelfbe schikkingsrecht, zo heeft de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay gisteren in een radiotoespraak via de Hilversumse zenders gezegd. „Het Nederlandse volk, van oudsher gewend aan zijn democratische instellin gen, kan zich er terecht over verheugen, dat de bewoners van Nieuw- Guinea thans definitief op weg zijn naar zelfbestuur. Uit de samenstelling van de raad blijkt reeds overduidelijk dat hier sprake is van een bewust streven naar de vesti ging van een eigen volksvertegenwoor diging. De premier merkte voorts op dat de Nederlandse regering vastbesloten blijft naar vermogen de voorwaarden te schep pen, die de bevolking in staat zal stellen zo spoedig mogelijk tot zelfbestuur en zelfbeschikking te komen. Daarom heeft de regering de raad thans formeel uitgenodigd om van advies te dienen over de wijze en eventueel ook het tijdstip waarop het zelfbeschikkings recht voor de inwoners het beste kan worden gerealiseerd. De minister-president zei ook dat gro te delen van Nederlands Nieuw-Guinea nog moeten worden opengelegd en on der bestuur gebracht. „Maar de vele dui zenden landskinderen, die met het onder wijs, de moderne techniek en al datgene wat het Westen aan opbouwende elemen ten te bieden heeft, in aanraking zijn ge komen, voelen zich thans moderne bur gers van een land in stormachtige ont wikkeling. Daaraan meehelpen bouwen is hun oprechte wens. De Nederlandse regering streeft er naar deze wens te verwerkelijken. Naast het daarvoor onmisbare begrip en de po sitieve steun van alle naties, aan wie niet slechts in woord Aiaar ook metterdaad het recht van alle volkeren op zelfbe schikking en vooruitgang ter harte gaat, vraagt zulks vanzelfsprekend allereerst de positieve belangstelling en steun van het Nederlandse volk. Voor de ontwikke ling van dit minder ontwikkelde gebied zijn vele krachten nodig. Hier liggen mo gelijkheden voor jonge mensen om hun energie te geven voor een goede zaak, conform de doelstellingen van het Hand vest van de V.N.", zo besloot premier De Quay zijn toespraak. Gelukwens van Ambon aan Nieuw-Guinea De algemeen vertegenwoordiger van de republiek der Zuid Molukken. dr. J. P. Nikijuluw. heeft de Nieuw-Guinea raad telegrafisch gelukgewenst en de hoop uitgesproken „dat God de Almach tige wijsheid en kracht moge schenken bij de arbeid tot heil van het land en waakzaamheid* opdat het Papoeavolk wordt gevrijwaard van de bittere erva ringen van het volk der Zuid-Molukken". De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft in de raadsvergade ring van gisteren verklaard dat men er niet in geslaagd is een voor B. en W. aannemelijke oorzaak te vinden voor de overstroming in Tuindorp-Oastzaan op 14 januari 1960. De plaatselijke afdeling van de dienst Bescherming Bevolking, die toen de omvang van de ramp be kend was, werd ingeschakeld, zal voort aan in ernstige noodgevallen onmiddel lijk een taak hebben, aldus de burge meester. Hierover zal de raad geen afzonder lijk voorstel bereiken, omdat B. en W. van Amsterdam dit als een kwestie van interne organisatie besdhouwen. De heren Luirink en Seegers (comm.) zeiden dat velen die de B.B. als een verlengstuk van het militair apparaat zien, bezwaar zullen hebben tijdens rampen in vredes tijd met de Bescherming Bevolking sa men te werken. Burgemeester Van Hall wees er nog op dat de taak van de Bescherming Bevolking bij rampen in vredestijd een coördinerende is. (Van onze sociaal-economische redactie) De huisartsen in Nederland zijn enige maanden geleden overgegaan tot een aanzienlijke verhoging van de tarièven voor de particuliere patiënten, die thans in de rekeningen tot uitdrukking komt. Weliswaar kunnen de tarieven van plaats tot plaats iets verschillen, maar over het algemeen kan gesteld worden, dat de tarieven ongeveer een gulden per con sult of visite omhoog zijn gegaan. De Landelijke Huisartsen Vereniging heeft in haar laatst gehouden ledenver gadering een bepaalde richtlijn opgesteld, die is verzonden aan alle voorzitters van de plaatselijke afdelingen. Deze afdelin gen hebben op haar beurt aan de hand van de landelijke richtlijn plaatselijk de tarieven vastgesteld. Bij een inkomen tot f 8000 zijn nu de kosten van een consult f 4,en van een visite f 4,50; bij een inkomen van f 8000 tot f 12.000 resp. f 5,tot f 6,(consult) en f 6,tot f 7,(visite). De tarieven voor een inkomen van f 12.000 tot f 18.000 zijn f 6.— tot f 7.— en f 7.— tot f 8.—. Boven f 18.000 inkomen gelden tarieven van resp. f 7,tot f 8,(consult) en f 8.tot f 9.(visite). Dit zijn de bedragen van de landelijke richtlijn, waarvan plaatselijk dus kan zijn afgeweken. Ondiepwatermijnenveger in dienst gesteld Op de werf van de N V. G. de Vries Lentsch jr. te Amsterdam is gisteren het achtste van een serie van zestien te bouwen ondiepwatermijnenvegers in dienst gesteld Het schip, dat tevens het laatste was dat volgens het „Off shore procurement program" voor Amerikaanse rekening wordt gebouwd, is genoemd naar wijlen kapitein W. Schuilng, die voor zijn beleidvol en moedig optreden als commandant van een compagnie mariniers bij de verde diging van de Maasbrug te Rotterdam in de meidagen van 1940 posthuum werd onderscheiden met de Militaire Wil lemsorde. De plechtigheid werd ver richt door de aangewezen commandant van de mijnenveger, de tweede luite nant ter zee O.C., G. M. J, van Holt- hoon. Vanavond op het scherm MEER DAN tweeduizend jaar na- dait Euripedes het Griekse drama „Iphigeneia in Taurië" Com mentaal* IN een bijzonder lange televisie-uit- zending heeft de AVRO gisteravond op verschillende punten nogal wat openhartigheid getoond. Het begon in de sportrubriek, waarin Siebe van der Zee nog eens met nadruk de uitlatin gen van Sita Posthumus over haar vermoedens inzake het gebruik van stimulerende middelen door enkele zwemsters, ter sprake bracht. Voor het eerst werd openlijk stelling genomen tegenover een andere omroepvereni ging, met name de VARA, die zater dagavond Sita voor de camera aan het woord heeft gelaten. Arie Kleijwegt had daarbij opgemerkt, dat de AVRO zulk een uitzending niet had aange durfd, omdat de K.N.Z.B. zich niet wilde .laten, vertegenwoordigen en Siebe van der Zee nam nu revanche door deze beweringen ronduit onjuist te noemen. Het werd allemaal een beetje onverkwikkelijk doordat Sita geweigerd had nog eens naar Bussum te komen en de AVRO nu gebruik maakte van bandopnamen van het za terdag voor de VARA gehouden ge sprek. De bondsvoorzitter J. de Vries, de voorzitter van de medische commis sie van de sportfederatie dokter Ro- link en de medische leider van de Olympische ploeg, dokter Smit, kwa men Sita's beweringen nu tegenspre ken: er waren alleen op medisch voor schrift vitamine-tabletten en -injecties toegediend. Direct daarna leidde sportverslagge ver Aad van Leeuwen een pro- en contra-gesprek over de gevaren van de bokssport, waarin het ongewoon fel, maar wel zeer levendig toeging. Aan het einde van de AVRO-uitzen- ding besprak „De Kring" het nieuwe boek van Harry Mulisch: „Voer voor psychologen", ook al op zeer openhar tige wijze. Men hield zich niet bij het boek alleen, maar uitte, via het auto biografische karakter van het werk, nogal wat kritièk op de persoon van de schrijver bovendien en dat niet bepaald op zachtzinnige wijze. Gespreksleider H. A. Gomperts slaag de er niet in het werkelijk onderwerp van de discussie „wat is nu een goed boek?" te bereiken. Voor ons is het de vraag of de keuze van een dergelijke auto-biografie, waarin de schrijver zijn lezers uitdaagt tot tegenspreken en kri tiek, wel de goede kans bood om tot het gestelde onderwerp te geraken. Nu bleef het persoonlijke element veel~ te sterk meespreken en daarin gaat men, terwi.il honderdduizenden meeluisteren licht te ver. Vergeten wij bij dit alles niet te ver melden dat de NTS een bijzonder goe de. door Anthony van Kampen samen gestelde documentaire over Nieuw- Guinea, gecompleteerd met gesprekken rondom de instelling van de Raadver toonde. Zulke voorlichting met levend beeld is specifiek vruchtbaar televisie werk. dat toch wel een verrijking be tekent. diohlbte, heeft Goethe deze tragedie herschreven in dichterlijk proza. Zodoende spreken wij, feitelijk ten onrechte, van „Goethe's Iphd- geneia". Maar wat doet dat ertoe? We hebben te maken met een van die onsterfelijke spelen, gebaseerd op de oude Griekse godenleer. De NCRV verzorgt vanavond een televisie-opvoering van dit werk, waarin u Ank van der Moer op nieuw als IphiLgeneia zult zien. Opnieuw, want ongetwijfeld zult u zich haar solo-optreden, eveneens voor de NCRV-televisie, herinneren. Zij speelde toen fragmenten uit dit werk. en wel in twee opvattingen. Het voorproefje, dat wij toen kregen, doet ons de hoogste verwachtingen koes teren voor het spel van vanavond, dat om 8.35 uur al begint. Herinnert u zich nog de intrige van het drama? Iphigeneia, prinses van den bloede, moet, in Taurië gevangen, elke vreemdeling die voet aan wal zet aan de godin Artemis offeren. Zij, de trotse dochter van Agamemnon, wordt niette min overal geëerd om haar tragische zachtmoedigheid. Dan gebeurt het onverwachte: Iphi geneia, door heimwee naar Griekenland en naar haar familie gekweld, krijgt de boodschap dat twee jonge Grieken ge vangen genomen zijn en dus moeten worden geofferd. In een van die twee herkent zij echter haar broeder Orestes (maar niet dadelijk) en de ander is zijn vriend Pylades. Zij komen om het beeld van Artemis te stelen en het drama ont wikkelt zich. Iphigeneia kan haar broer en zijn vriend .die haar bijzonder goed bevalt) niet offeren en zij bedenkt een list om de twee jonge mannen én haarzelf te redden. Hetgeen haar ten slotte, nog wel met hulp van de godin zelf, gelukt. Een bont mythologisch verhaal dus, dat gespeend is van logica, maar zo wa ren dc oude Griekse treurspelen nu eenmaal. Goethe, die in de 18e eeuw dit werk (dat waarschijnlijk vier eeuwen vóór Christus voor het eerst werd opge voerd) herschreef, legde er wat meer romantiek in en maakte van de wat kille Iphigeneia een warmbloedige vrouw, wier liefde voor broer en vriend haar het onmogelijke deed be proeven voor hun aller redding. U zult vanavond dus Ank van der Moer zien als Iphigeneia. Naast haar treedt Guus Hermus op als Orestes en Ramses Shaffy speelt Pylades. Het verhaal dient u bij het luiste ren echter ondergeschikt te laten zijn aan de taal en de voordracht, want als literair werk heeft dit spel de grootste betekenis. Gerrit Kouwenaar maakte voor deze opvoering een nieuwe vertaling van Goethe's proza en wij kunnen u niet genoeg op het hart drukken, vooral daarnaar te luisteren. Gerard Rekers verzorgt de regie in decors van Cor Hermeier. (Van onze correspondent) 1~\E EXPLOITANT van café-restau- ■T-' rant „Prins Bernhard" te Venlo, die enige tijd geleden overging tot 58 „Jij kunt doen, wat je wilt," zei zij. „maar je moet hier blijven, om te zorgen, dat Arne niet de hele hoeve inpikt. Zodra jij me komt vertellen, dat Arne er niet meer is, ga ik met jè mee terug." Olof fronste de wenkbrauwen. Daarnet was de oplossing van zijn levensraadsel zo vlak bij ge weest, en nu lag alles weer in een dichte nevel. Judith speelde met een grashelm. „Ik houd niet van lang wachten," zei zij. „Aan dat wachten kan ik niets veranderen." „Dat kun je wel, als je me echt wilt hebben. Maar misschien hoef je helemaal niets te doen. Niet iedereen wordt stokoud. Velen storten in een kloof en er zijn al heel wat geweren geketst, als zij op een beer gericht waren." Olof wendde de blik af. Hij vreesde, dat Judith hem kon doorzien. Nachten lang had hij slapeloos op zijn bed liggen woelen en aan dingen gedacht, die uit zijn donkerste onderwereld kwamen, Arne stond hem in de weg. Als Arne niet langer op Akkafjall was.... als hij helemaal zou zijn ver dwenenja. dan was de weg vrij tot de vrouw. die 'hij moest hebben om te kunnen leven. Judith stond op en knoopte haar jack dicht. Zij hoorde niet langer de bijlslagen bij de hut en het gevaar bestond, dat Persson zou komen en hen zou verrassen. Olof greep hongerig naar haar. maar zij week achteruit. „Nu niet, morgen mag je met mij mee." Olof werd beurtelings heet en koud, toen hij weer op zijn voeten stond. Maar de koude behield de overhand, als hij er aan dacht, dat Arne mis schien nog, diezelfde avond zou terug komen. „Wat moeten wij tegen Arne zeggen?" mompel de hij. „Jij behoeft helemaal niets te zeggen," ant woordde Judith, nauwelijks zichtbaar grijnzend „Ik zal hem zelf wel vertellen, waarom ik niet wens te blijven." „Hij kan zeggen, dat je hem als bruid naar de kerk moet volgen." „Dat doe ik niet." Judith wierp een snelle blik naar de hoeve. Nergens was er iemand te zien. Ineens voelde zij weer het verlangen in,zich opkomen het vuur te zien opvlammen in Olofs ogen. Het was niet moei lijk hem te verleiden tot een omhelzing achter de brede rug van de steen. Erland was terug gekomen, nadat hij bijna een week lang weg was geweest. Hij aanvaardde het als de gewoonste zaak ter wereld, dat alles in orde was. Hij hoefde zich om Imber evenmin zor gen te maken als om een boom in het bos. Nau welijks had hij zijn hielen gelicht, of het krioelde al op de hoeve van Lappenvrouwen en boeren Het was een kinderachtig plan van hem geweest om op de veraf gelegen Oosterberg hulp te willen gaan halen. Hij had beter zo maar een dag kun nen wegblijven om zioh ergens in de zon te gaan in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH liggen koesteren: zij hadden het toch direct in de gaten, als hij niet thuis was en dan duurde het heus niet lang, of er trapten voeten op het gras bij de hut. Maar toch was Erland blij, dat hij naar de Oos terberg gegaan was: hij liet Imber niet in het onzekere over de eindeloze moeilijkheden, die hij zich ter wille van haar had getroost. Drie nach ten onder de blote hemel' Een hoeveelheid water, zodat hij hoog de bergen in had moeten gaan om weer thuis te kunnen komen. Hij schilderde zijn tocht door de wildernis en al zijn avonturen tot in de kleinste bijzonderheden, maar hij maakte geen gewag van het feit, dat hij twee volle dagen en nachten bij een kolonist op de Oosterberg had doorgebracht. Hij zei alleen maar, dat de vrouw van de kolonist zo'n geweldige pijn in haar heu pen had rgehad, dat zij nauwelijks uit het bed had kunnen komen. De lekkere jenever in het huis van de kolonist hoorde niet bij zijn relaas. Imber was in deze dagen als een nieuw wezen; zij gaf Erland duidelijk te kennen, dat hij voor haar de enige was. Het kind had haar bij wijze van spreken haar weg gewezen. Zij moesten een voudig bij elkaar blijven. Het kind had er recht op. Zij begon de grond om te spitten en wilde, dat Erland meer grond ging ontginnen. Binnenkort zou ihimers de commissaris met zijn mensen ko men en zij zouden de eigendomsrechten gemakke lijker krijgen, als zij konden bewijzen, dat zij er al een behoorlijke hoeveelheid arbeid verzet had den. Erland maakte zich geen zorgen over de komst van de ambtenaren. Als hij de papieren kreeg, kon hij ze misschien door-verkopen aan de een of andere lummel: als hij ze niet kreeg, even goede vrienden. Hij was helemaal niet van plan op Berkendal te blijven. Uit de grond was hier niets te halen en van de jaoht konden zij al thans op het ogenblik niet leven. Wie in de wildernis wilde leven, moest over toverkracht be schikken en die was niet iedereen gegeven, afge zien nog van het feit, dat hij ze helemaal niet zo graag gehad zou hebben. Wie door de duivel ge tekend was. werd. als het zover was. terdege op gestookt. De dagen gingen voorbij. Erland werd steeds prikkelbaarder. Met tegenzin pootte hij de aard appelen, die Arne hun gebracht had en ten slotte brak hij zijn spade om niet langer te hoeven spit ten. Elke ochtend keek hij vol heimwee naar het westen. In minder dan twee dagen kon hij in Noorwegen zijn. De gedachte aan Noorwegen achtervolgde hem al lang. Het gehele voorjaar door had die gedachte in hem gewoekerd. Hij beeldde zich nu eenmaal in, dat hij het er daar veel beter zou afbrengen. Daar kon hij zaken doen, goederen kopen en verkopen. Een goed koopman kon behoorlijk geld verdienen. Het was helemaal niet moeilijk om de boeren bij de neus te nemen. Op een dag zat Erland bij de houtmijt; hij pie kerde zo geweldig, dat hij er misselijk van werd Het moest anders worden! Hij kon Tmber eenvou dig niet meer zien, en het geblèr van het kind maakte hem stapelgek. Melk! Waar moest hij in vredesnaam melk vandaan halen? Hij kon hier toch zeker niet zo maar een koe uit de grond stampen; een magere geit hield het hier nog niet eens uit! Het zou eigenlijk het beste zijn, als hij maar verdween en Arne de rest van de boontjes liet doppen. Wat er nog van Imber over was, kon die boerenlummel van hem cadeau krijgen. In eens klaarde zijn gezicht op. Natuurlijk. Waarom zou hij er zo maar vandaan gaan en zioh dan door Arne het vuur na aan de schenen laten leggen, als hij hem in Noorwegen tegen het lijf liep! Neen, hij zou eens rustig gaan praten met Imber. Zij hield immers van koeien en boeren. Zij kon krijgen, wat zij wilde hebben! Imber was juist bezig het kleintje de borst te geven, toen Erland binnenkwam. Zij was wan hopig, omdat er geen druppel melk wilde komen, hoewel zij de hele dag door water had gedronken. Ook gisteren had zij zo goed als niets gehad. Het pasgeboren meisje huilde, maar het was slechts een zwak huilen, dat de longen maar wei nig lucht gaf. Het kleine hoofdje hing slap om laag, het lichaampje was zo mager als een lat. Imber legde het kind aan de andere borst en toen zij zag, dat ook daaruit geen melk wilde ko men, kreeg zij grote zweetdruppels op het voor hoofd. Er moest iets mis zijn met haar, met de moeder. Vanaf de eerste dag had zij niet genoeg gehad voor het kind. „Wij moeten melk hebben!" kreunde zij. Erland haalde zijn schouders op. Het ergerde hem meer dan hij zeggen kon, dat eeuwige gezeur om melk. Waar moest hij ze vandaan halen? „De Lappen geven je vast wel wat. Lieve Er land, wij moeten melk voor haar hebben!" „Ik ga niet naar de Lappen," bromde Erland. „Die zien ons en het kind liever dood dan levend. Als zij mij heus melk geven, doen ze er vast eerst wat in. Je weet, wat zij op de Oosterberg tegen mij gezegd hebben. Wij moeten oppassen voor de Lappen, hebben ,zü gezegd. Nilsson zweert, dat een Lap meer heeft geweten van de spoorloze verdwijning van zijn twee meisjes." (Wordt vervolgd) aanschaffing van een instrument, waarmede bezoekers zich kunnen testen of zij nog wel in staat geacht mogen worden een voertuig te be sturen, heeft tal van reacties ont vangen uit het hele land. Het meren deel van caféhouders die er kenne lijk ook wel iets voor voelen om een dergelijk apparaat in hun zaak te hebben. Ook heeft de Venlose exploitant, de heer H. van Aken, een schrijven ont vangen van de directeur van de Stich ting „Psychologisch Instituut voor de Verkeersveiligheid" te Rotterdam, ir. H. J. Kolkman. Deze Stichting wil con tact opnemen met de fabrikant van het testapparaat en verzoekt de heer Van Aken nadere inlichtingen omtrent zijn bevindingen en opgedane ervarin gen. Met name interesseert het de Stichting: Ziet u bij mensen, die ge wend zijn aan geregeld drankmisbruik, een geringere invloed daarvan op hun reactiesnelheid? Of bemerkt u een teruggang daarvan slechts bij diege nen, die reeds een behoorlijke portie genuttigd hebben? Zoals bekend, is hel apparaat een meet instrument dat het reactievermogen re gistreert bij beïnvloeding van het gezicht en gehoororgaan. Dit vermogen veran dert bij alcoholgebruik, doch ook door vermoeidheid en ziekte. Een trage reac tie kan er dus op duiden dal er iets niet in orde is. Elke proef kost een dubbeltje, doch de exploitant neemt deze kosten voor zijn rekening als het bezoekers be treft die na het verlaten van zijn zaak moeten rijden. Met zijn preventief werkend advies heeft de exploitant al menig contact sleuteltje in bewaring mogen nemen. Geregistreerd worden afwijkingen van 2-100 tot 6-100 seconde. Dc schaal is gecontroleerd door de Koninklijke Technische Hogeschool te Stockholm en duidt niet alleen de reac tiesnelheid aan, doch, bovendien ook nog of men bliksemsnel, zeer snel, snel. normaal, langzaam of zeer langzaam reageert. vanavond De NCRV verzongit de televisie-to neelavond met een opvoering van de klassieke tragedie .Jphegeneia in Taurie" van Goebhe, in een nieuwe vertaling van Gerrit Kouwenaar. Het spel, waarin Ank van der Moer de titelrol speelt, begint om 8.35 en wordt voorafgegaan door het NTS- journaal (8 uur) en de NCRV-actuali teitenrubriek Memo (8 20 uur). In de dagsluiting spreekt ds J. Langstraat. vanavond Geen pokkenbriefje bij de Spaanse grens De door de Franse gezondheidsdienst ingestelde tijdelijke maatregel die be helsde dat alle uit de richting Madric komende reizigers aan de Spaans-Fran se grens een bewijs van inenting tegen pokken moesten kunnen overleggen, is ingetrokken. „Rally-rel" Is het onderwerp dat vanavond in het NCRV-steroavond- programma de avonturen in het plaatsje Last teweegbrengt. Maar vooraf, om 8 uur. eerst muziek en zang en dan de sohoolquiz. Om 10 uur is er een orgelconcert dat Jacq. P. Bekkers geeft in de Utrechtse Nicolaïkerk en om 11 uur laat de Kon. Mal. Kapel weer concoursmu- ziek 19©1 horen. Programma voor morgen VRIJDAG 7 APRIL 1961 Hilversum I, «02 m. 746 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram 8.00 Nws 8.18 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Dit en het andere, gesprek 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw 11.00 V d kleuters 11.15 Viool en Plano 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz 12.20 Regeringsuitz: V d landbouw >2.30 Land- cn tuinbouwmeded 12.33 Sport- praatje 12.50 Carillon- cn orgelspel 13.00 Nws 13.30 Lichte muz 14.00 Alt-mezzo en plano 14.20 Voordracht 14.40 Gevar progr VARA: 16.00 Grepen uit de muziekgeschie denis. muzikale lezing 16.30 V d zieken 17.00 V d Jeugd 17.53 Act. 18.00 Nws 18.15 Pollt lezing 18.25 Lichte muz 18.50 De puntjes op de 1. praatje 19 00 V d kind 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu. gesprek 19.45 VPRO-nws 20.00 Nws 20.05 Boekbcspr 20.10 Dc film en de school, lezing 20.20 100 Jaar Modernisme, klankbeeld 20.50 De klankbeeld 22.15 Buitenl weekoverz 22 30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. ge sprek. VARA: 23.00 Soc nws ln Esperanto 23.06 Ned blljartkamp. ereklas libre-groot 23.10 Vergelijkenderwijs, mzikaal gesprek 23 55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 7 mi N'ws cn SOS-ber 7.10 Gram 7.30 Een woord voor de dag 7.40 Gram 8.00 Nws 8 15 Radiokrant 8.35 Gram 8.50 Gram 9.00 v d zieken 9.35 Gram 9.40 V d vrouw 10 10 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Kamermuz 11.15 V d oudere luisteraars 12.00 Gram £ram 12 30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Gram 12.53 Gram of act 13.00 Nws 13.15 Lichte muz 13.45 Gram 14.00 Gram 14 25 Omr ork en solist 15.15 Gram 15.40 Lichte muz 16.00 Wenken v d tuin 1615 Gram 16.30 Pianorecital 17.00 Voordracht 17 20 Gram 17.40 Bcuraber 17.45 Aecordeon- muziek. 18.20 Licht progr 18.50 Regeringsultz: We- reldgezondheldsdag 1961. Ongevallen cn het voorkomen er van. Dr. J H Hagen beek. geneesk. Inspecteur van de volksge zondheid 19.00 Nws en weerber 19.10 Op Pr?atje 19 15 Gram 19 30 Radio krant 19.50 Muz voor blaasinstrum 20.15 Gevar progr 21.30 Samenzang 2.00 Pro- menade-ork en solist 22 30 Nws 22 40 Wild als dc wereld, lezingen 23.15 Gram 23.45 Gram 23 55—24.00 Nws. 20 .00 Weekjournaal. 0 K'lnstrubriek 21.10 TV-filrn 21.35 Welbeschouwd, vragenbeant- woording.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7