Harde maatregelen tegen Zuid-Afrika Tsjombe boekte pyrrhus-zege Offensief tegen Pathet Lao KWATTA RUSH SUPER zege> ZWAARDEMAKER Intensiever politiek overleg binnen NAVO Jjti een fcanie Tot liet uiterste WINST AAN VERMOGEN IQ a/ BRANDSTOFBESPARING ARIANE SUPERLUXE Nog geen kijk op bestand Zo'n heerlijke reep cadeau I voor 10 Kwatta-soldaatjes HUURMOEILIJKHEDEN Het is minister Van Aartsen (volkshuisvesting) uit enige brieven ge bleken, dat hier en daar moeilijkheden worden ondervonden in verband met beslissingen van huuradviescommissies inzake de vervallenverkla ring van de huurverhoging. Het gaat hier in het bijzonder om woningen die deel uitmaken van woninggroepen van eenzelfde woningtype en die worden geëxploiteerd door eenzelfde woningbouwcorporatie, zo deelt de bewindsman mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Maenen (kath. v.). De minister meent echter voorshands, dat de oorzaak van de moeilijkheden niet direct gezocht moet worden in ver schillen in beoordeling bij de toepassing der gestelde richtlijnen. Het kan zich namelijk heel gemakkelijk voordoen, dat de huurder van de ene woning zich met klachten over zijn huis tot de huuradvies commissie heeft gewend, terwijl de huurder van een andere, tot dezelfde groep en type behorende woning dit tot dusver naliet. Er kan zodoende een verschil in huurprijs ontstaan, dat niet strookt met de gelijke toe stand der woningèn. De aldus voor sommige huurders ontstane onbevre digende situatie hebben zij in deze gevallen dan ook meestal aan zich zelf te wijten. Zij kunnen zich echter alsnog met klachten over de woning tot de huuradviescommissie wenden. De minister ziet al met al geen aan leiding om tot wijziging van de richtlijnen of tot het treffen van andere maatregelen over te gaan. De minister wijdt in zijn antwoord nog aandacht aan het feit, dat de huurders soms zelf en voor eigen rekening aan hun woning onderhoud verrichten waartoe zij niet verplicht zijn. Hier en daar worden zelfs ver beteringen aangebracht. Indien het in een dergelijk geval zo is, dat de woning juist tengevolge van de door en op kosten van de huurder aange brachte voorzieningen in een toestand verkeert die de huuradviescom missie noodzaakt te beslissen dat de huurverhoging moet worden toege past, dan acht de minister een dergelijke beslissing bepaald. Hij zal gaar ne, indien hem schrijnende gevallen worden voorgelegd, bij het bestuur van de woningbouwcorporatie zijn invloed aanwenden tot het bereiken van een oplossing in de ene of andere zin. Tot dusverre zijn hem echter slechts enkele van dergelijke onbillijke gevallen bekend. Deze worden thans onderzocht. UITKERINGEN ZUIVELFONDS De minister van landbouw en visserij heeft zich verenigd met een door het produktschap voor zuivel voorgestelde regeling, die ten doel heeft excessief hoge wintermelkprijzen voor de boer tegen te gaan en daardoor een zekere afremming van het melkaanbod te bevorderen. De regeling houdt in dat in de maanden oktober tot en met maari de voor schotuitkeringen uit het zuivelfonds en het landbouwegalisatiefonds zo danig worden vastgesteld, dat de zuivelwaarde (d.i. het van de markt situatie afhankelijke bedrag, dat de melk bij verwerking tot zuivelpro- dukten opbrengt), vermeerderd met de genoemde uitkeringen, niet boven een bepaald limiet uitkomt. Voor het melkprijsjaar 1960/1961 heeft het produktschap die limiet bepaald op 31 cent per kg. melk met 3,7 pro cent vet. VERSCHUIVING ZUIVELBEURS Het produktschap voor zuivel zal onderzoeken hoe het bedrijfsleven denkt over een eventuele verschuiving van de Leeuwarder zuivelbeurs van vrijdag naar donderdag. Het zal daartoe contact opnemen met de organisaties, die leden in zijn bestuur aanwijzen. Daarna zal het trachten, zelf tot een standpunt te komen, dat te bevoegder plaatse kan worden uiteengezet. Het produktschap heeft zelf geen zeggenschap over de Leeu warder beurs. Zoals bekend heeft de centrale zuivelcommissie, het contactorgaan der Nederlandse zuivelindustrie, in een brief aan het produktschap de vraag aan de orde gesteld, of de Leeuwarder beurs, met het oog op de vijfdaagse werkweek, op een andere dag gehouden moet worden. Be langrijke mededelingen van het produktschap, gebaseerd op de noterin gen van deze op vrijdag gehouden beurs, komen nu bij het. bedrijfsleven binnen op zaterdag, een dag waarop reeds nu vele zuivel-verkoopkanto ren gesloten zijn. De centrale zuivelcommissie acht daarom verschuiving van de beurs van vrijdag naar donderdag nodig, al is zij ér zich van bewust dat zo'n verschuiving niet in een handomdraai kan gebeuren. (Advertentie) OLIEVERVERSEN OM DE 4.000 KM met de nieuwe motor: 5x gelagerde krukas van f7.995.- af bij onderstaande Simca dealers SIMCA DELFT - Garage J. H. Preuninger - 01730-25775 SIMCA DORDRECHT Garage Th. J. van Duren - 01850-7777 SIMCA DEN HAAG - Auto Imp. Marten Rosier N.V. 070-720153 SIMCA LEIDEN - Garage Bierman - 01710-34403 SIMCA ROTTERDAM J. H. Willemse Autoservice N.V. - 010-131688 SIMCA VLAARDINGEN - Autobedrijf C. van Roon - 010-69896 SIMCA ZWIJNDRECHT - J. van Namen's Garagebedrijf -01850-6666 Wapenstilstand met de V.N. Het incident tussen premier Tsjombe van Katanga en de ver tegenwoordigers van de VN is gesloten. Nadat de Ierse opper bevelhebber McKeown had ge dreigd, Indische troepen naar Elizabethstad te zullen zenden, heeft Tsjombe zijn verzet ge staakt. De premier en de gene raal warden het er over eens, dat Ierse troepen het vliegveld van Elizabethstad zouden overnemen, maar dat de Katangaanse poli tie het verkeer op, van en naar het vliegveld zal blijven contro- Afrikaanse landen willen De V.S. hebben zich gisteren aangesloten bij het Westelijke en Aziatische streven een harde bestraffing van Zuid- Afrika voor zijn apartheidspo litiek te voorkomen. In de speciale politieke commissie van de V.N.-Assemblee zullen de V.S. de resolutie van India, Ceylon en Malakka steunen. Deze hekelt de apart heid. vraagt voor het negende jaar Zuid-Afrika hiervan af te zien en voor ziet er in, dat landen zelf kunnen uit maken welke concrete stappen zij tegen Zuid-Afrika zullen nemen. Engeland en Canada hadden reeds eerder meegedeeld het met de grote lijnen van de resolutie eens te zijn, of schoon Engeland liet weten dat het zich afzijdig zou houden wat betreft de kwes. tie van het overwegen van mogelijke individuele boycotmaatregelen. De V.S. en Frankrijk, (evenals Enge land en Canada) lieten weten dat zij tegen sancties zouden stemmen, welke voorgesteld zijn door 24 Afrikaanse lan den onder leiding van Ghana. Guinee en de Verenigde Arabische Republiek. Zij hadden een volledige diplomatieke breuk van de gehele wereld met Zuio- Afrika voorgesteld, een blokkade van de Zuidafrikaanse havens en een boycot van alle Zuidafrikaanse produkten. Pas morgenmiddag zal de commissie over de twee resoluties' stemmen. De Amerikaanse afgevaardigde, Plimpton, Onkwetsbare posten in geval van ramp In zijn begrotingsboodschap aan het Amerikaanse congres heeft president Kennedy een bedrag van 16 miljoen dol lar (58 miljoen gulden! gevraagd om te gebruiken voor „onkwetsbare en blij vende commandoposten en verbindings centra." Het is bekend, dat het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, nu de mogelijkheid van drijvende com mandoposten onderzoekt, waarop Ame rikaanse leiders zich zouden kunnen te rugtrekken als de commandoposten op het land zouden worden uitgeschakeld of met vernietiging bedreigd. In speculaties op dit punt worden ge noemd de atoomkruiser Long Beach, het commandoschip van de Atlantische vloot Northampton, en de grote atoom- onderzeeër Triton. Advertentie stelde voorop, dat er geen twijfel mocht bestaan aan de Amerikaanse afwijzing van de apartheid, maar het richtsnoer bij maatregelen tegen Zuid-Afrika moet zijn ,,het welzijn van de slachtoffers van de apartheid zelf en niet de uitwer king op een recalcitrante regering". De Indonesische afgevaardigde stelde voor dat beide resoluties aangenomen zouden worden, omdat zij elkaar aan vullen. Alex Quaison-Sackey van Ghana deelde mee dat de resolutie van de 24 landen niet ingetrokken zal worden. ,,Het heeft vier jaar geduurd voordat wij dit stadium bereikt hebben dat krachtigere maatregelen vereist. Er is betoogd: geeft Zuid-Afrika oneer tijd. Wij zijn het niet eens met de Canadese opvatting. Per slot van rekening be vindt Zuid-Afrika zich hier niet in de zaal van de commissie. Hoe kunnen wij invloed op het land uitoefenen?" (Advertentie) ffliir ■...:,j:T;!!iiiiiHiimiii tteemt vaker Voor de liefhebbers van treinen (echt en in model) is op de grote spoorwegtentoonstelling in Londen zeer veel te genieten Er zijn ap deze expositie niet alleen tekeningen, foto's en „dummy"-modellen, maar ook een flink aantal echt rijdende exemplaren. leren. Aangezien het aanvanke lijk in de bedoeling lag, Indische troepen naar Elizabethstad te zenden, heeft Tsjombe inderdaad een tijdelijke (en gedeeltelijke) overwinning geboekt. Hier staat echter tegenover, dat de komst van Indische troepen vrij wel zeker is, wanneer zich nieuwe moeilijkheden in Katanga zullen voordoen. In wezen is Tsjombe dus aan handen en voeten gebonden'en zal hij zich genoodzaakt zien, af te zien van het ondernemen van acties, die de Verenigde Naties tot ingrij pen zouden kunnen dwingen. Intussen is er in de Algemene vergadering van de VN weer uitge breid over Kongo gepraat. België werd opnieuw alsagressor aan de kaak gesteld. Veertien Afrikaanse en Aziatische landen willen de Bel gen nu een ultimatum stellen, het welk inhoudt, dat het Belgische mi litaire en burgerlijke personeel bin nen 21 dagen uit Kongo moet worden teruggetrokken. België heeft reeds laten weten, dat het zijn medewer king wil verlenen, maar dat een groot deel van de betrokkenen in Kongolese overheidsdienst is, waar over België niets te zeggen heeft. Secretaris-generaal Hammarskjoeld zeide, niet te zullen aftreden, on danks het feit, dat een grote mogend heid en haar gelijkgestemde aan hangers van hem geëist hebben, dit te doen. „Van de andere kant be schouw ik de wil van de vergade ring als mijn wet. U bent dus in hel bezit van een doorlopend aanbod van mijn ontslagaanvrage, indien u vindt, dat het in het belang van de orga nisatie der VN is, dat ik heenga" aldus Hammarskjoeld. Vermelden we nog, dat een achttal Afrikaanse en Aziatische landen, die de andere resolutie niet hebben ge steund, vandaag zal aandringen op de vorming van een nieuwe com missie van goede diensten voor Kon go, waarin vijf landen zitting heb ben. Deze commissie zou het Kon golese parlement en de Kongolese leiders moeten helpen bij het zoeken naar middelen om de politieke crisis op te lossen. Het parlement zou toch moeten uitspreken over de toekom stige constitutionele opbouw van Kongo. „Indonesië wil geen oorlog om N.-Guinea" Indonesië's nieuwe ambassadeur in Australië, brigade-generaal Soeadi, heeft in een interview bij zijn aankomst op het vliegveld van Sydney verklaard dat zijn land geen oorlog zal beginnen om westelijk Nieuw-Guinea te krijgen. „Wij zullen geen oorlog beginnen omdat wij het te druk hebben met de opbouw van ons eigen land", zo zei hij. Soeadi verklaarde dat Indonesië westelijk Nieuw Guinea met vreedzame middelen wenste te krijgen „maar indien Nederland zijn toevlucht tot wapengeweld neemt, zal ook Indonesië anders optreden", aldus Soeadi. WEER BOMAANSLAGEN IN ALGERIJE In Algerije zijn de afgelopen nacht opnieuw aanslagen met plasticbommen gepleegd. De daders zijn vermoedelijk rechtse extremisten, die gekant zijn te gen De Gaulle's plannen om met de Algerijnse rebellen tot een vergelijk te komen. Drie bommen explodeerden in Oran. Een ontplofte in de tuin van het hotel Aletti te Algiers. Dit hotel herbergt meestal veel zakenlieden en journalis ten. Er zijn geen doden. Kennedy sprak met Macmillan President Kennedy en premier Macmillan hebben bij hun besprekin gen op het Witte Huis de noodzaak benadrukt het politiek overleg bin nen de NAVO te intensiveren. Ook zouden zij gesproken hebben over de wijze waarop men de kracht en de eenheid van de vrije wereld, zowel op economisch, financieel als politiek terrein kan vergroten en versterken. Hierbij zou ook de verhouding van de Zes en de Zeven aan de orde zijn gesteld. Bij de behandeling van de verhouding tussen de Zes en de Zeven werd er van Amerikaanse zijde de nadruk op gelegd dat samenwerking tussen beide groeperingen noodzakelijk is. Gevangenen protesteren door hongerstaking Ongeveer tweeduizend politieke gi vangenen in Griekenland hebben een hongerstaking van drie dagen gehou den om hun eis voor een algemene am nestie kracht bij te zetten. Dit staat in een telegram dat uit Griekenland naar Londen is gesmok keld. Het telegram was getekend door ze ven personen, o.w. de verzetsheld Ma- nolis Glezos en een leider van het vak verbond van zeelieden, Antonis Am- batielos. Het was gericht aan miss Susan Garth, die met succes een cam pagne heeft gevoerd voor mevrouw Am- batielos, die haar tot levenslang ver oordeelde man wilde bezoeken. Ambatie- In het telegram wordt gezegd dat ve len die aan het verzet hebben deelgeno men, reeds zeventien jaar gevangen worden gehouden, terwijl Duitse oor logsmisdadigers in vrijheid zijn ge steld. Een groot aantal gevangenen zou zijn overleden. 'Rebellen verloren in acht dagen 530 man Communistische rebellen hebben in acht dagen meer dan 530 man verloren in gevechten met regeringstroepen. Dit hebben zegslieden van de Zuidvietna- mese regering gisteren meegedeeld. Bij een enkel gevecht zouden zelfs tweehonderd man van de rebellen zijn gedood of gewond. Uit westelijke bron verluidt, dat de schattingen van de re gering in het algemeen waarschijnlijk juist zijn. Er is echter geen centrum waar de cijfers van militaire zijde worden gecoördineerd. Volgens een zegsman zijn er waarschijnlijk nog ge vechten geweest, waarvan nog geen cij fers binnen zijn. In deze kringen is men ook van me ning dat er voor de verkiezingen van aanstaande zondag nog meer gevechten zullen komen, mogelijk zelfs verspreide aanslagen in Saigon zelf. Er wordt nu ook 's nachts intensiever gepatrouilleerd door gewapende strijd krachten en ook andere veiligheidsmaat regelen zijn verscherpt in de stand en het omliggende gebied. Het vraagstuk van de verhouding tus sen de Zes en de Zeven werd aan de orde gesteld door onderminister George Ball, die juist terug is van een reis door Europa, waar hij overleg heeft gepleegd over de internationale samen werking op economisch gebied. Tijdens het gesprek zou onder meer voorgesteld zijn om het politiek over leg binnen de NAVO op hoger niveau te brengen. Voorts zou aangedrongen zijn op meer politiek overleg. Een mo gelijke conferentie van regeringsleiders is niet ter sprake gekomen. Kennedy zou tegenover Macmillan hebben ver klaard. dat de Verenigde Staten iedere stap zouden toejuichen die leidt tot een grotere eenheid in Europa. DE E.E.G. Uit welingelichte Britse politieke krin gen wordt vernomen, dat Engeland voor nemens zou zjjn in de loop van de vol gende maand een opzienbarend initiatief te nemen, dat het mogelük zou maken nieuwe onderhandelingen te beginnen over het toetreden van Groot-Brittannië tot de Europese Economische Gemeen schap. In de ministeriële bijeenkomsten vóór het vertrek van Macmillan naar Washing ton is de kwestie uitvoerig besproken en de meerderheid van de kabinetsleden is er van overtuigd, dat Groot-Brittannië niet langer buiten de E.E.G. zal kunnen blijven. Naar men meent, zal Macmillan zelf hierover een belangrijke verklaring af leggen. Macmillan zou de gehele kwestie met president Kennedy willen bespreken, die tegenwoordig veel gunstiger dan vroeger tegenover de Europese organisa ties staat. Twee afzonderlijke lawines ontstaan door zware regens op het eiland Hok kaido in Japan hebben 23 arbeiders die bezig waren een dam te leggen het le ven gekost. Er werden er 11 gewond en 11 anderen worden vermist. Op doorreis van Afrika naar Londen kwam woensdag een cheeta, (een jachtluipaard en de snelste viervoe ter ter wereld) op Schiphol aan. Het dier werd even ondergebracht in het Dierenhotel van de luchtha ven, maar een stewardess ging al gauw een wandelingetje met hem maken. Engeland heeft de instem ming verkregen van de Lao- tiaanse regering voor voorstel len voor een wapenstilstand, om een einde te maken aan de Laotiaanse burgeroorlog. Het kreeg deze verzekering, enkele uren nadat ongeveer 500 para chutisten ten noordwesten van Moeong Kassy waren neerge laten, als tegenzet tegen de aanvoer door Rusland van 300 man Pathet Lao-parachutisten in hetzelfde gebied, die nu ge- Advertentie) IIVPFMflIfKA Kies bij Uw winkelier uit: melk. puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskie (20 ct) I Een lijkschouwer in Lon den heeft een testament, dat op een bankbiljet was gekrabbeld, ongeldig verklaard. Er stond ntVt rode inkt op: „Ik ken u niet, maar ik. laat u alles na nu ik dood ben". I Koningin Fabiola heeft gisteren een bezoek van twee uren gebracht aan het ziekenhuis St. Pierre in de populaire Marolles- wijk in Brussel. I In New Yersey is op 81- jarige leeftijd overleden Leopold Sachse, gewezen regisseur van de Metro politan opera. Hij werd in Berlijn geboren, waar hij op 31-jarige leeftijd een eigen operagezel schap oprichtte. I In Katmandoe zijn vijf meisjes veroordeeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf en anderhalf jaar voorwaardelijk omdat zij meegedaan hebben aan betogingen tegen het be wind in Nepal. I Op de diamantmarkt in Hong Kong is een hausse gaande in diamant die grotendeels wordt ver oorzaakt door aankopen van toeristen. Meer dan 200 juwelierszaken zijn de afgelopen drie jaar in deze Britse kolonie ge opend. I De architecten Van een schoolgebouw in Pojo (Finland) hebben met beschaamde kaken moe ten bekennen, dat zij een ernstige fout hebben ge maakt door te vergeten een deur in een leslokaal aan te brengen. Het werd ontdekt tijdens een in spectie van het gebouw, die even voor de opening plaatsvond. I In het kader van de actie „een heitje voor een kar weitje" hebben ongeveer zestig gidsen, padvind- sters, padvinders en ver kenners in Hilversum de mast voor de Hilversum- se „Expo-hal" op het terrein van het gemeen telijk sportpark schoon gemaakt. I Verscheidene lzden van de Amerikaanse geheime dienst krijgen les In paardrijden. Reden: pre sident Kennedy is een liefhebber van deze sport en zij moeten hem kun nen volgen, wanneer hij paardrijdt op zijn bui tenverblijf. I President Gronchi van Italië' zal op 6 mei te Turijn de tentoonstelling „Italia 61", die wordt gehouden ter herdenking van het feit dat Italië dan een eeuw lang een staat is geweest, openen. I De leider van een staats boerderij in de Sowjet- russische republiek der Kirgiezen is tot twaalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens vals heid in geschrifte en het verspillen van overheids-, gelden. I 565) Wie de moeite neemt de be drijvige huishouding van een mieren kolonie gade te slaan, kan zich wel haast niet onttrekken aan de gedachte dat hier Intelligente wezens werk zaam zijn die met feilloos Inzicht aan het organiseren zijn geslagen, zo dat zij met een samenleving voor de dag kunnen komen waaraan de mens een hartig voorbeeld zou kunnen nemen. Hoe aantrekkelijk deze gedachte voor velen ook moge zijn, toch ver menselijken we deze insectenwereld te veel wanneer we een dergelijke veronderstelling wagen. Alles wat in het nest plaats vindt is in verreweg de meeste gevallen geen gevolg van eigen keus, of van verstandelijk over leg der dieren, doch is een uitdrukking van het totaal hun ner instincthande- llngen. Er bestaan bijvoorbeeld zogenaam de oogstende mieren die graankorrels verzamelen en deze naar het nest dragen, waar de vruchtjes ontdaan worden van het kaf. Hierdoor zou in het mierennest een opeenhoping van schillen kunnen ontstaan, waardoor de werkzaamheden in de kolonie gestoord zouden kunnen worden. We zien dan ook dat de mieren op enige afstand van het nest een afvalhoop maken, waarop alle schillen keurig worden gedeponeerd. Eigenlijk had den we van de mieren niets anders verwacht, maar desondanks zijn we bereid hun Inzicht en het gevoel voor netheid te waarderen. Toch blijkt het aan inzicht bij deze handeling geheel te mankeren, want by een mierennest dat vlak bij de rand van een stelle berghelling was TOCH IS HET ZO! gebouwd en waar de mieren dus niets anders ie doen hadden dan het afval van de helling te kieperen, volgden zij hetzelfde instinct en brachten de schillen een heel eind buiten het nest, waar zij een afval hoop maakten tegen een hoger ge legen helling, zodat alle schillen direct weer naar beneden in het nest vielen. Onverdroten ging het ijverige volkje echter voort met deze vruchte loze opruimingswerkzaamheden! Het instinct dat de Zuid-Ameri kaanse trekmieren noodzaakt in lange aaneengesloten colonnes op roof uit te trekken, moge de strateeg in ver rukking brengen, maar inzicht en vrije keus ontbre ken ook in dit ge val. Want toen de spits van een der gelijke optocht werd afgebogen, zodat de voorste rijen aan sloten aan de ach terhoede en de die ren dus in een kring marcheerden, liepen de mieren twee dagen aan één stuk doelloos In het rond. eenvoudig omdat het in stinctieve consigne luidde: „volg je voorman". Processicrupsen hebben op deze wijze zelfs een volle week in een kring gelopen, 355 maal In het rond. en waren dodelijk uitgeput en bijna verhongerd toen een medelij dende toeschouwer tenslotte de „ma gische" cirkel verbrak. Het instinct volgend, gaan deze dieren door, zij móeten doorgaan tot het bittere einde d.w.z. tot de dood er een eind aan maakt. Het kenmerkende van het instinct ls echter niet het ridicule uiterste maar het gericht zijn op één doel, een doel dat man het dier onbekend ls. isoleerd zouden zijn van de rest van de pro-communisti sche strijdkrachten. Para's van het Kon. leger met rode baretten, onder leiding van de opper bevelhebber Bound Leuth, stegen voor het aanbreken van de dag van Loeang Prabang in tien transporttoestellen en elf helikopters op. Een westelijke oog getuige heeft meegedeeld, dat de para's die uit de eerste zes transporttoestellen landden op de grond of in de lucht geen tegenstand ontmoetten. Volgens radio Peking heeft prins Souphanouvong, de militaire leider van de Pathet Lao, verklaard, dat zijn beweging bereid is over een bestand in Laos te onderhandelen „op grond van het Sowjetvoorstel". Hij stemt er ook mee in, dat de voorzitters van de Ge- neefse conferentie spoedig een staken van het vuren zullen vragen, teneinde de vrede in Laos te herstellen. Enge land en de Sow jetunie treden op als voorzitters van de Geneefse conferentie van 1954. Persberichten uit Washington en Londen, waarin gemeld werd dat de Sowjetunie heeft ingestemd met een staken van het vuren in Laos zoals voorgesteld door Engeland, zijn officieel als „voorbarig" gekenschetst. Er zullen nog nieuwe besprekingen nodig zijn tussen de Britse ambassadeur in Mos kou, Sir Frank Roberts, en de Russi sche regering. Kosten proces tegen Eichmann in geding De onafhankelijke Duitse Rundschau heeft gisteren kritiek geleverd op de beslissing van een rechtbank, dat West- Duitsland de kosten voor het proces Eichmann niet behoeft te betalen. „Deze uitspraak is politiek riskant en moreel betreurenswaardig", aldus het blad. De rechtbank was van mening, dat de aard van de beschuldigingen tegen Eichmann misdaden van een dergelij ke omvang inhouden dat deze zaak bui ten de grenzen valt van de bescher ming die de regering in Bonn Duitse burgers biedt. Het blad noemt de bevinding van de rechtbank dat de misdaden van Eich mann niet plaats vonden binnen het kader van de Duitse oorlogsinspanning historisch vals. j v"volgt: ,,De moordenaars In de SS waren in staat te zeggen dat de drijfveer voor hun misdaden de staat van oorlog was tussen het Duitse en het Joodse volk, zoals uitdrukkelijk verklaard werd door Adolf Hitler. Het is daarom onmogelijk te ontkomen aan de collectieve verantwoordelijkheid van het Duitse volk voor de misdaden van het nationaal socialisme". Advertentie Drink Hero! Hero is zo fruitroyaal, Hero is zuiver en verrukkelijk én Hero heeft de smaak voor elke smaak. - De American machine and foundVy co. zal in Nederland een fabriek bouwen voor de vervaardiging van wisselmem branen voor de zuivering van zouthou dend water. De onderneming heott een overeenkomst bereikt met de T.NO in ,Den Haag over het gebruik van bepaal- de patenten op een royaltybasis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5