|licutue tCcihsrlK Gfourant Moeten wij alles maar slikken? vraagt Luns „Vis een auto uit de gracht" bij Commentaar Aantal doden ramp R.D.M: zeven NIEUWS in één oogopslag- BON Geheel gezin omgekomen bij verkeersongeluk TOP-VOORDEEL 30,- Halve gebr. kip 1.95 PETER LEENEN Brand in Zierikzee; acht personen gered DONDERDAG 6 APRIL 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 1 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Tweeënveertigste Jaargang no. 12142 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvatticfi if glittUten mgn bert ia Icgtjeospott" Adolf Eichmann - boekhouder van de dood Zie pagina 9 en 11 De minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, is naar Amerika vertrokken voor een reeks besprekingen. Volgende week zal hij ontvangen worden door president Kennedy. In een interview heeft hij verklaard dat „de Nederlandse regering zich teleur gesteld voelt over wat zij beschouwd als een geringschattende houding van de Ver. Staten". Zeven arbeiders zijn gistermiddag gedood door de koolzuur- vergiftiging aan boord van een Liberiaanse tanker in dok bij de R.D.M. in Rotterdam. De wijze waarop de Papoealeden van de Nieuw-Guinea-Raad tijdens de installatie hun inzichten hebben gegeven op de toe komstige ontwikkeling, heeft de bewondering gewekt van de buitenlandse gasten die bij deze plechtigheid aanwezig waren. Onze speciale verslaggever vertelt erover in dit blad. Het vliegveld van Elisabethstad is stevig in handen van de Ierse V.N.-troepen. De bevelhebber schynt met premier Tsjombe te zijn overeengekomen dat, als alles rustig blijft, dit contingent niet zal worden vervangen door troepen uit India. In het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Ne derland heeft ir. Van Dijk het niet kunnen bolwerken: hij heeft (met nog vier ronden voor de boeg) de eerste plaats moeten afstaan aan de Hagenaar Gordijn. Op de 68ste jaarvergadering van de „Schoolraad" heeft prof. dr. G. P. van Itterzon gewaarschuwd dat de school „als bedrijf" de laatste jaren zoveel administratieve aandacht vergt, dat de school als instituut voor onderwijs en opvoeding in de ver drukking dreigt te komen. (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewUs van dankbaar heid aweraUds. ontvang Ik graag het boek ..Hp-Parade" op onderstaand adres: (naam) (straat) (woonplaats) TA IT ZIJ vooropgesteld: het verhaal d)at bij deze foto hoort geven we voor wat het is. Want het is een jagersverfhaal, mis schien dius neergeschre ven in het jagerslatijn. Misschien is er dus enige vertaling nodig om het tot zijn juiste proporties terug te brengen. Mis schien Dit is het verhaal. Bij To kio is een vliegveld, dat ook door de K.L.M. regelmatig wordt bevlogen. Dat vlieg veld blijkt een enorme aan trekkingskracht te bezitten op wilde eenden: in groten getale zwermen zij er rond, botsen tegen de aankomen de en vertrekkende toestel len en worden soms zelfs in de straalmotoren gezogen waardoor grote schade kan worden aangericht. Op een heel simpele wijze trach ten de Japanse autoriteiten deze plaag de baas te wor den: zy hebben een aantal jagers uitgenodigd om de dieren te komen schieten. Een jagersfestijn dus. De eerste de beste dag al scho ten ze er vijftig neer. Maar (naar men zegt) dit is niet anders dan een druppel op een gloeiende plaat, want er zouden er zo'n vijfduizend huizen. Zodat het festijn nog vele dagen kan duren. En het latijn nog vele avonden kan vullen Nu is Japan ver weg en u zult wel nooit in de gele genheid zijn te controleren hoe groot de jagersbuit 's avonds is. Trouwens, het ls veel leuker om zelf „op jacht" te gaan: op zoek naar nieuwe abonnees voor ons blad. Met onze krant als ge weer dan bent u goed af want het is een trefzeker geweer, waarmee u gemak kelijk adspirant-abonnees kunt overtuigen. Stelt u zich eens voor dat u ook met een „buit" van vijftig bon nen thuis kwam. Vijftig bonnen vijftig maal Tip- Parade. Tenzij u ons met de bon nen in de hand kunt over tuigen, zullen we deze ver halen voorlopig maar onder het jagerslatijn rangschik ken. Heus, we zijn ook blij met uw ene bon U kunt noteren als nieuwe abonnee: Rusland trekt klacht U 2-incident in De Sowjetunle heeft gisteren haar ver zoek om behandeling door de Algemene Vergadering der Verenigde Naties van haar klacht over agressief optreden der Verenigde Staten, Ingediend naar aanlei ding van het bekende U-2-lncident, for meel ingetrokken. De Russische perma nente vertegenwoordiger b(j de Ver. Na ties, Zorin, drong er tegelijkertijd op aan om de kwesties Tibet en Hongarije niet in bespreking te brengen. Hij zei, dat door deze punten van de agenda te schrappen, een verslechtering van de situatie zowel in de Algemene Vergadering als in de betrekkingen tus sen de landen in het algemeen, zou wor den voorkomen. Bespreking van de Ti betaanse en Hongaarse kwesties zou een vermindering van de internationale spanning belemmeren en niet bijdragen tot het normale werk" van de assem blee, aldus de Russische gedelegeerde. De Amerikaanse plaatsvervangend ge delegeerde, Charles Yost, juichte de Russische verklaring niet vast te houden een bespreking van de beschuldigingen tegen de Amerikaanse regering toe, doch hij vond dat de beide andere door Zorin aangeroerde punten niet tot dezelfde ca tegorie behoren als de Russische klacht De Amerikaanse delegatie behoudt zich dus haar standpunt ten aanzien van de noodzaak van bespreking der Tibetaan se en Hongaarse kwesties voor. HET VERRE OOSTEN, het probleem Nieuw-Guinea en „de door Indo nesië tegenover Nederland bij voortduring getoonde kwade wil en uitermate ongebruikelijke en onbehoorlijke diplomatieke praktijken" zijn onderwerpen, die de gisteren van Schiphol naar New York vertrokken minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, met president Kennedy en zijn Amerikaanse ambtsgenoot Dean Rusk hoopt te bespre ken. Vlak voor zijn vertrek deelde minister Luns mee, dat de president hem maandag aanstaande zal ontvangen. De minister hoopte ook besprekingen te voeren met de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjöld, de permanente vertegenwoordiger van Ame rika bij de V.N., Adlai Stevenson, de Amerikaanse minister van defensie, McNamara en met de onderstaatssecre taris voor het Verre Oosten, Chester Bowles. „Het belangrijkste van mijn bezoek aan Amerika is dat ik kennis maak met de nieuwe administratie en met president Kennedy, die ik nog nooit ontmoet heb", zei de minister. Gedurende zijn verblijf in de V.S., dat elf dagen in beslag zal nemen, zal minis ter Luns ook een tweetal lezingen over de Europese politiek na de oorlog hou den voor de „Council for foreign rela tions". Indien de tijd hem dit toelaat zal hij ook nog enkele dagen de Algemene Vergadering van de V.N. bijwonen. Kennedy Desgevraagd somde de minister nog enkele problemen op, die hi) In de V.S. hoopt te bespreken: de plannen voor de NAVO en de concretisering van een reeds door president Eisenhower opge vat plan om van de NAVO een vierde atoommacht te maken. Of president Kennedy inderdaad be- Vanmorgen !s op de rijksweg E-9 in MaasbrachtSt. Joost een auto-ongeluk gebeurd, waarbij vier mensen om het leven zijn gekomen. Een Volkswagen, die uit de richting Maasbracht kwam, is frontaal in botsing geikomen met een Duitse trailer, komen de uit de richting Roermond. De per sonenwagen kwam uit een file, juist op het moment dat die trailer naderde en reed er in volle vaart tegenop. De be stuurder van- de trailer trachtte nog naar rechts uit te w-ken, doch een botsing was niet te voorkomen. De personen auto werd verpletterd. De bestuurder werd eruit geslingerd en kwam onder de wagen terecht. Hy, zijn vrouw en twee kinderen kwa men om het leven. De twee inzittenden van de Duitse trailer raaikten beklemd, De chauffeur kon direct worden be vrijd, dooh de tweede inzittende zat enige tijd bekneld met zijn hand onder de cabine, waar hy uit was gevallen. De trailer bestaat uit twee tanks. De (Advertentie) NOG NOOIT ZO BLIJ GEWEEST MET f 30,- Mooie gelegenheid die u niet voorbij mag laten gaansom met f 30,- ineens veel méér te doen. Zoonlief van acht een nieuwe regenjas voor dat geld! 'n Speciale aan bieding die alleen deza week geldig is: VAN-DE-WEEK JONGENS REGENJAS HOOOSIIAAI llIBfN eerste daarvan is half gekanteld. Het verkeer terplaatse is gestremd. De slachtoffers vormden het gezin Nelissen uit Heerlen. Het waren: de 47-jarige heer T. W. M. Nelissen, die de personenauto bestuurde, zijn echtgenote, de 33-jarige mevrouw Nelissen-van Jacht- mond en hun beide zoontjes, resp. zes en zeven jaar oud. reld is fn de kwestie Nieuw-Guinea te bemiddelen, kon mr. Luns niet zeggen. Noch op z(jn departement, noch op de ambassade in Washington was daar iets over vernomen. Landingsrechten Een ander onderwerp, dat op zijn pro gramma staat, is de kwestie van de nog steeds niet aan de KLM verleende lan dingsrechten in Los Angeles. „Voor ik heb gezien hoe de nieuwe Amerikaanse administratie is gevormd, kan ik me over de vraag of die landingsrechteh verleend zullen worden, eigenlijk niet uitlaten", zei hij, „maar ik hoop en vertrouw, dat het eens zover zal komen". Wat de weigering van de V.S. betreft om de installatie van de Nieuw-Guinea- Raad bij te wonen, hoopt de minister zich te kunnen oriënteren over de achter gronden, die tot dit besluit hebben geleid. Amerika schijnt te menen dat wij alles wel eccepteren, zeide minister Luns in een gesprek met de New York Times vóór zijn vertrek. Vooral ten opzichte van Indonesië heeft Amerika ons telkens weer onze gevoelens niet ontzien. Wij zijn door Indonesië veel slechter behandeld dan Amerika door Cuba. Hij zal te Washington zeker de vraag stellen: „Wat willen onze bond genoten. en tn de eerste plaats de Ver enigde Staten, van ons ten aanzien van onze Nieuwguinese politiek?" Bij zijn aankomst te Washington heeft mr. Luns nog verklaard dat Amerika's wegblijven bij de opening van de Nieuw-Guinea-Raad een „blijk van geringschatting" was. Hij was er zeker van, dat de Amerikaanse rege ring deze zaak van alle kanten be keken had en dat het besluit geen ver gissing was geweest. Minister Luns kijkt op Schiphol voor zijn vertrek naar Amerika nog even het interview door, dat hij met de New York Times over Nieuw-Guinea heeft gehad. Ziekenauto na ziekenauto verlaat het terrein van de Rotterdamse Droogdokmaatschappij. Werfarbeiders zien zwijgend toe, hoé hun door de gasbedwelming getroffen collega's naar de ziekenhuizen worden vervoerd. (Van e«n onzer verslaggevers) HET PER ABUIS opendraaien van een kraan heeft het ongeluk veroorzaakt, dat zes Rotterdamse ar beiders en een Italiaanse leerling machinist gistermiddag het leven heeft gekost. Dat is de conclusie van het onderzoek dat de Arbeidsinspec tie en de Rotterdamse rivierpolitie direct na het ongeluk aan boord van de Liberiaanse olietanker Mathieson, die by de Rotterdamsche Droogdok maatschappij in dok ligt, hebben in gesteld. De mannen zijn om het leven ge- kamen door koolzuurvergiftiging. Dertig andere werklieden, die op de verschillende bordessen bezig waren met reparaitiewerkzaamheden, ge raakten, zoals gemeld, bewusteloos door het zich snel verspreidende le vensgevaarlijke gas, dat met grote kracht uit de leidingen van de brand- blusinstallatie spoot. Drie slachtoffers waren werkzaam bU de R.D.M. Het zijn de 59-jarlge Joh. Gorls. de 37-jarlge W. Nieuwpoort en de 58-ja- rlge L. I. Wildeman. De andere slacht offers zijn de 56-jarige ketelbikker Ph. Joh. Loonstyn, de 44-jarige classificeer- der B. I. van Berkel (belden werkten bU het classiflceerbedrijf Unltas) de 43. jarige elektricien H. de Hoop (h(j werkte bij het elektrisch installatieburean De Hoop) en de Italiaanse leerling-machi- nist, de 29-jarlge Edio Stroppa. Alle slachtoffers woonden in Rotterdam. De dertig bewusteloze werklieden werden in allerijl naar zes Rotterdamse en twee Schiedamse ziekenhuizen ge bracht. Drie van hen werden reeds te gen het vallen van de avond uit het Sint Fr a n ciscus-ga sthu is ontslagen. Voor de 27 nog in ziekenhuizen verblijvende ar beiders is het levensgevaar geweken. Voor vervolg zie pagina 15 Kind door trein gegrepen. De zesja rige Anna van Eerp uit Oss is gister avond de niet beveiligde spoorwegover gang in deze plaats ovengestoken en door de trein Nijmegen—Den Bosch ge grepen. Het kind was op slag dood. (Advertentie) Alleen GANGETJE 14 TS NEDERLAND in staat het volk van Nieuw-Guinea te waarborgen dat het vrij over eigen lot zal kunnen beslissen? Gisteren schreven wij over deze vraag en wij wezen erop dat de installatie van de raad door vertegenwoordigers van be vriende invloedrijke landen werd bijge woond vandaag moeten wij hierop te rugkomen, omdat staatssecretaris Bot tijdens een ontvangst in Hollandia rich blijkens persberichten nogal openhartig heeft uitgelaten over deze tere aangele genheid. De staatssecretaris schijnt nogal rond uit verteld te hebben dat Nederland op Nieuw-Guinea in staat is het hoofd te bieden aan een invasie van duizend man zou een eventuele aanvaller met een sterkere troepenmacht komen, dan is onze eigbn strijdmacht niet toereikend en moe ten wij het hebben van de hulp van bond genoten de rol van de Ver. Naties even buiten beschouwing latend. Persberichten meldden aanvankelijk dat de staatssecretaris de bondgenoten van wie militaire hulp wordt verwacht, ook met name zou hebben genoemd: Austra lië, Engeland en Amerika. Na een boze Australische reactie heeft hij echter met klem ontkend dit te hebben verklaard. Wij kunnen over dit optreden van de staatssecretaris niet enthousiast zijn. Ieder een weet dat de Nederlandse strijdmacht op Nieuw-Guinea bij lange na niet is op gewassen tegen een eventuele rechtstreek se Indonesische aanval-op-grote-schaal. Er was geen enkele noodzaak om dit op dat ogenblik ter sprake te brengen. En iedereen weet dat het voor onze bond genoten een uiterst moeilijke situatie is: voor hen is de kwestie-Nieuw-Guinea er een die opgelost moet worden «onder dat men Nederland of Indonesië voor het hoofd stoot. Dat vereist een politiek van behoedzaam manoeuvreren, waarover het best maar niet gesproken kan worden. Officieel gesproken woorden passen niet in dit subtiele spel de „diplomatieke kanalen" zijn hiervoor de geëigende weg. En het is de taak (en de gave) van mi nister Luns om heel behoedzaam deze weg te gaan. Als men zijn meesterlijke formuleringen legt nast dit praten- tijdens-een-ontvangst van de heer Bot, dan beseft men te meer hoe waardevol het is een goede minister van buitenland se zaken te hebben. Het schijnt in de bedoeling te liggen dai staatssecretaris Bot thans de gezindheid gaat peilen der Zuid-Paclfic-landen ten aanzien van de verdere ontwikkeling van Nieuw-Guinea en van eventuele bondge nootschappen. Men mag hopen dat hij met wat meer tact te werk gaat en niet op nieuw boze reacties verwekt, die weer dementi's tot gevolg moeten hebben. Een dergelijke „presentatie van beleid" komt het (juiste) beleid van dit kabinet-De Quay nu eenmaal niet ten goede. uit van Zuid-Scandinavië zeegebied tussen Ierland, Portugal en de Azoren. Aan zijn oostelijke flank stroomt zachte lucht uit Frankrijk naar onze om geving. Er komen hierin opklaringen voor, maar van tijd tot tijd veroorzaken enkele fronten hierin ook bewolking met enkel buien. De temperaturen stij gen in deze lucht, op plaatsen waar de zon vrij spel heeft, tot hoge waarden. In Zuid-Duitsland en Frankrijk worden bijna zomerse waarden bereikt. In Zuid-Zweden en Noorwegen is het gaan sneeuwen op de nadering van de neerslagzone die woensdag nog bij ons 6 April: 6.14 vsn.; 6.39 na, regen veroorzaakte. De zachte lucht weet daar slechts met moeite verder naar het noordoosten door te dringen, waar in de Baltische staten en Rusland nog lichte tot matige vorst voorkomt. Tendens: stationair HOOGWATER SCHEVENINGEN De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Zacht weer met zonnige perioden c op de meeste plaatsen droog. Zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur. ZON EN MAAN Vrijdag: zon op 6.03, onder 19.23 uur; d. Helder 7 april: 6.53 v.m.; 7.24 nm. HET WEER CS EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur li Station gestcldb iz 5i B isi|is maan op 1.18, onder 10.10 uur. Laatste kwartier op 8 april. Bij het verwisselen van de gasflessen in de keuken van een woning in Zierik zee heeft uitstromend gas gisteren een brand veroorzaakt, die de gehele bene denverdieping van de woning van de heer De Graaf verwoestte. Het gezin, dat uit zes personen bestaat, en trwee lo gé's konden zich ternauwernood in vei ligheid stellen. In het kerkje in Lions (gem. Baarde- radeel Fr.) is gisteren brand uitgebro ken. Het kerkje wordt van tjjd tot tijd verwarmd om het kostbare orgel in con ditie te houden. De brandweer was het vuur spoedig meester, waardoor de scha- de beperkt bleef tot een gat in het dak. Ypenburg VU ss. Eelde De Bilt Twente Etndn. Zd.-LUnb Helsinki Stockh Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb Partjs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen ZUncb Genève Locarno Wenen Innsbruok Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid MaUorca Lissabon h. bew. zw. bew. h. bew. h. bew. zw. bew. h. bew. regen zw. bew. sneeuw gh.bew. zw. bew. gh. bew. zw. bew. zw. bew. regen zw. bew gh. bew. 1. bew. gh.bew. zw. bew. gh. bew. zw bew. onbew. h. bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. zw. bew. gh. bew. gh. bew. JN FLAGRANTE tegenstel- ling tot de Amerikaanse zucht naar slankheid en de daarmee samenhangende passie voor dieet, eten de Nederlanders zich vol, dik en rond, maar niettemin be hoort het sterftecijfer in Ne derland tot het laagste ter wereld. Misschien is de on gelooflijke zindelijkheid van land en volk daar de voor naamste basis van." Dit schrijft Eleanor B. Pierce, een Amerikaanse vrouw, die vandaag op doorreis op Schiphol verbleef, in een bij zonder uitgebreide wereld reisgids getiteld: Living Abroad (Leven in het bui tenland). In het hoofdstukje Karak ter wordt de Nederlander geprezen om zijn zindelijk heid, worden de dijken be schreven (een raadsel wat dat met het volkskarakter te maken heeft) en wordt ge wag gemaakt van de formi dabele kennis van het En gels in de grote steden. Ook het geld- en bankwe zen wordt aangeroerd. Met vreugde wordt vastgesteld dat Nederland een topplaats in financiële zaken inneemt en als illustratie worden de zegels van een winkelbedrijf genoemd, die men tegen obli gaties kan inruilen. Zoals alle landen ter we reld gaat ook Nederland on der een woningprobleem ge bukt. „U moet erop voorbe reid zijn, geruime tijd in een hotel of pension door te moe ten brengen, voor u een eigen woning kunt vinden." „Het transport in Neder land is", volgens mevrouw Pierse, „nauwelijks een probleem." Zij adviseert de toekomstige toerist geen eigen (Amerikaanse) wagen mee te nemen, want die kan men in Nederland niet kwijt. „Het is veel eenvoudiger een klei ne Europese wagen uit een van de grachten te vissen De Amsterdamse brandweer is er speciaal op ingericht zulke verdronken vehikels uit het water te halen en u hoeft u niet te generen als u eens per ongeluk zo'n duik neemt, want dat overkomt in Amsterdam dagelijks wel een automobilist." Na deze mededeling van mevrouw Pierce kan men zich niet aan de indruk onttrekken dat het indertijd verworpen plan tot demping van de grachten in verkapte vorm toch uitge voerd wordt. Het grootste verkeersprobleem, aldus de gids, vormen de fietsers. Toch schijnen zij minder in de grachten te vallen dan de mensen die zich te voet of in auto's voortbewegen. „Ze willen mijn nieuwe trompet eens een keertje proberen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1