Groot magneetveld in Leiden alleen 's nachts in gebruik Unilever lager winst bij gestegen omzet Botwinnik is in betere vorm dan Tal Zoveel stroom nodig als stad aanwendt voor verlichting Leeftijdsgrens AWW wellicht omlaag O.S. 1964 in Tokio Michiel in plaats van Veronica Nederland leidt in Nenliauten Zuidema leider Vergadering Nieuw Brunhilde bood weinig nieuws Herdenking veertigjarig bestaan machinefabriek Den Holder N.V. Zwemwedstrijden in Gouda Nootjes 4 duurder Gordijn passeerde Van Dijk en leidt Forse boete voor overtreding van het cadeaustelsel Ned. Handel Mij. onverzwakt Bankbiljetten op record 19 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 13 DONDERDAG 6 APRIL 1961 I Onderzoekingen in K.O.-laboratorium MET prof. dr. C. J. Gorter, hoogleraar in de experimentele natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden en directeur van het Kamerlingh- Onneslaboratorium, hebben wij een gesprek gehad over de onderzoekingen naar de vaste stof, die in het laboratorium worden verricht. Deze onder zoekingen zijn van proefondervindelijke aard en worden gedeeltelijk ge- subidlieed door de Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie (F.O.M.). Behalve dit wetenschappelijk speurwerk subsidieert de F.O.M. in het Kamerlingh-Onneslaboratorium ook nog onderzoekingen op het gebied van de kernfysica, de mesonenfysica, de molecuulfysica en van de metalen. Prof. Gorter vestigde er de aandacht op, dat het onderzoeik van de vaste stof een traditie van het Kemerlingh Onnes laboratorium is, die reeds vóór 1890 da teert. Deze traditie heefit het Kamer- lingh-Onneslaiboratorium gemeen met het Fhi'liips-laboratonium in Eindhoven, waar Wook tal van onderzoekingen op diit ter rein worden verricht. Hierdoor komt het wellicht ook, dat afgestudeerde Leidse fysici vaak een betrekking bij Philips ivinden. Sinds 1945 is de fysica van de vaste stof zeer in de belangstelling ko men te staan, onder meer door haar technische toepassingen. Wisselingen Sprekende over de onderzoekingen zelf, die vrijwel alle onder zijn leiding gebeuren ,zei de hoogleraar, dat de grootste groep van onderzoekers zich oc cupeert met het magnetisme, gecombi neerd met lage temperaturen en wisse lende magneetvelden. Bij lage tempera turen toch, treden de magnetische eigen schappen van vaste stoffen veel meer op de voorgrond dan bij kamertemperatuur. En wat de magneetvelden, waar tussen de bewuste stoffen worden gebracht, be treft: deze variëren van veertig mil jard wisselingen per seconde tot één wisseling per minuut. Voor het verkrijgen van deze wisselingen maakt men zowel gebruik van de eleotrondca als van de radiotechniek. Hierdoor is men in staat heel korte, maar ook heel lange volven op te wekken. De korte of micro-golven worden in de techniek bij de radar ge bruikt en de lange golven bij radio uitzendingen. Een verwant onderzoek nidbt zich op de „magnetische resonanties", die in 1Ö45 in Sowjet-Rusland en in 1946 in de Verenigde Staten van Amerika werden ontdekt. Magnetisohe resonantie is het vensohijnsel, dat magnetische atoomker nen of eleotronen bij plaatsing in een magnetisch veld, radiogolven of radar golven van een bepaalde frequentie kunnen absorberen. Op een desbetref fende vraag deelde prof. Gorter mede, dat hij vóór en tijdens de oorlogsjaren reeds veel wetenschappelijk onderzoek op dit gebied had verricht, zonder de magne tische resonanties zélf te kunnen ont dekken. Bij dit wetenschappelijke speur werk werd hij geassisteerd door de stu denten L. J. F. Broer en J. Volger, die thans hoogleraar zijn respectievelijk aan de technische hogeschool in Delft en aan de rijksuniversiteit in Utrecht. De dage lijkse leiding van het onderzoek naar de magnetische resonantie berust thans bij dr. dr. N. J. Poulis. Voorts In men In het Kamerlingh- Onneslaboratorlum bezig met het maken van enorm grote magneet velden. Bedraagt de sterkte van een (Van onze parlementsredactie) Staatssecretaris Roolvink overweegt nog dit parlementaire Jaar aan de Twee de Kamer voor te stellen, de leeftijds grens boven welke een weduwe voor uit kering krachtens de algemene weduwen- en wezenwet In aanmerking komt te ver lagen van 50 tot 45 jaar. In vele gevallen is het nodig, dat we duwen op middelbare leeftijd, die nog geen vijftig jaar zijn, als het ware ge dwongen worden, een werkkring te zoe ken. Wijziging van de leeftijdsgrens zal daarom in verband staan met de moge lijkheden voor deze weduwen om op ge vorderde leeftijd werk te vinden. Naar deze mogelijkheden wordt momenteel een onderzoek Ingesteld. De staatssecretaris heeft over de ver laging van de leeftijdsgrens advies ge vraagd aan de Sociale Verzekeringsraad en de Sociaal-Economische Raad. De kans is aanwezig, dat de SER tot verlaging van de leeftijdsgrens adviseert. De SVR heeft reeds berekend, dat een verlaging I van de leeftijdsgrens tot 45 jaar de jaar- V lijkse uitkeringen met 23 miljoen gulden doet stijgen. Deze hogere kosten zouden gedekt kunnen worden door een premie verhoging van ci 1/3 procent. gewoon magneetveld ongeveer 20-000 tot 30.000 „oersted", in Lelden wil men er een opwekken van 100.000 oersted. Voor de bouw van zo'n in stallatie werd na de oorlog een schen king van «le Bataafse petroleum- maatschappij ontvangen. Tot op he den is men er niet in geslaagd een grotere sterkte dan 60.000 oersted te bereiken. Het spreekt vanzelf, dat het werken met zo'n installatie enorm veel elektrische stroom vraagt, na melijk vier duizend kilowatt, dat is de hoeveelheid elektriciteit die de stad Leiden voor haar verlichting nodig heeft. Met welwillende medewerking van het elektriciteitsbedrijf is naar het Kamer- linigih-Onneslabora borium voor deze vier duizend kilowatt een speciale kabel aan gelegd. maar het bewuste magneetveld mag alleen 's nachts worden gebruikt en dan nog na 'n voorafgaande waarschu wing aan het elektriciteitsbedrijf om dat er anders moeilijkheden in de stroom voorziening van Leiden zouden optre den. Om een deel van deze grote energie af te voeren, is in de kelder van het laboratorium een bassin aangelegd, waar in zdch zestig kubieke meter water be vindt. Gigantisch Het groofete magneetveld ter wereld van 7000 kilowatt bevindt zich in Berke ley in de Verenigde Staten van Amerika, hierop volgt Leiden on daarna Oxford met 2000 kilowatt. Deze gigantische mag neetvelden zullen niet alleen gebruikt worden voor het verkrijgen van zeer De organisatoren van de Olympische Spelen 1964 In Tokio verwachten dat de definitieve data voor de spelen z|]n 14 t/m 28 juni. Wanneer het organisatie-comité het be treffende voorstel van de commissie, die een onderzoek naar de gunstigste periode heeft ingesteld, overneemt, zal het wor den voorgelegd aan het I.O.C., dat in juni in Athene een definitieve beslissing zal nemen. Het valt overigens op, dat de voorgestelde periode 15 dagen beslaat, terwijl 17 dagen gebruikelijk zijn en men zelfs van plan was er drie weken van te maken. De directie van radio-Veronlca zou be langstelling hebben voor de Michiel HD 108, de voormalige treilcr Antje. Dit door de rederij Gebr. Slot te Den Helder voor de sloop afgestoten schip ligt zonder mo tor In Harlingen, vanwaar het dezer da gen naar Amsterdam zal worden gesleept. De Michiel zou in de plaats komen van de vijftig jaar oude Veronica. De koopsom van de dertig jaar geleden ge bouwde Michiel schijnt te zijn bepaald op f 30.000. Een woordvoerder van de rederij heeft de juistheid van het bericht over de overdracht van de Michiel aan radio- Veronica bevestigd. Later werd het ech ter tegengesproken door de directies van radio-Veronica en de Gebr. Slot. Vreest men opnieuw moeilijkheden bij het in bouwen van de zenders en het buiten gaats brengen van het schip? lage temperaturen, maar ook om atoom kernen te richten. In dat laatste geval arbeidt de werkgroep voor de vaste stof samen met die voor de kernfysiica. Daarnaast wil men met F.O.M.-subsidie nog veel grotere magneetvelden maken, namelijk van een half miljoen oersted, die slechts gedurende een honderdste seconde gebruikt kunnen worden. De ontwikkeling der grote magneetvelden staat onder de dagelijkse leiding van dr D. de Klerk. Aan het einde van het onderhoud ver telde prof. Gorter nog, dat het Kamer- Lingih-Onneslaboratorium sinds de oorlog met een nijpend gebrek aan ruimte te kampen heeft. In dèt euvel zal nu worden voorzien door de bouw van een nieuwe vleugel. Is deze eenmaal gereed, dan men het onderzoek op het gebied van de vaste stof gaan uitbre::' n en wellicht ondermeer onderzoekingen gaan doen met halfgeleiders. Dit zijn stoffen als germanium en silicium, die het mid den houden tussen de geleidende metalen en de niet geleidende isolatoren. Niet onvermeld blijve, dat de Japanse hoogleraar prof. dr. W. Sasaki uit Tokio onlangs drie tot vier maanden in het Kamerlingh-Onneslaboratorium een in teressant onderzoek naar half-geleidende kristallen bij zeer lage temperaturen heeft verricht, Hii werd daartoe In staat gesteld door een Unesco-beurs. Clare Benedict-toernooi Op de eerste dag van het Clare Bene- dlct-schaaktoernool. dat ln Neuhausen (Zwitserland) wordt gehouden en giste ren Is begonnen, heeft Nederland de wedstrijd tegen Italië met 2'Alhj ge wonnen. De gedetailleerde uitslagen wa ren: BouwmeesterCapello 10, Roes- selPaoll HKi BarendregtNorcla l0 en LangewegGiustilisi 01 Onze landgenoten hebben door deze zege de leiding genomen, aangezien de beide andere ontmoetingen, namelijk die tussen West Duitsland en Oostenrijk. als- Om Ned. jeugdschaaktitel Het toernooi om het jeugdkampioen schap schaken ls woensdag in Hengelo voortgezet met de partijen van de vierde ronde. De uitslagen van de derde ronde, die dinsdagavond laat werd beëindigd, lui den: Diekstra-Zuidema 01, Bloem- Hoepman 01, Van Bockel-Verspoor V4; Berg-Verreck VzVi\ Moonen- Mosterman 10; Frederiks-Haselhoff Vt'/4: Maliangkay-Noordewier 10. Woensdagmorgen werd de vierde ronde gespeeld, hiervan luiden de uitslagen: Zuidema-Hoepman 10: Van Bockel- Diekstra 0—1; Verspoor-Moonen 1—0: Verreck-Bloem 10; Frederiks-Berg af gebroken; Mostertman-Maliangkay M V4; Haselhoff-Noordewier 01. Na de vierde ronde luidt de stand: 1. Zuidema 4 pt; 2. Diekstra 3 pt; 3/4/5. Hoepman, Verreck en Verspoor, allen 2% punt. TVE BEDRIJFSWINST van het Unilever-concern is in 1960 met 94 mil- U joen gedaald tot ƒ113,1 min. Na aftrek van 570,6 (vorig jaar 593,7) min. is de geconsolideerde netto-winst 553 (639,7) min. Oorzaken zijn de afnemende groei van de wereldeconomie, toenemende concurrentie, vooral in West-Europa en de Verenigde Staten, en de invloed van het weer in Europa op de verkoop met name vanconsumptie-ijs! Vorig jaar steeg de winst b|j alle be- drijfsdelen, in 1960 daalde de winst op wasmiddelen. consumptle-|js en toiletar tikelen. maar die op margarine en sp|js- vetten nam toe ondanks de Planta-moel- Uikhedcn, doch de ollefabriekcn werden getroffen door prijsdaling op de grond- stoffenmarkt. Diepvries en gedroogde soepen gaven hogere winst, maar som mige andere levensmiddelen lager. Na uitkering van 13°/« slotdividend der N.V. en 3 sh. 1,2 der Ltd. wordt f 357,5 (453,9) min. winst in het bedrijf gehou den, waardoor het totaal op f 3520.1 min. komt. Het totale dividend is resp. 21 (20) 5 en 4 sh. 10.9 (4 sh. 6,5) pence. Omzet De omzet was ln miljoenen guldens 19650.3 (19.015,7), waarvan 14.757,3 (14.140,1) aan derden en 4570,4 4522.1) onderling en 322.B (353.5) produkten gekocht voor de West- afrikaanse marktbureaus. Naar artikelen was de omzet: margarine, spijsolie en -vet 3149 2959,4) wasmiddelen 3238,8 3227.4). oliën en vetten (voornamelijk voor ver werking ln eigen bedrijf) 4379.6 (4339.5). verse levensmiddelen, diepvries, verduur zaamde en andere o.a. «msumptlo-ljs 2462.8 (2301.9), toiletartikelen en parfums 438,1 (404,9), veekoeken en mengvoeder 1679,5 (1661.7), diverse fabrikaten o.a. glycerine 938,1 (858,3), produkten (hoofdzakelijk tro pisch) voor United Africa, w.o. hout 733,7 (812,2), handelsart. (hoofdzakelijk voor Un. Africa) 23.53,8 (2155,4), diensten 276,6 244.6). Van de omzet komt 61 voor rekening van Europa, 13 95 Amerika 5 Afrika, 5 Midden-Oosten. Australië. Nieuw-Ze«- land, 15 United Africa, alles onveran derd. De omzet was ln duizenden tonnen margarine en spijsvetten 1751 (1653), was middelen 1788 (1787) met lagere winst door zware concurrentie, veekoeken en mengvoe der 4959 (4927) met lagere winstmarges Door de stijgende levensstandaard koopt de huisvrouw meer toebereide levensmidde len. die arbeid besparen, doch door toe nemende concurrentie worden de winst marges kleiner. Unilever Emery is de fabricage be gonnen .Een belang is verworven in Vlisco. United Africa Voor Un. Africa was in de meeste landen het economische klimaat gunstig behalve in Kongo, Brits Oost-Afrika, Mali en Guinea, waar politieke verwarring een ongunstige invloed had. Dit en de terugtrekking uiit de produktenhandel De algemene ledenvergadering van de Leidse gymnastiek-, atletiek- en volley balvereniging Nieuw Brunhilde die gis terenavond onder voorzitterschap van mevrouw E. KissHcrweyer is gehou den, heeft geen schokkende ogenblikken gekend. „Het jaar dat volgde op het 35-jarig jubileum is rustig geweest," merkte de voorzitster bjj de opening van de verga dering op. De drie afdelingen doen het IDe herdenking van het veertigjarig bestaan van de Machinefabriek Den Hol der N.V., gevestigd aan de Roosevelt- f straat te Leiden, is gistermiddag inge luid met een korte plechtigheid in in tieme kring. De directeur, de heer L. den Holder, was daartoe met zijn echtgenote als mede zijn in het bedrijf werkzame zoons en het gehele 70 man tellende personeel in de kantine samengekomen. Daarbij was mede tegenwoordig de heer J. G. J. Verhey van Wijk, voorzitter van het Departement Leiden van de M|j. van Nijverheid en Handel, i Nadat de heer Jac. den Holder een kort welkomstwoord had gesproken ter inleiding van deze bijeenkomst, ver kreeg de heer Verhey van Wijk het •1/ woord, die erop wees, dat er op de on getwijfeld druk bezochte receptie wei nig gelegenheid zou zijn bij dit jubi leum te zeggen wat hij wilde zeggen. Een terugblik werpend in de geschie denis dezer N.V. zelde spr. zich de ge le voelens van de heer Den Holder Sr. te te kunnen indenken. Toen deze nl. met zijn plannen begon, was zijn vader daar over niet te best te spreken. Op de Ambachtsschool nl. had men hem ver teld, dat zijn zoon te klein was voor het metaalvak. Hij kon beter schilder worden. De heer L. den Holder zette evenwel door en begon een bedrijf aan het Gal- gewa-ter, dat zich dusdanig ontwikkel de, dat er spoedig 45 man werkzaam waren. Spr. schetste de gestadige groei van het bedrijf, hulde brengend aan de echtgenote van de jubilaris, die in moei lijke tijden een grote stuwkracht was. In 1950 ontstond het plan het bedrijf over te brengen naar de Rooseveltstraat. Toen heeft de heer Verhey van W|jk de heer Den Holder leren kennen als een energiek cn vakkundig persoon; in de loop der jaren heeft hij door uiterste wilskracht en grote toewijding het be drijf op steeds hoger plan gebracht. Het was hom een groot genoegen de heer Den Holder het vererend getuig schrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel met de daaraan verbonden gouden erepenning te mogen uitreiken. Namens het personeel sprak de heer A. J. Frèrejean, die behalve de geluk wensen verschillende geschenken aan bood. w.o. een fraaie wandklok. In z|jn dankwoord zei de heer Den Holder, dat hij zonder zijn personeel niets had kun nen bereiken, en hij liet derhalve allen hartelijk delen in de hem gebrachte hulde. Hij zegde het personeel een gra tificatie toe en reikte deze aan de oudste vier Uit. uitstekend. Het eerste volleybalteam dat uitkomt in de eerste klas van de afdeling Lelden maakt een goede kans kampioen orden. Dit zal voornamelijk afhan gen van de ontmoeting die 13 april plaats heeft in het gymnastieklokaal aan de Plesmanlaan. De tegenstanders z|jn de (lastige) dames van Kampong. De gymnastiekafdeling beschikt over een aantal talentvolle krachten. Het af gelopen jaar werd Jannie van Horst, me de dank zij trainer H. den Hertog, Leids kampioene bij het jeugdturnen. Ook de atletiekafdeling doet het beter dan ooit. Voor de vele en onschatbare diensten gedurende 35 jaar aan de vereniging be wezen kreeg mevrouw M. van Dorsten— Hoogendoorn, de ere-presidente, die vorig jaar afscheid heeft genomen, een fraaie oorkonde aangeboden. De diverse jaarverslagen werden on der dankzegging aanvaard. De bestuursverkiezing heeft geen nieu we gezichten opgeleverd, zodat het be stuur er weer als volgt uitziet: Voorzitster: mevr. E. KissHerweyer, vice-voorzitster: mevr. A. Noordenbos— Venekamp, eerste secretaresse: mevr. A. van der KlootVan Ingen Schenau, tweede secretaresse: mevr. S. den Ouden, eerste penningmeesteresse: mej. N. van Zijp, tweede penningmeesteresse: mevr. T. de Vries—Öwitzer, commissaris: mej. W. den Tonkelaar, Tot banierdraagster werd wederom benoemd mejuffrouw B. Jasper. Mejuf frouw A. van der Lucht werd benoemd tot leidster van de drie adspirantengroe- pen. Wat de plannen voor de toekomst be treft; in november wordt waarschijnlijk weer een uitvoering gegeven. De defini tieve datum hiervan kon nog niet worden vastgesteld daar de zaal pas na 1 mei kan worden besproken. De opkomst van de leden was bevredi gend, maar men had kennelijk op een grotere belangstelling gerekend, want nu moest de genoeglijke vergadering tweemaal worden „onderbroken" voor i het uitdelen van gebakje». beïnvloedde de omzet, die desniettemin steeg. De omzet van tropische export- produfcten daalde f 78 min., tot f min., doch van handelsartikelen steeg f 191 min tot f 2330 mta. De winst was Iets hoger en het rendement van het ge- rivesteerde kapitaal steeg. De uitvoer uit Nederland met inbe grip van Un. Africa steeg tot f 378,7 (350) min., uit Engeland tot f 606,5 (593,1) min. Die van spijsvetten was aanmer kelijk hoger, van levensmiddelen, ln het bijzonder diepvries, zeer bevredigend. Liliënthal over schaaktweekamp Liquiditeit Het saldo der liquide middelen was f 581 (864) min. De contante betalingen voor nieuwe deelnemingen beliepen f 172 (52) min., de investeringen in vaste activa f 538 (439) min., tegen nog hogere raming voor 1961. In 1960 werd tot f 617 min., nieuwe investeringsprojecten besloten, waarvan f 31 min. voor vervaardiging van wasmiddelen, f 10,4 min. ddepvries- outdllage in Nederland, f 46,6 min. con- sumptae-ijs-outillage, f 14,4 in Nederland voor oleochemische installaties, f 57,6 m-ln. voor auto's, f 3,2 min. voor het la boratorium te Vlaardangen. De liquide middelen zijn voldoende voor alle be hoeften in 1961. Eind i960 was het personeel 320001 (293.000), waarvan 13.000 (11.000) ln Neder land. Kongo In Kongo kwam het tot schade door plundering, stagnatie van invoer, en gebreke blijven van debiteuren. Begin 1961 bracht geen verbetering. Toch kan voor de bedrijven in Kongo een rede lijke toekomst zijn weggelegd als orde en rust hersteld worden. Waar de toe stand enigszins normaal was heeft men niet onbevredigend kunnen doorwerken. De plantageproduktie bleef op peil. Het netto-verlies was f 1,4 (winst f 19,5) min. Tegen alle bekende verliezen zijn vol ledige voorzieningen getroffen. Planta Wat de Planta betreft, hébben onder zoekingen in verschillende wetenschap pelijke centra nog niet een verband aangetoond tussen het gebruik van het nieuwe middel tegen spatten en de ziek te. Het is te betreuren dat zovelen daar aan hebben geleden, al was het verloop in de meeste gevallen niet ernstig. Het rapport van de commissie van dr. W. Drees, de heer W. H. de Monchy en dr. Paul Rij kens over de vraag of alle voorzorgsmaatregelen waren genomen, is nog niet ontvangen. Het onderzoek der justitie is nog n-iet afgesloten. De di recte schade van Unilever wordt ge raamd op ten hoogste f 7,5 min. en komt ten laste van de winst-1960. Dit omvat de terugkoop en de vergoeding, dae on geacht de vraag of men aansprakelijk is, aan de slachtoffers is aangeboden. De indireote schade is moeilijk te be cijferen. Buitenlands bezit Het buitenlands bezit aan aandelen der N.V. ls 45 k 50 (V.J. 42)'/. vair het kapitaal ad f 482 min. Hiervan was 19 (12^)'/i ln Amerikaanse, 5 (4)'/i ln Britse, 7 (7)Vi Franse handen. De aandelen der Ltd. be vinden zich merendeels ln Britse handen. Aan een beschouwing van de be kende schaakexpert Liliënthal, over de eerste zes partijen van de twee kamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Tal en Botwinnik hebben wy het volgende ontleend: Te oordelen naar de eerste partijen is dc ex-wereldkampioen in uitstekende vorm. Men ziet dat hij zich zeer zorg vuldig op de wedstrijd heeft voorbereid. En hoe staat het met de wereldkampioen? Tal heeft voor de ontmoeting met Bot winnik veel gereisd en veel schaak ge speeld. Misschien vindt h|j juist deze methode van voorbereiding acceptabel. In leder geval maakt de jonge grootmees ter op dit ogenblik een wat vermoeide Indruk. Dat is een zuiver uiterlijk symp toom. Wat echter andere factoren betreft ls vooral opmerkelijk de t|jdindeling om over de zetten na te denken. Verleden jaar verkeerde Botwinnik voortdurend in tijdnood. Ditmaal heeft hij deze „ziekte" blijkbaar overwonnen. De rollen zijn nu omgekeerd. Tal, die over de zeldzame gave beschikt de meest ge compliceerde varianten bliksemsnel te overzien, heeft nu meer tijd nodig dan Botwinnik. In de 5e partij hing het lot van de wereldkampioen letterlijk aan een zijden draad. Op het wijzerblad van de schaakklok bevindt zich namelijk een rood vaantje. Zodra de laatste minuut is aangebroken gaat het vaantje samen met de minutenwljzer onheilspellend omhoog. In de 5e partij nu werd Tal door dit vaantje bedreigd. Allen in de zaal werden in opwinding gebracht. Het ge lukte Tal echter tijdig de controlezet in deze partij te doen. Wat bewijst dit alles? Strijdmethode In het begin van de revanchematch kon Botwinnik zijn tegenstander een strijdmethode opdringen, die Tal niet ligt. Dat is het rustige manoeuvreren, en od deze wijze won Botwinnik de eerste partij. In de tweede partij speelde Tal met wit en dat gaf Botwinnik de kans de door hem in alle details bestudeerde Caro- kann verdediging toe te passen. Het was niet verwonderlijk, dat Botwinnik op nieuw het initiatief nam. Zonder nood zaak leidde hij de strijd echter naar een eindspel, waarin voor Tal tactische moge lijkheden ontstonden. Terwijl de wereld kampioen in de eerste partij „knock out" ging, moest de ex-wereldkampioen in de tweede partij neer. In de derde partij verkreeg Botwinnik wttr een overwicht. Tal was uit op een „lijf aan lijf gevecht" maar de strategie van de ex-wereldkampioen reikte ver der. Met opvallende zetten dwong hij zijn tegenstander terug naar de uitgangsstel lingen. Het lot van de zwarte stukken in hun rol als passieve waarnemers was moeilijk: Botwinnik zegevierde. De volgende vergelijking is interes sant. Bij het vorige toernooi kon Bot winnik van de 21 partijen er slechts 2 winnen, terwijl hij ditmaal reeds na partijen evenveel overwinningen heeft geboekt. De beste partij Ofschoon de vierde party in remise eindigde, was zij de Interessantste en beste tot op dat ogenblik. Tal haalde uit het „archief" een zelden voorkomende voortzetting van dezelfde Caro-Kann- verdediging tc voorschijn om zijn tegen stander van een reeds goed bekende weg af te brengen. Reeds in het begin stortte Tal's dame zich als een gier op de stel ling van zUn uitdager. Botwinnik week voor deze stormachtige aanval geenszins terug, maar ruilde dapper een toren tegen een loper, wat bij het publiek grote geestdrift wekte. Er ontspon zich een uiterst spannend eindspel. Toen Tal zich reeds met inspanning van zijn laatste krachten verdedigde, gaf een bijna onmerkbare fout van Botwin nik de wereldkampioen gelegenheid de zwarte koning met zijn stukken te om ringen. De 5e partij stond in het teken van tijd nood voor Tal. Het gelukte hem wel alle noodzakelijke 40 zetten te doen, hetgeen hem geen volledige opluchting bracht. Op de weg daarheen verloor hij namelijk een pion. De partij werd afgebroken doch werd de volgende dag gedurende uur in alle hevigheid voortgezet. Tal hield echter stand. In een virtuoos eind spel herstelde hij het materiële evenwicht en bij de 74e zet kwamen de partners remise overeen. De zesde partij was de rustigste en de kortste, zij eindigde namelijk al na de 25e zet in remise. Karakter wijzigen Liliënthal besluit: wat zijn de conclu sies na een vierde deel van de tweekamp? Ten eerste is Botwinnik in de opening beter voorbereid dan Tal. Ten tweede is de ex-wereldkampioen strategisch net als voorheen beter dan zijn tegenstander Ten derde voelt Tal zich evenals bij het vorige toernooi tactisch beter dan Bot winnik. Wanneer het Tal niet gelukt het karak ter van de strijd te wijzigen, dan loopt hij de kans het lot van Smyslov te delen, die drie jaar geleden zijn titel van wereldkampioen met het onprettige „ex" moest aanvullen. Atletiekvereniging te Alphen jubileert De Alphense atletiekvereniging A.A.V. '36-Combinatie bestaat op 1 mei a s. 25 jaar. Op dinsdagavond 11 april zal dit feit worden herdacht met een feest avond, voorafgegaan door een receptie in het Nutsgebouw. Het cluborgaan Spirit is met een goed verzorgd jubi leumnummer uitgekomen. Schoolvoetbal te Leiden Naar wU vernemen heeft de gemeen telijke sportstichting de terreinen afge keurd waarop de wedstrijden van het schoolvoetbal zouden worden gespeeld. Men hoopt morgen de wedstrijden alsnog te laten doorgaan. Voetbal In een wedstrijd van de voorronden van het toernooi om het we reldkampioenschap (groep 14) heeft Mexico mot 7—0 gewonnen van de Ned. Antillen na bij rust met 20 te hebben voorgestaan. Voetbal Het Hongaarse voetbalelf taltal, dat in de voorronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap voet bal met Oost-Duitsland en Nederland in een groep is ingedeeld, heeft woensdag te Boekarest in een oefenwedstrijd met 3— 2 gewonnen van CCA Boekarest. Gisteren werden in het Spaardersbad te Gouda zwemwedstrijden gespeeld. Deelnemende verenigingen waren: DKD, Leiderdorp, BZC, Bergambacht, AZC Alphen aan den Rijn. Gouwe, Waddinx- veen, OZV, Oude Water, BZ en PC, Bo degraven, en Boskoop. De uitslagen zijn als volgt: 50 m rugslag meisjes: 1. I. Heykoop, DKD 40.9, 2. H. Boonstoppel, Gouwe 43.3, 3. D. Velis, AZC 43.4. 4. E. de Haag. Gouwe 47.9, 5. J. Noorlander, BZC 48. 50 m rugslag jongens: 1. D. van Buuren DKD 40.2, 2. H. 't Hart. AZC, 41.9, 3. J. Sol, Göuwe, 42.6, 4. A. de Lange, BZC. 43.3. 5. J. v. Galen, DKD, 43.8. 100 m schoolslag dames: 1. B. Verkade. Boskoop. 1.39.2; 2. I. Brenen, DKD. 1.40.8; 3. J. v. Gemeren. Boskoop. 1.42.8; 4. A. de Goey, Gouwe. 1.45.8; 5. D. v. d. Berg, BZC, 1.47.6. 100 m schoolslag heren: 1. M. Diehl. DKD, 1.25.8; 2. Chr. Colpa. DKD, 1.25.8; 3. F. Boot. AZC. 1.26.8; 4. C. v. Apeldoorn, OZV, 1.29.8; 5. H. v. Holst. BZ en PC. 1.35.—. 50 m vrije slag meisjes: 1. H. Boonstop pel, Gouwe. 36.4; 2. D. Velis, AZC. 37.3; 3. D. Hey, Gouwe, 37.8; 4. B. Rietveld, OZV, 38.—; 5. E. de Haag, Gouwe. 39.6; 6. N. Mom, DKD, 39.6. De Nederlandse mijnen hebben nieuwe prijslijsten voor huisbrandkolen en voor enige industriesoorten bij de Hoge Auto riteit der E.GKB. ingediend. Wat be treft de huisbrandkolen is de prijs van de afmeting nootjes 4 naar gelang van de kwaliteit met 2 7 gulden per ton af myn verhoogd. Tegenover deze prijs verhoging staan evenwel prijsverlagin gen voor andere soorten, met dien ver stande, dat het prijsniveau van het ge hele pakket huisbrandkolen op hetzelfde niveau is gebleven. De prijzen van noot jes 4 heeft men gemeend te moeten verhogen omdat de vraag naar deze soort door het gebruik van de moderne kolenhaarden sterk is toegenomen. An derzijds heeft men gemeend de vraag naar de grotere afmetingen, die door deze verbruiksontwikkeling enigszins in het gedrang zijn gekomen, te moeten stimu leren door prijsverlagingen, die variëren van 1 tot 3 gulden per ton af mijn. Deze prijsverlagingen gelden voor de nootjes 1 en 2, voor de magere kolen is de prijs met 3 gulden verlaagd De prijzen van nootjes 5 zijn met f0.75 per ton verlaagd In de huisbrandsector heeft men voorts besloten tot een verlaging van de prijs van de soorten cokes, die voor centrale verwarmingen het meest worden bruikt, met 1 gulden per ton. Wat de consequenties zullen zijn voor de consument is een punt van bespre king tussen de federatie van brandstof- fenhandelaren en het ministerie van economische zaken. 50 m vrije slag jongens: 1. D. Goedhart, AZC, 31.3; 2. J. v. d. Berg, BZC, 31.8; 3. P. v. Riet. OZV. 31.8; 4. J. Sol, Gouwe. 32.4; 5. J. v. Galen, DKD. 32.7. 100 m rugslag dames: 1. D. Boef, BZ en PC. 1.34.—; 2. M. Lochmans. Gouwe, 1.38.5; 3. M. v. Wijngaarden. BZC, 1.481; 4. S. Sleeboom, DKD, 1.48.6; 5. L Prenen, DKD, 1 49.6. 100 m rugslag heren: 1. I. Heykoop, DKD, 1.16.—; 2. N. Geers. Boskoop, 1.20.5; Overdam, Gouwe. 1.21.9; 4. H- v. Holst. BZ en PC, 1.23.—; 5. Chr. Colpa, DKD. 1.31.—. ra schoolslag meisjes: 1. M. v. Beve- ren, DKD, 41.4; 2. J. Rietveld, OZV, 44.5; 3. D. Hey, Gouwe, 44.7; 4. H. Boonstoppel, Gouwe. 46 4; 5. W. Rupke, Gouwe, 48.—. 50 m schoolslag Jongens: 1. J. Hoger- brugge, Gouwe, 43.4; 2. J. Koppe, BZC, 44.9; 3. M. Sturm. AZC. 45.5; 4. N. Moer boom. BZC. 46.1; 5. D. v. Buuren, DKD, 47.-. 100 m vrije slag dames: 1. M. Hage. Bos koop, 1.22.7; 2. N. Angenent, AZC, 1.23.—; 1. M. Loebman, Gouwe, 1.23.9; 4. A. v. d. Heuvel. AZC. 1.24.4; 5. J. v. Gemeren, Boskoop. 1.28.4. 100 m vrije slag heren: 1. G. v. d. Le den. Gouwe, 1.4.4; 2. E. Overdam, Gouwe, 1,7.3. W Heykoop, DKD. 1.10.4; 4. M. Geers, Boskoop, 1.10.6: 5. J. v. Dijk, OZV, 1.10.8. x 25 in wisselslag meisjes: L AZC 1.21.5; 2. Gouwe, 1.21.7; 3. DKD, 1.24.4. 4 x 25 m wisselslag jongens: 1. BZC 1.16.2; 2. DKD 1.16.5; 3. Gouwe 1.19.—, 4 x 25 m wisselslag dames: 1. Boskoop 1.17.6; 2. AZC 1.19.—; 3. Gouwe 1.21.—; DKD 1.24.—; 5. BZC 1.24.—. 4 x 25 m wisselslag heren: 1. DKD 1.3.4; 2. Gouwe 1.5.8; 3. AZC 1.9,8. Ned. damkampioenschap De uitslagen van de partijen van de achtste ronde van het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland, die woensdag te Apeldoorn zijn gespeeld, lulden: Kinnegen-Bergsma 1—1, Gordijn-Dukel 20, Van Dijk-Beeke 11, Anderson- Ansems 20, Bom-De Jong 0—2, Wiggers- Bandstra 0—2. Kooymans-Van Leeuwen 1—1. De uitslagen van de negende ronde waren: Van Leeuwen-Kinnegen 02. Bandstra-Kooymans 20, Ansems-Bom 02, Beeke-Anderson 11. Dukel-Van Dijk 20, Bergsma-Gordijn 11 en De Jong-Wiggers 1—1. Na negen ronden luidt de stand: 1. Gordijn 13 pt; 2/3. Van Dijk cn De Jong 12 pt; 4/5. Bom en Borgsma, beiden 11 pt; 6 t.m. 10. Bandstra, Beeke, Dukcl, Kinnegen en Van Leeuwen, allen 9 pt; 11/12/13. Anderson, Ansems en Wiggers, allen 8 pt; 14. Kooymans 4 pt. Rechter keek in emmertje: nee „Ik vind het cadeaustelsel een ver foeilijke instelling. Ze moesten allemaal met dat geklungel ophouden", zei de Haagse economische politierechter mr. Gelderman in de zaak tegen de N.V. Kon. zeep-, eau de cologne- en parfu- merlefabrlek Sanders te Lelden. Tegen deze N.V. vorderde de officier van Jus titie 1000 boete en storting van een waarborgsom van 3000, welk bedrag drie jaar zou moeten blijven staan. In september en oktober vorig jaar had de N.V, via de detaillisten de ge bruikers van een bepaalde soort zeeo een plastic emmer of wasbak ten ge schenke gegeven bij aankoop van zes stukken toiletzoep ineens. De N.V. werd nu verweten dat er niet voldoende ver band bestond tussen artikel en geschen ken en voorts dat de naam van de fir ma niet voldoende zichtbaar was op hei geschenk. Directeur De J. vertelde dat de naam onuitwisbaar op de bodem van de em mer was aangebracht en zijns inziens was deze voldoende zichtbaar. De rech ter dook met zijn hoofd ln een gele plastic emmer en schudde „nee". Bij normaal gebruik vond hij de naam niet voldoende zichtbaar. De officier van justitie liet een ern stige waarschuwing horen, daar de N V nog steeds met de actie doorgaat Hij zei eventueel alle geschenken in het hele 'land ln beslag t« laten nemen. Het vonnis luidde: 750 boete en stor ting van 2000 waarborgsom. ALPHEN AAN DEN RIJN Valhelm redde motoragent Dat de politie-agent A. van der Starre gisteravond nog weer dienst koii doen na het verkeersongeval op de kruising SteekterwegOranje Nassausingel waar bij hij met zijn motorrijwiel betrokken raakte, dankt hij in de eerste plaats aan het feit, dat hij een motor valhelm droeg. De bestuurder van een personenauto Uit Waddinxveen die vanaf de Oranje Nassausingel de Steekterweg naderde, verleende wel aan een drietal voor hem van rechts komende auto's voorrang, maar aan de vanuit de richting Zwam- merdam komende motoragent Van der Starre schonk de man geen aandacht. Het gevolg, was, dat de politieman met de voorzijde van de personenauto in bot sing kwam, er over dook en met zijn hoofd op de straat terecht kwam. Uit de een meter lange witte streep op het wegdek bleek duidelijk waar en hoe Van der Starre met zijn helm over dc straat is geschoven. Hij kwam er wonderlijk ge noeg zonder noemenswaardig letsel goed af. De beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Vrachtauto tegen personenauto Op de hoek Wilhelminalaan—Willem straat gleed gistermorgen een vrachtauto bestuurd door een inwoner uit Alphen tegen een tegemoet komende personen auto bestuurd door een Leidrc vertegen woordiger. Het ongeluk gebeurde doordat de be stuurder van de vrachtauto krachtig moest afremmen voor een uit de Willem straat komende landbouwtractor, waar van de bestuurder geen voorrang zou hebben verleend. Beide wagens kregen materiële schade; er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Feestavond In de Nutszaal kwam gisteren een aantal leden van de personeelsvereniging van het bedrijf van Verossieau met hun huisgenoten in een gezellige feestavond bijeen. Voorzitter P. J. van Veen drukte er in zijn welkomstwoord zijn spijt over uit, dat niet alle personeelsleden aanwe zig waren omdat verscheidenen zich met het programma van deze avond niet kon den verenigen. De toneelvereniging „VIOS" gaf een opvoering van het blijsnel in drie belrij ven „Met hartelijke gelukwensen" van Dick van Maasland De regie was in han den van de heer A. Groenendijk. De avond werd besloten met een ge zellig samenzijn onder leiding van het Aalsmeerse muziekenscmble „De Avio- la's". De Ncderlandschc HandclmU. meldt gunstige resultaten en ondanks het weg vallen van Indonesië, dat voor 170 mil joen op de balans voorkwam een stdging van de balanscijfers. De winstcijfera van de Nederlandse bankzaken waren hoger, doch de winsten van de buitenkantoren, waren lager, ook te New York. Provisie en effecten brachten 27.6 (vorig jaar 29.1) min. op, interest en wissels 56,1 (49.9) min. en de winst wa« ƒ11.9 (10.3) min. Voor het eerst is ook een geconsolideerde balans opgenomen. Reeds voorgesteld is 12V* (12%) 7» divi dend. waarvan 10 desgewenst in aandelen om het kapitaal meer in over eenstemming te brengen met de bedrijfs omvang. Het gewone kapitaal zal daar* door tot 69,5 min. stijgen. De vooruitzichten zijn gunstig, hoewel de Invloed van de revaluatie op het be drijfsleven niet te berekenen valt. De di rectie betwijfelt of de revaluatie een ge lukkig en wijs besluit ls geweest. Zij acht een directe noodzaak daartoe niet aan wezig. is er niet van overtuigd dat ons loon- en prijspeil wel zo gunstig afsteekt bij dat der concurrenten en zij noemt verdere toeneming van de arbeidskosten onafwendbaar ook na de herwaardering. Zij betreurt het dat de ruilvoet zal achteruit gaan en meent, dat onze econo mische onwikkeling daarmede niet ge diend is. Voor de hulpverlening aan het buiten land dringt zij aan op een Nederlands garantiefonds, dat Nederlandse belangen kan beschermen. Wat de Euromarkt be treft is het weinig aantrekkelijk wanneer alleen vroegere koloniën in Afrika wor den toegelaten. De directie noemt het zeer teleurstellend dat zo lang wordt gewacht ten aanzien van de Nederlandse Antillen en dringt aan op een spoedige conclusie inzake Suriname. Voorts pleit zij voor toelating van buitenllandse emis sies om Nederland als internationaal fi nancieel centrum te versterken. In Indonesië heeft de N.H.M. sinds 1824 gewerkt en zij is de laatste geweest die het veld moest ruimen, dat haar voor naamste arbeidsterrein is geweest. Dank zij de vroegere voorzieningen ls haar positie door het wegvallen van Indonesië niet verzwakt Blijkens de weekstaat der Nederland- sche Bank van 4 april is de bankbiljetten- omloop met 122 miljoen toegenomen en tot een record van 4881 min tegen een vorig record van 4876 min eind decem ber. Deze grote stijging ln slechts vier werkdagen vindt haar oorzaak in salaris betalingen, Paasopvragingcn en de grote toeristenstroom naar Nederland. Op 4 april moest dc staat 150 min betalen wegens vlottende en gevestigde staats schuld, doch daartegenover stonden be langrijke belastinginkomsten, zodat het saldo der schatkist met ƒ49'min daalde tot ƒ379 min. Dit was voor de banken een kleine vergoeding voor de grote ont trekkingen. Hun saldo daalde met ƒ78 min tot 693 min of nog altijd genoeg om aan dc kasreserveverplichtingen t« voldoen. Saldi van andere Ingezetenen ■itegen van ƒ190 min tot ƒ195 min., Do deviezenvoorraad daalde ƒ6 min tot 725 min, goud bleef ƒ5227 min, conver- tibele deviezen stegen van 786 min tot 787 min, het dekkingspercentage daal de van 96,1 toi 96. De geldmarkt is nog ruim en daggeld bleef pet."

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13