Lectuur voldoende in de zomer-yakantiegidsen ADRESSEN OM GOED TE ONTHOUDEN Dag- en nachtwerk bij de sluiting van Veersegat P.B.O.: winst voor vrije organisaties Eichmann Beruchte misdadiger in Amsterdam gegrepen Ex-marineman bindt na 27 jaar weer strijd aan Half Nederland kijkt op je vingers. Boeken over Eichmann Ontstemming in de bouw over liet College Acht jaar voor roofoverval in de Purmer Pleegde minister ambtsmisdrijf 11 DONDERDAG 6 APRIL 1961 Achter een masker van zakelijke voorbereiding heerst er wed degelijk spanning bij de Deltadienst van de Rijkswaterstaat yver de afsluiting 27 april van het Veersegat. Ir. H. Wiggers, verbonden aan deze dienst, ver raadt die spanning als hij zegt: „Óp het ogenblik is er mocht er bijvoorbeeld een storm opsteken geen greintje gevaar voor het werk en als de zeven dooiiaatcaissons eenmaal op hun plaats staan, be hoeven \ve ook niet bang te zijn, maar beslist kwetsbaar wordt het werk als het sluitgat in de dam slechts gedeeltelijk gevuld is met caissonsDie spanning is be grijpelijk: het is de eerste grote Delta-sluiting „en het is een ope ratie, waarbij zo langzamerhand half Nederland op je vingers kijkt" zoals de heer Wiggers zegt. Vrij simpel Waarom is deze „operatie schuiven dicht" kwetsbaar als nog niet alle ze ven caissons in het sluitgat zijn ge- Jplaatst, maar drie, vier, vijf of zes exemplaren tot zinken zijn gebracht? Het antwoord is vrij simpel: zodra er één of meer caissons in het sluitgat zijn. geplaatst verandert het stroombeeld. Zo !is het mogelijk, dat dicht bij de bodem op de zogenaamde „drempel" wer- jvelstromen ontstaan. „Onder normale omstandigheden", xo kan ir. Wiggers een ieder gerust- (Vervolg van pag. 9) Het is daarom dat het fort, waarin ttchmann gevangen gehouden wordt, en labyrint van staal en wapens is. Iet is daarom dat de bewakers, die ich in de zogenaamde binnenste ring jevlnden, en het doen en laten van de :evangene van seconde tot seconde ibserveren, geen woord mogen wisse- tn en ongewapend zijn. Het is daarom lat dr. Servatius zijn cliënt slechts loor een glazen wand mag zien en lleen met hem kan praten via een jeiuidsinstallatie. Als Eichmann straks in het Beth la'Am, het volkshuis van Jeruzalem jtaait een cultureel centrum dat zojuist jereedgekomen is en nog nooit werd ge- jruikt zal hij, nog meer dan in het Drt, een van alle kanten beschermde ;evangene zijn. Niemand komt de rechts, (aal binnen, zonder door het hoofd van "Ie Jeruzalemse politie van geloofsbrie ven te zijn voorzien. EIJke bezoeker van iet volledig van de buitenwereld ge doleerde gebouw (de straten er omheen lijn voor het verkeer gesloten en er zijn Irie meter hoge heiningen opgericht) zal iich aan fouillering moeten onderwer ken. En Eichmann, die voor de duur van ie rechtszitting naar een speciaal ge touwde cel in het Beth Ha'Am zal wor- len overgebracht, zal in de verdachten, jank aan drie zijden beschermd zijn loor kogelvrij glas, terwijl zich ook (oven zijn hoofd e«n bepantserde glazen tlaat bevindt. Honderden journalisten zijn al in Israël learriveerd om het proces-Eichmann te 'eslaan. Ook al uit veiligheidsoverwe- lingen zijn alle fotografen geweerd. De "nige instantie, die het recht heeft ge- lurende de zitting foto's te makenis r!e iegeringspersdienst. De filmrechten zijn jxclusief toegekend aan de Capital cities rroadcasting corporation te New York. )e voorwaarde is geweest dat de televi- iestations en de filmmaatschappijen, die lit wensen, van de produktie kunnen fieeprofiteren. De Israëlische regering is wel ver- Meten dat zij uit het proces-Eichmann Ünanciëèl. voordeel wil trekken (verkoop Ülrhreciitcn en behoud copyright foto's). Tel Aviv ontkent dit, en voert bovendien lan dat de voorzieningen, welke getrof fen zijn (o.m. vertaalinstallaties voor Hebreeuws dat de voertaal zal zijn, en Trans, Duits en Engels, zomede, telefoon-, telegraaf, en telexposten voor de ver- iindingen), kapitale sommen hebben ver- llonjden. Niettemin is aangekondigd dat ivei^tuele revenuen ten goede zullen ko nen*" aan door de regering aan te wijzen irganisaties in Israël. Sinds de gevangenneming van de vijf tien jaar lang omvindbaard gebleven lodenvervolger Adolf Eichmann heeft ïe. uitgeverswereld zich op alle details kan zijn leven gestort. In het buitenland, maar met vertalingen voor Nederland, tijn tenminste vier boeken verschenen, Jie allé de 'meest schaamteloze bladzijden pri de geschiedenis van de tweede we reldoorlog behandelen. HoeWel de 'geschriften elkaar op ver- Ichillende punten tegenspreken, en men, ïl lezende, tot de conclusie komt dat (een van de schrijvers alle bestaande of iet meer bestaande documenten onder bgen heeft gekregen, springt een feit toch wel heel duidelijk naar voren: feS-Obersturmbannführer, Adolf Eich- inann is een willig werktuig geweest van Hitier, Himmler cn Kaltervbrunner in de Zogenaamde definitieve oplossing van het Jodenvraagstuk. De boeken, waarop Wij bij het schrijven van onze artikelen hebben gesteund, zijn: Eichmann (6.000.000 doden vragen ge rechtigheid) door Moshe Pearlman, uit gegeven door Schellens en Giltay en H. J, E. Bedht te Amsterdam, Mensen als koopwa#r door Alex Weiss- berg, uitgegeven door Kruseman te Den Eichmann, symbool van een regime, •door Charles Wighton, uitgegeven in de iPrisma reeks van Het Spectrum, Utrecht, Eichmann, gezant des doods, door IQuentin Reynolds, Ephraim Katz en jZwy Aldouby, uitgegeven door Hollan- 4i* U Baarn. OE SLUITING VAN HET YEERSCHE DAT stellen, „is dit overigens niet bijzon der gevaarlijk voor de steenstorting op de drempel of voor de zandbodem ver voorbij die drempel". Gevaar ontstaat pas als het getij niet meer normaal ver loopt, maar er door storm bijvoorbeeld een sterke verhoging van het water op treedt, waardoor de stroming aanzien lijk toeneemt. „Generale" Daarom is het ook niet vreemd, dat de eerste van de zeven doorlaat-cais- sons zal gebruikt worden voor een ge nerale repetitie. Pas een week na het plaatsen van deze caisson wordt een tweede tot zinken gebracht, maar daar na gaat er één per dag omlaag. In zes dagen zullen die zes caissons op hun plaats gebracht worden. „Maar het is zelfs mogelijk, dat het nog sneller gaat", vertelde ons de heer Wiggers, „want als er plotseling zwaar weer voorspeld wordt en april doet wat-ie wil is het bijvoorbeeld mogelijk, dat er twee per dag in het sluitgat worden gezet". Omdat de caissons echter alleen op de laag-wqterkering ^Het keerpunt tus sen eb en vloed) tot zinken worden ge bracht, is het dan nodig ook 's nachts een caisson in het sluitgat te plaatsen. Overigens hoopt de deltadienst, dat de weersomstandigheden niet tot deze vuurproef zullen dwingen Nachtwerk caisson te drukken, die daardoor ste vig op zijn plaats blijft. En bij dit al les worden er dag en nacht metingen en peilingen verricht in het Veersegat: zowel de „operationele peilingen" (voor het huidige werk), als „ervaringsme tingen" (met het oog op de werken, die in de toekomst nog uitgevoerd moe ten worden). Als de „operatie schuiven dicht" een feit is, moeten er in de letterlijke zin van het woord nog „bergen werk" verzet worden. Want in een tijdsbestek van zes weken moeten de zeven cais sons „ingekapseld" worden in een enor me zandmassa: drie miljoen kubieke meter zand wordt er dan over en naast de caissons gespoten om het dijklichaam te vormen Vaarklaar Maar ook al zinkt er 's nachts in het Veersegat geen caisson, dan toch wordt het eind april bij de operatie ..schuiven dicht" nachtwerk. Deze operatie bestaat namelijk niet slechts uit het tot zin ken brengen van de schuiven op 27 april, maar ook is er nog een complex van bij komende werken. En sommige van die werken zijn zo omvangrijk, dat er con tinu gedraaid moet worden. Eén van de omvangrijkste karweien Is zonder twijfel de „aanstorting" rond de caissons: met loodslakken worden de naden afgedekt tussen de caissons en deze loodslakken worden op hun beurt met stortsteen „toegedekt". Van beide materialen is rond 10 000 ton nodig. Deze 20.000 ton moet dus ook in de loop van één week gestort wor den en dat is alleen mogelijk bij laag water. In één dag Dat dit een reusachtig karwei wordt, kan geïllustreerd worden met een cij fer van vorig jaar. Toen werd name lijk met een mechanische steenstorter in het Veersegat 2800 ton in één week gestort Nu moet ongeveer dezelfde hoe veelheid in één dag rond de caissons worden gestort Niet alleen deze mechanische steenstorter, maar ook on- derlossers (schepen met uitklapbare bodem) en kantelbakken komen hier bij in actie. Omvangrijk ook is het vullen van de enorme zandbakken op iedere caisson, die aan de grond is gezet. Rond 3000 ku bieke meter zand komt er op iedere Bij heel deze spectaculaire afslui ting worden er van de eerste tot de laatste seconde mensen, materieel materiaal in reserve gehouden. Zelfs met het uitvallen van een caisson bijvoorbeeld door een stranding wordt rekening gehouden. Een phoe- nix-caisson, die lange tijd in de heven van Kruiningen (Zeeuws-Vlaanderen) lag, is vaarklaar gemaakt en kan ie der moment als reserve „in het veld" komen. En het is vooral deze reserve, die de Deltadienst het liefst buiten het „speelveld" houdt In de werkhoven liggen zeven caissons te wachten om tussen 11 - 24 april te worden ingevaren ter afsluiting van het Veersche Gat (Van onze soc.-econ. redactie) Het College van Rijksbemiddelaars heeft de bespreking, die het gisteren met de organisaties van werkgevers en werknemers in de bouwnijverheid 2ou hebben over de datum van ingang van de vijfdaagse werkweek, op het laatste ogenblik telegrafisch uitgesteld tot vol gende week. De reden van dit plotselinge uitstel is niet bekend gemaakt. Het uit stel heeft de in de Raad van bestuur en bouwbedrijf samenwerkende aannemers- organisaties en in de Certfrale commissie bouwnijverheid samenwerkende werkne mersorganisaties genoopt gezamenlijk een verklaring uit te geven. Daarin wordt gezegd dait de organisaties deze vertra ging, in hoge mate betreuren, omdat een beslissing over de invoering van de werk tijdverkorting per 5 juni aanstaande geen enkel uitstel meer gedoogt, zulks ter voorkoming van grote onrust op de wer ken. Gesteld wordt voorts dat de trage behandeling van de betreffende voor stellen door het College van Rijksbemid- delaars des te meer ontstemming bij partijen heeft gewerkt, nu de inhoud daarvan reeds meer dan een jaar gele den bij het college bekend was. De luchtpostsluitingen voor de opva renden van Hr. Ms. Dolfijn zijn vastge- stedl op: 11, 13. 18, 20. 25 en 27 april 13 uur; 2. 4, 9, 10 en 16 mei 13 uur; die voor de opvarenden van Hr. Ms. Mercuur op: 11, 13. 18, 20. 25 en 27 april 13 uur; 2, 4. 9. 10 en 16 mei 13 uur; 18 en 25 mei 6 uur; 1, 8, 15 en 22 juni 6 uur; 23 en 30 mei 13 uur; 6, 13, 20 en 27 juni 13 uur. De brieven dienen geadresseerd te zijn: p/a Amsterdam-C.S.-Marine. Bedrijfsongevallen in 1960 ernstiger en ook frequenter De ernst der bedrijfsongevallen in Nederland neemt toe en volgens een voorlopige schatting de frequentie ook. Dit heeft de directeur van het veilig heidsinstituut in Amsterdam, ir. E. Spaan meegedeeld. Van de 100 bij het instituut aangesloten bedrijven met te zamen on geveer 150.000 werknemers kreeg in 1959 7,5 procent der arbeiders een ongeluk, als gevolg waarvan ze drie dagen of meer hun werkzaamheden niet konden verrichten. Volgens de schatting van ir. Spaan is dit percentage in 1960 ge stegen tot bijna 8,8. Dit is veel lager dan het aantal ongelukken bij niet bij het instituut aangesloten bedrijven. Tachtig procent van de ongelukken wordt ver oorzaakt door de mens en twintig pro cent door de techniek, zo zei de heer Spaan nog. VEEL TE GENIETER IN DE BOLLENSTREEK Door het koele weer van de laatste weken kan men overal In de bollenstreek nog steeds genieten van vele velden bloeiende narcissen en kleurige tulipa's. terwijl ook steeds meer velden hyacinten gaan kleuren. De Keukenhof is nu een bezoek ten volle waard. Er bloeien vele soorten nar cissen. tulipa's, bijgoedgewasjes en hya cinten temidden van het eerste jonge groen en de tere bloesems van velerlei heesters en struiken. In de kassen wordt het oog geboeid door een weelde van veelkleurige tulpen. Ook in de Treslongtuin te Hillegom bloeien vele bolgewassen. (Van onze sociaal-economische redactie) OVER de verhouding publiekrechtelijke bedrijfslichamen en vrije orga nisaties heeft de organisatie-commissie van de Sociaal-Economische Raad nogal optimistische gedachten. Vormen van overleg tussen beide groeperingen over belangrijke bedrijfsaangelegenheden zouden veelvuldig voorkomen. De vrees voor uitholling van de betekenis van de vrije orga nisaties wordt ongegrond geacht. Instelling van bedrijfslichamen zou zelfs voor de vrije organisaties winst betekenen. Laatstgenoemde zouden in meerdere mate dan thans de spil vormen van de meningsvorming in de bedrijfstak. De vrije organisaties moeten de opvattingen van de indivi duele leden opnemen en verwerken, maar bovendien moeten zij de nieuwe gezichtspunten* die in de bedrijfslichamen blijken, aan haar leden door geven. De vreemdelingendienst van de centrale recherche in Amsterdam heeft op 27 maart in een jeugdher berg een 35-jarige Spanjaard, José M. V. M. aangehouden, die naar thans blijkt in verschillende ste den van Europa wegens oplichting werd gezocht. De Spanjaard, die zich uitgaf voor Fransman en in het bezit was van een vals Frans paspoort, kon gearresteerd worden na een tip van een 28-jarige Amerikaan, James Hollis, die samen met hem in de Amsterdamse jeugdherberg „Stadsdoelen" logeerde. De Amerikaan had M. ontmoet in een jeugdherberg in Parijs, waar de Spanjaard ervan verdacht werd de brandkast van deze jeugdher berg geforceerd te hebben. Toen Hollis hem in Amsterdam wederom in een jeugdherberg tegenkwam werd de politie gewaarschuwd en kon M. worden aange houden. Uit de inlichtingen, die de vreemdelin genpolitie sinds zijn aanhouding via Interpol over hem heeft gekregen, blijkt, dat M. gezocht werd door de justities in Parijs, Brussel en Madrid. In de afgelopen jaren heeft hU reeds vele veroordelingen achter de rug we gens oplichitngen in verschillende lan den. Interpol heeft de vreemdelingenpolitie vannacht laten weten, dat er in Frankrijk een bevel tot gevangenneming tegen M. Is uitgevaardigd. Zodra een afschrift van dit bevel In Amsterdam Is aangekomen, zal M. volgens de Franse politie een „beruchte Internationale misdadiger" naar Parijs worden gebracht. De commissie verzet zich daarom tegen het verlenen van een bijzondere positie aan de vrije organisaties bij de voorbe reiding en de besluitvorming in het bz- drijfslichaam. Zij acht het overbodig, dat in de Wet op de Bedrijfsorganisatie zelf nog eens duidelijk tot uitdrukking komt, dat de bedrijfsLichamet. voeling moeten houden met de vrije organisaties. Een .egeling in de wet zal immers altijd uniform karakter moeten dragen, wat niet aansluit bij de veelvormigheid van het bedrijfsleven. De commissie vraagt ei aandacht voor, dat het thans reeds mógelijk is bij ver ordening regels vast te stellen voor het inschakelen van de vrije organisaties in concrete situaties. Verschillende bedrijfs lichamen hebben dit al gedaan. Bij een Ingestelde enquête is de commissie ge bleken, dat in de oestuursorganen van de vrije organisaties het beleid van de be drijfslichamen reeds ruimschoots wordt besproken. Wel wordt het een nadeel geacht, dat de behandeling van het beleid van het bedrijfsliohaam, te veel een zaak van de bestuursorganen van de vrije organisaties blijft. De voorlichting van de individuele leden door publicaties in de vakpers of op andere wijze schiet duidelijk tekort. In de kringen van de vrije organisaties zal hieraan meer aandacht besteed die nen te worden. Dit is echter niet te be reiken door wettelijke voorschriften. De huidige situatie is slechts onbevre digend. omdat er onvoldoende inzicht be staat in de mogelijkheden, welke er «taan. Loonregelingen Ten aanzien van de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden door be- drijfsliohamen blijkt in brede kring gro te aarzeling te bestaan Het wordt ge wenst geacht een wijze van vaststelling van lonen en andere arbeidsvoorwaar den na te streven, waarbij de organisa ties ook formeel de verantwoordelijk- heid voor de inhoud van de regeling kun nen en moeten dragen Op het ogenblik is het zo, dat elke organisatie bij een c.a.o. betrokken, zich verantwoordelijk weet voor de tot standkoming en tevens verantwoording verschuldigd is tegen over de leden. Deze laatste verantwoor dingsplicht is er bij een loonverordening TN deze tijd van het jaar dwarrelen vele vakan tiegidsen op onze tafel en het is altijd weer een ge noegen hierin te bladeren en een inzicht te krijgen in de mogelijkheden, d&e de diverse organisaties en bureaus bieden. Daarom deze .week ter onderbre king van onze serie toeris tenpagina's een uiteraard onvolledig beeld van de perspectieven, die de va kantiegidsen 1961 openen. Een bijzonder fraai uitge voerd en overzichtelijk In gedeelde gids is die van het Chr. Jongeren Verbond, wiens reizen blijkbaar bij de jeugd zijn ingeslagen. En ook dit jaar is er voor de C.J.V.- trs weer voldoende keuze en variatie. De reizen vertrek ken vanuit Den Haag. Am sterdam, Rotterdam en Zwol- ie en zo gaan de Haagse rei zen naar Beieren cn de Harz in Duitsland doch ook naar Kandersteg cn Fliihli ln Zwitserland. Aantrekkelijk zijn de waterreizen, die vla Rijn naar Neckar of Moezel, voeren. Er te een avonturen tocht naar Zwitserland en Noord Italië en voorts om dichter bij huls te blijven ln het kader van het Jongens- kampwerk vakantiemogelijk heden in Hulshorst en Leus- den, alsmede ln de bekende Ernst Siliemhoeve te Lage Vuursche Het Geref. Jeugdcentrum in Huis ter Heide heeft een gidsje uitgegeven, waarin een keuze uit liefst 72 kampen ge maakt kan worden. Zo zijn er zeilkampen in IJlst en tenten kampen in Ommen, Harden- berg, Doornspijk en Terschel ling. Maar het buitenland wordt evenmin vergeten: 36 kampen in Faaborg (Dene marken), Reutte, Weesen aan de Wallensee in Zwitserland alsmede in de Oberharz, Bie lefeld in het Teutoburgerwald en Titisee in Zuld-Duitsland. In de Ardennen slaat men zijn tenten op in Ave et Auffe. De Vakantiegids van de Ned. Reisvercniging telt 144 bladzijden en uiteraard is er een ruime keuze naar de ge wone Europese vakantielan den, zowel per trein als per bus. Maar ook zijn er bunga low-vakanties overal in Euro pa, vrije groepsreizen naar elf landen, waaronder Grie kenland en programmareizen naar acht landen, waaronder Marokko en Amerika De rei zen naar eigen NRV-huizen gaan naar België, Zwitserland, Italië en Oost .nrijk. Naar Italië gaan voorts caravanbus reizen, terwijl een emigranten- bezoekreis naar Canada gaat. Met succes past de NRV ook gezinsreizen toe: met het ge hele gezin op vakantie, mits de jongste maar drie jaar oud is. Keurig uitgevoerd is ook de gids van Llssone Lindeman, die ook emigranten-bezoek- rclzen uitvoert. Vanzcifspre- kend ztfn de Europese toeris- tenlanden ln grote verschel- denheid onder de reisdoelen te vinden, doch men kan ook gaan varen langs Scandina vië, Zuid-Slavië en Grieken land en voorts een zeereis ma- ken naar Turkije. Amerika Is ook by Lissone Lindeman in het reisprogramma 1961 opge nomen. Het reisbureau .Apeldoorn" in Den Haag boekt voor di verse reisonaernemingen en heeft derhalve ook een grote verscheidenheid. De C.T.I.- vliegreizen gaan naar diverse Europese landen, doch ook naar Israël, terwijl aandacht wordt gevraagd voor een rondreis door Europa. Men kan naar bungalows aan de Italiaanse Rivièra, alsmede een bootreis maken naar Ma rokko en de Canarische eilan den. Near East Tours in Am sterdam de naam zegt het al heeft op zijn programma vliegreizen naar het nabije osten staan en dus kan men daar boeken voor Israël, Jor danië, Libanon, Egypte, Tur kije, doch ook voor cv.i va kantie naar Moskou. Zes da gen. doch de mogelijkheid be staat dit aantal tot 23 uit te breiden. Het was slechts een greep, doch zoals hieruit blijkt is er voor de komende zomer weer variatie voldoende. Met el kaar geven de vakantiegld- sen een grote hoeveelheid lec tuur, die niet in een paar mi nuten Is door te nemen. Doch aangenaam is het bladeren in de vakantiegidsen ongetwij feld wel. r\p onze toeristische pagina's willen we alleen maar toe ristisch aantrekkelijke gebie den onder uw aandacht bren gen en zo en passant daarin mogelijkheden noemen en tips geven, opdat u weet, wat u onder meer kunt beleven. Hebt u misschien aan de hand van deze artikelen eenmaal een keuze gedaan, dan blijft het altijd goed, na dere inlichtingen in te winnen over het land en de streek, waar u uw vakantie wenst door te brengen. Reisvereni- gingen en reisorganisaties kunnen u daarbij meestal wel de helpende hand bieden, doch diverse landen hebben ook in ons land of in de aan grenzende landen vestigingen, tot wie u zich rechtstreeks kunt wenden teneinde spe ciale inlichtingen te verkrij gen of iets te vernemen over speciale wensen. Derhalve volgen hier de adressen van de diverse buitenlandse vesti gingen, speciaal voor het toe risme in het leven geroepen. BELGIE: Belgisch Verkeers bureau, Leidseplein 7, Am sterdam. DENEMARKEN: Deense Toe ristenorganisatie. Joh. Ge- radtsweg 58. Hilversum. DUITSLAND: Duits Reis- en Informatiebureau, Spui 24. Amsterdam. ENGELAND: Britisch Tra vel Association, Leidseplein 29, Amsterdam. FINLAND: D. Burger Zn., Westerstraat 7, Rotterdam. FRANKRIJK: Nationaal Frans Verkeersbureau, Noordeinde 138, Den Haag. JRIEKENLAND: Office Na tional du Tourisme Helle- nique, Boulevard de l'Im- pératrice 62, Brussel 1. ISRAEL: 59 St. Jamesstreet, Londen SW 1. ITALIË: Nationaal Italiaans Verkeersbureau, Rokin 52. Amsterdam. LUXEMBURG: Luxemburgse Toeristenorganisatie. Kle verparkweg 44, Haarlem. NOORWEGEN: D. Burger Zn., Westerstraat 7, Rotter dam. OOSTENRIJK: Oostenrijks Verkeersbureau, Rokin 16. Amsterdam. PORTUGAL: Bureau du Tou risme de Portugal, Ravcn- stcinstraat 22, Brussel. SPANJE: Office Espagnol du Tourisme, Rue d'Aremberg 42—44, Brussel. ZUID SLA VIE: Zuldslavlsch Toeristenbureau. Marnlx- straat 186, Amsterdam. ZWEDEN: Zweedse Toeristen organisatie, Rozenburglaan 98, Rotterdam. ZWITSERLAND: Nationaal Zwitsers Verkeersbureau. Koningsplein 11, Amster dam. Jongetje na ongeluk overleden. In het ziekenhuis te Bennekom is gistermiddag de 4-jarige C. Wernsen overleden. Vrij dag werd het jongetje ernstig gewond toen hij werd aangereden door een vrachtauto. niet. Wordt een verordening met twee derde van de stemmen vastgesteld, dan behoeven niet alle organisaties ermee in te stemmen. Tevens lijkt het waarschijnlijk, dat ve len het afstoten van de loonvaststelling een te grote beperking vinden van de taak van de vrije organisaties. Opmerke lijk is namelijk dat er in de sectoren van het bedrijfsleven vaar men nog geen er varing heeft met privaatrechtelijke re geling van de lonen, ook veel minder be zwaren bestaan tegen een loonverorde ning via een bedrijfsrihap. Een ander be zwaar is nog, dat ui een bedrijfschap be stuursleden oordelen over arbeidsvoor waarden van groeperingen waarbij zij niet betrokken zijn (beambten over handarbeiders). In de commissie is de suggestie gedaan de bevoegdheid van het bedrijfschap to beperken tot die van het algemeen ver bindend verklaren van c.a.o.'s. Daartoe zou een wijziging van de Wet op de alge meen verbindendverklaring van c.a.o.'s nodig zijn. Het bedrijfschap zou de be voegdheid moeten overnemen van de be trokken ministers resp. het College van Rijksbemiddelaars. Voor bijzondere ge vallen zou deze bevoegdheid facultatief gesteld kunnen worden (derdenbinding). Als andere mogelijkiheid ts genoemd, dat uitsluitend van geval tot geval beziien zal worden, of de verbindendverklaring aan het bedrijfschap wordt toegekend. Aan de kwestie van de mededinging heeft de commissie ook uitvoerige aan dacht gewijd. Met nadruk wordt erop gewezen, dat het wel degelijk moge lijk is, dat een bedrijfschap bij veror dening een kartelregeling treft. Der gelijke regelingen zijn al toegekend aan de bedrijfschappen voor de schoenindustrie, de lederwarenindus- trie, de edelmctaalnijverheid en de bierhandel. De commissie meent dan ook, dat het beleid op het gebied van de mededinging geen factor kan zijn, die de uitbouw van de p.b.o. belem mert De gebroeders Gerard en Frans T. uit Velsen, die vandaag precies tien jaar ge leden drie bejaarde bewoners van een boederij in Monnikendam ernstig mis handelden zodanig dat één van hen, de 76-jarige heer R. Laan, aan de gevol gen daarvan overleed en er daarna met een portemonnee met f 30 vandoor gingen, zijn vanochtend door het ge rechtshof te Amtserdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek.. De rechtbank had hen in eerste instantie tot zes jaar met aftrek veroor deeld. Het vorig jaar pas. negen Jaar na het gebeurde, kwam vast te staan dat de gebroeders T. de daders waren van deze roofoverval. Bij de behandeling van deze zaak voor het hof ontkende Gerard hard nekkig, dat hij deelgenomen zou hebben aan de geweldpleging. De procureur- generaal had tegen beiden negen jaar niet aftrek geëist. Jongetje overreden. In Groningen Is gisteren het 12-jarig zoontje van de fa. milie Arends uit Groningen onder een vrachtauto geraakt. Hij werd van achte ren aangereden en was op slag dood. Schippersknecht verdronken. Gister avond is de 21-jarige schippersknecht A. Schmidt uit Rotterdam in de Vlotha. ven in Amsterdam overboord van de sle per Zintentie gvallen en verdronken. A NTOON Hendrik Fredrik Fon- teijn, de thans 61-jarige voor malige sergeant-konstabel van de koninklijke marine, die twee jaar na de muiterij op het pantserschip De zeven provinciën in 1933 op grond van bronchiale astma werd ontsla gen, streeft nog steeds naar eerher stel. Die stryd is juist het 27e jaar ingegaan. Thans heeft hij de procureur-gene raal bij de Hoge Raad verzocht een vervolging in te stellen tegen de minis ter van defensie, ir. S. H. Visser, we gens het plegen van een ambtsmisdrijf. Na een strijd van een kwart eeuw be reikte Fonteijn verleden jaar dat zijn zaak onderzocht werd door een commis sie van Eerste Kamerleden. Met talloze oude papieren toonde hij aan hoe hij in 1933 abusievelijk met een muiter werd verwisseld en gevangen gezet, hoewel juist hij zich bij de achtervolging langs de kust van Sumatra van het muitende schip had onderscheiden. Verbitterd als hij was door deze beschuldiging, slingerde hij marine-officieren, die de vergissing hadden gemaakt, verwijten naar hel hoofd. Het enige wat hij bereikte was, dat hij teruggezonden werd naar Neder* land en daar voor astma werd afgekeurd Hij liet zich toen terstond na zijn afkeu ring door drie hoogleraren en vieren twintig artsen opnieuw onderzoeken. Geen van hen kon een spoor van bron chiale astma constateren. Het resultaat van het onderzoek van de Kamercom missie was dat de toenmalige minister van defensie, Ir. S. J. van den Bergh, Fonteijn als schadevergoeding een bedrag van I 2400 aanbood op voorwaarde, dat Fonteijn alle verdere actie in zijn zaak zou staken. Fonteijn. die dit niet kon zien als eerherstel, wees dit aanbod van de hand. In december schreef hy de huidige minister van defensie, ir. S. H. Visser, een brief, waarin hij om een onderhoud verzocht. Het schriftelijk antwoord luid de: „Ik ben van mening dat er geen aanleiding is tot een nadere gedachten- wisseling over uw zaak en ik kan u der halve het door u gevraagde onderhoud niet toestaan". Nu heeft Fonteijn dus om vervolging van de minister verzocht, aangezien deze volgens hem, misbruik makend van zijn gezag, Fonteijn dwingt het hem aange dane onrecht te dulden, terwijl hij juist als hoofd van het departement volgens de wet de verplichting heeft een misdrijf te laten onderzoeken. In dit geval zou de minister hen. die het onrecht veroor zaakten, moeten laten vervolgen. „Ongelijk erkend" „De minister weet dat zijn voorgan ger het ongelijk van de staal erkend heeftaldus Fonteijn. „Men biedt mjj niet zomaar 2400 aan. Hoewel hij weet, dat mijn fituinciële nadeel veel groter is, handhaaft hij het onrecht en dat is in strijd met zijn verplichting". Thans zijn er drie mogelijkheden: of er wordt op het laatste moment nog overeenstemming over een betere op lossing bereikt, of de minister wordt inderdaad vervolgd, of de procureur- generaal seponeert de klacht. In dat laatste geval zou Fonteijn nog een poging kunnen wagen zijn zaak onder de aandacht te brengen van het Europese hof voor de rechten van de mens in Straatsburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11