China dreigt met interventie Nog onzekerheid over gesprek in Evian Resolutie van Afrikaanse landen tegen Z.-Afrika een, dofifce Ky T onggevoeligheid I.00P OP 1.1:lil! Spioneren treilers van Russen in Schotland? Complicaties in Laos JehteHha zegeviert Comm. China laat Amerikaan vrij Nieuw type radar is veiliger Verzoek aan sancties aan V.N. t Communistisch China zal troe pen naar Laos zenden, als de Zoavo zou besluiten, zich in de burgeroorlog in dat land te men gen en „de wettige regering van prins Soevannah Phoema" hier om zou verzoeken. China heeft geen aandeel in de crisis in Laos, zo verklaarde vice-premier (en minister van buitenlandse za ken) maarschalk Tsjen Ji in Dja karta. Als de toestand er slech ter zou worden als gevolg van militaire interventie van de zij de van de Zoavo, zou dat niet de schuld van China zijn. In New York presenteerde Ford op een grote tentoonstelling een revolutionaire „auto", de Ford „Gyron", een tweewieler, waar van de carrosserie in evenwicht wordt gehouden door een gyroscoop. WSSÉSISM polyester Vergrote steun voor Angola op komst Portugal gaat zijn steun aan de militaire en economische ontwikkeling van zijn Westafrikaanse bezitting Angola verster ken, zo heeft de Portugese minister van overzeese gebiedsdelen, schout-bij-nacht Vasco Lopes Alves, op een persconferen tie in Loeanda, de hoofdstad van Angola, verklaard. Onlangs zijn in Noord-Angola bij terroristische aanvallen ongeveer 200 mensen om het leven gekomen. Volgens de minister omvatten de voor genomen maatregelen o.a. een buitenland se lening van 1.200 miljoen escudo (on geveer 150 miljoen gulden) en een mach tiging voor de gouverneur-generaal om een lening van 500 miljoen escudo (om streeks 2,5 miljoen gulden) aan te gaan teneinde de bijzondere veiligheidsmaat regelen en een uitbreiding van het bouw plan te kunnen bekostigen. Communistisch China heeft beslo ten de 60-jarige Amerikaan Robert Mccann, die in 1951 tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld op beschuldiging van spionage, vrij te laten, aldus meldt het persbureau „Nieuw China". De echtgenote van Mccann vloog op 28 maart naar China, nadat zij verno men had dat Mccann ernstig ziek was en aan longkanker lijdt. Zij bezocht hem vorige week voor het eerst in zijn gevangenschap. .,De hoge volksrechtbank in de pro vincie Hopei heeft nu, in de geest van menslievendheid, het verzoek van me vrouw Mccann ingewilligd. Mccann zal op 5 april met zijn vrouw China ver laten, aldus „Nieuw China". Mccann is een van de vijf Amerika nen die in een Chinese gevangenis zit ten. Hij was vele jaren directeur van een Amerikaans in- en uitvoerbedrijf in China, toen hij in juni 1951 in Tientsin werd aangehouden. Collectief programma voor communicatie De regeringen van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben maandag gezamenlijk een programma van samen werking voor de beproeving van experi mentele communicatie-satellieten aange kondigd. De satellieten zullen de eerstkomende twee, drie jaar gelanceerd worden. De drie landen hebben tevens te ver staan gegeven, dat zij het zouden toe juichen indien andere landen tot dit pro gramma zouden kunnen en willen bij dragen. Op grond van de overeenkomst zullen in Europa speciale stations gevestigd wor den voor het overzenden via vele kanalen van telefoon-, telegraaf- en televisiesig nalen via deze satellieten. De satellieten zullen in 1962 en 1963 door de Amerikaanse dienst voor aero- nautica en ruimtevaart (NASA) gelan ceerd worden. De stations in West-Europa zullen in gericht worden door de Britse PTT en het Franse centrum voor de telecommu- nicaticstudie. President Bourguiba van Tune sië heeft de leider van de Alge rijnse nationale beweging, Messali Hadj, verzocht van het toneel te verdwijnen in deze periode, waar in het om de toekomst van Alge rije gaat. Hadj zou echter geen les hebben getrokken uit de gebeurte nissen van de laatste dagen en brieven hebben verzonden aan de staatshoofden van de VAR, Tune sië en Marokko met het verzoek een toenadering tussen de Alge rijnse nationalistische groeperin gen te bevorderen. Hij zei dat de MNA bereid is met de FLN onderhandelingen te voeren om tot eenheid te komen. Wel ver klaarde Hadj dat hij zich niet bij de FLN wilde aansluiten. De minister van voorlichting van de voorlopige Algerijnse regering ver klaarde maandagavond, dat zijn rege ring nog steeds bereid is op 7 april in Evian met de Fransen aan de confe rentietafel te gaan zitten, als de Franse regering een „rectificatie" geeft van de verklaring van haar mi nister van Algerijnse zaken, Joxe. Deze deelde de vorige week mee, dat Frankrijk tegelijk met het overleg met de voorlopige Algerijnse regering ook onderhandelingen zou voeren met de MNA. Intussen verwacht de Algerijnse op standelingenregering een nieuwe stap van Frankrijk alvorens te beginnen met vredesbesprekingen in Evian. Men Weer Afro-Aziatische conferentie bepleit Indonesië en communistisch China hebben maandag in een gezamenlijk com muniqué verklaard, dat tenzij commu nistisch China wordt toegelaten tot de Verenigde Naties, de V.N. en haar po gingen om de wereldproblemen op te los sen ernstig verzwakt worden. In het communiqué aan het einde van het bezoek van de Chinese minister van buitenlandse zaken. Chen Yi aan Indo nesië, verklaren de leiders van beide landen, dat de grote wereldproblemen niet opgelost kunnen worden zonder deelneming van de Afroaziatische staten. Ten aanzien van Laos en Kongo wordt verklaard, dat alle buitenlandse inmen ging in alle vormen en uitingen in deze twee landen beëindigd moet worden. Beide leiders achten het dringend ge boden om in de kortst mogelijke tijd een tweede Afro-Aziatische conferentie bij een te roepen, zoals die in 1955 in Ban doeng. China heeft volledige steun toegezegd aan de Indonesische aanspraken op Nieuw-Guinea. Indonesië beloofde steun aan China in haar pogingen om de souvereiniteit over Formosa te verkrijgen. laat zelfs de mogelijkheid open, dat Frankrijk zal voorstellen nog voor 7 april te beginnen. In afwachting van de onderhande lingen is het terrorisme in Parijs en Algerije evenwel weer opgelaaid. Za terdagavond overvielen Algerijnen drie politiebureaus in Parys, waarbij enkele doden en gewonden vielen. Ook zon dagavond kwam het tot ongeregeld heden. Op een plein in Constantine in Algerije ontplofte zondag een tijd bom. Een zeventien-jarig meisje kwam om het leven, 32 mensen werden ge wond. In Algiers wierp een Algerijnse verzetsstrijder een bom naar de ingang van een badhuis. Een Frans soldaat werd gewond. Ten slotte heeft de Franse regering de burgemeester van Evian, die is vermoord, posthuum de „orde van de naties" gegeven. Advertentie SNELFIX lijmt fineer en leer. kunststofplaat en nop veel meer... De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt dat zij een bestelling heeft ge plaatst voor een nieuw type radar dat zowel vliegtuigen volgt als een gebied afzoekt, en wellicht kan worden gebruikt bij het voorkomen van botsingen tussen vliegtuigen. Hoewel de apparatuur in de eerste op zet bestemd is voor het regelen van luchtverkeer, kan zij ook haar nut blij ken te hebben als positief waarschu wingsmiddel tegen vliegtuigbotsingen. De marine heeft niet onthuld hoeveel de apparatuur zal kosten. Zij is besteld bij Servonics Inc., in Alexandria, Virgi nia, die het systeem zelf heeft ontwik keld. De maatschappij zal spoedig de apparaten afleveren. De Sowjet-prèmier Chroesjtsjef heeft een uitnodiging aangenomen om een be zoek te brengen aan de republiek Mali, het voormalige Franse gebied in Afrika, aldus heeft Radio-Moskou bekend ge maakt. In een verslag van de V.N. over de woningbouw in Europa staat West-Duits- land aan de spits met 10 nieuwe wonin- °n op iedere 1000 inwoners per jaar. ierna komen Zweden met 8. Nederland. Noorwegen en Frankrijk met meer dan zeven. Engeland wordt in het verslag niet genoemd. De Amerikaanse minister van handel Luther H. Hodges zal in mei naar Europa komen voor besprekingen over een verruiming van het handelsverkeer en ter bevordering van het toerisme naar de Verenigde Staten. Verandering van spijs doet eten Met roggebrood «r bij zal iedereen Uw tafel eer aan doen. Het is weer eens iets anders en... het is zo ge zond en lekker. Er is roagebrood naar ieders smaak; neutraal, zoet, rinzig of met rozijnen en krenten. Op rogge brood smaakt alles. LET OP DE NAAM TEN HOEVE OP aK PAKJE. Ten Hoeve, meer dan een halve eeuw roggebroodbakkers. Neem morgen een pokje. UW BAKKER HEEFT HET. VRAAG HET UW BAKKER Deze verklaring heeft de situatie in Laos nog gecompliceerder gemaakt, dan zy reeds was. Mocht de Sowjet- unie dc Laotiaanse crisis slepende trachten te houden in afwachting van nieuwe militaire successen tegen de regeringstroepen, dan zal de Zoavo voor de grootste crisis in haar bestaan komen te staan, wanneer zij tot mili taire interventie wil besluiten. Intussen ziet het er inderdaad naar uit, dat de Russen de zaak slepende willen houden. Zij hebben geantwoord op de Britse nota, waarin werd voor gesteld, een bestand in Laos te bewerk stelligen en daarna de wapenstilstands commissie van 1953 aan het werk te zetten cn vervolgens een conferentie te houden van veertien landen, die op enigerlei wijze bij de crisis in Laos zijn betrokken. Op het voornaamste punt <het bestand) is het antwoord ontwijkendover een wapenstilstand moeten de strijdende partijen het zelf maar eens zien te worden. Bovendien delen de Russen niet de Britse mening, dat een bestand vooraf moet gaan aan internationale politieke besprekingen Wat de wapenstilstandscommissie be treft de Sowjetunle is van oordeel, dat niet gewacht behoeft te worden met het instellen er van. totdat een bestand van kracht is geworden. Het zelfde geldt voor het bijeenroepen van de internationale conferentie. De Rus sen stellen voor, deze over enkele dagen in Pnom-Penh, de hoofdstad van neutralistlsch Cambodja, te beleggen, ongeacht het afkondigen van een be stand en de naleving van de overeen gekomen voorwaarden. President Kennedy meent, dat het Russische antwoord niettemin hoop wekt, dat een weg kan worden gevon den om door middel van onderhande lingen tot de stichting van een neutraal en onafhankelijk Laos te komen. Het is een nuttige stap in de richting van een vreedzame regeling van een po tentieel gevaarlijke situatie, aldus de Amerikaanse president. Later voegde zijn minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, hieraan toe, dat de volgen de stap moet zijn een BritsRussische regeling voor een wapenstilstand. Ge vraagd naar de reactie van de VS op Russische pogingen, onderhandelingen alleen maar te gebruiken om tyd te win nen, verwees Rusk naar de verklaring, die na de Zoavo-conferentie in Bang kok werd uitgegeven en waarin een „passende actie" in het vooruitzicht werd gesteld. Vermelden we nog, dat prins Soe vannah Phoema op 12 of 13 april naar Moskou zal reizen om besprekingen te voeren met Croesjtsjef. Communisten willen verkiezingen storen Communistische guerilla's hebben op grote schaal aanvallen gedaan op Zuid- vietnamesc troepen teneinde, naar de re gering meent, te pogen de presidents verkiezingen op 9 april in de war te stu ren, aldus is van gezaghebbende zijde in Saigon vernomen. Dc rooms-katholieke en fel-anti-com- munistische president Ngo Dinh Diem stelt zich beschikbaar voor een tweede ambtstermijn. Een kandidaat van de oppositie. de multimiljonair en rubberplantage- eigenaar Ngoejen Din Quat, heeft in, zijn verkiezingsrede voor de radio maandag gezegd, dat als hij gekozen wordt, hii vrijheid van meningsuiting en volstrekte democratie zal waarborgen en alle poli tieke gevangenen zal vrijlaten. Als een maal een eind zou zijn gemaakt aan de guerilla en de vrede hersteld zou zijn, zou hij het land militair en economisch willen opbouwen zodat verkiezingen ge houden zouden kunnen worden die moe ten uitmaken of Zuid-Vietnam met het door de communisten beheerste Noord- Vietnam herenigd zal worden. De V.S. en Zuid-Vietnam hebben maan- ag in Saigon een verdrag inzake vriend schap en economische betrekkingen on dertekend. Chinees konvooi in hinderlaag gelokt Ongeveer 14 dagen geleden hebben 3.000 Kampa's op een weg in Sikkim Gartok een belangrijk militair kon van de Chinezen in een hinderlaag gelokt, zo is van betrouwbare zijde in Nieuw Delhi vernomen. Over de gevech ten en het aantal doden en gewonden is verder niets bekend. De Kampa's zijn Tibetanen die zich in Tibet zelf blijven verzetten tegen het Chinese bewind. Bij een gevecht tussen Kampa's en Chinese troepen in het gebied van toen- goeri zouden honderden Chinezen ge sneuveld zijn. De Kampa's zouden een grote hoeveelheid wapens hebben buit gemaakt (Advertentie) de individuele haarlotion op wetenschappelijke basis HAAR-TABAC is een individuele haarlotion op wetensdioppelijke bosis - bestemd voor de persoonlijke verzorging von Uw hoor. HAAR-TABAC wordt vervaardigd uit zuivere olcohol. Vitaminen B - complex en ondere hoar-opbouwende substonties. H A A R-TA B AC bevordert de notuurlijke bloedcirculatie von de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roos vorming en hoofdjeuk. Regelmatige mossoge met HAAR-TABAC geeft U het gewenste resultaat: gezond, levendig en glonzend hoor Uw leven long. HAAR-TABAC werkt verfrissend en op wekkend. De individuele geur accen tueert hel gevoel goed verzorgd te zijn. Hel werkzame HAAR-TABAC is gericht op individuele hoarverzorging: HAAR-TABAC »DRYc speciaal voor normaol tot vet haar HAAR-TABAC >0ILc speciaol voor droog hoor HAAR-TABAC >SILVER< speciool voor.grijs en wit hoor. Het corrigeert de geelachtige verkleuring en is verkrijgbaar in »DRYc en >01 Lc. HAAR-TABAC in de doserende flacon ft3.50 FI.5,75 MAURER-4- WiRTZ*STOLBERG IM RHEINLANü Vijfentwintig Afrikaanse landen heb ben maandagavond formeel een ver breking van alle diplomatieke, econo mische en politieke betrekkingen met Zuid-Afrika door de Verenigde Naties geëist totdat dit land zijn rassenpoli tiek wijzigt. In een resolutie wordt op de alge menc vergadering van dc Verenigde Naties een beroep gedaan strenge sancties te treffen tegen Zuid-Afrika. Deze resolutie zal door de politieke commissie ad hoc van de vergadering besproken worden. Door deze resolutie, die uitgegaan is van Ghana, is in feite een scheuring in de Afro-Aziatische groep ontstaan. India, Ceylon en Malakka hebben maan- ag eveneens een resolutie ingediend krachtens welke elk land«jjidividueel zou kunnen besluiten welke actie onderno men zou kunnen worden om te trachten Zuid-Afrika te dwingen dc behandeling van zijn 10 miljoen kleurlingen te wij zigen. De Verenigde Staten hebben verleden week bekendgemaakt er voorstander van te zijn opnieuw een beroep op Zuid- Afrika te doen. omdat het er niets voor voelt thans strenge, bestraffende maat regelen te treffen. Pakistan steunde dat I In dc komende zomer zullen in Helsinki inter nationale spelen voor doofstommen worden ge houden. I De enige bioscoop in het Engelse stadje Stevenage (45.000 inwoners) zal voortaan gesloten blijven voor jongelui onder de twintig jaar omdat het bij de jeugd gebruikelijk was geworden voetzoe kers, vuurpijlen cn stink bommen in het theater te ontsteken. I Lan Jolly uit Lcighton Buzzard (Engeland) heeft gisteren bij de politic aangifte gedaan van dief stal van zijn dierentuin. Vier apen cn vijftien exotische vogels met een totale waarde van zes duizend gulden, werden ontvreemd. I De 70-jarige vrouw, Ma ria Pohl, uit Laa an der Thaya (bij Wenen), heeft elf jaar lang haar 35-jarige krankzinnige dochter, Anna, in een donkere kamer in een staat van bijna volledige behoeftigheid opgesloten gehouden. I Radio Moskou heeft za terdag met veel trots ge meld dat een Ockrainsc koe het leven had ge schonken aan een vier ling. I De Engelse majoor Al fred Allnatt heeft het schilderij ..Aanbidding van de magiër" van Rubens, ter waarde van f 2.750.000, geschonken aan de universiteit van Cambridge. De 74-jarige Italiaan Giacomo Freggiaro, die de laatste tijd veel buik klachten had, is operatief verlost van een scherf van een granaat, die hij na in de Eerste Wereld oorlog gewond te zijn geraakt, 44 jaar in zijn lichaam had meegedra gen. De Joegoslavische spoor wegtarieven zijn ver hoogd met 15 procent voor passagiers en met 12 procent voor het goe derenvervoer. Buitenlan ders in Joegoslavië zul len echter goedkoper reizen ten gevolge van een wijziging in de wis selkoers. 1 Duizend Engelse bruid jes en hun bruidegom- men brengen (roals ieder jaar) bun huwelijksreis door op een der Kanari sche eilanden. De eilan den zijn namelijk zeer goedkoop: sigaretten kos ten er maar een derde en alcoholica de helft van de Engelse prijs. I De heer Jacobs, provin ciaal directeur van de Brabantse V.V.V. uit Den Bosch, heeft zater dag in Westerhoven het „Eurorecreatiecentrum" officieel geopend. I Rechercheurs van een Amsterdams politiebu reau hebben een tweetal verdachten aangehouden, die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan diefstal van een groot aantal fietsen. De politie zit echter met een grote moeilijkheid: van deze diefstallen is geen enkele aangifte gedaan. 562) Het is wellicht wat ruw zo tegen de lente te gaan spreken over ons aller kwaal In de wintermaan den: de verkoudheid. Wanneer u van deze Iaat verschoond bent geble ven, willen wU u haar niet aanpra- De vijf enkelvoudige smaken, bit ter, zout, zuur, loog en zoet, proeven we niet met de tong, maar slechts met bepaalde gedeelten, waar de smaakpapillen het dichtst opéén zit ten. De punt van uw tong is speciaal ten, maar u uitsluitend In herlnne- gevoelig voor de zoete smaak, de ring brengen dat in tijden van een stevige verkoudheid de meest uitge lezen kostjes die vriéndelijke huls genoten zorgzaam hadden bereid, In een smakeloze massa bleken te zijn veranderd. Dat Is voor niemand Iets nieuws; we weten allen wel, dat de reuk ten nauwste met de smaak moet samen werken, wil er van werkelijk proe ven sprake zijn. Koffie en thee. waar uit de geuren zijn verdwenen we hebben er al eens op gewezen smaken eigenlijk naar niets. Met de tong, aan welk orgaan we in het algemeen onze smaak toever trouwen, kunnen we eigenlijk maar vijf verschillende prikkels waarne men, en wel: bitter, zoet, zout, loog en zuur. Dat klinkt wel een beetje ongeloofwaardig, vooral wanneer we ons herinneren welk een keur van smaak-varianten we tot op heden met welbehagen hebben waargeno men. Prof. Richard Hesse heeft over tuigende proeven op dit punt kunnen nemen met twee patiënten die door een val op het hoofd de reuk totaal verloren hadden; zi) bleken geen verschil te proeven tussen gekookte appels en uien, maar port en bour gogne wisten zij terdege uit elkaar te houden Mant de eerste smaakte naar suikerwater en de laatste naar ver dunde azijn! daarachter gelegen zone voor zout, de tongranden reageren het sterkst op zuur, en achter op de tong wordt de bittere smaak M-aargenomen. Uiter aard bestaat er geen scherpe grens en zijn er individuele verschillen. Het bovenstaande geldt In zjjn al gemeenheid alleen voor volM-assenen, want kinderen tot 12 jaar vormen een belangrijke uitzondering omdat hun hele tong hlykt te reageren. Maar dat niet alléén, ook de binnen kant van kinder- wangen blijkt smaakgevoeLig te zijn. By uzelf kunt u uitzonderingen daargelaten con stateren dat een stukje clttroen of een suikerklontje op het midden van uw tong geen smaak heeft en dat de tongpunt het bittere van Frans Josephs Bitterwater niet proeft. Zodra deze smaken echter naar de verschillende daarvoor gevoelige zones afvloeien hetgeen by eten en drinken altyd het geval Is proeft u ze direct. Hebben we zojuist gezien, dat voor een Juiste functionering van de smaak een nauwe samenwerking met de reuk noodzakeiyk Is. ook voor verschillende andere functies en ver richtingen biykt een dergeiyke sa menwerking vereist, zonder dat ve ons daarvan rekenschap geven. Daarover een volgende keer! standpunt in een verklaring, die maandag in de commissie is afgelegd. De Veiligheidsraad kan opdracht geven dergelijke represailles te nemen. De vergadering kan ze slechts aanbevelen. Het debat over het voorstel tot het nemen van represailles zal fel zijn en door de nieuwe Afrikaanse landen be schouwd worden als een nieuw onder zoek naar het Amerikaanse standpunt met betrekking tot kolonialistische ge schillen. Strijdmacht in Sahara aanzienlijk versterkt SPANJE In dc afgelopen weken zijn de strijd krachten in de Spaanse Sahara met on geveer 3.000 man versterkt, zo is in Madrid vernomen. Zoals bekend doet Marokko aanspra ken op de Spaanse Sahara gelden. Onlangs werd een aantal deskundigen die in dit gebied naar olie zochten, door Marokkanen ontvoerd. Inmiddels zijn deze mannen weer vrijgelaten. Volgens onofficiële berichten uit El Aaioen, de hoofdplaats van de Spaanse Sahara, die maandag in Madrid zijn ontvangen, heeft zich vorige week dins dag een botsing voorgedaan tussen een patrouille van het Spaanse legioen en een uit Marokko gekomen guerrila* groep. Bij dit incident dat zich vijftien km binnen de grens van de Spaanse Sahara zou hebben voorgedaan, was een lid van de veertigman tellende Marok kaanse groep gedood, terwijl een Ma rokkaan cn een Spanjaard werd gewond. Ontwapeningsdebat tot september uitgesteld De V.S. en de Sowjet-unie hebben in een gezamenlijke resolutie in de politieke commissie voorgesteld het V.N.-ontwapeningsdebat te verdagen tot de volgende zitting van de Assem- blée, die in september begint. Dc resolutie die ls aanvaard is het resultaat van een serie gesprek ken tussen de Russische minister van ouitenlandse zaken Gromyko en de Amerikaanse gedelegeerde Stevenson. Verwacht wordt dat de huidige Assem- bléezitting als gevolg van dit besluit op 21 april, de streefdatum zal eindigen. Het voorstel is opgesteld in de ver onderstelling dat de privé-oncwape- ningsonderhandelingen tussen Oost en West eind juli hervat zullen worden. HarrimanChroesjtsjef wil geen oorlog De speciale afgezant van president Kennedy, Averell Harriman, heeft na zyn terugkeer van een studiereis door acht Europese en Aziatische landen verklaard van mening te zijn, dat Chroesjtsjef geen oorlog wil, „ook al volgt hij misschien een politiek van lopen langs de afgrond". Harriman is tegen erkenning van communistisch China. „Als China niet erkend wordt, zal het er misschien toe komen zijn agressieve houding te laten varen en zijn internationale verant woordelijkheid te aanvaarden". President Kennedy staat volgens Harriman in het buitenland goed aan geschreven. Advertentie A T, - het behoud van mooie schoenen Hebben de Russen een spionage- net van schip naar wal in Schot land gelegd om te spioneren op de Amerikaanse basis voor atoom duikboten met polaris faciliteiten? De Britse en de Amerikaanse vlootautoriteiten evenals de be roemde Mi-5 inlichtingendienst hebben deze vraag gisteren niet willen beantwoorden. Amerikaanse officieren aan boord van de Proteus hebben elk commentaar ge weigerd. Het hoofdkwartier van de Royal Navy in Schotland heeft verklaard, „dat het niets te zeggen heeft". De Britse kapitein die belast is met het gebied van de Clyde en die zijn ba- sis heeft in Greenock, heeft eenvoudig geantwoord „geen commentaar". De speciale afdeling van Scotland Yard in Glasgow, die optreedt voor de Mi-5 zei: „wij weten er niets van". Er wordt een volkomen geheimhou ding bewaard over het onderwerp, dat ter sprake is gekomen in berichten dat de Russen hun treiler-vloten gebruiken om te spioneren op de Holy Loch basis, waar het Amerikaanse bevoorradings schip ..Proteus" en dc atoomduikboot ..Patrick Henry" gestationeerd zijn. Bei de schepen gingen zaterdag buitengaats op hun eerste gevechtsklare patrouille. In dagbladberichten werd gezegd, dat deskundigen van de vloot en de radio proberen radiosignalen op< te 6poren, die van land af naar de treilers gezonden worden. Deze treilers liggen buiten de cn. dan alleen wanneer zij er heen nr. SSST-JKS™ OPk d^.route dle de a" dreven worden door dc storm Het fs toomduikboten gebruiken wanneer zy reeds meer dan een week goed weer Holy Loch binnenvaren of verlaten. Izelden zij Van Schotse zijde wordt meegedeeld van de Hebriden. dat daar verleden week twee Russische treilers voor an ker lagen. De zegslieden voegden cr aan toe. dat er op enige afstand van de gebruikelijke visgronden meer treilers waren dan gewoonlijk Een Russische treiler, ongewoon uit gerust met radar en andere ontdekkings- apparaten. schaduwde de Proteus toen zij de vorige maand in Holy Loch aan kwam. Havenautoriteiten van Stornoway heb- ben verklaard, dat het voor Russische treilers ongewoon is zich daar te bevin- en. dan alleen wanneer zij er heen ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5