Metiuie £ciitsrljc (Üounmi Toeristendrukte viel ondanks regen mee Commentaar Boudewijn en Fabiola kregen jacht NIEUWS in één oogopslag- Zweden peloton ontwapenen Katangezen Smeulende sigaret sticht brand op kustvaarder: 3 doden, 2 gewonden Voor hoe lang BON Nieuw-Guinea boos op V.S. "jeekless L DR Goede diensten van Kennedy lil!-: DINSDAG 4 APRIL 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; t 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Rr. E DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD w$tantvastltt? is qhfbltpoi tnyn hcrl ia tt gtjcaspaet" Tweeënveertigste jaargang no. 12140 Twee zangersfeesten op Pasen Zie pag. 2 en 6 Er zijn dan de afgelopen paasdagen geen records gebroken, maar toch is, gezien het ongunstige weer, het toeristische be zoek aan ons land meegevallen. Hotels en pensions in de steden hebben het bezoek in het algemeen kunnen verwerken. Ook nu was de bollenstreek een grote trekpleister. Bij ongelukken tijdens de paasdagen zijn in ons land voor zover thans bekend, zeven mensen om het leven gekomen, een enorme verkeerschaos ontstond gisteravond tussen Gouda en Woerden, niet minder dan 80 auto's werden beschadigd of vernield. Acht personen werden gewond. Zweedse V.N.-militairen hebben een peloton Katangese soldaten gearresteerd, nadat dit het vliegveld van Elisabethstad wilde overnemen. Duizend man Indische troepen is gearriveerd op de vliegbasis Kamina. Waarschijnlijk zullen zij opdracht krij gen de haven van Matadi op de Kongolese troepen te heroveren. Een plotselinge brand op de Ned. kustvaarder Bloemgracht heeft in de haven van Turku drie mensenlevens gekost; twee anderen werden zwaar gewond. Op de Ned. Kustvaarder Dispatch sloeg de kok met het vierjarig dochtertje van de ka pitein op de arm over boord. Beiden verdronken. Als de ZOAVO besluit zich in de strijd in Laos te mengen, zal communistisch China troepen zenden naar het land wanneer de neutralistische prins Soevannah Phoema daarom verzoekt. Alles wijst erop, dat de Russen de zaak slepende willen houden. Met een groots jubileumconcert heeft de Koninklijke bond van christelijke zang- en oratoriumverenigingen gisteravond in het Kurhaus te Scheveningen zijn vijfenzeventigjarig bestaan ge vierd. VELE jaren lang had de onbekende Nederlan der op deze foto geen voet op vaderlandse bo dem gezet Die jaren bracht hij door in Mexico, het land dat de meesten onzer slechts kennen uit wat wilde muziek en uit verhalen waarin aan hartstocht en wapenen meestal niet de kleinste rol is toebedacht. Zodat het beeld dat wij hebben van de Mexicaan wel bij zonder eenzijdig isl Deze Nederlander dan ar riveerde een dezer dagen op Schiphol omdat hij ver langen koesterde zijn land in de lente weer eens terug te zien. Wie jarenlang weg geweest is stelt zich Hol land - in - de - lente immers voor als één groot bloe- mentapijt, zich koesterend in het klare licht dat alleen maar schijn in een laag waterland als dit land is. De gedachte aan regen, aan veel regen, vervaagt als men in een land als Mexico woont Dus had deze Mexicaan se Nederlander zijn strooi en hoed opgezet. Een wat versierde hoed bovendien, iets wat in Nederland voor dameshoeden nog wel mo gelijk is, maar onder man nen niet te doen gebruike lijk. Maar waarom hier iets van gezegd? In Mexico is dit misschien niét ongebrui kelijk "s lands wijs is nog altijd 's lands eer! Wat ons nu interesseert is dit: hoe lang deze heer is blijven rondlopen met deze hoed in zijn (en ons) vaderland? Want zelfs in Nederland, waar men toch wel wat buitenlanders ge wend is. moet de2e hoed enig bekijks hebben getrok ken en waarschijnlijk ook wel enig commentaar heb ben uitgelokt. Als deze man een Nederlander - in - zijn - hart gebleven is, dan heeft hij die hoed snel opgebor gen, want niet velen van ons vallen graag op deze manier op! En op een andere manier? In uw bus valt iedere dag de christelijke krant, onze krant in die van vele van uw buren wellicht een andere, een neutrale of een socialistische. Vindt u het dan vervelend om op te val len? Natuurlijk niet. Veel eer bent u er trots op dat uw christelijke krant zon goede krant is. En vertelt u dat aan uw buren! U kunt noteren als nieuwe abonnee: (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). (naam) (straat) (woonplaats) Afgevaardigden en journalisten die in Hollandlia aankomen ter bij woning van de opening van de N.- Cxuinearaad, treffen daar volgens Ass. Press een opgewonden stemming aan. „Alle registers der publiciteit zijn open gezet om de wereld te verkondigen dat de raad een eerste stap is op de weg naar zelfbeschikking",. Tevens verneemt men van alle zijden kritiek op de Ver enigde Staten omdat deze geweigerd hebben een officiële vertegenwoordiging naar de openingsplechtigheid af te vaar digen. Nederlandse autoriteiten beweren, dat de V.S. onder zware druk zijn gezet door de Nederlandse regering, maar zij lijken meer gekwetst dan verontwaar- digd. Klagend zei een Nederlands diplo-" maat: „Amerika is erg stout geweest.' Een ander zei dat de V.S. bij Indonesië in het gevlij wensen te komen. Aanvankelijk werd vernomen dat de Nederlanders bij de openingsplechtigheid demonstraties van Indonesische zijde of zelfs landingen aan de zuidkust vreesden, maar van deze vrees is thans niets meer te merken, hoewel de Nederlanders wel waakzaam zijn. Waarschijnlijk voelen zij zich gerustgesteld door de aanwezigheid van drie torpedojagers, die in de haven voor anker liggen. Ook ligt er een pas sagiersschip om gasten onderdak te ver lenen die geen plaats kunnen vinden in de hotels. TAE druilerige, vrij kille paasdagen hebben toch nog een redelijk toeris- tisch bezoek opgeleverd. De A.N.V.V. is alleszins tevreden met het resultaat, ook al staat dit niet in de schaduw van het recordbezoek van Pasen 1960. Het buitenlandse bezoek richtte zich in de eerste plaats op de bollenstreek. In de badplaatsen viel de drukte, ondanks de gure wind over het algemeen nogal mee. Van Goede Vrijdag af is een gestadige, maar zelden drukke stroom van vrei delingen voor weekendverblijf Nederland binnengereden. Vooral de belangstelling uit West-Duitsland, naast die uit Noord- Frankrijk, België en Denemarken was vrij groot Daarnaast kwamen vele ge allieerde militairen de paasdagen in Ne derland doorbrengen. De logiesinforma- tiediensten hebben bepaald niet stil be hoeven te zitten al was het aantal toe risten geringer. Vorig jaar bracht deze dienst 40.000 vreemdelingen onder dak. dit jaar waren het er 15.000. Opmerkelijk Is, dat het buitenlandse toerisme voor wat de verblijfplaatsen be treft, veel mobieler was, dan voorheen. Vele honderden, of misschien zelfs dui zenden op de eerste paasdag in de kust provincies vertoevende Duitsers, trokken tegen de avond naar Utrecht, het Gooi, de Veluwe en Arnhem en zochten daar hun vertier. Zestig procent De hotels en pensions in de grote ste den hebben het over het algemeen wel kunnen verwerken. Naar schatting was er tot 70 pet van het aantal bedden van vorig jaar bezet. In Amsterdam waren op Goede Vrijdag reeds alle pensions en hotels volgeboekt en moest in de avond uren een beroep worden gedaan op par ticulieren. Artis werd tijdens de paas dagen door 6.200 personen bezocht, ter wijl op Schiphol de grote drukte der top- yWEEDSE V.N.-soldaten hebben een peloton Katangaanse troe pen ontwapend en gearresteerd, na dat dit vannacht getracht had het vliegveld van Elisabeithstad óver te nemen. Het peloton stond onder Bel gische leiding. De vijfentwintig soldaten gaven zich zonder verzet aan de Zweedse soldaten over. Op het vliegveld werden bovendien zeven politiemannen gevangen genomen en ontwapend. Zij zijn tot het aanbreken van de dag onder gewapende bewaking op het vliegveld gehouden, waarna zij in drie V.N.-vraohtauto's naar de stad werden gebracht en vrijgelaten werden. Als represaille betrokken Katangaanse troepen vanmorgen vroeg stellingen om het V.N.-hoofdkwartier in Elisabeths Buiten de ambtswoning van Tsjombe vatten soldaten met zware machinegewe ren post. De Verenigde Naties hebben het vlieg veld nu volledig onder controle, de ver keerstoren inbegrepen. Alle vluchten van de Katangaanse luchtmacht zijn voor lopig verboden. Tsjombe heeft tevergeefs getracht ge daan te krijgen dat de gevangen soldaten onmiddellijk weer vrijgelaten werden. Toen hij nul op het rekest kreeg, gaf hü bevel de elektrische stroom naar het vliegveld uit te schakelen. Volgens een V.N.-autoriteit, die de Katangaanse pre sident door de telefoon te woord heeft gestaan, was hij „bijna dol van woede". Een krachtmeting tussen de V.N.-troe- pen in Elisabethstad (ongeveer 500 Zwe den en een handjevol soldaten van an dere nationaliteiten) en de Kantangaanse troepen lijkt ophanden, daar alle Katan gaanse soldaten gemobiliseerd zijn en bevel hebben zich onmiddellijk te mel den voor „spoedeisende plichten". De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren haar debat over Kongo hervat. De vergadering wijd de haar middagzitting aan een bespreking van de politieke situatie in het land. In de ochtendzitting sprak de vergadering over de financiën van Kongo en keurde een resolutie goed (met de stemmen van BINNENYERfNGBED het beste bed ooit gemaakt Jjumlwill SCHUIMRUBBERBED t versterkte middensector fabrieken Zevenbergen J het Sowjetblok en Mali tegen) krach tens welke secretaris-generaal Dag Ham- marskjöld tijdelijk gemachtigd wordt geld te lenen om de kosten van de V.N.- operatie in Kongo te kunnen bet3lea dagen, met mooi weer zo'n 18.000 tot 19.000 bezoekers uitbleef. Er kwa men nu in totaal ongeveer 16.000 per sonen. Vergeleken met vorig jaar Pasen, toen de Floriade een grote trekpleister was. viel de drukte in Rotterdam bijzonder mee. Het aantal annuleringen in verband met het ongunstige weer was echter veel kleiner dan verwacht, zodat alle hotels in de Maasstad toch nog volledig voige boekt zijn geweest Ook stad en provincie Utrecht hebben dit jaar ondervonden hoe groot de in vloed van het weer op de paasdrukte kan zijn. Het gunstige gevolg was echter dat er zeer weinig verkeersongelukken gebeur den. Het WV-bureau in Utrecht kon de drukte wel aan. In de hotels en pensions in Arnhem overheerste het buitenlandse element De buitenhotels trokken in over wegende mate (8085 pet) Nederlands bezoek. In de stad Groningen moesten vele toeristen worden doorgezonden naar andere steden. Minder ongelukken Het ongunstige weer heeft niet alleen Nederland beheerst, maar vrijwel geheel West-Europa. Dit heeft in Engeland tot gevolg gehad dat het aantal doden op de wegen ruim dertig procent lagèr lag dah het vorige jaar (Dit jaar 27, vorig jaar 40). Vanuit Frankrijk werden 51 dode lijke verkeersongevallen gemeld, dat bij na de helft Is van de 93 personen die vorig jaar om het leven kwamen. In Italië was het bewolkt en kil, des ondanks waren er veel Italianen op de weg. In Scandinavië regende en sneeuw de het In Stockholm kwam een jongen om het leven omdat zes automobilisten weigerden hem op te pikken en naar een ziekenhuis te brengen. fZie ook pagina 7) Pasen op de Scheveningse bou levard regen op de lege stoe len van de terrasjes, regen op de sombere paraplu's van de weinige wandelaars die het erop waagden. Een telefoto uit Turku Finlandlaat iets zien van de plotselinge brand, die op de vroegee morgen van de eerste paasdag uitbrak aan boord van de Nederlandse kustvaarder Bloemgracht. Drie matrozen vonden de dood twee anderen werden levensgevaarlijk gewond. ,RIE opvarenden van de kust vaarder Bloemgracht (500 ton) zijn op eerste paasdag om het leven gekomen bij een brand aan boord van het schip in de haven Turku in zuidwest-Finland. Hert zijn de vol matrozen Donald van der Pal uit Alkmaar (17 jaar), Johannes Ger- hardus van den Berg uit Den Haag (30 jaar) en de Spanjaard José Jo- ventine Quintants-Torrado. Twee an dere bemanningsleden, de 23-jarige Gerrit van Zanen uit Scheveningen en de 24-jarige Andreas Stoter uit Best (N.B.) zijn zeer ernstig gewond. De brand werd zondagmorgen om .•.es Uur ontdekt. Men trachtte de brandweer op te bellen vanuit een telefooncel op de kade; deze telefoon was echter defect. De bemanning van een Fins schip heeft toen de brand weer gewaarschuwd. De brandweerlieden troffen de twee ernstig gewonde mannen in de gang van het schip aan. Zij werden onmid dellijk naar het ziekenhuis overge bracht. Nadat de brand geblust was, vond men de stoffelijke resten van de drie .slachtoffers in de hutten. Officieel is de oorzaak van de brand niet bekend, maar politie-autoriteiten verklaarden, dat deze moet zijn ontstaan doordat een van de mannen onvoorzich tig is geweest bij het roken van een sigaret, 's Morgens om vier uur was het schip de haven van Turku binnengelo pen en had een lading hout aan boord genomen, die voor Amsterdam bestemd was. De brand verwoestte de slaapver blijven van de bemanning en de mess- room. De lading en de machinekamer kregen geen schade, zodat het schip, na dat het provisorisch gerepareerd zal zijn, door zal kunnen varen. Vermoedelijk zal de Bloemgracht aan het eind van de week weer uit Turku kunnen vertrek ken. In Nederland zal het schip dan ge heel gerevideerd worden. De kustvaar der is het eigendom van de Grachtinij. in Amsterdam. T?R ZIJN SLECHTERE zaken om tijdens de Paasdagen voor te demonstreren dan voor afschaffing van de kernwapens. Pasen betekent immers: de dood is over wonnen en niets roept zozeer de angst op voor dood cn verderf als juist die kernwapens. Het zijn die angst en die af schuw die de duizenden in de wereld in beweging hebben gezet om in (meer of minder stille) optochten de wereldleiders op het hart te binden dat deze wapens behoren te worden afgeschaft. Tot zover kan men alle begrip hebben voor deze demonstranten de moeilijk heid schuilt echter hierin dat zij alleen in de westerse landen dc kans hebben gekregen hun optochten te houden. Ook het rode blok van Chroesitsjef (in clusief waarschijnlijk Rood-China) bezit kernwapens, hoeveel is onbekend maar waarschijnlijk voldoende om de geschie denis der westerse beschaving enige eeuwen terug te draaien. We hebben er immers nauwelijks een voorstelling van hoe de wereld er zal uitzien na een „to tale atoomoorlog". In Chroesjtsjcf's landen zijn geen pro testmarsen gehouden Protesteren is e- in die landen niet bij. En als de leiders van de vrije wereld gehoor zouden geven aan wat de demonstranten willen, zoudefi In de vrije wereld geen protestmarse meer gehouden kunnen worden, omdat d vrije wereld niet vrij meer zou zijn. Dan'; zij de dreiging der atoomwapens die Rus land dan wel cn het westen niet zou heb ben. zouden wij allen een gemakkei ij! prooi zijn voor het Kremlin dat imm nog altijd de wereldheerschappij van hr proletariaat nastreeft. Een hecrschapp j waarin voor vrijheid geen plaats morr zal zijn. ook niet voor vrijheid van gods dienst. Het Paasfeest moet opwekken tot acfr- viteit, grote activiteit zelfs. Tot die acti viteit kan, moet zelfs behoren het pro testeren tegen wat een angstaanjagend kwaad is in deze wereld. Dat angstaanja gende is echter niet de kernbom zelf angstaanjagend is de geest van de men sen die dreigen met die wapens om daar mee hun g^d'Woze bedoelingen te kunnen verwerkelijken. Angstaanjagend is het vertrouwen in de atoombom dat voor velen de plaats in- neemj. van het vertrouwen in God. Tot die miljoenen angstigen richt zich de Paasboodschap: de dood is verslonden tot overwinning. En als die miljoenen die boodschap hebben verstaan, dan is het inderdaad feest voor hen geweest. Feest ondanks de kernwapens wie het vatten kan die vatte het. JMederland bevindt zich al enkele gen in het overgangsgebied tussen polaire lucht en lucht van oceanische oorsprong. In deze zone bewegen verschillende storingen van west naar oost. Een ervan bracht de eerste Paasdag vrijwel onaf gebroken regen, de tweede veroorzaakte regen in de middag van de tweede Paas dag en de neerslagzone van een volgende storing bereikte vanochtend alweer Zee land. De fronten van al deze storingen schuiven over Nederland heen en weer. We bevinden ons dientengevolge afwis selend in koude polaire en betrekkelijk zachte lucht In de noordelijke provin cies daalde de afgelopen nacht de tem- iviatl^e wind aanvankelijk oostelijk, la- peratuur tot een graad onder het vries- ter uit zuidelijke richtingen. Zachter. (Op- punt. Een gecompliceerd lagedrukgebied op de oceaan beweegt in de richting van Ierland. Waarschijnelijk maakt zich hieruit een afzonderlijke storing los, die vanavond Nederland zal passeren. Het onstandvastige weer duurt daardoor voort. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Zwaar bewolkt met nu en dan regen. Tendens: stationair gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon op 6.07, onder 19.29 uur; maan op 0.00 onder 8.36 uur. President Kennedy van de Verenigde Staten overweegt volgens Newsweek ernstig zijn goede diensten aan te bieden ter bemiddeling in het Nederlands-Indo nesisch geschil inzake Nederlands Nieuw- Guinea. „Dat was een reden", aldus het blad, „waarom de Verenigde Staten verleden week abrupt de aanvaarding van een Nederlandse uitnodiging introkken om de opening van de eerste Nieuw-Guinea- raad bij te wonen". De pas benoemde Indonesische ambas sadeur in de Verenigde Staten,Zairin Zain, heeft maandag na een onderhoud met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, verklaard dat zijns inziens de V.S. en Indonesië „in een vrij gezonde sfeer zullen gaan werken". Er was volgens de ambassadeur niets over een speciaal onderwerp ge sproken. Hij maakte geen melding van het geschil met Nederland over Nieuw- Guinea. Diplomatieke betrekkingen De Ne derlandse cn Zuidkoreaanse regeringen hebben besloten diplomatieke betrekkin gen op ambassade-niveau aan te knopen De wederzijdse diplomatieke zendingen van Nederland en El Salvador zullen worden verheven tot de rang van am- HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur li D Heidei Ypen burg Vliss Eelde De Bilt Twente Eln in Zd -Limb Helsinki Stock h Oslo Kopenh Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb Parus Bordeaux Grenoble Nice Berlun Frank fori MUnchen Züncb Geneve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Malh.rca Lissabon zw. bew. zw. bew. regen gh.bew. zw. bew. bew meeuw b. meeuwb. meeuwb. h. bew. zw. bew. regen zw. bew. regen regen zw zw. bew. I mist I 1. bew. regen h bew. I zw. bew. onbew. gh.bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. 1. bew h. bew. zw. bew. 1 windstil ono 2 ono X windstil w 6 windstil O 4 no 1 ono 3 windstil 16 windstil 14 -0 windstil 18 12 19 TTONING Boudewijn en ko ningin Fabiola hebben gisteren hun huwelijksca deau ontvangen van de stad Oostende, een kleine vissers boot die verbouwd is tot koninklijk jacht. Duizenden buitenlandse toeristen bevonden zich on der hen die zich langs de kaden hadden opgesneld toen het koninklijk paar met een bark door de haven voer om zich aan boord van het jacht te begeven, dat in het kanaal voor anker lag. Aan boord heeft de burge meester. Jan Piers, op plech tige wijze de papieren van het jacht overhandigd en daarna hebben de Koning en de Koningin het schip ge ïnspecteerd alvorens terug te gaan naar de kade. De Koningin die een fram- booskleurige jas droeg cn een zwart vilten hoedje, was in een vrolijke stemming tijdens een receptie die voor af ging aan het vertrek van het paar naar Brussel. Zij glimlachte toen plaat selijke zeelieden Vlaamse liederen zongen, waaronder „Op de vismarkt ben ik ge boren", wat het verhaal is van de liefde van een meisje uit Oostende voor haar vis ser. Zij vroeg ook om kusjes in het Vlaams van een groep Oostendse kinderen die in matrozenpakjes gesto ken waren. Geen enkel kind weigerde aan dit verzoek te voldoen. Het jacht, 01-Fabiola ge heten, heeft een bemanning van drie koppen, dc boven bouw is geschilderd in de kleuren van Oostende rood en geel. Het is nog niet bekend welk gebruik het koninklijk paar van het jacht zal ma ken. maar daar de familie buiten Oostende een bulten bezit is het mogelijk dat he' jacht gebruikt zal worden voor uitstapjes langs de kust. (rita) „Wees asjeblieft en beetje voorzichtig met dat rietje, mevrouw. Het is het enige, dat we hebben".

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1