Katwijks Boulevard vertelt nog even door Kon. Zangersbond vierde het 75-jarig bestaan DE QUAY UIT DE WEST TERUG VAN VEERTIENDAAGSE REIS Twee ongelukken in Arnhem Beroering over „verklaring" van mr. Bot Helderziende had geen kijk op eieren Zal minister raadsbesluit schorsen Indeling schoolweek niet primaire taak van de overheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT 10 DINSDAG 4 APRIL 1961 EVEN VERRAST keken we op bij de ontdekking van de naam ,,'t Huis Katwijk" in fraaie gothische letters op de gevel van een huis aan Katwijks Zuid-Boulevard. Immers, het oude Huis Katwijk was „der Borchgraven Hofstede", ook wel genoemd het „Huis ter Zande", dat reeds in 1253 als zodanig vermeld wordt. De eerste benaming wordt transparant, wanneer we weten, dat de Heren van 't Zant burchgraven van Leiden waren. Hier zetelden dus de Heren (en Vrouwen) van Katwijk. Na in 1393 te zijn platgebrand ingevolge een vonnis tegen Philips van Wassenaer, Heer van Katwijk, wegens dien bemoeienis met de moord op Aleida van Poelgeest, leverde een verzoening met Hertog Albrecht van Beijeren in 1398 een herbouwvergunning op. Jubileum-concert in het Kurhaus T~lE CHRISTELIJKE koorzang beleefde op 2e Paasdag een glorierijke dag. Het jubileum-concert dat gisteravond In het Scheveningse Kurhaus werd gegeven ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen, is een uiting ge worden van positieve kracht, een de monstratie van de bruisende vitaliteit en de gloedvolle levensvatbaarheid van deze Bond. Van een klein begin uitgegroeid tot een organisatie waarvan niet minder dan 900 koren lid zijn met in totaal ongeveer 37.000 zangers en zangeressen! De hui dige bestuurders kunnen dan ook met dankbaarheid op deze 75 jaar terugzien, want er is veel en goed werk verricht De veelomvattende taak van de Bond en het Bondsbureau hier te omschrijven is ondoenlijk, doch iedereen die bekend is in of met de Chr. zangerswereld is wel eens geconfronteerd met één van de vele takken van deze grote, in volle bloei staande boom. De uitbreiding van het Christelijke lied en de verdere ontwa king va nde Christelijke koorzang zijn zaken waaraan het Bestuur grote aan dacht schenkt, de verwezelijking van deze opdracht is primair. Men kan en mag niet achter geraken bij de eisen van het huidige muziekleven, want ook daarin heeft de koorzang een belaneriike taak te vervullen- Veel dirigenten, koor- besturen en koorleren hebben ingezien dat men niet kan stilstaan en de vernieu wing die hiervan het gevolg is zal niet nalaten indruk te maken, niet alleen bin nen doch ook buiten de gezichtskring van de chr. koorwereld. Een uniek voorbeeld van deze vooruit gang. van deze ontwikkeling is toch wel dit Jubileum-concert, dat de bekroning vormde van dit 75-jarig bestaan. Een concert dat dank zii de N C R V. niet be perkt bleef tot de Kurzaal, doch dat ook in tal van huiskamers zal weerklonken hebben. En deze vertolkineen mochten gehoord worden! Twee wereld-premieres werden ten gehore gebracht, werken ge schreven in opdracht van de Bond. een levend bewiis van de daadkrachtige ac tiviteit van het Bestuur. Bij dit alles is er de dank aan God. een dank waarvan ook de voorzitter, de heer H. F Brune getuigde in zijn openingswoord. Spreker wees oo de wereld van historie die in deze 75 Jaar liggen. In 1886 ondervond men nog geen erkenning, nu heeft de Chr. koorzang een plaats veroverd. De Koninklijke belangstelling die de Bond nltijd mocht ondervinden, kwam ook deze avond naar voren. Niet alleenn dat Z.K.H. Prins Bemhard het voorzitter s-hap van het ere-comité aanvaardde, de eer Brune kon tevens een telegram orlezcn met gelukwensen van H M. de Koningin. Na het gezamenlijk zingen van het Bondslied werd o.l.v. Chris Hanevraaff uitgevoerd Psalm 112 van Handel Mede werking aan deze weergave verleenden de Chr. Zang- en Oratoriumver. „Excel sior" te Rijswijk, „Soli Deo Gloria" te Noordwiik en het Geref. Kerkkoor te Leiden. De soliste Heieen Verkley moest op deze avond wegens ziekte verstek la ten gaan. haar plaats werd op zeer korte termijn ingenomen door Ank Reinders. Een bijzonder compliment voor deze uit zonderlijke prestatie is hier zeker op zijn plaats, gezien de omstandigheden leverde zij prachtig werk! De cembalo-solo werd gespeeld door Hans Schouwman, de instumentale bege leiding was in handen van het Noord hollands Philharmonisch Orkest. Zowel vocaal als instrumentaal een lofwaardige vertolking, al bleek dat het zware werk nog te wachten stond. De eerste op dracht van de Bond heeft een voortreffe lijk werk in het leven geroeoen. geschre ven door dr. Anthon van der Horst. De hierboven genoemde koren zullen hard gewerkt moeten hebben aan dit werk. want de componist heeft 't de amateur- koren dikwijls zeer moeilijk gemaakt Doch het klinkend resultaat mocht er zijn. mede dank zij de, op deze plaat? reeds vele malen geprezen zilnde kwali teiten van dirigent Haneeraaff. De dank die hij na afloop van publiek en compo nist in ontvangst mocht nemen was geen. frase. do<di een uiting van gemeende be wondering. De meningen die ik zo in df loop van de avond over dit werk hoorde waren zeer uiteenlopend en dat is eigen lijk niet zo verwonderlijk. Men moet deze „Chorus 8" meerdere malen gehoord hebben om een juist oordeel te kunnen uitspreken: dat het een weg zal vinden in de koorwereld daar zijn we zeker van De aanhef van het werk heeft als uit gangspunt het oude kerklied „Vexilla Regis", verder komen in dit tweedelige geheel nog voor het koraal ..Nun komm' der Heiden Heiland" en het lied „Christus is opghestanden". De begeleiding, blazers en pauken hebben een belangrijke taak en de componist is er in geslaagd een verbinding tot stand te brengen met de vocale stemmen Het eerste deel van het werk heeft een fel gepassioneerd karak ter. het onmeedogenloze van de Kruisi ging wordt hier in alle schrilheid gete kend. Harmonisch heeft de componist dit aangrijpend geschreven met als tegen stelling Arbor decora" waarin de melo die een meer vloeiend karakter krijgt De finale van dit eerste deel heeft een allesomvattende climax, waarin de com ponist blijk geeft op het vocale terrein vindingrijk te zijn met tenslotte een her haling van het begin. Het tweede deel is prachtig van opzet, de fugatische ver werking van het materiaal vraagt van de uitvoerenden de inzet van de gehele persoon. Het was in dit deel dat de in strumentale begeleiding meerdere malen overheerste, ik heb bij deze eerste uit voering niet kunnen uitmaken of het koor hier overtuigender had moeten zin gen ofwel dat de begeleiding te sterk was. Hierdoor ging ok veel van de ge zongen tekst verloren. Niettemin, een uitstekende prestatie van een werk dat zeker een aanwinst zal blijken te zijn. De tweede premiere en tevens het re sultaat van de tweede opdracht is van geheel ander karakter en ook, van ander gehalte. Jacques Reuland schreef „Trom petten en Claretten" vor mannekoor en orkest en zoals de componist zegt „het pretendeert niets anders te zijn dan een drietal aangename zangstukken". Com positorisch kan 't geen vergelijk door staan met het werk van Van der Horst, doch het kan zeker een goed geschreven compositie genoemd worden. Het is ge matigd modern en bijzonder stemmings vol geschreven op teksten uit „Muziek en Poëzie" bijeengebracht door Johan de Molenaar. De uitvoerenden waren de mannenkoren „Rotterdam-Vreewijk" en Maarlems Chr. Mannekoor o.l.v. Bernard Verboom en ook hier was sprake van een geslaagde presentatie. Ook in dit werk komen gevaarlijke momenten voor doch de kundigheid van Verboom stond er borg voor dat men het tot een goed einde bracht, meer dan dat. beide koren wisten volkomen te overtuigen. De avond werd besloten met de uit voering van het „Halleluja"-koor en het derde deel uit „The Messiah" van Han del. Simon C. Jansen leidde de Kon Zangver. „Excelsior" en de solisten Ank Reinders. Watty Krap. Jan Waayer en Max van Egmond. Met uitzondering van een enkel zwak momentje bij de man nengroepen heeft „Excelsior" bewezen dit werk boelend te kunnen vertolken Jan Waayer leek ons last te hebben van een indispositie, de overige solisten heb ben mooi gezongen. Ook het Noordhol lands Philh. Orkest willen we hier met lof noemen! Jammer dat op deze feest avond de bloemen voor de solisten ont braken, met name Ank Reinders ver diende zulk een hulde ten volle. We willen haar. en met haar alle uitvoeren den van dit jubileum-concert vanaf deze plaats symbolische bloemen overhandigen en in deze symboliek tevens de wens uit spreken dat de weg die zal leiden naar het eeuwfeest van de Kon. Bond be strooid mag zijn met even geurige als kleurrijke bloemen. Adr. Hagcr. Hier zitten solisten en diri genten, die aan de grote Jubi leumuitvoering van de Konink lijke Bond hebben meegewerkt, gezellig bijeen: v.l.nx. Jan Waayer, Chris Hanegraaff, Ank Reinders, Simon C. Jans sen, Watty Krap, Bernard Ver boom, Hans Schouwman, en zittend voor in het n .idden Max van Egmond. Vele koren zongen op het Jubileumconcert van de Kon. Bond, dat gisteravond in de grote Kurzaal plaats had. Hier staan drie koren, „Excelsior" te Rijswijk, „Soli Deo Gloria" te Noordwijk aan Zee, en het Geref. kerkkoor te Leiden, die onder leiding van Chr. Hanegraaff een van de beste moderne koorwerken, „Chorus 8" van dr. Anthon van der Horst uitvoerden. Wie Adriainus Pars' werk over de Kat wijkse Oudheden opslaat, vindt daarin twee gravures; de een draagt als op schrift ,,'t Huis 't Sand" en vertoont de bouwvallen van een voormalig kasteel, achter een gracht met ophaalbrug; slechts een klein gedeelte was er toen tertijd nog van bewoonbaar. De andere daarentegen, die als opschrift draagit ,,'t Hof van Katwijk", laat de oude stenen brug nabij de herberg De Roskam zien, waarvan de aanzet met de wapens van de Heren van Katwijk nog terug te vinden is, met daarachter een fraaie buitenplaats met poorten en koetshuis. In later tijd werd de buitenplaats her doopt in By-dorp. Het is echter ook mogelijk, dat bij de naamgeving „'t Huis Katwijk" gedacht is aan het „Huis te Britten", zoals de Brittenburg eerlang door Pars en ande ren werd genoemd en dat door hen met een zekere dosis fantasie als wapenhuis of tolhuis der Romeinen wordt aange diend. In alle geval: een veelzeggende naam, die onmiddellijk appelleert aan Katwijks historie I Eerste Donemus-plaat is verschenen Wanneer er in de concertzaal een hedendaags Nederlands werk wordt uit gevoerd, staat er altijd in het programma achter de vermelding een klein sterretje met de woorden: „Opgenomen bij Done- mus". Wat betekent Donemus? Donemus be tekent „documentatie in Nederland voor muziek" en deze stichting op noncommer- ciële basis, bemoeit zich met alles wat de moderne compositie van Nederland aangaat. Ze bezit een grote bibliotheek van partituren, bandopnamen en platen, ze heeft een uitgebreid archief, een mede delingenblad, Sonorum Speculum, dat tot vakblad is uitgegroeid. Donemus geeft ook zelf de eigentijdse Nederlandse mu ziek uit en nu is de nieuwste aanwinst gekomen. Donemus brengt dit jaar vier 25 cm-platen uit onder de titel „Donemus Audio-Visuele Serie". De eerste plaat ver scheen dezer dagen en dat gebeurde on der enige plechtigheid. Ze is gestoken in 'n album, waarin de in de groef vastgeleg de partituren staan afgedrukt en 'n korte uiteenzetting de compositie verduidelijkt. Het ziet er aantrekkelijk en goed ver zorgd uit en ook de kwaliteit van de weergave laat niets te wensen over. De directeur van Donemus, de heer André Jurres, vertelde het een en ander over het tot stand komen van deze plant, waar aan de stichting Nederlandse Muziekbe- langen, het Nederlandse Orkestenver- bond en de Wereldomroep krachtig heb ben meegewerkt. De heer Jurres be dankte deze instellingen ook voor hun' hulp. Deze platen zijn alleen in serie verkrijgbaar tegen een vastgesteld be drag en men heeft er 500 aangemaakt. Er kwamen al ruim 250 inschrijvingen uit eigen land en 50 uit het buitenland binnen. Pas in 1962 zullen de vier platen afzonderlijk te koop zijn, als ze althans niet zijn uitverkocht. Op de eerste plaat dan staat de Sym fonische Muziek van Marius Flothuis, uitgevoerd door het Concertgebouw orkest onder Eduard van Beinum en de Variazioni per orchestra van Kees van Baaren, uitgevoerd door het Utrechts Stedelijk Orkest onder Paul Hupperts, De tweede plaat zal bevatten de 2e cello solo-sonate van Badings, de Impromptu voor harp van Lex van Delden, de Pianosonate van Hans Henkemans, de derde plaat geeft Guillaume Landré's „Symfonische permutaties" en Ton de Leeuw's Mouvements retrogrades, de vierde koorwerken van H. Andriessen, R. Escher, A. van der Horst en H. Stra- tegier. Julia Braendle, Arie Vermeer en Louis Woltbera exposeren glas, grafiek, tekeningen en beeldhouwwerk van 7 tjn. 27 april in de Haagsche Kunstkring, Den- neweg 64; Theo Olof zal de expositie op vrijdagavond 7 april 8 uur openen. A. v. d. Vies (R. Toneel) overleden In zijn woning ie Rotterdam is gister avond op 61-jarige leeftijd overleden de heer Abraham van der Vies, een der directeuren van het Rotterdams Toneel. Hij was sedert 1 september aan dit gezel schap verbondon, hoofdzakelijk belast met de zakelijke leiding naast de artis tieke directeur Ton Lutz De heer Van der Vies zal vrijdag wor den begraven na een uitvaartplechtig heid in de Rotterdamse Schouwburg. Reeds in 1929 verwierf de heer Van der Vies bekendheid als regisseur van Stra- winsky's „De Geschiedenis van de sol daat". met de componist als dirigent. Na in 1940 „De Sprookjesspelers" te hebben opgericht met o.a. Wim Sonnevelt en Albert Mol, vormde hij in 1945 samen met Hans Snoek de balletgroep „Scapi- no". In 1946 werd de heer Van der Vies regisseur bij de Nederlandse Opera. On der zijn leiding werden tal van opera's uitgevoerd. Vaai 1950 tot 1955 was hij directeur van de opera. Nadien heeft hij vijf jaren de functie bekleedt van secretaris-generaal bij de Association Européenne des Festi vals de Musique in Genève In verband met het overlijden van de heer Van der Vies. die zich in korte tijd bemind wist te maken bij de leden van zijn gezelschap en in het culturele leven van Rotterdam, is de première van .Ir ma la Douce" van 7 april naar zaterdag 15 april verschoven. Zeester Herdoopt uit de oorlog tevoorschijn kwam het voor-oorlogse Christina, een pension aan de Noord-Boulevard, dat om ons onbekende redenen het voor recht genoot de afbraakwoede te trot seren. Een unicum, dat is wel zeker. Het draagt de nieuwe naam „Stelja maris", wat uit het Latijn vertaald sterre August Defresne (67) te Amsterdam overleden In de naCht van zaterdag op zondag it op 67-jarige leeftijd in Amsterdam over leden de schrijver-regisseur August De fresne. Hij was auteur van vele romans, novellen en toneelstukken. Tussen 1953 en 1956 had hij de artistieke leiding van „De Amsterdamse Toneel-Vereniging", „Het Amsterdams Toneel-Gezelschap" en „De Toneelvereniging" De heer Defres ne was lid van de Raad voor de Kunst en de Amsterdamse Kunstraad en voorzitter van de Ned. Ver. van Toneelkunstenaars. De begrafenis zal in alle stilte geschie den. A. Defresne werd op 6 november 1893 te Maastricht geboren. Hij studeerde Ne derlandse taal en letteren te Amsterdam. In 1929 werd hij als regisseur-drama turg verbonden aan het Oost-Nederl. To neel. Van 1930 tot 1933 was hij als zodanig werkzaam bij het Amsterdams Toneel. Van 1933 tot 1938 was hij artistiek direc teur van de Amsterdamse Toneelver eniging". Van 1938 tot 1942 was Defresne regisseur-dramaturg bij bet Nederlands Toneel. In 1956 trok Defresne zich van het to neel terug. In het totaal heeft hij over de honderd stukken geregisseerd. Hij zelf schreef 15 toneelstukken en 7 romans. der zee, zeester betekent. Aan deze naam zit een aardige geschiedenis vast, im mers onze rooms-katholieke medechriste nen bezigen haar als één van de vele eretitels voor Maria, de moeder van Jezus. Hoe komen ze daarbijWel, de naam Maria is een verlatinisering van de Hebreeuwse naam Mirjam (ge dragen door Mozes' zuster). Daar Ln het Hebreeuws „mar" een druppel aanduidt en „jam" het woord voor zee is, kwam tot de vertaling: „druppel der zee". In het Latijn luidt dit: stilla maris. Een ongeoorloofde wijziging van stilla in stella maakte echter van de prozaïsche druppel een meer poëtische ster der zee' What's in a name? riep Shakespeare uit. En we weten nu: een heleboel! Hoe dan ook, dat zelfs een Latijnse zeester het ndet slecht doet aan het Katwijkse strand willen we graag beamen. Een enkel huis aan de Boulevard mag zich verheugen in het voorrecht een echte gevelsteen te" dragen; we noem den reeds De Bomschuit en Ten Anker, maar ook Staegh aen draagt een gevel steen, die een man laat zien, die langs het jaagpad gestaag zijn schuit voort trekt. Zo ziet de eigenaar wellicht het eigen leven: gestaag voorttrekkend naar de verwezenlijking van idealen. Hebt u daarnaast wel eens een ogenblik stilgestaan vóór Huize De Zeemeeuw..7 U kent het niet? Geen wonder, want de naam staat er niet met zoveel woorden op-, z() ls slechts verbeeld ln een zeer fraaie gevelsteen, die het vooraanzicht geeft van een meeuw, neerschietend op een golftop vanwaar hy zyn vis- ontbijt oppikt. En ofschoon geen gevelsteen, maar wel een alleszins het aanzien waard zijnd stuk beeldhouwwerk, willen we hier ook het monument in herinnering brengen, dat „ter nagedachtenis aan de'stoere vis- schers, die gedurende de oorlogsjaren 19141918 zijn omgekomen" verrees vóór de Oude Kerk, en door prinses Juliana de bevolking van Katwijk werd aange boden in dankbare herinnering aan haar tweejarig verblijf in deze gemeente van 1927 tot 1929. de jaren van haar studie aan de Leidse universiteit. Uiteraard kent iedere Katweker en iedere badgast het karakteristieke beeld van de Kat wijkse vissersvrouw, de handen rustend op de schouders van de kleine zoon. beiden stil voor zich heen kijkend naar de aangespoelde wrakstukken aan hun voeten. sterbanken met bloemen te garneren; Honk, wat aardig correspondeert met Ten Anker; De Nieuwe Kroon, her innert aan Kroon Co, de exploitan ten van het in het Waaigat gelegen Klein Du Rhin van vóór de oorlog; Riche, rijk wat zowel kan slaan op het uitzicht als op de verzorging, die men er biedt. De Duindoorn is ook vertegenwoordigd aan de Katwijkse Boulevard; de blauwe zeedistel mist men node, maar zijn aanwezigheid tn natura in de zeereep vóór de boule vard vergoedt dat gemis eigenlijk ten volle. En dan is daar nog die verdwaalde Condor, een in Zuid-Amerika thuishoren de gigantische roofvogel, behorend tot de familie der gieren Toen we bij de eigenaar ons licht opstaken, bleek even wel, dat de naam vooral was ingegeven door het feit. dat dit één van de hoogst- reikende huizen van de Noord-Boule vard is; en een condor is een hoogvlieger. Bedorven U miste tenslotte nog een naam ...7 Dan bedoelt u waarschijnlijk het huis, beter: hotel met de dure naam Savoy. Toch mis ik persoonlijk Allegonda, zoals die massief aandoende klomp uit glas en cement aan het noordeinde van de Bou levard onder zijn voormalige eigenaar heette: de naam stond in een soort mo zaïek te lezen in de muur onder de ve randa met zijn zware kolommen. Ach, wat is de schepping van architect J. J. P. Oud eigenlijk een hersch mg, de vrucht van een zeer ingrijpende verbou- Reliëfs Tl/TINISTER-PRESIDENT prof. dr. J. E. de Quay is heden uit New York op Schiphol teruggekeerd. Hij heeft tien dagen doorgebracht in Suriname, tien in de Nederlandse Antillen en de paas dagen by zyn gehuwde dochter in Ca nada. Hij zeide dat de regering niet afwij zend staat tegenover het verzoek van Suriname om een ronde-tafel-conferen- tie, al heeft de Ned. regering er eenmin als die der Ned. Antillen behoefte aan. Een r.t.c. kan echter alleen worden be legd als ook de regering van de Ned. Antillen daarmede instemt. De conferen tie kan niet zoals Suriname voorstelt in mei bijeenkomen. Een r.t.c. moet goed worden voorbereid en Suriname moet zijn wensen nog concretiseren De premier was wat ongerust over de toenemende werkloosheid in de Antillen waar mechanisatie de mankracht ver dringt. Als voorbeeld van de snelle bevol kingsgroei in Suriname noemde hij het feit, dat de helft van de bevolking jon ger is dan vijftien jaar. „Ze hebben mij Twee ongelukken hebben in Arnhem aan wee bejaarde personen het leven gekost. De 78-Jarlge W. B ley leven kwam om het leven, toen hij uit het raam van zyn woning aan het Roermondsplein, van een hoogte van ongeveer vier meter een blik met olie wilde optakelen, hij ver loor vermoedelijk zijn evenwicht er kwam met het hoofd op de straat te recht, hij was op slag dood. De 67-jarige J. W. Hartemink, even eens uit Arnhem, viel met zijn fiets in de Sweerts de Landasstraat. Ook hij overleed direct. Helmes Machinefabriek N.V. te Tegelen opgericht; kapitaal 60 prioriteits-, 740 cu- mulatief-preferente en 1200 gewone aan delen van f 1000, waarvan resp. 60, 140 en 200 geplaatst en vo'gestort door inbreng van de firma. overigens niet met vragen over de kin derbijslag lastig gevallen", zeide hij. De premier had bewondering voor het tien jarenplan en noemde het Brokopondo- plan en de operatie Sprinkhaan. Bij de laatste maakte men luchtfoto's van het hele land en maakt daaruit op. waar zich delfstoffen moeten bevinden Daarna sporen kleine expedities de delf stoffen precies op. Hiervoor legt men eerst een klein vliegveld in het oerwoud op en vervolgens landit een vliegtuig met een bulldozer, die voor een groter vlieg veld zorgt, waar een Dakota kan landen. De premier noemde het plan-Wage- ningen nog niet rendabel. De voorgeno men uitbreiding met 400 ha is van de baan, evenals het plan Nederlandse boe ren daarheen te brengen. Men streeft er thans naar, de bevolking stukjes grond van 20 ha ter beschikking te stellen voor eigen produkten. Het plan-Wageningen zou dan het kernbedrijf blijven. Radio-rede prof. De Quay Minister De Quay zal morgen om vijf voor zes over beide Hilversumse zen ders e entoespraak houden t.g.v. de in stallatie van de Nieuw-Guineraad. De correspondent van de Melborune Herald te Canberra schrijft dat aldaar be roering is ontstaan na een verklaring die staatssecretaris mr. Th. H. Bot heden te Hollandia zou hebben afgelegd. Vol gens het blad zou deze verklaring In houden dat Nederland militaire steun verwacht van Australië, de Verenigde Staten en Engeland indien Indonesië Ne derlands Nieuw-Guinea aanvalt „De federale (Australische) regering heeft voortdurend geweigerd met Neder land te spreken over militaire samen werking in Nieuw-Guinea", aldus de correspondent De Australische regering had „stilzwijgend" verzekeringen van In donesische leiders aanvaard, dat Indo nesië nooit zijn toevlucht zal nemen van geweld om het geschil over Nieuw-Guin- nea op te lossen. Australië volgt een po litiek van volle militaire onzijdigheid, waarbij Nederland en Indonesië beide de normale hoofdelijkheden worden ver leend zoals een vriendschappelijke mo gendheid die aan een andere mogend heid biedt, ging de correspondent voort, en de regering verwacht dat de onzijdig heid zrl voortduren. Ten slotte Nog steeds was er geen ge legenheid het laatste artikel van ds. Poort over de namen van huizen aan de Katwijkse Boulevard, te plaatsen. Maar hier is dan het slot van zijn serie. PROMOTIES AMSTERDAM, G.U. Op een proefschrlf over de behandeling van het larvnxcarcl- noom (keelkanker) la gepromoveerd tot doc tor ln de geneeskunde W U Struben. Maar hebt u zich wel eens de moeite getroost de drie reliëfs op de sokkel van didhtibij te bekijken, waar de bron van dit vrouwe, en kinderleed verbeeld is? Links zien we een zeillogger de golven ploegen in stormweer; regen en bliksem schieten omlaag uit zware, blauw-zwarle wolke-balken; het hele beeld ademt dreiging. Het midden-„p>aneel" laat een onderzeeboot aan de oppervlakte zien, terwijl geheel rechts de zeillogger. van geen dreiging zich bewust, zijn weg neemt Het verzinnebeeldt de oorlogs dreiging, die behalve van de kant van U-boten ook van de zijde der zeemijnen kwam. Het meest rechtse reliëf tenslotte geeft een beeld van de explosie tenge volge van de aanval der onderzeeboot. Weet u, dat 95 man en 26 schepen de tol vormen, de Katwijk in de jaren 1014— 1918 aan de zee en aan het oorlogsgeweld moest betalen (aldus de Jaarversla gen der visserij-inspectie). Daarvan kwam het grootste deel 15 bommen en een schokker met 61 man 15 bommen en 'n van het laatste oorlogsjaar 1918. Het zelfde jaar, waarin in 't begin van maart de KW 89 door drie Duitse vliegtuigen met mitrailleurvuur bestookt werd; vlieg- tuigaanvallen waren er dus toen ook al bij Volledigheidshalve memoren we ten slotte nog enkele namen, die men evengoed ver van de zee in het bin nenland aan huizen zou kunnen ge ven: Taxandria, oude naam voor Brabant, wellicht land van herkomst van de eigenaar; Flower Home, dat zijn naam eer aandoet door zijn ven- (Van onze correspondent) Op een niet nader aan te dulden boerderij ln Baarlo (L.) vervoegde zich dezer dagen een keurig ge klede man die graag wat eieren wilde kopen met het oog op de naderende paasdagen. Toen de boer zich niet al te toeschietelUk betoonde, ontpopte de bezoeker zich als een „helderziende". HU wist haarfUn allerlei feiten en ge beurtenissen uit vroeger jaren te vertellen; bovendien had by met een door, dat de boer op gezette tyden hevig aan spit leed. Enkel door enige malen over de overall van de boer te strUken. wist hU genezing te brengenHU voor spelde dat de boer nooit meer last van zUïi kwaal zou krUgen. Ook de Inmiddels naderbU gekomen boerin wist hU enkele staaltjes van zUn kunnen te tonen. „Ik weet alles", zei hü bescheiden. De boer meende de bezoeker niet beter te kunnen belonen dan door hem twintig eieren ten ge schenke te geven. Eerst enige uren later bemerkte de boerin tot haar grote schrik dat er wel heel vreem de paaseieren waren weggegeven. Het waren nameiyk eieren die haar zoon 's morgens uit de defecte broedmachine had gehaald HU bad ze niet vernietigd uit vrees voor de afschuwelUke stank die ze zou den verspreiden en hU was van plan geweest ze 's avonds maar onder de grond te stoppen! Men is er op de Baarlose boer- derU nu niet meer zo van over tuigd. dat de bezoeker zo helder ziende Is en alles weet... wing in 1918 grondig bedorven door de behoefte aan een zo gunstig mogelyke exploitatiebasis in haar tegenwoordige bestemming De „toren" terzijde is uit gevlakt, de speelse, trapsgewijze rang schikking der bouwblokken teniet ge daan door de jongste verbouwingen en uitbouw. Uit esthetisch oogpunt bezien schuilt er toch wel iets waars in het spreekwoord, dat niet alle verandering verbetéring betekent. Niettemin, als geheel genomen vin den we dat Katwijk aan Zee gelukkig te prijzen is met zijn herschapen Boulevard; een Boulevard, die het aanzien dubbel waard is, omdat zij aan de nauwlettende voorbijganger zoveel te vertellen heeft met de na men in vele gevels! Als iemand tenslotte vraagt: hebt u nog wensen met betrekking tot de naamge ving der Katwijkse boulevard-huizen?, dan zou ik daarop willen antwoorden: ja, ik vind het jammer, dat De Meelbak naam, waaraan de herinnering kleéft aan die overdracht van een paar huisjes bezuiden de Oude Kerk in de Franse tijd voor één baal meel zich op de nieuwe Boulevard (nog) niet laat terug vinden. Maar wie weet W. A. Poort. VRIJE ZATERDAG „Ik grijp niet graag in de 'autonomie van de« gemeenten in Maar het zou noodzakelijk voor me kunnen worden in het algemeen belang." Aldus het commentaar dal minister Toxopeus (binnenlandse zaken) op Schiphol heeft gegeven op de vraag of hij meer dere raadsbesluiten betreffende de in voering van de vrije zaterdag voor het gemeentepersoneel zal schorsen en voordragen bij de Kroon ter vernieti ging. Naar gemeld is de kans dat de minister zulks zal doen groot. In vele gemeenten is besloten tot invoering van de vrije zaterdag per 1 mei of eerder. Dit ondanks het verzoek van de minister de regeling voor het rijkspersoneel (per 1 mei om de 14 dagen een vrije zaterdag) te volgen. In een circulaire aan de gemeentebestu ren waarschuwde hij onlangs nog voor te snelle invoering. De minister zei op Schiphol, voor zijn vertrek naar Nieuw-Guinea, de indruk te hebben dat sommige gemeenten reeds besloten hebben tot sluiting van de ge meentelijke kantoren op zaterdag, ter wijl daar in het particuliere bedrijfs leven nog nauwelijks van werktUdver- kortlng sprake is. „De overheid moet de 'ndustrie in deze zaak volgen en niet omgekeerd," aldus de minister. Vijfdaagse (Van onze parlementsredactie) De invoering van een vijfdaagse school week zal problemen oproepen voor de besteding van de vrijkomende werkdag door de schooljeugd. Een oplossing van deze problemen kan zeker niet alleen, of in de eerste plaats, van de overheid verwacht worden, maar vooral van de initiatieven van de ouders, de scholen en de organisaties, die zich speciaal de be langen van de schoolgaande jeugd aan trekken. Voor wat betreft het lager onder- wUs kunnen de gemeente, en schoolbe sturen zelf bepalen op welke wijze de voorgeschreven schooluren over het laar worden verdeeld. Dit schrijft minister Cals (o„ k. en w.) in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, die in haar voorlopig ver slag vragen over de vijfdaagse school week had gesteld. De bewindsman zegt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 10