|liciiiuc £ciitsrt)e GTouranf Geen dreigement met interventie in Laos Commentaar Geen vrouw de ruimte in - muizen NIEUWS in één oogopslag Tsjechnisch vliegtuig neergestort: 52 doden Ij Cjïita) Ji Amerika niet bij opening Nieuw-Guinearaad raak is elke streek Verdachten in verraad-proces vrijgesproken Twee maal brand aan boord 38 -j ii s5|i$ 1* WOENSDAG 29 MAART 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. AD VERTENXliüSf 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 12137 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: DT. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Staotvasticl) U abfbleotn mijn bert ia tcgtjenspoel" Toch is het zo Driemaal niezen - morgen mooi weer In een door de Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisatie aan vaarde resolutie wordt gezegd, dat de leden bereid zijn alle maatregelen te nemen, welke passend geacht worden, indien de vredesonderhandelingen in en over Laos mochten mislukken. Bij de installatie van de Nieuw-Guinearaad zal Amerika niet vertegenwoordigd zijn, maar in Den Haag hoopt men dat de Ver. Staten alsnog zullen beslissen een vertegenwoordiger te zenden. Een Tsjechisch vliegtuig, dat uit Guinee kwam, is bij Neurenberg neergestort na in de lucht te zijn ontploft De 52 inzittenden, pnder wie vele communistische diplomaten, zijn om het leven gekomen. Er zyn tekenen die erop wijzen dat er sabotage is gepleegd. President Kennedy heeft het congres om bijna twee miljard dollar extra gevraagd, voornamelijk bestemd voor de aanschaf van Polaris-onderzeeboten en raketten van het type Minuteman. De Nederlandse regering heeft een Sowjetnota van begih januari over de opslag van atoomwapens op ons grondgebied van de hand gewezen. Ontkend wordt dat Nederland zou hebben ge handeld onder druk van de Amerikanen. Minister Korthals heeft in de Eerste Kamer verklaard, dat een Rondetafelconferentie over wijziging van het Statuut van het Koninkrijk grondig moet worden voorbereid en dat hem van behoefte tot wijziging in Nederland niet is gebleken. Er bestaan plannen om een landelijke protestvergadering van belastingambtenaren uit te schrijven, maar het is niet de be doeling aan de grieven over het salarisbeleid door enigerlei actie (b.v. een stiptheidsactie) uitdrukking te geven. HET IS zo tnaar een plaatje ergens uit een dierentuin. Persfoto grafen waren bezig hun werk te doen en de apen volgden hun venrichtin gen met de grootste belangstelling. Vooral Amos, drie jaar oud en de lieveling van het pu bliek, was hevig geïnter esseerd en mocht dan ook eens het toestel van dichterbij bekijken. Wat uiteraard een collega- fotograaf een goede plaat opleverde! Vraag: wat zag diie aap n-u eigenilijk? Naar de stand van het toestel te oordelen heeft hij een stukje van zijn eigen poot gezien plus de grijze vlakte van de cement, tegels. Maar Ls dat zo? Ziet een aap wat wij grijs noe men ook inderdaad als grijs? En ziet hij zijn eigen brui ne, wollige poot ook als bruin en wollig? Een aap zal die vraag nooit kunnen beanifcwoorden kunnen mensen dat eigenlijk? Gras •is groen, dat weten we en als we dus gras zien, zeg gen we dat het groen is. Maar is het te bewijzen dat iedereen ook inderdaad de zelfde kleur ziet? Is het te bewijzen dat miet de een groen groen noemt terwijl de ander rood als groen be titelt? Een ingewikkelde zaak en aardig om over te filosofe ren. Men kan trouwens var der gaan en zich afvragen of twee mensen die precies hetzelfde lezen ook inder daad hetzelfde lezen! Het antwoord is duidelijk: ze lezen wel precies dezelfde woorden, maar geen twee mensen namen het op pre cies dezelfde wijze in zich op. Al naar gelang de ge aardheid zal de een op dit woord accent leggen en de ander op een ander woord. Als ze benden navertellen wat ze gelezen hebben zal het verhaal van de een toch weer iets anders luiden dan dat van de ander! U kenJt dat verschijnsel trouwens omdat u weet dat er een grote verscheiden heid van kranitcn is. Ze ver werken allemaal hetzelfde nieuws en toch is de ene krant anders geaard dan de ander. U hebt onze krant gekozen omdat u het een goede krant vindt die past in uw gezin en hoe den ken anderen erover? Hebt u die vraag wel eens met uw kennissen besproken? Als u het doet komt er vast een ingevulde bon uit dat gesprek voort! U kunt noteren als nieuwe abonnee: (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). (straat) (woonplaats) Morgen groot nieuws voor alle Nederlanders van 1 tot 100 jaar IVFADAT een meningsverschil met Frankrijk was uitgepraat, heeft de ministerraad van de ZOAVO vanochtend met algemene stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een resolutie over Laos, die op een com promis lijkt. Zij houdt de mogelijkheid in van militaire interventie in Laos, maar zegt haar niet in ronde bewoordingen toe, zoals vooral Ame rika, Thailand en de Philippijnen hadden gewenst. In de resolutie wordt gezegd, dat de leden van de ZOAVO bereid zijn, alle maatregelen te nemen, die onder de gegeven omstandigheden passend geacht worden, wanneer de vredesonderhandelingen in en over Laos geen resultaat mochten op leveren. Het optreden van de ZOAVO wordt ten statte afhankelijk gesteld van een voortdurende krachtsinspanning der communisten om de heer schappij over het kleine oerwoudkoninkrijk te bemachtigen. In de wat mildere verklaring van de ZOAVO is dus rekening gehouden met het Franse verzet teger. de tekst van de oorspronkelijk opgestelde resolutie. De Fransen vreesden, dat een in harde woor den vervatte resolutie niet bevorderlijk zou zijn voor een wapenstilstand dn Laos. „De Russen zouden hun gezicht verlie zen, indien het erop lijkt, dat zij terug krabbelen voor het dreigement met in terventie", aldus luidde de samenvatting van het Franse standpunt. Frankrijk heeft zioh van het begin af verzet tegen overhaaste of krachtdadige verbintenissen om de onafhankelijkheid van Laos te garanderen. Het zou telkens weer hebben gewezen op de uit eigen er varing gebleken enorme moeilijkheden, die de oorlogvoering in dat gebied op- A MERIKA zal geen vertegenwoordiger zenden naar de installatie van de Nieuw-Guinearaad. De andere landen die met Nederland deel uit maken van de Zuid-Pacific-commissie (Frankrijk, Engeland, Australië en Nieuw-Zeeland) hebben de uitnodiging voor de plechtigheid wel aanvaard. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken weigert zich uit te laten over zijn beweegredenen. Wel is bekend dat Sukarno op de uit genodigde landen politieke druk heeft uitgeoefend om de invitatie af te wijzen. Vooral bij Australië zou sterk aange drongen zijn zich niet in Hollandia te laten vertegenwoordigen. Naar een Nederlandse woordvoerder in Den Haag desgevraagd verklaarde had men gehoopt dat alle leden van de Zuid- Pacific-commissie de uitnodiging zouden aanvaarden. Hij voegde er aan toe te hopen dat de Verenigde Staten alsnog kans zouden zien een vertegenwoordiger te zenden. Als eerste van de Nederlandse parle mentaire delegatie die de installatie van de raad zal bijwonen, is gisteren mr. H. K. J. Beernink, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de C.H.U., van Schip hol vertrokken. Hij zal eerst een particu lier bezoek aan Karatsji brengen. Don derdag vertrekken de andere vier dele- de lak vloeit glanzend strak de kleuren weerspiegelen jarenlang uw Flexa-schllderfeesc VRAAO DE 85 KLEURSTALEN VOOR 1 (Advertentie) FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 gatieleden, samen met minister mr. E. H. Toxopeus en staatssecretaris mr. Th. H. Bot. Op 10 april zal de delegatie in Austra lisch Nieuw-Guinea de installatie van de daar gekozen raad bijwonen. Daarna volgt een bezoek aan Tokio en op 21 april denkt men weer thuis te zijn. Associated Press meldt nog uit Was hington, dat Amerika's houding ten op zichte van Nederlands Nleuw-Guinea een belangrijk onderwerp van gesprek zal vormen bij het bezoek van Sukarno aan Kennedy op 24 april. Sinds Kennedy aan het bewind kwam, heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken enkele ambtenaren gelast een grondig onderzoek in te stel len inzake Amerika's standpunt in deze aangelegenheid. Sommige kringen zien de wijze, waarop de Verenigde Staten ge stemd hebben met betrekking tot Laos, als een mogelijke wijziging in het Ame rikaanse 'standpunt in de geschillen tus sen voormalige koloniale mogendheden en de gebiedsdelen, die zij eens bezaten. Voorts denkt men hierbij aan de resolutie inzake Angola en verder hebben de V.S. zich verenigd met het standpunt, dat de bevolking van een gebied zonder zelf bestuur recht op zelfbeschikking heeft. Later werd vernomen, dat het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken alsnog een verklaring zal publiceren, waarin een motivering van de weigering om de uitnodiging te aanvaarden, wordt gegeven. De Nederlandse regering is wel vén de motieven op de hoogte gesteld. De Verenigde Staten zijn lid van de Zuid-Pacific-commissie. omdat zij zelf een groot aantal kleine eilanden in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan be heren. levert. Er heeft evenwel geen gevaar bestaan, dat Frankrijk roet in het eten van de ZOAVO zou gooien door zijn veto uit te spreken over een resolutie, waarin de communistische landen op rustige wijze worden gewaarschuwd, in Laos geen risico's te nemen. De resolutie, die nu uit de bus is ge komen, kan volgens verklaringen, die vandaag in Bangkok werden afgelegd, alle deelnemers aan de ZOAVO-con- ferentie bevredigen. Zij laat allerlei mogelijkheden open en sluit een mili taire actie tegen de rebellen in Laos en hun buitenlandse handlangers be paald niet uit. Wel vragen landen als Thailand en de Philippijnen zich ech ter af, of het door Engeland aan de Sowjetunie voorgelegde voorstel in zake politieke onderhandelingen na het sluiten van een wapenstilstand niet grotere gevaren in zich kan ber gen dan een militaire ao*-e ter bevrij ding van Laos. Deze landen vrezen dat een bestand alleen maar tot een blijvende verdeling van Laos zal leiden, welke de commu nisten gelegenheid zou bieden, strategi sche punten te blijven bezetten en nieu we acties legen de rest van Laos alsmede tegen de omringende landen voor te be reiden. Vermelden we nog dat president Ken nedy vandaag geen persconferentie zal houden en dat Dean Rusk, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, morgen op de terugreis naar de Ver. Sta ten New Delhi zal aandpen om bespre kingen te voeren met premier Nehroe. Zoals men weet, neeft Kennedy de hulp van Nehroe ingeroepen bij het zoeken van een oplossing voor het probleem-. Laos. -"V-F Km jü&efr-. De Nederlandse scheepsbouw heeft een opmerkelijke dag beleefd, daar er binnen een straal van 25 kilometer met een tijdsverschil van nauwelijks meer dan tachtig minuten drie schepen van stapel liepen. Verolme zag kans op zijn werven twee schepen bijna gelijktijdig te water te laten, namelijk op de werven van Verolme en van de Noord in Alblasserdam, die door ecu speciale telefoonlijn verbonden waren. Het eerste schip was de Noorse bulkcarrier Skauvann met 24.000 ton draagvermogen (foto': op de achtergrond) het tweede was de Deense vracht vaarder Ritva Dan (voorgrond) met 3700 ton draagvermogen op de werf de Noord. Op belde werven waren honderden mensen bijeen gekomen. Daarom was het zo jammer dat het schouwspel niet geheel slaagde. Wel gleed de Skauvann onmiddellijk in haar element, doch by de Ritva Dan sloegen toen nog de arbeiders driftig tegen de onwrikbare stoppingsblokken. Tweeëneenhalve minuut later ging ook de Ritva Dan van de helling. De 180 meter lange Skauvann werd in de 240 meter brede rivier onmiddellijk door ankerkettingen geremd. Dagenlang hadden de rekenmeesters gech'fcrd om dit kunststuk mogeiyk te maken. De 162 ton wegende twaalf ankers met kettingtrossen remden de vaart en trokken ondanks de vry sterke wind het schip dwars op de rivier. De derde tewaterlating geschiedde by Bykers Aannemingsbedrüf te Gorinchem van het zusterschip van de Ritva Dan, de Brlta Dan. Binnenkort begint bü Byker de bouw van een derde schip van dit type, de Saima Dan, die volgend jaar wordt te water gelaten. (Luchtfoto Aero-Camera) Het hooggerechtshof in Addis Abe- heeft generaal Mengistoe Neway, oudrcommandant van de keizerlijke gar de, wegens deelneming aan de staats greep tegen de Negus, tot de dood door ophanging (in het openbaar) veroor deeld. Een geleid projectiel van het type Mace-b. is gisteren in Cape Canaveral enkele seconden na het afschieten ont ploft. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De rechtbank in Pretoria heeft van daag alle 28 verdachten in het hoog- verraad-proces vrijgesproken. De pre sident van de rechtbank, Rumpf, heeft verklaard, dat de verdediging niet ver der behoefde te argumenteren, daar de drie rechters eenstemmig van oordeel zijn, dat er vrijspraak moet volgen. De president zei onder meer, dat er geen bewys is voor communistische infil tratie in het Afrikaanse Nationale Con gres, waartoe verscheidene verdachten behoren. Het proces, dat byna vier jaar heeft geduurd is het kostbaarste geweest in de geschiedenis van Zuid-Afrika. De 28 verdachten waren beschuldigd van hoogverraad en samenzwering teneinde de Zuidafnkaanse staat omver te werpen Op de Haaksgrondcn, op ongeveer vier mijl ten westen van Huisduinen, is de Urker motorkotter Broeder trouw gisteren gestrand. Aanvanke lijk dacht de schipper met behulp van enkele andere kotters weer vlot te kunnen komen, doch later was men genoodzaakt assistentie te vragen via Scheveningen-Radio. Na enige uren werden de drie opva renden door de motorreddingsboot Prins Hendrik van boord gehaald. Zij zijn in Den Helder aan land gezet. Op advies van schippers van andere kotters werd aangeboden sleepboothulp afgewezen. Zij willen trachten zelf de Urk 76 vlot te brengen. Bij het dorp Oberrüsselbach bijl Neurenberg (Did.) is gisteravond eenl Tsjechisch vliegtuig van Russische makelij, een Iljoesjin-18, neergestort. Alle 52 inzittenden zijn om het le ven gekomen. Ooggetuigen vertelden, dat het reus achtige vliegtuig na drie explosies als een brandende vuurbol neerstortte. Een Amerikaanse helikopter bereikte de plaats van de ramp het eerst en de brandweren van Neurenberg en Ober- rüssel, die via de radio gewaarschuwd waren, kwamen spoedig op de plaats van het ongeluk aan. Over de oorzaak is nog niets bekend. IVIet de eventuele mogelijkheid van sabotage wordt reke ning gehouden. Tegen middernacht waren 26 lijken, waaronder twee van kinderen geborgen. De brand in het wrak van het vlieg tuig werd kort na middernacht geblust. Het toestel was onderweg van Praag naar Bamako in de Afrikaanse repu bliek Mali. Onder de wrakstukken zijn Russische, Tsjechische en Communistisch-Chinese paspoorten gevonden. Volgens de politie was er een paspoort bij van een in Turkije geaccrediteerde Sowjet-diplo- maat; men weigerde echter zijn naam bekend te maken. Het vliegtuig had 44 passagiers aan boord, onder wie drie jonige kinderen en een baby, en acht bemanningsleden. Westduitse en Amerikaanse militaire politie bewaken de plaats van de ramp. LTET BESLUIT van Amerika om de in stallatie van de Nieuw-Guinearaad, op 5 april aanstaande, niet bij te wonen, is als een duidelijke afwijzing van een uitnodiging even ernstig als teleurstel lend. Terecht wordt in Den Haag deze weigering aangevoeld als een belangrijke nederlaag voor onze diplomatie. Nederland stelt zich van deze installa tie veel voor. Van Nederlands standpunt bezien, terecht. Zij betekent een stap van betekenis, misschien zelfs een beslissende stap, naar de Nieuguinese bewustwording. De raad immers is een bewijs, dat de bevolking van Nieuw-Guinea ook op politiek gebied op weg is, zichzelf te zijn. Geen wonder, dat dan ook Nederland tracht, aan deze installaties het aanzien te geven dat zij verdient. Een minister, een staatssecretaris gaan erheen, evenzo een aantal leden van onze volksvertegen woordiging. Een ruime mate van publi citeit is voorbereid. Bovendien komen er gewaardeerde gasten van over de gren zen: Engeland, Frankrijk en Australië laten zich vertegenwoordigen. Onder zul ke omstandigheden komt de Amerikaan se weigering dubbel pijnlijk aan. Dat hier vragen rijzen, ligt voor de hand. Had dit echt niet voorkomen kun nen worden? Beter geen uitnodiging doen uitgaan dan op een uitgegane uitnodiging een weigering te moeten incasseren. Het heet thans, dat Amerika „bij nader inzien" de invitatie heeft afgewezen. Be tekent dit, dat Amerika aanvankelijk had toegezegd, present te zullen zijn? Zo ja, dan duidt deze zwenking op een laakbare fout binnen de Amerikaanse diplomatie. Heeft echter van zijn kant Nederland zich niet tijdig vergewist van het Amerikaan se standpunt en heeft het zonder vol doende poising een uitnodiging doen uit gaan, dan ligt de fout bij ons. Dit alles is wel waard, nader uit de doeken te komen. Nieuw-Guinea heeft behoefte aan een snelle maar niettemin rustige ontwikke ling. Die ontwikkeling wordt toch reeds door al te veel incidenten gestoord. Liever ware ons geweest een installatie zonder buitenlands vertoon, en dus ook zonder mogelijkheid van buitenlandse weigering, dan deze. Zulks temeer, omdat reeds te verwachten viel. dat Amerika eraan hech ten zou, Indonesië te ontzien. Zich doen vertegenwoordigen bij deze installatie toch heeft voor Indonesië het karakter van een partijkeuze. En partij kiezen is iets wat Amerika in deze aangelegenheid niet wenst. Het heeft wel andere, en grotere, zorgen aan het hoofd. Al is dus de Amerikaanse weigering om de installatie bij te wonen ernstig en teleurstellend, het behoeft nog niet te betekenen, dat het instemt met de Indo nesische eisen. Liever ware het ons ech ter geweest, indien Amerika zich tot deze weigering, die immers als zodanig ook een daad is, niet genoopt had gezien. TPoven Zuid-Europa handhaajt zich een -*-* hogedrukgebied, terwijl in het gebied IJsland-Zuidnoorwegen enkele depres sies van noordwest naar zuidoost bewe gen. Matige tot krachtige ivestelijke win dendie tussen de genoemde luchtdruk systemen voorkomen, voeren vochtige en tamelijk zachte lucht naar onze omge ving. In de westelijke stroming komen enkele regengebieden voor, die tijdelijk ook het weer in Nederland kunnen beïn vloeden. Het weer zal dus enigszins wis selvallig zijn. De komende nacht zal geen nachtvorst voorkomen. De Bilt verwacht tot donderdagavond Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige, aanvankeiyk af en toe krachtige westeiyke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon en maan DonJderdag zon op 6.21, onder 19.09 uur; Maan op 17.18, onder 5.52 uur. Volle maan 1 april Tendens: langzaam dalend Stand gisteren: 768 HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Gistermiddag ontdekten havenarbei ders tijdens het lossen van een lading palmpitten uit het ruim van het Engelse schip Badagry Palm brand in een van de ruimen. Nadat de brandweer het vuur had bedwongen, werd onderzocht of er geen vuur in de andere ruimen was ontstaan. Toen dit niet het geval bleek, werd besloten met het lossen voort te gaan. Nauwelijks was men hiermee be gonnen, toen uit een der ruimen vlam men opschoten. De brandweer had ook ditmaal het vuur vrij spoedig geblust. Hoe het ene ogenblik geconstateerd kon worden dat de lading koud was en dat het volgende ogenblik de vlammen er uit sloegen, zal wel een raadsel blijven. Voorlopig blijft de lading nu onder be. waking van de brandweer. O. Helder Ypcnburg Vllss. Eelde De Bilt Twente Elndn. Zd.-Ltmb. Helsinki Stockh. Oslo Kopenb. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen Züricb Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon weers- Se a gesteldh Temper 1. bcw. 10 8 7 0 zw. bew. wzw 7 8 7 0.1 zw. bew. zw 8 8 6 0.1 zw. bew. w 8 8 5 0.3 regenb. wzw 4 8 5 0.1 gh.bcw. 5 8 4 0.1 gh. bew wzw 6 9 3 0.1 6 8 3 0 onbew. 2 1 -7 1 onbew. windstil 7 -6 0 zw. bew. windstil 0 -3 0 m.regen iv 6 6 2 3 zw. bew. 2 12 5 0 gh. bew. wzv 4 12 4 0 zw. bew. wzv 9 8 4 0 gh. bcw. wz\ 4 9 3 0 mist zw 2 7 -1 0 1. bew. windstil 11 0 0 onbew. nno 1 16 0 0 onbew. windstil 13 -2 0 h. bew. S 17 8 0 regen w 8 0 3 4 gh.bew. zw 8 10 3 0 zw. bew, wzv 5 7 0 0 1. bew. windstil 9 -4 0 1. bcw. windstil 12 -4 0 onbew. 2 16 0 zw. bew. 10 8 3 0 zw. bew windstil 10 -3 0 onbew. zw 3 8 -1 0 regen zzw 0 9 0.1 onbew. ono 3 19 1 0 L bcw. O 3 17 4 0 onbew. windstil 20 4 0 onbew. windstil 19 6 0 onbew. 6 25 12 0 Tj^EN vooraanstaande ruim- tevaartdeskundige in de Sowjetunie heeft gisteren verklaard dat het gerucht als zouden de Russen een mis lukte poging hebben gedaan een mens de ruimte in te zenden „een volslagen ver zinsel'' is. Prof. Vasily Toptsjef zei dat de eerste mens die de ruimte ingezonden zal wor den, een man zal zijn, en hij verklaarde dat de eerste ruimtereis maar een paar uur zal duren. Op de vraag wan neer de eerste ruimtereis zal plaatsvinden, antwoordde Toptsjef: „Er moeten nog ver scheidene experimenten ge nomen worden om de veilig heid voor de astronauten te garanderen. Deze experimen ten bevinden zich echter in het laatste stadium.'' Bij de academie van we tenschappen hebben zich dui zenden gegadigden voor de eerste vlucht gemeld, maar slechts enkelen hunner zijn hiervoor in opleiding, aldus Toptsjef. Op de vraag waar om de eerste ruimtereiziger een man zal zijn, antwoordde hij schertsend: „Omdat er muizen aan boord van ruim teschepen zijn.'" Over de opleiding van de astronauten zei Toptsjef dat de kandidaten betrekkelijk jong zijn, in goede fysieke conditie en geestelijk stabiel moeten zijn. Of de kandida ten al dan niet gehuwd zijn is in de Sowjetunie geen factor van belang. Op de vraag van een Ame rikaanse correspondent waar om de Russen hun lancerin gen niet van te voren bekend maken, antwoordde Toptsjef: „Sensatiezucht is ons vreemd; de bescheidenheid gebiedt ons de lanceringen bekend te maken wanneer zij plaats vinden.'' De pers was uitgenodigd voor een bezoek aan de aca demie van wetenschappen om „Kleine ster" te bezichti gen, de nieuwste Russische ruimtehond. Kleine Ster be vond zich in uitstekende con ditie, evenals Strclka en Belka en de pups van Strelka. Toptsjef en andere op de jersconferentie aanwezige ge leerden wezen er herhaalde lijk op dat het technisch reeds mogelijk is een mens de ruimte in te sturen. „Er zijn echter nog biologische factoren die een nader on derzoek behoeven, maar alle fundamenlele problemen zijn opgelost,'" aldus Toptsjef. „Dat roomijs, dat we van gisteravond hebben overgehouden, neem ik maar mee naar school, mam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1