In Paasweekeinde wordt grote drukte verwacht Jongemannen wilden in taxi overval plegen De Zon gaat op Radio en tv-programma's in de stille week 1 Maar hotels nog niet vol Chauffeur vertelt avontuur Brievenbus stond onder stroom Twist leidde tot ontdekking van wapenarsenaal Liftend meisje bii val uit auto dodeljik gewond De bond viert 75-jarig jubüeum met interessant concert witte tanden dropi i 'u' - Mattheus passion DINSDAG 28 MAART 1961 Dam-vrttag 77 g' Zwart: 7, 11, 13, 15, 18, 22, 23, 25, 17, 36. Wit: 24, 30, 31, 33, 34, 38, 42, 43, 44, 7. Een bepaald motief ligt aan dit pro bleem niet ten grondslag: variatie, tempi en economische meerslag voe ren de boventoon. Opgave: wit speelt en wint. Sehaak-eraag 77 De partij tussen de Amerikanen Shipman en Good was tot deze stand gevorderd Wit: Kei, Df4, Tal en Thl, Ld3, Pbl en Pgl, pi a2, b2. c3, d4, e5, f2, g2 en g5. Zwart: Kf8, Df7, Ta8 en Th8, Lb6 pn Lc8, Pb8 en Pg8, pi a7, b7, c5, d5, fc6, g7 en h7. Zwarts laatste zet (Df7) was een foutieve zet, zo stelden wij en wij boegen u dit aan te tonen. Het is heel eenvoudig: f 1. Df4xf7t, Kf8xf7; 2. Thlxh7, Fh8xh7; 3. g5g6t en wat de zwarte koning ook doet, de witte pion slaat op h7 en promoveert tot een winnen de dame! Bridge Het juiste bod in het biedprobleem Üat u werd voorgezet, is: pas. Als Noord heeft u een minimaal ipel in handen. Weliswaar doet Zuid net 3 schoppen nog een poging om de nanche te bereiken, maar u kunt met lechts 9 punten maar beter passen. )at Zuid in de praktijk tóch 4 schop- >en maakte, kwam door een foutje •an één der tegenspelers. Want zie vat er gebeurde! V 7 3 B 8 4 O V 9 6 5 A 4 3 4 H 10 2 N B 4 H 10 6 2 W O A 9 7 5 t> 7 O B 4 2 f V B 9 5 2 H 10 7 A 9 8 6 5 V V 3 O A H 10 8 3 8 West kwam uit met ruiten 7, Oost ipeelde de boer, Zuid nam met rui- lenheer. Zuid, die ruiten 7 terecht goor een singleton aanzag, speelde nu snmiddellijk schoppenaas en schoppen na. West nam met schoppenheer en ipeelde harten terug, in de hoop zijn partner aan slag te krijgen. Dit lukte! post nam met hartenaas, maar ver zuimde om ruiten terug te spelen en Eu id maakte 4 schoppen! Jack Diamond. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. gravure; 3. baan Voor balspel; 6. soort café; 9. muziek noot; 10. keet; 12. voorzetsel; 13. stad In Duitsland; 15. herkauwend dier van het geslacht der hertachtigen; 17. kljtak Weichael; 19. rivier in Rusland; 21. zwaar Brussels bier; 25. vis; 26. te vens; 27. opgewekt, levendig (mu- liek); 31. telwoord (Eng.); 32. lichaamsdeel; 34. korter; 36. familie lid; 38. apil van een wiel; 39. pook- Ijzer; 41. lidwoord; 42. voorzetsel; 43. Bof; 44. kropgezwel. Verticaal: 1. gem. in Gelderland; 2. opgooi; 3 houten vat; 4. radio om roep (afk.); 5. vaarwel; 7. meisjes haam; 8. wiel; 10. meisjesnaam; 11. Water tussen Zuid Beveland en Wal cheren (afgedamd); 14. deel van Over- ijsel; 16. overeenkomst; 18. rivier in Siberië; 20. familienaam; 22 maand van het jaar; 23. krijtgebergte op Kre ta; 24. sneeuwschaats; 28. water in Limburg; 29. familielid; 30. wat ge- ■proken wordt; 31. laagte in de Sa hara; 33. bijwoord; 34. doorweekt; 35. teken in de dierenriem; 36. tegenstel ling van mager; 37. kippenloop; 40. dam langs een water. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. Finland es; 2. temail aren; 3. smaad Da le; ■4. ter Ao amie; 5. oer net ;alk; 6. egaal laar; 7. na appel to.; 8. harp enorm; 9. Alda tg Epe. Verticaal: 1. festoen ha; 2. imme eg aal; 3. naar Raard; 4. liaan Ap pa; 5. al doel pet; 6. nadat leng; 7. drama aloë; 8. Ie lila Erp; 9. Sneek Romo. Maarschalk Tsjen Ji, minister van bul- !tenlandse zaken van rood China, is heden U Djakarta aangekomen op uitnodiging van de Indonesische minister van buiten- kndae zaken, dr. Subandrio. (Van een onzer verslaggevers) 7XE A.N.V.V. verwacht dit jaar met de Pasen het eerste lange weekend na de winter een zeer grote toeristenstroom. Dit conclu deert men uit het grote aantal reser veringen dat nu al is gehoekt hij de logies, en informatiedienst van de vereniging. Belangstelling wordt er met name uit Duitsland en Frankrijk verwacht. Zoals elk jaar zal de drukte zich concentreren in de cen trale kuststreek, de hadplaatsen, de grote steden in het westen en de bol lenstreek, waar volgende week al verscheidene velden in bloei zuilen staan en waar ook de Keukenhof weer vele gasten zal kunnen nnt- vanaen. Hoewel hier op het ogenblik zeker nog niet alle hotels en pensions vol zijn, houdt de A.N.V.V rekening met de mo gelijkheid van een volledige bezettms Met het oog hierop liegen foldertjes klaar, die bij grote drukte bij de gr°ns aan binnenkomende toeristen zullen worden uitgereikt en waarin wordt ge- dviseerd vóór men naar het westen doorgaat eerst een V.V.V.-informatie- post te raadplegen. Bovendien wordt nu al geregeld contact onderhouden met 'de douane en marechaussee van de Duitse en Belgische grens, die de cen trale post in Den Haag op de hoogte houden van de toeristenstroom. SPREIDING Overigens wordt niet verwacht dat al le toeristen naar de kuststreek zullen len van het land (Gelderland. Overijs sel. Limburg en Brabant) eveneens in de belangstelling staan. De meeste reser veringen zijn -op dit ogenblik in Amster dam geboekt. Den Haag met Scheven in- gen volgen hier direct op. DUITSLAND NO. 1 Wat de herkomst van de toeristen be treft: Duitsland is thans no 1 gevolgd door Frankrijk en België De verwachte stroom uit Engeland is kleiner dan in de zomer omdat de meesten voor de enkele vakantiedagen geen overtocht willen ma ken. Wel worden veel Amerikaanse en Canadese militai-en verwacht uit Duits land en Frankrijk. Mocht de A.N V.Vwaarvan de lo gies- en informatiedienst dit jaar voor het eerst samenwerkt met een twintig tal V.V.V.'s. met volle pensions en ho tels komen te zitten, dan zal de hulp particulieren worden ingeroepen van wie men ern groot aantal adressen bezit. Maar op he<t ogenblik zijn hotels en pensions zeker nog niet vol. Vorig jaar heeft de A.N.V.V. 40.000 toeristen, die zelf geen accomodate konden vin den, nog aan onderdak kunnen helpen en die 40.000 zijn nu nog lang niet be reikt. VERKEER In verband met de te verwachten drukte, die als het weer meezit al donderdagmiddag kan beginnen, heb ben zowel de Rijkspolitie en de politie verscheidene gemeentes maatrege len getroffen om de toeristenstroom op trekken. Ook dit jaar is de tendens j te vangen Dit geldt met name de stre- weer sterker merkbaar dat andere de- ken waar de meeste gasten worden ver- Een 27-jarige Utrechtse taxichauf feur, die in de nacht van zondag op maandag twee jongemannen naar Zeist heeft vervoerd, heeft een avon tuur beleefd, waarover hij het volgen de relaas deed: Onderweg van Utrecht naar Zeist veranderden zijn passa giers plotseling van gedachten. Zij gaven hem te kennen, verder te wil len naar Driebergen. Toen Driebergen in zicht was, wilden de heren weer naar Doorn. Hij kreeg door dit gedrag argwaan en wilde van zijn vrachtje worden ver lost. Hij besloot door te rijden tot er hulp zou komen opdagen. Plotseling drukte een van de mannen hem een mes op de borst met de sommatie on middellijk te stoppen. De chauffeur ver telde dat hij hen waarschuwde niets te ondernemen, daar hij onherroepelijk ifou doorrijden en er dan wel eens drie doden zouden kunnen vallen. Hierdoor afge schrikt hield het tweetal zich voorlopig stil. Op de Grebbeberg kwam hem om streeks half twee een autobus tegemoet. De taxichauffeur plaatste zijn wagen daarna zo op de weg dat de bus moest stoppen. De chauffeur probeerde daarna zijn overvallers te grijpen. Beide mannen verdwenen echter in het nachtelijk duis ter. Alleen een ceintuur van een jas wist hij bij de achtervolging te bemach tigen, aldus het relaas van de chauffeur. Gewonde overleden. De 58-jarige heer P. Zuurmond uit Culemborg is gisten avond in een ziekenhuis in Tilburg over leden. Hij werd zondagavond ernstig ge wond bij het verkeersongeluk in Etten en met een schedelbasisfractuur naar Til burg vervoerd. Inmiddels Is een van de twee overval lers door de politie aangehouden. Op het politiebureau te Rhenen heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Het bleek te zijn de 18-jarige bloemenkonpman C. R. uit Utrecht. wacht. In Rotterdam zal het tunneltra vers extra aandacht krijgen. Evenals in de kustplaatsen en -steden wordt hier de algemene bezetting eveneens ver hoogd. De Rijkspolitie zet extra surveil lance-diensten in op de grote wegen en speciaal op de toegangswegen naar de grote steden Nieuw rekest van Nassi Het comité (Nationale actie steunt spijtoptanten Indonesië) heeft in een re kest de minister van justitie verzocht om zo ruim mogelijke toelating van spijtop tanten, gezien hun grote nood, waardoor zij niet meer bij machte zijn boven de verschuldigde leges nog duizenden roe- piah's „administratiekosten" te betalen voor de verkrijging van een uitreisvisum. Het is gebleken dat de Indonesische re gering geen uitreisvisa meer verstrekt aan hen, die bij het voormalige K.N.I.L hebben gediend. De Katholieke arbeidersvrouwencollege heeft Nassi een adhesiebetuiging gezon den Prof. dr. H. P. Blok te Leiden is tot het comité van aanbeveling toegetreden. Prinses Irene zal 13 april de ten-toon stelling Flora Nova in Boskoop openen. De tentoonstelling wordt gehouden bii het eeuwfeest van de Vereniging voor Boskooose culturen. (Van onze correspondent) De 52-jarige postbesteller P. Boots uit Venlo, beleefde giste ren de schrik xan zijn leven toen hij een aan de muur van een ex peditiekantoor bij de Wezelse barrière aan de Duitse grens in Venlo, bevestigde brievenbus wilde ledigen. Toen hij de sleu tel in het slot van de bus stak, kreeg hij meteen een hevige elektrische schok en sloeg ach terover. Toen hij een kwartiertje later van de schrik bekomen was, ging hij naar het postkantoor en ver telde daar wat hem overkomen iqas. De technische dienst van de PTT ging eens poolshoogte ne men: de brievenbus bleek inder daad onder stroom te staan. Het onderzoek door het G.E.B. dat daarna volgde, bracht aan het licht dat een stroomtoevoerkabel langs de gevel defèct was ge raakt en dat via de vochtige muur waaraan de stalen bus was bevestigd, ook de brievenbus on der stroom was komen te staan. Een twist tussen twee ex-compagnons- textielhandclaren, D uit Tilburg en V; uit Rotterdam, heeft in de nacht van zon dag op maandag tot een ongewone ont dekking geleid. De zaken waren slecht gegaan en er was een grote schuld ontstaan, waarvoor V. verantwoordelijk werd geacht. Boven dien betwistten de compagnons elkaar het bezit van de enige auto van de firma. Zondagavond was deze in het bezit van D. De man liei zijn broer en diens ver loofde daarmee een ritje maken naar Oisterwijk. Daar werd de wagen voor een restaurant geparkeerd, maar toen D. naar Tilburg wilde terugkeren, bleek de wagen verdwenen. Op vermoeden dat de ex-compagnon van zijn broer hierin de hand had. reed D. per taxi terug. Hij wipte eerst nog even thuis aan om een revolver te laden, die hij meenam. Voor de ouderlijke wo ning van V. eiste hij de auto terug, al zwaaiend met de geladen revolver. Voor er echter iets ernstigs kon gebeuren, verT scheen de Dolitie. die D. oo het hoofd bureau insloot. Bii een onderzoek naar de herkomst van het wapen trof de po litie in de woning van D. een klein wa penarsenaal aan D. verklaarde niet werkelijk te hebben willen schieten. I)e zeventienjarige Truus de Koe uit Zaandam Is gistermiddag In een scherpe bocht van de WestzanerdUk uit een be stelauto geslingerd en onder de wagen terecht gekomen. Zü was op slag dood. Het meisje had een lift van de chauffeur aangenomen. Door een harde rukwind verloor de bestuurder, de 19-jarlge H. E.. de macht over het stuur, waarna de auto over de kop sloeg. De man kreeg een shock. De 80-jarige F H. J. Weber uil Am sterdam is gisteren onder een achteruit rijdende zandauto terecht gekomen en aan zijn verwondingen overleden. Het on geluk gebeurde bij het Surinameplein in Amsterdam. In Spijkenisse kwam de 72-jarige P. de Winter uit Rhoon onder een tramstel van de R.T.M. toen hij per fiets de rails wilde oversteken. Hij werd enkele meters meegesleurd en overleed vrijwel direct na het ongeluk. De 29-jarige R. Zegerius uit Amster dam, werkzaam %ij de Enkhuizer beton- industrie. is gisteren op het terrein van de Hoogovens in IJmuiden, van een twin tig meter hoog dak gevallen. Hij is aan de gevolgen van zijn val overleden. (Van onze kunstredactie) DE Christelijke zarigerswereld is géheel en al vervuld van het grote jubileum van de „Bond", zo als men in de wandeling de Konink lijke Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigingen noemt. Te recht. Er is in de 75 jaar van zijn bestaan zo ontzaglijk veel bereikt, waarop men heel trots kan zijn. De Kon. Bond is van een klein beschei den begin uitgegroeid tot de grootste bond van ons land. En behalve in de kwantiteit heeft men het ook in de kwaliteit gezocht. Het peil van de koorzang is verhoogd, de opleiding van dirigenten ter hand genomen, de pro grammavernieuwing doorgezet Dat is een enorme activiteit, die bij lange na nog niet is afgesloten. Men wil nog hoger kómen, het peil nog meer ver beteren, enz. Welnu, van dit streven legt het jubileum concert, dat op de avond van Tweede Paasdag in het Kurhaus te Schevenin- gen gegeven wordt, een duidelijk be wijs af. Hier wordt een programma gepresenteerd, dat de wil tot vernieu wing toont. Natuurlijk zijn het geen hypermoderne composities. Men gaat langzaam en rustig de zangers aan de eigentijdse muziektaal wennen. Overhaasting maakt kopschuw en dan wordt er dus niets bereikt. Zo mengt I. J. Osham heel voorzichtig wat dissonanten in zijn bewerking van het „Bondslied", die hij in opdracht van de Bond geschreven heeft. Het Geref. Jongerenkoor uit Wassenaar sa- met met Oefening en Stichting" uit Den Haag, voeren deze nieuwe bewer king uit onder leiding van Gerard Akkerhuis en zij openen daarmee de avond. Chris Hanegraaff koos voor zijn koren, „Excelsior" te Rijswijk. „Soli Deo Gloria" uit Noordwijk aan Zee en het koor van de Chr Kweek school te Leiden, een oud én een mo dern werk uit, nl. Psalm 112 van Han del, waarin Heieen Verkley de so praansolo zingt, èn „Choros Acht" van dr. Anthon van der Horst, ook in op dracht van de Bond gecurnponeerd. En in dit laatste werk wordt een uitste kend voorbeeld van de nieuwe stijl gegeven. Nog een opdracht verstrekte de Bond. en wel aan Jacques Reuland, die voor mannenkoor, en orkest „Trompetten en Claretten" schreef Dit wordt uitge voerd door het Haarlems Chr. Man nenkoor en het Mannenkoor Rotter dam-Vreeswijk onder Bernard Ver boom. Het concert wordt daarna be sloten met het Hallelujah-koor en het derde deel uit de „Messiah" van Han del. dat de Kon. Zangvereniging „Ex celsior" te 's-Gravenhage (een van de oprichtsters van de bond!) onder lei ding van Simon C. Jansen zal zingen. Heieen Verkley, sopraan, Watty Krap. alt. Jan Waayer, tenor en Max van Egmond, bas werken hieraan mee, als ook het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, dat ook in de andere werken zal begeleiden. De grote jubileumreceptie heeft plaats op dinsdagmiddag van 3 tot 5.30 uur in het Kurhaus. En prins Bernhard heeft -het voorzitterschap aanvaard van het Erecomité, gevormd ter ere van dit 75-jarig Bondsjubileum. Kaarten voor dit grootse jubileumcon cert zijn verkrijgbaar by het Bonds- bureau, De Perponcherstraat 104, als ook aan de bureau's van de Nieuwe Haagsche Courant, en indien uoor- radig 's avonds aan de zaal. Denkt u er wel aan er is géén plaatsbe spreking. Weest er dus spoedig by voor dit uitzonderlijke concert. 52 „Maar hij zeker wel!" Ólof knikte. Ja, Arne wist wel, hoe men een vrouw moest helpen. Dergelijke dingen moest een kolonist wel weten. Judith knipoogde naar de jonge man; er speel de een vreemd licht in haar ogen. „Weet jij het ook?" „Ik heb geen vrouw", antwoordde Olof ontwij kend. „Maar als je er nu eens één had?" „O, dan zou ik haar vast niet hulpeloos laten liggen". Judith keek naar de zuidelijke horizon. Nu wist zij, waarom Arne haar niet gevraagd had mee te gaan. Hij wilde niet, dat Imber zou merken, dat hij een vrouw had genomen, die hij naar het altaar zou brengen. „Hoe ver is Berkendal van hier7" „Drie misschien vier uur. In deze tijd is het lastig er te komen". „Morgen vroeg gaan wij erheen". Olof mompelde iets. Hij had geen zin om naar de nederzetting van de verhongerde Johan te gaan. Zij hadden daar niets te maken. „Jij misschien niet maar ik wel". Judith stond op. Het was tijd om naar huis te gaan. Haar stem had een scherpe klank gekregen en Olofs gezicht stond somber, toen hij zijn jas aantrok. Hij had veel boze woorden gezegd en boze woorden waren als kwelgeesten; zij zweefden rond in de lucht en brachten onheil met zich mee. Judith had niet mogen horen, dat een vrouw, Im ber genaamd, een kind verwachtte. Op weg naar Berkendal kon er van allerlei kwaad gebeuren en als zij daar eenmaal waren, konden er nog veel ergere dingen geschieden. Hij rilde, bijna had hij gehuiverd. De warmte van Judith was verdwenen. Zij hadden nog geen vijftig meter gelopen, toen Olof met een ruk bleef staan. Zijn scherpe ogen waren gericht op een punt in de verte. Hü wees met de hand, maar Judith zag niets. „Wat is er?" „Arne komt vanavond nog thuis". Judith keek Olof even aan. Waaraan zag hij, dat Arne vannacht thuis zou zijn? Had hij de ogen van een tovenaar? in Gulbrandstal ■fr DOOR BERNHARD NORDH „Hoe weet je dat?" vroeg zij ademloos. Olof had er geen toverkunst voor nodig om haar te antwoor den. De rendieren waren weer in de bergen. Arne zat op een paar rendierhuiden in de tent van Thomas. Geen enkele trek in het gezicht van de Lap verried, of de ander hem welkom was of niet. Zijn ogen waren half-gesloten en het leek, alsof hij heel moe was. De trek door de bergen was heel zwaar geweest. Plotseling schudde hij het hoofd. „Wij willen niets met de vreemdelingen te maken hebben", mompelde hij. „Zij schieten onze rendieren neer". „De vrouw moet haar kind krijgen". „Dat gaat ons niet aan". „Dat doet het wel, als jullie mensen zijn". „Thomas' ogen flikkerden, maar hij keek langs Arne heen in de vlammende glded. „Een mens behoeft zich tegenover wilde dieren niet te gedragen als een mens. Zodra men hun de rug toedraait, bijten en slaan ze je. De kolonist heeft rendieren neergeschoten en zijn vrouw heeft hem geholpen het vlees naar huis te slepen. Men doodt de jongen van de wolf en vader heeft altijd gezegd, dat De dunne lippen van de Lap werden gesloten, hij dikte de rest in, zodat men niet kon weten, wat hij had willen zeggen. Maar zijn gezicht stond som ber en afwijzend. Arne nam de Lap goed op. Het was niet dezelfde man van zes maanden geleden. Het leek alsof Thomas vele jaren ouder was geworden; in houding en optreden deed hü nu veel sterker aan de oude Nicke denken. „Ik heb je vader niet gezien". „Hij ligt onder de aarde", antwoordde Thomas. „Hy is onderweg gestorven". „In de herfst al?" „Ja". „En je moeder?" „Vader is haar komen halen, zij moest hem vol gen. Zy is in de bossen gestorven en in de goed# aarde gelegd. De dominee heeft volle scheppen ge nomen, toen hij deed, wat hy moest doen". Arne dacht na. Hij had erop gerekend, dat hij bij Thomas hulp zou kunnen vinden. Het Lappenkamp lag dicht bij Berkendal en voor Imber zou het een geruststelling zyn geweest een vrouw in de buurt te hebben, die zo nu en dan even naar haar kwam kijken. Zo iets was de vrouw van Thomas volkomen toevertrouwd. „De weg is nu zo verschrikkelijk slecht", zei Arne. „Moeder kan niet van Akkafjall naar Berkendal komen, daarom moet jouw vrouw Imber een handje helpen". Thomas bromde iets. De dood van lijn vader had zyn stempel op hem gedrukt. Hy was nu het hoofd van de familie en hij voelde zyn verant- woordelykheid. Als men toeliet, dat de kolonisten zich al te sterk uitbreidden, betekende dat de dood voor de Lappen. Zijn nakomelingen zouden dan uit de bergen verdreven worden, want waar geen rendieren zijn, kan een Lap niet leven. „Als die kolonist rendieren neer kan schieten, kan hij ook zijn vrouw wel helpen". „Die hulp zou haar dood kunnen zyn". „Dan kunnen zy in elk geval niet zeggen, dat wij hen om het leven hebben gebracht. Jy zegt, dat Mimmi naar hen toe moet gaan. Maar daaruit kan heel veel kwaad voortkomen. Wij mogen geen voet over de drempel van deze hut zetten". „Vroeger ben je er ook wel eens geweest, «n je vader ook". Even kwam er iets onrustigs in het nukkige gezicht van de Lap. Hel bezoek aan Erlands neder zetting zou hij nooit kunnen vergeten; het was niet goed daaraan nog eens extra herinnerd te worden. (Wordt vervolgd) TIBTS De verschillende omroepverenigingen hebben bepaalde programma onderdelen aangepast aan het speciale karakter van de stille week. Wat de radioprogamma's betreft betekent dit (behalve bij de VARA) ver vallen van alle traditionele amusements-uitzendingen op de daarvoor geëigende avonden. Voorts worden tussen vele en vele speciaal aan gepaste uitzendingen, ook voor de jeugd, enkele evenementen aange kondigd, waarvan de stereofonische uitzending van de Mattheus Passion op donderdag- (NCRV en AVRO) en die van de Johannes Passion op vrijdagavond (KRO) tot de grootste behoren. Zo kunnen we woensdagavond o.m. in het NCRV-programma luisteren (tus sen 8.15 en 10 uur) naar Lijdensmuziek op. 80 van dr. A van der Horst, uitge voerd door het NCRV Vocaal ensemble, dc bariton Kees Deenik en de organist Wim van Beek cn naar gedichten in de Lijdenstijd. Donderdagavond is dan tus sen 6.30 en 10.30 over beide zenders de uitzending van de Mattheus Passion uit de Grote kerk in Naarden; vrijdagmid dag zendt de AVRO om 2 uur het hoor spel „Barabbas" (naar de roman van Par Lagerkvist) uit. 's avonds om half acht de VPRO een Avondmaalsdienst uit Bennekom en de KRO om 8 uur een uitvoering van de Johannes Passion van Bach, met medewerking van solisten, Klein Omroepkoor en Radio Kameror kest. het geheel onder leiding van Roe lof Krol. OP HET SCHERM De AVRO, die donderdagavond de to- heelavond in het lichte genre houdt, heeft voor de televisie gisteravond reeds een aan de Lijdenstijd gewijd program ma op het scherm gebracht. Maar woensdagavond presenteert de KRO een op film vastgelegd program ma van de Vlaamse omroep over de profeet Jesaja en op de avond van Goede Vrijdag zendt de NCRV-tele- visie een voordracht uit, welke is ont leend aan de legende van Ahasverus. de Wandelende Jood. Het huis van Ahasverus. zo zegt de Vlaamse auteur August Vermeylen in zijn boek „De Wandelende Jood", waar aan deze voordracht is ontleend, stond aan de kruisweg naar Golgotha. Chris tus, bijna bezwijkende onder de zware last van het kruis, koos juist voor deze Commentaar- rlLLEM O. DUYS heeft in een uit stekend opgebouwd programma gisteravond voor de AVRO-televisie verschillende aspecten van Bachs Mat theus passion in Nederlandse uitvoe ringen belicht. De uitzending kreeg een actueel tintje doordat zij werd voorafgegaan en besloten met beelden en korte vraaggesprekjes, gemaakt in Edam bp een recente uitvoering van de passion De presentator ondervroeg allerlei mensen by het betreden en bjj het ver laten van de kerk over hun verwach. tingen en hun indrukken van het in ons land zo geliefde, veel-uitgevoerae en veel-bcluisterde religieuze muziek werk. De nadruk werd gelegd op de voor naamste beleving welke men onder gaat by het luisteren: spreekt het Evangelie hel meeste aan of de com positie en de uitvoering daarvan Merkwaardig is het, de uiteenlopen de antwoorden te horen, niet alleen van het luisterende publiek, maar ook van dirigenten en solisten. Via het scherm hoorden wij o.m. de opvattin gen van drie dirigenten, die van dr. Anthon van der Horst: streng, bijna wetenschappelijk Bachs bedoelingen qavorsend, van Eugen Jochum: ver innigd in de machtige religieuze be tekenis van het werk. en van Piet van Egmond, in zyn verdediging van het aanbrengen van coupures omdat hij, aL musicus, het werk te lang en niet harmonieus van opbouw acht. Door Annie Hermes en Laurens Bogt- man vernamen wij, hoe het mogelijk is dat alleen by dit u>erk solisten in staat zijn tot blijvende bezieling bp veel. maats herhaalde uitvoeringen; de uit zonderlijkheid van het werk dat ner gens geëvenaard wordt is hier oorzaak van. Met een zekere eerlijkheid in het behandelen van de stof waagde Willem Duys het ook, een combo die sinds enige tijd bij kerkdiensten het gezang in jazz-stijl begeleidt, een koraal uit de Mattheus te laten spelen. Niet alleen kon de combo het koraal niet baas, maar deze interpretatie van dit ern. stige gezang stond ons toch wel legen, ook al werd er zeker niet mee gespol. In elk geval hebben wij veel interes sante dingen gehoord over dit meest bekende en geliefde meesterwerk op religieus-muzikaal gebied. Bej aa rdenprobleem in hoorspel Opnieuw zult u kunnen luisteren naar een hoorspel over het bejaardenpro bleem en wel morgen (woensdag-)avond in het VAR A-programma. „Beuken- weeldeheet dit spel, geschreven door de Nederlandse auteur Hans de la Rive Box. De schrijver noemt het een geschie denis „van burgerlijke hut ze", dal hun- delt over een bejaarde vader, die bp zyn kinderen in huis is en die zy in een pension voor bejaarden willen onder brengen. Vader verzet zich ertegen en zoekt een andere oplossing. Het stuk geeft een niet al te fleurig beeld van bepaalde bejaardenpensions, die er nog altijd zpn tussen vele voor treffelijke bejaardentehuizen en -pen sions welke evengoed in ons land be staan en die in steeds grotere getale worden gebouwd. Daarom dient men bij het luisteren niet uit te gaan van de minder prettige dingen die worden aangetoond betreffen de ook minder goede huizen: wel dient het stuk naar bedoeling van de schrp- ver als een aanmaning tot voorzichtig heid bij beoordelen en kiezen van een pension voor de oude dag. woning een plek om even uit te rusten. Woedend rende Ahasverus (zo wil de legende) naar buiten en verbood de Heer deze rustplaats. Daarom bleef Ahasverus, ook al kwam hij later tot in keer, gedoemd tot de Dag des Oordeel» rond te zwerven over de wereld, ge kweld door wroeging over zijn onbarm hartigheid. U zult de acteur Johan Walhain ho ren in de voordracht van dit hoofdstuk uit het boek van August Vermeylen. dat in 1906 verscheen. De auteur leefde van 1872—1945. Daarna volgt een uitvoering van de cantate no 106 v^n Bach, onder leiding van Marinus Voorberg uitgevoerd door de alt Tony Jaanus, de bas David Hol- lestelle. de tenor Bert van 't Hoff, het NCRV Vocaal ensemble en instrumen tale solisten. vanavond Tussen 8.20 en 10 uur zendt de NTS de vrolijke film De Pickwick Club naar de bekende roman van Charles Dickens uit. Vooraf ziet U het jour naal. Om 10 uur Eurovisie: voor de BBC speelt het kamerorkest van Stuttgart onder leiding van Karl Münchinger werken van Bach, Mo zart en Respighi. vanavond De KRO begint het avondprogramma om 8 uur met een orgelbespeling door Bernard Bartelink in de St Mattias- kerk te Maastricht. Na een half uur college over democratie volgt dan een uitvoering van de Goldbergva- riaties van Bach door de klaveciniste Janny van Wering en om 9.50 uur een uitvoering van Bach s concert voor viool, hobo en strijkers door het Zagreb's orkest. Om 8.05 herhaalt de AVRO het pro gramma over Emiel Hollebroeck en om 9 uur wordt in deze uitzending het 3e deel van het hoorspel „Het kapseizen van de Kapermeulen" door Klaas Smelik ten gehore gebracht. Marie-Cécile Moerdijk zingt dan tot 10 uur internationale volksliederen, waarna de pianiste Moura Lympany werken van Mozart, Chopin, Bartók en Liszt speelt. Programma voor morgen WOENSDAG 29 MAART 1961 Hilversum 1, «02 m. 7«6 kc/«. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.30 Gram 8.00 Nws 8.18 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram (9.35—9.40 Waterst). VPRO: 10.00 De dorpskerk, lezing. VARA: 10.20 V d huisvrouw 11.00 Gevar progr 12,00 Lichte muz 12.30 Land- en tulnbouwmeded 12.33 V h platteland 12.38 Orgelspel 13.00 Nws en tentoonstelllngsagenda 13.20 Dansmuz 13.45 Gesproken portret 14.00 Jeugdconc 14.45 Volksmuz 15.00 Verwarring rond het verhaalsrecht, toespraak 15.10 V d jeugd 17.00 Kamerork 17.25 Orgelspel 17.50 Re- gerlngsuitz: Jeugduitz: Een volk op weg naar welvaart. Uitslag van de luisterwed strijd over Nieuw-Guinea, door WAL van Doorenmaalen. 18.00 Nws en comm 18.20 Act 18.30 Weense muz 18.55 VARA-Varia 19.00 V d kind 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 V d jeugd 19.55 Bekendmaking hoofdprijzen loterij Ned SUchting voor het gebrekkige kind. VARA: 20.00 Nws 20.05 Cabaret 20.35 Villa Beukenweolde. hoorspel 22 15 Sport 22.20 Zestig jaar levenservaring, le zing 22.30 Nws 22.40 Lichte muz 23.00 Tus sen mens en nevelvlek, lezing 23.15 Muzi kale discussie 23.5524.00 Nws. Hilversum U, 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber 7.13 Gram 7.30 Een woord voor de dag 7.40 Gram 8.00 Nws 8.15 Radiokrant 8.35 Gram 9.00 V d zieken 9.35 Gram 9.40 V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Gram 1050 De Heer en lijn dienaar, hoorspel 11.55 Gram 12.00 Gram 12.30 Land- en tulnbouw meded 12.33 Gram 13.53 Gram of act 13.00 Nws 13.15 Lichte muz 13.45 Gram 15.30 Wie luistert mee, muzikale lezing 16.00 V d jeugd 1750 Gram 17.40 Beursber 17.45 Gram. 18.00 Het muziekkorps onder ds loep. muzik gesprek 18.20 Het Spectrum lezin gen 18.35 Gram 19.00 Nws en weerber 19.10 Op de man af. praatje 19.15 Lichte muz 19.30 Radiokrant 1950 Volkamuzlck 20.15 Vocaal-ens en sol 21.10 Voordracht en zang 22.00 Gram 22.30 Nws 22.40 Avond overdenking 22.55 Platennleuws 23.55—24.00 Nws. Televlsieprogr. NTS: 17.00 Jeugdjourn. AVRO: 17.10—17.40 V d kind. NTS: 20.00 Journ cn weeroverz. KRO: 20 20 Film 21.30 TV-éénacter 21.55 Avondcollege Nc derlands 23 20 Epiloog. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e lijn) Woensdag 29 maart 1961 van 1820 uur Play a simple melody (Berlin). Orkest Erwin Halle tz. Heartaches (Hoffmann), idem; The very thought a paper moon Arlen Orkest Jan Garber; Historla de un amor (Almaran). Orkest Erwln Hal- letz; Fiskarflickans sang. Idem, Moonlight becomes ou (Van Heusen). idem; Yearning (Davis), Orkest Jan Garber; Po'boy rag (Macauleuyj, Idem; Mama Inez (Grenet). Orkest Erwln Halletz; South America, take It away (Rome). Idem; Die Gitarre und das Mcer (Olias). Freddy; Nur du du. du allein (Spcctor). Mcllta Berg; I%ve got you under my skin (Porter). Orkest Joe Bushkin; Night and day (Porter), idem Glna (Bdrner), Bob en Eddy; Haiti che- rle (Burgess). Catcrina Valentc; Begin the beguine (Porter), Orkest Joe Bushkin; Get out of town (Porter), idem; El rellcarlo - Lady of Spain - Vaientlna - Ciellto Undo - Tipitin, The Hotcha Trio; Love for sale (Porter). Orkest Joe Bushkin; Lets do it (Porter), idem; Ce solr Jè (Dorscy) Francois Deguelt; Papa alme Maman (Cha- brler), Ensemlbe Jo Moutet; Salade de fruits (Roux). Bouvril; What Is this thing called love (Porter). Orkest Joe Bushkin Just one of those things (Porter) ldenr La valse a mille temps (Brei), André Claveau; Mustapha, Armand Canfora Frappe dans tes mains (Nicolas), Georges Guéatry; Let the church roll on. MahalM Jackson. Falls Jones Ensemble; Just a little while to stay here. Idem; By his word (Huntle). idem; Bless this house (Taylor) idem; Connie's blues (Jackson). Mil Jackson. Bobby Jaspar. Tommy Flan- nagane Kenny Burrell. Percy Heath, Art Taylor; Bag's new groove (Jackson), id.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7