Jlicuiuc £d&srt)e Gfaurani Commentaar CHROESJTSJEF houdt slag om de arm Miljonair let op de kleintjes NIEUWS in één oogopslag BON Nader beraad over de kinderbij slagregeling Vrouw wierp 5 kinderen uit 18 meter hoog raam r 58936 Aandacht voor de kunst 19< DINSDAG 28 M AART 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Eenenveertigste jaargang no. 12136 „Stoiitvastlcl) k ahebfeven mgn bert ia ItgijeaspgtT Huizen slecht Minister komt met feiten Zie pagina 11 U kont noteren als nieuwe abonnee: (naam) (straat) (woonplaat*) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing la). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang lk graag het boek „lip-Parade" op onderstaand adre*: (naam) (strot) is het nummer van onze postreke ning. Als u daarop vóór 1 april het abonnementsgeld voor het 2e kwar taal 1961 a 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze admini stratie. Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres waar de krant be zorgd wordt op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE De Bilt verwacht tot woensdagavond: Toenemende bewolking met plaatselijk wat lichte regenJets zachter, maar In hoofdzaak in het zuidoosten van het land nog kans op nachtvorst. Matige tot krachtige westelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag zon op 6.23, onder 19.08 uur; maan op 16.13 uur, onder 5.28 uur. Volle maan op 1 april Rapporten hedenmorgen zeven uur pAUL GETTY een van de rijkste mannen ter we reld heeft in zijn impo sante woning in Engeland een telefooncel aan laten leggen, waarvan de gebruikers zelf de kosten moeten betalen. „Mensen zijn altijd een beetje vreemd met de tele foon", zei de Amerikaanse miljonair. „Ze komen bij je op bezoek en dan voeren ze telefoongesprekken over de hele wereld." Hij zei, dat wanneer je daar iets over zegt, de gasten dan met heel verwonderde ogen vragen: „Wat? Een half uur? Welnee, dat was niet meer dan drie minuten." Getty zei echter dat de gas ten nog niet het grootste pro bleem zijn. „Ik heb nu prima huispersoneel, maar ik heb ze wel gehad, die familie in Schotland gingen opbellen en dan maar praten, praten. En dat kwam natuurlijk alle maal op mijn rekening." In zijn trage Oklahoma- dialect voegde hij er nog aan toe: „En dan de werklui. We hebben hier nogal wat werk lui. Die bellen hier hun hele kennissenkring af." Sutton Place, waar Paul Getty woont, ligt ten zuiden van Londen en geldt als een van de mooiste landhuizen van Engeland. De vroegere eigenaar, de hertog van Sunderland zou er 2.800.000 dollar (ruim tien miljoen gul den) voor hebben ontvangen. „Een gesprek met Londen kost een shilling en drie pen nies (65 cent)", zei Getty, „en als iemand tien minuten of een kwartier staat te praten, dan loopt dat op. Vandaar dat ik die cel met de auto maat heb laten plaatsen." Getty zei dat hij zich nog goed zijn eerste bezoek aan de krantenkoning William Randolph Hearst herinnerde. „Hearts hield er helemaal niet van dat je zijn telefoon gebruikte zonder het hem te vragen. Ze hebben me ver teld dat als je het toch deed en Hearst kwam er achter, dan pakte de huisknecht met een je koffers. Dan lag je eruit." Getty zei dat hij dat nooit zou doen. „De cel zal dat probleem wel voor me op lossen." O. Helder Vpenburg VUss Eelde Dc Bilt Twente Elndn Zd.-Llmb Helsinki Stockh. Oslo Kopenh Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlyn Frankfort MUnchen Zurich GenCve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajacdo Madrid Mallorca Lissabon De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, heeft zich tegenover president Kennedy uitgesproken voor een vreed zame oplossing in Laos, maar een officieel Russisch antwoord op het Britse voorstel is door het Kremlin nog niet gegeven. De socialistische leider Spaak heeft gepleit voor een rooms-rode regeringscoalitie in België. In C.V.P.-kringen wordt de tendens sterker niet meer met de liberalen samen te gaan. De liberalen zelf voelen veel voor een kabinet, samengesteld uit vertegen woordigers van de drie grote Belgische politieke partijen. Ghana heeft in de Algemene Vergadering der Ver. Naties voor gesteld op korte termijn het Kongolese parlement bijeen te roepen. Mocht dat niet mogelijk zijn, dan wenst Ghana dat binnen een maand in heel Kongo algemene verkiezingen wor den gehouden. Minister Van Aartsen heeft in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer verklaard, dat een goede doorstroming Ln het Nederlandse woningbestand een niet onbelangrijke bijdrage zou kunnen leveren ter bestrijding van de woningnood. Hij roept daartoe de medewerking van de gemeentebesturen in. Tijdens de Paasdagen wordt weer een grote toeristische drukte in ons land verwacht. Het ziet ernaar uit, dat het bezoek zich wat meer over het land zal spreiden. Momenteel zijn nog niet alle hotels volgeboekt. In Laos komt dus wapenstilstand. Waar mede dan Rusland tevens heeft erkend, dat daar Russische wapens waren. Een belangrijk resultaat, dit Russische Inbin den, voor Kennedy in het bijzonder. Het was zijn eerste vuurproef, en ook daarin heeft hij zijn bekwaamheid getoond. De voorkeur had Kennedy gegeven aan een neutralisering van Laos. Maar toen Rusland van dit standpunt misbruik dreigde te maken door eigen invloed ln Laos te vergroten, heeft Kennedy Chroesj- tsjef niet in het onzekere gelaten, dat hij ook anders kon. En Chroesjtsjef heeft daaruit lering getrokken. Goed resultaat dus voor Kennedy en een, dat zijn prestige nog ongemeen heeft versterkt. Intussen echter hebben de communisten zich toch in Laos genesteld. Zij hebben er posities verworven, en het zal veel omzichtig diplomatiek overleg vergen om nog iets van de voorgestane neutralisering van dit Aziatische land te verwerkelijken. Zolang men daarin niet slaagt, blijft het land. als Korea, in tweeën gedeeld: op zichzelf helaas een succes voor de communisten. FEN HOGEDRUKGEBIED nabij de in- ■*-/ gang van het Kanaal trekt langzaam van het zuidoosten naar Frankrijk. Te gelijkertijd ontwikkelt zich bij IJsland een depressie, die vermoedelijk naar de zuidpunt van Noorwegen zal koersen. De depressie voert wat zachtere lucht aan, die morgen Nederland zal binnen stromen. Op de nadering ervan gaat de bewolking toenemen, waarbij plaatselijk ook wat lichte neerslag kan vallen. Deze bewolking zal de komende nacht in een groot deel van het land nachtvorst tegen gaan. In het zuidoosten van het land is het nachtvorstgevaar echter nog niet ge heel geweken. De depressie zal de wind tijdelijk wat doen toenemen uit het wes ten. HET "D ONDOM de christe lijke feestdagen bloedt de kunst op en tegelijk de belangstelling voor de kunst; in deze Stille Week voor de passiemu ziek, zoals dti'e in velerlei vormen geschreven is en uitgevoerd wordt. De befaamde Amsterdam se organist Piet van Eg- mond verleende gisteravond zijn medewerking aan de televisierubriek Muziek-Mo- zaiek van Willem O. Duys. Het ging over de Matthas- Passion van Bach. Van Eg- mond kwam speciaal vroeg naar de Singerzaal in Laren om zijn krachten te beproe ven op het nieuwe orgel, dat speciaal voor deze uit zending in de studio was opgebouwd. Toen de heer Van Egmond nog slechts enkele tonen aan het instru ment had ontlokt, zag hij zich omringd door technici en eameralieden. Geboeid hoorden zij toe. Zie, dat doet een kunste naar: mensen van allerlei slag niet maar wat ver strooiing bieden dat ook wel maar ze boeien en bezighouden, omdat de kunst zich bezighoudt met het wezenlijke van het le ven. Als we het zo stellen, wordt het wel duidelijk waarom componisten, dich- tesr en schilders zo menig maal in de christelijke feestdagen rijke inspiratie bronnen vinden. De krant doet daarvan verslag, en maakt u attent op de vele uitvoeringen die radio en TV u deze week bieden. De krant is daardoor het medium bij uitstek om de kunst tot het volk en het volk tot de kunst te bren gen. Het zal u zonder meer duidelijk zijn, dat het niet onverschillig is, welke maatstaven de krant daarbij aanlegt, want zeer bepaald voor de cultuur gelden niet alleen de feiten, maar voor al de waardering, de waar debepaling, de norm'. De rubrieken van onze kunst redactie en onze Radio-TV- redactie leggen daarvan ge tuigenis af. Ook dat is iets, dat u misschien nodig eens aan een paar kennissen moet gaan vertellen NA EEN ONDERHOUD van een uur in het Witte Huis heeft Gromyko, de Russische minister van buitenlandse zaken, zich uitgesproken voor een vreedzame oplossing in Laos. Hij heeft echter niet gezegd, of de Sowjetunie instemt met het afkondigen van een bestand. Tegenover presi dent Kennedy zou hij de hoop hebben uitgesproken dat de Verenigde Staten zich zullen onthouden van openlijke maatregelen, totdat het Krem lin kan antwoorden op het Britse voorstel, dat vorige week in Moskou werd overhandigd. Aangenomen wordt, dat Gromyko hiermee bedoeld heeft, dat zijn regering hoopt, dat de Ver. Staten en hun bondgenoten in de ZOAVO niet onmiddellijk hun verplichtingen zullen nakomen jegens de pro-westerse regering van Laos en tegen de door Moskou gesteunde rebellen in actie zullen komen. President Kennedy zou Gromyko hartelijke maar zeer nadrukkelijke wij ze aan het verstand heben gebracht, dat hij het grootste belang er aan hecht, dat er zo spoedig mogelijk een eind komt aan het conflict in Laos. Uit de verklaringen van Gromyko zou men kunnen aflei den, dat Chroesjtsjef geen militaire krachtmeting met de Ver. Staten wenst. Hetgeen niet wegneemt dat de daad waar uit dit zou moeten blijken, tot dusver (Van onze parlementsredactie) TN de kring der regering wordt ge- zocht naar een compromis-oplos sing van de moeilijkheden rond de kmdierbijsilagverzekering. Nu geble ken is, dat het ontwerp Algemene Kinderbijslagverzekering bij de meerderheid der Tweede Kamer op overwegende bezwaren stuit, zou naar verluidt de regering streven naar de totstandkoming van een re geling, die zowel voor de KVP als voor de VVD en CHU acceptabel is. Wanneer na Pasen de bijzondere Twee- de-Kamer-commissie opnieuw bijeen komt, zal vermoedelijk definitief blij- ken, dat het ontwerp Alg. Kinderbij slagwet niet haalbaar is. Om te voor komen, dat het bij de openbare behande ling wordt verworpen (hetgeen een ka binetscrisis tot gevolg kan hebben), zal minister Van Rooy het hoogstwaarschijn lijk moet enintrekken. Daarna zou hij met een nieuw voorstel kunnen komen. Naar in Haagse politieke kringen ver luidt, gaan op het departement van so ciale zaken en volksgezondheid de ge dachten reeds in deze richting. De bestaande kinderbijslagregeling voor loon- en salaristrekkenden, die de bijslag ontvangen vanaf het eerste kind, zou volgens de nieuwe plannen gehand haafd moeten blijven. Daarnaast komt in de plaats van de thans geldende noodregeling een definitieve voorzie ning voor bepaalde zelfstandigen. De regering zou de gedachte van een alge mene kinderbijslagverzekering willen laten varen. Niet aan ólle zelfstandigen zal een kinderbijslagregeling worden op gedrongen. Personen met middelgrote inkomens blijven er buiten. Ongehuw- den en gehouwden zonder kinderen zul len voorts geen premie behoeven te be talen. De nieuwe kinderbijslagregeling voor zelfstandigen zou derhalve slechts gelden voor de categorie, die er behoefte aan heeft. Ze zou zijn gebonden aan een premie- en inkomensgrens. De inkomens grens verschuift met het kindertal. Het maximum-inkomen kan in overleg met de Kamer worden vastgesteld. Een moeilijkheid is, dat zodoende de premie ingevolge de zelfstandigen-rege ling te hoog wordt, omdat de groep die van de voorziening profiteert, beperkt is. Om hieraan tegemoet te komen, zou een extra-bijdrage uit 's Rijks schatkist kunnen worden gegeven boven de f 5,5 miljoen, die de overheid nu reeds be taalt krachtens de Noodwet Kinderbij slag Kleine Zelfstandigen. Juist over de hoogte van de loon grens zal overeenstemming tussen rooms- katholieken en liberalen moeten worden bereikt De KVP wil niets weten van een opgepoetste noodregeling zo heeft de waarnemend voorzitter van haar Tweede Kamerfractie de heer Andriessen vorige week tijdens een bijeenkomst van de KVP.-partijraad gezegd. Op zichzelf ge nomen wil de KVP een wijziging in het thans liggende voorstel niet bij voor baat afwijzen. nog is uitgebleven: van een wapenstil stand, die de belangrijkste voorwaarde voor een gesprek over handhaving van de neutraliteit van Laos is. is nog geer sprake. Omringd door adviseurs waren de twee staatslieden bijeengekomen in de werkkamer van Kennedy. Later liepen zij de tuin van het Witte Huis in, waar zij gezeten in het zonnetje op een houten bank hun onderhoud alleen voortzetten. Gromyko spreekt Engels, ofschoon hij tijdens officiële besprekingen van de diensten van een tolk ge bruik maakt. Na het onderonsje in de tuin hadden Kennedy en Gromy- ky nog een kort gesprek met hun adviseurs. Terwijl zij in de tuin wa ren, kwam mevrouw Kennedy naar buiten om Gromyko de hand te schudden. De crisis in Laos bracht in het afgelo pen weekeind de landen van de ZOAVO bij elkaar in een sfeer van eensgezind heid om het hoofd te bieden aan elke situatie, die zich kan voordoen. Be halve de Fransman Couve de Murville, verklaarden alle staatslieden dat hun landen, ofschoon vurig naar vrede ver langend, vastbesloten zijn, de offers te brengen die nodig zijn om Laos bevrijd te houden van het communistische juk. De houding van Engeland was een dui delijke koerswijziging. De laatste maan den leek zoals men weet Engeland eerder geneigd om evenals Frankrijk een vrede-tot-elke-prijs-politiek te volgen. (Voor vervolg zie pagina 11) President Kennedy en de Russische minister van buiten landse zaken Gromyko hebben gisteren in het Witte Huis en later in de tuin in het zonnetje van gedachten gewisseld over de crisis in Laos. Gromyko bood Kennedy een boodschap van Chroesjtsjef aan. TN RUSLAND is de pers staatspers. De journalisten zijn er staatsambtenaren. Vandaar dat Chroesjtsjef per krant zijn mening kenbaar kon maken en dat dit krantenartikel reeds voldoende was om ontspanning te brengen in de internatio nale diplomatie. Bovendien is inmiddels nog gevolgd het gesprek tussen Kennedy en Gromyko. Drie jonge pacifisten hebben gisteren bij wijze van protest een „in vasie" gehouden op de atoomonderzeeër Patrick Henry in het Holy Loch. Met een kano bereikten de drie jongelui het schip, niet bewust dat hun doen en laten al lang door verrekijkers werd gadegeslagen. Michael Nolan (21 jaar) de oudste van het groepje klom op een van de staartvinnen van de Patrick Henry. Enige Amerikaanse matrozen brachten de „aanvallers" naar beneden en boden hun koffie aan. On danks dit gastvrije gebaar werd het drietal in staat van beschuldiging gesteld wegens het verstoren van de openbare orde Vijf kleine kinderen zijn gisteren uit een raam op achttien meter hoogte in een huurkazerne in Glas gow op straat gegooid. Een vier jaar oud meisje is ter plaatse overleden. De vier andere kinderen zijn met ernstige verwondingen, naar een zie kenhuis overgebracht. Een vrouw van middelbare leeftijd werd gearresteerd. voor ernstiger letsel doordat James Hai- ning, die het gegil gehoord had, de val wist te breken. Gavin Drummond, de grootvader van Marjory Hughes, zei: „Mijn vrouw en ik hadden Marjory haar thee met wat lek kers gegeven en zeiden toen dat zij maar een beetje op straat moest gaan spelen, omdat het zo'n zonnige middag was. Het laatste wat ik van haar gezien heb was dat ze de Tryglenstraat inholde om zich bü haar kameraadjes te voegen." Voor alle betrokkenen houdt hetgeen is geschied een waarschuwing in. Ken nedy heeft reeds aan het begin van zijn bewind moeten ervaren, dat het commu nisme agressief blijft. Het is trouwens een open vraag, in hoeverre niet ook Chroesjtsjef zelf door de Chinese com munisten is gedreven. De communistische leiders van hun kant weten nu, dat Ken nedy zich voor het vervolg beschouwt als een gewaarschuwd man. Maar ook voor alle anderen behelst het gebeurde een les. De vrije wereld is op nieuw dichter aaneengesloten. Kennedy heeft in de moeilijke uren een intens over leg gepleegd. Macmillan zelf is zijn gast geweest. De Gaulle is evenmin vergeten. Laos heeft deze winst aan aaneensluiting opgeleverd. Moge zij bestendigd blijven. En wat de neutralen aangaat ook zij zijn gewaarschuwd. Het communisme blijft op de loer en blijft stoken aan de grenzen. Zij zullen bij voortduring een stipte neutraliteit in acht nemen. Maar opnieuw hebben zij ervaren, dat de ga rantie van hun lot minder ligt in hun eigen neutraliteit dan in de beslistheid van de vrije wereld om tegen de commu nistische dreiging positie te kiezen. (JUTA) Andere kinderen die in de achterbuurt Gorbals op straat speelden, zagën hoe de kinderen een voor een over de hoge vensterbank naar beneden kwamen. Het eerste, Marjory Hughes, viel dood op de straat. Enige seconden later vielen nog drie jongens en een meisje op straat. Het waren Daniel Moneil, (7), Thomas De- vanney (4), Frank Lennon (6) en zijn zusje Margaret (4). Daarna kwam een jongetje gillend en huilend de trap afhollen. Een van de kinderen werd behoed De officier van justitie bij de rechtbank in Maastricht heeflt gistermiddag ander half jaar gevangenisstraf geëist tegen de 27-jarige koopman A. M. W. uit Sittard, wegens inbraak in een kantoor in Sittard. In de kerstnacht van het vorige jaar had W. een kluis in het kantoor weten te openen. De buit bedroeg ruim f 1250. De raadsman bepleitte een korte onvoor waardelijke straf en een lange voorwaar delijke veroordeling om zijn cliënt de ge legenheid te geven het gestolene terug te betalen. „Wilt u asjeblieft tegen mijn ouders zeggen, dat ik er even uit wil...." Tendens: stationair Stand gisteren: 768 WEER DN EUROPA

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1