Jliettiue GTourant Commentaar de Belgische C.V.P. Zwaar verlies voor Klacht van ter dood veroordeelde Rusland bezwijkt in kwestie-Laos NIEUWS in één oogopslag BON Meisje van een jaar uit brandend huis gered (rita) Na akkoord Kennedy-Macmillan Eerst vergeten cloor constematie MAANDAG 27 MAART 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-aideling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; 1 2,55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: i 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter 'Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Eenenveertigste jaargang no. 12135 „StantvasUd) is gbfbleotn tngn bert ia legljeospoef Sociale rangorde in afreageren Zie pagina 5 "IVAAR 'S LANDS WIJS niet altijd 's lands eer is men hun gisteren in België ter stembus geweest. De uit slag, verward als hij is, geeft te denken De Christelijke Volkspartij, een overwe gend indien niet uitsluitend r.k. partij, kan beamen, dat ondank 's werelds loon is. Zij is de leidende partij geweest in de voor België bij uitstek moeilijke ja ren. Zij heeft ook het grootste deel van het regeringsbeleid op de schauders gehad. De verkiezingen van gisteren hebben haar een nederlaag bezorgd. Haar voornaamste tegenspeelster was de partij der socialisten. Dezen hadden zich in België wel bijzonder ondemocra tisch betoond. Men denke aan de stakin gen tegen het regeringsbeleid. Zij hadden ook objectief bezien, een nederlaag ver diend. In feite zijn zij nagenoeg gelijk gebleven. Vaak blijven in de-politiek niet lang de herinneringen het oordeel bepa len. Dit geldt ook, en niet het minst, België. Nagenoeg gelijk bleven ook de libera len. Wel hadden zij deelgenomen aan het regeringsbeleid. Maar op 'n beslissend mo ment hadden zij zich daarvan weten te distanciërcn. Op dat ogenblik leek het op een desertie. Maar het gelijk blijven zat er in, en dat hebben zij dan gisteren geboekt. En voorts was de winst voor de meer radicalen van rechts cn van links. Zo de communisten; elders in het vrije Europa mogen de communistische partijen ineen- geschrompepld zijn, gisteren lag er in België winst voor hen gereed. De socia listische partij heeft, mee door haar on democratisch gedrag, als een doorgangs huis gefungeerd. Winst, die zij van elders behaalde, moest zij weer aan de commu nisten afstaan. De ontevredenheid aan rechts is eveneens door gevoelens van onbehagen over de democratie cn haar verwerkelijking ingegeven. Een pijnlijke en moeilijke uilslag, ook en vooral in zoverre hij de inleiding moet zijn tot 't regeringsbeleid van morgen en eigenlijk reeds van vandaag. Want de partijen mogen elkaar dan op het felst hebben bestreden, ook België heeft een bewind nodig, en daartoe zullen ook zij, die elkaar hard bevochten hebben, elkaar nu ook weer dienen te benaderen. Daarop heeft het volk der Belgen ook recht. Politieke partijen zijn er niet maar om elkaar te bekampen, zij zijn er nog meer om leiding en gestalte te geven aan de politieke meningsvorming, en dan bij voorkeur aldus, dat deze resulteert in een regeringsbeleid, het volk ten baat. Hoe moeilijk het in de politiek soms kan toegaan België heeft het gisteren, zondag, bewezen. Men kan zich zowel verkiezingen als de zondag anders en beter bes'eed denken. „Nee, Tommy, Rita komt niet buiten spelen. Ze heeft straf.,.." Betaling geschiedt per week/ maand'kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing la). Als bewfjs van dankbaar heid uwerzijds ontvang Ik graag het boek Hp Parade' op onderstaand adres: (naam) (straat) (woonplaats) J^EN MAN die waarschijn lijk over enkele dagen opgehangen zal worden, heeft gisteren een aanklacht wegens smaad ingediend te gen het weekblad „The Spec tator", omdat dit geschreven heeft dat hij reeds terecht gesteld is. De 31-jarige Jack Day zal woensdag waarschijnlijk op gehangen worden wegens moord op de 25-jarige Keith Arthur, die hij verdacht van een verhouding met zijn vrouw. Hij heeft bekend en werd op 20 januari veroor deeld. „The Spectator" heeft een brief afgedrukt van de Lon- dense journalist Harvey Cole, waarin deze in een pleidooi tegen de doodstraf recente moordzaken de revue laat passeren en onder meer schrijft: „Op 20 januari werd lack Day schuldig bevonden aan de moord op Keith Ar thur, waarna hij werd ge- executeerd." Day heeft bij de minister van binnenlandse zaken. Butler, een verzoek om gratie ingediend, waarover vandaag de beslissing zou vallen. „Als men nu zegt dat deze man schuldig bevonden en ver volgens geëxecuteerd werd. insinueert men daarmee dat zijn misdaad zo afschuwelijk is dat gratie'niet in aanmer king komt." zo zei de advo caat van de veroordeelde. Robert Jones. „Dit is een zeer ongewoon geval. Ik heb nog nooit van een veroordeelde gehoord die drie dagen voor dat hij opgehangen werd een aanklacht wegens smaad in diende." Day heeft in het proces volgehouden dal hij Arthur bij ongeluk heeft doodgescho ten. Hij heeft toegegeven dal zijn vermoeden dat zijn knappe 24-jarige vrouw en Arthur een verhouding had den, onjuist was. (woonplaats) f EDURENDE het weekeinde is een zeer diepe depressie van IJsland oia Scandinavië naar Noord-Rusland ge trokken. Op de oceaan volgde een in beteke nis toenemend hogedrukgebied waarvan het centrum vanmorgen bij Ierland was aangekomen. Tussen dit hogedrukgebicd cn de depressie voeren noordwestelijke tot noordelijke winden polaire lucht aan, waarbij vooral langs de Noorse en Deense kust gedurende lange tijd winden van stormkracht optraden De algemene luchtdrukverdeling duidt op voortduren van de toestand met noordwestelijke winden boven het Noord zeegebied, waarbij randstoringen af en toe wat meer buien zullen veroorza ken. In de polaire lucht komen echter ook flinke opklaringen voor, waardoor er vooral in het zuidoosten van het land plaatselijk nachtvorst zal voorkomen. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Station Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, langs de Wad- Helde, denkust tijdelijk harde noordwestelijke 1S| r wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag zon op 6,26. onder 19.06 uur; maan op 15 09. onder 5.01 uur. Volle maan op 1 apriL Tendens: stationair HET WEER ES EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur 'llsa ïelde Bilt Twente Ein.lD Zd -Limb Helsinki Stockh Oslo Kupenh Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlun Frankfort München ZUnch Geneve Locarno Wcnén Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Malli-rca Lissabon De Christelijke Volkspartij heeft bij de gisteren in België ge houden volksstemming zware klappen gekregen. In de Kamer verloor de CVP 8 zetels (wordt 96) en in de Senaat 6 (wordt 47). De socialisten bleven gelijk in de Kamer (84) en wonnen er 5 in de Senaat (45). De liberalen verloren een zetel in de Ka mer (wordt 20) en één in de Senaat (11). In de Kamer wonnen vooral de kleine partijen: Vlaamse Volksunie van 1 op 5, com munisten van 2 op 5. Moskou zorgde vanmorgen voor een verrassing: Rusland gaat akkoord met de zaterdag door Amerika en Engeland voorge stelde regelingen voor Laos, maar waarschuwt tegen mogelijke interventie van de Zaovo. De Frans-Algerijnse onderhandelingen zullen op 7 april in Evian beginnen. Van Algerijnse zijde is verklaard, dat een wapen stilstand alleen na een politiek akkoord met Frankrijk zal wor den nageleefd. In Rotterdam hebben honderden belastingambtenaren verga derd. Zij wensen op korte termijn een overgangstoelage en op wat langere termijn een salarisverhoging van minstens honderd gulden per maand alsmede een verbeterde promotieregeling. De Partij van de Arbeid moet zo lang in de oppositie blijven als nodig is om te bereiken, dat bij het opstellen van het regerings program ook voldoende met haar doelstellingen rekening wordt gehouden, zo heeft de nieuwe P.v.d.A.-voorzitter, de heer Suur- hoff, verklaard. De douane heeft een groep Nederlandse en Belgische botersmok- kelaars gearresteerd. Bij het onderzoek is gebleken, dat enkele duizenden kilo's roomboter geruime tijd verborgen zijn ge weest in een vuilnisbelt, vanwaar de boter op een geschikt mo ment over de grens werd gebracht. (strut) VOLGENS een vanochtend uitgegeven berekening van het Belgische ministerie van binnenlandse zaken is de Christelijke Volkspartij van minister-president Gaston Eyskens als enige verliezer uit de gisteren ge houden verkiezingen gekomen. Vanochtend werd als zeker aangenomen, dat Eyskens' CVP in de Kamer ach te zetels heeft verloren en met 96 afgevaardigden zal terugkeren. De socialisten hebben zich gehandhaafd op 84 zetels en de liberalen hebben, doordat ze een zetel verloren, twintig afgevaardigden in de Kamer. De communistische partij en de Vlaamse volksunie boekten winstens van resp. drie en vier zetels, de onafhanke- lijken wonnen twee zetels. De officieuze zetelverdeling na de verkiezingen in België luidt: Kamer Senaat Provincies TT ET IS weer zover! Langs de groene vel den zal weer het schone lied gezongen worden: „Hup, jongens, hup! Laat de schooil niet in z'n henrpie staanWamt de paasvakantie is de tijd van de school voetbaltoer nooien, tijd van de meest enthousiaste voetbalwed strijden die er jaarlijks op Nederlands velden worden gespeeld. De foto geeft al een aardig beeld van de „oefenpartij tjes" die nu aan de orde van de dag zün. Het spel is het best te karakteriseren met deze woorden: „Waar de bal is daar zijn de spelers!" On vermoeibaar rennen ze over het grote veld, niet altijd even efficiënt en niet altijd even tactisch, maar met een ijver en e'en overgave zoals die zelfs in HollandBelgië niet worden opgebracht. Want de „eer van de school" staat op het spel en daar doe je wat voor. En trouwens, de meisjes van de school zitten langs het lijntje en popula riteit in die kring is ook heel wat waard! Prachtig zijn die toernooi en. Niet alleen omdat ze ont spanning brengen, gezonde ontspanning die jongens no dig hebben, maar ook om dat ze saamhorigheidsgevoel en teamgeest aankweken eigenschappen die in deze „tijd-van-vereenzaming" in de verdrukking dreigen te komen en die daarom al op school aangemoedigd moeten worden. Natuurlijk dromen de meesten van deze jongens ervan eens voetbalster te worden met foto's in de krant en zo. Voor verreweg de meesten is dit niet weg gelegd en ze zullen er niet om treuren ook. Want het leven stelt andere eisen dan hard tegen een bal te kun nen trappen of als doelman fraaie safes te kunnen ver richten. Maar de eigenschap pen die in die sport wor den aangekweekt kunnen wèl van invloed zijn op het doen en laten in het dage lijks leven. Daarom leeft er ook in onze krant enthou siasme voor gezonde sport beoefening. En we weten dat vele duizenden lezers dat zeer waarderen en zo zijn we dan weer bij de bon! O kunt noteren als nieuwe abonnee: 47 (—6) 11 (onv.) 45 (+5) 1 (onv.) 2 (+2) De 15-jarige T. van der Steeg uit Genemuiden is zaterdag toen hij van het Johannes Calvijnlyceum in Kampen naar huis fietste onder een auto geko men en later overleden. In Bleskensgraaf is zaterdagmiddag de 15-jarige Marinus de Jong door het kamrad van de korenmolen „De vriend schap" gegrepen. De jongen was op slag dood. C.V.P Liberalen Socialisten Communisten Vlaamse Volksunie Onafhankelijken 96 (-8) 20 (—1) 84 (onv.) 5 (+3) 5 4) 2 (+2) 333 (—28) 76 6 265 5 11 (+8 9 7 2 (+2 Door de verschuivingen van CVP naar de snipperpartijen is het zeker dat de partij van Gaston Eyskens in de senaat haar absolute meerderheid, heeft verloren. Overwinnaars zijn, dus de 'communisten en de Vlaamse j Volksunie. Vooral in Wallonië, waar de arbeiders ontevreden zijn over de resultaten van de stakingen feegen de „Eenflieidswet" kregen de communisten meer stemmen.! De Volksunie behaalde vrijwel overal in TAE Sowjetunie heeft vandaag door middel van het officiële Jblad Prawda bekendgemaakt, dat zij in stemt met het Britse en Amerikaanse voorstel voor een wapenstilstand en een oplossing door middel van on derhandelingen in Laos. Wel bevatte' het bericht, dat vooruitloopt op een verklaring die Gromyko heden in Washington zal afleggen, een waar schuwing tegen interventie door de ZOAVO. In het Prawda-artikel wordt in feite gezegd, dat geweld in Laos met geweld zal worden beantwoord, maar de nadruk wordt gelegd op de mogelijkheid van een vreedzame oplossing. Het artikel in het Russische blad was ondertekend met „waarnemer", hetgeen betekent het hoog ste regeringsgezag. In het artikel werd voor het eerst gerept van de Britse nota van 23 maart, waarin een wapenstilstand wordt voorgesteld en het bijeenroepen van de veertien-mogendheden conferen tie om uitbreiding van het conflict te vermijden. Deze Russische bereidwilligheid moet ongetwijfeld worden gezien in het licht van het akkoord dat Kennedy en Macmillan gisteren bereikten op hun conferentie in Key West in Flo rida. In een verklaring, uitgegeven na de eerste ontmoeting van de beide staatslieden drongen zij er bij Rusland op aan het vuren te staken in Laos. ZOAVO BIJEEN Inmiddels is vanmorgen in Bangkok de conferentie van de ZOAVO geopend. De Amerikaanse minister van buiten- landse zaken Dean Rusk heeft daar. naar men aanneemt uit naam -van de meeste; ministers van buitenlandse zaken vanj de ZOAVO-landen verklaard, dat vrede alleen mogelijk is door hen in bedwang te houden die haar, door schending van de wet, overtreden. Rusk zei zich niet te kunnen voorstellen, dat de eigen vrije in stellingen kunnen blijven bestaan als ge bieden van de wereld worden onderwor pen door macht of indringing. De Thai- landse minister van buitenlandse zaken vreesde, dat de revolte in Laos zich tot andere gebieden zou uitbreiden. De Brit se minister Lord Home noemde de hui dige toestand de uiterste grens. Ook de Australische premier Menzies zei dat de ZOAVO niet moet terugdeinzen voor ge weld. In gelijke geest spraken ook de andere ministers. Vlaanderen meer stemmen, in sommige districten bijna het dubbele van het aantal in 1958. Volgens officieuze bere keningen was <ie winst van de socialisten in Vlaanderen groter dan het verlies van deze partij in het Franstalige deel van België. De liberalen boekten hun winst vooral in de landelijke districten. Zij za- gen stemmen verloren gaan in de indus triële centra. Het blad van de katholieke vakvereni ging La C i tschreef vanochtend„Het land heeft zich in zekere zin voor de extremisten uitgesproken". Het socialis tische dagblad Le Peuple: „De ne- derlaag van de C.V.P. is een veroorde ling van de regenngapolitiek, zoals die door prof. Eyskens wera gevoerd. Deze kan nu niets anders doen dan de kof- rers pakken". Het liberale blad L a Dernière Heure: „De C.V.P. heeft haar meerderheid in de Senaat verloren en theoretisch is thans een regering zon der deze partij mogelijk Er zou dan ech ter sprake moeten zijn van een alliantie tussen socialisten en liberalen en dat is totaal uitgesloten." Volgens dit blad denkt niemand aan de mogelijkheid van een dnie-partijen-re- gering. Bij de C.V.P. wordt, aldus La dernière Heure, een katholiek-li beraal coalitiekabinet beschouwd als een oplossing die stuit op de tegenstand van degenen die van mening zijn dat een par tij, ook bij een klein verlies, in de oppo sitie dient te gaan. Het blad concludeert „Deze verkiezingen hebben de toestand slechts verwarder gemaakt". Prins Albert van Luik brengt zijn stem uit voor de Belgische verkiezin gen. Op de achtergrond prinses Paola, die haar man op deze tocht be geleidde, maar niet mocht stemmen omdat zij evenals koningin Fabiola nog niet lang genoeg in België woont. Een vliegtuig van de Braziliaanse luchtvaart maatschappij Correio Aereo Nacional is gisteren bij Natal in de staat Rio Grande do Norte, neergestort. Van de 28 inzittenden kwamen er 21 om het leven. Het toestel was met militairen en hun gezinnen op weg van Rio de Janeiro naar .Jelem. (Van onze correspondent) In Groot Welsden, een gehucht on der Margraten in Limburg, ontstond in de nacht van zaterdag op zondag brand, door een lek in de schoor steen, in de woning van de mijnwer ker annex landbouwer Pierre van de Berg. De 12-jarige zoon Servé die ziek lag, ontdekte de brand en holde meteen naar de buurman, Mathieu van de Laar, die lid van de brand weer is. Deze zei tot de jongen: maak alles In huis maar wakker en sla desnoods een ruit in om de aandacht te trekken. De jongen kon echter niet meer op dezelfde wijze de woning betreden als waarop hij deze had verlaten, omdat de toegang werd versperd door vlammen. Hij moest achterom binnengaan, doch eerst een ruit inslaan om het raam te openen; daarbij verwondde hij zich ernstig aan zijn pols. Desondanks liep de jongen schreeuwend door het huis en slaagde er ten slotte in zijn ouders, broers en zus ters te wekken. Hevig geschrokken en in nachtgewaad konden alle gezinsleden het huis langs de al in brand geraakte trap verlaten. Zij werden bij de buren ondergebracht De buurman had intussen de brandweer gealarmeerd en vervol gens de zes koeien uit de stallen weten te drijven. Terwijl de brandweer bezig was met blussingswerkzaamheden, telde mevrouw Van der Lagr de. kinderen van haar buurvrouw, waarbij bleek dat menhet "jongste kind, de éénjarige Li- dwientje, vergeten had mee te nemen. Enige brandweerlieden waagden zich toen over de brandende trap in het ge heel met rook gevulde huis. Enigen van hen keerden spoedig terug doch Jozef Vaessen keerde met het kindje op de arm terug. Het blussingswerk scheen toen nauwelijks nog iemand te Interes seren; het huis brandde gedeeltelijk af. Wat niet verbrandde, werd onbewoonbaar door het vele bluswater. De schade be loopt enige tienduizenden guldens. Het gezin Van den Berg is echter verzekerd. Voorlopig heeft men onderdak gevon den bij buren en familieleden. De Franse regering heeft vandaag be kendgemaakt dat op 7 april in Evlan les Bains in Zwitserland de vredesonderhan delingen zullen beginnen met afgevaar digden van de Algerijnse opstandelingen- regering in ballingschap. (Dit werd be kend ha het (ifsluiten van pagina 5). Verwacht wordt, dat Louis Joxe, mi- ndrter van Algerijnse zaken, aan het hoofd van de Franse delegatie zal staan. Gestoken in hun beste plunje en ver gezeld van hun vrouwen, hebben de vissers van Veere voor het laatst de „pantoffelparade" op de kade van de Walcherse vissers plaats gehouden. Door "het afsluiten van het Veersegat is de haven ten dode gedoemd. Het ge meentebestuur van Veere heeft zater dagmiddag officieel afscheid genomen van alle vissers. Over enkele dagen vertrekken de sche nen naar hun nieu we thuishaven: Co- lijnsplaat. Burge meester De Beer Poortugael zei in zijn •■ede dat de dam voor Veere een kruis be tekent, doch hij riep de vissers op er geen drama van te ma ken. .Laten we waar dige kruisdragers zijn', aldus de bur gemeester. °4 grill raai ipsti •one ho

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1