Betere programma's bij reclametelevisie O Tocht naar Chatham - thans zonder ketting - herleefde Bewoners Utrechtse flat zijn de wanhoop nabij Geen enkele regering kon situatie redden I.00P öl> De Zon gaat op WITTE KRUIS Duitsland zal zijn schuld aan de Britten Ijetalen Ir. Van Mierlo oefent geen toezicht uit Veertig procent antwoordt „ja ZATERDAG 25 MAART 190 d «s •*W//. V/////A jü w 3 'vm MM 1 w 'fw t g a Mt m ifef lüf 5 w m 3 - m 9 2, Zwart: 3, 9. 12. 19. 23. 24, 29. 33. 5j Wit: 11. 26. 27. 30. 34. 40. 50. i Als we aannemen dat wit als laat- zet heeft gespeeld' 16-11 en dat art daarop heeft geantwoord met 1-24, is dit nog niet zo'n slechte aan- ngsstand. U kunt dit vraagstukje als in technisch snufje beschouwen iilijk is het niet. maar toch dient op te passen omdat er een schijn- ilossing inzit. Schaak-vraag 76 Het door G. Kasparjan gecompo- eerde eindspel had deze stand: Wit: Kc4, Le4, pi b7, d4 en e5. Zwart: Kc7, La5. Ph6. Wit wint als volgt: 1. e5-e6, Ph6-g8; d4-d5 (een verrassing want het lijkt raarschijnlijk dat pion b7 de winst ïoet binnenhalen), Kc7-b7; 3. d5-d6t, :b7-c3; 4. Le4-h7, Pg8-f6; 5. Lh7-f5, ;c8-d8; 6. e6-e7+, Kd8-e8; 7. Kc4-c5, ,a5-d8 (wat anders?); 8. Lf5-g6t, e8-d7; 9. e7-e8D, Pf6xe8; 10. Lg6-f5 ïat. Zeer spectaculair matbeeld en iet laatste wat men bedenkt! Bridge De kaartverdeling van het 7 Sans- .toutspel van gisteren was aldus: Na een uitkomst met harten 10. kan uid als volgt 13 slagen maken: De e slag wordt gewonnen met harten- rrouw, waarna Zuid met klaveraas ïaar hand gaat en' ruitenvrouw speelt. Vest moet de heer zetten, anders is iet spel al gemaakt. In Noord wordt ;enomen met ruitenaas, waarna de daveren worden afgespeeld. Zuid [ooit hierop een klaveren, een ruiten en drie schoppen weg. Hierna maakt Zuid hartenaas en gooit op harlenheer echoppen 7 af. We zien dan de vol gende eindfiguur: Zuid speelt nu hartenboer, gooit in Noord ruiten 3 weg en Oost zit in dwang. Wat hij ook afgooit, Zuid maakt de rest. De pointe in dit spel is, dat de rui tendekking van West naar Oost moet worden overgebracht, waarna Oost tenslotte in een dwangpositie komt en moet opgeven. JACK DIAMOND invul-puzzel 1. uitslag, afloop; 2. winstgevend; 3. ruwe grondstof, gereedschap; 4. ver andering; 5. belemmering; 6. voor uitgang; 7. voorzaat; 8. koopman; 9. gem. tussen Zuidbroek en Veendam. Bij juiste oplossing leest men op de kruisjes de naam van een stad in Zuid-Holland. Oplossing vorige puzzle 1. daar; 2. emoe, 3. lans, 4. idee. 5. lier, 6. leer, 7. Amer, 8. toon. 9. edel, "0. nerf, 11. haas, 12. ader, 13. nier, 14. gaar. 15. enge, 16. Noor. De zegs wijze luidt: „De lip laten hangen". DE echte PIJNSTILLER Inderdaad, verlaat u rustig op Witte Kruis. Zo gemakkelijk in te nemen want verkrijgbaar in drie vormen tabletten, poeders of cachefs. WITTE KRUIS VAN alle jaartallen in de vaderlandse geschiedenis is 1667 wel een van de meest glorierijke. Toen was immers de ketting over de Midway bij Chatham niet sterk genoeg voor de kloeke De Ruyter en zijn jannen. Dit was een uniek historisch gebeuren: Hollanders waagden zich in het hol van de Engelse leeuw, en staken daar de vloot in brand. Hr. Ms. jager Limburg heeft deze ge schiedenis in verband met het sluiten van het Britse Nore-command, doen her leven. Er was weliswaar geen ketting te overvaren, maar wel hadden de comman dant van de Limburg, schout-bij-nacht mr. A. N. baron De Vos van Steenwijk en vijfentwintig matrozen, zich in uniformen uit 1667 gestoken. Dit ter be vordering van de „couleur locale". Chatham is als marinehavèn eeuwen lang een aparte eenheid geweest, het zo genaamde Nore-command. In deze haven ging indertijd admiraal Nelson voor het eerst aan boord. Als onderdeel van het „stroomlijnen" van de Britse marine, zal Chatham in de toekomst onder het com mando Portsmouth vallen. BIJ het opstomen van de Theems hield De Westduitse regering heeft erin toegestemd om de openstaande na-oor- logse schuld aan Groot-Brittannië van 67,5 miljoen pond sterling (circa f 700 miljoen) op zeer korte termijn terug te betalen, aldus een mededeling van de Westduitse minister van economische zaken Ludwig Erhard. De terugbetaling zal geschieden zodra technische kwesties tussen de bondsre gering en de Westduitse staatsbank zijn geregeld, hetgeen waarschijnlijk binnen twee tot drie weken het geval zal zijn. schout-bij-nacht De Vos van Steenwyk de wereld van zijn vorderingen op de hoogte. Zo zond hU het volgende tele gram uit: „Huydenmiddag bij zes glassen charnesse gerecogneseerd. Alsoo dit fort van weinig Importantie en niet suffisant om te coomen mainteneren hebben wy geresolveert. 't selve te laten en de voyagle te continueren. Maken twee ge vangenen waarvan twee Engelschen die met de reviere bekent, synen twee lieden, die sich occuperen met het schryven van verhalen". (Hedenmiddag om drie uur fort ver overd, daar dit fort weinig belangrijk is en niet voldoende om te handhaven, heb ben wij besloten het te verlaten en de reis voort te zetten. Hebben gevangenen gemaakt, onder wie twee Engelsen die de rivieren kennen, en die zich bezig houden met het schrijven van verhalen). De laatste zin heeft betrekking op twee Engelse journalisten die aan boord kwa men. Na de ontscheping marcheerden drie Nederlanders in antiek uniform door Chatham, zwaaiend met degens en onder het afvuren van enorme pistolen. „Een mooie show", vonden de Inwoners. Hoe zU inwendig reageerden op de herinne ring aan de nogal pynlyke episode uit de overigens zo fiere geschiedenis van de Navy, werd niet vermeld. Nederlandse marinemannen, ge kleed in „uniformen" anno 1667 marcheren door de straten van Chatham in Engeland kleurig onderdeel van de plechtigheden rond de opheffing van het Brits marinecommando te Nore. Schadevergoeding. Het Amsterdam se gerechtshof heeft aan de 31-jarige ohauffeur Arie A. uit Rotterdam, inder- tijd verdacht van de moord op zijn kost baas. de 39-jarige administrateur L. L. van W., doch door dit hof daarvan vrij gesproken, een geldelijke tegemuetko- ming toegekend ter vergoeding van de •chade, die hij als gevolg van dc onder gane twee jaar voorarrest heeft geleden. VERSCHENEN Vraag de boeken (geheel vrijblij vend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. Onbegrensde mogelijkheden voor een prachtige begrenzing van „Uw kamer van Ik". Rath Doodahaafvar N.V. Amsterdam besluit tot vijfdaagse werkweek De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming besloten met ingang van 1 mei 1961 de vijfdaagse werkweek voor het gemeentepersoneel in te voeren en in verband daarmee de arbeidstijd voor de ambtenaren op weeksalaris te bren gen van 48 tot 45 uur per week en voor de overige ambtenaren op 41 Vi uur per week. De raad had slechts aanmerkingen op enkele kleine onderdelen, want de raadsleden toonden zich gevoelig voor het door de wethouder van arbeidsza ken, de heer W. Steinmetz, aangevoer de argument dat verder uitstel van ar- beidsverkorting de gemeente een on gunstige positie zou bezorgen op de ar beidsmarkt. De gemeente mag niet ach ter raken bij het bedrijfsleven, dat op dit moment overrompeld wordt door de gedachte van de korte arbeidsduur. Door de nog steeds voortgang vin dende heiwerkzaamheden aan het ge meentelijk bejaardencentrum aan het Tolsteegplantsoen in Utrecht zijn de bewoners van het naburige flat de wanhoop nabij gekomen. Het aantal scheuren in dc huizen blijft toene men, bij elke stoot van het heiblok rinkelen de ruiten, rammelen de kop jes en wankelt het meubilair. Enkele bewoners hebben zelfs hun intrek ge nomen bij familieleden en kennissen in een rustiger omgeving. Inmiddels is de hele „heikwestie" in een vreemd daglicht komen te staan, doordat ir. W. C. van Mierlo. onder wiens leiding de werkzaamheden, vol gens een uitspraak van de Utrechtse rechtbank alleen voortgezet mochten worden, zich aan het toezicht op het werk heeft onttrokken De uitvoerder. Lisman's Bouwbedrijf, heeft zich hierna in een schrijven ir. Van Mierlo gewezen op diens verantwoordelijkheden. De pre sident van de rechtbank had namelijk de heer Van Mierlo als betaald deskundige aangesteld en de gemeente veroordeeld tot het betalen van diens honorarium De vroegere gemeentelijke hoofdinge nieur van openbare werken, de heer J. H. Wind, heeft zich ook over deze affaire uitgelaten. Volgens hem is het volkomen overbodig dat de gemeente helt op de vaste zandplaat. „Vrees is de leidsman van de gemeentelijke Bouw- en woning- dienst en niet de vakkundigheid". De heer Wind herinnerde eraan, dat de gemeente enkele jaren geleden een transrformatonhuisje heeft gebouwd dat degelijk werd onderheid met vier pa len die ongeveer tien meter lang waren. Het huiaje staat op dezelfde vaste grond- plaat als waarop ongeveer tegelijkertijd een enorm hoog flatgebouw verrees dat niet op palen was gefundeerd. De Utrechtse wethouder van openbare werken is van mening dat de zaak door het bouwbedrijf overtrokken wordt. Zo er schade mocht zijn, en dit door deskun digen is vastgesteld, zal de gemeente deze schade uiteraard vergoeden. Er zijn opmerkelijke cijfers voortgevloeid uit een opinie-onderzoek dat het NIPO (Ned. Instituut voor de Publieke Opinie) tussen 6 en 13 maart j.l. heeft gehouden naar aanleiding van het verschijnen van de nota in zake reclame-televisie. Bij ondervraging van 900 mannelijke en vrouwe lijke Nederlanders in alle provincies bleek, dat 41 pet betere programma's verwacht door middel van reclametelevisie. Alleen onder NCRV-leden denkt men er anders over: hier verwacht de meerderheid, indien er twee televisiezenders in de lucht zouden zijn, betere programma's van NTS en omroepverenigingen. waar het over ging. Dat. ook wanneer men het weet, dit nog niet altijd inhoudt dat men er ook een uitgesproken mening over heeft, maakt de rest van de cijfers wel dui delijk. De tweede vraag, door het NIPO ge steld, sloeg op het voordeel van twee televisieprogramma's. „Als er in de toekomst twee televisiezenders zijn, kan iedere televisiekijker elke avond ieder ogenblik kiezen tussen twee program ma's. Lijkt u dat een voordeel of niet?" Hierop zelden 68 pet van de onder vraagden „ja", 11 pet „nee" en 21 pet had er geen mening over. Vanzelfsprekend kwamen de onder vragers niet altijd terecht bij mensen, die regelmatig thuis of bij anderen naar televisie kijken. Splitste men het aantal ondervraagden Gaan we de resultaten van het onder zoek na. dan is de eerste verrassing dat lang niet alle ondervraagden op de hoogte bleken te zijn van het verschij nen en de inhoud van de nota. Ongeveer 65 pet van de mannen en slechts 41 pet van de vrouwen wisten ervan. Hieruit blijkt wel, dat men uiterst voorzichtig moet zijn, wanneer men zomaar spreekt van „het Nederlandse volk wil dit of dat" inzake reclame-televisie. Want bij ondervraging van 900 personen wist dus door elkaar genomen de helft maar. Commentaar Netelig onderiverp IN de televisiekrorüek flits" heeft de AVRO gisteravond een netelige kwestie aangesneden, nl. die van de werving voor het vreemdelingenle gioen. Er was een moeder van een (naar zij verklaarde geestelijk ge stoorde) achttienjarige jongen in de studio, die vertelde hoe haar zoon verleden jaar juni op een avond is weggelopen. Later bleek dat hij dienst had genomen in het F-anse legioen. Sindsdien heeft zij vergeefs gepoogd haar zoon die voor vijf jaar tekende en geregeld naar huis schrijft, terug te krijgen. Zij heeft zich hiervoor o.m. tot het ministerie buitenlandse zaken gewend. De AVRO had voor dit door Nico van Vliet gepresenteerde programma een woordvoerder van het ministerie uitgenodigd om het geval van deze jongen te bespreken, maar er werd een lege stoel getoond: het verzoek was niet ingewilligd. Dus werd het signa leren van dit geval besloten met de woorden: de plaats in de studio blijlt open voor een overheidsafgevaar- digde. Reeds eerder hebben wij opgemerkt dat de AVRO somtijds in de rubriek „Flits" ingrijpende onderwerpen aan snijdt en die dan vrij oppervlakkig behandelt. V/ij blijven dit betwistbare voorlichting noemen: juist een indrin gend medium als de televisie kan door zo summiere voorstelling van zaken verkeerde conclusies wekken. Hier was alleen de klacht van een moeder voorhanden: nader onderzoek van de zaak bleek nergens uit. Toch was dit voor Nico van Vliet voldoende om terloops de vraag te stellen: „Zit onze overheid zo met handen en voeten ge bonden aan Frankrijk, dat het minis terie niet optreedt in deze kwestie?" Aangezien men van het ministerie geen antwoord had ontvangen, was dit pro gramma-onderdeel in feite nog niet rijp voor uitzending, en zeker niet als toegift op een gevarieerd programma met o.a. reportages over blindegelel- dehonden, koken voor bejaarden in Den Haag en het opruimen van auto wrakken in Amsterdam. verwachtte meer van één reclamezen- dcr erby, niemand dacht dat er geen verschil zou zUn. maar 37 pet (en hiermede waren de NCRV-leden ver reweg het hoogste in percentage) had geen oordcel over de vraag. De gehele lijst ziet er zó uit: verwach ting van betere programma's wanneer NTS en omroepverenigingen twee zen ders zouden verzorgen: AVRO-ledeh 24 pet, KRO-leden 31 pet. NCRV-lêden 38 pet, VARA-leden 26 pet, VPRO-lcden 29 pet en kijkers zonder programmablad van een der omroepverenigingen 16 pet. Betere programma's wanneer mede een tweede zender reclame via een nieuwe organisatie zou brengen: AVRO- leden 14 pet. KRO 45 pet. NCRV 25 pet, VARA 47 pet. VPRO 45 pet en overigen 40 pet. Verwachtingen van geen ver schil: leden van AVRO 5. van KRO 5, van NCRV geen. van VARA 4, van VPRO 8 en overigen 5 pet Ten slotte geen oordeel: leden van AVRO 27. KRO 14, NCRV 37. VARA 23. VPRO 18 en overigen 39 pet. Hoeveel waadde mag men nu hechten aan de resultaten van dit onderzoek? Enige, maar geen totale, daarvoor had het teveel het karakter van steekproe ven. Ons land telt een paar miljoen kijkers naar televisie in eigen gezin, enige miljoenen die regelmatig bij an kijkers en niet-kijkers deren kijken en dan nóg enige miljoenen volwassen, aan wie men een oordeel zou kunnen vragen. Wanneer van deze allen 900 per sonen worden ondervraagd, kan men dus een zekere indruk van het totaalbeeld krijgen, maar geen ge gevens om een huis op te bouwen. Hetgeen uiteraard ook de bedoeling niet was. dus degenen, die zelden of nooit tele visie zien) dan kwam men tot de vol gende uitkomst: van de kijkers achtte 77 pet twee programma's een voordeel, 11 pet niet en 12 pet had geen mening: de niet-kijkers zeiden voor 54 pet „ja", voor 12 pet „nee", en 34 pet had geen oordeel. Verwachtingen Verder stelden de enquêteurs de vraag: „Op welke wijze denkt u dat televisiekijkers de beste programma's zouden krijgen: als allebei de zenders verzorgd zouden worden door de om roepverenigingen en de NTS, óf wan neer deze alleen op de ene zender ko men en een nieuwe organisatie op de andere reclame-televisie uitzendt?" Hierop luidden de antwoorden als volgt: 27 pet van de ondervraagden verwacht de beste programma's van de omroepverenigingen en de NTS op beide zenders, 41 pet van écn zender omroepverenigingen en NTS en één met reclametelevisie van een nieuwe organisatie, 4 pet verwacht geen ver schil en 28 pet had geen mening. Wordt ook hier het totaal van de on dervraagden gesplitst naar kijkers en niet-kijkers, dan liggen de cijfers voor eerstgenoemde groep 28, 47, 5 en 20 pet en voor de tweede £5, 33, 3 en 39 pet. Interessant is. dat het NIPO ook split singen heeft gemaakt naar het geabon neerd zijn op het programmablad van de verschillende omroepverenigingen. Hierbij geldt dus de vraag naar de verwachtingen van de beste pro gramma's. Dan biykt, dat alleen abonné-leden van de NCRV in meer derheid betere programma's verwach ten van NTS en omroepverenigingen op twee zenders; 38 pet van deze groepering gaf dat te kennen, 23 pet vanavond 9 Voor het televisieprogramma zorgt de NCRV, nadat de NTS het journaal heeft uitgezonden. Om 8.20 uur actua liteiten in Memo, en daarna weer een film uit de reeks „Vader weet hét beter". Het amusementsprogramma „Marinade" komt om 8.55 uur in de ether en om 9.40 uur wordt een van de films, door een NCRV-team ge maakt in het land van de Bijbel, her haald. Ds. O. Jager zal spreken in de dagsluiting. "V J Prof. Baudet over Hoge Veluwe TN DE TIJD van het Nederlands-Indonesisch conflict, voorafgaande aan de befaamde conferentie op de Hoge Veluwe, had geen enkele Neder landse regering, hoe dan ook georiënteerd, iets redelijks kunnen doen om de situatie te redden, omdat deze situatie ten gevolge van de verhoudingen in en rondom Indonesië daarvoor geen gelegenheid bood, terwijl bovendien in Nederland de juiste verhoudingen in Indonesië door communicatie moeilijkheden en gebrek aan betrouwbare inlichtingen niet bekend waren." Dit concludeerde prof. dir. E. H. P. Baudet, hoogleraar in de sociale en eco nomische geschiedenis aan de Rijks universiteit in Groningen in een voor dracht, die hij .gisteravond in hert groot auditorium van de Leidse universiteit uw voeten móeten een leven lang mee! 50 Het berouwde Arne bitter, dat hij een maaksman naar Henriksson had gestuurd. Hij had nog wat moeten afwachten en de zaak "moeten aanzien. Nu was het te laat Een fatsoenlijk man dong niet naar de hand van een meisje en vergat dan naar de predikant te gaan. Hij zat muurvast aan de mid zomer-feesten, en als de predikant hem de vragen stelde, zou hij „ja" moeten zeggen, hoe moeilijk hem dat ook mocht vallen. Hij probeerde te voor komen, dat hij alleen was met Judith, alsof hjj zich ergens voor schaamde. Vaak liet hij het werk da genlang over aan Olof en aan zijn vader, en dan zwierf hij door de wildernis en ondernam waag stukken, die hij nauwelijks kon verantwoorden. Geen normaal mens liep over sneeuwbanken, die door de dooi waren afgebrokkeld of klauterde op met ijs bedekte, uitstekende rotsen om berenholen op te zoeken. Op een zondagmorgen legde Jonas Persson de bijbel op tafeL Wanneer er iemand in huis was, die kon lezen, mocht de bübel niet stom blijven. Ter wijl Judith las, zat de vrouw van de hoeve met gevouwen handen te luisteren. Het deed haar deugd een schoondochter te hebben, die het gedrukte kon lezen. De oude Jonas en Arne zaten ook stil, maar het was toch, alsof zij naar een andere stem luis terden. Judith las wel goed, zij hoefde zich niet moeizaam door de tekst te spellen, en zij hakkelde niet, als zij aan een lang woord kwam, dat in het dagelijks leven nooit gebruikt werd, maar er ontbrak toch iets. Naar. Judith luisteren betekende hetzelfde als luisteren naar een draaiende slijpsteen. Haar stem en haar gezicht bleven volkomen vlak en onbewogen. Het geheel was niet meer dan een doods gezoem, dat zich niet in het hoofd vasthaakte. Olof daarentegen luisterde met elke vezel. Zijn blikken hingen geboeid aan Judiths bolle gezicht. De oude kolonist streek langs zijn baard, toen hij een tijdje later met Arne bij de houtmijt stond. „Zij leest anders dan Imber". zei hij. „Ja" „En jij hebt toch de maaksman gestuurd!" „Ik had geen andere mogelijkheid. Moeder kan toch niet langer alleen blijven." „O, dat had nog best een tijdje gekund." in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH „Moeder is tevreden met haar." „Maar jij niet" Arne trok de schouders op. Het was zijn zaak, of hij tevreden was of niet. Niet alle mensen kre gen, wat zij wilden en zij moesten toch leven. „Erland overleeft de winter niet." Arne keek naar de nabije toppen. Hij wist, wat zijn vader bedoelde; het bloed steeg hem naar het hoofd. „Het is slecht om te wachten op de vrouw van een stervende." „Niet slechter dan met stijve benen en lood zware voeten naar de predikant te gaan." De rimpels in Arnes gezicht werden scherper, zjjn blik zocht in de verte naar een vast punt. tot hij zich plotseling naar zijn vader keerde. „Er valt niets aan te veranderen. Wij kunnen Judith niet meer wegsturen. Dan denken de men sen, dat zij geen goede vrouw is en dat is niet waar!" De oude bromde. Het was moeilijk iets in te brengen tegen de woorden van zijn zoon. Er speelde ook nog een andere factor een rol. Als de dochter van Henriksson op Akkafjall niet aanvaard werd, zou Ella in Granvik een moeilijk leven krijgen. Zonder overgang zei hij: „Het zal nu wel zover zijn met haar." „Zo ver zijn met haar „Ja, met Imber. Wij moeten eens gaan kijken, hoe het met haar gaat. Moeder heeft haar gezegd, wat zij moet doen, maar men weet nooit, hoe het zo'n eerste keer gaat. Aan Erland heeft zij stellig met veel. Er zijn heel wat mannen, die de bossen in hollen, als hun vrouw hulp nodig heeft." Arne verzweeg dat hij twee dagen geleden hei melijk naar het Berkendal gegaan was en Imber had gadegeslagen, zoals zij het huis in en uit ging. „Met het paard komen wij er niet doorheen," zei hij. „En moeder kan dat hele eind niet lopen. Er staat overal water." „Maar Judith wel. Arne schudde het hoofd. Hij was er niet zeker van, dat Judith verstand had van dergelijke dingen. 's Middags gingen Olof en Judith naar de molen Judith wilde die zien. Olof stapte door de natte sneeuw, zodat het aan alle kanten hoog opspatte. Hij durfde het hoofd niet omwenden en sprak nau welijks één woord. Hij had niet opgewondener kun nen zijn, als een beer hem op de hielen had gezeten. Hij ervoer Judiths nabijheid als een vuur binnen in hem. Zij verwarmde zijn lichaam op een manier, als hij nog nooit had ondervonden. De warmte gaf hem onvermoede krachten. Samen met Judith had hij dwars door de wildernis kunnen lopen, dagen lang zonder één seconde moe te worden. Zijn spieren spanden zich, zij deden hem pijn van de kracht, die naar buiten wilde. Hij kon nauweiyks de verleiding weerstaan een boom te grijpen en die met wortel en al uit*de grond te trekken. De molen kon Judith niet lang boeien. Het was niets nieuws, in Granvik hadden zy er net zo één. Hogerop zag zy een paar sneeuwvrije plekken. Zij vroeg, of zij daar niet heen konden klimmen. Olof wist, dat de dichtstbijzijnde plek minstens een uur lopens weg lag, maar dit telde nu niet. Als hij met Judith alleen kon zijn, was hij bereid miljoenen onnodige schreden te gaan. De sneeuw was klef en erg nat, en het was veel moeilijker boven de boomgrens uit te komen dan Judith had gedacht Toen zij een kale rots bereikt hadden, stroomde het zweet haar over het voor hoofd en zy moesten nog een heel stuk afleggen, voor zy op de sneeuwvrije plek zouden zijn. zy vroeg, of het niet beter zou zijn niet verder te gaan en zy wees op een platte steen. (Wordt vervolgd; hield. Prof. Baudet sprak op uitnodiging van de organisatie van studenten in de geschiedenis te Leiden over de moeilijk heden, die zich tussen Nederland en Indonesië hebben voorgedaan in de jaren voor de soevereiniteitsoverdracht. Prof Baudet, die indertyd voor de pens de conferentie op de Hoge Veluwe heeft bij- gewoond en voordien journalistiek nauw betrokken is geweest bij de ontwikke ling van het Indonesische drama, meen de, dat een groot deel van de tegenstel lingen, die zich over het Indonesische probleem in de Nederlandse samenleving hebben ontwikkeld, voorkomen had kun nen worden, wanneer de parlementaire enquête-commissie het onderzoek op dit terrein verder had voortgezet dan 17 november 1945, de dag tot waartoe dat onderzoek zioh heeft uitgestrekt. Hij stelde, dat de Nederlandse regering Indertijd niets heeft gedaan om de com mandowisseling van de bevrydiingsstrijd- kraohten in het Indonesische gebied van Amerika naar Engeland te voorkomen, terwijl evenmin grote aandrang werd uitgeoefend op herstel van het Neder landse gezag in Indonesië. Hieruit en uit de categorische weigering van de toen malige regering om "te onderhandelen met wat als de „collaborateur Sukarno" werd beschouwd, zyn vele moeilijkheden voortgevloeid. Nederland was bovendiien niet op de hoogte van de toestand door dart volledige en voldoende communica tiemiddelen ontbraken. Daardoor kon het gebeuren dat dat koninklijke rede van 7 december 1943, die voor alle partyen als uitgangspunt voor de ontwikkeling in Indonesië werd aanvaard, in de prak tijk niet kon worden gehonoreerd. Prof. Baudet zei, dat hert hem uit ge sprekken met de Indonesische deel nemers aan de conferentie duidelijk was geworden, dart deze naar Nederland waren gekomen in de vaste overtuiging, dat er eigenlyk al overeenstemming bestond en dat alleen nog maar een protocol moest worden ondertekend. Reeds na de eerste dag van de con ferentie was het voor de Indonesisohe delegatie duldeiyk, dat de zaak mis liep. „Tcrwyl prof. Schermerhorn nog altijd meende, dat de stemming ter conferentie goed was, spraken de Indonesiërs erover dat hun tegenstanders met de sabels be gonnen te kletteren". Een van de con clusies, die de Groningse hoogleraar meende te mogen trekken, Is dat de Nederlandse regering is tekort geschoten in haar voorlichting ten tUde der con ferentie. vond 9 Wilt u vanavond amusement van de radio, dan moet u bij de VARA wezen. Daar kunt u eerst om 8.05 uur naar het programma „Week uit - week in" luisteren, vervolgens om 9.35 uur naar vrolyke muziek door het en semble Jan Corduwener, om 10 uur naar het hoorspel „De grap die vreem de gevolgen had (weer een bewerkt verhaal van Mark Twain), om 10.40 uur naar het cabaret „Niet storen" en verder naar nieuwe platen en gram- mofoonmuziek. Programma voor morgen ZONDAG 26 MAART 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s^ VARA: 8.00 Nws 8.18 Gevar progr 9.45 Geestelijk leven, lezing. VPRO: 10.00 V d jeugd^IKOR 10.30 Remonstrants-Gereform kerkdienst 11.35 Vragenbeantw. VPRO: 11-45 Berichten uit de kerken, lezing AVRO: 12.00 Lichte muz 12.30 Sportspiegel 12.35 Gram 13.00 Nws 13.07 De toestand ln de wereld, le zing 13 17 Meded of gram 13.20 Verz progr v d sold 14.00 Gezien, gehoord, gelezen, symposion over kunst 14.40 Strijkkwartet 15.25 Op bezoek bij de Wiener Sünger- knabcn. klankbeeld 16.05 Lichte muz 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars, lezing 17.15 De Mammoetwet, lezing. VARA: 17.30 V d jeugd 17.50 Nws. sportuitsl en sportjourn. 18.30 Amus muz 18.50 Journalistenforum 19.20 Cabaret 19.50 Verkiezingen in België AVRO 20.00 Nws 20.05 Strljkork 20.20 Het kapselzen van de Kapermeulen, hoorspel 21.13 Nederl muz 22.00 Gram 22.30 Nws 22.45 Act 23.00 Zang en piano 23.15 Sport uitsl 23 20 New York calling 23.25 Met d« Franse slag 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. NCRVl 8.00 Nws en weerber 8.15 Gram 8.30 Mor genwijding 9.15 Orgelspel. KRO: 9.30 Nws 9.45 Gram 9.55 Inl Hoogmis 10.00 Plechtige Hoogmis 12.15 Buitenl comm 12 25 Gram 12 35 Lichte muz 13.00 Nws 13.05 De hand aan de ploeg, lezing 13.10 De Wadders, hoorspel 13.30 Strljkork 13.50 Boekbespr 14.00 V d jeugd 14.30 Koor, ork en sol 16.30 Godsd ultz 1KOR: 17.00 Vd jeugd 17.15 Samenzang 17.45 Mensen, lezing. 18.00 Het geladen schip, lezingen 18.30 De kerk aan het werk, kerkelijke actuali teit 18.40 Progr over jeugd en oecumene* NCRV: 19.00 Nws uit de kerken 19.05 Sa-, menzang 19.30 Weg en werk der Kerkher vormers lezing. KRO: 19.45 Nws 20.00 Ca baret 20.30 Act 20.35 Concertgebouwork en solist 21.30 Spel van het kruis, hoorspel 22.25 Boekbespr 22.30 Nws 22.40 Avondcol lege radlolessen 23.00 Avondgebed 23.15 Het Prumenade-ork 23.5524.00 Nws. Televlsleprogr. IKOR: 17.09—18.00 V d Jelgd. VARA: 20.00 Congres van de Partij van de Arbeid 20.10 Fllmdocumentalre 21.15 De wereld van vandaag 21.25 Vanavond by Bruce. NTS: 22.00—22.30 Sportact. Programma voor maandag MAANDAG 27 MAART 1961 Hilversum 1 402 m. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram 8.00 Nws 8.15 Gram 9.00 Gym v d oudere luisteraars 9.10 De groenteman 9.15 Gram 9.35 Wa- terst 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram 11.00 Radlophllharm ork 11.45 Voordracht 12.00 Lichte muz 12.30 Land- en tulnbouwmeded 12.33 V h plattelanl 12.43 Orgelspel 13.00 Nws cn beursber 13.30 Dansmuz 14.00 Pia norecital 14.30 Gram 14.45 In den be ginne lezing 15.05 Gram 16.35 Idem 17.00 V d padvinders 17.15 Gram 1750 Mil comm. 18.00 Nws 18.15 Pol lezing 18.25 Mil ork 18.00 Planotrio 19.30 Inleiding tot muziek begrip. muzikale lezing 19.45 V d Jeugd 20.00 Nws 20.05 De Radloscoop 22.30 Nws en beursber van New York 22.45 Act 23.00 Concertgebouwork 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber 7.13 Gram 7.30 Een woord voor de dag 7.40 Gewijde muziek 8.00 Nws 8.15 Radiokrant 8.35 Gram 9.00 V d zieken 9.35 Gram 9.40 V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Theologische etherleer gang 11.00 Sopraan en plano 11.30 Quiz (herh) 12.05 Gram 12.25 Voor boer en tuinder 12.30 Land- en tulnbouwmeded 12.33 Meisjeskoor en lnstrum ens 12.53 Gram of act 13.00 Nws 13.15 Lichte muz 13.45 Gram 14.05 Schoolradio 14.35 Gevat progr (herh) 15.35 Gram 16.00 Bijbel- overdenking 16.30 Fluit en klavecimbel 1650 Gram 17.00 V d kleuters 17.15 V d Jeugd 17.30 Gram 17.40 Beursber 17.45 Re- geringsultzFak - Fak. aan de Zuidkust van Ned Nleuw-Gulnea. Spreker: W de Nie. 18.00 Orgelspel 18.30 Gram 18.50 Open baar kunstbezit, lezing 19.00 Nws en weer ber 19.10 Op dc man af, praatje 19.15 Zang recital 19.30 Radiokrant 19.50 Kamermuziek 20.20 De Heer en Zijn dienaar, hoorspel 21.25 Gram 21.35 Kamermuz 22.00 Pari com- mcntalr 22.15 Gram 22.30 Nws 22.40 Avond overdenking 22.55 Boekbespr 23.05 Het spel der (ver)glslngen, muzlk lezing 23.35 Gram 23 55—24.00 Nws. Televlsleprogr. NTS: 20.00 Journaal Ten weeroverz. AVRO: 20.20 Televizier 30.30 Journallstenforum 21.00 De lijdensweg door Jeruzalem, documentaire 31.3032.20 Muzlck-Mozaïek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9